Gisteren is het nieuw Reglement ran Orde der Tweede Kamer van de Staten-Generaal volgens besluit der Kamer van 18 Maart jl. in werking getreden. Er zijn twee nieuwe kleine planeten ontdekt tusschen Mars en Jupiter, De eerste is den 19den April door den heer Paul Henry op het obser vatorium te Parijs waargenomen. Zij is van elfde grootte en dicht bij de Aar in het sterrebeeld de Maagd. De tweede is ontdekt] door den heer Borelly op het observatorium te Marseille. Zij is almede van de elfde grootte. Z. M. heeft aan mejufvrouw C. C. van de Poll, wonende te Utrecht, vergunning verleend tot het aannemen en dragen van bet herinneringskruis voor vrijwillige verpleging van gewonde krijgs lieden gedurende den oorlog van 18701871, haar door Z. K. H. den Groot-Hertog van Baden ge schonken. Z. M. heeft aan Jan Spaan, eervol ontslagen sluiswachter, waarnemend havenmeester van het kanaal door Voorne te Nieuwesluis, verleend een pens'oen ten laste van den Staat ten bedrage van 853 'sjaars. Z. M. heeft den heer N. J. A. Maarschalk be noemd tot Nederlandsch consul te Greenville, voor Liberia, buiten kosten of bezwaar van het rijk. Z. M. heeft aan den lsten luit. A. H. J. C. Tel- ders, van den staf der inf., werkzaam bij het Depart, van Oorlog, op verzoek, eervol ontslag verleend uit den millitairen dienst. Z. M. heeft benoemd tot militair lid van den militieraadin het 1ste district van Noord-Brabant, den maj. van Vugt, prov. adj. in die provincie; in het 1ste district van Noord-Holland, den maj. van Overveldt, van het 7de reg. inf.; in Zeeland, den luit.-kol. Prevöt, prov. adj. in die provincie; in het 2de district van Limburg, den maj. Van de Pol, van het 2de reg. inf. te Maastricht; en in Groningen, den luit.-kolonel de Tourton-Bruyns, prov. adj. in Groningen en Drenthe. Tot plaatsverv. lid van den militieraad: in het lste district van Noord-Holland, den kapit. van Loo, van het 7de reg. inf.; in het lste district van Noord-Brabant, den kapit. Janssens, van het 5de reg. inf.; in het 2de district van die provincie, den maj. Stolkert, van het 6de reg. inf.; in het lste district van Friesland, den maj. Keetell, en in Groningen, den kapit. Peereboom, beiden van het lste reg. inf. Z. M. heeft den heer C. C. Tromp, resident der Zuider- en Oosterafd. van Borneo, benoemd tot ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw. Z. M. heeft het districtshoofd van Sibong en Pattei, in de afd. Doesoen en Bekompai, Soeta Ono, benoemd tot ridder der 4de kl. van de Mi litaire Willemsorde, tot belooning voor zijn ge houden gedrag bij de in de maanden Nov. en Dec. 1870 en Jan. 1871 plaats gehad hebbende krijgsverrichtingen in de Z.- en O.- afd. van Borneo. Z. M. heeft, tot belooning dergenen van de zee- en landmacht in Ned.-lndië, die zich hebben on derscheiden bij de in de maanden Nov. en Dec. 1870 en Jan. 1871, plaats gehad hebbende krijgs verrichtingen in de Z.- en O.- afd. van Borneo, goedgevonden: te benoemen tot ridder der 4de kl. van de Militaire Willemsorde, den sedert ge- pens. en bier te lande teruggek. kap. D. L. Hafeli, den lsten luit. P. P. H. van Ham, den lsten luit.-adj. D. C. A. Westerberg en den fuselier J. B. Notermans, allen van het wapen der inf. van het leger in Ned.-lndië; en te bepalen dat bij af zonderlijke dagorders zoo in Indië als in Neder land, eervol zullen worden vermeld: a. van de zeemacht, de luit.-ter-zee der 2de kl. H.O. Feith, den kwartierin. H. C. van Dijk en de matrozen der 2de kl. P. G. L. Schippers en K. van den Houten; en b. van de landm. in Ned.-lndië, de luit,-kol. der inf. P. R. de Rocbemont en de fu selier H. Geurtsen. BINNENLAND. Amsterdam, 15 April. Naar wij vernemen zijn de werklieden van 's lands werf, die leden der Internationale zijn, heden ochtend niet verschenen om te werken. Men wil, dat hunne afwezigheid in verband staat met de ongeregeldheden, eer gisteren avond op de werf voorgevallen. (A. C.) 