valt toch in het oog, dat volgens het genoemde artikel elke Regeering het geheel in hare hand zou hebben, om door het niet verleenen van aan gevraagde concessiën of door het laten liggen van zoodanige aanvragen, hoe aannemelijk an ders ook, maar vooral ook door opname en ont eigening van gronden in eene richting, die door geen enkel concessionaris zou begeerd worden, den aanleg voor rekening van den Staat door te zetten. Een van de leden der Commissie van Rapporteurs keurde het wets-ontwerp af, omdat door de plaats gehad hebbende wijziging van het door hem voorgestaan stelsel van Staatsaanleg is afgeweken. Van het bij Koninklijke boodschap dd. 7 Maart 1872 ingezonden ontwerp van wet tot bekrachti ging eerier overeenkomst met de Amsterdamsche Kanaalmaatschappij, is, zooals bekend is, al- leen het tweede artikel, houdende machtiging om aan de Maatschappij, voor korten tijd, een voorschot van f 1,000,01)0 te verstrekken met eenige wijziging der aanvankelijke redactie tot wet verheven. Dat voorschot is aan de Maatschappij uitbe taald, nadat vooraf door haar, bij overeenkomst, de daartoe vereischte zekerheid was gesteld. Daarop is de vroegere overeenkomst vervangen door een nieuwe, wier bekrachting, voor zooveel noodig, bij een nieuw ontwerp van wet wordt voorgedragen. De nieuwe overeenkomst verschilt slechts op twee punten van die van 19/27 Februari 1872. Vooreerst is thans daarbij bedongen teruggave uit de opbrengst der leening, vau de uit 's Rijks schatkist ter leen verstrekte som van f 1,000,000, van welk beding de naleving overigens wordt ver zekerd door de bepaling dat over die opbrengst niet buiten toestemming der Regeering kan wor den beschikt. Ten andere zijn, door wijziging der redactie, de bedenkingen ondervangen bij het Voorloopig Vérslag der Tweede Kamer tegen den inhoud v&n art. 3 der eerste overeenkomst ingebracht. De vraa°; of de Maatschappij door de nu voor genomen mening van 514 millioen volkomen en voor goed geholpen zou zijn, is voor alsnog mofeiebjk te beslisseo. Dit is zeker dat, volgens berekeningen harer directie, wier geloofwaardig heid de Regeering niet betwijfelt, de opbrengst dier leening ruimschoots toereikend wezen zal om in alle behoeften der onderneming te voor zien, tot in den loop van het jaar 1874. In geen geval schijnt het raadzaam aan eene particuliere onderneming ten laste van den Staat grooteren bijstand te verleenen, dan hare behoeften onvermijdelijk vorderen, inzonderheid niet, wan- Deer zij, als deze, voor de oplevering harer wer ken, aan termijnen gebonden is, bij het verstrijken waarvan zij, in geval van verzuim, van haar rechten vervallen kan worden verklaard. Door verder te gaan zou, ten koste van het algemeen belang, meer gedaan worden dan dit belang vordert of medeorengt. Het denkbeeld van eenige leden om het werk thans reeds door den Staat te doen overnemen, is, Daar het gevoelen der Regeering bij het daarne vens uitgedrukte gevoelen van de groote meer derheid, op afdoende wijze wederlegd. Wat den waterstand en de waterloozing be treft, gedurende het grootste deel van het jaar, vooral vau den zomer, kunnen Rhijnland en Schermerboezem genoeg water te Katwijk op de Noordzee en te Nieuwediep en door de sluizen te Monnikendam, Edam en Shardam afzetten, zoodat zij alsdan eene afwatering op het IJ kun nen missen; en al mocht men zelfs voortdurend hooger peil verlangen, dan zou buitengwoue be maling ook voor Amsterdam en Amstelland tot mindere uitgaven leiden, dan dieper aanleg van het geheele Noordzeekanaal. De Regeering blijft