Vrijdag 21 Juni. N0. 3792. A°. 1872. O m ill ad mt ru; ag at 3d lai LEIDSCe DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden per 3 maandenƒ3.00. Franco per post„3.85. Afzonderlijke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN. Voor iederen regel/"0.15. Grootere letten naar de plaatsruimte die rjj beslaan. veo nioi pO sell 85» iS» It u M ld v* eorl to' tt«' jte tb Leiden, 20 Juni. Heden had alhier de jaarlijksche vergadering plaats van de Maatschappij der Nederlandsche Letterkunde. De voorzitter, Mr. L. A. J. W. Baron Sloet van de Beele opende haar te elf uren we zouden zeggen, laat genoeg, waar zulke be langrijke werkzaamheden aan de orde zijn, doch dit uur is bij de oude wet bepaald inet een krachtige toespraak, waarin hij vooral deed uit komen, welke roeping de Maatschappij nog in onzen tijd te vervullen heeft, terwijl de geschie denis van het afgeloopen jaar met enkele trekken werd geschetst. De secretaris deed hierna uitvoe rig verslag van de werkzaamheden der Maat schappij, en bracht hulde aan de nagedachtenis der afgestorven leden. De Maatschappij heeft in dit jaar inderdaad gevoelige verliezen geleden; wij vermelden slechts de namen van Mr. J. T. Bodel Nijenhuis, Mr. J. Pan, en last not least Mr. R. J. Thorbecke. De vergadering vernam met vreugde dat weldra de 2de partie der Spieghel Hitloriael van Maerlant zou worden ter perse gelegd, en de jitgave van het supplement op het Repertorium voor vaderlandsche geschiedenis. Op andere bij zonderheden komen wij misschien later .terug, wanneer de handelingen der Maatschappij gedrukt zullen zijn. Uit het eerste verslag van den biblio thecaris bleek, dat de bibliotheek tneerendeels met geschenken was verrijkt, en dat overigens in den gebrekkigen staal van zakeD, waarop vroeger bij herhaling werd gewezen, nog geene verandering was gekomen. De rekening van den penningmeester gaf dit jaar verblijdender resul taten dau in liet vorige. Na eene pauze werd in behandeling gebracht het voorstel der maandelijksche vergadering tot herziening der wet overeenkomstig een ontwerp, dat aan de leden was toegezonden. Dit ontwerp werd na langdurige discussie met algemeene Stemmen aangenomen. Eveuzoo werd met alge meene stemmen besloteo het eerelidinaatschap aan te bieden aan Mevrouw Lina Schneider geb. Wel Ier (Wilhelm Berg.) Vervolgens werden tot binueulandsche leden der maatschappij beuoemd W. van der Aa, letterkundige te Amsterdam; P. J. Biebiene, lid van den Raad van State, te 's-Graveuliage; J. Beckering Vinckers, leeraar in de Ned. taal aan bet Gymnasium te Eainpen; P. Calaud, hoofdingenieur van den waterstaat te 's-Graveubage; G. Colmjon, archivaris-bibliothe caris van Friesland, te LeeuwardenDr. G. F. van Dommelen, oud eerste oflicier-van-ge- zondheid, le klasse, te 's-Gravenhage; Ds. J. H. Gunning Jr., predikant te 's Graveuhage; B. ter Haar, predikant te NijmegenMr. J. van Hall, te Utrecht, secretaris van het looneelverbond en redacteur van het tooneelkundig tijdschrift; C. Honigh, te Amsterdam; F. L. A. de Jagher, ambtenaar bij het departement van Financiën, te 's-Gravenhage; J. J. van Kerkwijk, lid van de Tweede Kamer der Staten-Geneiaal, te 's-Gra venhage; Dr. J. P. N. Land, hoogleeraar in de Oostersche talen en de wijsbegeerte, te Amster dam; Mr. D. J. Baron Alackay, lid van de Tweede Kamer der Staten-Geueraal, ie 's-Gravenhage; Dr. J. C. Matthes, leeraar iu de Ned. laai en letter kunde aan de hoogere burgerschool tcGrouingen; C. A. Nairac, te Amsterdam; M. T. H. Perelaer; kapitein der artillerie in Ned.