Donderdag 18 April. Nü. 3739. A°. 1872. STADS-BERICHTEN. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DKZKR COURANT. Voor Leiden per 3 maandenf 3.00. Franco per post3.85 Afzonderlijke Nommers0.05. Deze Courant wordt dageijk», met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DEK ADVKKTKNrittN. Voor ioderen regel.0.15. Grootere letten naar de plaatsruimte die xij beslaan. PROCES-TERBAAL rin de opening der stembriefjesdie ter benoeming van een lid van den Gemeenteraad van Leiden, den 16 April 1872, zijn ingeleverd, om af te treden in 1875. Op heden den zeventienden April achttien honderd twee en zeventig in de gemeente Leiden, is door het bureau ran stemopneming in de ter inlevering van stembriefjes bestemde zaal op het Raadhuis plaats genomen, des mor gens te negen uren. Het bureau is zamengesteld uit den heer Dr. Willem ibmelis van den Brandeler, Burgemeester, Voorzitter, en de heeren Peter Ludwig Carl Driessen en Hendrik Nico laas Veefkind, leden van den Gemeenteraad, stemopnemers. De Voorzitter plaatst op de tafel twee stembussen, bij hem den 16den April 1872 overgebragt uit de beide af- deelingen der gemeente Leiden. De zegels der bussen worden onderzocht en bevonden ongeschonden te zijn. De bussen worden achtereenvolgens geopend en bevon den zes honderd een en negentig stembriefjes te bevatten. Dit getal met de lijsten der kiezers, die briefjes heb ben ingeleverd, vergeleken zijnde, is gebleken te zijn even groot als het getal dier kiezers. Nadat de briefjes zijn dooreengemengd, worden zij door den Voorzitter een voor een geopend en overluid voor- I gelezen. Het bureau heeft van onwaarde verklaard twintig stem briefjes, die oningevuld waren. Het getal der geldige uitgebragte stemmen is mitsdien t geweest zes honderd een en zeventig. Yan dit getal zijn uitgebragt op de heeren: Jacobus Johannes Brandhoff Isselman 322 stemmen, Jbr. Mr. Jacobus Nicolaas van Puttkammer 299, Mr. C. W. Hubrecht 15, Mr. J. A. F. Coebergh 10, J. See- lig 7, Mr. H. P. J. Tollens 3 en M. P. Meerburg HCzn. 2, J. W. van Hartevelt, P. van Santen, W. F. van Wijk, 1). Schretlen, J. G. A. van den Upwich, W. F. Kiewit, J. G. F. Hoelen, J. J. Hubrecht, Meysing Jr., H. W. F. Bakker, Frans van der Stok, J. van Santen en C. J. Leembruggen, ieder ééne stem. Hebben alzoo de meeste stemmen verkregen de Heeren: Jacobus Johannes Brandhoff Isselman en Jbr. Mr. Jacobus Nicolaas van Puttkammer. Geene volstrekte meerderheid van stemmen verkregen zijnde, moet over genoemde personen eene herstemming plaats vinden, en zijn deze geplaatst op de bij art. 11 der Gemeentewet bedoelde lijst. En zijn tegen deze opening van stembriefjes door de ia de zaal aanwezige kiezers geene bezwaren ingebragt. En is na afloop van dit een en ander proces-verbaal opgemaakt, in tegenwoordigheid van allen die zich in de zaal bevonden. Gedaan te Leiden, den 17 April 1872. v. d. BRANDELER, Voorzitter. P. L. C. DRIESSEN, 1 H. N. VEEFKIND. J Stemopnemers. PROCES-VERBAAL., van de opening der stembriefjes, die ter benoeming van één lid van den Gemeenteraad van Leiden, den 16 April 1872 zijn ingeleverd, om af te treden in 1877. Op heden den zeventienden April achttien honderd twee en zeventig in de gemeente Leiden, is door het bureau van stemopneming in de ter inlevering van stembriefjes bestemde zaal op het Raadhuis plaats genomen, des mor gens te negen uren. Het bureau is zamengesteld uit den