In dat stuk worden de volgende middelen aan de hand gegeven: 1'. Spoedige vervangiDg der tegenwoordige ko permunt door een andere, die zooveel mogelijk van de Belgische in kleur en vorm verschilt. 2*. Uitsluiting der fabrikanten, van wie bekend is, dat zij in vreemde munt betalen, van alle le- verantiën ten behoeve van het rijk en voor de Handel-Maatschappij. 3'. Voorschrift aan de ambtenaren van den wa terstaat en van het Upenbaar Ministerie, om te zorgen voor strikte naleviug van de bepaling, in 1860 in de algemeene voorwaarden der bestekken voor waterstaatswerken opgenomen, dat elke uit betaling in andere dan Nederlandsche munt met f 10 boete wordt gestraft; 4'. Verbod aan rijks-comptabelen om vreemde munten aan te nemen of in omloop te brengen j 5*. Strenge handhaving van het verbod van in voer van kopermuntj 6'. Hetzelfde omtrent vreemde iilveren pasmunt; 7°. Gelijke voorschriften als de bovenstaande ten opzichte van provipciale en gemeentebesturen. Voorts ruimere publicatie der waarschuwingen en aanschrijvingen, ruimére verspreiding van Ne- derlandsche zilveren pasmunten zooveel mogelijk gelijktijdige uitvoering der maatregelen, gevangenisstraf van zes maanden en drie dagen. Aanst. Zaterdag uitspraak. De Koninklijke goedkeuring is verleend aan de statuten der „Vereening voor Evangelisatie", gevestigd te Bolsward. Het doel dezer vereeni- ging is niet om eene secte of een genootschap te stichten, of eene afscheiding te veroorzaken, maar „om mede te werken tot verbreidiug der waarheid, gelijk zij op Gods woord gegrond is, overeenkomstig de belijdenisschriften der Ne- derduitsche hervormde kerk." Tot de verbreiding dier waarheid wenscbt zij allo geoorloofde mid delen in het werk te stellen, en wel bepaald openbare prediking, bijbellezing enz. Daartoe heeft de vereeniging voor hare rekening aangekocht, een erf gelegen te Bolsward, om een doelmatig gebouw op te richten. De vereeniging wordt aangegaan voor den tijd van 29 jaren. De Nederlaudsche Vereeniging van Weldadig heid te Brussel, ouder, bescherming van Z. M. den Koning der Nederlanden, hield dezer dagen hare vijlde jaarlijksche algemeene vergadering. Uit het bij die gelegenheid uitgebrachte verslag over het dienstjaar 1871/72 bleek, dat die uit muntende inrichting opnieuw met zeer veel vrucht heeft gearbeid. De uitgaven (fr. 6,949.20) hebben dan ook de inkomsten eenjgermate overtroffen; de laatste bedroegen namelijk slechts fr. 6,447.07. Daar het vorige dienstjaar echter fr. 1,452.05 be schikbaar had gelaten, was het mogelijk het te kort te dekken en bovendien nog fr. 932.50 in de reservekas te storten. Het aantal leden was in- tusschen nog steeds klimmende; gedurende bet laatste dienstjaar bereikte dat getal 236, tegen 218 in 1870/71. De Vereeniging verleende hulp aan 244 personen, 62 huisgezinnen uitmakende, en stelde 65 Nederlanders in staat kosteloos naar het vaderland terug to keeren. De vergadering ging ten slotte over tot de ver nieuwing van het bestuur, dat thaus op de vol gende wijze is samengesteld: de heeren F. van. Vollenhoven, voorzitter,; 'tHoen, vice-voorzitter; F. H. van Stralen, secretaris; A. Jitta, kasbe- waarder; J. hl. Giesbers, A. G. van Detb, E. A. E. Nijhoff en G. Wemans. In een vergadering van de commissie der Ne- derlandsch-Amerikaansche Landbouw- en Emi gratie-Maatschappij, waar ongeveer 360 aandee- len waren vertegenwoordigd, is besloten tot het zenden van afgevaardigden naar California, ten einde aldaar