denzijne laatste bijdragen in den Taalbode strekken er ten bewijze van. Hoe gewaardeerd zijne werkzaamheid op lexicographiscb gebied was, daarvan draagt de algemeene opgang het blijk, dien zijn „Nieuw Woordenboek der Ne- derlandsche taal" van bet verschijnen der eerste afleveringen geooot. Terwijl hij bijna de laatste hand aan dit werk zou leggen, heeft de dood hem plotseling aan zijn werkzaam leven ontrukt. Nederigheid en een beminnelijke eenvoud bij grondige kennis deden hem tevreden zijn in den kring, waarin hij zich bewoog. Daar was hij werkzaam tot zoo lang zijne krachten bem ont zonken, en 't heeft zeker zijn laatste uren ver zwaard, 'dat bij het werk, met zooveel ijver en liefde opgevat, onvoltooid heeft moeten laten liggen. Eunige jaren geleden werd van Dale aange zocht om deel uit te maken van de Redactie van het Woordenboek der Nederlandsche Taal. Hij huiverde voor die taak terug, hoezeer hij met den arbeid was ingenomen. Ook zijne groote gehechtheid aan zijne woonplaats bewoog hem tot dat besluit. Daar is hij dan ook weggerukt in de kracht zijn levens, zeker betreurd door al zijne stadgenooten, maar ook door vele'anderen, die den werkzainen man hebben gekend en ge waardeerd. Ter vervulling van de negen vacaturen in het College van Notabelen, bij de Ned. Hervormde Gemeente alhier, zijn Donderdag en Vrijdag 16 en 17 Mei gekozen de heeren: A. J. de Baas, A. H. van der Boon Mesch, W. H. Gillissen, B. den Houter, L. van Leeuwen, P. van Rhijn, N. van Rossen (1822), J. F. la Rivière en C.^Vijn- nobel. De heer Mr. J. J. van Angelbeek heeft aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal, als een be wijs van hulde van den schrijver, opgedragen een Opstel, houdende „de staatsrechterlijke beslissing van de Tweede Kamer der Staten-Generaal over ongrond wettige dienstopzegging." Daarin is opgenomen de beslissing van de Tweede Kamer der Siaten-Generaal d.d. 28 Fe bruari j. 1., toegelicht door de Verslagen van de handelingen dier Kamer, en gevallen in het Staatsrechterlijk proces, hetwelk, door een lid van het Hoog Gerechtshof van Nederlandsch Indië, tegen den Minister van Koloniën bij die Kamer is gevoerd, omdat deze Minister had goedgekeurd de aan dat lid bij Indisch Besluit d.d. 8 Decem ber 1869 gedane dienstopzegging, zonder dat de ontslagen ambtenaar vooraf op de daartoe inge brachte bezwaren was gehoord. Tevens blijkt uit deze brochure dat de hier betrokken Oost-Indisch ambtenaar, als triumfee- rende partij, aan zijne wederpartij, den Minister van Koloniën, het verzoek heeft gedaan, om uit- voering te willen geven aan de Staatsrechterlijke beslissing der Tweede Kamer d. d. 28 Februari j.l., zijnde zoowel aan Zijne Majesteit den Koning als aan den Raad van Ministers biervan bericht gedaan. In de maanden Januari, Februari en Maart zijn aan het postkantoor alhier bezorgd de vol gende brieven voor het buitenland, die wegens onbekendheid der adressanten niet bezorgd zijn kunnen worden. J. E. Frecker, te Brussel; A. M. L. A. v. Arken Terlaenen, te Gend; F. Wundt, te Berlijn; D. Ton, te Dusseldorf; Peltzer, te GumbinnenA- Dohrn, te Halle; B. H. Lammers, te Nieuborg; Henry Lubke, te Boston; John Schotel, te Erie; J. Smith, te Bath; Miss J. D. Mulder, te Dalston J. Vreeswijk, te Hull; Eliza Bagehot, E. Gaunt let!, beiden te Londen; Aug. Köller, te St.