BINNENLAND. Amsterdam, 17 Mei. Op den 22sten dezer zal alhier in het O.-Z. Heeren-Logement een verkooping plaats hebben van zeer eigenaardig gehalte; ze bestaat namelijk voor een groot deel uit deToo- neel-garderobe van den acteur Anton Peters. Naar wij vernemen bevatten de eerste 81 nom- mers van den Catalogus dier verkooping de aan wijzing van de onderscheiden costumes, klee- dingstukken of versieringen, waarin de eens gevierde, thans naar den geest en wellicht spoedig ook naar het lichaam overleden kunstenaar zijne vele uiteenloopende rollen vervulde. Vreemd is de indruk, dien de beschouwing de zer verzameling van verschillende voorwerpen teweegbrengt; ze roepen beurtelings zoowel den man die deze kleeren droeg als de karak ters die hij er mee voorstelde uit het verleden op, en ze prediken alle het Sic transit gloria mundi. Mazariu en Leicester, Lodewijk XIV en Steven Langer, Napoleon en Joan Woutersz, Bossu en Othello, Hamlet en Lazaro, Don Cesar de Bazan en Frederik de (iroote, Vondel en Hendrik IV, ze spreken van menschelijke fier heid en verval, van levensmoed en vergankelijk heid, van hartstocht en adeldom, van dwaasheid en grootmoedigheid. Peters wist als acteur met smaak en juistheid zich te tooien. Hij wa9 niet tevreden met schijn schoon, hij eischte ook voor zijn costuuin waar heid in de eêlste en keurigste stoffenvandaar het fijne lijnwaad, het echt satijn, het zijden fluweel, dat hiernevens elkander is opgetast; de kunstig bewerkte pruiken, waaronder er zijn die, naar wij vernemen, 60 a 70 gulden gegol den hebben; eeue collectie van zeldzaam schoone veeren enz., enz. alles getuigt van goeden smaak en onbekrompen eischenterwijl, als een soort van reliquie in de kunstwereld, dient ge noemd te worden het Romeinsche zwaard, dat vroeger aan den acteur Andries Snoek heeft toebehoord. Deze verkooping moet mede strekken om te gemoet te komen in de behoeften der betrekkin gen van den armen kunstenaar, die eens betere dagen gekend heeft, en thans in den donkeren nacht yan den waanzin den dood tegemoetgaat, een hulpbehoevend gezin achterlatende. Moge daarom de opbrengst dezer zeldzame veiling de verkoopers niet teleurstellen. Wij wenschen het van harte. Vaderland.) Haarlem, 17 Mei. In de gisteren gehouden vergadering van het Haarlemsche departement der Nederl. Maatschappij ter bevordering van Nijverheid werden, nadat de punten ter beschrij ving der algemeeoe vergadering behandeld, en af gevaardigden en candidaten voor de benoeming van directeuren gekozen waren, twee zilveren medailles toegekend: eene aan den heer F. W. van Eeden en eene aan den heer H. de Clercq Gz., wegens het inzenden van prijsvragen, waarop een antwoord was ingekomen, dat de bekroning waardig was geacht. 's-Gravenhage, 17 Mei. Na afloop van de be grafenisplechtigheid en den terugkeer van de Vorstelijke personen in de residentie hebben HH. MM. de Koning en Koningin, HH. KK. HH. de Prinsen Alexander en Frederik, de Groother togin en de drie alhier aanwezige Prinsen van Saksen-Weimar-Eisenach, benevens verschillende deputation, waaronder de Luxemburgsche, vele leden van het corps diplomatique en een aantal burgerlijke en militaire autoriteiten een rouw bezoek afgelegd bij Z. K. H. Prins Hendrik. Het in Juli a. s. te houden concours der Scherpschuttersvereeniging alhier zal op verlangen van Z. M. niet plaats hebben. Voor het Haagsche Museum van Moderne Kunst werden op de tentoonstelling van schilde rijen alhier twee belangrijke aankoopen gedaan „Scheveningen van het strand gezien bij buiig weder," van S. L. Verveer, en „Schuilhoekje," van Mevr. Henr. Bonner te Brussel. Schiedam, 17 Mei. Bij de stemming voor een lid van den Gemeenteraad op heden zijn uitge bracht 555 geldige stemmen, waarvan de meesle stemmen kregen de heeren P. Melchers 242 en A. Knappert 210, tusschen wie derhalve moet worden overgestemd. Hellevoetsluis, 15 Mei. De monitors Heiliger- lee en Tijger hebben