Dinsdag 2 April. N°. 3725. A°. 1872. STADS-BERICHTEN. 1 April. ,£ll»SCfl DAGBLAD PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden per 3 maanden*.;7/3.00. Franco per posti, m 3.85 Afzonderlijke Nommers9 o.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zen- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DEIl ADVERTKNT1KM Voor iederen regel7.7?7.i 7.. ,7.0.15 Grootere lettera naar de plaatsruimte die zij beslaan. uithoofde VAN HET PAASCHFEEST ZAL DIT BLAD MAANDAG NIET WORDEN UITGEGEVEN. HER-IJK. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van eiden, Gezien het besluit van Gedeputeerde Staten der rovincie Zuid-Holland, van den 9den January 11., 11 Provinciaalblad n". 3), houdende bepaling an de tijdstippen van den her-ijk der maten en ge- 'gten in de verschillende gemeenten in deze pro- 'neie, voor het jaar 1872; Herinneren den ingezetenen dezer gemeente hunne erpligting, overeenkomstig art. 15, lett. a, der Wet an den 7den April 1869 (Staatsblad n°. 57), tot het oen her-ijken van alle reeds in gebruik zijnde maten, ewigten en weegwerktuigen, onder mededeeling dat aartoe door den ijker zitting wordt gehouden in het okaal van den ijk, op de Aalmarkt, naast de Gemeente- potheek, en wel: Yoor de gewigten voor fijne weging, in gebruik bij edicynbereiders, goud- en zilversmeden, speciehan- elaars, beleenbankhouders en verdere in goud en 'Iver handelende personen, voor wijk I, II, III, IV en V, op 2 en 3 April, •Iken dage van des morgens 9 tot des namiddags uren; Eindelijk wordt ter kennis van de belanghebbenden ebragt, dat volgens besluit van den Minister van 'taat en van Binnenlandsche Zaken, van den 6den ecember 1871, n°. 201 (12de afd.), de letter D, in en gewonen drukvorm, schuin gesteld, bestemd is tot jaarletter zoowel van den ijk als van den her-ijk. Ed geschiedt hiervan openbare kennisgeving door aanplakking en door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester, v. PUTTKAMMER, Secretaris. Leiden, 17 Januarij 1872. TWEEDE ZITTING VAN DEN MILITIERAAD. BURGEMEESTER en WETHOUDERS tan LEIDEN, Gezien art. 92 der wet van 19 Augustus 1861, betrekkelijk de nationale militie Staatsblad n°. 72) Gelet op de missive var den Generaal-Majoor, Militie-Commissaris in het 3de district der provincie Zuid-Holland Doen te weten: dat de tweede zitting van den Militieraad voor deze gemeente wordt gehouden in een der vertrekken van het Raadhuis, op Maandag "Ven 8sten en Woensdag den lOden April 1872, op erstgemelden dag des voormiddags te haftien, lot het 'oen van uitspraak omtrent alle in de eerste titling niet f gedane zaken, op laatstgemelden dag des middags te waalf uren, tot het doen van uitspraak omtrent hen, 'ie als plaatsvervanger of nummer ver wisselaar verlangen p le treden; voorts, dat tot het opmaken der daartoe ereischte bewijsstukken, van heden af, ter secretarie ezer gemeente, van des voormiddags tien tot des amiddags drie uren, Zon-en feestdagen uitgezonderd, ordt gevaceerd; welke gelegenheid de belanghebben den worden vermaand zich te nutte te maken, daar aan den loteling, die reeds bij de militie is ingelijfd, overeenkomstig het bepaalde bij art. 70 der boven aangehaalde wet, door den Koning niet dan in bij zondere gevallen het stellen van een plaatsvervanger kan worden vergund. Eindelijk wordt, ter voorkoming van misverstand, nog opgemerkt dat de loteling, omtrent wien de Militieraad in zijne eerste zitting reeds uitspraak heeft gedaan, niet in de tweede zitting behoeft te ver schijnen, ten ware hij daarin een plaatsvervanger of een nummerverwisselaar mogt willen voorstellen. Er wordt deze door aanplakking en doorplaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, y. d. BEANDELEE, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 30 Maart 1872. De YOOEZITTEE yan den gemeenteraad yan leiden, Gezien art. 31 der Wet van den éden Julij 1850 [Staatsblad n°. 