-Vin- cent; Mad. CorVi, F. Corvi, W. J. Schuller, Mej. Steinmetz, allen te Parijs. Voor de sterfgevallen van het jaar 1871 wer den betaald /l,428,750.58 en gereserveerd /60,692.01, te zaaien 1,489,442.59. De kapitaal-reserve werd verhoogd met f7,301.44 en steeg op 111,403.31. De rekening voor on voorziene uitgaven met f 2,539.07, zoodat op dit conto op ulto. 1871 f 72,694.76 gereserveerd zijn. Deze beide rekeningen te zaaien stellen aan de Maatschappij eene reserve van f 184.098.07 ter dispositie. De premiën-reserven en premiën-transporten bedroegen ultimo 1871 f 8,382,611.8-1, en zijn der halve tegen het vorige jaar met1,003,651.70 ver meerderd. De hypotheken dei Maatschappij zijn in 1871 met 860,128.22 vermeerderd en bedra gen nu f 7,070,837.56. De waarde aan effecten die zij bezit, is met f200,003.73 vermeerderd en bereikt nu het cijfer van f 661,711.07. De beleeningen op eigen polissen zijn in hot al'geloopen jaar tot op 502,141.42 gestegen. Verminderd zijn de uitstaande pretentien bij Agenten enz. met f 73,048.47. Het gebeele activa der Maatschappij heeft ul timo 1871 het bedrag van f 14,102,304.95 bereikt. Het uitvoerige Jaarverslag kan eerst, na de al gemeene Vergadering, die in het laatst van Mei gehouden wordt, ter verspreiding gereed zijn. In het belang der scheepvaart op de Witte Zee wordt bij deze ter algemeene kennis gebracht dat, blijkens een telegram uit Archangel dd. 2 Mei jl., bet ijs op de Dwina is begonnen te bre ken, maar dat men gedurende de drie daarop volgende weken bij het binnenvaren der Witte Zee waarschijnlijk nog ijs zal ontmoeten. De Minister van Financiën maakt bekend, dat bij hem ontvangen is een bankbiljet groot 1000, door een onbekende, onder het postmerk 's Gra- venhage, van 18 dezer, ten behoeve van 's Rijks schatkist ingezonden. Bij beschikking van den Minister van Justitie is aangesteld, tot commies-boekhouder ih de ge vangenis voor veroordeelde vrouwen te 's-Herto- genbosch, de heer Meeuwisse, thans 1ste be waarder in het huis van verzekering te 's-Gra- venhage. Bij beschikking van den Minister van Kolo niën, van den 17den Mei 1872, zijn de heeren Mr. J. de Louter Jr. en H. M. D. van Riemsdijk, gesteld ter beschikking van den Gouverneur- Generaal van Nederlandsch Indië, om te worden geplaatst bij het gymnasium Willem 111 te Bata via; de eerstgenoemde als leeraar in de Indische taal-, land- en volkenkunde, speciaal voor het onderwijs in de staatsinstellingen, de godsdien stige wetten, volksinstellingen en gebruiken van Nederlandsch Indië; en de laatstgemelde als leeraar in de wis- en natuurkunde bij de af- deeling „Hoogere Burgerschool." Hedenmorgen is de timmerman v. N., bezig met planken af te slaan, nabij de Zijlpoort, zoo danig gevallen, dat men aan het behoud van zijn leven wanhoopt. Hedenmiddag te een uur viel een jongetje al spelende in de Zijdgracht, en werd door zekeren K., die dadelijk gekleed te water sprong, gered. Volgens een bij het Departement van Marine ingekomen bericht is Zr. Ms. fregat met stoom- vermogeu Admiraal van Wassenaer, onder bevel van den kapitein-ter-zee R. L. de Haes, den 17den April jl. ter reede van Üt.