Woensdag SCHETSEN UIT EH&ELAHD. r. 3738. A°. 1872. 17 April. Feuilleton van liet „Leidsch Dagblad". f2,e Uitgev B1BSC1 PRIJS DKZKR COURANT. Voor Leiden per 3 maanden.3.00. Franco per post3.85 Afzonderlijke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zen- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVKRTENTIKN. Voor iederen regel0.15. Grootere lettera naar 4e plaatsruimte die zij beslaan. STADS-BERICHTEN. El. op| 'F. GebU kier der plaatselijke directe belasting, 1872, i'RGEMEESTER en WETHOUDERS van Iden, luien art. 264 der wet van 29 Junij 1831 (Staats- 'n°. S3); poen te weten, dat het kohier der plaatselijke reto belasting over 1872 op heden voorloopig is |t»esteld en van den 15den tot en met den 29sten aanstaande ter Secretarie dezer gemeente (fi- loiële afdeeling), van 12 tot 3 uren, voor een ter lezing is nedergelegd. Sn wordt deze door plaatsing in de Leidsche Cou- li afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, y. d. BRAKDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 13 April 1872. Lelden, 16 April. Bij de heden gehouden verkiezing voor twee ieden van den gemeenteraad zijn ingeleverd de 1ste afdeeling 359, in de 2de 335, samen stembriefjes. Saar wij vernemen is de 2de luitenant C. A. lipers van het 2de regiment infanterie, in rang 'ei anciënniteit bij het 4de regiment van dat wt, ;u overgeplaatst, met bestemming om inge- 14 te worden bij een der bataljons alhier in Men schrijft aan 't Utr. Dagbl. „Dat lang bor- id geen kwijtschelden is, zal een twintigtal irsonen uit Bodegraven op aanstaanden Vrijdag dervinden daar zij op dien dag voor de arr. chtbank te Leiden zijn gedagvaard, wegens one handelingen bij de ongeregeldheden welke Btrleden jaar in Sept. over het niet houden der mis aldaar hebben plaats gehad. Wat het rgevallene op het Aprilfeest betreft, met die ,ak zal aanstaanden Zaterdag een begin worden maakt; hierin zijn personen betrokken, die eenden, dat lang borgen kwijtschelden was. „Verder dient nog te worden gemeld, dat den lurgemeester van Bodegraven, Jhr. van Citters, ir alle weldenkeuden lof toegezwaaid wordt, iar hij op zachte eigenaardige wijze, de iDge- tenen zóó wist te leiden, dat ernstige botsin- o zijn voorkomen." Te 's-Gravenhage zijn gisteren geëxamineerd in het Engelsch 7 candidaten, afgew. 3, toegel. 4; de heeren J. Jansen, C. B. Simons, P. Van der Vaart en H. De Vrijer. In het Handteekenen 6 candidaten, afgew. 3, toegel. 3; de heeren A. U. Biegman, A. Hula en T. Kromhout. In de Wiskunde 12 candidaten. Afgewezen 5; egelaten de heeren J. Brevée, J. H. Eybergen, W. Hollander, P. H. Kes en W. In 't Veld. Twee candidaten hebben zich onder 't examen teruggetrokken. N°. 10 van de Mededeclingen der Algemeene't-Gra- jfmhaagsche Werklieden-vereeniging behelst een ver- Slag der derde algemeene vergadering, op Don B11 li. pci «d' 854 824 li ld 2s9 100 Ife 1 w. tori. [«e.* ,Uf- het u* tb. derdag, 21 Maart jl. in de groote zaal van Diligentia gehouden, waarvan reeds vroeger uitvoerig bericht in de dagbladen is gegeven. Voorts is daarbij gevoegd het algemeen reglement. Daaruit blijkt, dat de vereenigiug zich ten doel stelt de verbe tering van den toestand van den werkman in de gemeeDte 's-Gravenhage. In de bestuursver gadering van Donderdag IS April zal bet voor stel omtreDt de oprichting eener broodbakkerij worden behandeld. Eene beslissing daaromtrent kan dan spoedig worden tegemoet gezien. In zijn rang is overgeplaatst bij den generalen staf te 's-Gravenhage, de majoor W. Roloff van het 1ste bat, 2de reg. inf., in garnizoen te Maastricht. In de Debatingsociety Vooruitgang te Amsterdam zal Woensdag e. k. worden verdedigd de volgende stelling: ,/Het verplegen van lijders aan besmet telijke ziekten in geïsoleerde hospitalen is nood zakelijk. „Op de gemeenten rust de