37) Doet te weten, dat de lijsten der kiezers van leden voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal, de Pro vinciale Staten en den Gemeenteraad op heden zijn gesloten, op nieuw aangeplakt en gedurende acht dagen op de Secretarie dezer gemeente voor een ieder ter inzage zijn nedergelegd. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. De Voorzitter voornoemd, y. d. BEANDELEE. Leiden, 30 Maart 1872. BUEGEMEESTEE en WETHOTTDEES yan leiden brengen bij deze ter kennis van de kies- geregtigden, dat ingevolge art. 8 der wet van 29 Junij 1851 (Staatsblad n°. 85) de verkiezing, ter ver vulling van de in den Gemeenteraad openvallende plaatsen door het genomen ontslag van de Heeren Mr. H. P. J. TOLLENS, die in 1875, en Mr. C. W. HDBEECHT, die in 1877 moest aftreden, zal plaats hebben op Dingsdag 16 April aanstaande, en dat voor eerstgemelde vacature een wit, voor de laatste een Maauw stembillet moet worden ingevuld. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BEANDELEE, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, den 30sten Maart 1872. Ter Gemeente-Secretarie zijn in druk, tegen beta ling van 60 cents, verkrijgbaar de nieuwe concept verordeningen houdende regeling van het openbaar lager onderwijs binnen deze ge meente, met toelichtende memorie wat de voorge stelde wijzigingen betreft. De dag is aangebroken, door gansch Nederland met zooveel belangstelling verbeid, de dag die ons in herinnering brengt wat dit land zoo innig dierbaar is: zijne onafhankelijkheid in verband met de leiding door Oranje op de schoone baan van Vrijheid met Orde gepaard. Drie eeuwen is 't heden geleden dat de mare weerklonk: den Briel is ingenomen! den Briel is ingenomen door de Watergeuzen, behouden voor den Prins en 't Vaderland 1" Die weerklank leeft drie eeuwen door, in de harten van de Nederlanders, die beseffen wat de mare in had: 't begin van Neerlands naam en roem en plaats in de wereldhistorie als zelfstan digen Staat. Dit is 't, wat aan het tegenwoordige herinne ringsfeest zijne beteekenis geeft; dat maakt dat alle Nederlanders, van wat meening ook, elkan der hier de hand kunnen reiken, want liet geldt de dankbare viering van ons staatkundig aanwe zen, van de sainenstrengeling van Oranje en Nederland. Leiden zoo nauw aan de worsteling in 't verleden verbonden, Leiden, welks Hooge- school een der schoonste zinnebeelden van den strijd om de Vrijheid was, Leiden zal niet achterlijk zijn in die gepaste viering. Stadgenooten, eendrachtig en blijmoedig bij dit feest; ieder drage in zynen kring tot de waar dige viering er van bij; ieder stellede weldaden op prijs, die de tegenwoordige tijd boven wei nigen vroegeren aanbiedt; ieder werke met vaderlandsch gemoed mede tot verzekering van de schoonste zegeningen, uit vroegere beproe vingen geboren: edele verdraagzaamheid, eensge zindheid, liefde voor Vorst en Vaderland! Dat zijn de beste waarborgen voor 't behoud van datgene, wat in de tempels van alle gezind ten van den Algoede zal worden afgesmeekt: de onafhankelijkheid, het welzijn van den geboorte grond. Dit te bevorderen door gevoelens en melder daad, daarin bleven Leidens burgerscharen nooit ten achteren. Ook de feestdag van 1 April zal daarvan voorzeker ten bewijze strekken. 1 >e Brielsclie Feestviering. Bkielle, 29 Maart 1872. De laatste maal, dat ik u vóór den f estdaL schrijf, wil ik uwe lezers nog 't een en ander mededeeleu tot aanvulling mijner correspondentie van 24, 25 eu 26 Maart. Reeds deelde ik u den hoofdinhoud van 't programma mede, die ook door de meeste couranten werd overgeuomen. Gisteren is het lang verbeide programma versche nen. Jammer is liet, dunkt mij, dat de vorm van de hier ter stede verkrijgbare programma's wel iets te wenschen overlaat. Doch laat mij tot den inhoud overgaau. De steenlegging wordt er vrij uitvoerig in beschreven, doch daarover zal ik hier niet spreken: ik stel dat uit tot het verslag van de feestviering. Verder komen in 't feestprogramma voor: 't programma van den optocht en de can taten, die op het feestterrein gezongen zullen worden, n.l. 