met de Regeering en met de direc- tiën der spoorwegmaatschappijen onderhandelin gen over den aanbouw van land aan te koopen. De heer J. A. Obreen, oud:kapitein der infan terie, die in de maand Mei naar California ver trekt tot het aankoopen van bedoelde onderhan delingen, zal eerlang door anderen met hetzelfde doel worden gevolgd. De Nederlandsche Gustaaf-Adolf Vereeniging, afdeeling Utrecht, ontving dezer dagen van mevr, de wed. C. eeue gift van f 200, ter vergoeding van vervallen jaarlijksche contributie van wijlen haren echtgenoot, dgn heer, C., onlangs overleden, overeenkomstig dep door heui Oitgedrukten wensch. 1 1 De Haagsche correspondent van de N. Mid. delb. Ct. deelt roede, dat, de Minister van Oorlog op hoog bevel voorloopig heelt afgezien van het gevolg geven aan zijn voornemen, om het mili taire huis des konings op te heffen. Hij wil die quaestiethans laten uitmaken by de wettelijke legerorganisatie. Bij den heer Jaffi Leendertz te Amsterdam, is thans verschenen eene Hollandsche vertaling van het officieel verslag der beraadslagingen, op den 9den en 1 Oden Februari 1872 te Home lunchen Katholieke en Protestantsche godgeleerden gehouden, over de vraag „Is de Apostel Petrus te Home geweest f" Als beklaagd van diefstal stond gisteren voor de Rechtbank te Rotterdam terecht een heer, met een zeer deftig voorkomen en elegant gekleed. Volgens zijne opgave is hij ruim 60 jaar oud, rentenier en plantage-eigenaar, naar Nederland gekomen om finaucieele aangelegenheden in orde te brengen. Bij zijne komst alhier bezocht hij eenige familieleden, en daar hij aan de dochter des huizes een souvenir wenschte te vereeren begaf hij zich naar deu winkel van de firma D.Romain op de Hoog straat aldaar, waar hij een ring met brillonten uit koos, ter waarde van 180. Terwijl de winkeljufvr. dien riDg liet oppoetsen, hield de winkelierster een gesprek over onverschillige zaken met den kooper. Een oogenblik later werd een juweelen ring, ter waarde van f 250, vermist. Dit werd den kooper medegedeeld, die daarop in de achter kamer zijne jassen uittrok en beweerde niets van dien vermisten ring te weten. Toen de juf vrouw met den gekochten ring terugkeerde en de kooper dien wilde betalen, bemerkte de winj kelierster, dat hij den vermisten ring in de hand achter de portemonnaie hield. De politie, inmiddels gewaarschuwd en ver schenen, nam den heer mede en hield hem in arrest. De verdediging van den bekl. kwam hierop neder, dat bij meende, dat de ring, dien hij in de hand hield, dezelfde was, dien hij had gekocht. De Officier req uireerde veroordeeling tot cellulaire Het Provinciaal gerechtshof in Zuid-Holland beeft gisteren uitspraak gedaan in de zaak van de Rotterdamsche zandschippers, vader en zoon, Groenheer en den sjouwer Bijleveld, beschuldigd van diefstal van gietijzer bij nacht op een be woond vaartuig, door meer dan een persoon. Vader en zoon G. zijn, met vrijspraak van de verzwarende omstandigheid als zou de diefstal bij nacht zijn gepleegd, veroordeeldde eerste, tot 5 jaren tuchthuisstraf, de laatste tot éen jaar cor- rectioneele gevangenisstraf; terwijl de derde besch, werd vri gespiók n Vervolgens heeft hot Hof kennis genomen van een diefstal, welke in het begin van dit jaar te Rotterdam heeft plaats gehad. Den beschuldigden B. J. van G., machinist, en C. G., stoker van beroep, is ten laste gelegd, dat zij den 14den Januari jl., des morgens te kwar tier over zessen in de Goudsche Wagenstraat te