In de zitting van de Eerste Kamer der Staten Generaal van gisteren, deelde de voorzitter mede dat door de afdeelingen tot rapporteurs benoemd zijn: de heeren Rijckevorsel, Joost van Vollen hoven, Nobel en Hengst over de wetsontwerpen betreffende: credieten ten behoeve van tot het dienstjaar 1867 behoorende onverevende vorderin gen ten laste der begrooting van Ned. Indië; machtiging om aan de gemeente 's-Gravenhage in erfpacht uit te geven rijksduingronden benoo- digd voor den aanleg eener duinwaterleiding definitieve vaststelling van Hoo'dstuk VIU der staatsbegrooting voor 1872; wijziging en verhoo ging van Hoofdstuk V der staatsbegrooting voor 1872; verhooging der begrootiDg van Ned. Indië voor 1872bekrachtiging van eeue provinciale belasting in Noord-Brabant; afkoop van rijkstol- Ibd in Noord-Brabant; verhooging van Hoofdstuk VI der staatsbegrooting voor 1872; wijziging en verhooging van Hoofdstuk VI der staatsbegroo ting voor 1871 en vaststelling van uitgaven we gens verstrekkingen voor het Dep. van Marine, dienst 1872, en de heeren van GoltsteiD, Vi- ruly, Coenen en Michiels van Kessenich over de wetsontwerpen betreffendegoedkeuring eener dading met Jonkvrouw C. E. C. Schorer van St. Philipsland echtgenoot van Mr. D. VVeerts, over buitengronden in het Slaak; onteigeniug ten be hoeve van den aanleg van straten in Groningen onteigening vqor den aanleg van een afweg in het waterschap; de Reigerwolderpolder; wijzi ging van Hoofdstuk V der staatsbegrooting voor 1871; goadkeprin^ dey overeenkomst gesloten met de gemeente Venlo betreffende deD kosteloozen afstand vaD wegen en waterleidingen op de voor malige vestinggronden aldaar; bekrachtiging van den onderhandschen verkoop van een per ceel vestinggrond te Maastricht aan P. Re- gout aldaar; nadere verlenging van de wer king der wet van 3 Juli 1865 Staatsblad a'. 76), houdende vaststelling der tarieven van in-, uit- en doorvoer in Nederl.-Indiënadere ver strekking van tijdelijke hulp aan de Amsterdam- sche Kanaalmaatschappijen naturalisatie van G. Eltzbacher en vier anderen. Vervolgens stelde hij voor, daar de Commissiön van rapporteurs gereed waren met hunne ver slagen en aangezien de ontwerpen gedeeltelijk eenvoudig en auderen van spoed vereischenden aard zijn, ze tegen morgen te elf uren aan de orde te stellen. Daartoe wordt besloten. Daarna bracht hij aan de Kamer in herinne ring dat alsnog een besluit moet genomen wor den op de conclusie van het verslag der Com missie voor de verzoekschriften op het adres van den Senaat der Groniugsehe Hoogeschool. De af doening van die conclusie is reeds een en an dermaal uitgesteld, zooals bekend is. In de ver gadering van 16 Mei is ingekomen eene nota van den Minister van Binnenl. Zaken, die gedrukt aan de leden is rondgedeeld. Hij geeft in over weging het nemen van eene beslissing omtrent die conclusie op morgen aan de orde te stellen, na de afdoening der bovengemelde ontwerpen. Hiertoe wordt besloten. Eindelijk wordt op voorstel van den Voorzitter besloten de raming der huishoudelijke begrooting van de Kamer voor 187-3 in behandeling te ne men in eene zitting met gesloten deuren na af loop der zitting van morgen. Vervolgens is de vergadering gescheiden tot hedenochtend te elf uren. De tegenspraak van het Dagblad van Z.