n N°. 3788. Maandag A°. 1872. 17 Juni. LEI It sen DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden per 3 maandenƒ3.00. Franco per post,3.85. Afzonderlijke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN. Voor iedoren regel/"O.li. Grootere letters naar de plaatsruimte die z\j beslaan. leveu. Lelden, 15 Juni. iet heeft Hare Majesteit onze geëerbiedigde ningin behaagd, aan de Vrouwen-Vereeniging het uitdéelen van kleederen aan arme we- wen en weezen en oude noodlijdenden, te Val- üburg, te zenden een paar prachtige vazen, prijs voor de loterij, die de Vereeniging zich jrstelt, in het begin der maand September a. s. houden. VVij bevelen deze loterij, die in geen negen en gehouden werd, in de aandacht onzer stad- nooten aan. eze Vereeniging besteedt reeds 26 jaren de te zorgen aan de weduwen ea weezen van e gezindten te Valkenburg. de Groote vergadering der Remonstranlsche lederschap, van 4—6 Juni te Amsterdam ge- |uden, werd, na zeer uitvoerige discussiën, be ten het Remonstrantsch Seminarium naar iiden over te plaatsen en, onder voorbehoud de goedkeuriug der Regeering, de voorbe ding van dien maatregel aan het college van .lessor en Curatoren in vereeDiging met de missie tot de zaken der Broederschap op te «en. an de Zwem- en Bad-inrichtiug Rhynzigt zijn (durende deze week 630 baden genomen. Gedurende deze week zijn dagelijks in het gerkhuis alhier opgenomen van 95 tot 107 vol ossen personeD en van 37 tot 54 kinderen. Door de Staatscommissie voor de geneeskundi- examens, te Amsterdam zitting houdende, in tot arts bevorderd de heéren L. P. J. Berends, Doctorandus, geb. te Nijmegen; A. Sleeswijk, d. Doet., geboren te Amsterdam, adsistent-ge- esheer in het binnengasthuis aldaar; W. L. lehmann, Med. Doet., geboren te Amsterdam. th edeputeerde Staten der onderscheidene pro ciën hebben alsnu vóór 1872 definitief vastge- Id de lijsten der hoogst aangeslagenen, bedoeld de artikelen 72 en 84 der wet van 4 Juni 50 Slaatsbln°. 37), regelende het kiesrecht en benoeming van afgevaardigden ter Eerste mer der Staten-Generaal. Daaruit blijkt, dat ior Noord-Brabant het getal hoogst aangesla gen beloopt 143, de hoogste was J. A. de Ram jf.3128.67, de laagste J. H. A. Diepen 389.98'. Gelderland, getal 144', hoogste A. W. C. W. baron itn Pallandt van Keppel ƒ6660.645, laagste J. F. ïnger 514.18. Zuid-Holland, getal 206, hoogste I K. H. Prins Frederik 17,734.49, laagste C. J. in de Watering ƒ887.43. Noord-Holland, getal 12, hoogste A. Povel 7218.95, laagste Jhr. H. 'eding van Berkhout ƒ818.62. Zeeland, getal 59, logste Mr. C. van der Lek de Clercq ƒ3987.27, tagste C. P. Lanshoek van Swake f 707.14. Utrecht, stal 57, hoogste Mr. W. Rooijaards van den Ham 4758.63*, laagste W. Thomas Grasveld ƒ831.75. 'riesland, getal 97, hoogste Jhr. Mr. P. B. J. egilin van Claerbergen 8390.98, laagste J. A. ïioga 740.70. Overijssel, getal 84, hoogste Mr. J. C. baron van Heeckeren van Wassenaer 15,237.24.*, laagste E. Jannink 462.28. Gronin- :ii, getal 75, hoogste W. A. Scliolten ƒ2356.64, agste K. K. de Waard ƒ535.17. Drenthe, getal hoogste A. W. Westra van Holthen 944.25, lagste Mr. J. A. W. Grataina ƒ241.22. Limburg, lal 73, hoogste O. Graal de Marchant ö'Ansein- urg 4635.34, laagste G. S. de Veer 302.93. ezameolijk 1164 hoogst aangeslagenen. BINNENLAND. Leidschendam, 15 Juni. In de vorige week moet laar men verzekert eene dienstbode haar pasge- oren kind van het leven hebben beroofd en in eo tuin van haren meester begraven. Een hond ou eenige dagen later de plaats, waar het lijkje erborgen was, hebben aaD den dag gebracht, 's-Gravenhage, 14 Juni. Voor het Middelbaar luderwijs zijn heden toegestaan: een acte voor gymnastiek aan C. A. M. van Ries van De- enter, een acte voor aardrijkskunde aan P. G. loodhuijzen van Oosterbeek. Drie acten voor Jmnastiek werden geweigerd. In de heden gehouden vergadering van de bfdeeling 's-Gravenhage en omstreken van de ïollandsche Maatschappij van Landbouw is o. a. medegedeeld, dat de afdeeling op dit oogenblik