't Wilhelmuslied, Hollands Glorie eu 't Vlaggelied. Onder de personen, die aan den optocht deel nemen, merkt men op de banierdragers van Brielle eu Brielsch-Nieuwland. De eerste draagt de Brielschc banier, waarover ik u herhaaldelijk heb geschreven en die nu gisteren door eenige dames aan de hoofdcommissie ten geschenke is gegeven. De tweede de banier van Brielsch- Nieuwland, door het bestuur dier gemeente aan aan de hoofdcommissie aangeboden. De „wapen koning" echter draagt niet, zooals ik eerst schreef, de banier van Brielsch-Nieuwland, maar die van Nederland. Ook zal de eerewacht den Koning niet inhalen, zooals ik ik toen schreef, zij zal een deel uitma ken van den optocht. Die optocht is, zooals uw lezers weten, grootendeels georganiseerd door den heer Kleine, decorateur te Breda. Deze is uitste kend voor zijne taak berekend. Ik zag deze week den zegewagen Nederland, die zeer prachtig was. Hoe jammer zou het toch zijo, als het op 1 April zulk ellendig weêr was als heden, zoodat men byna niets van dat prachtige naar waarde zou kunnen beoordeelen. Vele goedgeloovigeu zieu al angstig op hun weêrglas, en meu begrijpt, dat de Maartsche buien eenmaal aan deu gang zijn. Van harte hoopt ieder, dat zij voor dieo dag tot be daren komen, en dat mooi weêr de feestvreugde moge verhoogen. Maar, om tot den optocht terug te keeren, ik schreef u, dat eeuige lood6meisjes de sjerpen, Ik moet hierbij de Kleine Courant, die mik een merkwaar- dige maaier vaa overnemen heeft, om al. de broa uiet te noemeo, aaaradeo, in 't vervolg beter over te nemeo. Ik heb volstrekt niet gezegd, dat de Koning, wanneer h^j vertrekt, begeleid zou worden door de vijf monitors en ramtorenscbepen, zooals de snuggere overnemer zegt, maar alleen, dat die vijf schepen op de reede zullen liggen. 9trikkeu, etc. voor de commissarissen van orde hebben vervaardigd." Doch hoe werden hare verdiensten door mij verkleind! Zij, n.l. de dames T. en S. Hanse en T. van der Ham hebben ai de costumen gemaakt der aanvallige schooneD, die op den zegewagen „bronnen van welvaart" zullen staan. Woensdag was ik toevallig in de gelegenheid die costumen te zien. Volgens't een stemmig oordeel van de weinigen, aan wie dat vergund was, waren zij keurig gemaakt, doch ik zou mij aan onbescheidenheid schuldig maken, indien ik er hier eene beschrijving van gaf. Ge heel uit eigen beweging hebben de genoemde dames dat gedaan; en ziet! oogenblikkeltjk was zoo verhaalt men althans het geheele Brielsche naaisters-personeel woedend. Nu waren toch de costumen kosteloos gemaakt, en zij hadden er ook nog wel „een slaatje uit kunnen haleDl"Ja, wie zal 't beschrijven, wat de hoofdcommissie toch al niet ondervindt. Den eeuen dag komt, naar ik algemeen hoor, en zooals gemakkelijk te begrijpen is, de een of ander iD 't volle besef van zijne onmisbaarheid klagen, dat hij over 't hoofd is gezien, den anderen dag weêr een ander, en zoo gaat bet door. Men gaat hier druk voort uiet de toebereidse len tot de illuminatie, als anderszins. De meeste huizen worden met groen versierd: ook daaraan zullen voorzeker de aanhoudende stortregens geen goed doeD. Op verschillende plaatsen worden eere poorten opgericht. Ten slotte zal ik voor de volledigheid het over zicht, dat ik gewooolijk in de Dinsdagsche cou rant geef, reeds nu geven, om u Dinsdag een verslag van de feestviering te geven, waarvoor al plaats genoeg zal noodig zijn. Wat ik herhaalde lijk vreesde, dat gebeuren zou, is gebeurd: de gudsdienstige hartstochten zijn ten gevolge van de walgelijke oppositie der Ultramontanen te Ouderkerk, Hilversum en Nijmegen in beweging gekomen. En dan gaan zij toch nog voort met hun verzet. Een volksvertegenwoordiger zelfs, de heer Mr. C. J. A. Heydenryck verklaart, dat hij niet weet, welk feest men viert. Het Vaderland (28 Maart) raadt hem aan, nog eens naar de lagere school te gaan; maar hopen wij, dat de kiezers van Nijmegen den lOden Juni 1873, wanneer