-Üost-Indië, met verlof te 's GravenhageJhr. Mr. J. E. van Per- sijn, archivaris vaD de provincie Gelderland, te Arnhem; Mr. M. S. Pols; auditeur-militair iu de provincie Zuid-Holland, te 's-Graveuhage; Jhr. Mr. J. K. W. Quarles van Ufford, oud-referen daris bij het dep. van Koloniën, te 's-Gravenhage; Mr. J. A. Sillem, advocaat te Amsterdam; Mr. H. J. Smidt, griffier der Staten van Drenthe; G. J. Spoor Jr., ambtenaar aun de Rotterdamscbe Bank, te Rotterdam; Jhr. Mr. V. E. L. de Stuers, advo caat te 's-Gravenhage; S. Susan, leeraar in de Hoogduitsche taal en letterkunde, te Groningen Mr. J. P. R. Tak, lid van de Tweede Kamer der Staten-Geueraal, te 's-Graveuhage; Mr. G. van Tienhoven, hoogleeraar in de rechten te Amster dam; Jer. de Vries, predikant bij de Doopsgezinde gemeente te Wormerveer; W. Wessels, pastoor te Doetinchein; P. H. Witkamp, te Amsterdam, redacteur aan het tijdschrift voor Volksvlijt. Tot Buitenlandsche leden werden benoemd Dr. Carl van Noorden, hoogleeraar in de letteren te Marburg; Desiré van de Casteele, oudheid kundige te Brugge; Dr. J. J. van Limburg Brou wer, inspecteur van het lager onderwijs in N. I, te Batavia; Mr. J. Loudon, gouverneur-generaa. van Ned.-Indië, te Batavia; J. K. Ternest, te Wetteren; W. A. P. Verkerk Pistorius, te Palein- bang. Tot leden van het Bestuur in plaats van den aftredenden bestuurder Prof. J. H. C. Kern en Prof. J. de Wal, die uit Leiden is vertrokken, werden gekozen de heeren Prof. R. FruiD en Dr. W. N. du Rieu. Gisterenochtend stortte een gedeelte muur van het postkantoor, op de Breestraat alhier, bij het afbreken in. Eene vrouw en eenige werklieden werden getroffen. De vrouw moest naar het gast huis worden vervoerd. In de tweede helft der maand Mei zijn aan het postkantoor alhier bezorgd de volgende brieven, die wegens onbekendheid der adressanten niet bezorgd zijn kannen worden: Pijke, te Amers foort; VV. Visser, C. de Reute, D. v. d. Heide, Paulez, P. van Rooijeu, W. KronemaD, VV. E. Hulingh, Wed. Wetter, allen te Amsterdam; Smulders, te Arnhem; Mej. S. Parker,geb. Hom mes, te Assen; H. Vossekuyl, te Bodegraven; Mevr. Huet, te Charlois; Dupont te Deventer; B. v. d. Veen, te Dokkum R. van Dorp, T. Knot ten, beiden te 's-Gravenhage; W. H. Scholten, C. Visser, voor W. F. Loeber, beiden te Haarlem; K. Scholten, te Haideu; W. Kellendonk, te Her- veld; Gelpke, Mej. A. Harderwijk, J. J. van Heus- deu, Zaudbergen en C'., allen te Rotterdam; J. Dumortier, C. v. d. Meuleu, beiden te Utrecht; W. L. Boetings, te Venlo; Wed. B. A. Hoelen, te Zaudvoort; K. v. d. Voord, te Zevenhuizen; W. Beijer, woonplaats niet vermeld. Men verneemt, dat de heer Pouyer-Quertier, oud-Minister van Financiën in Frankrijk, binnen kort hier te lande, te Amsterdam, wordt verwacht. Dat bezoek zou in ven and staan met financieele maatregelen betrekkelijk degroote leening, welke Frankrijk binDeD korter of langer tijd zal aangaan. Het Bestuur der Kiesveieeniging Vrijheid en Orde, te Deventer, heeft bekend gemaakt dat zij besloten heeft zich lerug te trekken en allen, die haar reeds