's-Gravenhage, 16 April. Het letterkundig ge nootschap Oefening kweekt kennis heeft gisteren avond zijn genootschappelijk jaar op eene echt artistiek-litteraire wijze besloten. Het was aan zijne ijverige bestuurders gelukt uitnemende ta lenten op het gebied van toon- en tooneelkunst te overreden om hunne medewerking ten behoeve vaD dezen feestavond te verleenen. Mevr. Kleine- Gartman, die toezegging wenschende Da te ko men, in weerwil eener niet geringe ongesteldheid, welke ook hare spraakorganen had aangetast, droeg een fragment van Ten Kate's Watergeulen met veel bijval voor en behoefde, op grond van den gezondheidstoestand, waarin zij verkeerde, zeker geene verontschuldiging te vragen, wanneer hare voordracht, hoe eenvoudig en welluidend ook, die zeggingskracht miste, welke men gewoon jl in haar te bewonderen, Vooral de voordracht van Ter Haar's Dochter van Herodias gaf ruimschoots gelegenheid hare wel bestudeerde actie, gevoel volle stem en natuurlijke welsprekendheid te waardeeren. Werd deze rijkbegaafde kunstenares na bare eerste optreding door den Voorzitter van het genootschap, den heer W. J. van Zeggelen met een prachtigen bloemenkrans vereerd, een lauwerkrans was het deel van den heer Marck, deD directeur van den Franschen Schouwburg, die èn door de voordracht van la Gróve des For- gerons van Coppée èn door zijn uitmuntend spel in La dernière ldole de leden van Oe/ening in hooge mate aan zich verplichtte en zich wederom deed kennen als een beschaafd en degelijk kunstenaar, die de snaren van het gemoed weet te doen tril len. Aan Mevr. Ferrandez, die hem die de hoofd rol in dit drama vervulde, verdienstelijk ter zijde stond, werd een fraaie bouquet aangeboden. De schitterende triomf door den heer Emile Marck behaald zal zeker door hem te meer worden ge waardeerd, nu hij van zekere coterie in de hof stad, om wel te bevroeden redenen, voortdurend aan miskenning on geringschatting blootstaat. Voor die partijdige en onedelmoedige inblazin gen, moet de hulde, den heer Marck gistereD ge bracht, eene wezenlijke vergoeding zijn geweest. Nochtans was deze terecht gevierde kunstenaar niet het «enige glanspunt van den avoDd. Wie werd niet opgetogen door de muzikale voor drachten van den heer J. G. Mulder, den smaak- vollen violist en den heer Nicolaï, den hoogst verdienstelijken pianist? Twee stukken, een con cert van Veracini van bijkans twee eeuwen dag- teekenende, en een sonaat van Beethoven werden op schoone wijze voorgedragen, waarbij men niet wist wat meer bewondering moest opwekken de eenvoudigheid en bevalligheid der voordracht, de gemakkelijkheid waarmede beide kunstenaren de moeielijkste gedeelten wisten te boven te komen of de eenheid der beide voordrachten, welke geen oogenblik werd gestoord. De ongesteldheid van Mevr. Kleine was zeker de grootste maar niet de eeoige teleurstelling welke deze genotrijke avond opleverde: de veelheid en veelsoortigheid van het aanbod dreef ongeveer tegen het middernachtelijk uur de hoor ders, de twee nummers van het welbezette pro gramma op te geven, zoodat èn Vieuxtemps' rê verie èn wat zeker niet minder smartelijk viel, de verrassing welke Mevr. Kleine en misschien ook wel het bestuur van het genootschap aan zijne leden ten slotte bereid tot een later jaar, of mocht het liever zijn tot eene allerlaatste ver gadering gedurende dit jaar zal bewaard blijven. Naar men verneemt bestaat er bij de eige naars van den grooten Koninklijken Bazar, de heeren D. Boer en Zonen alhier, het plan om die zoo terecht vermaarde inrichting, waaraan dagelijks de eer van het bezoek van Vorstelijke personen te benrt valt, op nieuw aanmerkelijk te vergrooten door bijbouwing van een nieuw uitgestrekt lokaal voor keur van kunstwerken en voorwerpen van smaak. Nog in dezen zomer zal de aanbouw gereed komen en opengesteld