Rotterdam ten nadeele van den goud- en zilver- kasthouder Vos aldaar, hebben weggenomeneen aantal gouden voorwerpen ter waarde van/300. Den eersten besch. v. G. is bovendien ten laste gelegd op den 12den Januari van een beschonken persoon een zilveren horologe te hebben ontvreemd en den 25sten December te voren aan een ande ren man mede een zilveren horloge te hebben ontstolen. Wat den diefstal der gouden voorwer pen betreft, trok de eerste besch. zijne bekentenis, voor den rechter-cominissaris afgelegd, in, en gaf hij voor dat hij, voorbij den winkel gaande, twee doozen, waarin zich de voorwerpen bevonden, op de stoep vond liggen; de 2de besch. ontkende mede: hij zou, ter goeder trouw eenige der gou den sieraden als cadeau van v. G. te hebben aan genomen. Ook de diefstallen van de horloges van den lsten besch. ten laste gelegd, werden door hem ontkend. Deze 1ste besch. werd reeds vroe ger door den militairen rechter tot drie jaren kruiwagenstraf en doot dit Hof tot vijf jaren tuchthuisstraf veroordeeld. Adv. Gen. Mr. van Maa- nen meende dat de afgelegde bekentenis van den lsten besch. moest blijven gehandhaafdwat den 2den besch. betreft waren er voldoende aanwij zingen van diens schuld, de diefstal kon onmo gelijk door één persoon zijn begaanomtrent den tweeden eenvoudigen diefstal, den lsten besch. ten la§te gelegd, was volgens Adv.-Gen. geen wettig bewijs geleverd'hij eischte ten slotte schul digverklaring van beide besch. aan diefstal bij nacht, door meer dan een persoon gepleegd, in een bewoond huis met behulp van breken van buiten en inklimmiug; den lsten daar-' enboven aan een eenvoudigen dièfstal en' ver oordeeling van: N°: 1 tot tuchthuisstraf vah 5 tot 20 jaren en van N°. 2 tot tuchthuisstraf van 5 tot 16 jaren, met vrijspraak van den lsten be- schultL waf den 2den eenvoudigeu'diefstal betreft. De verdediger van den lsten besch. Mr. Kraeutler liet zijne zaak aan de billijkheid en rechtvaardig heid van het Hof over. Mr. Pape verzocht de vrijl spraak van den 2den besch., en omdht z. geen voldoend bewijs uit de aanwijzingen voortvloeide.. Aanstaanden Zaterdag uitspraak. Te Veendam is vpor een betlrag van f- 23,000 ingeteekend, ten einde te strekken tot grond- én bedrijfskapitaal voor eéne aldaar op te richten fabriek van lucifers, onder den naam van Lucifer Bolgicus. Daar du bedrag voldoende is om de zaak in werking te brengen, is er een bestuur der vennootschap benoemd, bestaande uit de hee- rén Mi. G. NautS, als directeur; Mr. M. van der Tuuk, Mr. M. G. L. Jorissen ea J. Wilkens Kzm, als commissarissen. De Koninklijke Academie van Wetenschappen te Stockholm heeft besloten een gedenkzuil op te richten voor Linnaeus, den vader der natuur lijke historie, waarvoor reeds in 1849 een oproe ping gedaan was. De zuil zal den 10 Jaduari 1878, juist 100 jaren na Linnaeiis dood, worden opgericht. Naar wjj vernemen is gisteren het kasteel Bil joen mét den ondergrond verkocht aan den 'heèr Lups, eigenaar van het uitgestrekte, daaraan- grenzende landgoed Beekhuizen. ArnCt.) Een jongman te Harlingen dio door een make laar io reinplafanlen en Dommerverwisselaars was geëngageerd en 95 handgeld had ontvan gen, is -Zaterdag-morgen met een gezelschap van omstreeks 100 landverhuizers naar Amerika ver trokken. Hij gaf voor, dat bedoelde makelaar hem genoemde soui had geleender waren geen termen om een jongman net emigreoren te be letten. Dezer dagen had inde Willemstraat te Utrecht het volgende plaats: