EL Zaterdag 4 Mei. N°. 3753. A°. 1872. 'F te i EN 5che ARDI ge. i-RDIÏ "zelfde LEIDSCH PRIJ8 DEZER COURANT. Voor Leiden per 3 maanden...7.77;.../......TTT.» .r? /3.00. Franco per post.3.85 Afzonderlijke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijki, met uitzondering van Zen- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS- DER ADVRRTBNTIEN. Voor i.deren regel0.16. Grootere letton uur da plutsrnimt. dia rij baalian. Lelden, 3 Mei. De Minister van Financiën, de heer P. Blussé, leeft heden zijn portefeuille ter beschikking van lea Koning gesteld, aldus luidt een heden door ontvangen telegram. Dit besluit doet het karakter van den corda- n voormaligen afgevaardigde uit Dordrecht eer Eet voornemen dat hem reeds lang werd toe- hreven, van namelijk met de voorgedragen plastinghervorming te zullen vallen of staan, is bewaarheid. Z ijne overtuiging, dat zonder eene ilomsten-belasting geen hervormingen op finan- eel gebied mogelijk zijn, heeft hij niet opge- ferd aan de liefde voor de portefeuille. Zelfbe- ud, die karaktertrek van zoovele conservatieve inisters, heeft bij hem plaats gemaakt voor de raag: wat eischt het belang van het Vaderland Dit belang brengt mede dat de Minister van Financiën niet de rol vao een eenvoudig admi nistrateur vervulle, gelijk de heer Kappeyoe ver langde, maar op degelijke hervormingen bedacht zij. In dien geest had hij de handen aan het werk eslagen, maar zijne pogingen zijn afgestuit op e grillen en luimen van een hoopje liberale evaardigden, die zich reeds sedert geruimen ijd ten doel schijnen te hebben gesteld, het mi- isterie Thorbecke den voet dwars te zetten, en fe, zonder een programma vooropgesteld te heb- «n, er behagen in scheppen het ministerie hnn- er eigen richting door een soort gueriüa-oorlog af te matten. Wij begrijpen inderdaad niet waartoe derge lijk hoog spel moet leiden. Meenen die mannen dat Thorbecke aan het land niet kan geven, wat 't noodig heeft, dat zij er dan rond voor uitkomen, dat zij dan openlijk oonen wat het land van hen kan verwachten. Ilaar men stake in 's Hemels naam een politiek vaarvan sarren en plagen schering en inslag is: tn politiek die de clericaal-conservatieve coa- itie in de hand werkt en atlerverderflijkst is toor een krachtig beheer van 's lands zaken. Uit het feit dat alleen de Minister van Finan ciën zijne portefeuille heeft neergelegd, mag men afleiden dat het Ministerie de teugels van het bewind niet zal loslaten. Wij hopen dit dan ook van harte in het be lang van Vorst en Vaderland. De jammerlijke toestand waarin een aftreden van den grooten Staatsman ons land zou bren gen, is niet te overzien, i Een reeks van belangrijke maatregelen ligt ter overweging gereed. Eene herziening van den Census, en dus uit breiding van het kiesrecht, is, na de stukken door den Minister van Binnenlandsche zaken openbaar gemaakt, meer dan ooit in 't verschiet. Het wetsontwerp op het Hooger Onderwijs is, naar wij uit goede bron vernemen, gereed om naar den Raad van State te worden verzon den. Waartoe dan verder eene onbillijke oppositie uit de gelederen der liberale partij I Het pleit is gisteren beslecht. De heer Kap- peijne moge den Minister den vriendschappelijken raad gegeven hebben om in het vervolg de rol van administrateur te vervullen j hij en anderen mochten van oordeel zijn dat de Minister