worden. Alblasserwaard, 11 April. Het koude weder der laatste dagen heeft de ontwikkeling der bloem knoppen van de vruchtboomeu eenigszins ver traagd, en men acht dit algemeen zeer gewenscht, met het oog op den goeden oogst, dien de vrucht- boomen beloven. Door die koude toch openden de bloemeD zich niet, en bleven zij grootendeels bewaard voor den nadeeligen invloed van nacht vorst en guren wind. Daarenboven krijgen de verschillende vruchten thans meerder kracht; 't geen vooral aan de boven den grond komende aardappelen erwten en boonen duidelijk te zien is. Op vele plaatsen komen de vroege soorten van aardappelen, uitmuntend te voorschijn even zoo alle tuinvruchten, en voor het te veld staaode koren is het weder allergunstigst, Overal ziet m6D veel jong vee, zelfs hier en daar het melkgevende vee in de weide. Dit is voor de meeste veehou ders zeer gelukkig, aangezien de hooivoorraad verbruikt is en de prijs van hooi en stroo zeer hoog gehouden wordt. Barendrecht, 14 April. Hedenmorgen stoomde voor het eerst eeD locomotief, langs den in aan leg zijnden spoorweg, door deze gemeente; nog slechts drie putteD, waarin het metselwerk voor kleine overbruggingen moeten worden aangebracht en de materialen kennen van Feijenoord tot aan Zwijndrecht met stoom vervoerd worden. Utrecht, 12 April. Bijzondere vermelding ver dienen de maatregelen, welke in de jongstver- loopen maaDden ter verbetering van den sani- tairen toestand genomen zijn te Maarssen en Maars- seveen. Langs de Synagoge te Maarsseveen tot in het aangrenzende Maarssen liep eene blind eindigende stinksloot, evenwijdig aan de Vecht, uit welke rivier door een duiker water in de sloot gebracht werd; een riool leidde uit huizeD, tusschen deze rivier en de sloot gebouwd, in deze laatste zeer veel vuil. Een groot deel dezer sloot, namelijk van het blinde einde tot dicht bij de monding van het zooeven bedoelde riool, is thans gedempt, en met het overige deel zal evenzoo gehandeld worden, als bezwaren, hoofdzakelijk van hnan- cieelen aard, overwonnen zullen zijn. Voorts heeft het Gemeentebestuur een terrein aangekocht, waarop eenige onbewoonbare huisjes stondeD, en daarop eene inrichting laten bouwen tot het verplegen van zieken bij epidemieën. Ook heeft en zich eene vereeniging gevormd tot het bouwen en verbeteren van arbeiderswoningen, waaronder thans nog zeer slechte verblijven ge vonden worden. Aan den straatweg heeft deze vereeniging thans reeds 6 goede woningen ge bouwd en verhuurd, en in de Stokmanssteeg wor den 8 slechte woningen verbeterd. Eindelijk nog is bij het nieuwe gebouw voor de openbare lagere school te Maarssen eene gym- nastiek-zaal gebouwd, waarin zoowel de kinderen van die school als ook van de bijzondere scholen in de gemeente in de gymnastiek, de behande ling van het geweer enz. geoefend werden. Elders op het platteland zal men eene zoodanige inrich ting nog te vergeefs zoeken, en toch behoorde zij in elke eenigszins bevolkte gemeente aange troffen te worden. Het goede voorbeeld van Maarssen en Maarsseveen moge navolging vinden Aalten, 13 April. Terwijl onze naburige ge meente Winterswijk zich vleit, door inspanning van krachten een spoorwegverbinding tusschen Zutfen en Halteren over bovengenoemd dorp te verkrijgen, kunnen ook wij thans met eenigeD grond verwachten, dat aan deze plaats zulk een voorrecht zal te beurt vallen. Verleden week is een Pruisisch ingenieur hier geweest om het ter rein op te nemen. Dit moest strekken voor de lijn Gelsenkirchen, Bocholt, Aalten, Zutfen. Boven dien is er op dezen oogeDblik alhier gestationeerd een civiel-ingeuieur voor het aanleggen van een locaalspoorweg van Zutfen over Lochem, Borculo, Groenlo, Winterswijk, Breedevoort, Aalten, Var- seveld, Ter Borgh, Doetinchem, Keppel, Does- burgh, Dieren. Komt een der lijneD tot stand, dan zal dit dorp, een der grootste van het