BINNENLAND. Helder, 9 Juni. Hedenochtend zijn van hier, per stoomboot, vertrokken twee detachementen van het hier liggende bataljon infanterie, ieder sterk 1 sergeant, 1 korporaal en 20 man. Het eene gaat naar Hoorn om, bij den koortsachtigen toestand waarin vele manschappen van het gar nizoen aldaar verkeeren, behulpzaim te zijn in het betrekken der wachten enz.; het andere gaat, gedurende eene maand, kampeeren op de Wies- selsche heide, om deel te nemen aan de voorge- men schietoefeningen. 's-Gravenhage, 12 Juni. De Commissie, beiast met het afnemen der examens voor het Middel baar Onderwijs, afd. Letterkunde enz., heeft he den toegestaan: 1 acte voor boekhouden aan den heer W. van Schaick, van Amsterdam, en 1 acte voor Hoogduitsche taal en letterkunde aan den heer J. A. Leopold, van Amersfoort. Geweigerd zijn: 1 acte voor boekhouden, Fransch en Ne- derlandsch. Voor de afdeeling wis-, natuur- en teeken- kunde, waarvan heden de examens zijn geëindigd, zijn voor de wiskunde K. I. twee van de 3 op geroepen caudidaten afgewezen, terwijl 1, de heer M. Hitter, van 's-Gravenhage, is toegelaten. In de gisteren gehouden zitting van den Gemeenteraad is ingekomen een aanvrage om gemeentegrond, ingediend door den heer C. Outs- lioorn, vau Amsterdam, tot het bouwen van een grout hötel op de duinen en van een 50tal villa's en woonhuizen, zoowel voor particulieren als voor handelaren, achter het Gemeente-badhuis. Aan het hoofd dier onderneming staan de hee- ren Dr. Mess en Outshoorn, een combinatie, welke wel niet gelukkiger kan, daar men in den eerst genoemde een waarborg bezit voor het vervullen, bij den gewenschten bouw, der eischen van de gezondheidsleer en van die, aan het inet vrucht gebruiken der baden verbonden, terwijl de roem, door den heer Outshoorn als bouwmeester ver worven, een onderpand levert voor een plan, dat aan hetgeen door nut en kunstsmaak wordt gevorderd zal voldoen, en voor een uitvoering, die niets te wenschen zal overlaten. H. M. de Koningin heeft den heer Brakel, consul-generaal en zaakgelastigde des Konings in Venezuela, in een bijzonder gehoor ontvangen. Rotterdam, 12 Juni. A. L., 47 jaar oud, smids knecht te 's Gravenhage, stond heden voor de Rechtbank alhier terecht. Deze man was aange klaagd van op 7 Mei 11. drie diefstallen te Over- schie te hebben gepleegd. Een daarvan, het weg nemen van een hamer uit eene schuur, bekende hij. Den tweeden diefstal, van een broek uit een stal, ontkende hij halsstarrig en „wenschte nooit gezond de gerechtszaal te verlaten, indien hij dien diefstal had bedreven." Toen twee getuigen ech ter mededeelden, dat zij bekl. in het bezit van die broek uil den stal hadden zien komen en hem aangehouden, bekende hij zijne schuld ook aan dit feit. Maar van den derden diefstal, van een offerbus uit de R. K. kerk, wist hij hoege naamd niets af en kon dien „niet erkenuen, al moest hij voor de voeten der rechters sterven." Deze ontkeuteuis hield hij vol, ook na het ver hoor van 9 getuigen die de meest afdoende ver klaringen aflegdenzij hadden hem in het bezit van het gestolene gezien en aangehouden; hij had aan drie hunner zijne schuld beleden, en op de knieën om vergiffenis gesmeekt. Niettemin bleef hij pertinent ontkennendoch nadat de oöicier twee jaren gevangenisstraf had geëischt en de Voorzitter hem ernstig voor het laatst had vermaand de waarheid te zeggen, bekende hij ook den lautsten diefstal te hebben gepleegd. Deze man houdt, volgens een.der get., godsdienst oefeningen en bijbellezingen. Donderdag uitspraak. Bij de Arrondissements-Rechtbank alhier is de volgende interessante wisselquaestie aanhan gig, waarvan de afloop met belangstelling tege moet wordt gezien. De firma Moes, Molière en Tromp te Amsterdam is houdster van een wis sel op de Uuiou Bank te Londen, getrokken door de Rotterdamsche bank en door een harer direc- leuren ouderteekeud. Deze