Zaterdag 20 April. I N°. 3741. A°. 1872. PRIJS DEZER COUUAST. Voor Leiden per 3 maanden3.00 Franco per post.m 3.85 Afzonderlijke NommersJ.0.05 Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon-en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN. Voor iederen regel0.15. Grootere lettors uur de plaatsruimte die zij beslaan. Lelden, 19 April. 1. II. heeft aan Mr. C. W. Hubrecht alhier, dp zijn verzoek, eervol ontslag verleend als voor- lilier van den militieraad, voor de lichting der Istionale militie van dit jaar, in het 3de militie-' Histrict van Zuid-Holland. Wij lezen in de N. R. Ct.Eenige beminnaars san muziek te Leiden wenschten gaarne, dat bij 'gelegenheid der muziekuitvoeringen te Rotterdam, s o. a. op 12 April, de geannonceerde expres. 'Itrein ook Lèiden aandeed,'ten einde van die uit voeringen gemakkelijker gebruik te kunnen maken Naar wij vernemen, hééft de Minister van O'ór- I log, op voorstel van den chef van den Generalen Staf, de verschillende plaatselijke en garnizoens- kommandanten uitgenoodigd, om, gedurende den aanstaanden zomer, door de officieren van de onder- tcheidene wapens in het garnizoen kaarten te loen vervaardigen'van de omstreken van iedere testing, fort of garnizoensplaats op een afstand Kan 3000 meters van den hoofdwal der vesting of fort of van den buitenstén kring huizen van ifcet garnizoen, en wel op de schaal van 1 :8Ó00. Deze kaarten zijn bestemd éoor het archief; het garnizoen, ten einde, voor zooveel de Vestingen betfeft, ook in oorlogstijd voor de ves- liDg-kommaodanten te kunheh dienen. Gisteren zijn te 's-Gravenhage door de prov. ommissie voor het lager' onderwijs geëxami neerd, voor de handwerken vau nut en staéak, ■17 onderwijzeressen. Afgewezen 5, toegelaten In, zijnde de dames A. J. H. Boon, G. van der Jilurgh, A. M. Doofman, A. M. van dér Hoeven, W. Kiel, M. van der Maarel, A. D. J. Parmén- [for, G. D. ter Poorten, J. J. van der Togt, M. sijn; voor smaak alleen, de dames J. T. Gericbe 111 S. A. Rijshouwer. Voor de akte van hoofd onderwijzeres 9 candidatén; afgewezen 3, toege laten 6: de dames J. E. Hooyland; J. J. Lagers, E. Leupen, J. C. Reeselaar, A. E. van Rijn- tach en J. van Weleveld. Uit 's-Gravenhage meldt men ons, dat binnen veinige dagen weder eene belangrijke promotie fjiij het leger wordt verwacht. 1 {U. D.) Dezer dagen overleed te 's-Gravenhage de heer J. G. A. Gallois, oud Indisch hoofdambtenaar, ridder der Militaire Willemsorde en van den Nederlandschen Leeuw. Gisteren overleed te 's-Gravenhage in 64jarigen ouderdom, Jhr. Mr. A. J. L. baron Stratenus, oud- ïlinister van Buitenlandsche Zaken. I Naar men verneemt, is bij de verplaatsing van directie van het materieel der artillerie van [Utrecht naar 's-Gravenhage, de kolonel van Exter, 1 kominandant van het 2de reg. vest.-art. te Utrecht, I net het oppertoezicht over het geschut en de [immunitie in de Utrechtsche stelling belast. Te Euschedé is tot lid der Provinciale Staten tan Overijsel gekozen Mr. A. van Laer, kanton- techter te Delden, met 215 van de 321 stemmen. Bij Zr. Ms. besluit van den 5den April jl,, is •in een groot getal gevangenen in het huis van flpsluiting en tuchtiging te Leeuwarden kvvijt- ttelding of afslag van het onvervuld gedeelte banner tuchthuisstraf verleend. 11 gevangenen ■ebben geheele kwijtschelding, 14 een afslag van ['es en 32 een afslag van drie maanden ontvangen. De eerewacht van studenten te GroniDgen, die i 's Konings bezoek aldaar mede den Vorst bege leiden zal, heeft benoemd tot haren kommandant 6(11 heer J. W. Alting Mees, tot ondeTkomman- taailhr. L. de Milly en tot banierdrager Jhr. A. f Imhoff. 