N0. 3724. Zaterdag A». i872. 30 Maart. ST AD S-B ERICH TEN. PROGRAMMA op 1 April 1872. EIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden per 3 maanden.ƒ3.00. Franco per post9 3.85 Afzonderlijke Nommers9 0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVBRTKNTIKK. Voor iederen regel Grootere letters naar do plaatsruimte die zij beslaan. 0.15. IDe BURGEMEESTER der gemeente LEIDEN, Gezien art. 109 der Algemeene Policieverordening tan den 24sten October 1867-, waarbij de bevoegdheid iïordt verleend oin, bij bijzondere gelegenheden, nadere jepalingen omtrent het rijden en verblijven van rij- lugeh op straat te maken Bepaalt: dat ter gelegenheid van de feestviering iinnen deze gemeente, op Maandag den lsten April e. k., 1°. van 's namiddags 5 tot des avonds 10 uren, de Oude Test, van de Mare tot de Turfmarkt, niet mag worden bereden; 2°. van des avonds 7 uren totdat de illuminatie BD de muziekuitvoeringen op de Ruïne zullen ijn afgeloopen, in dien omtrek met rijtuig niet in Bene andere rigtihg mag worden gereden dan van de jpijde der Hoogewoerd of Breêstraafc langs de westzijde Kan de Steenschuur, naar het Rapenburg, of wel over Nieuwsteegsbrug langs de gedempte Koepoorts- Tacht, de lange en korte Raamstegen, de Zijdgracht, iet Levendaal, zuidzijde, en de oostzijde van de iteenschuur in de rigting naar de Hoogewoerdterwijl j iet verboden is, uit aangrenzende zijstraten of stegen het rijtuigen op den aangeduiden weg te komen. De Burgemeester voornoemd, v. d. BBANDELER. Leiden, 28 Maart 1872. Vergadering van den Gemeenteraad van Ltiden, laturdag, den 30sten Maart 1872, 's namiddags te \al[ drie. Onderwerpen 1°. Staat van af- en overschrijving op de gemeente- begrooting dienst 1872, tot vinding eener bij drage in de kosten voor de plaatselijke feest viering op 1 April e. k. 2°. Adres van W. C. Groeneveldt, houdende ver zoek om tegen 1 April te worden ontslagen als docent aan de openbare school voor meer uitgebreid lager onderwijs der 1ste klasse, voor meisjes. 3°. Benoeming van een 2den hulponderwijzer 3de klasse aan de openbare school n°. 2 voor on- vermogend,en. HER-IJK. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van EIDEN, Gezien bet besluit van Gedeputeerde Staten der irovineie Zuid-Holland, van den 9den Januarij 11., 11 Provinciaalblad n°. 3), houdende bepaling an de tijdstippen van den her-ijk der maten en ge- igten in de verschillende gemeenten in deze pro- incie, voor het jaar 1872 Herinneren den ingezetenen dezer gemeente hunne ^jrpligtmg, overeenkomstig art. 15, lett. a, der Wet van den 7den April 1869 Staatsblad n°. 57), tot het <joen her-ijken van alle reeds in gebruik zijnde maten, gewigten en weeg werktuigen, onder mededeeling dat oaartoe door den ijker zitting wordt gehouden in het kknal van den ijk, op de Aalmarktnaast de Gemeente- ~*ipoiheek, en wel: voor de buitenwijk op den 29sten Maart, flken dage van des morgens 9 tot des namiddags uren; 1 Eindelijk wordt ter kennis van de belanghebbenden 'bragt, dat volgens besluit van den Minister van aat en van Binnenlandsche Zaken, van den 6den 'ecember 1871, n°. 201 (12de afd.), de letter D, in den gewonen drukvorm, schuin gesteld, bestemd is tot jaarletter zoowel van den ijk als van den her-ijk, J Eo geschiedt hiervan openbare kennisgeving door inplakking en door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd v. d. BRANDELER, Burgemeester, v. PUTTKAMMER, Secretaris. Leiden, 17 Januarij 1872. ▼oor de Feestviering1 te Leiden, i«g O. p bet llM* otb. Hb afloop van de morgengodsdieDStoefening zal begin der feestviering te 12 uren door kanon- ■botsn en klokgelui worden aangekondigd. Te halfeen zal in de groote Stadszaal een feest !reid worden aan een deel der schooljeugd. Door D'ge heeren onderwijzers zullen toepasselijke ordrachten worden gehouden. De muziek van stedelijke schutterij zal zich doen hooren en feestliederen, die door de kinderen gezongen tullen worden, begeleiden. Te halfdrie zal op de Breêstraat door het gar- "izoen een luisterrijke parade