ongeveer 1300 ledeD telt. Onder de verdere mede- deelingen behoort die, dat de longziekte en de tongblaar onder het vee weder zeer zijn toege nomen, en dat het bestuur der afdeeling zich bij vernieuwing heeft gewend tot het Hoofdbestuur, ten einde dit bij de Hooge Regeering maatrege len uitlokke om de inenting zooveel mogelijk te bevorderen, door welken voorbehoedenden maat regel, blijkens de ondervinding, veel gunstiger uit komst is te verwachten voor het behoud van den veestapel dan de enkele afmaking. Het in deze door het Bestuur verrichte is bij acclamatie door de vergadering goedgekeurd. In verband met deze zaak is, ook in het belang der gezondheid, door het Bestuur aangeprezen om de melk niet versch te gebruiken, maar gekookt. Rotterdam, 14 Juni. Heden werd de derde al - gemeene vergaderiug van het Ncderlandsch School verbond alhier gehoudeD. Achtendertig afdeelingen waren ter vergadering vertegenwoordigd. De algemeene Secretaris, de heer D. Harling, bracht verslag uit over den stand vaD zakeu ge durende het jaar 1871. Daarna werden de verschillende aan de orde gestelde onderwerpen behandeld. Tot voorzitter der lloofd-Commissie werd be noemd de heer G. van Milligen te Groningen en tot leden de heeren van Weideren baron Rea- gers en Mr. R. C. Nieuwenhuys te Deventer. De eerstvolgende algemeene vergadering zal te Arnhem worden gehouden. Briblle, 14 Juni. De 2de luit. F. H.J. Wagner van liet 2de reg. vest.-arc. is bij het 1ste reg. vest.-art. overgeplaatst, met bestemming naar de torpedo-compagnie alhier. Dordrecht, 14 JuQi. Een geachte firma alhier stelt ons in staat het volgende uittreksel uit een schrijven, dd. Ruhrort 11 dezer, mede te deelen: „Wanneer gij in den eersten tijd nog koleu noodig mocht hebben, raden wij u, spoedig eenige ladiügen te laten afkomen, daar een groote strike der bergwerkers voorbereid wordt, en men niet weten kan of in den eersten tijd nog veel kolen naar Ruhrort komen zullen." DordrCt.) Bij het gemeentebestuur alhier is heden aangifte gedaan van 3 poklijders. Van goederhand wordt ons verzekerd, dat de tongblaar onder het vee te Giesen-Nieuwkerk in een hevigen graad heerscht. Niet minder toch dan het 4/5 deel der stallen zou er door zijn aangetast. Ook te Oud-Alblas begint zich die ziekte meer en meer in hevigen graad te vertoonen. Legerplaats du of in de Wiesselsohe heide, 12 Juni. Heden zijn de troepen in de legerplaats aangekomen, welke bepaald het doen van schiet oefeningen op het oog hebben. De legerplaats Wiessel is tninder dan de Millingsche heide ge schikt voor kampeerende troepende klachten daarover zullen dan ook wel niet uitblijven. Van burgertenten voor officieren is er maar eene op het terrein toegelaten; buiten het terrein zijn er twee voor manschappen opgeslagen. De aanvoer van levensbehoeften en andere artikelen is ook schaarsch, hoewel het maar ruim een uur van Apel doorn is gelegen. De aangelegde schietbanen zijn uitmuntend cn de daaroij geplaatste kogelvangers laten niets te wenschen over. Het commando is opgedragen aan den overste Bunnink. Deventer, 14 Juni. Het 4de reg. huzaren alhier zal in deze maand mede met de nieuwe kara- bijDen worden gewapend. 's-Hkrtogenbosch, 14 Juni. Hedenmorgen te halfuegen, toen het 5de reg. infanterie op de pa radeplaats vereenigd was, om naar buiten te inar- cheeren, had daarbij een treffend voorval plaats; de majoor W., een der bataljonscommandanten, zakte eensklaps van zijn paard en gaf bloed over Door den heer Dr. Roosenburg werd hem dade lijk de eerste geneeskundige hulp verleend en vervolgens is hij per vigilante naar zijne woning vervoerd. Tot heden, hooren wij, zijn er geene ernstige gevolgen te vreezen. Bij het omwerken van den grond in den tuin van den hovenier Govers in de Diepstraat alhier, heeft men gevonden een stalen ring met gouden plaatje, waarop het volgende gegraveerd: 27 Oct. 30; 15 Mei 31; 6 Aug. 31; C. M. J. M. van Antwerpen, 1713. Ter zelfder plaatse ontdekte men nog doods beenderen en overblijfsels van kisten. JAABLIJKSCH VERSLAG van de Vereeniging tot voortdurende ondersteuning der nagelaten betrekkingen van verongelukte vis- schers der reederijen te Katwijk aan Zee en Noord- wijk aan Zee. In het afgeloopen boekjaar zijn ontvangen. Aan contributiën van de reeders, die znlks ge deeltelijk van de inkomsten der visschers afhouden. Van 44 bomschuiten te Katwijk aaD Zee a 3. 