I If. 3790. Woensdag A®. 1872. 19 Juni. STADS-BERICHTEN. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DEZER COURANT. Yoor Leiden per 3 maandenƒ8.00. Franco per post.3.85. Afzonderlijke Nommera0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVKRTKNTIEN. Voor iederen regel/""O.IB. Grootere letten naar de plaatsruimte die zij beslaan. lebleve I BURG-E MEESTEE, en WETHOUDERS van .EIDEN, Gezien art. 12, le alin., der Verordening van 2 uli 1866 (Gemeenteblad n°. 22) en art. 8, '2® alin., Verordeniag van gelijke dagteekening Gemeen- blad n°. 25); Doen te weten, dat tot het laten Inschrijven an nieuwe leerlingen voor de openbare cholen voor meer uitgebreid lager onder- ijs, gelegenheid gegeven wordt voor die der 1® klaaae, voor jongens, in het School- ebouw op de Aalmarkt; voor die der 1® klasse, voor meisjes, in het School- •bouiu op de Boommarkt voor die der 2e klasse, voor jongens, in het School- •bouw in de Pieterskerkstraat voor die der 2° klasse, voor meisjes, in het School bouw op de Breéslraat en wel van den 13den tot en met den 22,ten Juni k., dagelijks (de Zondag uitgezonderd), des voor- iddags van halfnegen tot negen uren, enopWoens- en Zaterdag, daarenboven, van twaalf tot txuee Iron des namiddags. En geschiedt hiervan afkondiging door plaatsing de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. 0 Leiden, 6 Juni 1872. - Ir Lelden, 18 Juni. "Wij hebben eenige dagen geleden nit de N. H. Cl. vergenomen een verslag van de vergadering der berale kiesvereeniging „Koninj en Vaderland" te rieile. Onze Brielsche correspondent had ons een verslag toegezonden, omdat hij hoople, naar anleiding van artikelen in 't Weekblad van Voorne Putten uitvoeriger berichten te kunnen geven. >e vergadering was ook zoo merkwaardig, dat trij het niet kunnen nalaten, er op terug te ko ren. Het Weekblad heeft een eerste artikel er ver onder 't opschriftBene „curieuie" Vergadering dit loopt evenwel alleen over de het eerst aan de orde gestelde punten. Wrj ontvingen nu het volgende verslag uit Brielle: De vergadering was bezocht door 29 leden. >e notulen werden voorgelezen en goedge- ;eurd, „hetgeen zegt de bekwame schrij ver in 't Weekblad vrij natuurlijk was, want ij waren een jaar oud." Het bleek, dat de Ver inniging 86 leden telde: te Brielle 29, RockaDje 2, Oostvoorne 8, Nieuwlaud 4, Zwartewaal 3. be penningmeester bracht zijn verslag uit: er tr as een batig saldo van 2,02. Al spoedig zag men nu, dat er vele drscussiën rouden worden gehouden. Een van de leden begon net de opmerking, dat het uur der vergadering '3 avonds 8 uren) niet goed gekozen was: de leden van de dorpen in den omtrek konden dan Inoeilijk komen. Vervolgens werd het reglement ;eurresteeid. Er waren hij de vorige vergadering ïog enkele artikelen aaugehouden. Het bestuur Helde voor, dat men zich thans moest bepalen lot de gemeenten Brielle, Rockanje, Nieuwland, Oostvoorne eu Zwartewaal. Op voorstel van een Ier leden werd echter besloten, dat iedereen uit liet kiesdistrict lid kon worden van de Brielsche Btiesvereeniging, eu dat gemeenten, waar tien edeD zich aansluiten, het recht hebben een be stuurslid af ie vaardigen. Daarna was aan de irde de verkiezing van een bestuurslid, in plaats Van den heer Biemond. Niemand kon de meer derheid verwerven. Er moest herstemming plaats lebben tusscben de heeien Mr. H. van der Hoe- en, een beslist liberaal, en D. Pronk, een con- lervatief. Verbeeld u een conservatief, candidaat Voor bestuurslid der liberale kiesvereeniging! En dan nog wel een conservatief, die in 1869 als president eeuer gefingeerde kiesvereeniging en minste niemaud weet iets van 't bestaan dier vereeniging, of zou zij misschien geheel in duister werken I) de verkiezing van den heer kom back met al wat in ■hem was trachtte tegen ie houden. Gelukkig werd echter de heer van jJ iet Hoeven met 16 tegen 11) stemmen gekozen. Haar wat curieuse vergadering tochl die 10 eden brachten alleen hun stem op den beer Pronk uit, omdat bij zijne verkiezing het bestuur uit drie commissionairs in effecten zou bestaan I Inderdaad eene flauwe aardigheid! Doch dit alles was slechts voorbereiding. De tionfdzaak zon nu eerst aan de