worden gehouden. Te zes uren 's avonds zal in den schouwburg Jor het gezelschap Harmonie een voor de gelegen- eid door den heer J. K. de Regt vervaardigd toneelstuk worden opgevoerd voor een ander deelte der schooljeugd, dat het middagfeest in Stadszaal niet bijwoonde. Te halfzeven zal in de groote Stadszaal een Iksconcert worden gegeven, waarvoor aan het ■adhuis gratie kaartjes zullen worden uitgereikt. Te negen uren zal op de Ruïne een illuminatie orden ontstoken en twee muziekkorpsen zullen ich daar bij afwisseling doen hooren. De Commissie voor de Feestviering op 1 April 1872, W. C. yan den Bkandeleb, Vooriitier. D. Habtevklt, Secretaris. Lelden, 2S Maart. De op 1 April te houden parade zal gekom- mandeerd worden door den heer luitenaDt-kolonel van Toll, kommandant van het depot en reserve- escadron van het 1ste regiment huzaren, terwijl de 2de sectie van de vereen iging het Metalen Kruis alhier z'ch alsdan bij de troepen voor de groote parade zal aansluiten. Bij de heden op het Raadhuis alhier gehouden aanbesteding zijn aannemers gewordenvoor het diepen in de stadsgrachten, P. Kapteijn den Boumeester voor ƒ1264; voor het schoonmaken en invoegen van, gemetselde bruggen J. Verhoog voor ƒ296; voor het vernieuwen van overdekkeu van houten bruggen P. L. van Erkel voor f 1085; voor het vernieuwen van een brugje op den Ouden Rijn J. van der Drift voor ƒ769. Door den Minister van Oorlog is bepaald, dat, aan de Israëlitische militairen, die zulks verlan gen, verlof zal worden verleend van en met den 19den April a. s, tot en met den 3den Mei d. a, v. ten einde de invalLende godsdien3tfeesten ten hunnent te kunnen vieren. Naar men verneemt zal Zaterdag in de Israëlieti- sche kerk alhier deinneming van den Briel herdacht worden. Terwijl de kerk met bloemen en oranje lint zal zijn georueerd, zal door den leeraar te éun uur eehe feestrede uitgesproken wordeD. De kinderen der godsdienstschool zuilen Zondag op versnaperingen worden onthaald en liederen en andere boekjes, op den lsten April van toepassing, ten geschenke ontvangen. Naar wij vernemen zal op aanstaaudeu Zaterdag, 80 Maart, te Rotterdam, de prachtige opera; Joseph in Eggple van Méhul, worden opgevoerd, onder directie van den heer Pflaging en gevolgd door eene voorstelling van zes tableaux vivants, gedeeltelijk uit de geschiedenis ontleend, met accompagnement uit Beetbovens Egmond en waarbij mevrouw Lina Schneider een door haar zelve vervaardigd gedicht, betrekking hebbende op 't aanstaande Brielsche feest, zal voordragen. Geen twijfel of alleen dit laatste zal voor velen hier, die 't voorrecht hebben gehad, deze taleutvolle vrouw te leeren kennen, voldoende zijn er zich heen te begeven. Eigenaardig is 't zeker eene Duitscbe op deze wijze dit Hollandsche feest te zien opluisteren. Eene Duitscbe echter met een warm hart voor Nederland, waarin zij tien jaren lang gewoond, en onvermoeid, met uitnemend gevolg is werkzaam geweest en van alle kanten zooveel bijval en waardeering mocht oodervindeD. Ouder die haar vooral hoogschatten behoort onze Koningin bij wie zij heden haar afscheidsaudientie heeft. Eer mevrouw Schneider ons land 't laatst vaar wel toeroept, zal zij op Woensdag 8 April nog een voordracht te Amsterdam houden en wel in Felix Meritis, dat haar daartoe uitnoodigde. Voor zeker zal dan ook deze laatste voordracht van mevrouw Schneider een.bhjveuden indruk achter laten, en Amsterdam doen betreuren eerst nu deze begaafde en gevierde spreekster gehoord te hebben. De Rechtbank te's-Graveuhage heeft heden den student H. W. L. Baud schuldig verklaard aan de hem ten laste gelegde lëiten en veroordeeld tot een jaar cellulaire gevangenis. Z. M. de Koning heeft aan het personeel van bet Koninklijk domein Hel Loo een insigne doen uitreiken, bestaande in een Watergeus in zilver aan nationaal lint. Uit het jaarverslag van het bestuur der ver- eeniging tot verbetering der woningen van de arbeidende klasse le 's-Gravenhage over 1871, blijkt dat die vereeniging in een gunstigen toe stand