-George d'Elmina aangekomen, en heeft Zr. Ms. schroefstooinschip Ci tadel van Antwerpen, onder bevel van den kapitein- luitenant-ter-zee J. J. Boelen, den 19den daar aanvolgende van daar de terugreis naar Neder land aanvaard. Volgens een bij het Departement van Marine ingekomen bericht, is Zr. Ms. instructie-vaartuig Ternate, onder bevel van den luitenant-ter-zee der 1ste klasse P. ten Bosch, bestemd tot het doen van eene oefeningstocht in de Noordzee, den 14den dezer te Yarmouth binnengeloopen, eu zou, na een kort verblijf aldaar, zijne ver dere tochten voortzetien. Aan boord was alles wel. De officier van gezondheid der 2de klasse D Maiak Fontein wordt met den 21sten dezer geplaatst in de rol van Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord, met bestemming om gedetacheerd te worden aan boord van het iostructievaartuig Urania. Omtrent den stand van zaken over het afge- loopen jaar 1871 van de Levensverzekering-Maat schappij Germania, te Stettin, worden de volgende mededeelingen gedaan De Maatschappij betaalt, volgens hare nu vast gestelde Balans over het jaar 1871, aan de Actie houders een dividend van 5 pCt. over het op de aandeelen gestorte kapitaal en vergoedt aan de, met aandeel in de Winst verzekerden, 33% pCt. van de in 1871 betaalde Premiën, die in 1873 van de alsdan te storten Premiën worden afge trokken. De geldelijke uitkomst van het vorige jaar is bepaaldelijk daarom minder gunstig ge worden, wijl de over geheel Duitschland ver spreide pokken-epidemie onder de verzekerden der Maatsohappij, voornamelijk onder de met groote bedragen verzekerde personen, talrijke of fers vorderde. De Maatschappij heeft in 1871 aan premiën f 2,738,079.99 en aan Rente 396,518.84 tezamen 3,134,598.33 ontvangen. Z. M. heeft benoemdtot hoogheemraad van den Krimpenerwaard, provincie Zuid-Holland, B. Hofland; tct hoogheemraad van Schieland, pro vincie Zuid-Holland, J. J. Snel; tot dijkgraaf van het hoogheemraadschap de vijf Heerenlanden, pro vincie Zuid-Holland, W. Rooseboom; tot heem raad van het bestuur van den polder het* West- Nieuwland, provincie Zuid-Holland, J. Hameete- man Cz.; tot heemraad van het bestuur vaD den polder het Oude Nieuwland, prov. Zuid-Holland, J. Hameeteman, Cz. Z. M. heeft de benoeming van Jhr. M. J. W. A. de Milly, burgemeester van Vledder, tot se cretaris dier gemeente, met Zr. Ms. goedkeuring bekrachtigd. Z. M. heeft den heer H. Boom, te Assfen, met ingang van 1 Juni 1872, benoemd tot schoolop ziener in het 1ste schooldistrict van Drenthe. Z. M. heeft Dr. M. Salverda, hoogleeraar aan de hoogeschool te Groningen en schoolopziener in het 1ste district dier provincie, benoemd tot inspecteur van het lager onderwijs in de provin cie Utrecht. Z. M. heeft aan G. P. Kievits, (e Amsterdam vergunning verleend tot het aannemen en dragen der versierselen van de Kroon-orde 4de kl., hem door Z. M. den Duitschen Keizer, Koning van Pruisen, geschonken. Z. M. heeft benoemd tot kantonrechter te Gouda Mr. J. H. van Mierop, thans kantonrechter te Hillegersberg- Z. M. heeft den 2den luit. der inf. van het leger hier te lande A. J. D. Pool, tijdelijk gedetacheerd bij dat in Ned.