De kapitein W. G. van derNoordaa is van het 4de bij het 2de regiment infanterie overgeplaatst. Gisterenavond omstreeks zes uren liepen twee jongens op den Ouden Rijn langs den waterkant te spelen, toen de een het ongeluk had in het water te vallen en onder een vlot te gerakeu. Zijn makker liep hierop naar de moeder van den drenkeling om deze te waarschuwen, maar toen zij op de plaats terugkwamen was het reeds te laat: het knaapje werd levenloos opgehaald. Met belangstelling maakten wij kennis met de lijst van boeken, platen, muziek, enz., uitge geven ter gelegenheid van het feest op 1 April j. 1., door J. L. Beijers te Utrecht. Er blijkt uit, dat er heel wat bij die gelegenheid is voortge bracht. De verzamelaar acht het voor de litera tuur en de geschiedenis niet onbelangrijk deze lijst bekend te maken, en houdt zich aanbevolen voor aanvullingen, verbeteringen of vermeerde ringen. Indien, zoo eindigt hij zijn voorbericht, in 1972 een andere Dr. Schotel opstaat, om zijn tijdge- nooten te zeggen hoe wij feestvierden, dan moge hij in deze lijst een handleiding voor zijn boek vinden. Uit Groningen wordt gemeld, dat op verschil lende plaatsen in die provincie adressen worden geteekend aan het Ministerie, of wel aan den Minister van Biunenlandsche Zaken, waarin het leedwezen der adressanten wordt betuigd over het votum van de meerderheid der Tweede Ka mer in zake de inkomstenbelasting en tevens over het eerste gevolg van dat votum, het ont slag van het Ministerie. Het getal candidaten, die voor eene plaatsing als cadet op de Kon. Milit. Academie te Breda wenschen in aanmerking te komen, bedraagt 32. Het schriftelijk examen zal vier dagen duren en den 17deo Juli aanvangen. Het mondeling examen zal van 22 Juli tot 3 Augustus plaats hebbeu. Voor de minuaars van het vioolspel zal het van geen belang outbloot zijn te vernemen, dat de viool, die Mozart gebruikte, te Weenen te koop is. Dit instrument was het eigendom van den graaf van Brunswijk, die het bij het testament vermaakte aan Pffeifer, een kunstenaar in Pesth. De zoon van dezen, professor in de muziek in Rusland, biedt dit instrument te koop aan. Z. M. heeft den heer von Gülicb, minister-resi dent van het Duitsche Rijk bij de Republiek der Vereenigde Staten van Venezuela, benoemd tot commandeur der orde van den Nederland- 6chen Leeuw. Z. M. heeft benoemd lot rechter in de arrond. rechtbank te Leeuwardeu Jhr. Mr. C. J. Speel man, thans griffier dier rechtbank. BINNENLAND. 's-Gravenhaqe, 4 Juni. Naar wij vernemen heb ben drie ouderofficieren van het regiment gre nadiers en jagers met goed gevolg het examen afgelegd voor den rang van 2den luitenant bij de infanterie, en kan inen alzoo hunne benoeming tot 2den luit. eerstdaags tegemoetzien, evenals die van de tot den officiersrang bevorderde sergeanten der verschillende regimenten en van het instructie-batalj on. H. M. de Koningin heeft gisterennamiddag een geruimen tijd doorgebracht in de bloem - kweekerij van den heer Zalme, bloemist in de Javastraal alhier. 's-Gravenhage, 3 Juni. De commissie, ter exa- mineering van hen, die een acte van bekwaam heid voor het Middelbaar Onderwijs wenschen te erlangen, heeft heden dergelijke acte uitge reikt: Voor wiskunde K. I. aan den heer J. de Korne, te Goes; Nederlaudsche taal eu letterkunde aan den heer F. J. Heeris, te Utrecht; Hoogduitsche taal en letterkunde aan den heer F. M. Boehme te Oosterbeek en Fransche taal en letterkunde aan den heer A. A. C. Marchal, van St. Marie- aux-Miues (departement du Haut Rhin). Twee acten voor boekhouden werden door de com missie geweigerd. Dordrecht, 3 Juni. Wij hebben indertijd ver meld hoe de heer G. Bonet Maury op zijne reis naar Parijs, tusschen Cateau en Busigny, bij het derailleeren van een gedeelte van den sneltrein, door zijn manmoedig gedrag het leven van velen heeft gered. Het is ons bijzonder aangenaam thans te kunnen mededeelen, dat heden