plicht tot dat doel hospitalen op te richten. „Amsterdam verzuimt dezen plicht." Tot directrice aan de Hoogere Burgerschool voor meisjes is door den llaad van Deventer be noemd mevrouw A. E. der MouwZillinger te Zwolle. Bij resolutie van 12 April 11. is de beer J. Ali Cohen te Meppel, door den Minister van Koloniën ter beschikking van den Gouverneur-Generaal gesteld, om als genees-, heel- en verloskundige op Java geplaatst te worden, en zal hem tevens 't opzicht over de vaccinatie worden opgedragen. Als eene bijzonderheid kan worden vermeld, dat de trein van den Hollandschen Spoorweg welke de koninklijke familie van Amsterdam naar den Haag voerde, slechts 55 minuten noo- dig heeft gehad om de residentie te bereiken. Te Rotterdam heeft zich eene commissie ge voruid, om voor die stad een blijvende herinne ring te maken aan de feesten van 1 April. Wel dra zal die commissie nadei haar doel en plannen bekend maken. Maandagmorgen had te Rotterdam het volgende voorval plaats, dat tut waarschuwing kan strek ken, hoe gevaarlijk het is met vuurwapenen om te gaan. Bij een loodgieter in de Lom bardstraat werd een pistool gebracht om er kogeltjes bij te makeD; bet werd aangenomen door een knecht, die, niet wetende dat het geladen was, den haan overtrok, met het ongelukkig gevolg, dat het schot afging en de kogel terecht kwam in de linkerdij van een meisje, dat juist passeerde. Dit kiud, na aan het politiebureau voorloopig te zijn verbon den, is per vigilaote naar hare woning verzonden De Haagsche courauteDjongens die 31 Maartjl zich geld toeëigenden uit den jaszak van der boekverkoopersknecht K. zijn, de eerste wegens den diefstal te hebben gepleegd en de tweede wegens medeplichtigheid daaraan, tot zes maan den gevangenisstraf veroordeeld. Dezer dagen werd door een knecht der Maatschappij voor vleeschhouwerij te Amsterdam bij een klant bezorgd een runderrib van 10 KG. Kort daarop vervoegde zich een persoon, gekleed als vleeschhouwersknecht, bij dien klant, met ver zoek de rib terug te geven, daar deze abusieve lijk bezorgd was, en ook aan de opgegeven zwaarte niet voldeed. De niets kwaad vermoedende klant geeft bet vleesch af, doch de gewaande vleesch houwersknecht heeft vergeten een andere rib in de plaats te bezorgen. De koetsier N. M. die den 6den Maart jl. te 's-Gravenhage een kindje overreed, aan de gevol gen waarvan bet spoedig is bezweken, werd gis teren bij vonnis der rechtbank aldaar schuldig verklaard aan on willigen manslag en overeen komstig den eisch van bet Openb. Min. veroor deeld tot 35 dagen cellulaire gevangenisstraf. Men verneemt, dat ook Z. M. de Koning der Belgen iügeteekend heeft op het werk uit te ge ven door den heer C. Ed. Taurel eD getiteld: De Christelijke kunst in Holland en Vlaanderen. Naar men weet hebben al de leden van onze vorste lijke familie reeds op dit werk geteekend. Men zal zich herinneren, dat de „Nationale vereeniging tot aanmoediging der werklieden" te Parijs, voornemens is, van 15 Juli tot 1 Nov., in het Nijverheidspaleis aldaar, eene universeele tentoonstelling te houden van volkshuishoudkunde. Om aan die manifestatie grooteren luister bij te zetten, door de vraagstukken van populaire kunst met de groote vraagstukken van arbeid en econo mie te verbinden, heeft de Vereeniging besloten, dat er binnen den kring der tentoonstellingsge bouwen een groot muzikaal concours zal worden gehouden tusschen de korale en iustrumenlale ge zelschappen van Frankrijk, België, Nederland, Zwitserland, Spanje, Portugal^ Italië, Engeland, Denemarkeo, Zweden en Noorwegen. Deze wed strijd zal in 14 wekelijksche seriën verdeeld wor den, die zich beurtelings iederen Maandag voor de jury zullen doen hooreü. Te Utrecht beeft dezer dagen de vergadering der commissie van toezicht en het college van regenten van het