schepelingen, met knuttelslagen op het bloote lichaam, zoodanig dat de jonge mensch bij den twaalfden slag geheel buiten kennis werd weg gedragen en bloedige striemen bet lichaam be dekten. Een paar dagen daarna hersteld zijnde, ontving hij op dezelfde wijze de rest der hem toegedachte straf (18 6lagen). Welk denkbeeld krijgt men nu wel van het oorlogschip, waar zulke dingen, en dan nog wel met het cachet van recht en billijkheid, geschieden? jn den laatsteu tijd (zegt de inzender) werden door het Departement van Marine de meest doel matige bepalingen omtrent werving, instructie, behandeling en in het algomeen lotsverbetering voor de mindere schepelingen verordend en is dan ook het gehalte in de laatste jaren dienten gevolge veel verbeterd; doch wat geeft het of de Regeering zich al uitslooft tot het scheppen van betere toestanden, wanneer de ouders vernemen, dat hunne kinderen de kans hebben aan derge lijke mishandelingen te zijn blootgesteld? Gelukkig behoort dit onder de groote uitzon deringen, en kan men in den regel er staat op maken, dat de zee-officieren zich zulke handelin gen schamen zullen; hetgeen reden te meer is om zoodanige uitzondering publiek te maken. De officier van administratie der 8de klasse G. H. Slot, dienende aan boord van Zr. Ms. wacht schip te Amsterdam, wordt met den lbden dezer op non-activiteit gesteld en met den 16den daar aanvolgende vervangen door den officier van admi- stratie der 8de klasse I. F. van Gelsdorp. De luitenants-ter-zee der 2de kl. J. J. Stooker en W. H. Tromp en de officieren van admini stratie der 1ste klasse P. A. Ie Mahïeu, laatst gediend hebbende bij de zeemacht in Oost-Iudië, en van daar, de beide eerstgenoemden den 29sten April jl. en laatstgenoemde den SUsten daaraan volgende, in Nederland teruggekeerd, worden met die tijdstippen op non-activiteit gesteld. De luitenant-ter-zee 2de klasse F. Zegers Vee- ckens, dienende als officier van politie bij het Ko ninklijk Instituut voor de Marine te Willemsoord, wordt met den 15den dezer op non-activiteit ge steld, en met den 16deu daaraanvolgende vervan gen door den luitenant ter-zee 2de klasse M. A. Medenbach, onder intrekking zijner plaatsing aan boord van Zr. Ms. monitor Heiligerlee. Voorts wordt met laatstgemelden datum aan boord van genoemden monitor geplaatst de lui tenant-ter-zee 2de klasse Jhr. J. O. L. von Schmidt auf Altenstadt. Z. M. heeft goedgevonden bij het wapen der infanterie te benoemen: tot kapit. van de 3de kl- (naar ouderdom van rang), bij het 1ste reg., den lsten luit. B. H. Hilvers, van het reg. grenadiers en jagers; tot lsten luit. (naar ouderdom van rang), bij het 2de reg. den 2den luit. J. M. Ro- mijn, van het korps; bij het 4de reg., den 2den luit. A. A. van Dorth, van het korps; bij het 7de reg., den 2den luit. J. P. Kraak, van het korps. BINNENLAND. Amsterdam, 8 Mei. Heden werd alhier een groote parade gehouden door de gezamenlijke korp sen van het garnizoen, ter gelegenheid der uit reiking van het diploma van ridder 4de kl. van de Militaire Willemsorde, met en benevens de decoratie, volgens de statuten dier orde, aan den gepensioneerden kapitein D. L. Hafeli, van het wapeD der infanterie in Ned.-Indië. Deze uitrei king geschiedde op plechtige wijze door den ko lonel Mossel, eerstaanwezend ingenieur in de 3de genie-stelling, onder het spelen'.van de muziek der schutterij. Bij het ontvangen der decoratie en het afleggen van den eed werd een gepaste toespraak gehouden, waarna door de gezamenlijke troepen, onder aanvoering van den majo >r van Overveldt, vau het 7de reg. inf., werd gedefileerd. Verschei dene ridders der Militaire Willemsorde waren bij de uitreiking tegenwoordig. In de Gemeenteraadszitting van heden is tot directrice der Hoogere Burgerschool voor meisjes