bij ver werping zijner wet kan aanblijven, dat de stem ming geene politieke beteekenis heeft, dat alles weegt bij ons minder dan de afstemming met over- groote meerderheid van de hervorming van ons belastingstelsel. Dat is, wat men ook zeggen of verbloemen moge, de beteekenis van het votum, in verband met de voorafgegane beraadslaging, waarin geen enkel lid een afgerond plan kon opgeven, waarin ieder zijn eigen haan koning wilde doen kraaien en waar ook geen ernstig plan lin rijpen zonder dat de onrechtvaardigheid wordt weggenomen der vrijstelling van belasting der inkomsten van kapitalen of bezittingen naast belasting van het inkomen van handel en nijverheid door eene verouderde bedrijfsbelasting, eens door Gogel genoemd het meest wanstaltige stelsel van willekeur. Of de Minister blijft of niet, het feit, dat de Tweede Kamer in hare tegenwoordige samenstelling, en door toedoen en medewerking van oen deel der liberalen, elke gezonde belasting hervorming, waarop die liberalen sedert jaar en dag soms met onstuimigen aandrang eiken Minis ter hebben achtervolgd, voor goed van de baan geschoven is, zoodat de conservatieven en de be voorrechte klassen zich in het ongestoord behoud hunner privilegiën kunnen blijven verheugen, zie, dat feit is bedroevend en ontmoedigend. Was dat dan de beteekenis van hetgeen door den heer van Kerkwijk bij dé algemeene beraad slaging werd gezegd: Och, de partijen staan niet meer zoo scherp tegenover elkander; liberaal of conservatief is niet zoo zeer de vraag meer; wel clericaal of anti-clericaal? De Tweede Kamer heeft, wat men ook moge zeggen, elk stelsel van iDkomsten-belasting onmo gelijk gemaakt. Het amendement Tak beoogde het ook in de discussiën, vooral door den heer v. Houten als meer bill .jk voorgestane Engelsche stelsel van belasting voor de onderscheidene bron nen van inkomst in de wet als beginsel voorop te stellen, in tegenstelling met dat van den Mi nister, dat als het Pruisische werd gekenmerkt. Van onderscheidene kanten werd ook gisteren nog den Minister aangeraden om, ter wille van het gemeen overleg, zich tegen dat amendement niet te verzetten, daar toch het beginsel van in komsten-belasting nog zuiverder dan in art. 1 van het ontwerp werd uitgedrukt. De Minister verklaarde zich niet tegen het amendement, en tooüde zich bereidvaardig om te onderzoeken op welke wijze het in verband gebracht kon wor den met de overige bepalingen van het ontwerp, zoodat, bij aanneming, hij zou voorstellen de ver dere discussie te schorsen. Het antwoord der Ka mer, door aansluiting van een deel der liberalen aan de gecombineerde oppositie quand mêrne, was verwerping met 50 tegen 28 stemmen en daarna evenzeer verwerping van het beginsel der regeeringsvoordracht, de afstemming als 't ware der wet, met 51 tegen 27 stemmen, andermaal door samenwerking van een deel der liberalen, dat ditmaal meer waarde hechtte aan gemeen overleg met hunne erfvijanden dan van samen werking met het gouvernement harer eigen rich ting, voorstellende een plan van hare eigen rich ting en beginsel. Zoo iets zal men zeggen kan alleen gebeuren in een parlementairen regerings vorm van Nieuw Abdera, maar het is toch zoo. De stemlijst is onverbiddelijk, en de drogredenen der stemmotiveering van bevriende en liberale af- stemmers, in dezen tiendaagschen veldtocht, ver sieren de