aan hulp door rentegarantie de voorkeur geven boven regtstreeksche verstrek king van fondsen uit 's Rijks schatkist. De beursprijzen der leening van 1868 mogen doen verwachten dat eene nieuwe, gelijksoortige leeoing, die echter veel spoediger a pari zal wor den atgelost, op niet onvoordeeligen voet zal kun nen worden aangegaan. Wat nu wordt voorgesteld strekt alleen om, zoolang nog geen gronden ingepolderd zijn en het in 186» beraamde hulpmiddel dus niet kan worden aangewend, de Maatschappij door het Staaiscrediet te schragen. Aan verstrekking van een voorschot van f 5,560,000 uit de Nederlandsche geldmiddelen valt dus met te denken. Verstrekking uit de sal do's van Indische diensteD zou bij den Minister van Koloniën onoverkomelijk bezwaar ontmoeten. Deze acht het boveudien onraadzaam voor als nog opnieuw uit de koloniale saldo's te putten, nu eene voordracht betreffende den aanleg vau spoorwegen in Indië bij de Staieu-Generaal aan hangig is, en plannen tot afdoende verbetering van de haveninricntiDgen te Batavia en lot afwending van het gevaar van overstrooming aldaar eo te Samarang in behandeling zijn, terwijl voor Su matra mede gezorgd moet worden. Het Journal Ofliciel van den lsten dezer bevat de benoeming van den graaf de Bourgoing, ge zant van Frankrijk te 's-Graveuhage, tot ambas sadeur bij den Pauselijken Stoel. Op den huize Hemmen, gemeente HareD, over leed den bOsien April 11. Jhr. Mr. O. J. Quintus, ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw, oud directeur der registratie en domeinen in de provincie Groningen. Hij bereikte den ouderdom Van bijna 91 jaren. Aan de meisjes hand werkschoot van wijlen H. M. de KoningiD-Moeder der Nederlanden, te Scheveningen, werden, zooals jaarlijks gebruike lijk is, ook nu weder de winterwerkzaamheden besloten door eeoe uitdeeling van kledingstuk ken aan behoeftigeu. De Commissie voor de driejaar!ijksche tentoon stelling te Brussel heelt met algemaene stemmen besloten den catalogus dezer expositie ook in de Nederlandsche taal te doen drukken. De heer J. Pudi, gewezen onderwijzer te Bor- culo, die ter gelegenheid van zijn 50-jarige ambts vervulling de zilveren medaille van 'L. M. den KoniDg ontving, beeft dezer dagen die medaille den Gemeenteraad ten geschenke aangeboden voor het gemeente-archief. Te Amsterdam zijn teD huize van den heer Piccaluga, met den verrassendsten uitslag, in te genwoordigheid van B. en W. en verscheideoe leden van den gemeenteraad, vergelijkende proe ven genomen tusscben de oude, gewone gasver lichting en die met oxyhydriek licht. Het Nederlandsch Tooneelverbond heeft voor de aanstaande kermis te Gent een kampstrijd van Nederlandsche declamatie en zang uitge schreven. Kostbare prijzen zoo in geld als m edel gesteenten zullen worden uitgereikt. Naar men verneemt, zal het sloomschip Prins Hendrik, kapit. J. Hendriks, van de Stoomvaartm. Nederland, met het einde van deze maand weder naar Java vertrekken. Ingevolge opdracht des Konings hebben de Com missarissen des Konings in de provinciën Fries land, Groningen en Drenthe ter kennis der in gezetenen gebracht, dat het treurig overlijden van H. K. H. Prinses Hendrik den Koning tot HDs. groot leedwezen verhindert zijn vo irgenomen bezoek aan die gewesten te brengen, doch dat L. M. hoopt, zulks alsuu in het vulgend jaar te zullen doen. Met de bedoelde opdracht was belast gewor den Zr. Ms. ordounance-officier, de luit. Jhr. L. van Beyma. Door eene vriendelijke hand is aan de redactie van de Standaard welwillend inzage verleend van een brief, den 