Zekeren V., het beroep van koopman in beenderen, ijzer, vodden enz. aldaar met guns.ig gevolg mtov.lende, weid door de ei genares de huur van het door hem bewoonde perceel opgezegd, ouidat zij hare dochter, daarin wenschte te laten wonen. V. werd daardoor voor loopig broodeloos eu hij bracht het onbillijke de eigenares onder het oog: te meer daar een zeer zware huorprijs hem drukte; deze wilde echter niet de minste concessie doen. Het volk in deze dichtbevolkte buurt de-geschiedenis vernemende heeft al de glasruiten van het perceel ingesmeten en bleef geruimeu tijd at schreeuwende en zin gende voor het huis staan. Te Nieuwkoop is 'Woensdag-avond bij eeo hevig onweer een jongmensch van twintig jaar, terwijl hij bezig was met op het land aardappe- leu te poten, door den bliksem getroffen en gedood. Bij Antouie Verkuilen te Uden werd in den aanvang dezer maand een braudbrief gelegd waarbij gelast werd eene .som vap f 25 te leg gen bij den scheidingspaal Uden en Nistelrode, met bedreiging van brandstichting zon daaraan niet werd voldaan. Den 22sten dezer i3 deze zaak tot klaarheid gekomen en is zekere A. G., metselaar aldaar, aangehouden, die bekend heeft zich daaraan te hebben schuldig gemaakt. Hij is dientengevolge overgebracht Daar het huis van verzekering te 's-Hertogenboscb. Er wordt hier een verdelgingskrijg gevoerde ZOO schrijft uien aan de Arnh. Courant uit het land van Maas en Waal. Een verdelgingskrijg tegeo de zwartrokken, die in onze steden, dorpen en gehuchten zich hebben genesteld en in den laat- slen tijd sterk zijn toegenomen. Er zijn gemeen tebesturen, die zelfs premiën hebben uitgeloofd voor hunne uitroeiing. Te Winsum is dit aanbe steed voor /12. Het gevolg er van is, dat de kraaien van het eene dorp vluchten naar het ander, en de wijk nemen naar de bosschen; maar ook daar laat men haar geen rust. 's Avonds en 's nachts hoort meo gedurig schieten of er een guerilla-oorlog gevoerd wordt, of moorden worden gepleegd, en vraagt men naar de oorzaak, dan verneemt men drt de Ooereujougens op de jacht zijn vau ue kraaieu, die uit andere gemeeDten zijn overge komen. Wij gelooven aao deze zaak publiciteit te moe ten geven, niet zoozeer om het feit zelf, maar vooral om de gevolgen. De kraaien zijn de beste veldwachters, voor zooveel de bescherming van den oogst betreft. Duizenden en millioeDen in secten, die aun de veld- en boomvruchten schade toebrengen of ze vernielen, worden door de kraaien verslonoen, terwijl zij zélven aan den oogstgeen kwaad doen. Het is daarom onvergeeflijk van onze boeren, dat zij zulk een jacht maken op deze nuttige dieren, en het ware te wenschen dat van hoogerhand aan het vernielen van deze vogels paal en perk wierd gesteld. Vooral thans zullen wij hunne hulp alleszins noodig hebben, nu dezen winter het land niet onder water stond en er dus veel meer insecteo zullen komen dan in natte jaren. De vraag is zelfs bij ons gerezen of de ge- ineentebestureu, die premiën voor de uitroeiing heb ben gesteld, die som wel op hunne begrooting zulien kunnen verantwoorden en Gedeputeerde Staten den post voor zulk een ondoordachten die- reomoord niet sullen schrappen. Ik hoop het; dan zal de manie wel wat verminderen, eD wat meu in domheid doet, zal men misschien nala ten uit zuinigheid. Dit echter is zeker, dat de ge meentebesturen die f 12 voor het uitroeien van kraaiennesten betalen, den ingezetenen bovendien duizen-len guldens schade doen. Dat een inzender in het Haagsche