132 Van 9 bomschuiten te Noord- wijk aan Zee a 3„27 159.— Aan jaarlijksche bijdragen van 50 cents of hooger981.65 Gifteü voor eeDs1177.85' Renten1094.55 3413.05* De Vereeniging heeft, dit jaar ondersteund 107 weduwen, weezen en bejaarde personen, zijnde de nagelaten betrekkingen van de verongelukte bemanning der bomschuitende Industrie, de Drie Gebroeders, Zorg en Vlijt, Vrouw Neeltjc, Katwijk's Welzijn, de Adriana, Katwijk's Welvaren, de Jonge Dirk, de Vier Gezusters, de Drie Gebroeders, Victor Jacob, de Hopende Visscher, Vrouw Jacob en Vrouw jsaswhi. Het aantal weduwen en weezen is in het afge loopen jaar met acht personen vermeerderd, door de verongelukte visschers van de bomschuit Vrouw Johanna. Door de medewerking der sub-commissiën te Amsterdam, Rotterdam, Utrecht, 's-Gravenhage, Haarlem en Gouda is er ontvangen aan giften 1177.85*. De Vereeniging heeft uitgekeerd in dit boek jaar 3197.40; gedurende de zomermaanden voor elke weduwe 1.25, voor elke bejaarde 0.87» en voor elk kind 0.25, en gedurende de wintermaanden voor elke weduwe 1.50, voor elke bejaarde 1.10 en voor elk kind 0.35 per week. Het kapitaal bestaat nu uit Nationale Wer kelijke Schuld 216 pCt. 31,000 nominaal. Belegd in de Leidsche Spaarbank. 2900.— Belegd a deposito6374.40 In kas bij de Commissie te Katwijk. 128.90 Noordvvijk. 216.60 Penningmeester 783.49* Sub-commissiën 562.34' De Vereeniging eindigt haar verslag met op rechte dankbetuiging aan de leden der sub-com missiën, en aan allen die hare pogingen ondei- steund hebben, alsmede aan de Uitgevers der Leidsche Courant en het Leidsch Dagblad voor het gratis plaatsen der ailvertentiën. De Vereeniging voornoemd, Mr. SAMUEL LE POOLE, Voorzitter. A. VAN DRIEL, Secretaris. Leiden, 14 Juni 1872. KOLONIËN. BATAVIA, 8 Mei. Aan het Algemeen Overzicht van het Nieuw Bataviaasch Handelsblad ontleenen wij De telegraaf bracht ons Zaterdag de droeve tijding, die met deelneming en leedgevoel werd vernomen, dat de gemalin van Z. K. H. prins Hendrik, de dochter van een oud-bevelhebber van het Indisch leger, overleden is. Bijzonderheden omtreDt de oorzaak van dit sterfgeval zijn hier niet bekend. Eergisteren werd ons per telegraaf de verwer ping van de voordracht omtrent eener inkomsten belasting en het daarop gevolgd ontslag van het ministerie bericht. Wij betrenren de verwerping dier wet. De inkomsten-belasting is, in ons oog, de bil- lijkste aller heflingeD. Maar bovendien moeten wij in de verwerping zien, dat de overgroote meerderheid in Neder land nog steeds wil leunen op Indische baten en niet inziet dat een financieele toestand onge zond is, wanneer men zijne gewone uitgaven en zeer zeker niet de buitengewone uitgaven, als voor het defensiewezen, spoorwegen, enz. niet kan dekken dan ten koste van de koloniën/die zelve de dringendste behoeften hebben. Spoor wegen, havens, wegen en zooveel meer kan men hier niet aanleggen zonder gedurende eenige ja ren over belangrijkesommen te kunnen beschikken Was het te voorzien, dat de eerste minister, die eene inkomstenbelasting zou voorstellen, kou vallen, de onhandigheid van den heer Blussé had hem reeds alle prestige in en buiten de Staten- Generaal doen verliezen. Het geheele kabinet is nochtans in zijn val me- degesleept. Wij weten nog niet wie met de samenstelling van een kabinet belast is geworden. Zal meD eenvoudig de portefeuille van financiën aan een ander opdragen? Of zal een geheel nieuw kabi net optreden? In welken geest! Zal de Minister van Koloniën aan het bestuur blijven? Het zou alweder bevestigen, dat een fatum op Indië rust, als de heer van Bosse thans aftreedt en inet hem de voordrachten