0p 1 Augustus e. k. zal een gedeelte van den l'poorweg Venlo—Hamburg voor het publiek ver- beer worden geopend. Naar men verneemt, is de monitor De Tijger he ltod om dezen zomer de groote rivieren van land te bevaren en verschillende peilingen R opnemingen te doen ter verbetering van het Door wijlen Mevrouw Barendina Metz, weduwe •kn heer Willem Arnoldus Hazelaar te Haarlem, zijn gelegateerd aan het fonds van het Gerefor meerd Burger Weeshuis aldaar ƒ10,000 op het Grootboek 2% pCt. N. W. S. en ten behoeve van het fonds van de Kinderkerk 500 in gereed geld eens; en door wijlen Mejuffrouw A. Verburg is bij uitersten wil aan het fonds der Diaconie van de Ned. Herv. Gemeente vermaakt eene som van 500: alles vrij van successierecht. Gisteren is aan den Gemeenteraad van 's-Gra venhage gezonden een adres van een twintigtal léden der Algemeéne VGravenhaagsche Werk liedenvereniging, den Raad verzoekende dat aan hunne Verdediging worde verleend een sub sidie van 20,000 in eens of een renteloos voor schot van 40,000, ten einde eene tweede brood fabriek daar ter stede op te richten, om daardoor den werkman goed en minder kostbaar brood te verschaffen. Eenigen tijd geleden is te Groningen eene Ver- eeniging van timmer- eD metselaarswerkbazen, onder den naam Vrijheid en Orde opgericht. De Vereeniging telt thans 53 leden en heeft in hare vergadering van den 12den dezer de volgende bepalingen vastgestelda. dat des Maandags door de leden geene knechts züllen aangenomen wor den; b. dat die knechts. Welke zich aan -wange drag of dronkenschap schuldig maken en om deze redenen door een van de leden worden ontsla gen, gedurende 14 dagen door geen der leden als iknecht mogen worden aangenomen, en c. dat <joor ieder lid aan de knechts, op wier gedrag niets valt aan te merken en die, om welkerede nen dan ook, zulks verlangen,., een bewijs van goed gedrag zal worden afgegeven. Indien een knecht, om werk te bekomen, zich tot een van de leden der Vereeniging wendt, zal hij dit bewijs moeten vertoonen, zullende, ingeval hieraan niet mocht voldaan worden, hem geen werk worden verstrekt. Prof. E. C. Donders te Utrecht verklaart: Ik bad gemeend, het hoonend artikel, tegen dr. Finckelnburg te Godesberg gericht en in het Utr. Dagblad opgenomeD, met stilzwijgen te kun nen voorbijgaan. Nu er opnieuw de aandacht op gevestigd werd, gevoel ik mij gedrongen te verklaren, dat ik dr. Fiéckelnburg, als arts, als mensch en als geleerde gelijkelijk hoogacht en zijne benoeming tot hoogleeraar aan de hooge- school te Bonn, waaraan hij trouwens reeds als docent was verbonden, van harte heb toegejuicht. In de fabriek van de firma Enthoven en Cömp. te 's-Gravenhage, is de werkman v. R. tusschen de drijfriemen van een machine geraakt met dat ongelukkig gevolg, dat zijne kleederen hem van het lichaam zijn gescheurd en hij zelf vrij hevig aan arm en borst gewond is. Te Veendam vonden een paar knapen een af geschoten vuurpijl; zij deden kruit in de bus en een er van stak dit aan, terwijl de ander de bus nog in de hand had. De bus sloeg uit elkaar en kwetste beide knapen aan de handen, den laatst bedoelde zoo, dat zijn duim, na een lang lijden, moest afgezet worden. Hij kreeg de klemenover- eed. De ander, aan drie vingers gewond, is weer hersteld. Gisteren in den vroegen morgen kwam eene vrouw met drie kazen bij een winkelier in het Rosendaal te Utrecht, en bood die daar ter ver koop aan. De winkelier koesterde eenige arg waan, dat zij gestolen waren, waarom hij de vrouw aan de praat hield totdat er agenten van politie, waar hij om gezonden had, gekomen waren. Deze namen haar in hechtenis. Zij heeft bekend dat zij de kazen onder Vreeswijk door diefstal bekomen had. Later zijn twee vermoe delijk medeplichtigen eveneens door de politie aangehouden. In de gemeente .Bath heerschen sedert een paar dagen de mazelen zoozeer, dat het aantal schoolgaande kinderen bijna tot op de helft ver minderd is. Het verslag van de Vereeniging het Roode Kruit over hare handelingen gedurende den Fransch- Duitschen oorlog (een boek van 400 pagina's) bevat: IV de voorbereidende maatregelen en ver kregen middelen2». de eerste verrichtingen der Vereeniging; 3V de tien Nederlandsche ambulan cen en betgeen door die ambulancen is verricht 4°. de verschillende hulpverleening, die ook buiten de ambulancen om werd verstrekt; 5°. een verslag van de laatste algemeene vergadering der Ned. Vereeniging en het in die vergadering uitgebracht jaarlijksch