graaf schap, zeer spoedig een hoogen trap van bloei bereiken, vooral omdat hier bij de kern van 't volk een ongeëvenaarde zucht naar vooruitgang op elk gebied wordt waargenomen. Assen, 10 April. Met zekerheid kunnen wij mededeelen, dat Z. M. de Koning aan de feest commissie te Coevorden heeft doen weteD, dat HD. de uitnoodiging, om de herdenking van het innemen der stad in 1672 op een der drie feest dagen in Juli e. k. bij te wonen, gaarne aan neemt en dat Z. M. den heer Commissaris des Konings in deze provincie heeft gemachtigd, om, wat betreft de vaststelling van den dag van's Ko nings komst te Coevorden, met de commissie al daar in nader overleg te treden. Meppel, 10 April. Op onze bouwakkers wordt reeds een begin gemaakt met het poten van aard appelen, waarbij een nieuwe soort mestspecie, de bekende waterplant „de Scheer," goede dien sten bewijst. Het nut van deze waterplant in 't belang van den akkerbouw wordt hoe langs zoo meer ingezien; zoodat men daarvan algemeen begint te profiteeren en de prijzen per praam- schuit belangrijk klimmen. Zwolle, 18 April. Door de vereeniging tot aan bouw van arbeiderswoningen alhier is aan den gemeenteraad het verzoek gedaan, 1°. om voor eene som van f60,000 garantie te geven aan de maatschappij van grondkrediet; 2°. tot verkoop van een kamp weideland, gelegen in de nabij heid van het station van den Staatsspoorweg. Geoningen, 14 April. In de gisteren gehouden raadsvergadering is besloten het voorstel van B. en W. aan te nemen tot benoeming van 12 hulp onderwijzers, ter vervanging van even zoovele kweekelingen. Gisterennacht zijn eenige kommiezen van Bel- lingwolde alhier aangekomen, met zich voerende een smokkelaar, bij wien zij ongeveer vierhon derd liter gedistilleerd hadden aangehouden, welke hoeveelheid vervoerd werd op een wagen, be spannen met twee paarden. s'-Hertogenbosch, 15 April. Gisteren namiddag te drie uren zag men van hier in de richting van Cromvoirt een zwaren rook en groote vlammen; weldra werd vernomen dat in genoemd dorp een vreeselijke brand woedde, begonnen bij den heer burgemeester. Niettegenstaande alle mogelijke krachtsinspanning tot beteugeling van het ver nielend element, zijn een negental groote huizen met stallen en toebehooren, waaronder eene leerlooijerij, in de asch gelegd. Sittard. 14 April. Sedert eenige dageD ziet inen groote scharen mannen, vrouwen en kin deren uit deze streken onze stad doortrekken om in het naburige Pruisen tichelsteenen te gaan bakken, waarmede men in dezen zomer nog al veel meent te verdienenevenwel tot groot on gerief ODzer landbouwers, die zich daardoor voor den aanstaanden oogst vele handen onttrokken zien. Alleen uit deze gemeente kan men het cij fer der vertrokkenen op circa 501) personen be rekenen. BUITENLAND. Dnitschlaud, J'ezuïten en vrijmetselaar:. Te Keulen is in een der grootste zalen van de stad een talrijke vergadering gehouden van bur gers van allen rang en stand om te beraadsla gen over een petitie aan den rijksdag tot ver drijving van de Jezuïten uit het rijk. Hoen de uitnoodigiDgen slechts gericht waren tot „liberale burgers" en wel namens het comité d „liberale partijen" waren er eenige leden v oude domperige vereenigingen opgekomen kennelijk eenige redevoeringen van buiten hi den geleerd om het voorstel te bestrijden. Do zij hadden daarmede weinig succes, en de v<x gestelde potitie werd dan ook ten slotte r algemeene stemmen op 10 of twaalf na, aam nomen. Aan het eind van het verzoekschrift wor verzocht, tegen de Jezuïten met strengheid 128 van het Duitsche strafwetboek toe te passé dat handelt over vereenigingen met oogeoorloofc of gevaarlijke doeleinden enz. Een zeer geestige en beteekenisvolle tactie wordt door de Ultramontanen gevolgd oui te„e den algemeenen aandraDg tot verwijder»» d Jezuïten een tegenwicht in de schaal te lt»»e Men kan hen in dit opzicht