ses tre(t, kwaw met pijnlijke verrassing. Wie had gisteren nog durven vermoeden, wat heden reeds plaats greep, na de reeks van blijde feest dagen, die Nederland pas doorleefde. Voorzeker, de rouw, die zich over ons Koninklijk Huis uit breidt, is te smartelijker na de zware beproeving die het Huis van Oranje in den dood van Prinses Frederik was beschoren. Meer nog dan de oprechte deelneming van het gansche volk, waai vau de beproefde Oranjevorst en het geheele Koninklijk Huis zich verzekerd mag houden, moge die bovenaardsche versterking den treurenden harten ten deel vullen, waaraan Oranje in donkere dagen van openbaar of bijzon der leèd steeds zooveel behoefte toonde en die we vertrouwen dat ook Prinses Hendrik in hare uiterste uren tot steun en verlichting zij geweest. Van' göèderhaod vernemen wij dat het voor genomen bezoek van Z. M. den Koning aan de noordélijke provinciën, uithoofde van het overlij den van H. K. H. Prinses Hendrik, niet zal plaats hebben. Z. M. de Koning heeft den heer G. van Gerve, fabrikant in koperwerk en ander metaal, te 's-Her- tegenbosch, benoemd tot HD. hofleverancier, met vergunning tot het voeren van HD. wapen. Den 8sten Mei a. s. zal er te Leeuwarder) een 1 verkooping worden gehouden, die vooral daarom merkwaardig is, omdat er niet slechts schilder stukkeu van beroemde meesters te koop zullen worden aangeboden, zooals van P, Potter, Lu- dolf Bakhuijzen enz., maar ook verschillende por tretten van torsten uit Huis van Oranje, zooals van Maurits, Frederik Hendrik, Casimir II en i l/i. iOi> 'O. 11 anderen. De Prov. Staten van Noord-Brabant hebben de tollen op de Provinciale wegen afgeschaft. fin een ingezonden stuk van het Vaderland komt het volgende voor: Het nepotisme bij het bestuur van 's Rijks Munt gaat nog steeds voort. De zwager van den presi dent bij dat bestuur is thans definitief totcontro- leur'aangesteld, zoodanig dat, behalve dien pre sident en zijn zoon, nu ook zijn aangehuwde bröéder, èn de muntmeester met zijn neef den adj unct-muntmeester, èo de jonge student, de zoon van den vorigen essayeur inspecteur-generaal, alshu dién hoogen rang bekleedeude onder de voor- naamste hoofdambtenaren bij dat Staatslichaam, het bestuur uitmaken. Het zal dus voor aspirant-ambtenaren tot het bestuur van 's Rijks Munt noodig zijn, zich aller eerst in familiebetrekking met een dier genoemde leden te stellen, alvorens voor hen eenig uitzicht op plaatsing zal bestaan. ii „j Bij de aankomst van de mailboot Conrad te Port-Saïd, werden de opvarenden aangenaam ver rast door een bezoek van den heer Ferdinand de Lesseps, die, na het prachtige stoomschip bezich tigd te hebben, de passagiers uitnoodigde aan boord van zijn jacht te komen en de merkwaardigheden van Port-Saïd in oogenschouw te nemen. Nadat men' bij den heer de Lesseps een keurig diner gebruikt had, keerden allen hoogst voldaan van de vorstelijke receptie aan boord van de Conrad terug. (ff. en N. Ct.) Naar men vèrueemt heeft de Koning van België op de tentoonstelling van aquarellen te Brussel een teekening aangekocht van onzen landgenoot, den heer Bosboom, voorstellende de kerk te Maassluis. De 30ste gewestelijke vergadering van het Ne- derlandsche Onderwijzersgenootschap in Zuid- Holland zal gehouden worden op Zaterdag den 25 Mei in de Stads-Doelen te Delft, ouder leiding van den heer G. J. Pontier, voorzitter van het gewestelijk bestuur. Kr zullen de volgende punten ter sprake wor den gebracht: a. het kweekelingstelsel; 6. het geoed in de school; c. de gelegenheid om twee maal 's jaars akten-examens af te nemen werkt storend op de voorbereidings-cursussend. waar door kan de onderwijzer medewerken tot een vreedzame oplossing der arbeiders-quaestie P e. hoe moet het ouderwijs aan herhalingsscholen in gericht worden, opdat het uitlokkend en doel treffend zij P f. in hoever is de invloed van plaat selijke schoolcommissiën op de keuze van