orde komen. Het bestuur stelde het volgende adres voor aan den Minister Blussé „De kiesvereeniging Koning en Vaderland te Brielle verklaart te betreuren, dat het beginsel eener algeineene belasting op de .inkomsten in 12. eleeni 4 12 31) □gM. 182 O, d. b Rolt' laali" ■■dig '1 D. op I' aelai po tl de Tweede Kamer der Staten-Generaal de meer derheid niet heeft kunnen verwerven, omdat de kiesvereeniging oordeelt, dat belastinghervorming volgens dat beginsel op den weg ligt der libe rale richting. „Zij betreurt mede de verwerping van het voorstel der Regeering, waarbij eene poging werd gewaagd, om het gemelde begiDssl tot wet te verheffen, oindat daarbij de afschaffing werd voor gesteld van het recht van patent eu van de accijuzen op het geslacht en de zeep, omdat zij deze af te schaffen belastingen houdt voor onre delijk, ongelijkmatig drukkend en strijdig inet het algemeen belang. „Zij brengt hulde aan de Regeering voor het in deze genomen initiatief." Nog al een onschuldig adres, dunkt ons. Het Dagblad van gisteren is verkeerd ingelicht, anders zou het niet zulk eene voorstelling van de zaak geven als ware er gediscussieerd over de houding van ODzen afgevaardigde, Dr. Rom- baoh, die tegen art. 1 gestemd heeft. Deze gaf in een brief aan den Voorzitter der Kiesvereeni ging rekenschap van zijne stem tegen dat arti kel. Wij aarzelen niet, die handelwijze volkomen ongrondwettig te noemen. Zonder door iemand daartoe geroepen te zijn, geeft de afgevaardigde rekenschap van zijn votum. De Voorzitter las den brief voor en wilde hem in discussie bren gen. Op voorstel van den heer J. VV. Hein Jr. wordt echter besloten heui voor kennisgeving aan te nemen. Verder stelde hetzelfde lid eene motie voor, om met betrekking tot het voorge stelde adres over te gaau tot de orde van den dag, vermits dat adres in strijd zou zijn met de onafhankelijkheid der Volksvertegenwoordiging. Wij kunnen dat niet beamen. Er ligt wel is waar in 'i adres eene zijdeling3Che afkeuring van de houding van Dr. Rombach, doch slechts zeer zij- deliugsch. De hoofdzaak is, dat de Kiesvereeni ging de verwerping van de inkomstenbelasting betreurt en hulde brengt aan de regeering voor hef genomen initiatief. Langdurige en vervelende discussiën volgden nu. Wij sparen uw lezers het verslag daarvan. Hoewel de motie van den heer Hein aau de orde was, geraakteo sommige spre kers op gcbtel ander terrein: een ontvanger van de directe belastingen en accijnzen b. v. hield eene zeer vervelende speech tegen de inkomsten belasting. Een ander lid beweerde, dat in de Grondwet te lezen zou ziju, dal de Volksvertegen woordiging onschendbaar is II Nadat nog een voorstel, om, wegens 't verge vorderde uur, de discussiën te verdagen, was verworpen, werd eene motie aangenomen van den heer van Andel„de Vergadering, gehoord de voorstellen van 't bestuur, gaat over tot dè orde van den dag." Het aannemen dezer motie zal u geen hoogen dunk geven van de liberali teit onzer liberale kiesvereeniging. Eindelijk stelde 't bestuur voor, om een brief van rouwbeklag te zenden aan de naaste be trekkingen van deu heer Thorbecke. Op voorstel vaD den beer van der Hoeven werd echter be- sloteD in de notuleu op te nemen de verklaring, dat, naar 't oordeel der Kiesvereeniging, Neder land door den dood van Thorbecke zijn grootsten staatsburger heeft verloren. Men schrijft ons uit 's-Graveuhage: 17 Juni, een dag van bhjdsohap voor het Ne- derlandsche volk, omdat eene uitstekende Vorstin het voorrecht van alle stervelingen te beurt valt, van een nieuw levensjaar le mogeD intreden. 