Z. K. H. Prins Frederik heeft aan den heer Joh. M. C( enen, orkestdirecieur van het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam, een zilveren me daille, opzettelijk voor hein geslagen en dragende 's Prinsen beeltenis en toepasselijk inschrift, ver eerd, met een geleidenden brief, waarin de Prins zijnen dank betuigt voor do ouverture door den heer Coenen gecomponeerd ter gelegenheid van het onlaDgs gegeven concert ten voordeele van de Louisa-stichting; welke compositie de heer Coenen aan Z. K. H. had toegezonden. Den 9deu en lOden April e. k. zal te Amster dam weder eene samenkomst van modernen wor den gehouden. De vergadering op den eersten dag zal alleen door godgeleerden worden bijgewoond, terwijl alsdan de volgende vragen zullen behan deld wordenX°. Staat of valt de Cbr. opvatting van de waarde van het individu met eeuige theorie over den oorsprong van het menschelijk geslacht, b. v. met die van Darwiu? Referent Dr. L. H. Sloteinaker. 2°. Wordt het godsdienstig leven door het anti- forinalisme der móderne richting met gevaar be dreigd? Referent de heer J. J. vau Hilie. In de vergadering op 10 April, waartoe ook moderne gemeenteleden worden uitgenoodigd, zullen de volgende onderwerpen aan de orde worden gesteld: 1°. De autonomie der gemeenten in verband met beheer en bestuur. (Referenten Ur. Koker en D. W. O. van Alaanen). 2'. Welke gevaren voor de positie der moder nen in de Kerk kunnen uit de bestaande aan- neuiings quaestie voortvloeien, en hoe ziju die gevaren al te wenden. (Referent de heer Ph. R. Uugenholtz.) 3'. De nieuwe richting en de philantropie. (Referent Dr. W. M. Gunning). 4°. Legt men onzen tijd terecht een eenzijdig realisme ten laste, en hoe kan bet, voor zoover het bestaat, bij het godsdienstonderwijs worden bestreden? (Referent de heer Aart Admiraal). De vergadering zal worden geleid door Dr. F. W. K. van Jüell. Te Haarlem is eene afdeeling der Vereeniging ter Bèvordenng van Fabneks- en Handwerks- mjverheid opgericht, die reeds 29 leden telt, waaronder voorname industriëelen. De firma Becker Scalongue en Michel te 's-Gra- venhage, heelt op de bloemententoonstelling die thans te Amsterdam wordt gehouden, voor bruids- en balbouqueiten, de eenige nummers van het programma waarvoor zij had ingezonden, den eersten en tweeden prijs verkregen. Sommige dagbladen hebben bij gelegenheid van het Aprilteest de hoogst belangrijke quaestie behaudeld wat er gebeurd zou ign, wanneer niet ge beurd ware, wat er gebeurd ii. De Tyd dit vraagstuk aanstippende, neemt aan dat, zoo de Watergeuzen het onderspit hadden gedolven, het oude Nederland wellicht niet in stukken zou zijn gescheurd, maar een groot, sterk en bloeiend rijk zou vormen, samengesteld uit ous koninkrijk, België en Ftansch Vlaanderen. Het Vaderland was vau oordeel, dat wij Spaansch, Ëngelsch, Fransch, of DuitscU zouden zijn ge worden. Als de plaatsruimte het toelaat, geven wij aan die bladen in overweging oin ook eens te bere deneeren, welke thans de toestand van Frankrijk zou zijn, wanneer Napoleon 1 in de armen zijner baker ware gestorven. [Arnh. Ct.) Door 63 schippers van Meppel, die allen bet vaarwater van het Zwolsche Diep bevaren, is dezer dagen bet volgeud adres aan den minister van binnenl. zaken verzonden Daar de waterstand tusscben de Kribben van het Zwolsche Diep minder is dan de waterstand buiten de Kribben, en de werken der-Kribben van genoemd Diep slecht onderhoudeu worden, zoo uieenen adressanten dit billijk verzoek te mogen doen verlos ons van de (zorgelooze) Maat schappij van het Zwolsche Diep en ondersieuu, dat bet Rijk de Kribben vau genoemde Maat schappij overneme, al is het zonder landaanwin ning en door eene geldelijke opoffering der schat kist; opdat de verplichting, verbetering van een gebrekkig vaarwater, die op.het Rijk rustte voor dat de concessie aan de Zwolsche Maatschappij verleend is, eindelijk eens ten uitvoer moge ge bracht worden." Bij