heer Dr. Willem Cornelis van den Brandeler, Burgemeester, Voorzitter, en de heeren Peter Ludwig Carl Driessen en Hendrik Nico laas Veefkind, leden van den Gemeenteraad, stemopnemers. De Voorzitter plaatst op de tafel twee stembussen, bij hem den 16 den April 1872 overgebragt uit de beide afdeelingen der gemeente Leiden. De zegels der bassen worden onderzocht en bevonden ongeschonden te zijn. De bussen worden achtereenvolgens geopend en bevon den zes honderd vier en negentig stembriefjes te bevatten. Dit getal met de lijsten der kiezers, die briefjes heb ben ingeleverd, vergeleken zijnde, is gebleken fe zijn even groot als het getal dier kiezers. Nadat de briefjes zijn dooreengemengd, worden zij door den Voorzitter een voor een geopend en overluid voorgelezen. Het bureau heeft van onwaarde verklaard tien stem briefjes, die oningevuld waren. Het getal der geldige uitgebragte stemmen is mitsdien geweest zes honderd vier en tachtig. Van dit getal zijn uitgebragt op de heeren: Mr. Johannes Adrianus Franciscus Coebergh 271 stem men, Johan Seelig 251, Mr. C. W. Hubrecht 144, J.J. Brandhoff Isselman 6 en Jhr, Mr. J. N. van Puttkam mer 5, H. C. Coebergh, J. van Poelgeest, L. Stadhouder, H. W. F. Bakker,' P. J. Groen, Dr. P. van Geer en Mr. H. L. A. Obreen, ieder ééne stem. Hebben alzoo de meeste stemmen verkregen de heeren Mr. Johannes Adrianus Franciscus Coebergh, en Johan Seelig. Geene volstrekte meerderheid van stemmen verkregen zijnde, moet over genoemde personen eene herstemming plaats vinden en zyn deze geplaatst op de bij art. 11 der Gemeentewet bedoelde lijst. En zijn tegen deze opening van stembriefjes door de in de zaal aanwezige kiezers geene bezwaren ingebragt. En is na afloop van dit een en ander proces-verbaal opgemaakt, in tegenwoordigheid van allen die zich in de zaai bevonden. Gedaan te Leiden, den 17den April 1872. v. d. BRANDELER, Voorzitter. P- L* 1 Stemopnemers. H. N. VEEFKIND. r BUEGEMEESTEE en WETHOUDEES tan LEIDEN, Gezien de adressen Tano. Bebnabdus Thonüs, ;eweermaker, wonende binnen deze gemeente, waarbij nj Tergunning Traagt tot het doen plaatsen Tan eene smidstiuring in het perceel aan de Binnenvestgracht n'. 14; en b. Johannes tan deb Weste, kasten maker, mede alhier woonachtig, daarbij Terzoekende om een fournuis te mogen doen plaatsen in het huis in de Eijnstraat, hoek BinnenTestgracht, n\ 34; Gelet op art. 4 Tan het Koninklijk besluit Tan 31 January 1824 Staatsblad n°. 19); Doen te weten, dat tot het hooren der eigenaars en bewoners Tan de naast bijgelegene en belendende panden, ten opzigte der informatiën de commodo el mcommodo, door Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op het Eaadhuis dezer Gemeente, op Maandag den 22sten April aanstaande, 's voor- middags te elf uren; zullende de belanghebbenden Terpligt zijn hunne bezwaren tegen die verzoeken op dien tijd in te brengen, terwijl, bij verzuim daarvan, zij gehouden zullen worden zich tegen de inwilliging niet te hebben verzet. Burgemeester eu Wethouders Toornoemd, T. D. BEANDELEE, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 17 April 1872. De uitslag van de stemming voor twee leden van den Gemeenteraad rechtvaardigt ten volle hetgeen wij aan den vooravond dezer verkiezing hadden voorspeld. De plotseling opgeworpen candidatuur van den heer Hubrecht, die, zooals te voorzien was, alle kans van slageu miste, heeft tot niets anders ge leid