Dagblad die uitroeiing wil, omdat de uitwerpselen van de kraaien, indien zij ru iemands oog vullen (1), dezen blind maken, is aan den stedeling misschien nog te vergeven, maar op het platteland moest men toonen ook in dit opzicht hooger te staan dan het Dagblad en zijue getrouwe lezers. De luitenaut-ter-zee 2de klasse J. H. Mijer en de officier van administratie 3de klasse J. P. van Goethem worden met 6 Mei aanstaande geplaatst aan bourd van Zr. Ms. wachtschip te Willems oord, laatstgemelde met bestemming om gede tacheerd te worden aan boord van het instruc- tievaartuig Urania. Z. M. heeft aan den heer G. A. Ouwens, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van entreposeur der in- en uitgaande redden en accijpsen te Amsterdam, behoudens aanspraak op pensioenonder dauk betuiging voor de diensten gedurende eeo tijdvak van bijna 49 jaren aan den lande bewezen. Z, M. heèft den lsten luit. H. M. D. van Riems dijk, van het 7de reg. iuf, werkzaam bij de Kon. Mil. Akademie, öp het daartoe door hem gedaan verzoèk, een eervol ontslag verleend uit den mi litairen dienst, en den rang verleend van kapit., en hem tevens vergund de activiteits-uniform te blijven dragen. Z. M. heeft benoemd bij het wapen der cava lerie: bij het 2de reg. huzaren, tot ütm. van de 3de il, (bij keuze), deo lsten luit. F. de Bas, van den generalen staf; tot lsten luit. (n. o. v. r.) den 2deü luit. J. R. A. H. Higly, van het korps; bij het 3de reg. huz., tot ritin. van de 3de kl. (n. o. v. r.), den lsten luit.-adj, J. O. Wilbrenninck van bet korps. Z. M. heeft de benoeming van Jhr. Mr. U. P. van Kuruebeek tot lid der comm. van adrniui- stratie over bet burg. en mil. huis van verzekering te 's-Gravenhage, op zijn daartoe gedaan verzoek ingetrokken, en benoemd tot lid der genoemde commissie W. B. Bunnik, luit.-kol. bij den staf der inf., dir. der normaal-schietschool te 's-Graven- M. heeft benoemd tot plaatsverv. kantonr. te Sittard L. J. B. van der Heyden, notaris aldaar. Bi'NNJSN LiA.IV X>. Amsterdam, 25 April. De leening der Stoom vaartmaatschappij Nederland is nog niet voltee- keod. Naar men zegt, blijft zij nog open. De in schrijvingen worden in haar geheel aangenomen. Helder, 24 April. Hedenavond is alhier voor loopig eene atJeeling tut stand gebracht van „de Nederlandsche vereeniging tot bevordering der koepokinenting", ouder het bestuur van de heeren Oudenhoven, dirigeerend officier van gezondheid bij de marine, Dr. Hellema en Broeksma. Gouda, 26 April. Gisterenavond werd alhier de laatste vvintervoorstelliug vuor dit jaar gege ven door het tooneelgezelscbap van de heeren Atorecht eo van Ollefen. De heer Albrecht vervulde met het hem eigen talent de hoofdrol in Bartheluiaa's lijdeu" eu werd iu de pause verrast door een toespraak, van den heer P. Drooglever, die hem in naam van de leden der heerensocieteit en van eenige ge achte ingt zeteuen een fruitschaal met zilveren beslag eu keurigen schep aanbood, als blijk van waardeering der aaugename avonden, door Gou da's burgers in dit seizoeu gesleten onder den invloed van het schoone spel van het zoo gun stig bekend staande tooneelgezelschap en vooral van den hoofdpersoon, den heer Alurecht. Amersfoort, 25 April. De zitting der arroudis- semeuts-rechtbank van heden was slechts een ver volg van die der vorige week, ter zake vau G. v. W. huisvrouw van P. v. N. en P. M. O-, beiden beschuldigd van in deu avond van 2 April 1.1. bij verschillende ingezetenen vensters