-Holland, dat de griffier der Provinciale Staten van Zuid- Holland zijn ontslag uit die betrekking heeft ge vraagd, geeft het Vaderland aanleiding, zijn vroeger bericht aan te vullen door de vermelding, dat de heer Just de la Paisières reeds den lsten dezer maand een request aan de Prov. Staten heeft geen gevaar ontzien. Geen overdreven of mystieke vroomheid, als die der ziekenzusters, bracht miss Nightingale er toe om de hospitalen in de Krim te organiseereu, maar ineuschenliefde en haar werkzame aard. 2°. De Eugelschinan is rijk en zorgt voor de toekomst, niet door op te sparen, zooals de Franschman, maar door uit te geven. Zoo laat hij b. v. wat minder aan zijn kinderen na, maar zorgt voor hunne goede opvoeding hij werkt liever dagelijks een uur meer dan dat hij een reis minder maakt. Op een dergelijke wijze handelt hij met een deel van zijn tijd en van zijn geld, dat hij be steedt om de maatschappij, die hem beschermt en zijne nakomelingen zal beschermen, te bevesti gen en te verbeteren. Hij die zijn belang be grijpt houdt het dak van het groote staatsgebouw even goed in orde als dat van zijn eigen woning, 3°. Het self-government is reeds van ouden datum en de staatshuishoudkunde wordt veel beoefend. Den Engelschman is het eene gewoonte ge worden zich met politieke en sociale quaesties te bemoeienhij kent het ongemak van een niet gerepareerd dak, het nadeelige van lekkage, het gevaar als het hout verrot; en daar hij verstan dig en nadenkend is en naar rede luistert, gaat bij eiken morgen den toestand der daksparren en pannen na en betaalt gaarne den leidekker. {Wordt vervolgd.) opgezonden, waarbij hij met 1 October 1872 zijn ontslag vraagt. De luitenant-ter-zee der 1ste klasse E. B. Bonn, laatst behoord hebbende tot het eskader in Oost- Indië en, wegens langdurig verblijf, van daar den 6den dezer in Nederland teruggekeerd, wordt met dien datum op non-activiteit gesteld. Voor den duur van den zomerdienst zijn de telegraafkantoren der Hollandsche IJzeren Spoor wegmaatschappij open als volgt: Alkmaar, Amsterdam, Delft, 's-Gravenhage, Haarlem, deu Helder, Leiden, Rotterdam en Schiedam van 7 uren voor- tot halfelf namiddags; de overige kantoren van 8 uren voor- tot 1 uur namiddags en van 3 tot 10 uren namiddags. Met ingang van den 13den dezer zal het Rijks telegraafkantoor te Veere open zijn: op werkda gen, van halfacht tot 9 uren voormiddags, van halfelf voor- tot 2 uren namiddags en van 4 tot 7 uren namiddags; op Zon- en feestdagen, van halfacht tot halfnegen voor- en van 1 tot 4 uren namiddags. Te rekenen van den 16den dezer zal het Rijks- telegraafkantoor te Tholen op Zon- en feestdagen open zijn van 8 tot 12 uren voormiddags. De diensttijd op werkdagen blijft onveranderd. Z. M. heeft aan Z. Spijer, gewezen drukker ter Algemeene Landsdrukkerij, verleend een pensi oen ten laste van den Staat, ten bedrage van f 309 's jaars. Z. M. heeft J. J. de Tourton Bruyns herbe noemd als burgemeester der gemeente Abcoude- Baambrugge en Abcoude-Proostdij. Z. M. heeft aan S. Wagner, wachtm. bij het reg. veldart., als blijk Zr. Ms. goedkeuring en tevredenheid, wegens de reddiDg van een kind uit het water te Alphen a/d Rijn op 18 April jl., toegekend de bronzen medaille, ingesteld bij be sluit van 22 September 1855, alsmede een loffelijk getuigschrift. Z. M. heeft aan H. M. Pot, te Kouduni, ge meente Hemelumer Oldephaert en Noordwolde, als blijk van Zr. Ms. goedkeuring en tevredenheid wegens de redding van in het water gevallen personen in 1847, 1851 en laatstelijk in 1871, toe gekend de zilveren medaille, ingesteld bij besluit van 22 September 1855, alsmede een loffelijk ge tuigschrift. Z. M. heeft aan J. G. Everwijn, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als lsten luit.