alhier benoemd jufvrouw Westerman Holsteyn, thans directrice der Hoogere Burger school voor meisjes te Arnhem; tot lid der plaat selijke commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs Prof. S. A. Naber. De voorstellen be treffende de middelen, hetzij tot tijdelijke voor ziening in de waterverversching bij de Dadering der afsluiting van het IJ bij Schellingwoude, hetzij tot het treffen van een definitieve overeenkomst tusschen Amsterdam en de Amsterdamsche Ka naalmaatschappij, betreffende het waterstaatsbe lang dezer gemeente, zijn met groote meerder heid van stemmen aangenomen. 's-Gravenhage, 9 Mei. Blijkens het gemeente verslag van 's-Gravenhage over 1871 bedroeg de werkelijke bevolking op 31 Deceuiber 1870 93,083 zielen, waarvan 42,057 maonen en 51,026 vrouwen. In 1871 werd zij vermeerderd door geboorte en vestiging met 3,093 m. en 3.513 vr. dus met 6,606 zielen. Daarentegen was er eene vermindering, door sterfte en vertrek met 7,045 zielen, waarvan 3,390 m. en 3,655 vr. De oorzaak der meer dan gewone sterfte was gelegen in de pokken-epidemie. Het getal over ledenen was 3,600. Het getal in 1871 gesloten huwelijken bedroeg 754. Het getal kiezers voor de Tweede Kamer beliep 1963, voor de Prov. Staten 1956 en den Gemeen teraad 3166. De door Ged. Stateu over 1870 afgesloten reke ning sloot met een saldo van 87,908.44'. 's-Gravenhaqe, 10 Mei. De jaarlijksche alge- meene vergadering van aandeelhouders der's-Gra- venhaagsche Volksgaarkeukens werd op 8 dezer des namiddags te 3 uren in het lokaal Diligentia alhier gehouden. Uit het door het bestuur uitgebracht versing bleek, dat die inrichting op goede grondslagen is gevestigd, maar toch kau het bestuur niet ont veinzen dat het verbruik van spijzen in de gaar keukens niet zoo belangr.jk is als wel wensche- lijk wordt geacht. Zelfs zouden volgens het gevoe len van het bestuur van de zijde van sommige meer beschaafden die inrichtingen, waar de Haag- sche werkman zich van goedkoop en krachtig voedsel kan voorzien, niet zoodanige ondersteu ning vinden als', men mocht verwachten. Som,-' migen toch zijn van meening dat het voor den werkman beter is dat zijn vrouw haar tijd besteedt om hem een schraal maal eten te be reiden dan die spijzen in de gaarkeukens te doen afhalen, terwijl zij toch daardoor in de gelegen heid zou zijn om, wanneer hare kinderen in de scholen en bewaarscholen verzorgd worden, ook nog iets te verdienen. Door de stijgende prijzen der levensmiddelen is het bestuur er toe moeten overgaan om den prijs van de portie aardappelen met groenten in de maand September 1871 met twee centen te verhoogen, daarentegen werd de prijs van de portiën karnemelk van tien op acht centen ver minderd en bleven de prijzen van de overige spijzen onveranderd. Het aantal portiën gesleten in de beide gaar keukens bedraagt: 74.12214 afgehaalde portiën en 50.716 in de eetzaal gebruikte portiën, totaal 12483814 portiën diverse spijzen benevens 988414 portiën spek, vleesch en karbonade, afgehaald en in de eetzaal gebruikt. Het bestuur vraagt echter: wat beteekent in eene stad als deze een zoodanig debiet gedurende een geheel jaar? een landgoed, dan behoeft hij voor niemand uit te halen noch voorkomend te zijn; heeft hij ver stand, karakter en goede manieren, dan is hij een gentlemanbinnen veertien dagen is het bekend en zullen de families uit den omtrek hem van zelf een bezoek brengen. Maar al wordt hij aangenomen, dan heeft hij nog niet de voor rechten van de anderen; hij kau zoo niet naar het parlement gaan; als hij er kwam zou 't publiek uitroepen: „Hij is te nieuw, het is eeo stadsman." Hij is wel buiteo geplant, maar heeft er geen wortels geschoten. Zijn zoon of zijn kleinzoon kunnen misschien in aanmerking ko men, maar hij niet. Om een district te