wissel is te Londen van nonüetaling geprotesteerd. De houdster van den wissel vordert alsnu van den trekker de voldoening van het bedrag van dien wissel ad 3000 pd. st. ot f 35,395, benevens de daarop geval len zegelkoslen en zegelboeten ad f 4930.26. De Rotterdamsche Bank erkent de op den wis sel staande handteekening van een harer direc teuren, maar beweert dat de som, in den wissel vermeld, vervalschl isdat zij een wissel groot 5 pd. st. heeft verkocht en waarschijnlijk de som in dezen wissel in 3U0Ü pd. st. is veranderd. Zij beweert vooris dat de noiner van den wissel,na bij de eischeresse een deel van de 3000 pd. st. te hebben opgenomen, spoorloos is verdwenen. De Rechtbank heeft drie deskundigen benoemd, om over de echtheid of onechtheid van het in den wissel geschreven bedrag, die ter griffie is gede poneerd, een onderzoek in te stellen. Voor de eischeres zijn opgetreden advocaat Mr. H. H. Tels en procureur Mr. W. Siewertsz vuu Raeseiiia en voor de gedaagde advocaat Mr. J. C. Reepmaker en procureur Mr. H. J. J. vau Convent ten Oever. Arnhem, 12 Juni. Het college van burgemeester en wethouders alhier heeft aan den commissaris van politie last gegeven, om proces-verbaal op te makeu tegen de heeren J. Verwaaijen Dz., J. J. van Braam, A. E. Cohen en hunnen architect, den heer Dibbets, wegens het te laat aanvragen van rooiing en peil voor hunne in aanbouw zijnde huizen aan het Stationsplein. Beide eerstgenoem- den zijn leden van den gemeenteraad en van de commissie van fabricage. Deventer, 11 Juni. Gisteren deelden wij reeds mede de conclusie van het O. M., in de zaak van den heer Mosselmans contra den heer van Vloten wegens het schrijven en publiceeren door den laatste van een niet door den heer M. ge schreven brief, houdende eeue verklaring, die wanneer zij was uitgesproken, hem in de oogen van de maatschappij zou verlagen. Tot aanvul ling van dit bericht dieue het volgende: Die conclusie strekt tot betaling eener boete van f 300, een maand eenzame opsluiting, vijf jaar ontzegging van het kiesrecht en vijf jaar ontzeg ging van het recht om burgerlijke ambten te worden benoemd, benevens in de kosten van het geding, terwijl, bij niet-betaling der boete bin nen een zeker tijdperk, deze zou worden vervan gen door een gevangenisstraf van 7 dagen. De heer vau Vloten had aan deu rechter van instructie verklaard zich niet te kunnen herin neren een brief van den heer Mossel mans van de bedoelde strekking te hebben gezien, welke verklaring werd in verband gebracht met een in zijn weekblad geplaatste mededeeling dat de geheele zaak een grap zou zijn. De getuigen antwoordden op de vraag, hun door den presi dent gedaan, of zij geloofden dat de heer van Vloten den heer Mosselmans met de plaatsing van dien brief een dienst had gedaan en hem daardoor in de oogen der maatschappij zon heb ben gereleveerd, neen. De heer Merchant meende dat de heer v. VI., die als letterkundige volkomen de strekking van zijn geschreven woorden kou begrijpen en ge toond had die te begrijpen, hier wel degelijk las ter had gepleegd, zoodat het tijd werd dat het eenmaal den heer v. VI. werd getoond dat hij niet door spitsvondige uitdrukkingen boven de wet verheven was, maar even goed als elk ander, zich in de samenlcviug aan de bestaande wetten te houden had, en tegen het gif, door hem uit gestrooid, werkelijk een tegengit, door de recht bank toegediend, noodig was. De heer Modderman uit Groningen, die voor den klager optrad, gaf zijn verwondering ie ken nen dat de lieer v. VI. niet ter terechtzitting te genwoordig was. Hij meende dat wanneer de heer v. VI. op de terechtzitting verklaarde in deze niet loyaal te hebben gehandeld, de heer Mosselmaus hem gaarne de hand van verzoening zou reiken en geen andere straf eischen dan een geringe boete eu verspreiding op kosten van den heer v. VI. vau die verklaring in ruimen kring. Nu