bewijzen van adhaesie gegeveü heb ben of zulks nog zouden willen doen, uit te noo- digen zich aan te sluiten bij de centrale com missie, welke zich Zaterdag jl. te 's-Graveuhage onder leiding van Mr. W. H. Dullert tot hetzelfde doel gevormd beeft. Zij nam dit besluit, ten einde elke versnippering van krachteD te voorkomen en overwegende, dat samenwerking van allen alleen een Thorbecke waardig gedenkteeken kan tot stand brengen. Voor het hulpapothekers-examen, dat thans te Utrecht gehouden wordt, hebben zich 53 deel nemers aangegeven, en zijn voor het examen van apotheker, dat dezer dagen practisch aange- vangeu is en ongeveer anderhalve week duren zal, 12 sollicitanten verschenen, zoodat hel getal examinandi in het geheel 65 is. Van de 14 candidaten, die voor het hulp apothekersexamen Maandag en Dinsdag waren opgeroepen, is 1 niet verschenen; 2 hebben zich tijdens het examen teruggetrokken; 7 zijn afge wezen en 4 toegelaten, nl. de heeren C. H. Smits, van Rotterdam, J. Th. B. van der Roest, van den Helder, VV. W. van der Vegt, van Assen, en J. Gil- taij Jr., van Dordrecht. Heden wordt het examen voortgezet. Er liep in de afgeloopen week te Utrecht het gerucht, dat het passeeren van deze stad door den ex-keizer der Franschen in betrekking stond tot plannen van aankoop van het landgoed Bil joen, te Velp. Standaard Van 16 Augustus tot en met 14 September e. k. zullen in de legerplaats bij Milligen worden ver- eenigd circa 11,000 man en ongeveer 1300 paar den. Al de aldaar te vereenigen troepen zullen hoogstwaarschijnlijk staan onder het opperbevel van den generaal-inajoor R. A. Jackson, bevel hebber in de 3de militaire afdeeling, en de luitenant-kolonel van den generalen staf J. V. D. Dittlinger, chef van den staf in de 3de militaire afdeeling, zal als chef van den staf der in de leger plaats bij Milligen te kampeeren troepen fungee- ren, terwijl aldaar als cbef der intendance fun geert de luitenant-kolonel C. C. E. d'Engelbronner, intendant der 2de klasse. Handelsblad Uit Beekbergen meldt men aan de N. Arnh. Ct In 't belang dezer gemeente kan gemeld worden, dat dezer dagen door eenige der beroemdste oud heidkenners vaD ons land alhier onderzoek is gedaaD, in het Engelanderhoit, naar de vroeger zoo vermaarde gerechtsplaats der Veluwe. Zoo als de schrijver dezes uit deu uiond dier heeren vernam, heeft dat onderzoek aan hun verwach ting beantwoord en zal eerlang door hun wel versneden pen deze merkwaardige plaats voor altijd aan de vergetelheid worden ontrukt, daartoe in staat gesteld door volkomen aanteekeningen uit de 15de eeuw. Het is zeer te wenscben, dat de tegenwoordige eigenaar dier plaats genoemde heerap behulpzaam zal zijD om dieu bodem voor zichtig te doen onderzoeken, opdat geen voor werpen der oudheid verloren gaan, voor hun van zeer groot belang, en wij twijfelen niet, of door het werk dier heeren zal een nieuw licht over de geschiedenis dezer gemeente opgaan en dat bet gewis door velen met belangstelling zal worden tegemoet gezien. De staatsingenieurs hebben gisteren wederom de kanaalwerken bij de Noordzee en bij Schel- lingwoude bezocht. Zij hebben o. a. het stoom gemaal bij de laatste plaats in werking gezien. Dat werktuig is niet bestemd om onophoudelijk water uit le maleD, maar alleen dan wanneer de waterstand in het algesloten