A0. 1872. Woensdag 15 Mei. SCHETSEN UIT ENGELAND. N°. 3761. Feuilleton vau liet „Leidscli Dagblad". LEIDSGH DAGBLAD PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden per 3 maanden. Franco per post Afzonderlijke Nommera ƒ3.00. n 3.80. 0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVKRTENTIKN. Voor lederen regelƒ0.15. Grootere letten naar de plaatarnimte die rij beslaan. Lelden, ld Hel. Naar men verneemt, zal door een 20jal mili- aire geneeskundige studenten aan^h^t natuur- undig Staatsexamen worden deelgenomen, bet- elk in het laatst van Juni of begin van Juli a. s. Leiden zal worden gehouden. Heden den ltden Mei mocht onze stadgenoot A. Kettenes het genoegeo smaken van 50 jaar an het typographische vak verbonden en lid der eteeniging Laurens Jansz. Coster te zijn ge- etst. Geboren in 1811, trad hij op lljarigeo Aijd in dienst bij den heer H. VV. Hazenberg Jr., aar hij tot den léden MeilS30 werkzaam bleef; j verwisselde alstoen zijne betrekking en ver- ok naar de Boekdrukkerij van den heer Mr. G. la Lau, waar hij, ook na diens overlij- en, tot heden steeds getrouw werkzaam bleef ij zijo tegenwoordigen patroon, den heer J. C. rabbe. Moge hij zich thans in eene goede gezondheid erheugen, wij wenschen dat hem nog vele jaren egeven mogen zijn, om met blijdschap op zijn ifgelegde levensbaan terug te zien. Gisterenmiddag, zegt het Vaderland van heden, e een uur is er ten huize van den heer Thor- jecke ministerraad gehouden. Ook heden zijn weder verschillende Ministers ten huize van het hoofd van het Kabinet bijeen geweest. Naar wij vernemen gaat de beer Groen van Prinsterer voor eenigen tijd de baden te Ems gebruiken, en wordt de uitgave der „Nederlandsche Gedachten" ten gevolge daarvan tijdelijk gestaakt. (IV. R. Cl.) Het volgende adres van adhaesie is uit Twenlhe :»n den Minister van Financiën gericht Aan Zijne Excellentie Mr. P. Blussi van Oud Alblas, Minister van Financiën. De ondergeteekenden, ingezetenen van En schedé en Lonneker, gevoelen zich gedrongen Uwe Exc. hunnen oprechten dank te betuigen voor de krachtige poging, door Uwe Exc. aan gewend, om het bestaande belastingstelsel te verbeteren en hun leedwezen tevens over bet mislukken dier poging, ten gevolge van de wei gering van de meerderheid der Tweede Kamer om daartoe mede te werken. Zij houden zich overtuigd dat het belang van het land ten zeerste zoude gebaat zijn gewordeu, indien Uwer Excellence's voorstellen tot wet varen verheven. Aan iedere belasting zijD uit den aard der zaak groote bezwaren verbondeD, zoo ook aan eene belasting op bet inkomen. Geene echter heeft een billijker beginsel tot grondslag; de gegoede staatsburger heeft niet alleen veel grooter belang bij de handhaving der orde in de staatshuishou ding dan de minder gegoede, maar hij draagt de belasting ook veel gemakkelijker dan de laatste. Accijnsen op de eerste levensbehoeften en eene belastiüg op het uitoefenen van bedrijven van nijverheid en haodel daarentegen behooren on tegenzeggelijk onder de noodlottigste belastingen; de eerste drukken den arme naar evenredigheid veel zwaarder dan den rijke, de laatste is in beginsel misschien de slechtste belasting, die er zijnkaD, daar zij eene premie is op het nietsdoen. Uwe Excellentie stelde voor, drie zulke slechte belastingen door de zooveel betere op het inko men te vervangen; men had mogen verwachten, dat de Tweede Kamer in het belang van het land daarmede ingenomen zou geweest zijn, en dat voorstel met groote meerderheid zou hebben aangenomen. De Tweede Kamer beeft echter anders heslist; vonden Uwer Excellentie's voor stellen bij sommige barer leden ook warme on dersteuning, de meerderheid heeft hare medewer king daaraan ontzegd. Hoewel ondergeteekenden de beslissing der Tweede Kamer eerbiedigen, zij hebben de vaste overtuiging, dat zij niet is genomen in