verslag; 6". de boeken waarmede de bibliotheek van het hoofdcomité is vermeerderd, terwijl eindelijk het werk wordt besloten met een netfe kaart van Nederland, waarop alle plaat sen, waar comité's zijn gevestigd, te vinden zijn. Het aantal comité's is gestegen tot 152, waarvan echter na den oorlog 14 weder ontbonden zijn. Het aantal leden der Vereeniging bedroeg 21,387. i)e Comité's hebben hun werkkring over onge veer 600 gemeenten uitgebreid. Ook in on?e bui tenlandsche bezittingen bleek de belangstelling in de zaak van het Roode Kruis groot te zijn. Te Batavia werd een comité opgericht dat, als een middelpunt voor geheel O.-L geconstitueerd, zich aan de Ned. Vereeniging aansloot, geheel in over eenstemming met 's Konings besluiten. De inkom sten der Ned. comité's bedroegen gezamenlijk f 322,998.32. Zij zonden daarvan aan het hoefd- bestuur 114,368,17. Ook de giften in materieel, kleedingstukken, verbandmiddelen, ververschingen waren hoogst aanzjenlijk. Door het hoofdcomité zijn goederen verzonden naar Aken, Baden, Balan, Bazel, Belfort, Bibrich,. Bienen, Bonn, Bordeaux, Bouillon, Buitscheid, Ca- - pelle, Coblentz, Creutznach, Dusseldorp, Duisburg, Erfurt, Havre, Heinsberg, Kleef, Kork, Luxem-i burg, Lisieux, Mannheiui, Metz, Muhlheim, Naum- burg, Neuwied, Parijs, Pont| TEvêque, Rijsél, Bédan, Saarbrucken, Trier, Valenciennes, Ver sailles en Wesel, gezamenlijk voor een waarde van 118,338,40. Door de veraohillende comité's is daarenboven een groote voorraad goederen naar het buitenland verzonden. Bij de tentoonstelling van vee, in de vorige maand te Rotterdam door de afdeeliog Rotter dam en omstreken van de Hollandsche Maat schappij van Landbouw gehouden, ontbrak, om bijzondere redenen, het pluimgedierte, zooals an ders nimmer het geval was. Daarom zal in de volgende maand eene afzonderlijke tentoonstel ling van dat gedierte worden gehouden, waar voor ruim 200 aan prijzen zijn uitgeloofd. Doch dan zal tevens bij uitzondering, eene tentoonstel ling van honden worden gehouden. Een aantal medailles of .prijzen looft de afdeeling uit voor de uitnemendste uit 23 soorten honden, van den New-Foundlander af tot het schoothondje toe. Ook stelt zij medailles of prijzen beschikhaar voor den grootstcn, den kleinsten of den zeldzaamstcn hond. Het zal ieder dierenvriend, die zich schaamt over de hondenmishandeling onder onze oogen, aan genaam zijn te vernemen, dat ter afzonderlijke be oordeeling en bekroning worden ingewacht voor werpen, betrekking hebbende op de huisvesting, voeding of verzorging van honden. De gemeenteraad van Amsterdam heeft het adres van de Kiesvereeniging Burgerplicht, over de oprichting van eene kweekschool voor onder wijzers, voor kennisgeving aangenomen, omdat, naar beweerd werd, eene kiesvereeniging zich niet direct moet mengen in gemeente-aangelegen heden, waartegen wel werd aangevoerd, dat de vereen, eene erkende vereeniging is, en dus het recht van petitie heeft; dit mocht echter de kleine meerderheid niet overtuigen. Ook is besloten, om een contract voor 15 jaar te sluiten met de Be- tuminous Rock Paving Company, om de met as phalt gedekte voetpaden, bij wijze van proef, te vernieuwen en te onderhouden met natuurlijke asphalt uit de groeven van Val de Travers in Zwitserland. Men leest in de Maasbode: ii Wij hebben onmiddellijk medegedeeld wat het Amilltrdamsche Weekbl. voor Israëlieten meende in het midden te moeten brengen tegen het door ons uit het Huisgezin overgenomen bericht over een door de Joden te Amsterdam op Witten Don derdag 11. gehouden optocht. Thans gaan wij ver dér, daartoe gelukkig in staat gesteld door een onzer vrienden te Amsterdam, die den optocht een kwartier uur lang gezien heeft, en verhalen, wat aanleiding heeft gegeven tot de vrij ver schoonbare vergissing van den correspondent van het Huisgezin. De lampions, gedragen door de man oen, die aan den optocht deelnamen, waren gehecht aan stokken, waaraan een dwarshout verbonden was in den vorm van een T. Door den hevigen regen werden vele der lampions uitgedoofd, en