Koninklijk besluit ia de heer F. G. van Binsbergen benoemd tot kantonrechter te Kui lenburg. Zóó meldt de Slaats-Courant van 2 April jl. Volgens den Staats-Almanak is de lieer Mr. C. M. W. Snel sedert 19 Januari 1867 rechter ge weest in dit kanton, eu het is ous niet bekend, dat deze rechterlijke ambtenaar als zoodanig ont slag beeft gevraagd of gekregen. Zijne vijfjaren waren om en hij werd niet herbeuoemd. Onge twijfeld zal de Regeering ook voor deze niet- heroenoeming hare redeuen hebben gehad; wij beritmeren ons zelfs, dat uit Kuilenburg klachten zijn opgegaan over handelingen van den heer Snel, die niet strekten om zijne waardigheid als lid der rechterlijke macht te verhoogen. Of de heer Snel ook meer licht" zal zoekeu, weten wij niet; Mr. Leopold Haöuians kan intusscheD eene studie maken van deze niet-herbenoeming. AC.) Z. M. heeft aan J. G. J. Moll, op zijn daartoe gedaan verzoek, eervol ontslag verleend als lid der commissie van administratie over het burger lijk eu militair huis van verzekering te Arnhem, en benoemd lot lid dier commissie G. van Hecking Colenbrander, gepensioneerd kapit.-luit.-ter-zee, wonende te Arnhem. Z. M. heeft aan den adj.-comm. bij het topogr. bureau J. M. Kierdorfif, met ingang van den lsten Juli dezes jaars, eeu eervol ontslag uit zijne be trekking verleend, behoudens zijne aanspraak op peusioeu; benoemd, bij het topogr. bureau, tot commies, techu. opzichter, den adj.-comm. C. A. Eckstein eu tot lsten klerk deD leerl. J. A. Hearing, en zulks voor laatstgenoemden met ingang van den lsten Juli a. s. B1NNKNLAND. 's-Gexvenhage, 6 April. De afdeelingen van de Eerste Kamer der Staten-Generaa! hebben heden het onderzoek van de aaubaDgige wets ontwerpen voortgezet en ten einde gebracht. Ter gelegenheid van de feestviering van 1 April werd eergisteren avond aan de weeskin deren der Hervormde gemeente alhier eene aan gename verrassing bereid. De heer L. A. J. Kroon heelt de jeugdige bewoners van het geheele ge sticht doen onthalen op krentenbiood en chocolade, dat zij zich gelijk te begrijpen is goed lieten smaken. In opgeruimde stemming waren zij den milden gever zeer dankbaar en brachten een recht genoeglijk uur door. Ook de substituut-officier van justitie bij de arr.-rechtbauk alhier, Jhr. Mr. de Jonge, (bij ongesteldheid van den officier, Jhr. Mr. W. M. de Brauw) heeft zich, vergezeld van den waar- nemendeo griffier bij de instructie in strafzaken, Mr. Pape, reeds Dinsdag jl. des avonds te 6 uren naar Loosduinen begeven, teD einde aldaar aan het gemeentehuis eenige personen te hooren over het aldaar gebeurde op 1 April jl. In de eerste plaats vlas dit het geval met den heer burgemeester Waldeck, wiens verhoor zeker meer dan een uur heeft geduurd. De heer subft. off. keerde eerst des middernachts naar de residentie terug. Van de verklaringen der gehoorde perso nen, moet, naar men verneemt, proces-verbaal zijn opgemaakt, dat aan de boogere autoriteiten is opgezonden Werkendam, 5 April. Het weder begunstigde deu feestdag van gisteren. Meer dan 400 kiude- ren hielden, keurig verkleed, een optocht door het dorp en werden daarna in de school getrac- teerd; verdeï zongen zij daar eenige op 't feest toepasselijke liederen en werden hun platen uit gedeeld. Voorts bad er nog een optocht van man nen te paard plaats. Alle bewoners van hef do p waren vol geestdrift. Vlaggen en wimpels wap perden uit ieder huis. Iu de kerk werd een or gelconcert gegeven. Alles ging geregeld en ordelijk. Des avonds waren vele woningen geïllumineerd en werd er nu eu dan vuurwerk afgestoken. In éen woord, ieder was voldaan. Aenhem, 6 April. In den vroegen ochtend van I April stond op verschillende plaatsen aan de groote kerk alhier met groote letters aangeplakt „Op 1 April 1872 dood aan alle geuzen en joden.', Men heelt toen maatregelen genomen om iedere stoornis met geweld te onderdrukkenhet garni zoen, artillerie en infanterie, is geconsigneerd