dan de kiezers dubbel werk te verschaffen en het gewenscht resultaat eenigen tijd te ver tragen. De liberale candidaten verkregen, geheel overeenkomstig onze verwachting, het grootste aantal stemmen, maar konden de volstrekte meerderheid niet erlangen. De stemmen op den heer Hubrecht uitgebracht hebben dit veroor zaakt, hetgeen uit de cijfers welsprekend blijkt. Zij die de stemversnippering ten behoeve van de candidaten der behoudende partij provoceerden, heb ben dus alle reden vau tevredenheid over hun werk, maar de liberale kiezers die bij deze gelegenheid schijn van waarheid niet wisten te onderscheiden en aan 't zoet gefluit van die vogelaars gehoor gaven, mogen thans de zelfvoldoening smaken hun tegenstanders in de hand te hebben gewerkt. Gelukkig echter was de kracht der liberale partij nog zoo groot, dat de verschalkte liberalen, eD wij weten zeer goed wie wij daaronder moeten verstaaD, de zaak niet geheel bedorven hebben. Zij hebben nu ruimschoots den tijd om al het verkeerde, al het dwaze van den beganen misslag in te zien en kunnen dien alleen herstellen door hij de herstemming op 30 April a. s. dezelfde wakkerheid aan den dag te leggen, waaraan de rnanneD, die den voarwaartschen weg op willeD, ons sints lang gewend hadden. Leiden. 17 April. De uitslag der heden gehouden verkiezing van twee leden voor den Gemeenteraad is geweest als volgt: Wil briefje. Uitgebracht691 stemmen. Van on waarde 20. Geldige stemmen 671. Hiervau zijn uit gebracht op de heeren J. J. Brandhoff IsselmaD 322, Jhr. Mr. J. N. van Puttkammer 299, Mr U. W. Hubrecht 15, en 35 stemmen op diverse perso uen. De volstrekte meerderheid, 336 slemmeD, nie. verkregen zijnde, zal eene herstemming plaat: hebben tusschen de beide eerstgenoemde heeren Blauw briefje. Uitgebracht 694 stemmen. Van on waarde 10. Geldige stemmen 684. Hiervan wa ren uitgebracht op de heeren Mr. J. A. F. Coe bergh 271, J. Seelig 251, Mr. C. VV. Hubreclt 144, en 18 stemmen op diverse personen. Ife volstrekte meerderheid, 343 stemmen, niet ve;- kregeu zijnde, zal eene herstemming tusschen beide eerstgenoemde heeren plaats hebben. De herstemmingen zullen naar men verneent op Dinsdag 30 April a. s. plaats hebben. Naar wij vernemen wordt de 1ste luiteuait J. C. Jausen van het 4de regiment infauteiie alhier in garnizoen, van 1 Mei tot 1 October ce- zep jaars, gedetacheerd bij het korps pontonnies, ten einde zijne militaire kennis te vermeerderin. Het Brielsche monument zal den lsten April 1873 onthuld worden. De heer Koelman, zooals men weet de ontwerper er van, heeft ook de zorg voor de vervaardiging op zich genomen. Waar het echter vervaardigd wordt, is ons on bekend. Of het asyl tot stand zal komen, meldt men ons verder, is nog zeer twijfel onderhevig. De gelden daartoe noodig zijn op verre na niet bij eengezameld. Hoewel de Utrechtsche commissie tegenwoordig geen opgave schijnt te doen van de bij haar ontvangen gelden mag men voor vrij zeker aannemen, dat zij miöstens nog eens zooveel moet ontvangen, als nu reeds door haar ontvangen is. Gisteren zijn te 's-Gravenhage geëxamineerd voor de Hoogduitsche taal 15 onderwijzers. Afge wezen 6; toegelaten 10: de heeren M. van der BruggeD, P. Gips, E. J. de Heer, J. C. Harmei, W. Jansen, P. J. Keijman, A. D. Leeman, A. L. Schmidt, J. J. J. Schollman en P. J. van Woer- kom. Voor den Landbouw één candidaat, de heer M. C. Diephuis, toegelaten. Z. M. heeft