zij een afgevaardigde moeten kiezen, indachtig zul len zijn aaD deze verklaring van Mr. Heydenryck. In Den Bosch wordt de goê gemeente wijs ge maakt, dat de Geuzen Pius IX gevangen houden Maar genoeg hiervan. Alleen zij nog medege- gedeeld, dat het verhaal Tan 't leerboek der hee ren Nuiver en Reinders schromelijk overdreven is, volgens de verklaring van Dr. Matthes (N. R. C. 26 en 27 Maart.) In België heeft men steeds veel sympathie voor de zaak. De dagbladen Stad Gent en 't Volksbelang gaan voort, in schoone bewoordingen de ware beteekenis van 't feest uiteen te zetten. Deputa- tiën uit Gent, Brugge eu Antwerpen zullen bier heen komen. Daar is dus de sympathie grooter dun te Goes, waar de feestviering is uitgesteld tot.. 19721! Wat de litteratuur betreft, wijs ik op Mr. J. E. Banck, De Waternimf en de Aesthetiek; W. J. Holdijk, De Heilige Krijg-, Jan van Noorden, 1572 herdacht in 1872 en 't Ontwerp tot een levend gedenk- leeken (dat zou dan zijn om den algemeenen dienstplicht in te voeren); op de spotprent: Alvt verliest zijn bril (Dordt, Revers); op de volksliede ren van Dr. Heije en 't artikel over de Geuzen liedjes in de N. H. C. van 28 Maart; eindelijk op de medaille van den graveur S. de Vries. P. S. Zoo even zie ik het Dagblad van heden. Volkomen kan ik mij vereenigen met hetgeen dat blad zegt over de „vernedering", de pers aangedaan. Lelden, 30 Maart. De studeerende jongelingschap alhier heeft het verlies te betreuren van een hunner mede-studen ten, den heer L. L. Gelpke, candidaat in de medicijnen, die Woensdag 11. te Waspik is over leden. Ter gelegenheid van het 3de eeuwfeest van do inneming van Brielie zullen op Maandag te 12 uren door eene sectie veld-artillerie in de na bijheid van de schietbaan buiten de voormalige Marepoort 20 vreugdeschoten worden gelost en wel per 3 minuten één schot. Voor de groote parade te halfdrie zal de infan terie op de Breestraat wordeu opgesteld, waar van op den rechtervleugel zal plaats nemeu de 2de sectie van de vereenigiug „Het Metalen Kruis." De veld-artillerie met één bespannen batterij, en vervolgeus twee pelotons huzaren, zullen opgesteld worden op de Papenartaat. Deze troepen zullen de stad doortrekken. Gedurende deze week zijn dagelijks in het werkhuis alhier opgenomen van 123 tot 133 vol wassen personen en van 52 tot 61 kinderen. H. M. de Koningin heeft Donderdag mevr. Lina Schneider, de begaafde beoefenares der letter kunde, die gereed staat Nederland te verlaten, om zich te Keulen te vestigen, ten gehoore ont vangen. De vorstin was, niet minder dan de talentvolle declamatrice, diep getroffen bij het afscheid en vereerde aan mevr. S. een allerprachtigst gouden medaillon, waarop een amtehist, door vier paarlen omzet, als een blijvend aandenken; H. M. be loofde der gevierde vrouw tevens, haar eeu portret te zulleu toezenden. Bij haar vertrek naar den vreemde zal dit bewijs Tao Koninklijke onderscheiding mevr. Schneider zeker nog met dankbaarheid naar ons vaderland doen terugzien. Dv. Z.) Z. M. de Koning zal Maandag aanstaande des morgens te kwartier voor negen uur per extra- trein van den Rijnspoorweg naar Rotterdam vertrekken om van daar met het Koninklijk stoomjacht naar den Briel te gaan. Het uur van terugkeer in de residentie kan niet met zekerheid worden bepaald. Waarschijn lijk zal de extra-trein die om halfzeven te Rotter dam klaar zal staan, tusschen halfacht en acht uren te 's-Hage arriveeren, doch daar de reis van Brielle naar Rotterdam door stroom of wind langer kan duren dan verwacht wordt, is niet met bepaalde zekerheid te zeggen wanneer Z. M. weder in de re sidentie zal zijn. Bij de hoofdcommissie voor het monument te Heiligerlee is bericht ontvangen, dat Z. K. H. Prins Alexander der Nederlanden aan de uit- noodiging dier commissie, om de onthulling van het monument met zijne tegenwoordigheid te vereeren, hoopt te kunnen voldoen. Een aantal fraaie eu kostbare voorwerpen is bij de vereeniging Frederik Hendrik