geweest eu de brandspuitgasten waren bij de brandspuiten; of men nu bij rustverstoring dé eerste charge met de braudspuit wilde doen, om net opgewonden bloed wat te bekoelen, weet ik niet maar die maatregelen hebben ontzag inge boezemd, en men heeft algemeen gevlagd en geïl lumineerd. (TV. R. Cl.) Tiel, 4 April. Aangaande de te veld aanstaande vruchten kan vau hier en omstreken alles goeds worden gemeld. Heeft men in den aanvang van deu winter de vrees gekoesterd, dat de felle vorst groote schade zou hebben toegebracht aan de vruchlboomen, het blijkt thans dat men zich al te bezorgd gemaakt heeft. Wel is het waar, dat er een menigte perzikeboomen is gesneuveld, zoodat deze hier bij de boomkweekers met te bekomen zijn; maar voor 't overige beloven ap pel- en pereboömen, alsmede kerseoboomen, een overvloedigen oogst. Ook is bet zaad, dank zij de sneeuw gedurende de wel kortstondige, maar snerpende koude, uitnemend bewaard gebleven. Alles ziet er dan ook goed uit op het land, waar vele hauden werk vinden. Meer en ineer neemt hier het verbouwen van beetwortelsuiker toe, waardoor veel geld wordt verdiend en de prij zen dor landerijen voortdureud stijgen. De voor uitzichten mogen dus alleszins bevredigend ge noemd worden. BUITENLAND. Frankril k. Nieuwe minister. Residentie van Thiers. Terwijl do vergadering uit elkander is ge gaan doet de Frausche regeering haar best om haar corps compleet te maken, en aldus bij den toekomstigen parlementairen strijd des te stevi ger in bare schoenen te staao. Het is nu beslist, dat de Goulard minister van financiën zal blij ven; men moet dus een opvolger vinden voor het departement van koophandel en landbouw. Verschillende candidalen worden als naar ge woonte weder genoemd, zooals de heeren Ancel, Vuet, Beuoist d'Azy enz. Volgens den Versail- laauscbeu correspondent van de Ind. Beige zal echter de keus van Thiers hoogst waarschijnlijk vallen op den lieer Teisserenc de Bort, afgevaar digde uit het departement la Haute-Vienne en fabrikant te Limoges. Hij behoort tot het recti- lerceutiuui, doch heeft zich met de royalistische intriges volstrekt niet ingelaten. Het kabinet zou dus door zijne toetreding zijn karakter niet ver liezen. Hoewel Thiers ziclj niet gedurende het reces te Parijs zal vestigen heelt hij er reeds vei schei- dene bezoeken gebracht. Bij gelegenheid van het congres te Parijs der sociéiés savanles gaf de uiiuister Jules 81111011 een groote soirée, waar ook de president tegenwoordig was. Waarschijn lijk zal deze het ministerie van onderwijs als een pied-i-lerre blijven gebruiken om zich aan de personen, voor wie hij het noodig oordeelt, te verloooen, en van het Elysée-Bourbon weinig gebruik maken. DuitscHland. Staatsinmenging in de sociale quaestie. Onder de menigvuldige geschriften en bespre kingen, die in de laatste jaren over de sociale quaestie het licht hebben gezien, verdient bijzon dere opmerking een lezing dezer dagen door prol. v. Sijbet te Bannen gehouden. Het zou ons te ver voeren, haar geheel te volgen of er een overzicht van te geven. Doch wij kuunen niet nalaten er een passage uit mee te dcelen, die ons door hare helderheid en schoonheid vooral heeft aangeirok keD. Zij is gericht tegen die onvoorwaardelijke vijanden van alle staatsinmenging in het sociale vraagstuk, die liever hardnekkig vaslbouden aan een theorie, die zij nu eeomaal als oufeiibaar meenen te moeten aanmerken, dan eens te on derzoeken of de elleude van millioenen menschen (die niettegenstaande hunne scboone theorie maar steeds voortduurt) soms niet op eeri audere wijze zou kunnen uit den weg geruimd worden. Na eerst aangetoond te hebben, dat de perti nente tegenstanders van staatsinmenging de com munisten in de hand werken, daar zij alle mo gelijke pogingen tot verbetering van staatswege tegenwerken en door dit voortdurend mislukken van alle hervormingsmiddelen de gedachte veld wint, dat alleen door een algeheele revolutie de