-Indië, in rang en ancienneteit definitief bij hét wapeu der inf. vuu laatsgeuield leger overgeplaatst. Z. M. heeft goedgevonden den off v. gez. der 3de kl. bij de zeemacht F. H. L. Roessingh van Iterson, met ingang van den lsten Juni aaust., te bevorderen tot off. v. gez. der 2de kl., met bepa ling, dat hij zal rang nemen tusschen de off. van gezondh. der 2de kl. K. G. F. Sloos en W. Schutte BINNENLAND. ^Haarlem, 19 Mei. De Hollandsche Maatschappij van Wetenschappen hield gisteren hare honderd twintigste algemeene vergadering. De voorzitter deelde aan de vergadering o. a, mede dat, ter vervanging van wijlen den heer J. A. Herklots, de hëer Mr. S. C. Snellen van Vollenhoven, te Lfideu, is benoemd tot mede-re dacteur der Archives Néerlandaises des Sciences exacles et naturelles. Nadat eenige nieuwe prijsvragen waren uit geschreven, benoemde de vergadering tot bin- nenland'sch lid o. a. den heer Dr. A. Heijnsius hoogleéraar te Leiden. 's-GRAVEhHAOE, 19 Mei. H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Alexander hebben hedenmorgen, lslen Pinksterdag, de godsdienstoefening bijge- wöönd in de Waalsche kerk, onder gehoor van Ds. Blin. KOLONIËN. BATAVIA, 13 April. Aan het algemeen Overzicht van het Nieuw Bataviaasch Handelsblad is 't volgende ontleend De Javasche Courant van 9 April jl. bevat de verordening op de nieuwe regeling der land rente, waarvan de grondtrekken bij circulaire van 16 Mei 1871 door den Directeur van Bin- nenlandsch Bestuur aan de residenten op Java waren medegedeeld, opdat zij de noodige voor bereidende maatregelen zouden nemen. De grondslagen der regeling zijn: heffing van landrente van alle beplante gronden, in tien klassen te verdeelen, waarvan de gemiddelde jaarlijksche opbrengst per bouw bedraagt 16 a 20 gulden, met 10 opklimmende tot boven 100 het bedrag der landrente verschilt dan van f 2 tot f 20. Velden met tweede gewassen en tuin vruchten beplant, zijn niet van do belasting vrijgesteld en evenmin woonerven grooter dan K bouw, voor zoover daarvan geene verponding betaald wordt. Nieuwe sawahs zijn gedurende drie jaren vrijgesteld. De classificatie geschiedt door eene commissie, uit den conterleur, het districthoold of onderdistricthoofd, het hoofd en twee oudsten der betrokken dessa. De landrente moet vóór 20 December betaald zijn. Opmeting der velden, telken jare een vijfde van elk ge west, waarvan de statiestieke opueming nog niet plaats had,-geschiedt ten behoeve van de nieuwe classificatie. De verordening treedt met 1 Januari 1873 in werking en dus een jaar later dan vroeger beraamd schijnt te zijn. De verhooging van landrente, die meer dan een vijfde van hetgeen gemiddeld in de drie voorgaande jaren is betaald mocht bedragen, zal over vijf jaren verdeeld wordeu, Indien deze verordening met beleid wordt toegepast, zal zij den Staat voordeel kunnen aanbrengen en eene billijker heffing van de be lasting verzekeren. Maar drijft men eenvoudig de landrente op zonder de vervoermiddelen te verbeteren, dan bereidt men zich bittere teleur stelling en moet het onvermijdelijk gevolg onte vredenheid onder de inlandsche bevolking zijn. Men zij gewaarschuwd: mannen die door veel jarige ondervinding met het volkskarakter be kend zijn, zien niet zonder zekere bezorgdheid de werking van dezen maatregel te gemoet, wanneer de eenige uitkomst verhooging van de belasting met een vijfde zou zijn en Java geen spoorwegen verkrijgt. Den Ssten zijn alhier 8,035,73 pikols Billiton tin verkocht, die niet minder dan f99,40 per pikol hebben opgebracht. Het stoomschip Prins Hendrik is den 7den op de terugreis uit Port Said vertrokken en de Conrad den Ssten in het Suezkanaal aangenomen. Een aantal passagiers hebben reeds hutten op de Prins van Oranjebesproken. Het opiumverbruik in Middeu-Java neemt op schrikbarende wijze toe. Volgens de Sam. Ct. be droeg de consumtie in de residentie Japara van 23 Maart tot den 5 April 33 pikols of 52,800 thails en in de residentie Samarang 200 katties per dag. iqeld art ab jdoei siaiuti Volgens een telegram van Banjermasin va^en 3 dezer had Z. M. stoomschip Suriname op de jongsten kruistocht in de Berou.'