17 Juni, een dag die alom in den lande met vreugde wordt begroet, omdat het volk fier is eene Vorstin in ziju midden te bezitten, wier persoon lijkheid iu zoovele sch ikeeringen van diezelfde natie wordt teruggevonden 17 Juni een dag eindelijk, die van ouds iu de residentie luisterrijk wordt gevierd. En dit was dau ook weer gisteren de bedoeling. Natuur wilde er kwistig toe medewerken. Zij bood haar buide, in het weelderigste kleed harer ontzagwekkende gewaden: prachtig was de dag; vol schoon, lust eu leven de avond. De residentiebewoners, en met hen die talrijke familiegroepen van buiten, wilden met volle teu gen van de feestviering genieten. Twee vereenigingspunten zouden die stroomen volks ontvangen otn hen ten slotte naar een centraalpunt te doen vloeien, de beide eersten te danken aan particulier, het laatste aan officieel initiatief. Vol was het in den botanischen-zoölogiachen tuin; vol was het in en om de societeiis-teot in het Bosch; dik bezaaid met menschen was het Malieveld. De feestviering had eene gansch andere lich ting dan vorige jaren, waarin glansrijke illu- uunatiën van het Korte Voorhout lot deu tweeden vijver in het Bosch liet volk de oogen deed om- hoogslaan. De schitterende uitslag van een vroeger vuur werk, destijds rookwerk genoemd, deed het Gemeentebestuur besluiten de residentie an dermaal op zulk een kunstproduct der pyrotech- nie te vergasteD. Het is daarin op eene wijze geslaagd, welke alweer doet zien dat ook voor liet Haagscue Gemeentebestuur waar is, dat de ondervinding de beste leermeesteres is. Aan vuur pijlen, zwermpotten, luchtkaarsen, vurige aeros- laten, kanotiuades enz. geen gebrek eu de andere hellt was ook zoo, plus wat draaiende zonnen eu een slottafereel, dat ons evenmiD eene untknoopiug leverde, waarom die onafzien bare menigte, als door de donderslagen van het vuurwerk getroffen, voortdurend een stilte in acht nam, waar het schitterend genot dat in rook was vervlogeu op zoo ondnbbelzinutgen bijval aan spraak utochl maken. De particuliere krachten waren uitstekend aun- gewend. De botanische tuin was een ware lust hof. De muziek van Stumpff, die zich daar deed hooren, maakte zich zeer populair, vooral door fantasieën als die van La vie Paritienne, de cha rivaris of potpourris. Eene smaakvolle illuminatie vau gaz en lampions, eene voorbeeldige bedie ning, maakte 't verblijt in dezen sierlijken tuin voor het overtalrijk publiek, waaronder zoovele vreemdelingen, recht aangenaam. In bet Haagsche Bosch weerklonken de meesterlijke tonen van Duukler'a kapel tot laat in den avond, ten ge noegen van veleu die in het keurig verlichte so- cieteits-gebouw bijeenwaren. Men leest in de Volksvriend, weekblad van Roermond „Het opkomend geslacht te wijzen op de groote mannen, die hun krachten en talenten aan het vaderland hebben besteed, is een aangename plicht van den onderwijzer of opvoeder. Dit begrepen directeur en leeraren aan de rijks hoogere bur gerschool te Roermond, toen zij Zaterdag jl. op het uur der begrafenis van deu minister Thor becke zich met de leerlingen in de gehuorzaal van het gebouw vereenigden, ten einde eenige oogeublikken te wijden aan de nagedachtenis van den staatsman, onder wiens zorg ook deze inrichting was tot stand gekomen. De vader- landsche vlag met den rouwwitnpel er aan be vestigd had de leerlingen reeds in den morgen bij hun komst in de school doen zien, dat deze dag niet onopgemerkt mocht voorbijgaan. Thans wees de directeur op den man, wiens geheele leven een onverdroten toewijding was geweest aan de belangen en het heil van het vaderland op den man, die zooveel had gedaan voor het jeugdig geslacht, waaronder hij leefde, zoodat door het geheele land een schaar van mannen in dankbare vereering hem heden gedachtig was als hun leermeester, zoo door geschriften als door lessen en persoonlijken omgang. Vervolgens werd uit een der dagbladen eene korte levensschets van den algestorveue voorgelezen, waarna de directeur opnieuw het woord nam om te wijzen op een der laatste woorden van den overledene, waarin de opwekking lag opgesloten om, zoo lang het leven in ons is, met ijver le werken aau de taak, waartoe wij geroepen zijn. Van die op wekking toch was Thorbecke zelf het sprekendste voorbeeld geweest, hij die tot zijne laatste ure zijn hoogsten lust had gevonden in onverpoosden arbeid tol heil van de maatschappij. Vereeren wij zijne nagedachtenis, zoo ongeveer besloot de spreker, als die van ieder groot ntan, opdat liet besef steeds levendiger in ons worde, ons te be kwamen voor eene waardige levenstaak, die tot de laatste nre met ijver tnoet worden volbracht. Blijkbaar onder den indruk van deze plechtig heid verlieten de leerlingen het gebouw, waarna door den directeur en leeraren per telegraaf aan de