bij HD. vertrek uit Amsterdam aan den burgemeester ter haud gesteld de som van f 2000, ten behoeve van de algemeene armen. Bij kennisgeving van den Burgemeester van Amsterdam wordt aan de ingezetenen bericht, dat Z. M. de Koning hem heeft opgedragen aan de burgerij dank te betuigen voor de hartelijke ontvangst, en vooral aan de bewoners van Kat tenburg, Wittenburg, Oostenburg, de Willems straat en den Zandhoek, voor de vele en ondub belzinnige bewijzen van gehechtheid aan het Koninklijke Huis, die Z. M. zeer op prijs heeft gesteld. llci UCCfU 23. lil. «rvdot ÜtillHHgd. 0131 ft&U OCiligO daartoe om hun goed gedrag door de commissie van administratie te Hoorn voorgedragen gevan genen gratie te verleeneD. Z. K. H. Prins Hendrik heeft ten behoeve van de noodlijdenden door de overstroomiDgen op Java f 2000 gezonden aan de commissie, die zich te 's-Gravenhage met de inzameling van giften belast. Het stoomschip Prins Hendrik, van Port-Said naar Texel, is gisterenmorgen te 9 uren Gibraltar gepasseerd; alles wel. Gisteren vierde Dr. J. H. Nieuwveen, conrector aan het stedelijk gymnasium te Amsterdam, zijn 25jarige ambtsbetrekking bij die inrichting. Aan belangstelling van medeleeraren en leerlingen heeft het den waardigen man niet ontbroken. Het Hongaarsche Ministerie heeft den afgevaar digde Eduard Horn en een syndicaat van ban kiers te Pesth, Amsterdam en Frankfort concessie tot oprichting eeuer Hollandsch-Hongaarsche Bank met een kapitaal van 11 10 millioen in 50,000 aandeelen voor den duur van 50 jaren verleend. (Ned. Fin.) Er is gemeld, dat de bisschop van Haarlem opluistering vau het Aprilfeest had aanbevolen. In de Gelderlander aan 31 Maart werd dit tegen gesproken. De Nijm. Nieuwsbode kan nu uit goede bron het volgende berichten: „De bisschop van Haarlem heeft aan de pastoors van zijne diocees doen weten, dat het feest van 1 April door hem wordt gehouden voor een nationaal feest; dat hij het deeluemeu aaD de feestviering door alle geeste lijken en leeken wenschelijk acht, alsmede dat de pastoors of huune kappellaans, als zij het noodig mochten oordeelen, daartoe hunne gemeen tenaren opwekken. Dit laatste is dan ook op som mige plaatsen in dat bisdom van den predikstoel af geschied. De bisschop van Haarlem zelf heeft van instemming met de nationale feestviering ook nog duidelijk bewijs gegeven door te vlaggen en te illnmiDeeren. Met de overige bewoners van de Nieuwe Gracht beeft hij medegedaan om die gracht te verlichten, en daarenboveo heeft hij nog voor zijn huis geïllumiueerd." Tot een blijvend aandenken aan het onlangs gevierde. Aprilfeest, heelt de gemeenteraad va,u Genemuiden besloten, een Burgerweeshuis op te richten, eu daartoe de uoodigq machtiging van de Gedeputeerde Staten van Oyerijsel reeds ont vangen, i Men deelt ons mede, dat de burgemeester van Emmerik zijn ontslag heeft gevraagd. Aanleiding daartoe schijnt gegeven te hebben, dat de heer Grimm en andere ingezetenen van 's-Heerenberg zich rechtstreeks tot de Hooge Regeering van Pruisen hadden gewend, zoodat priDS Bismarck kennis droeg van het gebeurde en de klachten daarover ontvangen had, vóór de burgemeester officieel zijne Regeering met het voorval in ken nis had gesteld. Zeven personen, die van medeplichtigheid aan de plundering op Nederlandsch grondgebied be schuldigd zijn, bevinden zich te Wezel in hech tenis. (Arnh. Ct.) Men meldt uit Arnhem, dat door de heeren