vertegen woordigen moet met er aaD verbonden zijn door al zijne belangen, door al zijne gewoonten, er van geslacht op geslacht gewoond hebben en er tot in de kleinste bijzonderheden mee bekend zijD. De eerste voorwaarde van een toegekend gezag is eene residentie van ouden datum; de hooge aristocratie is de plaatselijke. Zoo volgde tijdens de Revolutie in Frankrijk alleen in de Vendée het volk de roepstem van den adel om onder de wapens te korneD, omdat de edellieden daar hun vast verblijf hielden, jaagden en bij de boeren goed bekend waren. Ik zoek naar eene goede verklaring van dat karakteristieke woord, a gentleman; het komt ge durig terug eo bevat eene menigte echt Engelsche begrippen. De levensvraag bij een man is deze: „Is hij een gentleman?" bij eene vrouw: Is zij eene lady?" In beide gevallvn bedoeld men dat de persoon in quaestie tot den hoogereo stand behoort; die stand wordt inderdaad erkend; een werkman, boer, winkelier zal geen moeite doen de grenslijn te overschrijden. Maar welke zijn de kenmerken van den hoogeren stand In Frankrijk hebben wij het woord niet omdat wij de zaak Diet hebben, en die drie lettergrepen, in de beteekenis die er over't Kanaal aan gehecht wordt, bevatten de geschiedenis der Engelsche maatschappij. De edellieden, squires, baronnen, leenheeren zijn niet, zooals onder Lode wijk XV, slechts bevoorrechten, parasieten alleen voor de prook, die, ten laatste schadelijk, impopulair, gehaat, verbannen werden en, na gerestaureerd te zijn, uit den tijd waren hun invloed verloren hadden (en door den Staat meer geduld dan van eenig gewicht geacht werden. Zij zijn integen deel met het volk in aanraking gebleven, hebben hunne gelederen opengesteld voor het taleDt, de keur der burgers; zij hebben hun gezag, leiding of ten minste invloed behouden bij de gemeenten en den Staat. (W»rrft vervolgd.) De goedgekeurde balans sluit met een vuordee- lig saldo van f 262,13, waarvan f 260.of2pCt. dividend op het bedrug der geplaatste aandeelen ad 1-3.000.kon worden uitgekeerd, inaar op voorslel van een der aandeelhouders wordt met meerderheid van stemmen besloten om geen uit- deeling te doen, maar de 260.op materiaal- rekening af te schrijven en de som van f 69. reeds daarvoor op de balans aangewezen met dit bedrag te verhoogen, waardoor deze klimt tot f 329.— De commissie, belast geweest met de opname van ile balaus, bracht bij monde van den heer Mr. C. A. van der Kemp rapport uit over de be vinding van de administratie, die zij heeft be vonden met zorg en nauwlettendheid te zijn ge houden, waarom zij voorstelde het bestuur en in 't bijzonder den penningmeester daarvoor dank te zeggen, met welk voorstel de Vergadering zich vereenigde. Nadat de vergadering eenige commissiën had benoemd, werd zij door den Voorzitter gesloten. Dordrecht, 8 Mei. Door de politie alhier is gisteren aangehouden een schipper en zijn knecht, waarvan de eerste voor de heeren Gebrs. van Stolk te Rotterdam met zijn vaar tuig een lading granen moest overvoeren naar Duitschland. Daar zijn vaartuig, gelijk hij beweert, te Bommel lek geslagen was, had hij de granen overgeladen in een ander schip, op ongeveer 12 hectoliters na, die hij, (hij merkte dit later), in abuis vergeten had mede te geven. Na zijn la ding te hebben overgegeven, keerde hij naar Rotterdam terug, doch Dordrecht passeerende en weder even vergeetachtig dat de achtergebleven hoeveelheid granen hem niet toebehoorde, ver kocht hij die aldaar tegen f 7 per hectoliter, dat is verre beneden de waarde. De politie achter dit feit gekomen, stelde zich onmiddellijk in de weer en nam op deu molen „Kijk over den Dijk" tien hectoliters graan, die door den koo- per of de koopers ter maling aldaar waren be zorgd, in beslag, benevens aan boord de twee overige