buitenland. Frankrijk. Thiers in de permanente commissie. Thieis heeft in de permanente commissie niet, zooals men algemeen dacht, gesproken over de uaesiie om het reces te Parijs te gaan doorbren- eD. Indien hij zich dus nu al eens in het Ely- ée Bourbon vertoont zal het slechts in het voor- ijgaan zijn en niet om gewichtige audiënties te even. Over deu binnen- en buitenlandschen toestand ao Frankrijk heeft hij nog eenige uitgebreidere olichtingen dan aan de vergadering gegeven, el geschil met Tunis was volgens zijne verze- ering geheel bijgelegd. De Oostersche quaestie et betrekking tot de Zwarte zee geeft niet de ioste reden tot ongerustheid. De verhouding et Spanje en Italië is volgens den president itstekend. Wat de publicatie van het rapport der com- issie tot onderzoek naar de capitulaties betreft eelt Thiers verzekerd, dat bem nog geene tne- edeeling van de stukken was gedaan en dat ij zich hierover dus nog niet kon uitlaten. Terwijl eindelijk verscheidene leden verlang- eu, dat het gouvernement eeu Livre bleu zou «geven om de verschillende regeeringshande- ingen van den laatsten tijd openbaar te maken, oiwoordde de president, dat hy hiervan de uood- kelijkbeid niet inzag, omdat er op het oogeu- lik geen enkel gewichtig stuk te publiceeren is. Engeland. Strike der daglooners in Warwick. Een merkwaardig werkman. Terwijl tot nog toe de sociale beweging in Eügeland zoowel als in de overige Europeesche jBudeo zich voornamelijk onder de fabrieks- en mijnarbeiders openbaarde is nn een belangrijke grève uitgebroken in het graafschap Warwick, Ouder de daglooners voor den veldarbeid. In kurten tijd is het bericht van die werkstaking natuurlijk oor geheel Engeland verspreid, alle bladen heb- 'u er hunne correspondenten heengezonden en 0 grève zelf is door die algemeene attentie zeer egenomen. De aanvoerder en veroorzaker van de «strike" een zekere Joseph Arch, een man, die, terwijl ovele volksleiders en prulitariers zich door excen- ieke, bombasterige redevoeringen en geschrif- n een minder verdiende bekendheid verwierven, n stilte een leven heefl geleid, dat hem inder- aud bet reebt geeft, deu arbeiders van Engeland 1 voorbeeld en aanvoerder te verstrekken. Uij nu 45 jaren oud en heeft sedert zijn 22ste jaar eheel alleen datgene ten uitvoer gebracht, wat e werkmansveteenigiügen met zooveel moeite gezamenlijk zien te volvoeren, namelijk he' zoe ken van voldoende débouchés voor de arbeids krachten, die op zekere plaatsen te overvloedig aanwezig zijn. Begonnen als een arm daglooner heeft hij zich gednrende al die jaren bij ieder begin der week te voet naar die plaatsen begeven, wuar hij kon denken, dat men zijn werkkracht het meest noodig bad. Dan werkte hij de geheele week zoo ijverig mogelijk door en bracht den Zondag weder in zijne woonplaats I door. Bet spreekt van zelf, dat hij daardoor Jiooger loon verdiende dan de anderen, maar tevens bracht hij de grootste zuinigheid in prak tijk. Om zich de kosten van een herberg te spa ren logeerde bij meestal in de kleeren en in een schuur of een stal. Door een dergelijke le venswijze is de man nu een zeer welgesteld inwoner van Wesley. Hij heeft een vrouw met Iteven kinderen en is in staat geweest aan al Reze laatsten een goede opvoeding te doen geven. ILangzamerhand is hij dan ook de leider der ar Ibeiders in zijne nabuurschap geworden. In den Ikatsten tijd deed bij ijverig zijn best om een Irereeniging der daglooners op te richten en heeft Itich door die pogiDgen langzamerhand eene ge- Imakkelijkheid van spreken en een flinkheid van IWndelen eigen gemaakt, die hem tot het aange- Ivtien hoofd van zijne verdrukte medearbeiders I kaken. i De eischen, die deze laatsten nu aandegrond- tatters hebben gesteld, zijn waarlijk niet over- ■reven. Zij vragen verhooging van hun weekloon I'm 12 shillings op 16 shillings. In tegenstelling Iket bijna alle handwerksvereenigingen stemmen l'ij toe, dat de minder bekwame en sterke ar- ■leiders ook voor minder loon zullen werken. vermindering der arbeidsuren