kolommen van het Bijblad in bonte mengeling met de venijnige aanvallen der erkende belagers. Daarom te meer verdient de houding van en kelen, die aan de blijkbare coalitie niet wilden meedoen, waardeering, en dat is 't geval met onderscheidene leden en vooral met den heer WijbeDga. Ook hij had eenige bezwaren, maar het beginsel gold bij hem bovenal. Daarom sloot hij zich aan bij 't amend. Tak; daarom zou hij bij verwerping daarvan voor art. 1 der wet stem men. Muar daarnaast stond nog eene andere con sideratie die hij voor zich niet uit het oog mocht verliezen bij zulk eene belangrijke beslissing. Er is gevraagd, zoo zeide hij, of, al werd deze wet verworpen, het Ministerie zou kunnen aan blijven. Spr. meent van ja, als een amendement wordt aangenomen waardoor het beginsel eener inkomstenbelasting gehandhaafd blijft; neen, als de wet verworpen wordt. En vooral begrijpt spr. niet, dat de heer Kappeijne den raad gegeven heeft om te blijven ziiteu, nadat diezelfde spr. in Dec. jl. onbewimpeld zijn wantrouwen heeft uitgedrukt tegen deu Minister van Financiën. De handhaving dezer Regeering acht hij eene zaak van groot politiek belang. Hij zou het een ramp voor 't land achten, wanneer dit Gouvernement werd genoopt af te tredenen hij zou dit te meer betreuren, omdat daardoor het begiusel der in komstenbelasting zon komen te vallen. De heer Kappeijne heeft het eene schande voor 't volk genoemd, als de wet aangenomen werd. Spr. is overtuigd dat, zoo niet nu, dan toch eerlaDg eene wet in den geest als deze zal worden aangeno men, als zijnde 't eenige middel om tot eene goede rechtmatige verdeeling der lasten te gera ken. En dat alleen geschieden als .de inkomsten belasting een element wordt van het belasting stelsel, zonder dat zij daarom de. grondslag be hoeft te worden. Men zegge niet dat het Hoofd van dit Gouvernement verouderd is. De grijze staatsman is niet verouderd in de behandeling van 's lands zaken. En hebben wij ook niet jeug dige staatslieden aan deze groene tafel gezien aan wie de teugels ontglipten wegens gebrek aan inwendige kracht? Het Hoofd van dit Ministerie moge hoog in jaren zijn, het land beeft meer dan ooit zijn prestige, zijn kennis en zijn staatsbeleid noodig. Ook dit advies werd in den wind geslagen. Ziehier de treurige stemming van 2 Mei 1S72: 1°. het amendement van den heer Tak (het meest overeenkomende met het Engelsche stelsel) wordt verworpen met 50 tegen 28 stemmen. Foor de heeren: Tak, Rombach, de Bruijn Kops, Westerhoff, Hirandolle, Blom, de Jong, Cremers, van Beijma, Gevers Deynoot, Zylker, Dam, van Delden, Wybenga, Viruly, van Eek, v. d. Putte, Smidt, de Lange, v. d. Linden, Moens, Dumbar, Heemskerk Bz., Stieltjes, Bredins, Gratama, Id- serda en de Voorzitter. Tegen de heeren Jonckbloet, Hingst, Sypesteyn, van Houten, Rutgers, Taets, Foreest, van Reenen, Pijls, de Roo, Hoffman, Storm, van Loon, Sand- berg, Kien, de Bieberstein, v. Kerkwijk, Borret, Vader, Mackay, Lenting, van Voorthuyzén, Go- defroi, van Nispen, Verheijen, Hardenbroek, Heemskerk Az., v. d. Heuvel, van Naamen, Be- gram, Bots, Smitz, Kappeijne, van Lynden, van Kuyk, Bergsma, Aruoldts, Zinnicq Bergmann, v. d. Does, Haffmans, Luyben, de Brauw, C. van Nis pen, v. d. Maesen, van Zuijlen, 's Jacob, Nier- strasz, Heijdenrijck, Wassenaer v. Catwijck en Wintgens. 