7den April jl. door een der passa giers van het stoomschip (èonrad uit Port-Saïd verzonden. Aan dat schrijven ontleent dit blad het volgende: Het schip zelf is prachtig, en loopt 10 a 11 mijlen in het uur bij eeDigszins gunstigen wind. Enkele kleine tegenspoeden van alledaagschen aard uitgenomen, hebben wij een zeer pleizie- rige reis gemaakt. Het weder was in den regel overheerlijk, alleen op de hoogte van Spanje heb ben wij nog al met tegenwind te worstelen ge had. Kapt. Oort is iemand die geeue moeite ont ziet om het zijn passagiers zoo aangenaam en lekker mogelijk te maken, waarin hij trouw on dersteund wordt door zijne ondergeschikten van alle departementen. De bediening liet dan ook in geen enkel opzicht iets te wenschen over, en de tafel mocht uitmuntend genoemd worden. Als alle reizigers op weg naar lndië zoo comfortable ingericht zijn als wij, hebben ztj waarlijk geen reden van klagen. (Standaard). De directie van de Nederlandsche Pvijnspoor- wegmaatsehappij waarschuwt den handel om, bij verzending van goederen naar Duitschland, op de vrachtbrieven omtrent de vrachtberekeuing geen voorschrift te geven, b. v. in wagenladingsvracht, daar in zulk een geval de vracht, al is de zending nog zoo gering, 100 cent, wordt berekend. De Parijsche Tentoonstelling van Nijverheid zal den 15den Juli a s. geopend worden. Inlich tingen betreffende den tijd van uizending der onderscheidene voorwerpen zijn te bekomen bij den heer Leliinan, president der Maatschappij van Bouwkunde te Amsterdam, die tevens is be last met het samenstellen van een comité in Nederland. Een achttal voorname ingezetenen van Heeren veen, woonachtig in Schoterland, Engwirden en Hirskerlaud, heeft onder het motto „Heerenveen één en onverdeeld", eene oproeping gedaan tot eenparige samenwerking, om Heerenveen van deze gemeenten los te krijgen en tot eene zelfstan dige geuieeDte te verheffen. Te Amsterdam werd Donderdag de 49ste al gemeens vergaderiog gehouden van het „Genoot schap tot zedelijke verbetering der gevangenen." De Voorzitter Dr. C. C. van Hees schetste de groote verdiensten vaD den iD het vorig jaar over leden secretaris, deD heer A. A. Stuart. De tegen woordige secretaris Dr. E. Laurillard bracht vervolgens verslag uit over het afgeloopen jaar. Het getal leden bedraagt thans ruim 800U; de financiën verkeeren in goeden staat, of=choon een bij zulk eene instelling te waardeeren toeneming van uitgaven toenemende geldelijke ondersteu ning gewenscht doet blijven. Op voorstel van de afdeeling Utrecht werd besloten het hoofdbestuur uit te noodigen tut het aanwenden van pogingen bij de regeering, ten einde de gevangenen, na hun ontslag uit de ge vangenis, door het geheele Rijk kosteloos te ver voeren naar de plaats van hun woning. Voorts werd het hooldbestuur gemachtigd zorg te dragen voor een het genootschap waardige vertegenwoordiging op het in Juli dezes jaars te Londen te houden congres voor het gevange niswezen. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben den 29sten dezer nieuwe formulieren vastgesteld voor de Raadsbesluiten: a. tot het voldoen van gelden uit den post voor onvoorziene uitgaven; b. tot het doen van af- en overschrijvingen, en c. tot verhooging van of toevoeging aan de begrooting van inkomsten en uitgaven. Onder het opschrift: „Schiedam—Jenever," zegt De Bazuin het volgende: „500 millioen borrels vervaardigde Schiedam in het afgeloopen jaar, een getal, dat voor het brein van den stoutsten drinker verbazingwek kend is. „Eèn troost," zullen de drinkers zeggen. „Wij drinken