school boeken overeen te brengen met de zelfstandigheid en de verautwoordelijkheid van den ouderwijzer? g. in de Eogelsche schoolwet wordt de verkiezing van leden der plaatselijke schoolcommissiën op gedragen aan de ouders der schoolgaande kinde ren; is zoo iets hier te lande ook wenschelijk? verspreid was. Scboon niet in bepaald armoedige omstandigheden verkeerende, zouden toch de ouders de helft van hun zestal kinderen afgestaan heb ben aan eene commissie aldaar, die de emigratie naar de Kaapkolonie tracht te bevorderen, en daarvoor in ruil een som geld ontvangen hebben. Het was bekend geworden dat de kinderen he den morgen de woning zouden verlaten, doch hiertegen besloot men zich met kracht te ver zetten. Van daar gisteren avond die samenscho ling voor de bewuste woning. De gesprekken en de ontboezemingen der menigte getuigden van weinig gunstige gevoelens voor de bewoners. Doch het bleef hierbij niet, wat wel te voorzien was. Van morren ging men tot dreigen over, de stemming werd telkens wraakzuchtiger, én eindelijk drong de menigte de woning binnen om de zaak in loco te behandelen. Het schijnt er woelig toegegaan te zijn, althans van inboe del en huisraad is misschien niet een stuk heel gebleven. Toen achtte de politie hare tusschen- komst noodzakelijk, en nam zij krachtige maat regelen om allereerst het leven der bewoners te redden, daf werkelijk in gevaar was. Op de aanmaning van den commissaris van politie, den heer Steenberg, liet het volk van zijne wraak neming af, waarna de kinderen per rijtuig, ge ëscorteerd door agenten, naar het naaistbijzijnde bureau van politie werden vervoerd. Toen de menigte bemerkte dat de kinderen in veiligheid waren, was zij voldaan, en ging zij langzamer hand uiteen. Ook heden morgen is er nog voor het bedoelde huis en in de geheel straat een groote menigte volks op de been. Het pothuisje van den vader der kinderen, kruier van beroep, dat op de Prinsengracht aan den wal staat, beeft men reeds in brand gestoken en zoo getracht te vernielen. De houding en de handelingen van den commissaris van politie, in deze zaak, ver dienen alle lof. Standaard Tijdens de algemeene vergadering der ver- eeniging van leeraren aan inrichtingen voor Mid delbaar Onderwijs, die dit jt»ar in Augustus te Utrecht zal gehouden worden, zal eene tentoon stelling plaats hebben van hulpmiddelen voor het onderwijs op onze Hoogere Burgerscholen en Burger dag- eq avond-scholen in gebruik. Een zouderlinge rechtspleging, eenigszins gelij kende naar de oude Veemgerichten, had, volgens de Standaard, te Amsterdam gisterennacht omstreeks twaalf uren in de Tuinstraat plaats. Reeds eenige uren te voren was er een groote volksmenigte saamgestroomd voor de woning ,van epn gezin, waaromtrent een zonderling gerucht in de puurt Z. M. heeft aan S. Meihuizen, doctorandus in de geneeskunde aan de hoogeschool te Gronin gen, vergunning verleend tot het aannemen en dragen van het berinneringskruis voor vrijwillige verpleging van gewonde krijgslieden, gedurende den oorlog van 18701871, hem door Z. K. H. den Groothertog van Baden geschonken. Z. M. heelt aan vrouwe A. van Wickevoort Crommelin, douairière van der Oudermeulen, grootmeesteres van H. de Koningin, vergunning verleend tot het aannemen en dragen van het'ber inneringskruis voor de jaren 1870 en 1871, haar door Z. M. den Koning van Saksen geschonken. Z. M. heeft beuoemd tot rechter in de arrond.