hedenmorgen deze haven verlaten, tot bet houden van oefeningen niet de zeemilitiens. Utrecht, 17 Mei. Omtrent de aankomst en het verblijf van het stoffelijk overschot van H. K. H. Prinses Hendrik alhier meldt 't Utrechtsch Dag blad: De trein, die bestemd was oui op de lijn van den Rijnspoorweg te worden overgebracht, bestond vooreerst uit den lijkwagen, waaropeen zilveren kroon, en overigens iD 't zwart met wit gedrapeerd, met de wapenschilden vau het vor stelijk echtpaar. Het was oos vergund een oog te werpen in den wagen, waar de lijkkist onder bloemen en immortellen was bedolven door de Luxemburgers, wier deelneming zoo algemeen en zoo groot was, dat vreemde gezanten, die el ders vorstelijke begrafenissen hadden bijgewoond, verklaren moesten, iets dergelijks nog nimmer te hebben aanschouwd. Verder uit 2 waggons 1ste klasse en een waggon 2de klasse, benevens een waggon voor de bagage. Toen de trein in de nabijheid van 't station was gekomen, bleef hij daar, volgens het vastgestelde plan, staan, om ringd van een eerewaclit, bestaande uit eene compagnie van het 8ste reg. inf. en die hem reeds bij zijne aankomst had opgewacht. Te 5 uren in den ochtend verzamelde zich het geheele gar nizoen, onder commando van den kolonel Schmidt, op het terrein van 't station, terwijl de muziek der infanterie, die zich daarvoor op het perron had geplaatst, zich deed hooreD. Verder verscheen ook het corps officieren der dd. schutterij, het grootste gedeelte van 't corps officieren van het garnizoen, de voorzitter van het Utrechtsch co mité van het Roode Kruis, waarvan de over ledene Vorstin Beschermvrouw was, terwijl ver der Z. Excellentie de Commissaris desKonings, die ook des avonds te voren te halfzeven bij hel doortrekken van Z. K. H. Prins Hendrik zijne opwachting had gemaakt, en eene commissie uit Gedeputeerde Staten, bestaande uit de heeren Jhr. Mr. P. de Beaufort en Mr. G. J. Verloren van Themaat en den griffier der Staten, op het terrein aanwezig waren, en hun deelneming over het afsterven der geliefde Prinses kenbaar maak ten aan den heer L. R. baron Taets van Ame- rongen, die als dd. kamerheer belast was met de overbrenging van het lijk, in gezelschap van Dr. Mayerirs, Lijfarts van H. K. H. Na afloop dier plechtigheden deed zich op nieuw de treurmuziek hooren en stelde zich de trein weder in beweging om den droeven last ter bestemder plaatse te brengen, terwijl door de in bataille opgestelde troepen de voorgeschreven eerbewijzen werden gedaan. Duizenden menschen hadden zich mede naar het station van den Rijnspoorweg begeveD, niet alleen om getuigen te zijn van de treurige plechtigheid, maar tevens om van hunne deelne ming blijk te geven in het groote verlies, dat ons zoo geliefd Vorstenhuis had getroffen. Duide lijk was die deelneming op ieders gelaat zicht baar, en vooral was het een indrukwekkend ge zicht, toen bij 't vertrek van den trein de gansche menigte het hoofd ontblootte. Overeenkomstig de gegeven bevelen werden langs den weg, overal waar daartoe aanleiding was, de voorschreven eerbewijzen gebracht. Voor de betrekking van secretaris-pen ningmeester bij het college van regenten van het krankzinnigon-gesticht alhier, waaraan een bij elke woning een kleinen akker en een tuin, overal werk, gelijkheid, welgesteldheid en moes tuinen. Uit het oogpuDt van den geschiedschrij ver is dit de wensch van een groenboer; als er niets dan groenten waren, zou het land een lee- lijk voorkomen hebben. Ik heb geen park, toch verlustig ik mij in het gezicht er van; maar het moet voor een ieder toegankelijk zijn en goed beheerd worden. Eveneens is het met de aanzien lijken zij staan tot de minderen in dezelfde ver houding als de parken tot de tuintjes en de akkers. De eene verschaffen de eeuwenoude boomen, de flu weelige grasperken, de heerlijke bloemen, de dichterlijke wandeldreven. De anderen onderhou den de beschaving der zeden en van het gevoel, be vorderen de