toch maar matig. Wij kunnen het dus niet helpen, dat er 500 millioen borrels ooo- dig waren." Eéne vraag doen wij hun, die zoo sprekenHoeveel borrels zouden er slechts ge bruikt worden, indien de „matige" drinkers er alstand van deden? Er zijn dit jaar te Schiedam nog weer 4 uieuwe branderijen bij de bestaande gevoegd Z. M. heeft aau de na te melden officieren bij de dd. schutterijen, op hun verzoek, eervol ont slag verleend, als: bij die te Zalt-Bommel, aan P. van der Poel, als 2den luit.; bij die te Mid- delharnis, aan B. C. van Berkel, als lsten luit_, onder gehoudenhei 1 tot het volbrengen van de op hem nog rustende verplichtingen als g woon lid der schutterij bij de reserve, met al de ge volgen daaraan bij de wet gehecht; bij die te Amsterdam, aan H. J. Waller, als kapit., onder gehoudeuheid tot het volbrengen van de op hem nog rustende verplichtiogeu als gewoon lid der schutterij bij de reserve, met al de gevolgen daar aan bij de wet gehecht; bij die te Middelburg, aan H. P. van de Graft, als lsten luit.en bij de dd. schutterijen benoemd: bij die te Zalt- Bommel, tot 2den luit.-effectief M. vauderVegte, thans 2de luit. la suite; bij die te Middelburg, tot lsten luit. Jhr. Mr. G. van Teyliügen, thans 2de luit.; tot 2den luit.-effectief H. H. Dansdorp, thans 2de luit. la suite; bij die te Goes, tot 2den luit. J. J. Ochtman, thans schutter. Z. M. lieeft aau J. M. Kakebeeke, op zijn daar toe gedaan verzoek, eervol ontslag verleend als lid van het college van regenten over bet huis van arrest te Goes, en benoemd tot lid van genoemd college J. L. Goemans, med. doctor te Goi-s. Z. M. heeft geagreëerd de door het kapittel der Duitsche orde, Balye van Utrecht, gedane keuze van W. A. baron Schimmelpenninck van der Oije tot coadjutor der orde, en goedgekeurd de door deze keuze ontstane opklimming van de overige kominandeuren, eu van den eersten ka- pittelridder O. baron van Dedem tot jonasten kommandeur. Z. M. beeft aaD den met verlof bier te lande teruggekeerden offic. van gez. der 3de kl. bij het leger in N.-I., W. N. de Graaf, met ingang van den lsten April 1872, wegens ongeschiktheid tot het gaan hervatten van den werkelijken dienst, ten gevolge van lichaamsgebreken, een eervol ontslag verleend uit Zr. Ms. militairen dienst met toekenning van pensioen. Z. M. heeft aan den Oost-Indischen ambtenaar H. Dessauvagies, laatstelijk adsistent-resideut van Patjitan, thans met verlof hier te lande, op zijn verzoek, met ingang van 1 Mei 1872, een eervol ontslag verleend uit 's lands dienst, met toeken ning van pensioen. Z. M. heeft aan den O.-I. ambtenaar W. Kraft, laatstelijk hoofdingenieur der 1ste kl. bij den wa- terst. en de burg. openb. werken in Ned.-Indië, thans met verlof hier te lande, op zijn verzoek, met ingang van 1 Mei 1872, een eervol ontslag verleend uit 's lands dienst, met toek. van pensioen. B1NNE NL AND. Amsterdam, 3 Mei. Gisterenmiddag omstreeks 2 uren is een der voormuren van de ijs-berg plaats der Bierbrouwerij De Hooiberg vau de firma Heinecken ingestort. Door de flinke praktische maatregelen van de directie zal er geen oogeo- blik stremming komen in den geregelden gang der zaak. Delft, 4 Mei. De kapitein der artillerie L. J. Risseeuw, chef der wapeukeuringscommissie te Maastricht is bij die functie nog benoemd tot onder- inspecteur der draagbare wapenen. De kapitein der art. B. J. Io du Betou is benoemd tot chef van 's Rijks geweerwinkel alhier. Harderwijk, 3 Mei. Aan den adjudant-onder officier H. W. Germeraad van het Koloniaal Werf- depöt alhier i3 de gouden medaille toegekend voor 36 jaren trouwen militairen dienst en de daar aan verbondene gratificatie van f 50. 