INGEKOMEN STUKKEN. nen, he Jva; jat zij; ,cht ffj eek j, ringej vangj, Jenht iak ii landt •tuigii lekeuo t hoof leidio; bij 1 grom rte ter- toodige zoudei daario nensii h hier gen. I». Ct.] .-Indii rejari» contr, goui. st khuii. tneije: )z. de r bel: las t) va, pent i), C id te- latei Br Jr., r; tot Jr.L koek; in ii' klerk Injer der laron XIII ven- j het tot raad de reej. inf. led., terie □aar der ;ht, een burgerambachtsman zouden heel wat te hebben om te bewijzen, dat hunne maat- ipelijke loopbaan een tijdelijke afwezigheid igelijk maakte. Daarentegen zou deze gunst de carrière der jongelui van hoogere stan- allicht worden toegestaan, mbetta streed dus voor een democratisch be- il toen hij de terugzending van het artikel de commissie bepleittedoch hij deed het rel de gelegenheid tot hevige uitlatingen htig was, zoo gematigd en tegelijk welspre- j, dat de vergadering aan zijne argumenten I heeft laten wedervaren. Niettegenstaande sterke bestrijding van de leden der comrnis- ran det Bethmont, Chanzy en de Chasieloup-Laubat jesloten, het artikel tot nadere overweging g te zenden. en schitterende voldoening is daarentegen de clerico-legitimisten behaald te Lyon. ert 5 September is daar prefect een zekere Andrieux. Deze heeft zich voortdurend een tekend magistraatspersoon getoond, voorzien een buitengewone mate van energie tot erdrukking van de onlusten, waaraan Lyon tijd tot tijd heeft blootgestaan. Doch in een «s, dat door hem tegen een Bonapartistisch wegens laster gevoerd en gewonnen is, heeft n antwoord op een vraag naar zijne politieke philosophische overtuigingen, niet verzwegen hij in de politiek volbloed republikeiu en in pnilosophie volbloed poiitiviet (fi done!) was. |ert dien tijd hebben de clerico-legitimistische daarom natuurlijk brave heeren der volks- legenwoordiging niet opgehouden of de minis- sr van binnenlandsche zaken moest dien god- izen prefect ontslaan. Minister heeft hieraan tegenstand geboden, de heer Andrieux diende nu dezer dagen uit in beweging zijn ontslag in, met de bijvoeging atl hij het als zijn plicht beschouwde het gou- srnement niet in moeilijkheden te wikkelen, rankrijk heeft daardoor een bekwaam, uitste- d magistraats-persoon verloren, maar wat be ent dit kleine verlies tegen het godgevallig k om een atheïst de welverdiende straf voor e natuurlijk verkeerde overtuiging te geven? Spanje. De Conventie van Amorevieta. n den laatsten tijd is veel gesproken over de iventie van Amorevieta en de overdreven toe- 'endheid, daarbij door Serrano jegens de Car- ien in acht genomen. Zooals men weet heeft zelfs bijna een minister-crisis in 't leven ge- ipen, toen het achtste kabinet van koning redeus nog nauwlijks was opgetreden. Ziehier woordelijken tekst van die conventie, [n overleg met de heeren D. Taustode Urquiza hu- i D. Juan, E. de Urue, die in naam van den inde ge- ilfic. idh. ■ma, niks uit m, bij >r. van tya, lijk het uit Mi- pz., rlof zen af- ind zes r D. Antonio Arquinzoni handelden; na met loemde heeren over de beste middelen te heb- gesproken om aan dit land, het offer van rampzaligsten burgeroorlog den vrede terug geven, in overeenstemming met het manifest, ir mij bij de aanvaarding van het commando Izer armèe uitgevaardigd en krachtens mijne itengewone volmacht, doe ik de volgende toe fgingen 11'. Vrijheid van alle straf voor diegenen, die Biscaye de wapenen hebben opgenomen. die zich onderworpen hebben kunnen 'ij van alle verantwoordelijkheid terugkeeren is van de hoofden hunner gemeenten, die daartoe n uit dit hoofdkwartier gemachtigd worden, one bewijzen van amnestie opvorderen, f'. In deze bevrijding van straf lijn begrepen leden van de oorlogs-deputatie, hunne onder- chikte beambten en alle andere personen, die u ambtsaanstelling of bediening hebben waar nomen, direct of indirect aan den opstand deel nomen of hem bevorderd hebben, ook wanneer bij hunne dienstname emigranten waren, en fenzoo diegenen die hun post of ambt verlaten bben. Die naar het buitenland wenscht Ie ver- kken zal tot aan de grenzen een vrij en zeker ileide hebben. 