toestand verbeterd kan worden, gaat prof. von Sijbel aldus voort: „De vrijbandelaars (wij zullen dit woord behou den, hoewel het onze bedoeling eigenlijk niet vol komen teruggeeft) laten zich door dergelijke zor gen niet verontrusten. Laat de zaken slechts hun natuurlijken gang gaan, zeggen zij, en dan zult gij het zien,dat na eenige worstelingen,eenige moeilijk heden van den overgangstijd, de arbeiders in de toe komst een ongekende hoogte zullen bereiken. Inderdaad zou dit zeer schoon zijn, doch het is te betreuren, dat deze toekomst zoo langzaam, zoo ontzettend langzaam nadert. De machineo- industrie is een volle eeuw oud, en in dien tijd zijn onder dat arbeids-proces honderd duizenden naar lichaam en ziel, naar geest en zedelijkheid te gronde gegaan, en maar steeds voort, altijd voort, teren honderd duizenden weg in ellendige woningen, verpeste almosleeren, voorldurenden honger. Aangenomen, dat inderdaad het groote proces tot eeu schitterende toekomst zal leiden is het dan geoorloofd, op zulk een groote schaal het tegenwoordige aan de toekomst op te offe ren? En niet alleen materieele goederen, maar menschelijke wezens bij duizenden op te offeren? En ze op te offeren, niet voor een prachtig ide aal in die toekomst, niet voor vrijheid, ontwik keling, zedelijkheid, maar slechts voor de ver grooting van materieelen rijkdom? Is het de menschelijke samenleving, is het deu Staat ge oorloofd, op het brengen van zulk een offer wer keloos toe te zien? Of heeft soms de vrijhandels- leer recht, wanneer zij in naam van de indivi- dueele vrijheid iedere bevoegdheid tot inmenging van den staat bestrijdt? Nooit zal ik dit toegeven. De fout vau die on voorwaardelijke vrijhandelaars schijnt mij hierin te liggen. Hunne theorie heelt door wetenschap pelijke verlicbting aan de staathuishoudkundige ontwikkeling der menscbheid onmetelijke dien sten bewezen. Op goede gronden ziju zij daarbij, evenals bij iedere ernstige wetenschappelijke on derzoeking zoo te werk gegaaan, dat zij de staathuishoudkundige versclnjningen zuiver op zich zelf beschouwd eu tot het verkrijgen van heldere resultaten in de eerste plaats alle uit wendige invloeden buitengesloten hebben. Maar iets anders is het, in deu afgesloten kring der gedachten een probleem wetenschappelijk op te lossen, iets anders do aldus verkregene uitkomsten toe te passen op het praktische leven, liet door duizend audere omstandigheden geïnfluenceerde lpven. De mathematicus, die de wet der zwaar tekracht wil bestudeeren, laat bij zijne proefue- tnïngen een lichaam in de luctitledige ruimte vallen om de werking der zwaarte zonder stoor nis door deu wederstand^der lucht waar te ne men. Slechts door deze zuivere onderkenning van de natuurkundige wet wordt de artillerist in staat gesteld, de vliegkracht en uitwerking van ziju schot nauwkeurig te berekenen: maar het zon hem waarlijk slecfit bekomen wauneer hij bij de praktische toepassing der wet den wederstand van de lucht niet in aanmerking nam. Zoo bestaat overal de tegenstelling van zuivere wetenschap en praktijk of Ifcvcf de tegenstelling van zuivere en toegepaste we tenschap. De zuivere wetenschap der oecp- nomie zal nimmer meer hare giondoeginse- leh der individueele vrijheid van te arbeiden, van overeenkomsten te sluiten, van handel-op geven. Beschouwt men de oeeouomische beslis- singeu op zich zelf, dan zal men steeds lot het resultaat komen, dat de grootste individueele vrijheid de grootste rijkdomuien 111 bet leven roept. De afschaffing van den bijzouderen eigen dom, die eeu doodsteek voor de individueele vrij heid zou zijd, zou daardoor ook ae bron van algemeeue verarming worden; ru zooverre is de vrijhandelstheorie tegenover het couimuuis- inus volkomen in haai lecht. Maar zij dwaalt, wanneer zij bij de praktische toepassing hare wetten wil doordrijven zonder acht te slaan op de overige krachten van het menschelijk beslaan, alsof er buiten de staathuishoudkundige