2'. Het amendement van den heer van Delden (om de belasting van het grondbezit te doen ver vallen) verworpen met 64 tegen 14 stemmen. Voor de heeren: Wijbenga, van Eek, Dumbar, Gratama, Idserda, Rutgers, Kops, Westerhoff, v. Beijina, Zijlker, Dam, van Kerkwijk, v. Delden en Lentrag. 3®. Het amendement van den heer Smidt (om de corporatiën, stichtingen, de doode hand, maat schappijen en naamlooze vennootschappen te heffen) verworpen met 41 tegen 37 stemmen. Voor de heeren: Viruly, van Eek, Wintgens, Bergsma, Smidt, de Lange, van der Linden, Moens, Dumbar, Heemskerk Bz., Bredius, Gratama, Id serda, Hingst, Tak, Rombach, v. Houten, Rutgers, Kops, Westerhoff, Mirandolle, de Jong, van Ree nen, Cremers, de Roo, Gevers, Sandberg, Kieo, Zijlker, Dam, v. Kerkwijk, van Delden, Lenting, Godefroi, Wijbenga, v. Beijma, de Voorzitter. Tegen de beeren: Blom, v. d. Putte, Stieltjes, Jonkbloet, Sijpesteijn, Taets, Foreest, Pijls, Hoff man, Storm, v. Loon, de Bieberstein, Borret, Vader, Mackay, v. Voorthuijzen, v. Nispen, Verheijen, Hardenbroek, Heemskerk Azn., van den Heuvel, v. Naamen, Begram, Botz, Smitz, Kappeyne, van Lijnden, v. Kuijk, Arnoldte, Bergmann, v.d. Does, Haffmans, Luijben, de Brauw, C. van Nispen, v. d. Maesen, v. Zuylen, 's Jacob, Nierstrasz, Heij denrijck en v. Wassenaer. 4'. Art. 1. van bet wetsontwerp (het stelsel van inkomstenbelasting gelijk het in Pruisen be staat) verworpen met 51 tegen 27 stemmen. Voor de heeren: Bredius, Gratama, Idserda, Hingst, van Houten, Mirandolle, Blom, de Jong, Cremers, de Roo, van Beyma, Gevers, Zylker Dam, van Delden, Lenting, van Voorthuijzen' Wijbenga, v. d. Putte, Bergsma, Smidt, de Lange,' v d. Linden, Moens, Heemskerk Bz., Stieltjes en de Voorzitter. Tegen de heeren: Nierstrasz, Heydenrijck, Was senaer, Jonckbloet, Sypesteijn, Tak, Rombach, Rutgers, Kops, Westerhoff, Taets, Foreest, van' Reenen, Pijls, Hoffman, Storm, van Loon, Sand berg, Kien, de Bieberstein, van Kerkwijk, Borret, Vader, Mackaij, Godefroi, Verheijen, Hardenbroek, Heemskerk Az., v. d. Heuvel, v. Naamen, Begram, Botz, Smitz, Kappeijne, van Lijnden, Viruly, van Eek, van Kuijk, Wintgens, Aruoldts, Bergmann, v. d. Does, Haffmans, Luyben, de Brauw, C. v. Nispeü, v. d. Maesen, v. Zuylen, Dntnbar, 's Jacob eD van Nispen. De Minister van Financiën verklaarde alsnu daartoe door den Koning gemachtigd, het ont werp van wet in te trekken. De natie zij echter niet ongerust dat van belas tinghervorming d. i. betere en meer gelijkmatige verdeeling der'belasting niets komen zal. Er zijn in den loop van het debat allerlei plannen ont wikkeld door 'de heeren v. Kuijk, Kappeijne, v. Naamen, v. Catwijk, Pijls, Heemskerk Azn., v. Nispen, v. Houten, (het mede door hem ver worpen Engelsche stelsel) Saaijmans Vader enz., enz. Misschien vereenigen zij zich allen ten slotte in een Nieuw Abderitisch stelsel. Hedenmiddag te halfzes is een meisje, bezig zijnde met water te scheppen, in de Botermarkt gevallen. Door twee andere meisjes, die dadelijk toeschoten, werd zij vastgegrepen en zoodoende door andere personen op het droge gebracht. De miliciens van de lichting 1871, die tot dus verre bij de korpsen tot aanvulling van het in compleet aan vrijwilligers onder de wapenen z(jn gehouden, zulten, ten gevolge eener mmiste- rieele beschikking, tegen den 15den Juli e. k. met onbepaald vetlof huiswaarts worden