dit niet het geval was, was het oordeel aan de conclusie van de rechtbank overgelaten. Be wuste briel raakte niet de moderne richting, maar den lieer M. persoonlijk, die dus recht had hem daarvoor ter verautwoordmg te roepen. Hij gaf te kenueu dat de heer v. VI., die zoo juist zijn woorden wist te kiezen, sedert jaren had getracht ons woordenboek te verrijken met vroeger nooit gehoorde scheldwoorden, daarin maar al te goed was geslaagd en ze met milde haud had rondgestrooid; dat juist een man als de heer v. VI., die uitmuntte iu oude en nienwe talen en verschillende wetenschappen, wiens woord als autoriteit bij ieder moest gelden, die ook in het boek der boeken zijn studiën had gemaakt eu daar stellig zekere spreuk moest hebben ge lezen, zoo weinig keurig was in de keus zijner middelen out hetgeen hij zelf voor waar hield den volke bekend te inaken. Met het einde der rede van deu heer Modder man was de terechtzitting afgeloopen, zoodat geen verdediging van deu beklaagde is gehoord. Meppel, 11 Juni. De Kamer van Koophaudel en Fabrieken alhier heeft in hare op heden ge houden vergadering besloten een briel van rouw beklag te doen toekomen aan de kinderen van wijlen den heer Thorbecke en tevens de ingeze tenen dezer gemeente en die der omliggende plaatsen op te Toepen, om mede te werken tot bet doen verrijzen van een gedenkteeken op het graf van don waardigeQ overledene, aan wien Neder land zooveel te danken heeft. Groningen, 10 Juni. Een zeer geacht genees heer in deze stad, Dr. J. F. C., is gisterenavond door eenige baldadige personen, naar inen ver neemt studenten, mishandeld en in een kelder geworpen, waardoor hij ernstige wonden aan hoofd en handen heeft bekomen. De justitie heeft zich deze zaak aangetrokken. Groningen, 12 Juni. Veertig jaren geleden huwden te A. een paar lieden uit de volksklasse. Nauwelijks 3 maanden gehuwd, vonden zij den huwelijksband een last en, na onderling overleg, zouden zij van elkander gaan, en ieder weder eene betrekking zoeken, de een als boerenknecht de andere als meid. In volle eensgezindheid had men dit besluit genomen en men was reeds bezig het onderlinge huisraad ouder elkander te verdeelen, toen men stuitte op het varken. De spaarpenningen van beiden waren niet voldoende om dit dier onder elkander te verkoopen. Na veel besprekingen heen en weder besloot men, nog 6 a 7 maanden bij elkander te blijven, totdat het dier zoover gevorderd zoude zijn, dat men het slachten kon. Dit accoord werd tusschen man en vrouw aangenomen. Zeer snel vloog die tijd om, en zonderling, niet de uiiuste woordentwist had ei tusschen hen plaats gehad. Beiden dach ten er over na, dat zij na eenige maanden ge scheiden zouden zijn. Achting en liefde verkre gen de bovenhand eu toen de vastgestelde ter mijn verstreken was, zeide de man tot de vrouw Kecde tijd is om, moeten we nu het varken slachten en verdeelen, of willen we bij elkander maar blijven? Jan, zeide deze zoo gij doet, is mij wel, ik kau nog zeer goed de boeren gaan dienen, doch ik blijf van jou altijd veel houden. En men besloot bij elkander te blijven. Den 5den Juni 1872 vierde dat paar zijn 40ste huwelijks feest. Drachten, 12 Juni. De kiesvereeniging Burger plicht heeft gisteren de beide volgende besluiten ge nomen. V ooreerstgehoor te geven aan de oproeping door Vrijheid en Orde, te Deventer, gedaan, in de onderstelling dut het door de Deventersche veree- niging genomen initiatief overal de sympathie zal wegdragen. Ten tweedezich tot de haar bekende kiesvereenigingen voor de Staten-Gene- raal in het district Dokkum te richten, om ge meenschappelijk eene motie te doen aannemen in denzelfden geest als elders is geschied, waarin het afstemmen van de wet op de inkomstenbe lasting betreurd en de houding der afgevaardig den, die haar beginsel verdedigden, goedgekeurd wordt. Goes, 12 Juni. In eene gisterenavond alhier ge houden vergadering is eene plaatselijke commissie benoemd, bestaande uit de heeren Mr. M. P. Blaau- been, J. A. A. Fransen van de Putte, Dr. A. P. Fokker, J. M. Kakebeeke en Air. J. L. H. Liebert, met mandaat om zich in contact te stellen met een te benoemen hoofdbestuur, ten einde een blijvend teeken van dankbaarheid en hulde voor wijlen den heer Thorbecke te stichten. 