het alge meen belang. Vroeger of later zal het besef van de onieehtvaardigheid en de slechte werking vau ons belastingstelsel het geheele Nederland- sehe volk doordringen, en zal de inkomstenbe lasting het middel zijD, om tot eeoe billijker verdeeling van lasten te geraken. Niemand zal dan Uwe Excellentie de eer onthouden van daar toe meer dan eenig ander bijgedragen te heb ben, door de indiening en verdediging der ge vallen wetsontwerpen. Enschede, Mei 1872. Het bestuur van de kiesvereeniging Burgerplicht, te Amsterdam, heeft het schrijven van den heer Godefroi, waarvan wij gisteren gewaagden, be antwoord. Daaraan is het volgende ontleend: De heer Godefroi acht het gepast aan het re glement, dat hem vóór zijne verkiezing werd toe- gezondeo, een zin toe te kennen voor „parlemen taire onalhankelijkheid en zelfstandigheid doo dend." Met die zware beschuldiging geeft bedoelde afgevaardigde voedsel aan de meening, in zeker deel der pers verspreid, als zon een imperatief mandaat door Burgerplicht zijn bedoeld en gewild. Die gedachte treedt in gansch dat gedeelte van zijn schrijven onmiskenbaar op den voorgrond. Zij wordt in verschillende vormen en met afwis selende woordenkeus herhaald. Zij is de kern, schering en inslag van 't betoog, dat aao het ver haal der feiten voorafgaat. Zij is bestemd om voor de uitlegging van bedoelde feiten de gemoederen ontvankelijk te maken. Aan de waardigheid der Vereeniging, die het bestuur de eer heeft naar buiten te vertegenwoor digen, is dit laatste het verschuldigd, onmiddellijk ernstig en krachtig tegeu dit streven des heeren Godefroi te protesteeren. Het bestuur mag niet toelaten dat door eene handige wending het ter rein van debat verplaatst en daardoor ruimte ge vonden wordt voor eene onbewezen aantijging, Bij de beraadslaging is geconstateerd, dat op de vrijheid van eenig afgevaardigde io zijne par. lementaiie houding, motiveering of stemmiDg geenerlei inbreuk mag worden gemaakt. Maar die vrijheid eischt de kiesvereeniging tevens, waar zij wenscht, met kennis van zaken de politieke richting te beoordeelen van staatslieden, die hare candidatuur begeeren. Tusschen den kiezer en den gekozene ais zoodanig bestaat geenerlei be trekking, veelmin eenige band. Maar tusschen den kiezer en den candidaat mag geen nevel achtig duister zweven, dat beletten zou dieDS po litieke kleur te onderkennen. Evenzeer als het eerste de voorwaarde is van een gezond consti tutioneel leven, evenzeer zou miskenning van het laatste de verkiezing in eene ijdele vertoo ning doen ontaarden. Tot liet hooren van den heer Godefroi, door hein thans gewenscht, had de kiesvereeniging derhalve geen recht. Wel had zij recht te wor den ingelicht nopens al of niet bestaande geest verwantschap op breede puoten van staatsbeleid. Welke omtrent deze laatste de overtuiging der Vereeniging was, wist de heer Godefroi, of kon hij weten. Aan hem derhalve de plicht haar ondubbelzinnig voor te lichten nopens de vraag: of daaromtrent eenstemmigheid van zienswijze bestond. Op die vraag ontving de heer G. het wenschelijke, ondubbelzinnige antwoord door de verklaring in een confidentieelen brief: dat hij, nopens speciale punten van wetgeving, zijne mee ning zich wenschte voor te bohoudeu. Had hij kunnen goedvinden ruiterlijk te erkennen, dat die meening tegen het gevoelen der Vereeniging lijnrecht indruischt, de politieke moraliteit zou er niet bij verloren, de waarheid zou er veel bij gewonnen hebben. De Staatscourant behelst het volgend overzicht van de opbrengst der Middelen (hoofdsom en op centen) over de maand April 1872, alsmede van die over de eerste vier maanden van 1872. Opbrengst Opbrengst Directe belastingen. In- en uitg. rechten. Accijnsen Waarborg en belas ting der gouden en zilveren werken. Indir. belastingen. Domeinen Posterijen r Rijkstelegrafeu