gezonden. Mochten er, onder de plaatsvervangers van de lichting 1872, die eerstdaags worden ingelijfd, zijn, die vroeger gediend hebben, dan behooren er, volgens bedoelde -hesehikking, tegen den lsten Juni a. s. een gelijk aantal miliciens van 1871, in het genot van groot verlof gesteld te worden. Ten gevolge eene beschikking vaa.Zi Exc. den Minister van Oorlog zal in de maand November e. k. op een nader te bepalen dag het examen plaats hebben voor den rang van 2den luitenant kwartiermeester. Z. M. de Koning heeft aan mej. de wed. D. Zambaux te Utrecht vergunning verleend tot het voeren van het Koninklijk wapen.-> J Door den Commissaris des Konings in Zuid- Holland is bepaald, dat de eindexamens der hoogere burgei scholen voor déze provincie dit jaar zullen gehouden worden te Rotterdam. Voorts zijn benoemd tot voorzitter der commissie de heer J. P. A. Frangois, directeur der H. B. S. té Rot terdam. tot leden de heeren C. Schepp en L. Droogleever Fortuyn, van dezelfde school; Dr. VV. F. Koppeschaar en H. B. Van Daalen, leeraren der H. B. S, te 's-Gravenhage; H. J. Veth en C. van Tiel, leeraren aan die te Leiden; Dr. W. Bisschop, directeur, en Mr. J. Van Gigb, leeraar aau die te DelftD. M. W. Boer, leeraar aan de H. B. S. te Dordrecht; C. F. Koch, leeraar aan die te Schiedam, en Dr. A. Harms, directeur der H. B. S. te Gorku'm. Te Helder is overleden de heer J. H. Sonstral, predikant bij de Luthersche gemeente aldaar, Lid van de Maatschappij der Nederlaüdsche Letter kunde te Leiden, enz. Naar men verneemt, heeft mevr. de wede. Schneevoort-Donker Curtius, onlangs te Amster dam overleden, bij olografisoh testament, aan het Nederlandscli-Israölietisch geneeskundig gesticht voor krankzinnigen aldaar gelegateerd een kapi taal van zesduizend gulden, inschrijving op bet grootboek der 4 pCt. nationale schuld. Wijlen Prof. Gi E. Voorhelm Schoeevoogt was een der rijksinspecteuren van de geneeskundige gestichten Voor krankzinnigen. AmstCt.) De werkstaking in sommige panfabrieken te Woerden is geëindigd, zonder tot de geringste rustverstoring aanleiding gegeven te hebben, en de geregelde arbeid hervat. De Opper-Ceremoniemeester maakt bekend, dat, ingevolge de, bevelen des Konings, het Hof den rouw zal aannemen wegens het overlijden van H. K. H. Mevrouw de Prinses Hendrik der Nederlanden, geboren Prinses van Saksen-Wei- mar-Eisenacb, voor den tijd van achttien weken, te weten6 weken geheelen rouw6 weken middelbaren rouw; 6 weken lichten rouw; in gaande den 3den dezer maand. De Minister van Staat en van Bin'nenl. Zaken, gelet op art. 69 der wet, van 2 Mei 1868 (Staatsbl. N°. 50), heeft goedgevonden: 1°. te bepaleD, dat de commissiën, aan welke wordt opgedragen het examineéren van hen, die eene acte van bekwaamheid voor het middelbaar onderwijs wenschen te verkrijgen, voor het jaar 1872 zitting zullen houden te 's-Gravenhage; 2°, te benoemen: i a. tot lid en vooriitler der commissie voor de examens in wis- cn natuurkundige wetenschap pen, zeevaartkunde, teekenen en boetseeren: Dr. D. de Loos, directeur der hoogere burger school te Leiden; tot leden: F. J. van. den Berg, hoogl. aan de Polytech nisch school te Delft; Dr. C. P. Burger, hoogl.- directeur der Rijks hoogere burgerschool te Leeu warden; J. D. v.d. Waals, leeraar aan de hoogere

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 1