.sche waters geen zeeroovers aangetroffen. De ontvangst v&: het stoomschip te Goenoeng Taboer is goed g; weest. De resident zou den 4den met de Surirnn en de Soerabaija uaar Berouw vertrekken, waai heen reeds een stoomschip van Makasser w gedirigeerd. De heer Oudemans, hoofdingenieur van de geografischen dienst, heeft een uitvoerig lappo. uitgebracht van de waarnemingen te Buitenzor en Tjilatjap gedaan bij gelegenheid der zonsvei duistering van 12 December 1871. Dit rappor! is in n°. 28 van de Javasche Courant opgenomen, Ondèr meer bespreekt de heer Oudemans duari de wijze, waarop de heer Dietrich, photograaft, Buitenzorg, er toe gekomen is eene photograph; van de zonsverduistering te vervaardigen, terwij de mee6te kunstbroeders van den heer D. t®. twist hebben dat iemand in Indië de daarto* noodige middelen bezat. ÏDepc Igeni inw< Soi la sc tbl. [Vei ■sfteere A. 0.- ird >u e |as o 0.-J iderl |Einc lim Ier 1 It hi men baar lit ode IVerl bel ■twei pik, de Imef Door den Gouverneur-Generaal van Ned-InJ zijn de volgende beschikkingen genomen: l Civiel Departement. Verleend: Een tweejail verl. uaar Ned, wegens ziekte, aan den ass.-rl vopr de politie te Batavia Mr. J, A. baron Tatl v. Amerongeu, aan de leden van den raad vil just- te Soerabaya Mr. A. J. Immink en Mr. if J. Godefroij en aan den ambt. op wachtg. P. Rul gers, laatst. 2de comm. bij het dep. der burg. oJ werken; een tweej. verl. naar Ned, aan del ass.-res. van Blitar (Kediri) G. R. Lucardie; eetf tweej. verb n. Europa, wegens ziekte, aan ht lid der alg. rekenk. A. A. OUiw.en. Ontslagen: Uit 's lands dienst, de gew.sn cretaris der res. Pekalongan tevens lung, not, ells bev vendum. aldaar L. VV. D. Monod de FroidevillJA^ei op verz, eerv, uit hunne belr, wegens ziekte, griff. bij den landr. te Deinak (Samarang), f. Dumas en de 3de comm. bij het postk. te We-Jdedigii tevreden E. Meijer; eerv, uit zijne betr, onèltpjd toek, van wachtg, de gesch. comm. op het as-t resideutiekant. en vendum. te 51ontrado(\Vester-a: P' van Borneo) F. Brouwer; bij den raad van jusJtaatsc te Macassar (Celebes en onderh.) eerv, wegemereen verirekj als lid C. W. Eekhout, onder daukbet ej(jer voor de door hem als zoodanig bewezen diensten; eerv, uit 's lands dienst, met beh. van recht op pens, de ass.-res. van Karang-anjar (Bagelen) A A. Boers en de contr. der 1ste kl. bij de lamlel ink. en cult. A. L. P. de Serière; Ontheven: Op verz, onder uadere goedkl des Konings, eerv, van zijne betr, wegens ziektef het lid van den raad van N.-I. O. van Rees, mell verg. om Ned.-Indië te verlaten. Benoemd; Tot ass.-res. van Lebak (Bantam), tevens vendum. aldaar, de ass.-res. van Bawean (Soerabaya) A. VV. F. H. Tuckermann; tot ass- res. van Ben koelen, de ambt. op non-act, H. C. Humrae, laatst, ass.-res. van To.eban (Rembang); tot auibt. ter besch. bij de land. ink. en cult, de ambt, voor den burg. dienst in N.