niet beter vetrij ken dan bij die menschen, die gewoon i- hunne gebreken daarmede te verontschuldig dat een ander er ook aan mank gaat. Zij gen namelijk gestrenge toepassing vau dat, artikel 128 tegen de vrijmetselaars. Het een uit den rijksdag heeft zich er mes belast, vuurtje aan te stoken. Even als toen de op het schooltoezicht aauhangig was, is et hetzij door den heer Windhorst, hetzij door andere zwarte specialiteit weder een vast raamte in elkander gezet, waarvan afbeeldu. naar de getrouwe gemeenten toegezonden w den ten eiude er de substantie omheen te wet die het tot een indrukwekkende petitie maken. Al de verzoekschriften van die h aan den rijksdag komen dan ook ODgeveer hi neder: De vrijmetselaars doen hun best ot Jezuïten uit den staat te verdrijven; zij rit tot deze brave vaders even beleedigeud ongemotiveerde beschuldigingen de petion sen zijn overtuigd dat de vrome aanhangers den heiligen Ignatius de Loyola aan andere dienstige genootschappen nooit reden van kl hebben gegeven en altijd een onwrikbare ge zaainheid jegens de overheid hebben aan dag gelegd; door de Jezuïten wordt op de a succesvolle wijze het ongeloof bestredenl de vrijmetselaars wordt de staat, de kerk e godsdienst-vrede aangevallen. Derhalve, o h& rijksdag, de petitiooarissen smeken hetuistre toepassing van 128 Str. G. B. tegen de vrijm selaars. Gelukkig dat de geraamten van den heer Wis horst c. s, ingevuld of niet, tot nu toe geblekt zijn weinig invloed op Duitschlands regeer en vertegenwoordiging uit te oefeDen. Ooatenr.-Hong;. Monarchie. Beleefde prinsen. Staat en kerk. Sluiting va: den Hongaarschen rijksdag. De aartshertog Karei Lodewijk heeft als schermheer van de aanstaande wereldteuioonsl ling te Weenen het bericht, dat de krooupr- van het Duitsche rijk het beschermheerschap: de Duitsche deelnemers op zich genomen tl beantwoord met een brief, waarin hij bepro zijn noordelijken collega te overtuigen, dat een ongekende bevrediging heeft gevoeld toei door deze tentoonstelling een nieuw veld v Oostenrijk en Duitschland werd geopend eendrachtig samen te werken. Het antwoord, den Pruisischen prins behoeft nauwelijks ml gedeeld te worden. Het bestond natuurlijk in el oprechten wensch dat de zoo belangeloos, él den keizer van Oostenrijk aangebodene gelegl beid tot bevestiging der wederzijdsehe vertl tenissen mocht bijdragen om de banden der vrie-1 schap tusschen de twee landen steeds nauvl en nauwer toe te halen. Gisteren is te Weeoen een buitengewone I gadering gehouden van de Deutsche Vereil De hoogleeraar in het kanoniek recht, Dr. Ma I zen, hield op vereerende uitnoodiging eene vol lezing over zijne wetenschappelijke overtuigt! in de quaestie van staat en kerk. Ten sli>| werd en dit was het eigenlijke doel der 11 eenkomst het volgende voorstel aangenous I dat de vereeniging aan 's lauds regeering de i' l wachting uit zou drukken, dat zij nu zonder«'l wijl de onbegrijpelijker wijze nog aliijd acblfl wege blijvende voordracht tot regeling der vfM houding tusschen slaat en kerk zou indienen,f» in het bijzonder den rechtstoestand der oud-kali» lieken ter harte nemen. Heden zou de keizer de woelige zitting v'11 den Hongaarschen rijksdag op den keizerlijke» burg te Ofen sluiten. De afgevaardigde der lin kerzijde, Madarasz, heeft bij de aankondiging va» dat plan te kennen gegeven, dat volgens de we; van 1848 de rijksdag te Pesth moet gesloten wor den en zijne partij dus niet de eer zal hebbeo| bij de sluiting tegenwoordig te zijn. Spanje. De Carlisten. Gewichtige staatsstukken. De Carlisten toonen door hunne jongste woe- lingen weder, dat zij er niet genoeg eensgezind heid en beleid op nahouden om ooit huDnea candidaat op den troon van SpaDje te brengen Terwijl de centrale commissie hunner partij te Madrid met Nocedal aan het hoofd de aanhangers

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 2