3'. Wat betreft de heffing der publieke geld- iddelen, die tot het regeeringsgebied van Bis- e behooren of er mede in verband staan, zoo lillen de generaal-junta's (provinciale stalen) van uernica, die volgens de landsrechteD, gebruiken I» gewoonten bij elkander zullen komen, het todige besluiten. Vrij van straf zijn allen, die de tva- ''es in de band bebben en ze uitleveren; !reszoo de aanvoerders, officieren en man- pen der troepen, die zich bij de ben- [eo hebben aangesloten, ook al waren zij roeger emigranten. De aanvoerders en officieren iuunen met den Tang, dien zij vóór de deelna- 'e aan den opstand bekleedden, in de armée 'rug keeren. De manschappen blijven ter be- diikking van de regeering, doch vrij van alle haffen. 5'. Deze bepalingen treden in werking van het ogenblik af, waarop de wapenen op de door dj in overeenstemming met de oorlogs-deputa- ha aangewezene plaatsen zijn neergelegd. 6'. De heeren van de oorlogs-deputatie en de overige plaatsbekleeders beloven in de toekomst voor zooveel van hen afhangt nieuwe onlusten, opstanden of woelingen, die den openbaren vrede van de provincie zouden kunnen storen, te ver mijden. Get. Francisco Serrano. Amorevieta (Zornoza), 24 Mei 1872. De hoofdbezwaren, zegt de Xöln. Zeil., worden gemaakt tegen art. 3 en 4. Zelfs wanneer het waar is, dat slechts drie voormalige officieren der Spaanscbe armée, en geen enkel officier in actieven dienst tot de Carlisten zijn overgetreden en daardoor de practiscbe betoekenis van art. 4 zeer beperkt wordt, dan is toch nog het begin sel volkomen valsch en verderfelijk voor de dis cipline der armée. Een gepensioneerd of ter be schikking gesteld officier, die tegen zijn opper bevelhebber de wapenen grijpt, wordt in zijne oude rechten en rang hersteld, en de deserteurs treden ongestraft in het leger terug! Een trenrig voorbeeld voor het corps officieren en de man schappen. Het art. 3 geeft de Carlisten de macht in handen, zich voor alle uitgaven, die zij voor hun nutteloozen en schandelijken krijgstocht heb ben gemaakt en alle door hunne eigene dwaas heid geleden schade, door de gebeele provincie te doen schadeloos stellen. Want de generaaljun- ta's, volgens het oude landsrecht gekozen, waar door aan het kleinste dorp een even sterke ver tegenwoordiging wordt toegekend als aan de grootste stad, zullen door eene Carlistische meerder heid beheerscht worden, en het trouw geblevene Bilbao zal het grootste deel der schadeloosstellin gen voor de provincie te betalen hebben.De gemeen teraad van Bilbao reikte om die reden dadelijk zijn ontslag in, toen het bericht der conventie van Amorevieta tot hem kwam; opmerkelijk is bet dat hij deze aanvraag weder hei-ft inge trokken, nadat door middel eener députatie van Serrano ophelderingen waren ontvangen. De generaal zou namelijk art. 3 daardoor illu soir willen maken, dat hij zijne belofte om de onde landsrechten te eerbiedigen tot de verkie zing van de generaal-junta's beperkte, doch de gemeenteraden door den koning deed benoemen. De Carlisten schijnen ons daarentegen toe, een dergelijke Jezuïtische dubbelzinnigheid in het verdrag te hebben gebracht. Zij beloven in art. 6, aan geen opstand meer deel te zulleD nemen, die de openbare rust „der provincie" zou kuu- nen verstoren. Slechts voor Biskaye, zoo zullen zij later zeggen, hebben wij onze gelofte gedaan wanneer wij ons Daar Guipuzcoa of Alava begeven, dan staat het ons vrij, ieder oogenblik de wapenen weder op te nemen. Men verwacht met span ning de ophelderingen van Serrano in de Cortes (zie telegrammen.) De vraag dringt zich op: qui trompet-on ici? TELEGRAMMEN'. Londen, 3 Juni. In het Lagerhuis heeft de heer Enfield verklaard, dat de Regeering het noodzakelijk achtte, slechts tijdelijk den heerJer- voise als diplomatiek