eindelijk wordt Voor hen niet gevraagd, omdat zij begrijpen, dat V<t voor den veldarbeid nadeelig zou kunnen Verken. I Niettegenstaande deze gematigde eischen heb- ■tan de grondbezitters besloten niet de minste ■verhooging toe te staan, de vorming van een 'aglooners-vereeniging zooveel mogelijk tegen te werken en ieder voor zich zoo lang mogelijk wederstand te bieden. Van daar deze nieuwe oorlog tusschen arbeid en kapitaal, waarbij naar °oze meening geheel het recht aan de zijde van den arbeid is. Duitsohland. Veroordeeling van Bebel en Liebkneoht. Een gewichtige vergadering. O'er het algemeen is zeer weinig notitie ge nomen van de door de Leipziger rechtbank ver oordeelde sociaal-democraten Liebknechten Bebel. De Augsb. Allg. Zeil. leidt daarnit af, dat de invloed en bekendheid dier heeren bij het volk niet bij zonder groot is. Wanneer wij de omstandigheden in aanmerking nemen komt ons deze gevolgtrek king minder juist voor. Het is in den laatsten tijd herhaaldelijk gebleken dat, zoo al uiet de per sonen, dan toch de begioselen van Bebel en Lieb- kneebt bij den Duitschen proletariër even als bij die van andere landen, zeer veld winnen. Dat de veroordeeling der twee leiders niet tot manifes- tatiën aanleidiog heeft gegeven is vooreerst toe te schrijven aan de sterke band, waarmede de regeering in Duitschland hare ouderdanen nog ter neder gedrukt houdt eo ten tweede aau de omstandigheid, dat Bebel en Liebkoecht met een gedeelte der democraten over ondergeschikte puuten oueeuig waren. De Jury heeft als grond voor hunne schuldig verklaring aangenomen, dat zij de, zoo noodig, gewelddadige invoering der republiek door hunne redevoeringen en geschriften hadden voorbereid; de aanklacht luidde dan ook: «voorbereiding van hoogverraad, strafbaar gesteld door artikel 86 van het rijks-stralwetboek. Het valt in het oog, dat deze bepaliog voor eeo groote rekbaarheid vatbaar is. En de jury heeft van die rekbaarheid, hoewel zij zich een schijn van angstvallige nauwkeurig heid gaf door 17 dagen te onderzoeken entede- libereeren, een ruim gebruik geuiaakt. Of er eenige handeling is gepleegd, als middel om het doel te bereikeD, daar heeft men verder niet naar gevraagd en aldus eenigszins, ofschoon niet zoo sterk, het voetspoor gedrukt van de Franscbe Nationale Vergadering, die de nteDSchen depor teert enz., alleen omdat, zij lid vao de Interna tionale zijo. De twee veroordeelden zijn intusschen bij het Oberappellationsgericbt te Dresden in hooger beroep gekomen. Doch zonder twijfel zul len zij ook daar veroordeeld wordeu. Bij eene vroegere gelegenheid toch heeft dat hof reeds zijne metning over deze zaak uitgesproken, in dergelijken zin als het Bezirksgericht te Leipzig. Wij mogen dus aannemen, dat Bismarck in den aanstaanden rijksdagsziltiug bevrijd zal zijn van den nagenoeg eenigeo man, die hem nu en dan flink de waarheid zeide, van Bebel. Hepner schijnt men miuder gevaarlijk te hebben geoor deeld dan zijne twee geestverwanten, en hem daarom (oiet omdat hij minder schuldig was) te hebben vrijgelaten. Wij spraken gisteren van de pogingen, die door de regeering zullen moeten worden aange wend om de tegenstrijdige wetsbepalingen over de geestelijke excommunicaties met elkander in harmonie te brengen. Op de aanslaande bis schopsvergadering teEuldazaldeze zaak echter nog heel wat meer moeite geven. Daar toch zal men spreken over de mogelijkheid om de drie soor ten van uitbanning, die door het zoogenaamde pontificale Homanum zijn vastgesteld, in stand te houden: «Notaudum quod triplex est excommuni cato, videlicet minor, major, et anathema". De minor un moet dan reeds aangewend worden, wanneer men maar in de minste kleinigheid van de vastgestelde leersLukken afwijkt. Wti men deze dus tegenwoordig blijveu loepasseo, dan zal de geestelijkheid niet tegenover duizeuden maar millioeaen bannelingen te ageeren heb ben. Voorts willen enkelen de vreeselijke woor den van het anathema wat zachter maken. Doch anderen zijn van oordeel en het wordt ook in genoemd pontificale