te Delft ont vangen, om te dienen tot prijzen bij den stede lijken schietwedstrijd, op den lsten April a. s. aldaar te houden. De prijs, door de stad vereerd, bestaat in eeu beker van geslepen kristal met zilveren deksel, waarop een beeld, voorstellende een scherpschutter met de Ned. vlag in de hand. In den rand van het deksel de woordenYiering van het lilde eeuw feest der Neierlandsche Vrijheid 15721872. Verder met glad zilveren voet, in het midden prijkende met het stadswapen met de leeuwen, en roDdom: De gemeento üelfl aan den overwinnaar in den schiet wedstrijd door de vereeniging Frederik Hendrik, ge- honden 1 April 1872. De beker is in 't geheel hoog 64 centimeter en doet de heeren Gebr. Jedeloo, alle eer aan. Verder zijn nog eenige andereprij zen ontvangen. Bij de Hoofdcommissie voor de feestelijke viering van April te Brielle, is van H. K. H. de Groot- Hertogin van Saksen, PriDses Sophia der Neder landen, de toezegging ontvangen eener bijdrage van f 1000, waarvan f 800 voor 't asyl en f 200 voor 't monument. Men verzekert dat de heer H. L. VV. Baud, die dezer dagen door de arrond.-rechtbank te 's-Graveuhage werd veroordeeld, van dat voonis iu hooger beroep gekomen is. Voor het Asyl voor Zeelieden is tot dusverre bij het bestuur der 's-Gravenhaagsche subcommissie ontvangen f 3930.23'; voor het Mouument en de feestviering te Brielle f 2587.45. De jongelui der H. B. S. te Delft zijn voorne mens, zich deu lsteu April aan te sluiten b:j de plechtige manifestatie vau de burgerij aau deu Vader des Vaderlands, wiens assche in haar mid den rust. Wenschende voor die gelegenheid in costumes, uit die ridderlijke dageu van ons voorgeslacht, Oranje's getrouwen in historische groepen voor te stellen, droegen zij de zorg voor die eigen aardige uitrusting op aan de firma de wed. E. N. Davidson te 's-Gravenliage, die de 42 ver- schillendecostuines op den bepaalden tijd atleverde. De verschillende kleedingstukken zijn fraai van snit, keurig van bewerking en eveuals de bijbe- hoorende wapenen, blazoenen, enz. vrij getrouw naar de historische gegevens gevolgd. De jongelui zullen dus niet een vau de minst aantrekkelijke punten vau deu optocht zijo, die overigens zijn belangrijkheid vooral daaraan ontleent, dat er alle standen en rongen in vertegenwoordigd zul len worden. In de Amersf. Cl. verklaart de heer J. van As- peren dat het gerucht, als zouden de officier en een tiental militairen van het detachement, dat van Gouda naar Ouderkerk aan deu IJsel was vertrokken ter handhaving der orde, ziju gedood, geheel uit de lucht is gegrepen. De orde is, zon der onaangenaamheden, dadelijk bij de komst van het detachement hersteld eu niemand heeft eenig letsel bekomen. Uit Autwerpeu zal Zondag een extra-boot naar Rotlerdam varen, die Dinsdag terug zal keeren ten einde de Belgen iu de gelegenheid te stellen het April-feest bij te wonen. De prijs is gesteld op 5 francs. De Mertoede zal te 9 uren uit Rotterdam naar den Briel vertrekken, en na afloop van het offi- cieele feest die stad weer verlaten. Heen- en te rugreis f 1. Wij vernemen, dat de Kerkeraad der Ned. Herv. gemeente te Amsterdam geweigerd heeft de leerlingen van een der moderne predikanten als aangenomen te beschouwen en dus tot de bevestiging toe te laten, omdat bij het onderzoek niet voldoende gebleken is van hunne instemming met de orthodoxe leer. De bedoelde predikant zal dit besluit aan het oordeel van het hooger Kerkelijk College onderwerpen. Uit Wormerveer wordt gemeld: Met geooegen kunnen wij berichten, dat de pokkenepidemie, die sedert verscheiden weken in deze gemeente in vrij hooge mate heerschte, thans zoodanig is afgenomen, dat de feestcommissie vrijheid zou gevonden hebben het feest op een April a. s. iu dien omvang uit te voeren, zooals zij zich aan vankelijk had voorgesteld. Sedert eenigen dagen loopt het gerucht, dat Jacob de Vletter iu een zeer ongunstigen gezond-

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 1