te hebben inge worpen. Voor de eerste beschuldigde had de offi cier van justitie een cell, gevangenisstraf van 6 maanden en 3 dagen en 3 geldboeten elk van 25 geëischt; de i echtbank heeft haar veroordeeld tot 3 maanden en 8 dagen eenzame opsluiting en 3 geldboeten elk van 25. Vóór den tweeden beklaagde had de officier van justitie 3 m. cell. gev. en eene geldboete van f 25 geëischt; daar beklaagde echter nieuwe ge tuigen had opgegeven werd deze zaak heden op nieuw behandeld. De heer Mr. H. J. van Lier van Amsterdam had de verdediging Van bekl. P. M. C. op zich genomen. Behalve den getuige A. v. d.; K-, onbezoldigd ryksveldwachter alhier, die de vorige week onder eede verklaard had, dat hij besch, in éen perceel vensters had zien ingooien, werden nog 8 andere getuigen gehoord, waarvan éeu gezien had dat een andere persoon dan beklaagde 't feit gepleegd had en wel éen der drie personen die op 't oogenblik dat de ramen werden ingegooid in 't bewuste perceel daar voorbijkwamen, 't geen door die drie personen, die ook als getuigen werden gehoord, ontkend werd. Nadat alle getuigen hunne verklaringen hadden afgelegd verkreeg de officier vau justitie 't woord en persisteerde ten stelligste bij zijn eisch; terwijl door Mr. v. Lier zeer duidelijk betoogd werd dat 't volstrekt niet bewezen is dat beklaagde 't feit gepleegd zou hebben. Na veel re- en dupliek is de uitspraak bepaald op heden over acht dagen. Arnhem, 25 April, Gisterennatniddag is bij een korstondige donderbui, nabij Huissen een woning door den blissem getroffen en afgebrand. Opmer kelijk is het, dat er bijna geen zomer voorbijgaat, zonder dat de bliksem in of nabij dal stadje in slaat. Deventer, 24 April. Bij de aangifte voor het trouwen heeft zich hier en zonderling geval voorgedaan. Zekere frissche deerne, die Jannetje genoemd werd, zou in 't huwelijk treden met deo jongman hare keuze, aiaar de geboorteacte, door haar ingeleverd, spreekt niet van een Jaunetjt, maar van een JaD, en zij staat daarin als mi vernield. Voorloopig is 'i huwelijk uitgesteld ft de met-identiteit van gezegde jongedochter m. den Jan van de geboorteacte zal zijn bewezen. (Zw. Ct.) Tiel, 24 April. In de vergadering van heden heeft de Gemeenteraad het besluit genomen, dol aan de hoogere burgerschool alhier zal worden toegevoegd een landbouwschool, ingeval door het rijk en de provincie eene jaarlijksche subsidin verleend wordt, benevens eene bijdrage voor de oprichting. Sneer, 25 April. Tot nog toe bestond er vrees dat de tentoonstelling van landbouw, door de 11de Afdeeling der Friesche Maatschappij van land bouw en veeteelt te houden, niet zou samenval len met de Algemeene Vergadering en het Co: gres der Nederlandsche Maatschappij van Nijve> heid. Die vrees is thans opgeheven, daar ma nagenoeg eenparige stemmen door de afdeeling besloten is, die tentoonstelling te doen plaats hebben op den tweeden Woensdag der maand Juli, alzoo in den zelfden tijd van de saineD- komst der afgevaardigden van genoemde Maat schappij. Het definitief programma voor die al- gemeeue vergadering en congres is nog niet vastgesteld. Het muziekkorps van den heer Coe- nen uit Utrecht is intusschen reeds geëngageerd tot het geven van vier matinée's en vier con certen. Middelburg, 24 April. Gisleren hield het alhier gevestigd comité van het „Roode Kruid" de jaar lijksche vergadering, waariD verslag en rekening is gedaan over het afgeloopen jaar; het getal le den bedraagt thans 151. De heeren