agent bij den Paus te doen fungeeren, en dat het Pauselijk Gouvernement weigert iD betrekking te staan met den verte genwoordiger bij bet Hof van Italië. Voorts hebben de heer Gladstone in het La gerhuis en Lord Granville in het Hoogerhuis ver klaard, dat een supplementoir artikel (geredigeerd door Lord Granville) door de raadslieden der Kroon hedenmorgen is goedgekeurd. Wat be treft den eisch om vergoeding voor indirecte schade, zoo heeft Amerika het eerste gedeelte van het artikel betreffende dien eisch niet willen wijzigen. De moeielijkheden bestaan echter ten opzichte van verbindtenissen voor de toekomst. Ofschoon de Regeering voor 't oogenblik nog niet weet, of er tusschen haar en het Amerikaansch Gouvernement eene voldoende overeenstemming zal tot stand komen, hoopt zij evenwel alle be zwaren te overwinnen. Weenen, 3 Juni. In de zittiog van den Rijks raad beeft de Minister van Binnenlandsche Za ken een overzicht ingediend van de verwoestin gen in Bohemen, ten gevolge der wolkbreuk. De Regeering zal een crediet aanvragen ten be hoeve der noodlijdenden. De Minister van Eeredienst heeft tegen de vol gende zitting een ontwerp van wet betreffende de Kerkgenootschappen toegezegd. De vergadering heeft het ODtwerp tot regeling der crimineele processen met nagenoeg algemeene stemmen aangenomen en bepaald dat het gelijk tijdig ook in Dalmatië, Gallicië en de Bukowiua zal worden ingevoerd, waarmede de afgevaar digden uit die landen bebben iDgestemd. Luxemburg, 3 Juni. Er loopt een gerucht, dat vanwege de Pruisische regeering gisteren een ultimatum alhier is aangekomen, waarin eene dadelijke beslissing wordt gevraagd omtreot het voorstel door Duitschland gedaan, betreffende de exploitatie der spoorwegen. Madrid, 3 Juni. De maarschalk Serrano heeft heden in het Congres waar hij op eene der baokeD van de Afgevaardigden gezeten was opheldering gegeven omtrent de conventie van Amorovieta. Van de zijde der meerderheid zal eene motie voorgesteld worden, strekkende om de handelwijze van den maarschalk goed te keu ren, en als deze motie aangenomen zal zijn, zal de maarschalk den eed als president-minister af leggen. Van regeeringswege wordt verzekerd, dat de opstand in de Baskische provinciën geheel gedempt is. Washington, 3 Juni. Men verzekert, dat de AmerikaaDSche regeering heeft aangeboden om eene nieuwe Engelsch-Amerikaansche commissie bijeen te roepen in den volgenden winter, om een nieuw tractaat vast te stellen betreffende de quaestie dtr indirecte schade. Dit aanbod zou moeten beschouwd worden als eene intrekking van den eisch omtrent de indirecte schade voor de vierschaar te Genève gedaan. In Mexico zou het leger der opstandelingen onder den generaal Trevina geslagen zijn bij Monterey. Beriyn, 3 Juni. De Spenersche Zeitung meldt, dat in een der eerstvolgende zittingen tod den Bondsraad en Rijksdag een wetsontwerp tegen Jezuïetenorde zal worden ingediend. Het bestaat uit twee paragrafen en bepaalt o. a., dat bet lidmaatschap der Jezuïetenorde bet verlies van het burgerrecht in zich sluit. De Rijksdag heeft heden het uitleverings verdrag met Groot-Britttannië, bij eerste lezing, zonder discussie, aangenomen. Home, 8 Juni. Naar men verzekert heeft de Ita- liaansche regeering, in bet vooruitzicht op het overlijden des Pausen, vertrouwelijke onderhan delingen geopend met de katholieke mogend heden, die in het Conclave het recht bezitten om dezen of genen kardinaal ter zijde te stellen, ten einde haar te verzoeken van dat recht geen ge bruik te maken ten opzichte van de als conci- liant, inaar van de als niet-conciliant bekend staande kardinalen. LAATSTE BEttlCHTEN. Per telegraaf.) 's-Gravenhage, 4 Juni, 4 uren 48 minuten. Met zekerheid verneemt men, dut, wegens de ernstige ongesteldheid van den Minis ter Thorbecke, de Minister van Koloniën, de heer van Bosse, tijdelijk met de portefeuille van het Departement van Binnenlandsche Zaken is belast. De heer Thorbecke ligt helaas op het uiterste. 