-adjudant bij het 11de bataljon rustende schutterij in Gel derland, en als zoodanig benoemd W. A. Blaauw. Z. M. heeft aan den kapitein ter-zee A. R. Blom- mendal, chef der hydrographio,vergunning verleend tot het aannemen en dragen der versierselen van officier der Leopolds-orde, hem door Z. M. den Koning der Belgen geschonken. BINNENLAND. Amsterdam, 11 Juni. Het provinciaal gerechts hof heeft hedenochteud bij uitvoerig arrest de schuld der drie beschuldigden van deu moord te Heemstede op P. J. Kees voor wettelijk en overtuigend bewezen verklaard. De Wed. Kees en P. van Tongeren zijn tot levenslange tuchthuis straf, de 19jarige A. Geeven, op grond van jeug digen leeftijd, tot een tuchthuisstraf van 15 jaren veroordeeld. Amsterdam, 10 Juni. Het Prov. Gerechtshof al hier heeft heden, rechtdoende in hooger beroep, het vonDis bevestigd der Correctioneele Kamer der Arrondissemeuts-Rechtbank alhier van 21 Maart II., waarbij B. L. Paerl is vrijgesproken van de tegen hem gedane aanklacht van het op richten en houden eener bij de wet niet toege laten loterij. Deze gold het bekende verkrijgbaar stellen van premieloten in de Oostenrijksche siaats- loterij-leening voor ééue trekking, door uitgifte van een certificaat, waarbij de heer Paerl zich verbond, aan toonder van het certificaat, tegen overgaaf daarvan, uit te betalen het netto bedrag van den prijs, die in gemelde trekking op het daarin vermelde nommer vallen mocht. De ad vocaat-generaal Mr. J. Spoor had, op het door den officier van justitie tegen gemeld vonnis in gesteld hooger beroep, geëischt de vernietiging van dat vonnis, met veroordeeling des beklaag den, onder toepassing van verzachtende omstan digheden, tot betaling eener geldboete van 100 of, bij wanbetaling, tot een subsidiaire gevange nisstraf van 14 dagen. Het hof vereenigde zich intusschen volkomen met bovenbedoeld vonnis van vrijspraak. Amsterdam, 10 Juni. In de heden gehouden vergadering der Koninklijke Akademie van We tenschappen had de plechtige ontvangst plaats der nieuwbenoemde leden voor de afdeeling letterkunde: Dr. J. P. N. Land, Mr. C. Vosmaer en Dr. J. G. de Hoop Scheller. Na hen met een kort woord verwelkomd te hebben, sprak de voorzitter, de hoogleeraar C. W. Opzoomer, een sierlijke redevoering uit, naar aanleiding van het verscheiden des grijzen slaatsmans, een van wiens laatste regeeringsdaden de bekrachtiging hunner benoeming was geweest. Öpreker schetste in kern achtige taal de zeldzame verdieusleu van Thor- becke en wees tevens, ten bewijze dat zijn diepe vereering voor den ontslapen meester geen blinde partijdrift is, op diens gebreken en politieke mis slagen. Thorbecke had een slecht oog op meuschen, hij beschouwde zelfstandigheid vaak als tegenkanting. Toen hij, naden val van't ministerie Heemskerk, met de samensteiliug van een nieuw kabinet werd belast, beging hij eeri fout, door daarin zelf geen zitting te nemen, eene fout, te grooter, daar hij lid der Kamer bleef uitmaken. Zijn derde ministerie is het minst vruchtbare tijdperk ge weest. Doch onder den indruk van 't verlies, vraagt men alleen hoeveel men heeft verloren. En wat betreft de uitspraak van Antonius, dat het kwaad blijft en het goede te loor gaat; dit moge van Caesar hebben gegolden, hier moge het tegenovergestelde waarheid zijn. Spreker besluit zijne rede die in druk zal verschijnen aldus: De Academie van Wetenschappen, tot wier gebied ook staatkunde en rechtsgeleerdheid behooren, is aan de nagedachtenis van Thorbecke oprechte eerbied en dankbare hulde schuldig. {Hbl.) 's-Gravenhage, 10 JudL Voor het middelbaar onderwijs zijn heden toegestaan twee acten voor boekhouden: aan J. E. Lightenbergh van Rotter dam en J. G. van Lee van Amsterdam. Gewei gerd werden een acte voor Engelsch, een voor Nederlandsch en een voor de Duitsche taal. 