op de Indische spoorwegen en het tarief voor langen tijd ver dwenen, waaromtrent de beslissing hier met de grootste belangstelling te gemoet gezien werd. Deze vraagstukken moeten nochtans opgelost wor den, wie ook aan 't bestuur komt. De tijding, dat het kabinet afgetreden is, treft ons te meer op het oogenblik dat het avant-projet gereed gemaakt is voor eene haven van Batavia, die aan de eischen des tijds beantwoordt, zoodat de hoop begon levendig te worden dat binnen een vijftal jaren in die dringeude behoefte zou voorzien zijn. Zal ook dat overgroote belang geen speelbal der politieke partijen in het moeder land worden? Wij- wensoheh het niet, maar vree zen er voor. De bijzonderheden van het plan zijn onbekend. Alleen weet men dat het besluit genomen is, dat de haven zal moeten kunnep dienen om de grootste schepen daarin te kunnen laden en los sen. Uitbouwing van het Oosterhavenhoofd tot in vijf vademen diepte lag voor de hand. Omtrent de gevolgen van de uitbarsting van den Merapi zijn treurige berichten ontvangen. Eene week na de uitbarsting dampte de berg nog. Thans kan men waarnemen, dat dé in 1869 gevormde slakkenkegel ingestort is. Een 200tal menschen zijn bij deze gelegenheid omgekomen, benevens veel rundvee en paarden. Het land schap Bojolali, in het Solosche, is geheel ver woest en de ellende is daar groot. Prins Mangkoe Negoro heeft 5,000 aan de noodlijdenden gege ven. Ook onderscheidene particuliere onderne mingen hebben veel schade geleden. In Djocja is de troonsopvolging, eene belang rijke quaestie, geregeld. Den 25 Maart is de Ra dhen Ajoe Sepooh tot Ratoe verheven. Den 24sten April volgde daarop het gouvernementsbesluit, waarbij haar zoqn als kroonprins werd erkend. Den 6 dezer is pangeran Hario Hangebeghie, luit. kolonel, adjudant van Z. Exc. den Gouver neur-Generaal, ouder den titel en naam van Pan geran Adbipati Anom Hario Hainangkoenegoro hing kang Soedhikbio Rodjo Poetro Nalindliro Mataram tot kroonprins verheven. Het stoomschip Conrad, van de maatschappij „Nederland", is den 2 Mei alhier aangekomen, na eene voorspoedige rei3 van 89 dageu. Den 8sten vertrekt de Prins van Oranje van hier. Door den Gouverneur-Generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschikkingen genomen: Civiel Departement. Benoemd: Tot secr. der res. Menado, tevens venduin. aid., de ambt. op noD-act. P. F. L Kist, laatst, hoofde, bij het dep. der marine; tot cominiss. van het fonds ter aanm. en onderst, van den gewapenden dienstin de Ne derlanden, B. Schagen van Soelen, secr. van de algem. rekenk.; tot ambt. ter besch. bij het bin- nenl. best. in het gouv. Celebes en onderli. de ambt. voor den burg. dienst in N.-l. E. A. O. F. W. C. Gasinjet, thans werkzaam gesteld bij het dep. van onderwijs, eeredienst en nijverheid; bij de statist, opname, opneniingsseclie Japara met den rang van contr. der 2de kl. bij de land. ink. en cult., O. A. Burnabij Lautier, laatst, denzelfden rang bekleed hebbende, thans op onderstand; tot hoofdcomm. bij 's lands kas le Batavia, de 1ste comm. bij de alg. rekenk. H. Bos Otten. Werkzaam gesteld: Bij het dep. van i'ustitie, de ambt. voor den burg. dienst in N.-I. Ir. M. H. C. van Oosterzee. Machtiging verleend: Tot de uitreiking aan den op verz. eerv. ontslagen off. v. gez. der 3de kl. bij de Kon. Ned. marine A. G. Vorder- nian, van eene acte van toelating tot uitoefening van de genees- en heelkundige practijk op de Pa- inanoekau en Tjiassemlanden (Krawung); lot de uitreiking aan den op verz. eerv. uit Z. M. mil. dienst ontslagen off. v. gez. der 2de kl. van het Ned. Ind. leger H. H. Prins Wielaudt au eene acte van toelating tot uitoefening der genees-, heel- en verlosk. practijk in de res. Probolingo. Verleend: Een tweejarig verlof naar Eu ropa, wegens ziekte, aan den referend. b:j het dep. van binn. best. E. Bosch; eeu tweej. verlof naar Ned.; wegens ziekte, aan den ass -res. van Bondowoso (Bezoeki; Jhr. D. E. vau Alphen, aan

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 1