's-Gravenhage, 4 Juni. Door Z. M. den KoniDg is met ingang van 1 Juli 1872 een pensioen ad 1300 'sjaars verleend aan den weleerwaarden heer A. C. de Meijier, Hervormd predikant te Arnhem. Bij Koninklijke besluiten van 3 Juni 1872 zijn benoemd tot ontvanger der registratie en do meinen te Zwolle de heer S. Roodeoberg, tbaus iuspecteur 2de klasse dier middelen; te Winscho ten de heer W. C. Stroom, thans ontvanger te Eindhoven; te Scliagen de heer J. de Graag, thans idetn te Enschedé; te Oldeberkoop, de heer J. van der Laan, thans te Sliedrecht. Z. K. H. Prins Frederik is hedenavond te 8 uren met H. K. H. Prinses Marianne, die den Prins hedenmorgen uit Voorburg was tegemoet gereisd per Rijnspoor uit Nieuwied albier terug gekeerd. In het hotel de Oude Doelen is aangekomen de heer D. Smits, vice-consul van Nederland te St.-Nazaire. De baron de la Rousselière, secretaris van legatie bij het Belgische gezantschap alhier, heeft zich wederom voor een geruimen tijd uit de re sidentie buitenslands begeven. Te zijner vervan ging is alhier aangekomen de heer Boijaval, die zijn intrek in het hotel Paulei heeft genomen. Cremeenteraad. Ter vervulling der betrekking van lsten hulp onderwijzer van de 4de klasse aan de openbare lagere school n°. 1 voor minvermogenden zijn voorgedragen: 1°. Johannes Gijsbertus Enders, reeds met de tijdelijke waarneming dier betrek king belast, 2'. Krijn Missel, 3*. Cornells de Beer, beiden op de openbare scholen werkzaam. Het Bestuur van het Heilige Geest of Arme Wees- en Kinderhuis stelt ter voorziening in de bestaande vacature van Regentesse over genoemd gesticht, aan den Raad voor het onderstaande dubbeltal1°. mejul'vrouw, W. M. Pluygers; 2'. mejufvrouw C. Weimar. De Commissie van Financiën adviseert om den in bare handen gestelden suppletoiren staat van begrooting vau de administratie der Vereenigde Gast- en Leprooshuizen over 1871 goed te keuren, daar bij haar geeue bedenkingen bestaan. De Commissie van Financiën, in wier handen ten fine van onderzoek wordt gesteld een staat van af- en overschrijving op de begrooling van de administratie der Vereenigde Gast- eo Leproos huizen over 1871, vindt geene zwarigheid dien goed te keuren. De Commissie van Financiën, geene bedenkin gen hebbende tegen den in hare handen gestel den staat van af- en overschrijving opdeü dieDSt van 1871 van de administratie der Gemeente- Apotheek, adviseert dien goed te keuren. Voor de betrekking van hulponderwijzer der lste klasse aan de openbare school voor meer uitgebreid lager onderwijs der lste klasse, voor jongens, zijn voorgedragen: 1'. Johannes Christi- aan Boeser, 2°. Willem Johannes Reselaar, 3°. Her man Hendrik Kievits, de eerste te Arnhem, de tweede te Breda en de laatste te Beest werkzaam. Ter definitieve vervulling van twee hulponder wijzers-plaatsen aan de openbare lagere school n°. 1 voor onvermogenden, zijn twee drietallen aangeboden voor de betrekking van hulponderwijzer der 2de klasse: 1'. Daniel Sluiter, waarnemend hulp onderwijzer aan die school, 2°. Coruelis Stolp, 8'. Abraham Matthijs Cattel, beiden alhier werk zaam. voor de betrekking van hulponderwijzer der 4e klasse: 1*. Berend Eisje Van Slogtereu, waar nemend hulponderwijzer aan die school, 2°. Jan Brouwer, tijdelijk alhier werkzaam, 8°. Gerrit Jan Van de Poll, aan een bijzondere school alhier. De Commissie van Financiën, in wier han den ten fine van onderzeek werd gesteld de re kening der inkomsten en uitgaven van het Evan gelisch Luthersch Wees-en Ondeliedenhuis alhier over den dienst van 1871, adviseert, die goed te keuren: in ontvaug ter somma van f 7151.90, in uitgaaf ter somma van f 7039,85.