kosmopolitische opvoeding, kweekeu staatslieden. Een der eerste industrieelen van Engeland, een radicaal en aanhanger van den heer Bright, zeide mij ten aanzien der kiesber- vorming „Wij willen de aristocratie niet omver- „werpen; wij keuren goed dat het bestuur en „de hooge posten aan haar worden toevertrouwd. „Wij, burgers gelooven dat voor de leiding der „zaken bepaalde mannen noodig zijn, die van „vader op zoon daartoe opgeleid worden en aan „onafhankelijkheid en bevelen gewoon zijn. Bo vendien zijn hun titel en afkomst een vergulde „pluim, 6D troepen worden beter aangevoerd, wan- „neer hun officier een pluim draagt. Maar wij „willen volstrekt dat alle posten door bekwame „lieden worden waargenomen, geen middelma tigheid, geen Depotisme. Dat zij heerschen, maar „ook talent bezitten Zij hebben door de ervaring geleerd. Zij weten dat gedurende den Krim-oorlog de stroom van deu openbaren toorn hen bijna heeft weggesleept; zij hebben gevoeld dat zij zorgeloosheid en wan orde moesten doen ophouden zij geven aan de publieke opinie toe, en gaan aan het hervormen. Het is een waarheid dat zij sedert dertig jaren niet in hun eigen belang, maar in dat der natie regeeren. Sedert 1822 hebben zij opgehouden van den openbaren koek te etenhet zijn rijke of bemiddelde lieden, die het meerendeel der belas tingen opbrengen; de voornaamste hervormingen van het budget hebben het lot van het volk dragelijk gemaakt. Kortom, Engeland wordt een republiek waarvoor de aristocratie het ver- eischte contigent van ministers, afgevaardigden, generaals en diplomaten levert, op gelijke wijze als een polytechnische school het onmisbaar stel ingenieurs verschaft. Velen ziju daartoe onge schikt, men late dezen buiten dienst en huDne renteD verteren. Maar men kan uit het gros den vereischten staf afzonderen, en niets is meer waard dan een goede staf. (Wordt vervolgd.) tractemeut van f 1000 lot f 1200 verbonden is, hebben zich persoonlijk een lliOtal sollicitan ten aangemeld, terwijl buitendien een aanzieulijk getal brieven is ingekomen. Uit al deze sollici tanten is de keuze gevallen op den heer E. J. van de Hagt, gequalificeerd ontvanger van deo waarborg der gouden en zilveren werken alhier. 1 Kampen, 16 Mei. Alhier circuleert volgens de Kamper Courant een adres aan den Minis ter van Fioanciën, van den volgenden inhoud: De ondergeteekenden, kiezers voor de Tweede Kamer, wonende te Kampen, ziju van meeuing, dat eeue meer billijke verdeeling dau thans, van algemeene lasten, door eene belasting op het inkomen kan worden verkregen. Zij gevoelen zich daarom gedrongen Uwe Exc. hnn leedwe zen te betuigen, dat de Tweede Kamer bet door u tot dat einde aangeboden ontwerp van wet, ware het ook geamendeerd, niet heeft aange nomen. Groningen, 18 Mei Bij den aanvang van den zomerdienst op het noordernet der Staatsspoor wegen, op 1 Juni, zal in een lang bestaan heb bende behoefte worden voorzien. Het getal trei nen zal namelijk met ééu worden vermeerderd, en derhalve op vier gebracht. Een dezer is een sueltrein, die op één dag heen en lerug naar Amsterdam gaat. Deze trein zal van Groningen te 8 uren vertrekken, te 1 uur te Amsterdam aankomen, van daar weder te halfvijf vertrekken om des avonds tegen 10 uren te Groningen terug te zijn. Sneek, 17 Mei. Gisterenavond hield de af- deeling Sneek der Maatschappij van Nijverheid eene vergadering, waarin de vaststelling van het feestprogramma bij gelegenheid van de aanstaande algemeene vergadering dier Maatschappij aan de orde was. Het werd door de aanwezige leden goedgekeurd en komt in hoofdzaak op het vol gende neer: Maandag 8 Juli: Ontvangst der leden met extra-boot te Akkrum 's avonds te halfacht fees telijke ontvangst in de Sociëteit de Harmonie; muziek. Diosdag 9 Juli: 121 uur déjeuner in Amicitiae; 24 matinée; volksvermakelijkheden; 's avonds te halfzes, tochtje met de stoomboot naar de Joure; halfnegen concert. Woensdag: Tentoonstelling van