- rechtb. te 's-Hertogeubosch Mr. W. D. Bosch Hz, thans kantonrechter te Heusden. Z. M. heeft aan G. J. F. Tydeman, op zijn daartoe gedaan verzoek, met ingang van 1 Juli 1872, eervol ontslag verl. als notaris te Naald wijk. BINNENIiAND. Lbidschendam, (gemeente Stompwijk), 2 Mei. Als een bijzonderheid kan worden gemeld, dat in deze gemeente gedurende de maand April, op eene bevolking van 2700 zielen, slechts éin sterfgeval heeft plaats gehad, zijnde een kind van nog geen maand oud. Amsterdam, 1 Mei. Heden werd op 's rijks werf met de gebruikelijke plechtigheid de direc tie en het kommandement der marine alhier door den schout-bij-uacht A. F. Siedenburg over gegeven aan den schout-bij-nacht J. J. Wichers. Daarna begaven de hoofdofficieren, officieren en hoofdbeambten vau de werf, de kommandant en officieren van het wachtschip zich naar het sta tion van den Hollandschen Spoorweg, om den zeer geachten schout-bij-Dacht Siedenburg uitge leide te doen en hun afgetreden chef een per soonlijk bewijs van hulde en waardeering te geven. Heden is het stoffelijk overschot van den alge meen betreurden W. Marten Westerman ter aarde besteld op de Oosterbegraafplaats. Een groot aantal belangstellenden woonden deze treurige plechtigheid bij. Een der jeugdige nabe staanden van den overledene dekte zijn laatste woning met een immortellenkrans. De heeren P. H. Testas en Dr. P. H. Hugenboltz Jr. spraken treffende woorden aan het geopende graf. De schoonvader des overledenen, de heer Smaale, dankte op gevoelvolle wijze de velen, die den te jong ontslapene de laatste eer hadden bewezen. 's-Gravenhage, 1 Mei. Gisteren en heden zijn alhier aangekomen de officieren, onderofficieren, korporaals en manschappen van de verschillende regimenten infanterie, cavalerie en van het korps mariniers om de practische oefeningen bij de Normaalschietschool alhier gedurende dezen zomer bij te wonen. De heer Mr. B. Ermerins, laatst substituut- griffier bij de arr.-rechtbank te Rotterdam, nieuw benoemd subst.-griffier bij het Prov. gerechtshof in Zuid-Holland, heeft in de heden gehouden zit ting van het hof, den gevorderden ambtseed afge legd. Heden is aan het Ministerie van Binpenl. Zaken aanbesteed: het onderhouden gedurende éen jaar van de werken tot verbetering van den waterweg vau Rotterdam naar zee aan den Hoek van Holland, iugaande 1 Mei 1872 en eindigende 30 April 1873. Van de acht ingekouieu biljetten, was het minste dat van den heer C. de Jong te Sliedrecht, voor f 33600. Rotterdam, 1 Mei. Op den laatsten April sloot het Hoogduitscbe operagezelschap alhier zijne campagne 71—72. Vermelding verdient het thans, op hoe schitterende wijze die vredelievende cam pagne is gevoerd. Wat een goed personeel en goede muziek met een vastenj wil vermogen, ook zonder subsidie, dat heeft de Duitsche opera alhier glansrijk bewegen. Met geestdrift werden dan ook gisterenavond de kunstenaars, bij hun afscheidsvoorstel,, door het publiek en niet het minst, door de hoogst-gezetenen daaronder toegejuicht. Bovenal gold. dit den bariton, den heer Alexy; hem werd een driemaal herhaald, donderend afscheid gebracht. Trouwens, zulk een uitnemend tooneelspeler.ennobelzanger verdiende dit,en meer. De kunstminnaars zullen met leedwezen vernemen, dat bij voor het volgend seizoen aan een der Duitsche theaters is verbonden. Bodegraven, 30 April. De onderwijzer der Chris telijke school alhier is heden door den kanton rechter te Woerden, wegens het toelaten van een ongevaccineerd kind op zijne school in strijd met de gemeentelijke verordening, veroordeeld tot eene geldboete van fb, subsidair in de kosten. Uteecht, I Mei. Tot tweeden geneesheer aan het geneeskundig gesticht voor krankzinnigen alhier is benoemd Dr. J. F. Manikus, officier van gezondheid der marine, om 1 Augustus e. k. die betrekking te aanvaarden. Den 29sten Mei zal door de hoofdadmini stratie van het 8ste reg. infanterie alhier, worden aanbesteed de levering voor 1872 van: 2000een mans linnen bovenlakens, 2000 onderlakens, 1000 wollen dekens, 100 tweemans linnen stroozakken, 500 bedlakens en 200 wollen dekens. Arnhem, 1 Mei. Aan de Koninkl. fabriek van zinkwerken van de heeren Rodenhuis Comp. alhier is vervaardigd een zeer fraaie, levensgroote buste, van Z. K. H. prins Hendrik, bestemd om te worden geplaatst te Leeuwarden bij de Prins Hendrikstraat en brug, voor eenigen. tijd door Z. K. H. ingewijd. De