hectoliters, terwijl zij vervolgens den vergeetachtigen schipper, tezaineu metzjn knecht, voorloopig een onderkomen bezorgde op haar bureel, in afwachting van hun nader verhoor. Gouda, 8 Mei. Hedennacht is door onbekende oorzaak verbrand een schuur van deu sluiswach ter Hoogerwaard aan het Reeuwijksehe Verlaat, op eeu kwartier afstands buiten deze gemeeule. Gooda, 10 Mei. De bevolking is in 1871 ver meerderd met 19 vrouwen en verminderd met 43 mannen, zoodat er eene vermindering is van 24. Het getal inwoners bedroeg 7891 mannen, 8693 vrouwen, 16584 van beide geslachten. Hieronder zijn begrepen 146 mannen behoo- rende tot de landmacht. Vlaardingen, 8 Mei. Dezer dagen is in het lokaal Harmonie een bijeenkomst gehouden van boekhou ders, directeuren en reeders van Haringreederijeu en is men vrij algemeen besloten tot de instand houding der Haringjagerij, grootendeels op vroe gere grondslagen. Uit den geest die er heerschte was op te merken, dat zoo al de deelneming voor de Zuid-Hollandsche reederijen niet alge meen zal zijn, de uitzondering niet behoeft aan gemerkt te worden als van overwegend bezwaar of stoornis. Er zullen dit jaar drie schepen als jager dienst doen. De heeren A. Hoogendijk Jz., W. van Rossen en P. G. van der Drift werden bij acclamatie tot commissarissen herkozen. (V/aard. Ct.) Arnhem, 8 Mei. Bij een landbouwer op den Wa terberg stierf dezer dagen een twintigjarig paard, dat een gezwel aan den kop had. Na zijn dood werd het door een veearts geopereerd, die, de hersenpan opeozagende, daarin een oud dubbeltje vond. Men vermoedt dat bet paard dit geldstukje heeft opgesnoven, en toen de eigenaar het voor eenige jaren kocht, zeide men hem reeds, dat het dier „geld in zijn kop" had. BUITENLAND. Frankrijk. Uit de Nationale Vergadering. Bonapartistisch geschrijf. Offlcieele zittingsverslagen. De Nationale Vergadering heeft op voorstel van den generaal Chanzy besloten, het wetsontwerp tot bijeenroeping van een krijgsraad te verzenden naar de commissie voor de capitulaties. Verder heeft zij de beraadslagingen voortgezet over de reorganisatie der rechterlijke macht. Een gewichtig beginsel kwam daarbij ter sprake over de voordrachten ter benoeming. De heer Randot stelde als amendement voor om het recht daar toe te verdeelen tusschen de rechterlijke colleges zelve en de leden van den departemeDtalen raad. Het ontwerp kent de voordracht uitsluitend aan de rechterlijke colleges zelve loe. Tegen het eerste beginsel is het bezwaar aan te voeren, dat poli tieke belangen op die wijze in het spel zouden kunnen komen, tegen het laatste, dat de magistra tuur daardoor een afgezonderde kuste wordt, die zichzelf voortdurend uit geprivilegieerde families aanvult. Het politieke bezwaar scbijnt bij de ver gadering het sterkst gegolden te hebben, daar het amendement Randot verworpen is. De Gazette de France publiceert naar aanleidiug van Rouher's verzoek out den min s'er van oor over de misbruiken, die door den heer d'Audriiïei aan het licht zijn gebracht, te inter pelleeren een gedeelte van eene redevoering, vroeger doorhem als president van den Senaat gehouden. Daarin eischte hij de volle verantwoordelijkheid van alle regeeringshandelingen voor den keizer zelf. De veioutschuldiging van den gewezen vice-keizer, dat de gereleveerde knoeierijen niet aan het regime maar aan enkele slechte individuen zijn te wijten, gaat dus niet op. De Bouapartistische bladen, de Preste, l'ürdre, la Palrie, Ie Pays, steken het hoofd weder op en bedreigen de mannen die na 4 Sept. aan het roer zijn gekomen met eene tentoonstelling van het geen zij wel misdaan hebben. Bestonden de mis bruiken onder het keizerrijk al, zoo zeggeD deze bladen, dan zijn zij door de latere gouvernemen ten voortgezet. Indien de Bouapartistische organen