Gebroeders Wolff te Elburg, A. E. Cohen en H. Wolff, beiden te Arnhem, een bod van ruim zeven tonnen gouds is gedaan voor bet prachtig land goed en kasteel Biljoen, nagelaten door wijlen den baron van Hardenbroek van Biljoen, onlangs te Parijs overleden. Onze lezers zullen zich wellicht herinneren, schrijft de Dordsche Cl., dat, sedert de daarstelling van de brug over den Moerdijk en nu de verdere aanleg vau den spoorweg Breda—Rotterdam zijn voltooiing nadert, door de Grand Central Beige het vvenschelijke van aansluiting is ingezien en zij met dat doel op het oog heeft den aanleg van een lijn van Zevenbergen op Zwaluwe. Vooral in het belaDg der reizigers tusschen 's-Gravenhage, Rotterdam, Antwerpen, Brussel en Frankrijk wensebt zij nog een stap verder te gaan, en heeft zij nu, blijkens het bereids bekpnd gemaakte rap port van het bestuur voor de algemeene verga dering op 2 Mei onderhandelingen aangeknoopt met de Nederlandsche Regeering en de Exploi tatie-maatschappij, om van deze te verkrijgen den vrijen loop voor hare treioen van Zwaluwe tot Rotterdam, onder aanbieding harerzijds van den vrijen loop tusschen Breda en Roosendaal, en tusschen Zwaluwe en Roosendaal, voor de Neder landsche treinen naar en van Viissingen. Bij den Gemeenteraad te Deventer is ingeko men een adres van afgevaardigden van het De partement van Nijverheid, de Sociëteit van Nij- veren, de Gezondheidscommissie, der R. K. Arm bestuur, het departement Deventer tot Nut van't Algemeen, de Bouwkundige Vereeniging en de Vincentius-Vereeniging, diewenschen op te rich ten eene Vereeniging tot verbetering en opbouw van woningen voor minvermogenden, onder den naam de Eendracht. Deze Vereeniging stelt zich nader ten doel den aankoop van de meest on gezonde woningen, door de lagere volksklassen bewoond, op sommige waarvan zij reeds het oog gevestigd heeft, de slooping dezer panden en den opbouw op de daardoor verkregen terreinen van gezoDde doch hoogst eenvoudige woningen en die te verhuren tegen hoogstens f 0.60 's weeks. Het maandelijksche overzicht van de op brengst der belasting door de Staatscourant heeft weder den gunsligen loop der zaken doen uit komen, daar het 1ste kwartaal een ruim over schot boven de raming geeft, de raming was f 18,586,000 en de opbrengst 19,414,000; dit is voor 't eerste kwartaal een ongewoon verschijnsel. Men mag hieruit opmaken, dat de opbrengst den belastigscbuldigen Diet zwaar valt; ook de slappe winter heeft de ink. rechten en accijnsen ruim doen;opleveren, terwijl ook 't recht van succes sie angstkreten voor tekorten blijken dus onjuist, al wordeD ze meent de N. R. Ct. door on voorzichtigheid van de regeering, in 't leven ge roepen. Door den heer Piccalaga is bij het Gemeente bestuur van Rotterdam aanvraag om concessie gedaan tpt het leggejnvan een buizennet, teueiude aap iedereu gasverbruiker de noqdige zuurstof te kunnen leveren voor hyt hydroxygeen licht. In de vorige week zijn hiermede zeer gelukkige proeven gpnornen in New Bath-hotel aldaar en te Utrecht. Naar gissing, dus zonder zuivere photoqietrische bepaling, is het licht gebleken driemaal sterker te zijn dap. typtgewone gaslicht. Het is hetzelfde, licht, dat als proef gedurende dezen winter te Parijs op den Bouleyard des Italiens beeft gebrand, en in verschillende koffie huizen, societeiteD, schouwburgen, enz. wordt gebruikt,

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 1