omdat zij van papier waren, geheel van vorm veran derd. Onze berichtgever heeft zich daarvan met eigen oogen overtuigd door lampions,idie als nut- telooze ballast weggeworpen waren, van de straat op te rapen, en hij verklaart rondweg, dat de optocht njete stootends heeft gehad. Hij voegt er zelfs bij, datjhij de Amsterdam- sche Joden, tot een dergelijken gruwel niet in staat acht; sedert verscheidene jaren woont hij in de nabijheid hunner buurt en heeft nimmer gehoord dat zij den Katholieken, die naar de Mozes- en Aiironskerk, welke in de wijk der Jodenstraat staat,gaan, eenige beleediging hebben aangedaan. Wel worden door Protestanten soms zelfs den priesters op andere plaatsen allerlei laag heden aangedaan en zij met de gemeenste scheld woorden bejegend. Ten slotte voegt onze beriohtgever er by, dat hij reeds voor 9 jaren de lampions op die wijze heeft zien dragen bij gelegenheid eener serenade aan den beer Jager gebracht, toen het fiat voor Holland op zijn smalst gegeven was. Wij danken den geëerden briefschrijver voor deze inlichtingen, die hij ons verschaft beeft, en voegen er den wensch bij dat men overal zyn voorbeeld volgen moge, waar men gelegenheid heeft een onjuist bericht, ip ons blad of in libe rale bladen voorkomende, te rectifieeeren." Het Handelsblad merkt naar aanleiding daarvan op gk Beschuldigingen, zóo hatelijk en onwaarschijn lijk als deze, moest men niet zoo jiqhtvaardig plaatsen als thans blijkt te zijn geschied. Behoor lijk onderzoek ware in catu zeer gemakkelijk ge weest, maar men heeff dit eenvoudig verzuimd. Trouwens heeft bet Huisgezin, dat het praatje uit strooide, voor zoover wij weten nog geen poging gedaan, om het kwaad te herstellen en dezelfde man, die nu de Amsterdamsche Joden vrijpleit in de ilaasbode, brengt in eenen adem eene vol strekt onbewezen beschuldiging uit tegen Pro testanten. Inderdaad, het is of men het er nu eenmaal op gezet heeft, de hartstochten in beweging te bren gen. Welgezinde Katholieken kunnen dunkt ons dit streven der bladen, die hunne belangen zeg gen voor te 6taan, niet dan met groot leedwezen en verontwaardiging zien. Indien de schrijver weet dat er priesters beleedigd zijn door Protestan ten; indien men zoo met zekerheid de geloofsbe lijdenis dier beleedigers kent, dan moet het niet moeilijk vallen meer aangaande die personen te weten. Waarom dan zulke zaken niet gebracht, waar ze behooren? Indien ze tsaar en niet weder eenvoudig een verzinsel zijn, dan zal ieder zich er over verheugen, indien zulke beleedigers naar behooren worden gestraft. Doch men werpe maar niet in het wild met zulke onbewezen praatjes, - De Maasbode is bezig met statistieke staten op te maken, ten einde te bewijzen, dat de klacht over stelselmatige achterstelling van Katholie ken bij het begeven van posten en betrekkin gen bij het openbaar bestuur gegrond is. De eerste 10 staten, vormende de afdeeling Rijkszaken," zijn gerfeed en uit de recapitulatie, welke De Maasbode van die afdeeling geeft, blijkt, dat onder de 893 ambtenaren van die afdeeling 72 Katho lieken zijD, of 4 Katholieken tegen 50 niet-Ka- tholieken. De verhouding bij de bevolking van het Rijk (op 1 Januari 1871) is 4 Katholie ken tegen 7 niet-Katholieken. Er walen toen 1,341,119 Kaitholieke en 2,845,151 nlet-Katholieke inwoners. Het Utr. Dagblad meldt: Met leedwezen hebben onze lezers zeker dezer dagen kennis genomen van het treurig bericht, dat een onzer eerste en meest gevierde tooneel- kilustenaren, ook in Utrecht steeds hooggeacht, en gewaardeerd, na eene langdurige ongesteld heid, aan een aielelijden ten prooi was gewor den. Nog meer zal het hun treffen, nu ze lezen moeten, dat de man geheel krankzinnig is. Deze zielstoestand belet hem de verzorger te zijn van zijn hulpbehoevend gezin. Te 's-Gravenhage, Amsterdam, Rotterdam en ook hier ter stede beijvert men ziéh; gelden bij een te brengen, om te kunnen voorzien in het deerniswaardig lot der ongelukkigen. De Rederijkerskamer Jan van Beers, lot dat

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 1