centraal Israëlietisch weeshuis in Nederland plaats gehad. De rekening en ver antwoording van den thesaurier der financieele commissie en van den regent-penningmeester werden door de vergadering goedgekeurd. Namens regenten is door den heer Mr. A. W. JacobsoQ, van 's-Gravenhage, het verslag van de lotgeval len der stichting van 1 Juli 1869 af tot 31 Dec. 1871 uitgebracht, welk verslag met de feestrede der iuwijding zal worden gedrukt. Wijders is besloten de beschikbare gelden op het grootboek der Nat. Schuld te beleggen. Daarna kwam een aantal huishoudelijke punten in behandeling. De vergadering was talrijk bezocht door honoraire en andere leden uit de verschillende provinciën Men deelt ons mede „Zoo als bekend is, heeft in het vorige jaar een Nationale wedstrijd van werklieden met daaraan verbonden tentoonstelling te 's-Hage plaats gehad. „Die wedstrijd en tentoonstelling waren uit geschreven door de afdeeling 's Hage der Ver eeniging tot bevordering van fabriek- en hand- werksnijverheid in Nederland. Eenige van onze Utrechtsche werklieden zijn op die tentoonstel ling bekroond met medailles, waaraan preiniën van verschillend bedrag verbonden waren. Het bestuur der afdeeling 's Hage maakt nu wel geen bezwaar die medailles uit te reiken, en heeft daaraan trouwens reeds voldaan, maar weigert de volle premiën te betalen, waarop de bekroon den recht hebben. Over die daad, van welker qualificatie wij ons voorloopig onthouden, zijn de werklieden niet weinig ontstemd. Naar wij vernemeo, zullen eenigen onder hen de zaak hierbij niet laten rusten, maar hebben besloten die aan het oordeel van den rechter te onder werpen. Een der leden van het bestuur onzer afdeeling, dat zich het lot dier werklieden naar geweten en plicht beeft aangetrokken, zal hun daarin ter zijde staan." (U. D.) Vrijdag jl. is met goed succes de vierduizend KG. zware deksteen gelegd op het voetstuk, waarop in de velden van Heiligerlee het monument ter eere van graaf Adolf van Nassau prijken zal. Het is een achtkant op ronden voet en draagt op vier zijvlakken opschriften in de Nederlandscbe taal. De Gemeenteraad van Winschoten beeft aan B. en W. aldaar een crediet verleend tot een maxi mum van 1800, tot bestrijding van de kosten van feestviering bij de komst van Z. M. den Koning. Bij gelegenheid van de paarden- en ledermarkt, die den 7den Mei te Haarlem zal gehouden wor den, is door de Rotterdamscbe Jockey-club voor het beste rijpaard 100 en voor het beste rijpaard, geschikt voor remontepaard vaD 5 tot 7jaren de premie van 50 uitgeloofdde paarden moe ten van inlandscb ras zijn. Als eene bijzonderheid meldt de N. Rolt. Ct., dat er Zaterdag avond te Rotterdam een Turksch barkschip is gearriveerd van Taganrog. Niemand der thans met de seneepvaart-bewegiDg bekende personen is een soortgelijk geval bekend, en het hoogst is waarschijnlijk de eerste Turksche vlag, die van een schip op onze stroomen wappert. Op de dagvaarding aan Kerkvoogden en Ker- keraad der Herv. gemeente te Oud-Beierland voor de classis te Dordrecht, zijn 11. Donderdag alleen de Kerkvoogden verschenen. Op de eenige vraag aan de Kerkvoogden of deze blijven vol harden in het laten optreden van Evangelisten, gaven zij ten antwoord, dat zij hiermede zouden blijven voortgaan, waarna het verhoor afgeloo- pen was. naar het l'ransch van JBE. T AIÜ JE. V. De Maatschappij en «Je Kegeering. Vervolg Bezoek bij een boer die honderd morgen lands bebouwt. Hier is de zindelijkheid geheel Hol- landsch, zooals zij in de omstreken van Utrecht tn Amsterdam wordt gevonden. De boerin zegt list elk jaar de binnenmuren gewit worden, dat Mie weken de vloer met een spons wordt ge- wasschen: men durit er haast niet over te loo- pen uit angst van hem vuil te makeD. Een tweede bebouwt ook honderd morgen hij be taalt er 100 