Woensdag 27 Maart. N°. 3722. A°. 1872. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DEZER COURANT. Yoor Leiden per 3 ma&nden.V.7.....ƒ3.00. Franco per po9t73.85 Aiïonderlijke Nommers..........7.77777 B 0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zen- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTKNTIRN. Voor iederen regel.ƒ0.18. Grootere lettere niar do plaatsruimte die zij beslaan. De Brielsche Feestviering. Brielle, 25 Maart 1872. I Da geestdrift hier ter stede is, zooals ik gisteren threef, zeer groot. Gisterenavond hoorde ik er jnnieuw eenige bewijzen van. Een groote troep mannen en vooral jongens liep onder het liDgen van allerlei Oraujeliederen de straten ■oor. Die Wacht am Rhein wordt daardoor verdron- Ud. In 't Weekblad van Zaterdag las men de vol gende parodie op De Genestet's Leekedichtje N°. LX I „Verlos ons van Die Wacht am Rhein, o Heer 1' „Geef ons een eigen Volkslied weer." I Een vernuftige Briellenaar is op den inval ge komen, om een liedje ie maken op de wijs van pie Wacht am Rhein. Een paar regels herinner ijt mi}'- I „0 Briellenaars, hangt vrij uw vlaggen uit, „Dat niemand uw feestvreugde stuit." Genoeg, gij kuüt u hieruit een idéé van 't ge- eel vormen. Tal van dichters heeft ons ook enige „volksliederen" bezorgd, zoo b. v. Volks lied (Rotterdam, Meulenbelt)Feestlied van ichard Hol; Mijn Nederland ik heb u lief 1 door W. F. Oostveen, spoedig zuilen ook Feest- Iconen van den heer Bekker verschijnen. De heer Wijnstok heeft een tooneelstuk vervaardigd, de inneming van den Briel, dat den 2den April te 'sHage zal opgevoerd worden, en welke voor stelling bijgewoond zal worden door den Koning. Inteekenlijsten gaan rond voor 't Gedenkboek van Hofdijk en de feestrede van Prof. de Vries; op het eerste werk heeft ook Prins Frederik inge- leekend. Verderverschenen eenige kleine werkjes, als b. v. Koning, Waarom de inneming van den Briel :oo belangrijk was; Den heeren Alberdingk Thym en Nugent een snuifje aangeboden enz. Mevrouw Storm schreef ook weder een artikel in de Arnh. Cl. vaü 23 Maart. De feestvieringen van 1672 en 1772 zijn in de N. B. Cl. van 21 Maart en in 't Weekblad. Eindelijk worden allerlei gelegenheidsproducten erkocht, als een Gedenk- en Feestplaat (Amsterdam, orks); het portret van een Watergeus, om aan de vlaggen vast te hechtenGeuzenpenningen en medailles (o. a. een zilveren van den heer van Kempen) en te Amsterdam worden zelfs bij deze gelegenheid Waterloo-knoopen verkocht! Voortdurend leest men nog berichten over de locale feestvieringen op verschillende plaatsen zelfs Goes zal bij de algemeene feestviering niet achterblijven. Soms geschiedt de feestviering op zeer zonderlinge manier, b. v. te Leerdam, waar men eeu drijfjacht van oude jufvrouwen op een kaal geschoren, vet en met zeep besmeerd var ken wilde houden. Te Amersfoort zal men een soort Alva oprichten, die 's avonds „geblakerd" zal worden. Te Wormerveer is de feestviering uitgesteld, omdat de pokken daar nog steeds heer- schen; niemand zal het afkeuren, dat er om die reden geen feest wordt gevierd, doch het ware beter geweest, om er in 't geheel geen feest te vieren, want hoe men met eenige mogelijkheid de Aprilfeesten kan uitstellen, begrijp ik niet. Over andere plaatsen spreek ik niet, slechts wensch ik de aandacht te vestigen op eene volksuitgave Tan den heer Sijthoff, n.l. van Lennep's Herinne- rinjtn uit den worstelstrijd met Spanje (prijs 25 ets.) fij de vele schoolfeesten is dit een uitstekend feestgeschenk. Ook de Christelijk-Nationalen zullen bij de feestviering niet achterblijven, te Sneek b. v. zullen zij een schoolfeest geven. Hunne com missie te Utrecht heeft zooveel succes, dat zij waarschijnlijk nog dit jaar zal kunnen overgaan tot de oprichting van een Geuzen-Weeshuis. Van wege de Nederlandsche Oranje-Vereeniging zal de heer P. Vergers morgen eene lezing houden in eene Christelijke school alhier. Waarschijnlijk kom ik daarop terug. Deze week werd wederom eén nieuw plan geopperd. Een inzender in de N. Middelb. Courant wilde een adres opzenden aan het Engelsche