aan den heer Bonet voor dat feit door het departemeuts- bestuur der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen hetwelk zich en corps te zijnen huize heeft vervoegd, de zilveren medaille dier Maatschappij met daarbij behoorend diploma is uitgereikt. De heer G. A. Bonet Maury, predikant bij de Waalsche gemeente alhier, heeft een beroep ontvaDgen naar de Protestantsche gemeente te Beauvais, departement de l'Oise, in Frankrijk. (Dortj. £tt) Utrecht, 3 Juni. Tot opziener der leerlingen vaD 's Rijks Veeartsenijschool is benoemd de heer A. J. W. Rinkes Jr., van Amsterdam. Door de directie van de maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen is een recht streeksch tarief voor het vervoer van landbouw- voortbrengseleu tusschen stations van het Noor- dernet en stations van het Zuidernet via Zwolle- Ulrecht, in werking gebracht, terwijl bovendien een verminderd tarief op het vervoer vaD hooi en stroo zal worden toegepast. Zwolle, 3 Juni. Hedenmorgen heeft de heer Mr. A. J. Dijckmee6ter, ontvanger van hetdijks- bestuur te Vollenhove, voor het provinciaal ge rechtshof in Overijsel den eed afgelegd als ad vocaat bij dat hof. De agent van politie J. C. Soeter alhier werd in den afgeloopen nacht niet weinig ont steld door de ontdekking dat er een vreemde man in zijn huis was. Onmiddellijk uit bed gespron gen, greep hij den vreemdeling aan, en, geen genoegzame inlichting omtrent naam en woon plaats kunnende bekomen, bracht hij den man naar het bureau van politie. Daar gekomen, werd het raadsel opgelost. De vreemdeling, uit Olde- markt afkomstig, had onderscheidene bierhuizen bezocht en kenuis gemaakt met een paar hee- ren, die hem naar zijn logement zouden brengen. Toen dit gesloten was, moet hij hoe wist hij niet bij Soeter, wiens deur niet op slot was, zonder de minste kwade bedoeling, in huis zijn geraakt. Het duurde intusschen nog eenigen tijd eer hij volkomen nuchter was. Te Dedemsvaart zijn een schipper, zijne vrouw en een zoon door een hondje, dat zij pas hadden gekocht en nu blijkt dol te zijn geweest, gebeten. Arnheh, 3 Juni. Ook onze geachte stadgenoot Dr. Wartmann, die zich tijdens den Fransch- Duitschen oorlog zulk een welverdienden naam heef gemaakt door de behandeling van gewon de en zieke krijgslieden als geneesheer bij het Hoode Kruit, is door den keizer van Duitschland tot ridder der Kroon-orde benoemd. Tiel, 1 Juni. LI. Dinsdag heeft op den weg van Avezaath naar Buren eene soort van aan randing plaats gehad op helder lichten dag. Twee dames (sommigen vermoeden, dat het tweeman nen in dameskleeren waren) hebben op de plaats, genaamd de Galg, een heer aangerand in tegen woordigheid van een koopman, die zulks bedaard aanzag. Nadat zij hem van eenig zilvergeld had den ontlast, zijn zij weder huiswaarts gegaan, tot groot genoegen van genoemden heer, die, ware zijn portemonnaie beter gevuld geweest, er voorzeker Diet zoo gemakkelijk was afgekomen. Winterswijk, 1 Juni. Bijna algemeen zag men op den dag van heden de nationale driekleur uitgestoken. De burgers van Winterswijk gaven hun blijdschap te kennen over de gelegenheid, hun vandaag voor het eerst geschonken, om zich in den) kortst mogelijken tijd met andere plaatsen in verbinding te stellen. Het Rijkstelegraafkantoor werd geopend. Van alle kanten stroomde het publiek naar het nieuwe telegraaf- en post kantoor samen, en ieder, die slechts 30 cents voor de aardigheid overhad, verzond een telegram, zoodat binnen kort een 50tal berichten waren verzonden. Westdongeradeel, 1 Juni. liet uit deze gemeen te aan den Minister van Financiën gezonden adres van sympathie is door dm t minder dan 203 personen onderteekei.il. Het getal kiezers voor de Tviecile Kamer bedraagt niet veel meer (om streeks 250). 