buste is zeer gelijkend en gemodeleerd door den heer Molkenboer te Leeu warden. Een barbier werd geroepen om een lijk te scheren, de graf-étiquette toch brengt mee, dat mannen bij het nederdalen ter vertering behoor lijk geschoren zijn. De overledene nochtans was aaD pokken overleden en nu kreeg de barbier ook pokken, niet onnatuurlijk; doch de man heeft niet geweten aan welke ziekte de patient overleden was. Er zijn thans verscheidene geval len van pokken in deze gemeente. Zalt-Bommel, 1 Mei. In de dagen der jongst- verloopen week is binnen deze gemeente nog al een en ander gebeurd, dat de vermelding waar dig is. Vooreerst heeft een grijsaard J. V. zich op 67jarigen leeftijd den hals afgesneden. Verder ontving de stad gepasseerden Woens dag een bezoek van een gezelschap studenten uit Utrecht in een rijtuig met 4 paarden bespannen, welke des avonds voor een talrijk publiek een concert gaven in het Nutsgebouw, ten voor- deele van de armen onzer gemeente, waarvan de netto opbrengst f 80.onder de verschil lende armbesturen verdeeld werd. Vrijdag den 26sten April 11. deed onze com missaris van politie in persoon een inspectie in loco over de goten, met dat gevolg dat een menigte ingezetenen, men zegt van een 87tal, waaronder de notabelsten, wegens het niet behoorlijk op tijd reinigen der goot werden bekeurd; men kan zich voorstellen welk een sensatie zulks onder de burgerij teweegbracht. Kluchtig was het te zien, hoe men in iedere straat, waar men zulks verzuimd had, als door een tooverslag met em mer en bezem gewapend, in de weer was, om den beganen misslag te herstellen of de bekeu ring te voorkomen. Vroeger was het de gewoonte dat de goten op Zaterdag moesten schoon wezen, doch daar de Israëlieten, toen vroeger een hun ner bekeurd was geworden, beweerden, dat die dag hun feestdag was, waarop zij niet mochten ar beiden, werd het politie-reglement gewijzigd en in plaats van Zaterdag Vrijdag gesteld, waarop de goten om 10 uur moesten schoon zijn; deze wijziging schijnt aan de meeste ingezetenen on bekend geweest te zijn; met belangstelling ziet men te gemoet of het politie-reglement nu. zal worden uitgevoerd; men zegt dat dit feit op velen een onaangenamen indruk gemaakt heeft. Dienzelfden dag had er des middags eene bui tengewone raadsvergaderingplaats, in welke on der andere voornamelijk ter sprake werd ge bracht, of de stad den 1 Augustus a. s. feestelijk zoude vieren. Den I Augustus 1572 namelijk werd de stat onder aanvoering van Dirk van Haaften vet. meesterd en ging onder diens leiding onmiddel lijk tot de Staatsche partij over; door dit feit was Bommel de eerste stad van geheel Gelder land, welke tot het verbond van Holland en Zee land tegen Spanje is toegelredeu eu ten gevolg; daarvan lid. van dat verbond, luidende deuandui. ding van hetzelve in dier voege: „De Ridder schap en de steden van Holland en Zeeland hare geassocieerde steden van Bommel en Bu- ren." Twee maleu werd de stad doch te ver geefs belegerd, als in 1574 door Don Louis de Requesens en in 1599 door Don Francisco de Men doza, admirant van Arragon, bij welk laatste be leg prios Maurits tot ontzet der stad opdaagde en in persoon hare verdediging bestuurde. Met het oog op het belangrijke aandeel dat Bommel in den 80jarigen oorlog gehad heeft, werd op voorstel van den voorzitter besloten, met algemeene stemmen, om den 1 Augustus a. s, feestelijk te herdenken. Meppel, 29 April. De Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier heeft aan den raad d&.t gemeeote het dringend voorstel gedaan, om ver», dering te brengen ip het toelaten,van graanverko;; op de stoepen der ingezetenen door buitenliedei tegen een jaarlijkschen huurprijs aan de eigenaanl der perceelen, waardoor niet zelden aangrenzendi| handelaren een moeielijke concurrentie te vet- duren hebben, en daarenboven aangedrongen o: het aanwijzen van een bepaalde plaats voot graanmarkt. Dit