Romanum uitdrukkelijk ge zegd, dat de woorden van die hoogste vervloe king den patient als bet ware door merg en been moeien gaan. Een en ander zal dunkt ons de brave bis schoppen, die geloofwaardige tolkeu van den toorn en het welbehagen van onzen lieven Heer nog al wat stof geven om elkander in het haar te zitten of per slot vao rekening des noods op elkander de exoommudicatio major toe te passen. Zwitse rland. Een meeting over de grondwetsherziening. Zooals men weet zijn Zwitserlands bewoners tegewoordig druk bezig, rneeti gs te houden voor en tegen de grond etsherziening, die in de vol gende maand aan de goedkeuring van het volk onderworpen zal worden, Te Sursee in het kanton Lucern bad dezer dagen een dergelijke verga dering van tegenstanders der herziening plaats, waarin na warme discussie de volgende punten wetden aangenomen «De herziening der bondswet is in strijd met Zwitserlands geschiedenis; zij voert tot den een heidsstaat, tot een vereend Helvetië. Centralisatie is het ongeluk van Spanje, Frankrijk en Italië geworden, en Zuid-Duitschland zal, wanneer men de voorleekens in aanmerking neemt, daaruit ook geen voordeel putten. Het Zwitsersche volk heelt geen behoefte aan een verandering van zijn huis, de herziening is slechts het werk van eenige eerzuchtige mannen. De lauweren van Bismarck laten bun geen rust, zij willen ook eens groot- staatje spelen. Gematigde mannen, zooals Heer enz., hebben zich door het geschreeuw der de mocraten bang laten maken, zelfs de bondsraad heeft den moed niet gehad, zijn oorspronkelijk standpunt te handhaven. Slechts een man heeft stand gehouden, het lid van den bondsraad Dubs. Deze heefl liever zijne positie dan zijne begin selen opgeofferd, en trots alle aanzoeken den man nen der herziening toegeroepen: «Mat gij doet is slecht gedaan, het leidt tot ondergang van den Bondl" De heer Dubs is een bes! st liberaal en heeft dit gedurende zijne lange amutsvervul- ling bewezen, en zijn woord moet daarom ge loof verdienen. Groote woorden als «ultrainon- tanen, voorstanders van splitsing in den .bond, achteruitkrabbers enz. bewijzen slechts, dal de herzieningsmannen arm aan argumenten zijn." Wij behoeven Dauvvlijks hierbij te voegen uit welken koker deze besluiten afkomstig zijn. Onlangs wezen wij reeds op de verschillende partijen, die elkander op het oogenblik bestrijden. Dat hier de ultramonlanen deu boventoon voer den blijkt duidelijk, al was het alleen umar uit de bewering, dat de laatste centralisatie het on geluk van Italië is geweest. De afgevaardigden uit Lucern hebben dan trouwens in den uaiio- naleu raad ook tegen de herziening gestemd. TELEGRAMMEN. Madrid, 8 A pril. De benneming der kiesbureaus is overal rustig afgeloopen. Voor zoover bet resul taat bekend is, zijn 55U presidenten en 2162 secre tarissen gunstig jegens het Gouvernement gestemd 1061 secretarissen behooren tot eene coalitie van alle partijen. Te Madrid behooren de benoemden tot die coalitie. De voorstanders der Regeering hebben te Se- villa, Malaga, Murcia en andere provinciale hoofd steden gezegevierd. Allerwegen in Spanje heerscht rust. Alexandrlë, 2 April. De firma Oppenheim heelt iu vereeniging met Engelsch-Egyptische banken een voorschot aao het Egyptiscne Gou vernement verstrekt van 4 milltoeu pd. st. voor 18 maanden. Washington, 2 April. Het Congres heeft de voorgestelde wet tot wijziging van het Douane tarief verworpen. New-York, 3 April. Prof. Morse is overleden. De Evening Post zegt, dat het verschil van op- valtiug tusschen Engeland en Amerika bij geen van beiden kwade trouw behoeft te doen veron derstellen. In het traktaat van Washington deed Engeland eene belijdenis van schuld, die groot hartig was en door een groot volk als eene af doende voldoening kon opgenomen worden. Amerika is het met Engeland eens, dat de in directe eischen niet toegestaan kunnen worden; het heeft die slechts gesteld om eene groote schadevergoeding te kunnen bedingen. De Evening Post gelooft dat eene vriendschap pelijke schikking mogelijk