-I. B. Scholtea Gzn.; tot contr. der 2de kl. bij het binu. bestuur in de res. Menado, de contr, der 3de kt. bij bel binnenl. best. in dat gewest J. P. van Haren- carspel; tot contr. der 3de kb bij het binn. best, in de res. Menado, de ambt. ter besch. bij het binnenl. best. in de res. Palembang J. P. Th. van Nunen; tot.ambt. ter besch. bij het binn. best. in de res. Palembang,, de benoemde ambtenaar ter besch. bij het binn. best. in het gouv. Celebes en onderh. J. H. Hisgen; tot ambt. ter besch. bij het binn. best. in het gouv. Celebes en onderh, de ambt. voor den burg. dienst in N.-I. G. J.Harre- bomée, thans werkzaam gesteld bij het Dep. van onderwijs, eeredienst en uijverheid; tot lid bij den raad van justitie te Macassar (Celebes en onder- hoorigh.) J. H, H. d'Aruaud Gerkens, ing. der 3de kl. bij den waterst/en 's lands burg. opent, werken;- tot ass.-res. van Berbek (Kediri), teven i vendum. aldaar, J. H. Hagen, laatst, ass.-res. va f Pamalang. (Tagal), onlangs van verlof uit Neder land teruggek.; tot ing. der 2de kl. bij den wa terstaat en 's lands burg. openb. werken C. Gast, laatst, die betr. bekleed hebbende, onlangs vao verlof uit Nederland teruggekeerd. Overgeplaatst: Door den directeur der burg. openb. werken bij de burg. openb. werken, van Magelang (Kadoe) naar Soerabaya, de ing. der 1ste kl. A. F. Goudriaan; van Buitenzorg naar Magelang (Kadoe), de ing. der 2de kl. R. H. van Os; van Batavia naar Muntok (Banka), del"001 ing. der 3de kl. C. L. F. Post; van de directie naar Pamakassan (Madura),, de ing. der 3de kl. J. B. F. L. Molenbroek; van Cheribon naar Ba tavia, de ing. der Sde kl. J. M. Wap; van Ba tavia naar Buitenzorg, de wd. aspirant-ing. T. J. Th. N. Beukuiau van der Wijck; van Batavia naar Serang (Bantam), de wd. asp.-ing. H. G. van Sillevoldt; van Muntok (Banka) naar de directie, de asp.-ing. J. R. Hagedoorn; van Batavia naar Cheribon, de asp.-ing. VV. van der Worfi"; van Poerwodadi uaar Ambarawa (Sainai'ang), de opz, der 2de kl. W. C. H. L. C. von VVinckelmann; van Rangkas-Betoeng (Bantam) naar Muntok (Banka), de opz. der 3de kl. J. Haccou; van Mun tok (Banka) naar Rangkas-Betoeng (Bantam) de Opzichter der 3de kl. D. van der Linden. Departement van Oorlog. Verleend: Een tweej. verlof naar Nederland, aan den lsten luit. der inf. J. E. van Emde; aan den off. v. gez. der 1ste kl. P. VV. A. Beijen; wegensziekte, aan den kap- der inf. F. Stumpf. Ontslagen: Op verz, eerv, uit Zr. Ms. mili tairen dienst, wegens volbrachten diensttijd, met beh. van recht op pens, de kapit. der inf. T. H. Pourchez; wegens lichamelijke ongeschiktheid, de kapit. der inf. R. F. van Rhijn. Bevorderd: bij den Milit.Geneesk. dienst, tot dirigeerend oftic. v. gez. der 2de kl, insp. der vac cine op Java en Madura, dp off. v. gez. der 1ste kl. E. F. J. van Kappen, met bep, dat hij als zoodanig bij zijn dienst zal worden 'gevoerd „voor memorie"; bij de Militaire Administratie: tot intendanten der 2de kl, de onder-inlend. der lste kl. W. M. de Jongh, thaus met verlof in Ne derland, en A. G. Geloudemaus; tot onder-int. der lste kl, de onder-int. der 2de kl. B. G. VV. Wil- kens; tot kapit.-kwartierm, de lste luit.-kwar- tierm. M. J. f. Romer en VV. van Doorntot lste luit.-kwartierm, de 2de luit.-kwartierm. C. H. Immink en C. VV. E. Stumpff. Benoemd: tot 2den luit. bij het wapen der art, de serg. C. J. Zwager, van het wapen tot t

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 2