volk voqr de vele diensten, die koningin Elizabeth aan de Watergeuzen had verleend. Zouden wij dan ook niet een adres moeten opzenden aan de be woners van La Rochelle en Rochefort? De oppositie der Ultramontanen was deze week weêr hevig. Viel het mij verleden week „on aangenaam" van die „wanklanken" te gewagen, gij kunt begrijpen, dat het mij nu te midden van de algemeene feestvreugde des te onaangenamer valt. Hoewel mijne pen er voor terugdeinst, n een tafreel op te hangen van die nltramontaansche oppositie, zal ik toch wederom mijn plicht als verslaggever niet over 't hoofd zien. De Noord- Brabanter en Huisgezin gaan voort met hun geza nik over de opzettelijke vervalsching van de woor den der Hoofdcommissie en nu nog {N. R. C. 24 Maart) spreekt de eerstgenoemde courant daar over. De Nieuwe Noordhollander (het orgaan van dr. Nuyens) gaf de houding op, die de Katho lieken op 1 April moeten aannemen. Zij mogen feestvieren volgens den bekenden raad van N uyens, die op nieuw wordt gegeven in een brief van hem aan den heer Groen {Ned. Gedachten n°. 8). Het Dagblad (20 en 22 Maart), dat altijd „apai- seerend" is geweest in deze quaestie, keurde dien raad goed; de N. R. C. (21 Maart) keurde dien af, want de ware beteekenis van het feest, die nog deze week zoo voortreffelijk door de Croningsche Cl. werd aangetoond, mag niet verloren gaan. Merkwaardig is de circulaire der Gentsche commissie (IV. R. Cl. 20 Maart); hij eindigde al dus: „Bij het verheerlijken van de grootste daden van ons Geuzen voorgeslacht zullen wij ons aan gespoord voelen, om met meer vertrouwen en moed den handschoen op te rapen, die in onzen tijd andermaal den verdedigers der vrijheid van den meDschelijken geest zoo onbeschaamd wordt toegeworpen." Natuurlijk was die circulaire den ultramontanen niet naar den zin en de Noord- Brabanter noemde naar aanleiding daarvan de feestviering een„leugen" voor '/t der Ne derlanders 1 Ook de geschiedbeschouwing der ultramontanen is merkwaardig. De Nieuwe Noord-Bollapder ver geleek in een vrij plomp versje,, dat hij op de vlaggen geplaatst wenscht te zien, Mr. Blussé en zijn inkomstenbelasting met Alva en zijn tienden penning. De Gelderlander zeide, dat het in 1572 met de inneming van den Briel door de Watergeu zen „gedaan was met de ware gewetensvrijheid"! Marnix was in de oogen der redactie vau dat blad, die natuurlijk eene verbazende studie van onze nationale historie heeft gemaakt een „eerlooze schelm." Men gaat ter wille van de ultramontanen zoo ver, dat in eene Nieuwe Geschiedenis van de hee ren Nuiver en Reinders niet eens het leven van Willem I wordt gevonden. De Kerkelijke Cour. (11 Febr.) vermoedde, dat dit was, om geen er gernis te geven aan de ultramontanenis dit zoo, dan moet ik het met de N. R. C. (20 Maart) sterk afkeuren. De pogingen van de vaderlandlievende Natho- ken worden verdacht gemaakt. Zoo beet het in de Kalh. Nederl. stemmen, dat de Katholieken, die tot de feestviering iets bijdragen, het doen om den broode, m. a. w. dat zij om den broode vader landsliefde huichelen. De Tijd weigerde eene ad vertentie van de brochure des heeren Van Vloo-i ten Vad. 23 Maart) 1 Het Katholieke tijdschrift de Wachter zal vol gens de Arnh. Cour. (van heden) na 1 April tot titel voeren de Watergeus. Dat is inderdaad onbe grijpelijk, als het geen canard is, want die wor den er nu vele verspreid. Zoo is volgens de Goudsche Cour. het verhaaltje van de onheusche bejegening van de leden der commissie aldaar door een Katholiek (in uw Dagblad van 14 Maart) ook onwaar. Gij ziet het, de ultramontanen komen overal weer in beweging, zells in het stille Leiden, (volgens uw Dagblad van 22 Maart). Ik wijs hierbij nog op het artikel Eene blijde toenadering in Uilenspiegel. Eindelijk meld ik, dat er weer zijn opgericht 6 subcommissiëu, te Kraliogen, Oude Tonge, Purmerende, Texel, Warnsveld en Winkel; en 3 correspondentschappen te Dubbeldam, Her- kingen en Otdenzaal, zoodat er nu zijn 206 sub- commissiën en 23 correspondentschappen. Lelden, 26 Maart. De Provinciale Staten van Zuid-Holland hebben