's-Herioqenbosch, 8 Mei. Gisteren is alhier aan gekomen Z. Exc. de Minister van Justitie, ten einde de uieuwe gevangenis voor veroordeelde vrouweu in oogenschouw te nemen. Majoor W. C. van Haeften van het 2de reg. vest. art. is belast met het bevel over de artillerie hier in garnizoen, ter vervanging van den majoor H. A. As van Rijssen, wien het be vel over de artillerie te Goriuchem is opgedragen. Breda, 3 Mei. De kadetten der Koninklijke Akademie zullen gedurende den aanstaanden kamptijd ook in de bediening der Veld-telegraal' practisch worden geoefend. Maastricht, 3 Mei. Kapitein G. Visker is van hel 5de bij het 2de reg. inf. overgeplaatst. BUITENILAIVB. FrauïtrüU. De quaestie der benoeming van de Staatsraden. Do Temps schrijft over het besluit der Nationale Vergadering omtrent de benoeming der leden van den raad van state o. a. het volgende: „Deze beslissing, waardoor de Vergadering zich zelf het recht van beuuemiug der staatsraden toekent, komt nnj allerbetreurenswaardigst voor. Ik zal hierover de theoretische beschouwingen niet herhalen die zoo krachtig zijn te berde ge bracht door de heeren Bertauld, Bardoux en Du- laure, maar de practische gevolgen van een der- geltjken maatregel dringen zich aau mij op. Is het niet klaarblijkelijk, dat nooit eene vergade ring minder geschiktheid heeft bezeten voor de functie, waarmede zij nu omkleed is? Zij is veel te verdeeld over lundamenteele quaesties om zelf magistraatspersonen te benoemeu. De verkiezingen die ten gevolge der nieuwe wet zullen plaats hebben, moeten noodzakelijk politieke, ol, wat nog erger is, partij-verkiezingen worden, want het is duidelijk, dat juist daartoe de rechterzijde wilde geraken. Zij heeft er een middel in gezien om haar eigen evenbeeld in bet leven te roepen, om zich iu een der staatslichamen als het ware te bestendigen. Maar indien dat zoo is, ziehier dan de gevolgen er van. Vroeg of laat zullen uieuwe verkiezingen een nieuwe Vergadering moeten daarstellen; die Vergadering zal, doordat zij onder geheel andere omstandigheden wordt gevormd dan waaraan de tegenwoordige nare samenstelling te dauken heeft, noodwendig met een anderen geest bezield zijn; de meerderheid zal naar een andere zijde overhellen eu daarmedu is alle barmouie verbroken tusschen den Raad vau State en de macht, die gecenseerd wordt hem benoemd te hebben. Men heeft hij deze discussie veel misbruik ge maakt van de republikeinsche theorie, die aan de Vergadering üe souvereiniteit toekent, maar ilit is een van die begrippen die, even als zoo- Vele andere politieke opvattingen, nooit tot het uiterste mogen doorgedreven worden. Men moet niet vergeten dat b.j al de instellingen waardoor een maatschappij bestuurd wordt de fictie een grootere of kleinere rol speelt. Ik weet wel, dat ae Vergadering souverein is, omdat zij het land vertegenwoordigt, tegen welks stem geen tegen spraak of appèl mag ingediend worden. Maar dat is nog geen reden, dat de Vergadering zich tot een soort van mouarchistisch hoold mag verheffen, en zich maar zonder omwegen de prerogatieven eu functies van een koning toekennen. Zoo oe- leut zij, om een voorbeeld te noemen, niet direct de uitvoerende macht uit, omdat zij die opgedra gen heelt aau een Resident der Republiek; en bovendien is zij niet, en kan zij niet zijn, even als een constitutioneel vorst, omgeven door een kabinet, dat de verantwoordelijkheid van zijne handelingen eu benoemingen