is, daar Amerika grout belang bij het bondgenootschap en de vriendschap van Engeland beeft. Rome, 3 April. De Italia nuova spreekt het be richt vau een Fransch blad tegen, dat Italië Tu nis zuu willen veroveren. Het geschil van Italië en Tunis wordt door eeo scheidsrechter beslist, aan wiens uitspraak men zich zal onderwerpen. Londen, 4 April. Eene ontzaglijke menigte was te Manchester bijeengekomen om Disraëli te hoo- ren. De geestdrift was buitengewoou. Hij zeide: Ik kom u ons programma mededee- leo. Het luidt, niet de kerken berooven en de grondbezitters bestelen, maar bet ware belaug des volks te bevorderen. Hij toonde aan, dat de troon de bron is vau alle weldaden, die de Engel- schen gemeten. De monarchie is eene instelling waar het volk zich iu de ure des gevaars en bij rampen oin scharen kan. De Engelsehe monarchie kost uiinder dan eenige andere en niet de hcllt van hetgeen de volkssouvereiuiteit aan Amerika kost. Hij verdedigde verder het Hoogerhuis en hield het er voor, dat bet coostitutiuneele gou- veroetrieut in Frankrijk uiet geslaagd was, omdat het zulk eeu kamer met had. De meeting stemde iu met het besluit om de constitutie te verdedigen. De Times verneemt uit Philadelphia dat het Ainerikaautclie kabinet de behaudeliug van de dépêche van Granville tot Vrijdag uitgesteld heefl. Het antwoord zal zorgvuldig overwogen worden. Volgens hetgeen men van oflicieele zijde ver neemt, zou Amerika bij zijne houding volharden en alles aau de beslissing der arbiters overlaten Gemeentera ad. CONCEPT. VEBOBBENIlfK bepalende ie jaarwedden van ie hoofdonderwijzers en hoofdonderwijzeressen, van het hulppersoneel, alsmede de toelagen voor de kweekelingen op de openbare lagere scholen binnen de gemeente Leiden. De RAAD der gemeente Leiden, Gelet op art. 19 der wet van 13 Augustus 1857 Staatsblad n°. 103) Bepaalt: Art. 1. De jaarwedden van de hoofdonderwijzers en hoofd onderwijzeressen op de openbare lagere scholen, ver meld onder art. 1 der verordening bepalende het getal der scholen waarin openbaar lager onderwijs wordt gegeven, bedragen voor eiken hoofdonderwijzer aan de scholen onder letter a twaalfhonderd gulden; voor eiken hoofdonderwijzer aan de scholen onder letter b twaalf honderd gulden, benevens vijf ten honderd der schoolgelden; voor de hoofdonderwijzers en hoofdonderwijzeres op de scholen onder letter c, aan dien aan de school voor voorbereidend onder wijs voor jongens en meisjes, twaalf honderd gulden, benevens vijf ten honderd der schoolgelden; aan dien aan de school voor jongens, vijftien hon derd gulden, benevens vijf ten honderd der school gelden aan die aan de school voor meisjes, dertien hon derd gulden, benevens vijf ten honderd der school gelden voor den hoofdonderwijzer en de hoofdonderwijzeres aan de scholen onder letter d, aan den hoofdonderwijzer zeventien honderd gulden, benevens vijf ten honderd der schoolgelden; aan den hoofdonderwijzeres vijftien honderd gulden, benevens vyf ten honderd der schoolgelden; Ingeval aan de hoofdonderw jzers of hoofdonder wijzeressen geene vrije woning kan verschaft wordeu, ontvangt elk hunner eene vergoeding voor huishuur ten bedrage van drie honderd gulden. Art. 2. jj De jaarwedden van het hulppersoneel zijn geregeld als volgt: De onderwijzers en onderwijzeressen der eérste klasse genieten een tractement van f 600—900, die der tweede klasse van 5U0800 in het jaar. De hulponderwijzers en hulponderwijzeressen wor den bezoldigd met 300—500 jaarlijks. Met uitzondering van de gevallen, waarin anders noodig geoordeeld wordt, geschiedt de aanstelling op het minimun. Jaarlijks wordt door Burgemeester en Wethouders in overleg met de hoofdonderwijzers en hoofdonder wijzeressen en den Schoolopziener bepaald, of er termen zijn eene verhooging toe te kennen, die voor de onderwijzers en onderwijzeressen 100, voor de hulponderwijzers en hutponderwijzeresjeu [50 be draagt. De daartoe strekkende voorstellen geschieden bij de indiening der gemeentebegrooting. De bezoldigiug van het hulppersooeel