voorstel is tot eene nadere vei. gadering aangehouden; er zal dan tevens eet conceptreglement in behandeling komen, houdend; verbod tot uitstalling op andere dan door h Bestuur aan te wijzen plaatsen Groningen, 29 April. De commissarissen vooi de reünie van oud-studenten der Groninger Hooge-1 school hebben de uitnoodigingsbrieven aan oudstudenten rondgezonden. Dereunie zal plaats hebben op 26 en 27 Augustus e. k. en in ver- band staan met het tweede eeuwfeest van het ontzet dezer stgd, dat op 28 Augustus op bijzoa der luisterrijke wijze zal worden gevierd. De commissarissen rekenen op eene deelneming van minstens 400 oud-studenten. De kosten zijn dit maal veel lager gesteld, ten einde niemand de deelneming lastig of onmogelijk te maken, zoo dat dan ook om die reden een gemeenschappe lijk feestdiner niet in het programma is opge nomen. In 1864bij het feest van het 250jarig bestaan der Hoogeschool, heeft de laatste reünie van dezen aard plaats gehad. Toen namen meer dan 900 oud-studenten daaraan deel. Dr. M- J. Baart de la Faille, te Leeuwarden, zal nu de feestrede houden. Leeuwarden, 30 April. Dat de tijdens het ver blijf des Konings alhier te houden illuminatie, wanneer regen en wind haar niet onmogelijk maken, buitengewoon schitterend zal zijn, kan daaruit blijken, dat er geen bestellingen op de levering van gas tot dat doeleinde aan de gasfa briek meer worden aangenomen, uit vrees dat er wegens de vele reeds gedane aanvragen niet aan voldaan zou kunnen worden; zooveel als mo gelijk is zal er dus met gas geïllumineerd worden, Haulixgen, 30 April. Een jongman van 2i jaar, zeeman van beroep, heelt zich door ophanging van het leven beroofd. Huisgenooten en buren, toen zij het ongelukkig voorval ontdekten, had den den moed niet den verhangene af te snij den //bet gerecht" moest er eerst kennis van heb ben, dus mocht men den patient niet aanraken! Tilbubg, 29 April. Hier werd een oud gebruik toegepast dat, gelukkig voor te haastige huisva ders, lange jaren had gerust en daardoor in het vergeetboek was geraakt. Een man en vader kas tijdde zijn huisvrouw door haar een vracht slagen toe te dienen; de buurvrouwen, gezegd oud ge bruik in toepassing brengende, verschaften zich een ploeg, maakten zich van den man meester en dwongen hem voor dien ploeg als trekdier te loopen, hem zijn slagen met woeker terug gevende. Oieltl- en Effectenmarkt. Amsterdam, van 22 tot 29 April 1872. Bij de voortdurende lusteloosheid der beurs en de schoon betrekkelijk weinig, toch gestadig dalende prijzen der fondsen, valt er niet veel bijzonders op te merken. Wij zouden in herha lingen vervallen indien wij nogmaals deden uit komen dat er zekere ongerustheid bestaat omtrent den loop dien de politiek nemen zal, zoodat elke tijding, vooral wauneer die niet zeer gunstig klinkt, met gretigheid wordt opgevaugen en verwacht al naar het den speculanten bet raadzaamst toe schijnt. Van de nieuwe zaken welke aan de orde zijn vestigen wij de aandacht op eene operatie der Baoque de Bruxelles die de inschrijving heeft geopeud op certificaten, gevestigd op aandeelen in- de Banque de France. Elk certificaat dat recht geeft op Vio aandeel in de Fransche Bank, is verkrijgbaar lot den koers van fr. 408.25 't geen wij vrij duur vinden daar de Fransche bank actiën aan de Parijsche beurs nog ver beneden de fr. 38001genoteerd staan! Gelijk font mg m Ni oord of jort vi inderii t 72* ,4 pt- slwa^c hij ut laakt I ,rend Vt te 00ld-i «o Zu |0% a lom. Van lederls laatko itv A irten :pen Soo tam kits Eri p( hs l i to 4 0| le va [ging t ,ecsb raag Gele leen Ster volt Aan oord VI taart tn I 1 :oeg< d iel i N< olit legt et t wi Ter oodr aat, ejaa elas ern iels. p c ling di levoe Be ii pao Ier ;ers zijn Igen [van fmgi i At fori Bier ksp ■Mg r a lek pa ■ige pen: I D ■tick Inii 'evj |*e: Pie M feit ki lee pii Éei Jet i |t( Ibn

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 2