F. Nagtglas en J. W. de Raad, die als leden van het bestuur aan de beurt van aftreding wareD, zijn herko zen, terwijl in de plaats van deu heer Mr. Bij leveld van Serooskerken, die verzocht had niet verder in aanmerking te komen, tot lid van het: bestuur is benoemd de heerE:J. W.Koch. Voort-1 is besloten tot het schenken eener som van 5D* aan de alhier bestaande commissie tot verbete ring der ziekenverpleging, als bijdrage in de kos- i ten van opleiding van verpleegsters iD het zie kenhuis te Rotterdam. Cielci- e» Effectenmarkt. Amsterdam, van 16 tot 22 April 1872. Was de markt gedurende de geheele week al niet zeer gunstig gestemd, waartoe het welbekende bericht van de Daily Telegraph aanleiding gaf en voorts de uiet zeer geruststel lende tijdingen uit Parijs en uit Berlijn die wel geen beterschap koodeo brengenheden waren dan ook de prijzen ove' 't geheel zeer flauw ten gevolge van de doo Dauy News aangekondigde vermoedelijke aftreding van het ministerie Gladstone, en lager afkomendt buitenlandsche merken. Zonder al te pessimistische inzichten te zijn toegedaan, kunnen wij niet ontveinzen dat de horizont voor de beurs tamelijk bewolkt is en hel allen schijn heeft, dat de diplomatie hare uiterste bekwaamheid wel aan den dag zal moeten leggen om ons werelddeel te bewaren voor toooeeleu als 1870—1871 ods leverden en die nog maar al te versch in het geheugen liggen. De first rate beurs- lieden schijnen er eveneens over te denken en onthouden zich althans van groolere ondernemin gen, terwijl menige kapitalist zich bij voortduring vergenoegt met de matige rente van 314 pCt. voor prolongatie, liever dan zijn vlottend kapitaal thans aan banden te leggen. De handel bepaalt zich dus hoofdzakelijk tot de behoefte voor geld belegging van kleiüe kapitalen, terwijl de specu latie op weinige uitzonderingen na gedreven wordt door de sterreD van de mindere grootte. Wat deu loop der prijzen betreft, zouden wj zeggen dat er over onze nationale schuld niet klagen valt, indien wij ons n.l. bepaalden tot de prijzen van verleden Zaterdag, doch er schijnt heden zulk eene verwarring geweest te zijn iu de opgaven der commissionairs die aan de beurs met het vaststellen der noteering belast zijn, dat men goedgevonden heeft van de 214 en de4pCt. geene noteering te geven; zooveel is echter zeker dat de 3 pCt. heden 7is pCt. hooger sluiten dan den 13den dezer. Handelmaatschappij echter was steeds flauw, terwijl aandeeleu Hollandsche Spoor weg-Maatschappij, na van 110)4 tot 112 te zijn gestegen heden 14 pCt. verloren, evenveel;als aandeeleu Exploitatie-maatschappij. Centraal- Spoorweg aandeelen liepen van 354t op 84 pCt. terug, doch die der Koniukl. Nederl. Stoomboot maatschappij brachten het vao 103 tot 105 pCt- Van de buitenlandsche fondsen liepen Span jaards, die aanvankelijk iets gewonnen hadden, vrij sterk terug; de buitenlandsche blijven 30, de binnenlandsche 2554 pCt.; ook Fransche 3 pCt rente sluit lager even als de meeste Russischs staatsfondsen, die in den loop der week zich ta melijk wel hersteld hadden van den druk door de nieuwe leening op de prijzen uitgeoelend, doch heden vrij gevoelig leden. Van de Russische spoorwegfondsen kan niet hetzelfde gezegd wor den, want deze OieldeD zich term staande tegeo de richting van dezen dag, beter dan de Oosten- rijksche en de Italiaansche die eenig verlies moes ten lijden. Het meest echter moesten de Oosten-:

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 2