Staatsloterij I Akten voor jacht en visscherij Loodsgelden Totaal over de maand April 1 87 2. f 2,267,290.29 473,949.47 u 2,359,028.74s over de eerste vier maan den van 1872. f 7,668,300.89 1,943,231.91' 8,761,478.46 27,499.29' 1,418,144.09' 121,400.18' 2115,389.00 52,026.34 205.50 74,489.55' 108,268.78 6,035,492.54 381,562.96' 926,989.47 210,680.07 137,880.00 643.50 264,350.24 f 7.019,422.47' f 26,438,878.83' Gisteren was het de 80ste verjaardag van Z. H. Paus Pius IX, geboren te Sinigaglia, den 13den Mei 1792. Op de voordracht voor een correspondeerend lid der Fransche Académie des Sciences morales et politiques (afdeelibg staathuishoudkunde), in plaats van wijlen den hoogleeraar Rau, kwam ook voor onze stadgenoot Mr. M. M. von Baum- hauer, chef der afdeeling statistiek aan het De partement van BinDenlandsche Zaken. De heer Von Czoernig, ond-directeur van statistiek in de Oostenrijkscho monarchie, welke met den heer von Baumhauer en den voormaligen Oosteurijk- schen Minister Schaffle op de voordracht was geplaatst, werd door de Académie in hare ver gadering van 4 dezer gekozen. Volgens N°. 4 der berichten: ,/Het Evangelie in Spanje" heeft de familie van Loon voor den bouw van kerken en scholen en voor de evangelisatie in Spanje gedurende het jaar 1871 ontvangen de som van f 16.534. Men schrijft ons het volgende: Dépöthonders van, of winkeliers in christelijke naalden en christelijk breikatoen, zullen wèl doen zich te vervoegen bij den predikant te L. in Z,-H. Door hem en zijne huisvrouw is aldaar eene bij zondere instelling geopend om christelijk te lee- ren naaien en christelijk te leeren breien, welke instelling den lsten April is gedoopt met den naam van „Christelijke naai- en breischool voor meis jes." (Arnh. Cl.) De Staats-Courant bevat het programma van de plechtige begrafenis van wijlen Hare Koninklijke Hoogheid Mevrouw Prinses Hendrik der Neder landen, geboren Prinses van Saksen-Weimar- Eisenach, Hertogin van Saksen, op Vrijdag den 17den Mei 1872, des voormiddags te twaalf uren. Eerste Afdeeling. Betreffende de beschikkingen aan hel stationsgebouw te Delft. a. Het Vorstelijk lijk zal op 17 Mei, des morgens vroegtijdig, met een extra-trein, uit Luxemburg te Delft aankomen, en in het stationsgebouw aldaar in een daartoe vooraf gereed gemaakt lo kaal worden geplaatst. b. De kamerheer-ceremoniemeester des Konings bevindt zich aldaar om het Vorstelijk lijk te ont vangen, de Koninklijke kroon en ordeteekenen op de kist te bevestigen en bij hetzelve te ver blijven tot het tijdstip voor de teraardebestelling vastgesteld. c. Aan het stationsgebouw te Delft zal zich, als eerewacht, bevinden een compagnie van de ste delijke schutterij dier plaats (zonder liet vaandel) d. Het terrein in de nabijheid van het station wordt behoorlijk afgezet. Tweede Afdeeling. Betreffende den Stoet. Des voormiddags te kwartier over elven zullen Z. M. de Koning, Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden, Z. K. H. de Prins van Oranje, als mede Z. K. H. Prins Alexander der Nederlanden, en de verdere Vorstelijke personen die de plech tige teraardebestelling zullen bijwonen, zich per extra-troin uit 'sGravenhage naar Delft begeven. Een half uur vóór het vertrek des Konings uit 's-Gravenhage, begeven zioh mede per extra-trein uit '8-Graveuhage naar Delft: de groot-officieren, kamerheeren, otficiereu, hofbeambten en verder NAAR HET FRANSOH VAN H. X AI^IE. V. De Maatschappij en de Begeerlng. Vervolg.) Jn de salon een goede piano, en verscheidene koeken (huwelijksgeschenken): Tennvson, een gebedenboek en vele andere in blauw fluweel, gothisch gesneden hout, verguld marokijn ge bonden en van piateD voorzien met die zorg en felheid bewerkt die het teekeostift der Engelsche kunstenaars kentnerkeD, enkele op elke blad- tijde met gekleurde arabeskeu en ander kleur- tverk