's-Hertogenbosch, 3 Juni. De kapitein op non activiteit J. R. Steinmetz is weder bij het 5de regiment infanterie in activiteit gesteld. Roermond, 1 Juni. Jl. Dinsdag heeft te Olie en Laak een zeer betreurenswaardig ongeluk plaats gehad. Bij gelegenheid namelijk der «ko peren bruiloft" van den graaf de Hompesch wer den saluutschoten ter eere van het feestvierend paar gelost door zekeren Antoou Crous, oud circa 25 jaren. Een derzelve kwam hemduui te staan, want het kanonnetje, dat te vol geladen was, sprong met donderend geweld, en de verwon dingen, welke de onvoorzichtige jongeling, die zich op hetzelfde oogenblik over het stuk boog, daardoor aan hoofd en aangezicht bekwam, wa ren van zoo vreeselijken aard, dat hij een half uur later aan de gevolgen overleed. Ook nog twee andere personen werden bij dit ongeval gekwetst, een zelfs gevaarlijk. KOLONIËN. BATAVIA, 27 April. Aan het Algemeen Overzicht van het Nieuw Bataviaatch Handeltblad ontleeuen wij Het voornaamste feit van den dag is, dat de Merapi in deu avond van den 15den sterk is begonnen te werken en er een hevige aitbarsting heeft plaats gehad, gepaard met asch- eu steen- regen, die in Midden-Java uederkwam en zich ook in deD Oosthoek deed gevoelen. Te Bodjone- goro en Soerakarta leefde men den löden des morgeus in volslagen duisternis. Op sommige plaatsen lag de asch tot vier voeten hoog. Eenige kampongs zijn vernield en een aantal inensehen verloren het leven. De schade, die de aschregen aanrichtte, is hier en daar belangrijk De dag bladen van Samarang zijn gevuld met bijzonder heden aangaande deze gebeurtenis. De Gouverneur-Generaal geeft in menig op zicht blijken van werkzaamheid, en dat het hem ernst is de Iudische sleur zooveel mogelijk uit te roeien, blijkt ook daaruit dat hij den 5deu April de volgende circulaire heeft uitgevaardigd: «Schier dagelijks wordt onder de ter Algemeene Secretarie iugekomen voorstellen en rapporten mijne aandacht getroffen door stukken van ou dere, zelfs van zeer oude dagteekening, die (vaak ondanks herhaalde aansporing van Regeerings- wege tot afdoeDiDg) geruimen tijd buiten behan deling bleven, zoDder dat van geldige redenen ter vcrschooning of zelfs van eene poging tot opheldering der vertraging blijkt. «Waar dergelijke achterstand bestaat ten aan zien der stukken, die bestemd zijn onder de oogen der Regeering te komen, mag ik met alle recht vermoeden, dat geen beter lot teu deel valt aan de zaken, waarop door de verschillende autori teiten zelve wordt beschikt. «Ieder wete voor zich zeiven in hoever hij aan de hier bedoelde tekortkomingen schuldig is, maar ik mag en wil niet langer een toestand dulden, die tot nadeel strekt van het algemeen belang en een blaam werpt op den openbaren dienst. «Ik verlang, dat binnen drie maanden alle za ken, die laDger dan een jaar bijonafge daan mochten liggen, worden beëindigd waar omtrent ik eene stellige verklaring inwacht en de daaronder voor de Regeering bestemde stukken mij worden aangeboden met de ver- eischte voorstellen dan wel eene opgave der re denen, waarom zij voor beschikkikg nog niet vatbaar zijn. «Ik voeg daarbij de ernstige uitnoodiging, datdoor een streng toezicht wake tegen verderen achterstand. «Waar ik de blijken aantref of reden heb te vermoeden, dat aan mijne billijke eischen niet het verlangd gevolg gegeven is of wordt, zal ik de betrokkeu amblenareD ter verantwoording roe pen eu naar bevind van omstandigheden straf fen, zelfs met schorsing of ontslag." Ook tracht hij inaterieele belangen te bevor deren en den sluimerenden ondernemingsgeest op te wekken. Aan personen, die vroeger aanvragen om woeste gronden hebben gedaan, wien verzoek sederi lang aanhangig is gebleven, is de vraag gericht of zij bij hun verlangen volharden. Aan de heeren Cornets de Groot, ass.