wordt voor elk der vakken, genoemd onder letter k en l van art. 1 der wet, dat zij verplicht zijn in de school te onderwijzen, verhoogd niet 50. Bij bet verkrijgen der acte van hoofdonderwijzer of hoofdonderwijzeres, hebben de hulponderwyzeis en hulponderwijzeressen aanspraak op eeue buitengewone truc te meats ver hoog mg van f 50, in te gaan met Januari van het jaar volgende op dat, waarin ztj die verkregen hebben. De leeraressen voor de Fransche en Engelsehe taal aan de meisjesschool 1ste klasse worden elk bezol digd «iet ƒ700—900. De jaarwedde van den leeraar (de leeraars) voor de wis en natuurkundige vakken bedraagt f800 (500+300), die van den leeraar in de geschiedenis bedraagt 200. Ten behoeve van elke kweekeling wordt aan de hoofdonderwijzers of hoofdonderwijzeressen jaarlijks eene toelage verleend van f 70 voor de acholen voor on- en minvermogenden, van 80 voor de overige scholen, onder de kweekelingen naar bekwaamheid te verdeelen. De onderwijzeressen in de handwerken op de scholen voor on- en minvermogenden genieten eene jaar wedde elk van 300, de hulponderwijzeressen van f200, de kweekelingen elk van f 50—100. Art. 3. De onderwijzers en onderwijzeressen, hulponder wijzers en hnlponderwijzeresseu, wier jaarwedde thans meer mocht bedragen, dan zij volgens deze regeling kunnen verkrijgen, blijven in het genot hunner of harer tegenwoordige bezoldiging. Vastgesteld door den Raad der gemeente Lei den, in zijne openbare vergadering van den LAATSTE BERICHTEN. ff 's-Gbavenhagb, 4 April. Met 1 Mei a. s. zullen vau bet korps mariniers bij de nurinaal schiet school alhier worden gedetacheerd ter bywouing van deu zomer-cursus de 2ue luitenant H. H. J. Batteke alsmede 2; sergeanten, 4 korporaals en 8 mariniers. De paardenarts der isle klasse bij het reg. rijd. art. J. J. Hinze is overgeplaatst, bij liet 3de reg. huzaren en bij de ryd. art. vervangen door den paardenarts lste kl. W. F. ScinöJer. De paardenarts 2de kl. E. H. A. H. BouJewtjiijp is van het 8de bij het 4de reg. huzaren en de paardenarts 2de kl. J. Lanieris vau het 4de bij het 2de reg. huzaren overgeplaatst. Z. K. H. de prins vau Oranje heeft den afgeloopeu nacht minder rustig doorgebracht dan deu vorigeu. Men verzekert dat de prins aau rheuinatisclie koortsen lijdende is. De bleekers iiieclit uit Leiden, die in de vorige week voor het Provinciaal Gerculushol m Zuid- Hollaud terecht stond, beschuldigd van dieis.al van eeu porteuiouuaie me' f 24, zyu kumeiaad toebehooreude, en dielstal vau eeu zilvereu huro- logie, is by arrest vau het Hoi vau heueu schul dig verklaard aan hel ten uadeele vau deu eige naar verduisteren vau goed eu geld, hem ter bewariug gesteld om terug te geven, ulsmede diefstal bij nacht iu een bevvuoud huis en ver oordeeld tot eeue corieciioueele gevaugemssnuf van vyf jaren en eene geldboete van f l2,5U. Z. M. heeft aan den heer Mr. Ph. vau den Broecke, op zyu verzoek eervol omslag verleend uit zyue üelrekkiug vau Ryks-advokaat iu Zee land, behoudens aauspraak op pensiueu, en ue- noemd tot ridder der orde van den Nederlaudschen Leeuw, zoomede Mr. S. M. S. Modderman, rijks-advokaal iu Groningen. Ï78ste «TAATS-LOTERIJ. TWEEDE KLASSB. DBKDE LIJST. Trekking van Donderdag A April. Prijzen van ƒ30. 82 2285 6350 7977 10258 12397 15286 17097 236 2861 6723 8004 10604 12671 15477 17214 263 2863 6794 8419 10322 12704 15711 17297 671 4542 6205 8480 10833 12973 15784 17569 720 4562 6361 8605 10935 13245 16047 17707, 314 4769 6627 8382 11114 13266 16294 17972 852 4791 6737 9103 11422 13705 16321 13177 869 4824 7112 9267 11767 13877 16452 18419 1091 4977 7539 9290 11946 14669 16570 18498 1325 5063 7733 9490 12006 14771 16771 19082' 1491 5103 7874 9673 12070 14988 16963 19294 1929 5210 7916 9779 12243 15201 17060 19490 2138 6318 7940 10204 THERMOMETER VAN FAHRENHEIT. morg. morg. nam. nam. nam. avond 6 u. 8 u. 12 a. 4 u. 6 a. 8 u. Woensd 463 45 Dond. 4r 44° 50' 60° Wind: Woeusdag-middag 5 u. N O. Donderdag-inorgea 5 a. N.

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 3