familie Thorbecke de betuiging van oprechte deelneming in het geleden verlies werd mede gedeeld." De schrijver der „Haagsche brieven" iu de Zaanl. Courant zegt o. a. het volgende „Het oogenblik, dat wij beleven, is gewichti ger dan veleD vermoeden, gewichtiger ook dan men vermoeden zou, waoneer men dagelijks de groote bladen in handen neemt. Het geldt thans niet meer of niet minder dan de vraag: of wij, nadat wij in de laatste jaren, door een samen loop van omstandigheden, den parlementairen akker hebben iaten braak liggen, zullen moeten toelaten, dat opnieuw eene reeks van jaren het staatsbestuur in handen wordt gespeeld van zwak ken en onmachtigen? Van de keuze, die thans de Koning zal doen, zal het afhangen of de libe rale beginselen wederom jaren achtereen zullen worden bedolven onder een vloed van politieke krakeelen, welke geen ander gevolg hebben dan dat zij den coostitutioneelen regeenugsvorin bij de natie in minachting brengen. Ik zeg het van gan- scher harte: duizendtnaleo liever eene dictatuur van eeu generaal, nog strenger dan die van Thor becke, dan de aanhoudende burgeroorlog tus- schen de luitenants en kapiteins der liberalen en de vaandrigs der conservatieven. Toen Alexander de Groote stierf, werd zijn rijk onder de gene raals verdeeld. Maar wat was het gevolg? Dat het rijk door verdeeldheid te gronde ging. Wat thans bovenal te wenschen is, dat is een eerlijk ministerie, samengesteld uit mannen, die het ai- gemeen welzijn hooger stellen dan de bereiking van eerzuchtige oogmerken, mannen, die innig gehecht zijn aan onze Grondwet en aan de wijze, waarop Thorbecke die poogde toe te passen. Kan dat nu van conservatieve menschen worden ver wacht, van manneD, die nooit iets anders gedaan hebben dan „afdingen" op de grondwet, haar in den meest beperkten zin toepassen en die zoo veel mogelijk den parlementairen regeeringsvorm tot een schijnvertooning poogden te verlagen?" Naar men verneemt zou bij den Raad van State aanhangig zijn een ontwerp besluit, bepa lende het Dieuwe maximum van het getal nota rissen, naar aanleiding van de laatste lOjarige volkstelling. Weekblv. Notarisambt.) De Koning-Groothertog heeft den heer J. G. Blum, archivaris van het secretariaat voor de Luxemburgsche zaken te's-Gravenbage, benoemd tot ridder der orde van de Eikenkroon. De rechtbank te 's-Hertogeobosch heeft, ter voor ziening in de vacature van kantonrechter te Heus- deu, opgemaakt de navolgende lijst van aanbe veling: lste candidaat: Jhr. Mr. G. W. Mollerus, griffier bij het kantongerecht te Zalt-Bommel. 2de Mr. G. J. D. Hondius, idem te Maarssen. 3de Mr. B. Hulshoff Gz., idem te Doetinchem. Uit Rome wordt gemeld, dat de kroonprins en kroonprinses van Italië binnen kort zich naar Scheveningeu zullen begeven, ooi daar eenigen tijd verblijf bouden. Mr. W. F. Rochussen, buitengewoon gezanten gevolmachtigd minister van Z. M. den Koning der Nederlanden bij het Duitsch Keizerrijk, is in de residentie aangekomen. Wij vernemen thans van betrouwbare zijde dat er binnen kort te Utrecht eene bijeenkomst zal plaats hebben in zake de oprichting van een Anti-Schoolwet- Verbond. Standaard Onder de leiding van den directeur der Hoo gere Burgerschool te Zaandam, hebben de leer lingen en oud leerlingen van die inrichting eene vereeniging opgericht, onder den naam Excelsior, ten doel hebbende om door het verdedigen van stellingen, het houden van voordrachten in ver schillende talen enz., zich te oefenen in het spre ken, het juist uitdrukken zijner ineenxngen en dergelijke practische toepassingen van de lessen, nu en vroeger ontvangen. Aanvankelijk zijn de leden zeer voldaan over de verkregen uitkomsten. Men leest in de Luxemburger Zeitung Een kort, doch grootsch eu onvergetelijk feest heeft onze hoofdstad gisteren in zijn geschied- boeken op le teekeoen de aankomst van Z. M. den Koning had alle gemoederen io niet geringe beweging gebracht en ook ditmaal, gelijk korten tijd geleden, wedijverden de inwoners om den geëerbiedigden vorst de onmiskenbaarste bewij zen van gehechtheid en genegenheid te geven. Weder prijkten de huizen met de heerlijkste

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 1