IJ hooger is dan het bij de concessie bepaalde peil. Welke deun dunkt men, dat gisteren, op den verjaardag van H. M. de Koningin, door het klokkenspel van het paleis op den Dam te Am sterdam werd getjingeld? Die Wacht am Rheinl Had men, als er bij nationale vierdagen, zelfs op den toren van bet koninklijk paleis dan toch volstrekt buitenlandsche volksliederen moeten klinken, maar God save the Queen gekozen. Die Wacht am Rhein is trouwens tegenwoordig zoo algemeen geworden, dat zij zelfs op boeren kermissen wordt opgedreund, met deze verne- derlandsckiug van het üuitsche refreinbet va derland moet roerig zijn. Wij zonden het eigen aardiger vinden als men zingen wilde: ons vader land moest wijzer zijn. (De Tijd.) üe Oostenrijksche gouden medaille voor Kunst en Wetenschap is toegekend aan den heer W. B. IJzerdraad, chromo-litograaph te Amsterdam. Naar men verneemt, heeft de onlangs te Breda overleden heer Norbert Smits de kapitale som van 50.000 aan de R. K. armen van zijn ge boorteplaats Eindhoven gelegateerd, met de be paling, dat er een zoogenaamd Fraterhuis, ook ten dienste van oude mannen, zou wordeu opge richt. Bij beschikking van 17 Juni 1872 is aan J. Ver- waaijeu Dz„ te Arnhem, en J. Kooy, te Amster dam, tot wederopzegging, vergunning verleend voor een stoomsleepdienst in de provinciën Noord- Brabant, Geldcrlaud, Zuid-Holland, Noord-Hol land, Zeeland, Utrecht, Friesland, Overijsel en Groniogen. De Minister van Marine brengt ter kennis van belanghebbenden dat, ten gevolge van het heer- schen der cholera in het zuidelijk gedeelte van Rusland, de toepassiDg van quarantaine-maatre gelen is bevolen ten aanzien van de schepen, welke sedert den 7den Juni 1872 de Russische havens gelegen aan de Zwarte Zee en de Zee van Azof hebben verlateu en in Nederland bin nenvallen. Door den Minister van Koloniën, tijdelijk belast met het beheer van het Departement van Biti- nenlandscbe Zaken, zijn tot buitengewone leden der commissie tot het afnemen van het eindexamen der leerlingen van 's Rijks Veeartsenijschool voor dit jaar benoemd, de heeren: Dr. W. Koster, hoogleeraar te Utrecht; Dr. W. M. H. Sanger, hoogleeraar te Groningen, en Dr. H. van Cappelle, referendaris bij het Ministerie van Binnenland- sche Zaken te 's-Gravenhage. Z. M. heeft G. van Milligen, te Groningen, be noemd tot schoolopziener in het eerste school district der provincie Groningen. Z. M. heeft goedgevonden aan den offic.-van- gezondb. der 2de kl. H. E. Korndörffer, van het 7de reg. inf., de vergunning te verleen en tot bet aannemen en dragen der versierselen van de Pruisische Kroon-Orde der 4de kl., aan het her inneringslint met het roode kruis, hem door Z. M. den Keizer van Duitschland, Koning van Prui sen, geschonken. Z. M. heeft aan den Oost-Indischen ambtenaar C. P. F. van Bosslraeten, gewezen klerk op het kantoor van deu adsistent-resident van Magethan (Madioen), thans met verlof hier te lande, opzijn verzoek een eervol ontslag verleend uit 's lands dienst. BINNENLAND. Amsterdam, 19 Juni. De Gemeenteraad heeft in zijne zitting van heden, na een langdurige dis cussie, met 22 tegen 7 stemmen aangenomen een voorstel van Dr. Heynsius, mede ondersteund door de Wethouders Coniuck Westenberg en de Koning, om vooralsnog niet te beslissen op het verzoek der heeren A. Roland