-resident, en de Greve, mijningenieur, is een nader onder zoek opgedragen omtrent de plannen tot danr- stelling eener goede gemeenschap door stoom van Sumatra's West- en Oostkust, in verband met eene eventueele ontginning van het Ombi- lieu-koleuveld. Men deelt ons den inhoud van een adres aan deu Koning mede, door een aantal gepensioneerde ambtenaren en officieren, al hier en te Buitenzorg gevestigd, die meest al len aanzienlijke betrekkingen in 's lauds dienst hebben bekleed, houdende bezwaren tegen het kon. besluit van 22 Dec. 11., den G. G. aangebo den, met verzoek dit stuk aan Z. M. te willen doorzenden. Als overgangsmaatregel is bepaald, dat. ambte naren op wachtgeld, nut beuoemd door den G. G., die wachtgeld of non-activiteits-tracteineut vóór uit. Augustus e. k. verliezen door het ver strijken van den termijn, waarvoor het is ver leend, nog eenmaal tot ulto. September 1872 ver lenging verkrijgen. Den 22sten dezer had alhier de executie van den ter dood veroordeelden Varkevisser plaats Tot liet laatste oogenblik zijn bij Z. Exc. den Gouverneur-Generaal pogingen aangewend om gratie te verkrijgen. Ook zond een ingezeten van Batavia, namens de lamilie te Samarang, een telegram aan Z. M. den Koning om HD. tus schenkomst bij den landvoogd in te roepen, waarop het antwoord werd ontvangen, dat Z. M. de Ko ning zich aan de beslissing van den Gouverneur- Generaal moest refereeren. De tenuitvoerlegging van het vonnis had plaats ten aanschouwe van duizenden inlanders en een aantal Europeanen. De executie heeft tot een polemiek over de dood straf aanleiding gegeven; duidelijk blijkt de af keer van de groote meerderheid der Nederlanders in de kolonie tegen de doodstraf. Maar dringend noodzakelijk is het, om tot de afschaffing te ko men, dat ods gevangeniswezen deugdelijk her vormd worde. Van Ternate meldt meu vau 2 dezer, dut de heer S. van Zahlingen, die met 24 Chineezen naar Batjan was vertrokken om goud te graven, den 20sten Februari door de Chineezen vermoord werd. De daders zijn gevat. Aan de Locomotief en aan ons schrijven cor respondenten van Menado, dat in het Goroutalo- sclie gebrek aan voedsel lieerscht, wegens den dwang door de hoofden bij den aankup van rot- tan op de bevolking geoefend. Te Padang is een tweede blad verschenen, Padangsch Handcltblad. De redacteur, Mr. J. vi Bosse, geeft geen programma, maar dat zij, wachtwoord «Voorwaarts" zal zijn. Samarang, 15 April. Een publiek gerucht weten, dat in het laatst der vorige week resident van Samarang opnieuw een dringe, telegram van den G.-G. zou hebben ontvang^ tot betuiging van zijne groote ontevredenhi over den tragen gang, waarmede de zaak het geprojecteerde afvoerkauaal hier behandel weid. OpDieuw zou iD dit telegram de overtuigiJ van den landvoogd zijn uitgedrukt, dat de bekew slechte verstandhouding, die tusschen het van het gewestelijk bestuur en den chef van dei Waterstaat in deze residentie bestaat, aanleiding geeft tot niet-wenschelijke vertragingen bij behartiging van 's lands belaugen; en op gron( dier overtuiging zou thans eeu zeer korte ter mijn zijn aangewezen, binnen welkeo de noodigt bescheiden voor dit project te Batavia zouden moeten ontvangen worden. Tevens zou daarin zijn te kennen gegeven, dat Z. E. voornemensii om binnen twee maanden persoonlijk zich hier van den stand der zaak te komen overtuigen. (Sam. Ct, Door den Gouverneur-Generaal van Ned.-Indii zijn de volgende beschikkingen genomen Civiel Departement. Verleend: Een tweejari» verlof naar Ned., wegens ziekte, aan den contr der 3de kl. bij het binnenl. best. in het gouv, Celebes en onderh. G. A. Scherer. Ontslagen: Eerv., uit 's lands dienst met bel van recht op pens., de gew. zoutverkooppakhuis- meester te Buitenzorg (Batavia) J. D. Leidelmeijer en de ambt, op wachtg. D. Meijer, laatst, opz. der lste kl. bij de kaneel-cultuur. Tijdelijk belast: Met de waarn. der bet van lid der alg. rekenk. T. C. J. Kroesen, la» stelijk intendaut der lste kl. (hoofdintendant) va. de mil. adm., thans op non-activiteit. Benoemd: Tot hoofdonderw. aan de opent lagere school te Sitoeboendo (res. Bezoeki), C F. Julius, onlangs van verlof uit Nederland te ruggekeerd; bij de algem. secretarie, tot Islet! gouv.