landbouw, keuring van span- en tuigpaarden; muziek van 111 uur op het terrein der tentoonstelling; 2 uren, zeil tochtje; 5 uren, table d'höte; volksvermakelijk heden; concert 's avonds te 8 uren. Donderdag 10 Juli: volksvermakelijkheden; halfdrie, open bare les van de lecrlingeu der gymnastiekschool; 5 uren, gemeenschappelijk diner8 uren, con cert en bal. Vrijdag 11 Juli: Tocht naar Gaas- terland. Naar wij vernemen, kan de AfdeeÜDg over /500 subsidie van gemeentewege beschikken. Middelburg, 14 Mei. Men verneemt dat door een drietal ingezetenen het voornemen is opge vat, oin te trachten alhier een broodfabriek op te richtenzij hebben daartoe belanghebbenden opgeroepen om door aandeeleD het vereischt ka pitaal bijeen te krijgen. nvGEZorsr DEN. Mijnheer de Redacteur I Verplicht me door het opoemeu van het volgende Onlangs las ik in Uw geacht Dagblad, dat tij dens de Aprilfeesten bij U ter stede met gunstig gevolg is opgevoerd het niet onaardig geschreven gelegenheids-drama: Het Huisgezin van den Water geusdoor J. K. de Regt. Ik heb dat drama van het begin tot het einde met belangstelling gelezen, en ofschoon ik nu wel niet onder de bevoegde beoordeelaars van tooneelarbeid behoor breng ik volgaarne hulde aan den auteur voor zijne zorgen aan dat stukje besteed. Ik geloof dan ook, dat het drama, wan neer het in ruimeren kring, onder Rederijkers b. v., zal zijn verspreid, nog wel eens den lust zal opwekken het op te voeren, al is het dan ook niet juist bij gelegenheid van een vrijheidsfeest. Ik neem deze gelegenheid tevens te baat, om u te berichten, dat uwen verdienstelijken stadgenoot de Regt onlangs in de hoofdstad van België on wetend hulde is bewezen voor een vroegeren arbeid van hem. Zooals bekend is, houden de Belgen nog altijd Guthenberg voor den uitvinder der Boekdrukkunst, in navolging van de Duitschers en Franschen. Dii heeft aanleiding gegeven aan eenige Holland- sche typografen, te Brussel werkzaam, om hunne Belgische kunstbroeders andere gedachten in te prenten en hen voor Coster, als den waren uit vinder, te winnen, betgeen eindelijk ten gevolge had, dat de Maatschappij de Jonge Tooneelliefliebbers besloot, den 25sten December jl. in den Prado- Schouwburg op te voeren het Drama Laurens Jansioon Coster, van J. K. de Regt. Een vriend van mij schreef me, dat het stuk met uitbundigen bijval is ontvangen, daverend geapplaudisseerd, en den schrijver hulde werd toegeroepen. Ik heb van mijnentwege de BelgeD in de Vlaam- sche Gazette bedankt voor hunne welwillende gedachten omtrent onzen eeoigen Coster, waarop het stukje nogmaals „op vereerend verlangen" werd opgevoerd, met dezelfde bijvalsbetuigingen. „Eere, wien eere toekomt" is eene oud-Holla sche spreuk; ik heb haar ook willen toepas op den verdienstelijken schrijver van het Huisg van den Watergeus, omdat ik vertrouw.dat hemzu! met recht toekomt, en opdat hij er zich door aan; spoord voele om op dien weg voort te gaan. Z pennevruchten verschaffen nog menige aangena en nuttige lectuur! Cornehs. Haarlem, Mei 1872. BUITENEAND. Frankrijk. Generaais-kamerleden in den krijgsraad. Gewichtige reis. tat! ve hille «j 1 erd) eer 1 ergad erp ont d o ie ie .elijk erste «o u ijfder rad jk d (eufc! cbe i forde va aatste vei iz. t :rwij erin :n, i |t dot li de [881 lan orde Ierse! Op 110' De discussie over het wetsontwerp over samenstelling van den krijgsraad, waarvoor maa schalk Bazaine zal terechtstaan, heeft aanleidin gegeven tot een van die plotselinge incidente die zoo geschikt zijn om een vergadering in en roer, en de te behandelen zaken op den tergrond te brengen. De commissie voor het werp heeft zooals men weet voorgesteld, da- leden van den krijgsraad zullen benoemd den onder de generaals, die in den laatsten log een bevel gevoerd hebben, naar hoogte! ouderdom van rang. Plotseling kwam nu in discussie van eergisteren de heer Dahirel, die' voor gemaakt schijnt te zijn dergelijke klei verwarringen