op zich neemt, en aldus zijne persoonlijkheid dekt. Wanneer de Vergadering slechte keuzen doet voor den nieu wen Raad van State, dan is het aan haar dat de publieke opinie hiervan rekenschap zal vragen." De redeneering van den Temps oevalt ons niet geheel en al. Blijkbaar is er een kunstmatige wending of verwringing noodig om te bewijzen, dat de Vergadering souverein is en toch niet het recht heeft in dit speciaal geval van die souve reiniteit gebrnik te maken. Dat zij aan den Pre sident de uitvoerende macht heeft opgedragen, bewijst dunkt ons, niets anders, dau dat zij voor den gerogeldnu loop van het bestuur een deel of liever een aanhangsel barer souvereiniteit aan audereD mag opdragen, maar dan ook niet meer daarvan behoeft af te staan dan zij verkiest. Hoe wel onze welgemeende antipathie aan de rechter, zijde van hrauknjks Nationale Vergadering ten deel valt, mogen wij niet ontkennen, dat de be. raadslagingen over de quaestie van de benueiniti- der staatsraden ons den indruk hebben gegeve dat hier van beide kanten veel uit partij-belan gesproken en gehandeld is. Indien, met aude woorden, de linkerzijde eens in de meerder heid "ware geweest, dau gelooven wij, dat dt rollen, met eenige uitzonderingen, geheel om«e- keerd zouden zijn geworden. Inderdaad tort is het beginsel dat nu heeft gezegevierd veel be ter te huis te brengen in hetaemecrausche dan it het monarchistische programma.De benoeming van den Raad van State door de vertegenwoordiging in samenwerking met het gouvernement (da! b. v. een ruime voordracht zou kunnen stellen] zou dunkt ons lang niet te verwerpen zijn, wan-' neer namelijk de volksvertegenwoordiging mei recht op dien naam aanspraak mocht maken Tegenover het bezwaar (dat onder laatstgenoemde voorwaarde trouwens minder zou gelden) dat van den Raad van State een partij-lichaam zou bunnen worden gemaakt, staat het nog veel grooter nadeel over, dat het hoofd van het uit. voerend gezag al zeer licht in de verleiding komt om, al ware het uit dankbaarheid voor aan den lande bewezen diensten, aan minder geschikte personen die gewichtige betrekking van rechter in laatste instantie voor administratieve zaken of voorbereider van 's lands wetgeving op tedra-' genmet andere woorden wordt, hetzij door^j koning, hetzij door de president eener reputiti een dergelijk lichaam maar al te dikwijls bruikt om enkele vriendjes op stal te zetten. De linker- en rechterzijde hebben zich lig met elkanders wapenen bestreden. Evenals t«i schermers, die elkander op elke wijze wilj beproeven, hebben zij voor een korten tijd hun degens verwisseld. Dat de uilslag geweest is zs als zij voor ons ligt wordt alleen veroorzaakt do de partij-verhouding, waarin zich de Natiom. Vergadering op het oogenbhk bevindt. Dat neet niet weg, dat wij dien uitslag ten sterkste 1< treuren. Doch onze redeo daarvoor ligt meti het beginsel, maar in onze vaste overtuiging, ik ieder nieuw recht, aan zulk eeue egoïstisch reactionaire en bevooroordeelde partij als de tegc woordige rechterzijde geschonken, tot schade^ schande voor Frankrijk moet strekken. In de zitting der vergadering van eergisteia zijn nog eenige wijzigingen aau art. 8 toege voegd. Zoo is besloten, dat een derde der lede van den Raad van State om de drie jaar li aftreden; dat de betrekking met andere gesalv rieerde opeubare ambten eu bedieningen, eu nis het lidmaatschap der nationale vergadering onvet eeuigbaar zal zijndat het lichaam zelf zij president zal benoemen; dat eindelijk een staat raad niet zonder toestemming der vertegeuwoo