geene andere uaudrilten en doeleinden iu de meuscuen- wereld bestonden, alsol alle handelingen des menschen ook zijue onvaderlandslievende, geest- doodeude, moordzuchtige handelingen door het bewijs yau verhoogde wuaroe-voortbrenging ge rechtvaardigd zouden kunnen worden. De°njk- dom heelt Op zich zelf geen waarde; by krijgt die slechts wanneer hij menschelijke beboetten bevredigt; het verwerven moet den uiensch slechts ui zooverre tot doel strekkeu als het eeu middel tot vervulliug van hoogere doeleinden wordt, middel tot verkrijging van gezondheid eu arbeids kracht, geuot ol macht, ontwikkeling of welda digheid enz. Waar de voorlbreugiug vau rijkdom met zu|ke doeleinden iu tegenspraak komt, duur blijven wel is waar de oeeouomische wenen even juist, maar zij moeien huigen voor hoogere wetten, en de mcu6cliet>jke Samenleving, de staat, is niet alleen bevoegd, maar verplicht, deze onder werping van leder zijner burgers te vordeieuen des noods at te dwingen. De school vau ouvoor- waardelykeu vrijhaudel heeft over het alge meen een geheel oujuiste opvatting van deu slaat. Zij zou hem voor geheel outbeerlijk houden wauueer de menscnen maar wat minder strijdzuchtig waren. Daar deze ondeugd zich echter uog steeds met geheel laat uitroeieu heelt ineu wel is waar rechters eu geudarmen noodig eu personen en eigendom biuneu 111 liet lund en geneiaals eu soldaten om ze aau de grenzen tegen het buitenland tw verdedigen. Maar zoodra dit alles iu 01de is, eischt die theorie voor liet overige geheel vrij spel voor de personen de ver- en'ë"loeuJ vuor d. maatschappij; alles wat ue &taal hoet buiten de juslilie eu het krijgswezeu öchijUL haai verkeerd toe. Zij miskent daardoor de meüschelijke natuur van eene tegenoverge stelde z'Jde evenzeer als de communisteu. Deze haten tt"e MWischelijke eigenaardigheid en bij- zouderh*-1^ eu vorderen krachtens de algemeeue gelijkheid Ou beperkte heerschappij der meerder heid. De zuivere vrijhaudelaars vergeten, dut de zelfstandigheid voor de meusehen met mogelijk is bij ouëeubudeuheid en alzondenng, uiaar slechts in de gemeenschap. Zich te voegen naai den zede lijkeu wil der gemeenschap, daarin ligt geene vermindering der persoonlijke vrijheid, integendeel, waar een staatswet eene onzede lijke wijze van handelen verbiedt, daar wordt de ware vrijheid gegrondvest, want deze richt zich even als het leven naar de wetten der ze delijkheid." Wij zullen den hoogleeraar v. Sybel niet ver der volgen, hoewel wij wenschteu zijne geheele rede aan onze lezers te kunnen meêdeelen. De door ons overgenomene passage is voldoende voor hetgeen wij beoogden, namelijk om die hardnek kige vijanden van de staatsinmenging tot vermin dering der elleude vau de staatsburgers, iiog eens ernstig over hunne opvatting te doen nadenken. TELEG !f A Nr II X. Versailles, 5 April. Men bevestigt dut Til er gisteren in heeft toegeslemd de alkonaJ der wet betreffende het heffen van een tl reent op buiteulandsche waardehebbende snul te verdagen tot na de bijeenkomst der Naiiol Vergadering. Aan de deputatie uit de baokl die dit verzoek deden, zal Thiers aanstaaif Woensdag een diner geven. Hongkong, 5 April. Twaalf samenzweer! hebben te ïeddo getracht een aanslag te t op het leven van den Mikado van Japau. met gelukt. Twee hunner ziju gearresteerd,al deren zijn ontsnapt. Men gelooft dat de sanieinl ring groote vertakkingen heeft. De autoriteit iJ gerust. Zij heeft de vreemdelingen gewaarscliil de grenzen der stad niet te overschrijden. Athene, 5 April. De Koning heeft de KaJ van afgevaardigden met eeu troonrede genu Hij wees op de gunstige verstandhouding J de overige Mogendheden, en hoopte dat moeieüjkheid die zou komen verstoren. Vtj prees hij den stand van de openbare veili;;! als bevredigend, ondanks de opschudding ois| verkiezingen veroorzaakten. Prins Frederik Karei van Pruisen heeft AijJ verlaten. Londen, April. Antwoordende op eene 1 van deu heer