%, dus opleverende een batig saldo van f 112.04%, waarvan in de eerstvolgende rekening veraotwoordiug zal be hooren te worden gedaan, zoomede den supple toiren staat van begrooting en staat van af- en overschrijving, dienst 1871, van het Roomsch Katholiek Wees- en Oudeliedenhuis alhier, deu supplet ttiren staat van begrooung en van af- en over schrijving op de begrooting 1871 van het Roomsch Katholiek Armbestuur, den staat van af- en over schrijving op de begrooling over 1S71 van de dienstdoende schutterij alhier, goed te keuren. Den 26sten dezer maand zal worden overge gaan tot de plechtige onthulling Van het stand beeld ter eere van Hermanus Boerhave, op het terrein bij het nieuwe Nosocomium Academicum, welke plechtigheid te zanten valt met de Alge meene Vergadering van de Nederlandsche Maat schappij tot bevordering der geneeskunst, op '26 en 27 Juni van dit jaar in deze gemeente te houden. Het is ons wenschelijk voorgekomen dat de gemeente hare medewerking verleene bij de alsdau te geven feestelijkheden en wel bepaalde lijk dat, gelijk zulks meermalen heeft plaats gehad, een gedeelte vod deu Singel bij de voormalige Rijnsburgerpoort aan de zijde van de Buiten- societeit van stadswege worde geïllumineerd. De kosten daarvau zijn begroot op een bedrag van f 500, dat evenwel niet gevonden kan worden uit den post Hoofdstuk X, art. 5, Kosten voor openbare vermakelijkheden en feesten enz. der begrooting voor het loopende jaar. Wij nemen milsdieu de vrijheid uwe Verga dering voor te stelled, aan ons collego ten voor schreven einde een crediet van f 5UU. te verlee- nen en dat bedrag te vinden door af- en over schrijving van deu post Onvoorziene Uitgaven, Hooldstuk XI, op bovenvermelden post. Een staat van at- en overschrijving wordt ter Vaststelling hiernevens gevoegd. De Commissie van Financiën kan zich volkomen met de voordracht van Burgemeester en Wethouders vereenigen en geeft mitsdien in overweging deu bijgevoegden staat van af- en overschrijving vast te stellen. B. en Ws. leggen den Raad over een schrijven van HH. Curatoren der Leidscbe Hoogescftool, waarbij wordt verzocht dat een nader raadsbe sluit worde genomen tot kosteloozeu afstand van gemeentegrond aan het Rijk teu behoeve vau et Nosocomium Academicum, op grond dat er verschil bestaat tusschen de werkelijke grootte van de reeds afgestane gronden, en die welke vermeld is in de daaromtrent vroeger genomen besluiten. Aan het door ons ingewonnen bericht van de Commissie van Fabricage, meenen B. en Ws. zich te kunnen refereeren en stellen mitsdien voor om te besluiten tot den kosteloozen afstand van den daarbij bedoelden gemeentegrond aan het Rijk, onder de vroeger te dezer zake vastgestelde voor waarden. Bij een adres verzoekt Daniel Johannes Par- meutier, wonende onder Zoeterwoude, een ge deelte van het Utrechtsch jaagpad, ter grootte van vijf centiaren, tot verbreeding van den gevel van zijn buis aau don Hoogen Rijndijk onder Zoe terwoude. B. en Ws. hebben daarop het rapport ingewon nen van de Commissie van Fabricage, waar mede zij zich volkomeo vereeoigen kunnen, wes halve zij de vrijhéid nemen te raden bedoeld gedeelte gronds, bij bet kadaster der gemeente Zoeterwoude bekend ouder Sectie A. u°. 2950, nadat het verklaard zal zijn voor den openbaren dienst niet meer bestemd te wezen, aan den adre- sant tol bedoeld einde in gebruik af te staan, tegen betaling eener jaarlijksche recognitie van zeventien en een balven cent ten kantore van den Gemeente-Ontvanger albier. In handen van B. en Ws. werd, ten fine van bericht en raad, gesteld een adres van Jolian Willem Jacobus Gans, tuinman, wonende onder Leiderdorp, daarbij den eigendom verzoekende van een gedeelte der gedempte sloot voor zijn huis aan den singel nabij het inrijhek van het Raauilaud buiten de voormalige Marepoorc. Met het daarop ingewonnen rapport der Com missie van Fabricage kunnen B. en Ws. zich volkomen vereenigen, zobdat zij de vrijheid ne men te raden, bedoelden grond, ter lengte van 1U meters en ter breedte van 17 decimeters, nadat het verklaard zal zijn voor den openbaren dienst

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 3