heden bij derde stemming benoemd tot lid der Gedeputeerde Staten, ter vervanging van den heer Metelerkamp, Mr. C. W. Hubrecht te Leiden, met 44 stemmen tegen Mr. P. C. A. M. van Weel die 23 stemmen bekwam. mijdelijke onkosten is dit bedrag, waaronder ƒ15 voor een asyl aangewezen, aan de hoofd-com- missie te Brielle overgemaakt. Door de heeren A. A. van Bern melen, directeur der Rotterdamsche diergaarde, Schepman, rent meester te Rhoon, en Dr. H. J. van Ankum, 1 eeraar aan de Hoogere Burgerschool te Rotter dam, worden pogingen aangewend óm eene ver- eeniging ter beoefening der dierkunde in het leven te roepen. Zij roepen daartoe de medewer king van de beoefenaren dier wetenschap iü en die van belangstellenden. Reeds zijn o. a. de hoogleeraren E. Selenka te Leiden, P. flartiDg te Utrecht en M. Salverda te Groningen toege treden. In de maand Mei zal er een algemeene vergadering te Rotterdam worden gehouden, ten einde de Vereeniging te vestigen. (Hbl.) De achttiende algemeene vergadering der ver eeniging van Zuid-Hollandsche onderwijzers en onderwijzeressen enz. zal dit jaar Zaterdag 6 April te Leiden gehouden worden onder voorzitterschap van den heer J. H. Eichmanalsdan zal door de directie rekening en verantwoording van haar gehouden beheer worden afgelegd, en bepaald worden, welke som bij de vaste gelden zal worden gevoegd. Elk lid der vereenigiüg wordt op die vergadering toegelaten. De Kerkeraad der Hervormde gemeente te Dussen heeft de kerkvoogden aldaar voor onbe- paalden tijd vervallen verklaard van de bevoegd heid tot het uitoefenen van kerkelijke rechten en liet aanvaarden van kerkelijke bedieningen, we gens het doen optreden van onbevoegden, tot het houden van openbare godsdienstöetenihgen, in het kerkgebouw. Een soortgelijke zaak is ook voor den kerkeraad van Meeuwen aanhangig. Artikel 299 van het nieuwe Duitsche Strafwet boek van 1870 bedreigt met eene gevangenisstraf van een tot drie maanden en geldboete tot hon derd thalers alvvie een brief of eene andere ge sloten oorkonde, die niet tot zijne kennisneming bestemd is, opzettelijk en onbevoegd opent. Onze strafwet bevat dergelijke bepaling nog niet. Wenschelijk ware het echter, met het oog op het gepleegde door den luitenant Keijser, dat in ons nieuw strafwetboek ook soortgelijke bepaling op genomen werd, waarop wij bij dezen de aandacht van de commissie voor het ontwerpen hiervan vestigen. NR. Ct.) Naur men verneemt worden er te Dockum krachtige pogingen aangewend tot oprichting eener Arbeids productie-vereeniging. De Leidsche sub-commissie voor de feestvie ring te Brielle heeft blijkens de inteekenlijst ont- Aangen ƒ787,50. Na aftrek van ƒ34,60 aan ohver- Volgens een telegram van Aden dd. 23 Maart was de reparatie aan de 6chroef van bet stoomschip Prins Hendrik, kapit. Hendriks, geëindigd en zou het waarschijnlijk den 28sten dezer, na weder- inname van 600 ton geloste lading, de reis naar 't Nieuwediep hervatten. Van de passagiers zijn er zeven (namen onbekend) per andere gelegen heid verder gereisd. Volgens een telegram van Point de Galle dd. 24 Maart heeft het stoomschip Prins van Oranje, kapit. Braat, in den vroegen ochtend van dieD datum de reis naar Batavia vervolgd. Men schrijft ons uit Gouda: Volgens gerucht is te Ouderkerk aan den IJsel een vrij ernstig oproer uitgebroken. Men zegt dat het bestuur dier gemeente het houden van optochten enz. heeft verboden, dat het volk, hier over ontevreden, den burgemeester op ketelmuziek zou ODtbaald hebben, dat hij de menigte heeft willen doen uiteengaan, dat hij daarin niet is geslaagd en een gevecht het gevolg was, dat het ontbieden van militaire macht noodig heeft ge maakt., in hoeverre deze geruchten waarheid bevatten kan nog niet bepaald worden, alleen dat is zeker, dat een detachement van 50 mili tairen daarheen is gezonden. Gisteren werd in de groote zaal van het Am- stel-HoLel te Amsterdam een zeer druk bezochte vergadering gehouden van de Stoomvaartmaat schappij Nederland, onder voorzitterschap van den beer A. A. Bienfait. Na warme discussiën, voor namelijk over de