's-Hertogenbosch, II Juni. Sedert meer dau twee eeuwen was deze stad in het bezit van een wanklinkend klokkenspel in deu toren van St. Jan. Het gemeentebestuur, thans besloten heb bende dien ouden toren van buiten te doen her stellen, heeft ook goedgevonden dat klokkenspel te doen vergieten. Dezer dageu nu ziju de klok ken uit den toren genomen en aan stukken ge slagen. De spijs daarvan gekomen tot een zwaarte van ongeveer 12,OUO KG. is ingekuipt om naar Leuven te worden verzonden om tot een goed harmonieus klokkenspel te worden vergoten. Breda, 11 Juni. In een algemeene vergadering der Kiesvereeniging Eendracht maakt macht alhier, werd door deu heer Mr. J. A. Van der Burgli, lid der Gedep. Staten van dit gewest, zoomede door den heer Arinand Sas>en, deu ijvirigeu en talentvollen medearbeider aun al het goede alhier, warme hulde gebracht aan de nagedachtenis van den groolen Thorbecke. Wijders werd met alge meene stemmen besloten aan zijn kinderen een adres van rouwbeklag te zenden en mede te wer ken tot oprichting van een blijven I gedenktee ken voor den grooten staatsman en diens buste aan te koopen, om deze in de vergaderzaal der Kiesvereeniging te plaatsen. INGEZOIVDEN. Mijnheer de Redacteur, De vele ongelukken, welke in den laatsten tijd door de in de stad rondslingerende goederen wagens worden veroorzaakt, doen mij Uwe hulp inroepen, out het publiek den raad te geven, terstond op de vlucht te gaan, wanneer zulk eeu laveerend gevaarte in aantocht is; want zelfs het post vatteu op een stoep waarborgt niet tegen den schrik zulk een logge kar eensklaps op zich te zien aanzwaaieu en vervolgens weer even otibeholpen eu op goed geluk af naar den overkant te zien stuiven. Mocht Uw invloed kunnen bewerken, dat de oorzaak van het gevaar, namelijk de slechte be sturing die, als zij niet zulke schromelijke gevolgen voor oude lieden en kinderen kon na zich slepen, dikwijls vermakelijk zou zijn om aan te zien werd weggenomen, dan zou zich on begrensd aan U verplicht achten Een vijand van kneuzingen. BUITENLAND. werk kunt ,rop d irslen hebl dat ,rter I oliji Zwi Gfi-oot-lirltt:illiiië. Hoe ziet het er uit met de Alabama-quaestie P Hechter Keogh mag zioh inachtnemen. De Alabama-quaestie is weder eene nieuwe phase ingetreden. Lord Granville heeft aan den heer Fisli voorgesteld, den 15den Juni a. s. (deu dag waarop de scheidsrechters te Geuève bij elkander zouden komen) gezamenlijk aan de ar biters te verzoeken, hunne beraadslagingen 8 maanden uit te stellen. De EDgelscbe minister deed daarbij tevens de mededeeling, dat de gezant van Hare Majesteit in last had om gelijktijdig met dat verzoek eene memorie aan de scheids: rechters over- te reiken, waarin Engelands zichten aangaande art. 5 vau het Washing! tractaat (indirecte schaden) worden blootgeli Doch die memorie zou vergezeld gaan van declaratie, inhoudende: dat het stuk zelve sli voorwaardelijk werd overgegeven, namelijk het geval, dat het verzoek om uitstel der raadslagiugen van de arbiters werd toegesti Iu het andere geval kan Engeland aan het trai van Washington zooals het daar ligt, geen ge geven en zal dus zijn gevolmachtigde bij scheidsgerecht terugroepen. De heer Fish heeft hierop geantwoord, dat gouvernement der Ver.