digiug door den president der republiek zal rno geu worden ontslagen. De heer Thiers moet over deu uitslag der stem ming vrij geraakt zijn; hij schijnt echter nog hoop te hebbeu, Dij de dei de eu definitieve lezing vat het ontwerp wijzigingen ten gunste van het go» vernement te zullen verkrijgen. DuitscRlaud. Mislukte afschaffing der zoutbelasting. Budget voor 1873. Ook iu het Duitsche parlement is men bszi? wijzigingen in het belasting-stelsel te bespriW] en, evenzeer als bij ons eu elders, is daar de stic king der verschillende voorstellen overeenkomstl deu geest des tijds om de lagere klassen te out heffen. Doch in het groote nieuwe rijk schijnt met daarnaar nog even weinig ooren te hebbeu ai elders, wij zouden na de kleingeestige beraad slagingen over de inkomstenbelasting kunne', zeggen: als bij ons, te lande. Terwijl eenigeotiji geleden het ontwerp van den Minister von Camp- hausen tot opheffing van de laagste klasse d« Klassen-Steoer en de accijusen op het gemaald geslacht werd afgestemd, is nu weder een voce stel om do zoutbelasting af te sehaffeu, of io allf gevalle te verminderen, tot gelegener tijd uitgesk. De heer vod Hoverbeck had de verminder;:, voorgesteld, doch door den heer von Kardorff vts een amendement ingediend om de voor het-3 zoo drukkende belasting met 1 Januari 1874; heel op te heffen en in de plaats daarvan'-; rechten op de tabak en op het zegel te verhoogd Op verzoek van de regeering is, zooals wij ra: zeiden, besloten de zaak uit te stellen. De reds die hiervoor door den heer Delbriick werd# gegeven was, dat de verschillende rijkslani: het over de quaestie nog niet eens waren. Soï migen wilden geheele opheffing, maar dan vermindering der bijdragen van lederen si» in 's rijks financiën. Anderen waren genept tot de afschaffing over te gaan, indien t; equivalent werd gevonden in verhooging v# andere belastingen, waarvoor dan volgens i heer Delbriick de tabak en enkele zegelrecht wel in aanmerking konden komen, voorloop] echter was er, ten gevolge van dit verschil gevoelen tusschen de deelen des rijks, nog ge# definitief plan te maken en de regeering verze® dien ten gevolge den rijksdag, zich te verge# gen met de belofte, dat het volgend jaar vanji' vernementswege een ontwerp zal worden i# diend. Hetzij de minister van financiën slecht geluin» is over de afstemming van zijn eigen her®1' mingsplan, hetzij de regeering zich tegen ®el gedeeltelijke herziening gelieft te verklaren, heti:. inderdaad de verschillende landen het over quaestie niet eens kunnen worden zoovéél zeker, dat ook hier weder voorwendselen t' menigte zijn gevonden om eene hervorming B1; te stellen waarvan ieder overigens verklaart:®'; zij hem allergewenscht en allernuttigst voorkoo# Bij den rijksdag is ingediend het wetsontffeI! tot vaststelling der staats-begrooting voor W Duitsche rijk over het jaar 1873. De gezante lijke uitgaven zijn geraamd op 118,834,37! t:' waarvan 110,495,354 th. voor doorloopende ej 8,839,023 voor buitengewone en slechts één ke# benoodigde uitgaven. TELEGRAMMEN. Bombay, 3 Mei. In den nacht van den ldd#® dezer heelt een verschrikkelijke orkaan te Mad'» gewoed. In den nacht van den lsten d zijn twaalf schepen verongelukt en hebben rijke personen den dood in de golven gevonden- üe schade in de stad en in de omstreken t> groot. Berlffn, 3 Mei. Uit Rome wordt gemeld, <j8 kardinaal Antonelli, op de medeaeeling kardinaal Hohenlohe was aangewezen tot Duits® gezant bij den H, Stoel en het daarbij gedaas

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 2