dit aan- toonen, dan zullen zij deu lande goeden dienBt bewijzen. Maar het spreekt van zelf dat zij daar door de schuld van het keizerrijk niets lichter kunnen maken. Een commissie uit de Nationale Vergaderir; houdt zich bezig met het opstellen van een web ontwerp om de verkeerde verslagen van de zit tingen door de dagbladen te voorkomen. Volgeni dat ontwerp zullen voortaan alle couranten, die de parlementaire werkzaamheden wenschen te bespreken, in hunne eerste kolommen het offi- cieele verslag moeten opnemen. Het is te hopen, dat dit kleingeestige ep hinderlijke voorschrift door de Vergadering niet goedgekeurd zal worden, België. Verbroederingsfeest. Brusselsehe politie. De volgende brief is aan den burgemeester ei den gemeenteraad van Brussel gezonden dooi den heer Beijens, een der ijverigste voorstanders van het verbroederingsfeest tusschen de Hollan ders en Belgen Mijne heeren! Mijue Nederlandsche medebur gers hebben met levendige vreugde en dank baarheid vernomen, met welk een sympathie en treffende eenstemmigheid gij het plan hebt goedgekeurd om in een groote nationale mani festatie afgevaardigden uit Holland te Brussel te vereenigen, om aan hunne oude Belgische broe ders de betuiging over te brengen van hunne hartelijke vriendschap en aldus twee voor het vervolg onafscheidbare naties door hechte ban den te omstrengelen. Allen, wij kuuuen er niet aan twijfelen, zou- deD van ganscher harte aan de verbroedering zijn komen deelnemen. Zij zouden zich gelukkig gevoeld hebben, den hartelijken handdruk van hunne landgenooten te mogen beantwoorden. Ongelukkigerwijze heeft plotseling een groot ongeluk de koninklijke familie in Holland ge troffen; de dood van prinses Hendrik der Neder landen heeft ons in rouw gedompeld, en velen vreezen niet zonder reden, dat deze noodlottige omstandigheid een zeer nadeeligen invloed zal uitoefenen op de grootsche plechtigheid die, wil zij haar doel waardig zijn, alle personen van eenige bekendheid of beteekenis der twee lan den met elkander moest vereenigen. Op verzoek van een groot aantal mijner med- burgers betuig ik u derhalve, mijne heeren, onzet hartelijken dank voor uwe edelmoedige pogin gen, doch kom u tevens verzoeken, de voorge nomen manifestatie tot een geschikter oogen- blik uit te stellen. Zij zal er slechts des te meer weerklank en roem door verkrijgen wanneer zij, lang te voren gerijpt en voorbereid, door de natuurlijke vertegenwoordigers van het gevoelen der Hollanders wordt geleid. Ik hoop, mijne heeren, dat gij aaD dezen wensch tot uitstel van het feest wel zult willen voldoen en in die hoop ben ik enz. J. L. W. Beijens, Officier van de Eikenkroon, oud-officier van het Nederlandsche leger. Het komt ons voor, dat deze officier van de Eikenkroon door de natuur met een tamelijk op gewonden karakter bedeeld is. De Belgische Kamer houdt zich tusschen de beraadslagingen over de verlenging van het mo nopolie der bank bezig met een wetsontwerp om aan de stad Brussel f 100,000 subsidie te geven ten einde hare politie te verbeteren en uit le breiden. Heden zou dit voorstel in stemming komen. Denemarken. Ongeregeldheden te Koppenhagen. De telegraaf deelde dezer dagen de arrestatie van de hoofden der Internationale te Koppenha gen mede. Zij was een gevolg van de oproerige bewoordingen, waarin deze heeren eene oproe ping tot eene groote meeting aan de bevolking of liever de arbeiders hadden gericht. Het ge volg van die gevangenneming en het verbieden der meeting is geweest een volksoploop, die W'- volslagen opstand dreigde over te gaan. Dooi krachtige maatregelen der militaire macht eu van de politie is echter de orde spoedig her steld. De Justitie houdt zich nu bezig met een onderzoek naar de zaak.

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 2