-secr., de gouv.-secr. Mr. VV. Stortenbeker Jr. tot gouv.-secr., de referend. Mr. H. Semler; tot referend., de onder-chef der afd. statistiek Dr. L. W. G. de Roo en de hooldcomm. J. H. Pannekoek; bij de alg. rekenk., tot 2den comm., de 3de comm. J. J. H. Langenhoff; tot 3deD comm., de klerk G. A. Grosmantot assist.-res. van Karang-Anjer (Bagelen), tevens vendum. aldaar, de contr. der lste kl. bij de land. ink. en cult, P. H. baron van Reede van Oudtshoorn; tot ass.-res. der XIII en IX Kotta's (Padangsche bovenl.), tevens ven dumeester aldaar, de contr. der lste kl. bij het binn. best. in het gouv. Celebes W. Greve; tot pakhuism. te Cheribon, de griff. bij den landraad te Modjokerto (Soerabaija), Jhr. L. G. G. P. de Meij van Streefkerk. Departement van Oorlog. Verleend: een twee/, verlof naar Nederl., aan deD lsten luit. der int". W. L. J. Scheepens; een tweej. verlof naar Ned., wegens ziekte, aad den lsten luit. der infanterie D. A. Flier. Vergund: op verzoek, om al dadelijk Daar Nederl. terug te keeren, aan den lsten luit. der inf. van het Nederl. leger M. G. W. A. Schu mann, op grond dat de vijf jaren, gedurende welke hij bij de landmacht in Ned. Indië is ge detacheerd, weldra zullen zijn verstreken. Bevorderd: bij den geneesk. dienst, totoffic. van gezondh. der lste kl., de offic. van gezondh. der 2de kl. S. H. A. Begemann, J. J. Postma, J. J. de Wilde, A. C. Hoogeveen, J. M. Munniks de Jongh, J. de Koningh en A. Ledeboer. Departement der Marine. Ontslagen: eervol uit 's lands dienst, met behoud van recht op pens, de command, voor het vak van scheepsbouw bij het mariue-etabl. te Soerabaya A. A. Kivit Sr. Benoemd: tot command, voor het vak van scheepsbouw bij het marine-etabl. te Soerabaya, de ambt. op non-act. S. van der Lee, laatstelijk command, voor het vak van scheepsbouw bij het marine-etabl. op Onrust, onlangs van verlof uit Nederland teruggekeerd. Bij beschikking van Zijne Excellentie den Mi nister van Koloniën, van 11 Maart 1872, La. Apz., is aan den Oost-Indischen ambtenaar met verlof in Nederland Mr. C. P. K. Winckel, gewezen buiteugewoou auditeur-militair in de tweede af- deeling op Java, laatst op wachtgeld, verleend eene verlenging vau verlof voor den tijd van zes maanden. het ippelijk ogelijk de c allicht mbetti |el toei de c el d i dat ii keel sterke Bet lirn ieslotei g te z< en sch de ert 5 Andi tekend een erdruk tijd t tes, dt wegi i ant philosi hij in pnilos ert dii Idaaro gegenv er van !eloo:en De Mil icb de h gen bei hij 1 neme brij ld ma :ent k oir e nat dei iventi tendhi ten it zelfs ipen, nedeu wo In ovi jD. Ji ter D. iitens BUITENLAND. mom Franki-y It. Redevoering van Gambetta. Een gestraft Atheïst De heer Gambetta heeft iu de kamer een groot succes behaald en men mag wel zeggen zijn eerste succes omdat hij zich tot nu toe weinig in de discussiën gemengd heeft. En wanneer hij al eens sprak dan kwamen natuurlijk de partijmannen der rechterzijde tusschen beiden om te zorgen, dat zijne woorden tot geene resultaten leidden. Dezen keer is het anders geweest; op een bedaarde doch welsprekende wijze heeft hij zulke degelijke argumenten aangevoerd, dat ook zijne tegenstan ders de juistheid er vrd moesten erkennen en I den drang er van toegeven. Het betrof eene uit zondering, door de commissie tot reorganisatie van het leger voorgesteld op het aangenomen be ginsel van algeineeuen dienstplicht. Volgens advies der gemeentelijke administratieve autoriteit zdu tijdelijke vrijstelling kunnen verleend worden aan zekere categoriën van jonge mannen, tegen wier onttrekking aan hun ambtelijke loopbaan groote bezwaren zouden bestaan. Het valt in het oog, welk een misbruik van die bepaling zou kunnen gemaakt worden, natuurlijk in de eerste plaats weder ten behoeve der hoogere standen. Een eenvoudig werkman, een boerenzoon of

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 2