verhouding van de Maatschappij tot hare cargadoors, waaraan de heeren Pinooffs, Fransen vau de Putte, C. Hartsen, Mr. A. Brug- mans, A. C. Wertbeim, Plate, Rahusen, Anker smit en anderen deelnamen, is het contract met de firma De Vries en Co. voorgelezen, waaruit blijkt, dat dit voor tien jaar verbindend is, doch door het geven van schadeloosstelling kan worden afgekocht. Het voorstel Fransen van de Putte, om thans de voorgestelde artt. 3 tot 8 (sluiting eener lee ning van drie en een half millioen) aan te nemen en daarna een commissie te benoemen tot het ontwerpen van verdere wijzigingen in de statuten in overleg met de directie, werd ten slotte aan genomen. Tot leden dezer commissie zijn benoemd de heeren Pincoffs, Fransen van de Putte, N. G. Pierson, P. H. Holtzman en C. Hartsen. De al gemeene stemming was zeer gunstig en ver zoenend. Eene correspondentie in 't Vaderland behelst: „Een Nederlander" maakt ons de opmerking dat de feiten ten aanzien der behandeling van De Vletter te Leeuwarden, voorkomende in een brief, opgenomen in hel Vaderland Vao Donderdag jl., ongelooflijk zijp, en dat de goede naam van den directeur der gevangenis aldaar eisebt dat de mededeeÜDg blijke onwaar te zijn. Ook wij zouden gaarne zien dat die feilen onwaar bleken te zijn, maar ook de Friesche Cour. bevat heden wederom een bericht in denzelfden geest. „De Vletter" zegt de Friesche Courant, „verklaarde aan een der heeren, belast met bet toezicht over de gevangenis alhier, het volgende: „Om de ste kende pijnen in mijn borst had ik gevraagd om eeo tweede deken, die mij door uw tusschenkomst gewerd en die ik 's nachts om mijn lichaam wond, terwijl ik' mij met de andere toedekte. Maar toen het éen nacht gevroren had, werd mij die deken weder afgenomen. Ik hoop niet, dat dit geschiedde met opzet om mij te kwelleo, want als ik die gedachte bij mij moest omdragen...." hij zeide niets meer, maar beet op de onderlip. Men meldt uit Heereuveen Eenigen tijd geleden is in onderscheidene dag bladen melding gemaakt van het overlijden van IJkje Landheer te Hardegarijp, wier dood ver moed werd een gevolg te zijn van vergiftiging. Het -lijk werd dan ook naar Leeuwarden ver voerd om door deskundigen onderzocht te worden. Sommigen koesterden tegen de dochter en den schoonzoon, bij wien de overledene inwoonde, kwade vermoedensdoch het is nu voldoende gebleken, dat zij ten eenen male onschuldig zijn. Door den schoolopziener in het 6de district van Drenthe Dr. Stratingh Tresling, wordt sedert eenigen tijd een onderzoek ingesteld naar de samenstelling van de lucht in de schoollokalen der verschillende gemeenten van dat district. Het moet reeds door dikwijls herhaalde en met de meeste zorg genomen proeven gebleken zijn, dat de ventilatie in bijna alle scholen te wen- 8chen overlaat. Io een door den spoorwegopziener Glunder te Lingen (Hannover) uitgegeven brochure wordt het plan aangegeven van een nieuwe spoorweg verbinding tusschen Rotterdam, Amsterdam, BremeD, Hamburg en Hannover, met aansluiting aan de Groote Oostelijke spoorweglijn. De weg is 301/, kiiom. lang en zal rechtstreeks van Zwolle over LingenBerseubruckDiepholz—Stolzenau Rehburg naar Wunstorf aansluiten aan den Staatsspoorweg met een zijtak van Freeren Daar Ibbenbüren en de Üsnabruck-Oldenburger, Parijs- Hamburger en Bremen-Miudener spoorwegen doorsnijden. Wanneer de ontworpen lijn van Wunstorf over Hannover en van Burgdorl' naar Meinersen aan den Berlijner-Leer spoorweg aansluit, dan zal daar door een rechtstreeksche en tevens de korste verbinding worden gevormd met Berlijn, terwijl Duitschland dan tevens op de kortste wijze ver bonden wordt met de Hollandsche havens, België, Frankrijk en Engeland. De afstand zal bedragen van Zwolle naar Hannover 33, naar Bramen 39 en naar Hamburg 42 kilom., en van Amsterdam naar Hannover 48, naar Bremen 42 en naar Hamburg 56 kilom. De kosten van aanleg worden op 6)50(1,000 thlr. begroot. In n°. 6 van de Maanibode der Nederlandsche Vereeniging Volksonderwijs geeft het hoofdbestuur

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 1