verkeert. Wel is waar kan men niet wijzen op eigenlijk gezegde uitbreiding, maar zoowel op financieel als op materieel gebied is men voor achteruitgang bewaard gebleveu. Er werden op nieuw een 34-tal aandeelen èi 250 tegen 4% pet. geplaatst, en het getal onnitgegevene dus tot 112 teruggebracht. De woningen werden geregeld verhuurd; de wanbetalingen bedroegen slechts hetonbeduidende cijfer van 7,15. De kwijtscheldingen van een week huur aan het einde des jaars, wegens geregelde betaling, bedroegen het aanzienlijk cijfer van 497,25. De gezondbeidsstatistiek der bewoners van de aan de Vereeniging toebehoorende woningen gedu rende de hevige epidemische ziekte, waardoor onze residentie in 1871 geteisterd werd, mag niet ongunstig heeten. y, Het bestuur besluit "het verslag met de zaak opnieuw in de 0. i. welverdiende belangstelling onzer stadgenooten aan te bevelen. Vad.) Men verneemt dat de lijn BoxtelWezel op 15 September e. k. voor het publiek verkeer zal worden geopend. De nieuwbenoemde gezant van Oostenrijk bij het hof te 's Gravenhage, ridder van Haymerle, wordt in het begin der volgende maaod in de residentie verwacht. De kapitein der genie J. H. A. Cromhout wordt met 15 April van 's-Hertogenbosch overgeplaatst naar Gouda. Kapitein D. Hardenberg is, naar men ver neemt, benoemd tot adjudant van den inspecteur van het wapen der infanterie, generaal MacLeod. (U. D.) Den kapitein-ter-zee R. L. L. de Haes, kom mandant van de Wassenaer, belast met de overgave onzer bezittingen ter küste van Guinea aan het Engelsch gouvernement, is de gewezen ambtenaar te dier kuste, de heer W'. P. A. le Jeune, als agent van de Nederlandsche regeering bij het doen der overdracht, ter zijde gesteld. Spoedig vertrekt hij derwaarts. Na de definitieve overgave zal de heer le JeuDe, als Nederlandsch consul ter kuste gevestigd'blijveb. (O. v. Z.-H.) en en^r-p Zaterdagavond we, -Ie Assen in de zaal van deu heer Kuipers eene bijeenkomst gehouden van belangstellenden in eene vermeerdering van het garnizoen. Na onderlinge samenspreking werd besloten, een adres aan den Minister van Oorlog te zenden, waarin verzocht wordt, dat te Assen een geheel bataljon of meer in garnizoen worde gelegd, en daartoe gewezen op de voor de ge- zoudheid zoo bij uitstek gunstige ligging der stad, op de mogelijkheid om hier voor eene groote kazerne en exeroitieplaats geschikt terrein te vin den, alsmede ,op de vlakten in de onmiddellijke nabijheid der gemeente, welke zouden kunnen dienen tot schietoefeningen eD tot het vereenigeo van een groot aantai troepen. Asser Cl.) Uit Diepenveen wordt gemeld: Voor den veld arbeid komt er in deze streken gebrek aan arr beiders, ten gevolge van de vele handen, die men voor 't graven van ijzererts, dat in deze streken grootendeels voor Pruisische rekening op groote schaal wordt voortgezet, noodig heeft, en de hooge daghuren, die men daarvoor schenkt. Een dagloooer kan met dit werk p. m. 25 cents 's daags meer verdienen, dan met gewonen veld arbeid. Bij een volkomen windstilte viel te Vlissiagen Dinsdag-morgen omstreeks 10 uren zulk een dichte massa sneeuw, daf er een nachtelijke duisternis heerschte, zoodat men genoodzaakt was in de woniDgen licht aan te stekende duisternis hield ongeveer 15 minuten aan. Dinsdag-morgen is te Amsterdam uit het Oos terdok opgehaald het lijk van een manspersoon, die sedert Zondag was vermist. Jl. Zaterdag is te Fort Bath uit een put aan den zeedijk opgehaald het lijk van een onbekend Franschman, die zijn intrek had genomen bij den logemeuthouder C. Griep, waar hij, na wat gegeten te hebben, blootshoofds de kamer verliet en niets meer van zich deed hooren. De beenen van het lijk waren met de draagbanden van zijn broek aan elkaar en de linkerhand met een zak doek om den bals gebonden. Volgens bijeenge raapte stukjes papier, waarmede de dijk als be zaaid was, was hij reiziger voor een Fransch handelshuis. Dezer dagen had aan sluis N'. 