Holst en A. Stel lingwerf! om eervol te worden ontslagen als le den der Commissie voor het Burgerlijk Armbe stuur (afdeeling gasthuizen) maar aan Burge meester en Wethouders te verzoeken, een voor stel te doen tot wijziging der verordening op het Armbestuur in den door hen gewenschten zin. Zij verlangen namelijk, dat de controle der Com missie zich zal uitstrekken over de hoofdbeamb ten en beambten der magazijnen, waarin de le vensmiddelen ëüz. worden geborgen. Tot hiertoe kan die Commissie daaromtréht wel alle noodige inlichtingen vragen van den directeur-geneeskun dige, maar bad zij niet het recht om ten allen tijde zonder diens toestemming de magazijnen té belreden en er den voorraad met den inventaris te vergelijken, of de boekhouding deswege na te zien. Men hoopt dat door dit Raadsbesluit twee hoogst verdienstelijke leden der afdeeling gast huizen voor dien tak van het Burgerlijk Arm bestuur zullen behouden blijven. In de heden gehouden zitting van den ge meenteraad is mededeeling gedaan van een in gekomen adres van den ontslagen kapitein Jans sen, waarin hij verzocht in aanmerking te komen voor de betrekking van commandant bij de brand weer alhier. 's-Gravenhage, 19 Juni. Bij den gipswerker Staade is een buste van wijlen Thorbecke aan wezig, die door den heer C. Hiiner, een Straats burger, thans hier te lande woonachtig, vervaar digd, eerstdaags door deu heer Couvée iu gips en in imitatie-ivoor in deu handel zal worden gebracht. De gelijkenis is treffend, de bewerking nauwkeurig, verdienstelijk en geacheveerd. Vooral de wijze waarop de mond is gemodelleerd, waar van men als het ware het spreken verwacht, is allergelukkigst. De buste, 36 centimeters hoog, is dan ook door allen, die ze gezien hebben, waaronder familieleden van den ontslapene, als een bijzonder goed geslaagde geprezen. Rotterdam, 19 Juni. Hedenmorgen is per stoom boot van Harwich alhier aaDgekoinen Dikkens, vroeger conducteur in dienst van van Gend eh Loos, die, gebleken zijnde zich aan den diefstal van aangeteekeDde brieven, per post verzonden van Amsterdam naar hier op 20 Mei 11., te heb ben schuldig gemaakt, kort daarop naar Engeland was gevlucht en thans onder geleide van een commissaris van politie naar Nederland is terug gevoerd, en op last van den Hoofdcommissaris van politie, ter beschikking der Justitie, naar het huis van bewaring alhier werd overgebracht. Dordrecht, 19 Juni. In de op gisteren gehouaen vergadering der Dordrechtsche Vrijzinnige Kiezers- vereniging bracht de voorzitter, de heer J. Vriesen- dorp, in korte doch warme bewoordingen hulde aan de verdiensten van den pas ontslapen staats man Mr. J. R. Thorbecke, waarna, op voorstel van het bestuur, de volgende motie met acclamatie werd aangenomen „De Dordrechtsche Vrijzinnige Kiezersvereeniging erkent dat Mr. J. R. Thorbecke, onze natie ten zegen, zijn leven heeft gewijd aan de ontwikke ling van Nederland. Zij betreurt bij zijn sterven het) verlies van een groot staatsman en wenscht krachtig mede te werken tot het stichten van een gedenkteeken te zij Der eere." Wat de uitvoering betreft van het laatste ge deelte der motie, was de vergadering eeostemtnig van gevoelen dat, terwijl de verdiensten van Thorbecke niet alleen door zijue geestverwanten

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 1