's-Gravenhage, 11 Juni. Het Bestuur der Neder- landsche Nationale Vereeniging van Werklieden, innig dankbaar voor de medewerking, welke het aanvankelijk reeds ondervonden heeft van een aantal edeldenkende aanzienlijken, in de onlangs aangewende poging tot het bijeenbrengen van een kapitaal ter voorziening in een der groot ste en dringendste behoeften van den Nederland- schen werkman, namelijk het verschaffen van eene betere huisvesting overeenkomstig met zijne inkomsten en de eischen van de gezondheid, acht het eene aangename taak openlijk de namen te vermelden van hen, die in deze zoo waardiglijk voorgingen of het gegeven voorbeeld volgden. Behalve de bij de jongste circulaire reeds ver melde inschrijvingen van: Mr. E. L. baron van Hardenbroek van Lokhorst, voor een aandeel; Mr. J. Heemskerk Az., voor vier aandeelen; Mr. G. J. C. van Reenen, voor een aandeel; Jhr. F. L. W. de Koek, voor een aandeel; J. A. Mut- saers, voor een aandeel; L. E. graaf Tan Bijlandt voor een aandeel; Mr. A. C. baron Snouckaert van Schauburg, voor twee aandeelen; Jhr. J. Quurles van Ufford, voor een aandeel; Jhr. Mr. J. F. Schuurbecque Boeije, voor een aandeel en Jhr. S. Speelman voor vier aandeelen; had het Bestuur het voorrecht die te zien volgen door: J. A. Potter voor 40 aandeelen; W. Graaf van Limburg Stirum voor 1; Mevr. de Gravin O. van Limburg Stirum voor 1 aandeel; F. W. baron van Zuylen van Nievelt voor 2; M. W. baron du Tour van Bellinchave voor 2.; Mevr. de Gravin H. C. H. C. van der Golz voor 2 aandeelenJhr. Mr. W. G. Hovij, voor 1; Jhr. A. R. W. Melvill van Carnbee voor 1A. C. J. baron Schimmel- penninck v. d. Oye voor 1; Generaal A. H. Drijf hout van Hooff voor 1; Edward L. Jacobson voor 1 aandeel; Jhr. M. C. H. Pauw van Wieldrecht, voor 2; W. R. baron van Tuyll van Seroosker- ken voor 2; Jhr. P. O. H. Gevaerts van SimODS- liaven voor 2, Mr. M. H. Godefroi voor 2 en Jhr. G. J. C. Klerck voor 1 aandeel. Moge de verwezenlijking van het doel het schoone loon van deze welwillende ondersteuning zijn; de erkentelijkheid deswege is in 't hart van den werkman verzekerd. Het geh6ele bedrag der inschrijvingen is thans lot f 40,000 geklommen. Westland, 9 Juni. Het bericht uit Leiden, dat er in de vorige week in het Westland voor En- gelsehe rekening nieuwe aardappelen opgekocht werden a f 4.60 per hectoliter, is ongegrond. De berichtgever uit Leiden schijnt in het geheel niet bekend met de maat en gebruiken bij den inkoop van aardappelen voor Engeland. Dit geschiedt altijd per mand, bekend onder den naam van kinnetje, ODgeveer een half hectoliter. Nu is er in de vorige week vrij algemeen f 4 per mand besteed, of ruim f 8 per hectoliter, hetwelk nog al een belangrijk verschil oplevert met f 4.60, zoo als men uit Leiden bericht heeft. (N. fi. Ct.) Rotterdam, 10 Juni. In eeoe vergadering van de Kiesvereeniging Orde heeft de voorzitter, de heer Mr. W. S. van Reesema, haar geopend met eene rede te wijden aan den overleden staats man, den heer Thorbecke. Dordrecht, 10 Juni. Heden is door den heer ambtenaar van bet O. M. bij de arrond.-rechtbank alhier conclusie genomen in de zaak van uiej.de wed. L. Revier c. s.t als eiscbers, contra de ge meente Dordrecht, als gedaagde, betrekkelijk het afbreken door of vanwege de gemeente Dord recht van het achtergedeelte van twee huizen belendende aan de gewezen Pelserbrug, ter zake van bouwvalligheid op grond van art. 9 der ge meente-bouwverordening; door de eischer; dat recht aan de gemeente betwist, die de ged slooping hebben beweerd te zijn eeue onr matige daad, met vordering tot schadevergoedi Het O. M. heeft geconcludeerd tot toewijzing de vordering der eischers, op grond dat Burg Weths. alleen slooping hebben bevolen, ter» naar het oordeel van het O. M., volgens art der verordening, bevel moest gegeven zijn slooping, herstelling of vernieuwing, ter keuze de eischers. De rechtbank zal heden over 14 da in deze belangrijke zaak uitspraak doen. Inö zaak occupeeren voor de eischers Mr. G. J Haas van Rotterdam, als advocaat, en P. A. Ki als procureur, en