5 det Zuid- Willemsvaart een verschrikkelijk ongéluk plaats. Bij het uitvaren der passagiers boot van 's-Bosch naar Maastricht verloor de 12jarige jongeling van den slnrawaehter v. P. hij het overhalen van de losse leuning der sluisdeuren, zijn evenwicht en viel in de kolk. Dit niet opgemerkt zijnde, ge raakte hij ongelukkiglijk 'tusschen de schroef der in gang zijnde boot en werd hij bijna geheel ver brijzeld, zoodat men zelfs veel moeite had het vreeselijk verminkte lijk tnsscben de schroef uit te halen. De Belgische bladen deelen eenige nadere bij zonderheden mede, omtrent het springen van vijf ketels in eene wolspinnerij, staande in de nabij heid van de Hallepoort te Brussel. Het onheil had te ongeveer acht uren des ochtends plaats, op een oogenblik dat de meeste werklieden het gebouw verlaten hadden. Ten gevolge van den vreeselijken slag stortte de reusachtige schoorsteen in elkander. Een zestal werklieden werden gedood en twaalf andere gekwetst. De materieele schade is zeer aanzienlijk. De vijf ketels waren den loden Februari onderzocht en deugdelijk in orde bevon den. Het onheil moest dus aan de onvoorzichtig heid der stokers worden toegeschreven. Twee jaren geleden werd deze fabriek door dezelfde ramp getroffen. Gaarne verleenen wij eene plaats aan de vol gende mededeeling en ontboezeming: „Eepe bevolking van ruim veertig duizend zielen, zoo manneD, vrouwen als kindereD, zal den eersten April te Amsterdam dubbel feest vieren, èn het driehonderdjarig bestaan hunner nationale vrij heid, èn het vijfentwintig-jarig bestaan van het Algemeen Ziekenfonds voor Amsterdam, waarvan zij leden zijn. Dat deze schoone instelling, die haar vijfentwintigjarig bestaan zal herdenken, eenmaal óok haar derde eeuwfeest zal mogen beleven, zal voorzeker de wensch van hare sterke bevolking, en die onzer stadgenooten, in het alge meen, zijn." Handbl Te Amsterdam hebben Dinsdagavond de bewo ners der Willemstraat een ovatie gebracht aan de bevolking der Valkenburgerstraat, als dank betuiging voor de banier door de laatste hnn aan geboden. Aan het hoofd van den stoet bevonden zich een paar zeer populaire bewoners der Wil lemstraat, beiden fraai gecostumeerd en te paard. De verdere deelnemers waren met oranje getooid en voerden tal van vlaggen en banieren-met zioh. Aan de Valken burgerstraat werden zij met ge juich ontvangen en begaven zich van daar met velen dergeneD, wien zij een bezoek hadden ge bracht, naar Kattenburg, waar zij met veel goest- drift werden ingehaald. Aan gecostumeerden en ruiters ontbrak het daar ook niet. Gedurende den tocht werd Bengaalsch vunr afgestoken en-werden vreugdeschoten gelost. De goede orde, waarmede deze ovatie afliep, is een uitnemende voorbode voor den goeden geest, door welken zich, naar wij verwachten, ook de feestviering van l April zal onderscheiden. [Dbl.) Door de heeren A. en L. Nering Bügel, direc teuren der stoommeel- en broodfabriek „Ceres" te Amsterdam, zijn aan den Burgemeester aldaar ter hand gesteld 1000 bewijzen, goed voor een gebuild tarwebrood van 70 lood, ten einde op 1 April aan de hlgemeene armen te worden uitgereikt. Te Deventer zal het feest op 1 April geoipend worden met de woorden van Gezang 69, vers 4 en 5 en van Gezang 2, vers 1. Met bazuin-.en trompetgeschal zal des morgens te 8 uren de melodie van den grooten toren weerklinken. NaaT men ons verzekert, heeft de bisschop van -Haarlem aan de geestelijkheid -in zijn diocese bevel gegeven, op den lsten April de kerken te -illumineereD en de vlaggen uit te steken. 1 l v '(Af. v. d. D Uit het verslag der inrichting voor spraakge- brekkige en achterlijke kinderen te Amsterdam (directeur de heer IJntes Kingina) over het jaar 1870/71 blijkt, dat die inrichting bij voortduring aan haar doel 'blijft beantwoorden. In het ge noemde jaar hebben 53 patiënten van die inrich ting gebruik gemaakt (34 jongens en 19 meisjes), waarvan 18 internen. Allen waren spraakge- brekkig sommigen waren hoorend, anderen doof; weder anderen achterlijk; het meerendeel behoorde tot de hoorendsprakeloozen.

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 1