versierd. Geen voorwerp of het geeft blijk van uitne- tnenden smaak en wel wat al te zorgvuldige keuze. Overal jardinières vol zeldzame bloemen binnen en buiten wemelt het van bloemen; de Engelsche zucht naar weelde vertoont zich hierin onder Iniar lieflijkste gedaante. Die orde en zorg wordt bij alles toege past, geen stuk of het is met overleg en met het oog op comfort uitgezocht. Tapijten en wasdoek door het geheele huis; het tapijt is voor de warmte, het oil-cloth waarover men loopt kan gewasschen worden en houdt het tapijt schoon. In mijne slaapkamer staat een wasch- tafel van eeüe zeldzame houtsooi t: op die tafel een marmeren blad, daarop een rond biezen matje waarop eindelijk een sierlijke karaf prijkt met een omgekeerd glas toegedekt. Men legt zijn boek niet eenvoudig op tafel maar heeft er een lezenaar voor. Men blaast niet eenvoudig zijn kaars uit als men naar bed gaat: de kaars heeft een lang glazen hemd aan, voorzien van een zelfwerkenden snuiter. Andere details zijn nog treffenderinen moet zich een oogenblik bezin nen om er het gebruik van te begrijpen. Ook is al die toestel vaak lastig; uien raakt er te zeer mee verlegen, om zich op zijn gemak le kunnen gevoelen. Zoo zag ik ook Engelschen op reis met zooveel oogglazen, lorgnetten en verrekijkersparaplu's, rottingen eu stokken met ijzeren punten; over jassen, tricots, waterproofs; nécessaires, gereed schap, boeken en kranten bij zich, dat ik in hun plaats stil thuis gebleven was. Van Engeland naar Frankrijk en van daar naar Italië reizende, ziet men de behoeften en toerusting steeds afne men. In het Zuiden is de levenswijs eenvoudi ger, men leeft er meer a l'impromptu, miDder overladen van lastige geriefelijkheden. Vijftien honderd p. s. rente, drie of vier paar den, twee rijtuigen, zes bedienden, een tuinman; dezelfde stoet zou in Frankrijk nagenoeg dezelfde uitgaven vorderen. Wij hebben zeven of acht parken bezocht, groot of middelmatig, bijna alle schoon en twee of drie bewonderingswaardig. De met zorg on derhouden weiden schitteren in de zon en prij ken met madeliefjes en goudknopjes. De eiken zijn oud, dikwijls reusachtig groot. In de kom der dalen vormende beken kleiDe meren, waarin uilheemsche eenden zwemmen; hier en daar, door liet spiegelend water omgeveD, verheft zich een eilandje vol rozekleurige rhododendrons. Tusschen het geboomte wandeleude jagen wij het konijn op en bij eiken draai van den-weg spreidt de golvende vlakte, met groepjes hoornen beplant, haar zacht geschakeerd groen ten toon tot waar het in het verschiet in blauw overgaat. Welk eeD frischheid en welk een stilte I Men voelt zich kalmdie natuur ontvangt u met eene liefelijke, bescheidene, vertrouwelijke lief kozing; zij is een bezield wezen, spreekt haar taal, de minzame taal van het huiselijk geluk, even als eene schoone vrouw, die zich voor haar man heeft getooid en hem met haren liefsten glim lach tegemoet komt. Elk oorspronkelijk werk, zoowel een tuin als een hoek of een gebouw is eene vertrouwelijke raededeeling, waarbij diepe gevoelens ontsluierd worden en die naar mijn inzien beter dan iets anders de dichterlijke mijme ring eener Engelsche ziel vertolkt. Van hunne woonhuizen kan men dit niet zeg gen het zijn groote blokken; deels io Italiaan- schen, deels in Gothischen stijl, zonder een be paald karakter; men ziet dat zij ruim, gemak kelijk ingericht, goed onderhouden zijn, meer niet. Het zijn huizen yan rijken, die een gemakke lijk leven leiden en die dikwijls ongelukkiger wijs bij de architectuur hun suiaak hebben door gedreven; vele van die elegante cuttages, overla den met gevelspitsen, hebben veel van speelgoed ■van vernist karton. Al iiugne verbeeldingskracht, al hunne nationale en eigenaardige vinding ver toont zich in hunne parken. f Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 1