Newdegate, verzekerde hedel Premier in 't Lagerhuis, dat 't bezoek vaj Prins van Wales bij den Paus geen officies rakter droeg, doch eenvoudig bedoeld wJ een hoffelijkheid, gelijk hooggeplaatste vretj lingen die immer aan den Paus plegen lt| wijzen. Konstantlnopel, 6 April. Tengevolge va-I vermeerdering oer inkomsten door de tabak-I gie, bedraagt thans 't tekort op 't budget sief 50U millioen. Washington, 4 April. Het huis der afgetl digoeu heetteen bill aangenomen, waarbij ami officieren en bemanning der Kearsage 191-1 dollars toegekend wordt, wegeDs het in den gil schieten der Alabama. IHadrid, 6 April. De ministereele partij ken, uat Rivero, Moret, Echegaray en an< hoofden der radicale partij niet gekozen zijil Overal heerscht rust. Londen, 5 April De diplomatische corresl deutie over het Fransche handelsverdrag if uitgegeven. Gemeenteraad. CONCEPT. VERORDENING op de openbare tcholen voor meer uitgebreid lager onderwijl. Art. 1. Op alle openbare scholen voor meer uitgeb: lager onderwijs wordt eene dagschool gehouden. Art. 2. Deze school wordt gehouden dagelijks des voori dags van 9 tot 12 uren, en op Maandag, Dins-il Donderdag en Vrijdag ook des namiddags van 2 t. uren. Voor de twee meisjesscholen begint de nai dagschooltijd te lü uren. Art. 3. Vacantiën zijn: a. Vrijdag en Zaterdag vóór Paschen en de Pai week; b. de Hemelvaartsdag; c. de tweede Zaterdag in Juli en vier volge: weken d. de 3de October; e. de Kerstweek, gerekend van 24 December to Januari. Andere vacantiën, in bijzondere omstandighedt. kunnen alléén gegeven worden door den BuiEj meester. Art. 4. Geene leerlingen worden toegelaten, die den oui dom van zes jaren nog niet bereikt hebben. Art. 5. Nieuwe leerlingen worden aangenomen in de ff; vóór de zomer-vacantie. Buitendien worden in eerste week van de maand Januari diegenen to-, laten, waarvan bij onderzoek blijkt dat zij het derwijs op eene der reeds bestaande klassen kun] volgen. Art. 6. Kinderen, die zich van elders in de gemeente i| tigen, kunnen tusschentijds worden geplaatst, d bet blijke, dat zij voorbereid zijn om het onder op eene der bestaande klassen te volgen. Art. 7. Alleen kinderen, die zijn ingeënt of de natuurlij! kinderziekte gehad hebhen, mogen worden schreven. - Evenwel mogen worden ingeschreven zij, die er- verklaring van een geneeskundige overleggen, dat niet mogen worden ingeënt. Dit bewijs moet om drie maauden hernieuwd worden. Art. 8. Gedurende de eerste twee volle weken van J wordt aan de ouders of die hen vervangen gelege:. beid gegeven, om nieuwe leerlingen te laten it- schrijven. Die gelegenheid wordt in de maand li eeinuer gegeven met betrekking tot die leerlinge- waarvan bij onderzoek moet blijken, dat zij t onderwijs op eene der bestaande klassen kun;-:] volgen. De plaats en tijd der inschrijving worden de Burgemeester en Wethouders bij openbare afko:-' ging ter kennis der ingezetenen gebracht. Art. 9. Bij deze inschrijving moeten vertoond worden h' bewijs vau geboorte-inschrijving en het bewijs het kind is ingeënt' of de natuurlijke kinderzit gehad heeft, of niet mag worden ingeënt. Art. 10. Burgemeester en Wethouders onderzoeken de in art. 8 bedoelde inschrijving en, voor zooverre daar tegen geene bedenkingen bestaan, machtigen zij den hoofdonderwijzer of de hoofdonderwijzeres tot toelaten der ingeschreven leerlingen. Art. 11. Bij de plaatsing der leerlingen wordt aan de ouden of die hen vervangen een exemplaar dezer verorde ning uitgereikt. Art. 12. Op de scholen voor voortgezet onderwijs der 2d' klasse worden alleen toegelaten 1°. leerlingen die aan de vólgende vereischten voldoen: 0. vaardig kunnen lezen en het gelezene verstaan i b. in Btaat zijn een eenvoudig dicté zonder grove fouten in klein schrift duidelijk te schrijven; c. de hoofdbewerkingen kennen met geheele ge tallen en tiendeelige breuken, alsmede de een voudigste toepassing daarvan;

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 2