pd. st. voor aan den eigenaar en daarenboven de tienden en de belastiDgdezelfde Mudelijkheid en orde. Een derde beeft drie honderd morgen en betaalt eveneens een pond per morgenmaar dat komt omdat de grond slecht is: ziju buurman aan den onderen kaut van den heuvel betaalt 800 pond voor 400 mor gen. Het inwendige is even gemakkelijk en aangenaam ingericht als bij de grootste en schoon ste hoeven in Beauce en in den omtrek vod Parijs. Het huis is oud. Een hooge vestibule vormt er den ingang van. Hier en daar staan op de binnenplaats fraaie pijnboomen; een netten tuin vindt men langs een der vleugels; de groote zaal is ouderwetsch gemeubeleerd. De massieve bouten trapen een buffet dagteekenen uit de zestiende eeuw. Verder is er een verbazend groote haard, waar eene beele boomstam, een kerst- misblok, in kan liggen branden en waarvoor zich een dubbel bouten schut bevindt, dat in den zo mer de opening sluit en 's winters tot tocht scherm dient. Nog zijn er eenige vrij goede pla ten, de familie-bffbel en een groot aantal boeken. De boer beelt twaalf groote, prachtige paarden en een stoom-dorscbmachiDe, en verkoopt on der auderen elk jaar taebtig vette varkens. Zijn gelaat drukt vastberadenheid, verstand, kalmte en ernst uit; bij is noch onvriendelqk noch bab belziek, zijne vrouw schijnt een flinke, verstan dige huishoudster te zijn. Men zou een inboorling moeten zijn en een jaar onder hen doorbrengen om te weten wat er in die hoofden omgaat. Elliot heeft ïu Adam Bede een boer eo boerin afgeschilderd, goed uitkomende en in detail be schreven types; mijne vrienden zeggen, dat zij in alle opzichten uitmuntend en treffend waar kuuDen geacht worden. Wij gaan ten slotte nog eene boerderij bezich tigen, waarbij zeshonderd morgen behoorep ik sta verbaasd, zeshonderd pond pachtgeld! Men brengt ons in een groote, luchtige, eenvoudige salon groote gordijnen door vergulde supports opge houden, twee fraaie spiegels in sierlijke lijsten, smaakvolle fauteuils, in het midden een tafel vol keurige boekwerken, kortom de salon van een Parijzenaar, die buiten woont, en 500U pd. st. rente heeft. Naast die kamer is een soort van broeikas, een glazen spreekkamer vol bloemen, die het uitzicht heelt op het bekoorlijkste landschap, op hellende weiden en bosschen in 't verschiet. De pachtersvrouw komt binnen: zij is eeDe vrouw van dertig jaar, die er uitziet als een van zesen twintig, in grijze gestreepte zijde gekleed, met een paar ringen aan de vingers, onberispelijk blanke handen, rozekleurige en gesoigneerde na gels, groot en raDk als eene Diana, bijzonder schoon, vroolijk en aanminnig, zonder verlegen heid zij houdt zeer goed het gesprek aan den gang, Eerst later hoor ik dat zij paardrijdt, piano speelt en toch tegelijk eeoe goede huishoudster is. Zij gaat elkeu morgen naar de keukeo, geeft hare orders, houdt toezicht en brengt de kook kunst in praktijk als er wat extra's moet opge- discht worden. Toen zij eens gasten kreeg en de meid uit was, zorgde zij zelf voor het diner. Behoudens eenige wijziging wat taal en manieren betreft, is zij eene ladyin baar hart is zij het geheel en al. Mijn begeleider roemt haar zeer, maar hij voegt er bij, dat in vele gevallen eene dergelijke op voeding de vrouw tot ontevredenheid met haar stand breDgt, dat tegenwoordig veel van die boe renmeisjes gemakziek en verkwistend worden, zich niet op haar plaats en dus ongelukkig ge voelen. „Nu gij eenmaal begonnen zijt," zegt B. „moet gij inaar voortgaan." Twaalf mijlen verder zijn wij in eene model- hoeve verplaatst. Er is geen groote binnenplaats; de hoeve bestaat uit 15 a 26 lage gebouwen van baksteen; daar zij tot model moet dienen, kon men geen prachtig gebouw oprichten, maar is zoo zuinig mogelijk te werk gegaan. Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 1