-Staten niet genegen gezamenlijk met Engeland uitstel van de schei rechters te verzoeken. De reden, die hij hierv aangeeft is, dat het tractaat van Washing! den 15den Juni 1372 onvoorwaardelijk als dag der bijeenkomst heeft vastgesteld, en dus door het verzoek om uitstel al dadelijk het tractaat zou afwijken. Indien echter de scheii rechters, op aaudraug van Eugelaud, in het stel toestemmen, dan zal de Amerikaansche geering zich daartegen niet verzetten. De volgende mogelijkheden doen zich nu halve voor: 1'. Engeland doet het verzoek om uitstel allet eu het wordt aangenomen. In dat geval hebb de partijen S maanden tijd om over het supplemt tair artikel, (vaststellende de tegenwoordige toekomende gedragslijn ten opzichte van indire schaden) te beraadslagen en nog eene bijlegg van het geschil in dat tijdsverloop verwacht won 2'. Engeland weigert, het verzoek alleen doeD, omdat het daardoor den schijn zou krijg alsof het minder trouw aan het tractaat van W hington vasthield dan de Ver.-Staten. 3". Het verzoek wordt gedaaD, maar door Ij^V scheidsrechters niet goedgekeurd (hetgeen 2j onwaarschijnlijk is); in de beide laatste geval" trekt Engeland zijn gevolmachtigde terug oma n het de indirecte eischen niet zonder nadere paling in de arbitrage wil betrokken zit eu het traktaat van Washington is vertil tigd. Het is dus zeer licht mogelijk, dat al het eindelooze geschrijf en getwist de zi evenver zal gekomen zijn als ongeveer een ji geleden, namelijk zoover dat men nog geen kelen stap op den weg tot verzoeoing gevordt is. Zooals de telegraaf ons meedeelt zou de hi Torrens heden aan het lagerhuis voorstellen de quaestie zelf ouder handen te nemen maatregel komt echter al was er iets gi van te verwachten te laat. Indien vóór Juni, dat wil zeggen binnen 2 dagen, over uitstel der arbitrage geen schikking is getrdd ligt de boel (dit is hier een zeer geschikte 'e£jgn in duigen. Hopen wij, dat de Engelsche regecring er zal overgaan, het uitstel ook zonder mede' king van Amerika aan te vragen. Indien c. s. zich aan hunne laatste verzekering houdi dan is dit dunkt ons de eenige weg om traktaat te redden en het geschil tot een vred: lievende oplossing te brengen. De lersche zwarte bende gaat voort, door n brandingen in effigie, pamfletten, banvloeken meene scheldwoorden en volksopbitsingen, teg den Hinken Keogh te woeden. Hare eischen zijn oi rigens vrij gematigd. Zij vraagt niet dat de man t dood gebracht zal worden, maar alleen dat nu hem zijne betrekking ontneme. De ter dood brei ging zou dan later door een of anderen slui moordenaar waarschijnlijk wel terecht kotne Tot nog toe bekleedt de heer Keogh evenw nog zijn rechterlijk ambt, en de regeering i wel zoo verstandig zijn, het hem niettegenstaan alle schuimbekkende prelaten te laten behoud: Iu beide gevallen, hij blijve rechter of niet, de heer Keogh, met het oog op de liefelijke vrome manieren der geestelijkheid, naar ons 1 verstandig handelen door een paar revolvers zijn zak te steken. België. Verkiezingen te Brussel. Het leerd Rg, 1 ov grip >e gt «gei ch i' |u ee <lk t Dez eert len. 1 ijkhe "aclite De hd. Beige geeft het volgende overzicht den uitslag der verkiezingen voor de Twee Kauter te Brussel. In het geheel zijn uitgebra: 10,647 stemmen. Van onwaarde 619. Van waai 10,028. Absolute meerderheid 5,015. Het results is aldus: Liberale candidaten. Clerioale candidate Dansaert 6,606 Stroobant 3,1 Orts 6,572 Quairier 3,3 Vanhumbéeck 6,567 Capiaumont 3,2 Couvreur 6,525 Graaf d'Ursel 3,1 Jamar 6,517 De Becker. 3,' Anspach 6,513 De la Boisaiére- Jottrand 6,504 Thiennes Vleminckx 6,487 De Cartier. 8,20 De Fré 6,479 De Volder. 3,21 Funck 6,471 De Tailly 3,20 Van Roijen 8,21 Guillery 6,450 Pang. d'Opdorp 3,21 Bergé 6,420 Gillis 3,11 Delmer 3,01 anst am erkt itoe erbt OIIK Ho .tng tand utn Ga De meet wet: iet Fera ing. Dezi D vers H joual van de |wel D i0u per A pla anc I gro I uit kei iel< 1 lor die otn sli lat m ht Ik Derhalve zijn de liberale candidaten allen nu vlag en wimpel gekozen. Zooals men weet hadde de clericalen weder zeer gemeene praktijken

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 2