voor de gemeente Dordr Mr. A. den Bandt, als advocaat, en D. W. Hord als procureur. Utrecht, 10 Juni. De majoor H. A. A. Rijssen van het 2de reg. vesting-artillerie is het reg. veld-artillerie alhier overgeplaatst. Arnhem, 10 Juni. De Maatschappij tot be dering der bouwkunst heeft geen der antw den, ingekomen op hare prijsvragen voor: g huis, critische beschouwing der verschille onderwijs-methoden in de bouwkunst en hm trap, de bekroning waardig gekeurd. Zij h echter twee der antwoorden op de eerste p vraag, gemerkt: „tot oefening", en „ziekentro loffelijk vermeld. Van het eerste is gebleken vervaardiger te zijn de heer Boerbooms, Arnhem. Ooststellingvverf, 9 Juni. Eene zeer bels rijke zaak wordt hier op touw gezet. Deeig ren der Appelscba'ster maden en aangrenz hooilanden zijn door de heeren: Y. Feik K. Jager en H. Zwart uitgeuoodigd, om te pareeren in 't hotel Diligenlia, te Nieuw-A[ scha, ten einde te delibereeren over eene meene verbetering en mogelijke bevloeiing landerijen. Breda, 10 Juni. In eene Zondag-avond gehouden vergadering van de kiesvereenij Eendracht maakt Macht zijn de volgende me met algemeene stemmen aangenomen: 1°. „De Kiesvereeniging Eendracht maakt in aanmerking nemende de groote verdien van den heer Mr. J. R. Thorbecke, als staatse en wel speciaal als ontwerper der grondwet 1848, waarbij vrijheid op velerlei gebied aai natie werd verleend, en dankbaar voor de wetten van verschillenden aard, door hem in leven geroepen, heeft besloten een adres rouwbeklag tot de familie te richten. 2°. De Kiesvereeniging Eendracht maakt 11 acht het noodzakelijk om krachtig mede te ken met iedere corporatie die zich opwerpt, een blijvend gedenkteeken op te richten den heer Mr. J. R. Thorbecke, en noodigt bestuur uit om die stappen t3 doen, welke dat noodig mochten geoordeeld worden." Door een der leden werd nog voorgesteld de buste van den heer J. R. Thorbecke voo Vereeniging aan te koopen. Breda, 11 Juni. De kapitein der artillerie C. F. Siinon, werkzaam bij de Koninklijke 1 taire Acidemie alhier, wordt met 1 Septeu a. s. eervol uit zijne betrekking bij de Acadf ontheven en overgeplaatst bij het 1ste regit vesting-artillerie. Asten, 8 Juni. Ofschoon de doodstraf is schaft, werd er toch in den vroegen morgen gisteren alhier, onder toepassing der lynch de doodstraf voltrokken aan een beruchte! doortrapten dief. Telkens raakte men hier en hennen, kippen en kuikens kwijt; men scha: getal kippen alleen op p. m. 50; dit kon zoo langer, en er moest gesurveilleerd worden plaats van de hulp der bier gestationeerde gade maréchaussee, veldwachter enz. in te pen, nam men de toevlucht tot groote voetk mende dief zou die des nachts niet ziei moest er ongetwijfeld in raken, om den vol den morgen, tot groot genoegen van de bes nen, bij parate executie, te worden afgemi Drie zulke klemmen waren de surveillantet werkelijk reeds den volgenden morgen dief in een daarvan. Het was een wolfshou had den ketting, waarmede de klem beve was, stuk getrokken, was onder een poortje gebroken en had met de klem ongeveer uuten ver geloopen. Men vond hem in het liggen, en oogenbükkelijk werd hij, terzake herhaalden diefstal bij nacht met buiten- en nenbraak, zonder vorm van proces, ter dooJ oordeeld en op de plaats zelve geëxecuteerd een paar goedgemikte schoten, welke een aan zijne loopbaan maakten. Velen hebben gezien, maar niemand heeft Item erkend1 dan ook onder den drop begraven. Frankrijk. Nabetrachting over art. 37 der legerwet. Verkiezingen. De uitslag van de stemming over art. 3i wet op de legerorganisatie (den duur van diensttijd) wekt de algemeene belangstelling nationale vergadering zelve toonde het gerfi

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 2