in 't leven te roepen, metdevr: te voorschijn, of de generaals, tevens leden Nationale Vergadering, onder de bedoelde hooi officieren begrepen waren. De commissie had geval niet voorzien of er ten minste niet aan dacht, voor de leden der Vergadering eene zondering te maken. Deopiniën liepen zeer ui te en een geanimeerde discussie ontwikkelde zi: Door den heer Anisson-Duperron werd toen de debatten een vaste grondslag gegeven dij het voorstellen van een amendement, waar werd vastgesteld dat de leden der Vergaderii geen deel van den krijgsraad konden uitmake]zlttlu De commissie verklaarde zich tegen het aineij|aU°' dement, de heer Ducrot sprak er voor, de hert van Autnale, een der eerste luitenants genera der Vergadering, beklom de tribune om mei te deelen, dat hij met genoegen iedere opdrac van den minister van oorlog zou aanuemei generaal Ducrot daarentegen verklaarde, dat k zulks in het onderhavige geval alleen zou doe omdat de krijstucht het hem voorschreefkorton over de betrekkelijk onbeduidende quaestie wert een iange en scherpe discussie gevoerd, die te: slotte uitliep op eene verwerping van het amen dement Anisson-Duperron met 344 tegen 311 stemmen. De leden der Vergadering zullen dus, voorzoo ver zij in de termen vallen, in den krijgsraad voor Bazaine zitting mogen nemen. De reis van vod Arnim naar Versailles schij nu weder niet in verband te staan met finan cieele onderhandelingen, daar genoemde heei noch Thiers, noch de Rémusat heeft gesproken Vooral in Frankrijk kan tegenwoordig een pu bliek persoon geen voet verzetten of hij brengll volgens de openbare meeniug een of ander rader-I werk der staatsmachine in beweging. Zwitserland. Nieuwe plannen tot bondsherziening. De partij, die voor de grondwetsherziening gtj stemd is, heeft niettegenstaande de verwerpii; der nieuwe constitutie den moed nog niet opg( geven. Het herzienings-comité, dat te Bern is ge vestigd heeft tegen, den 26 Mei al de leden vai den nationalen en den stenden-raad, die hunne stem voor de revisie uitbrachten, opgeroepen tot hei houden eener vergadering om te overwegen wal hun verder te doen staat. Twee wegen staai hier open. Zij kunnen of beproeven, de geheel herziening, zooals zij door vertegenwoordiging i: aaogenomen, niettegenstaande de volksstemming door te drijven. In dat geval echter moeten zj wel hun toevlucht nemen tot eene verklaria dat de stemming in sommige kantons niet eer lijk in haar werk is gegaan en derhalve verni(| tigd moet worden. Doch zij begeven zich da 1 op een gevaarlijk terrein. De ultramontani toch, die natuurlijk buiten zich zelve zijn va:I vreugde over de verwerping der nienwe consul tutie, veroorloven zich allerlei bedreigingen tegen hen, die zouden willen beproeven, de stemmig! nietig te doen verklaren. Zooals gewoonlijk tooi neu die heeren ook hier weder, dat de rampeil van een burgeroorlog voor hen slechts onbedui-f dende kinderachtigheden zijn, wanneer hunoil belangen er door gediend kunnen worden. Zij gaan toch zoover, te verklaren, dat tot bescherl ming vaD elke stem, die op den 12den Mei tegetl de revisie is uitgebracht, een geweerschot gereei l is. De tijden van den Sonderbuod schijnen, i: I dien men op hunne dreigende taal mag afgas» te zijn teruggekeerd. In allen gevalle zou deze wijze van handelen van de voorstanders der herziening zeer gewaag: zijn. Er staat hun een tweede weg open, waar I langs zij wel is waar niet geheel en al hun doel zullen bereikeu, inaar die hun de kaus aan biedt om van de herziening nog te redden wat te redden is. Gedurende de beraadslagingen in Ch aart Mo appc verb 'eter: net le vl indei ian. ing >aat ihee lacht leien isatst M ;en i auds wijze Ne jventi ebb an unsl :e r and emt temt die daat B< ;eno it o e R gisc n to te A Mc Dovt klaa; .perst ipsts lidc Pr lerh inge H( iet i D( pezit let rum fijn nan frchi brre BC fceui Verb [in s jat Igedi Ideel

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 2