I SCHETSEN UIT ENGELAND. N°. 3721. Dinsdag A\ 1872. 126 Maart. STADS-BERICHTEN. Feuilleton van het „Leidsck Dagblad". >or .40. 50. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden per 3 maanden..7ƒ3.00. franco per post3.85 Afzonderlyke Nommers0.05 Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zen- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DKB AUVKKTKNTIKN Voor iederen regel0.15. Grootore letter* nur de plutsreiinte die sg beslaan. oo I BURGEMEESTER au WETHOUDERS vak ogr. B lEIDEN, Gezien het adres van Hbbmanus Schoonhebganq, lelkverkooper, wonende alhier, waarbij hij verzoekt n in het huis aan de Haven, n°. 15, één oi meer irkens te mogen houden en mesten. Gelet op art. 224 der Algemeene Politieverordening in 24 October 1867 Doen te weten, dat tot het hooren der eigenaars bewoners vsn de naast bijgelegene en belendende idea, ten opzigte der informatiën de commodo et womtnododoor Burgemeester en Wethouders zal Bivorden gevaceerd op het Eaadhnis dezer Gemeente, lp Donderdag den 28sten Maart aanstaande, 's voor- niddags te élf uren; zullende de belanghebbenden I verpligt zijn hunne bezwaren tegen zijn verzoek op lien tijd in te brengen, terwijl, bij verzuim daarvan, ij gehouden zullen worden zich tegen de inwilliging liet te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Liidêx, 25 Maart 1872. De Brielsche Feestviering. Bbielle, 24 Maart 1872. Overeenkomstig uwe opdracht begaf zich uw correspondent naar Brielle en is hij daardoor in slaat, een uitvoeriger verslag dan vroeger te geven over de feestviering zelve en de praeparatieven daartoe. Juist toen ik alhier arriveerde was het een drukke dag. Van vele huizen wapperden de vlaggen en reeds vele menschen zag men met oranje-kokardes, sjerpen en strikjes door destra- ten loopen. Dien dag nl. werd er een soort re petitie voor den optocht gehouden, en wel van de eerewaoht, die den Koning zal inhalen. Voorop ging het muziekkorps van den heer Ti bbe alhier dan volgde de ^wapenkoning", die op 1 April in' tene banier het wapen zal voeren van Brielscb- Nieuwland (zooals men weet, hebben de Nieuw- landsohe boeren zich op 1 April 1572 zeer ver- ienstelijk gemaakt en is dientengevolge het wapen van 't Nieuwland: een degen met een enniog op de punt en negeo er om heen, als eene reigiog aan Alva, om toch voorzichtig te zijn wet het opeischen van den tienden penning; daarna twee banierdragers en eindelijk de ver- Ischillende ruiters met hunDe oranje-sjerpen om. (Toen was er al zulk eene groote volksmassa op de been, zoodat wij kunnen begrijpen, hoe dat op 1 April zal zijn. Het programma van de feestviering is, naar ik verneem, door den Koning goedgekeurd en zal Woensdag uitgegeven worden. Reeds na kan ik u echter den hoofdinhoud mededeelen met behulp van het Weekblad en hetgeen ik hier te weten ben gekomen. Op Zondag 31 Maart zal er in het feestlokaal op het „Maarlandsche plein" eene soiree musicalc gegeven worden; of die voorde correspondenten der dagbladen toegankelijk zal zijn, weet ik niet. Ik heb dat feestlokaal al be zichtigd. Het is zeer groot en prachtighet plafond is als 't ware gestukadoord met bouquetten. In de rondte zijn de tribunes opgericht, men is nu ook bezig, die voor den Koning op te richten. Den toegang tot het plein geeft 't zoogenaamde Driebellenslop, waar zoovele vlaggen zullen wapperen en hangen, dat uien bijna niets van de huizen zal zien. Dit zal dus reeds de opening van 't feest zijn. De feestdag zelf zal te 7 uren aangekondigd worden door kanongebulder. Van halfacht tot halfnegen zal er onder het bespelen van hel carillon eene uitdee- ling van brood worden gedaan aan de armen. Van negen uren tot halfelf worden de verschil lende godsdienstoefeningen gehouden zooals ik reeds [meldde, de preekbeurt in de Groote Kerk wordt waargenomen door den beer J. Post. Te halfell worden de gedelegeerden der subcomuiis- siën in bet „kleiue feestlokaal" ontvangen. Men zal morgen beginnen dat als zoodanig in te rich ten. De groote Burgerschool alhier is daartoe bestemdzij zal zoo georneerd en gedra peerd worden, dat zij in een perfect feest lokaal wordt veranderd. Daarna gaan de hoofd commissie en de verschillende subcommis9iën naar het feestterrein, het „Maarlandsche plein," het welk te 11 uren geopend wordt. Te halftwaalf is de Koning voornemens, alhier te arriveeren Z. M. wordt door afgevaardigden uit de hoofd commissie ontvangen en door eene eerewacht naar het feestterein begeleid. Dan begint de eerste steenlegging: er wordt slechts éen eerste sieen gelegdop het plein zullen beide, monument en asyl verrijzen. De verschillende personen (metse laar, enz.) hierbij noodig, zijn reeds benoemd. Ook is reeds de dame aangewezen, die den kalkbak aan den Koning zal overreiken. Vervolgens spreekt prof. M. de Vries de feestrede uit (deze zal ook op den feestdag verkrijgbaar worden gesteld on der den gewijzigden titel van Ncérlands bevrijding, daar de hoogleeraar aan dien titel de voorkeur schonk boven „Het Geuccnfecst.") Voor, onder en Da de steenlegging worden zangstukken uitge voerd, begeleid met koperen instrumenten. De muziekkorpsen van de veldartillerie uit Arnhem en het regiment jagers uit Den Haag zullen er tegenwoordig zijn. Na afloop der feestrede, zal Z. M. de gelegenheid worden aangeboden, om het groote feestlokaal te bezichtigen en de platen, welke door den beer A. Ver Huell aan de gemeente ten geschenke zijn aangeboden. In dien tijd zullen er, om de aandacht des volks te verdeelen, van 113 uren op de Turfkade volksspelen gegeven worden, beslaande in mastklimmen, boegspriet- loopen, zakloopen, pap eten, mimiek, dubbele wedloop, enz. afgewisseld door acrobatische oefe ningen verschillende prijzen zijn voor de volksspe len al bepaald. Onder de steenlegging wordt op het Scharloo de optocht gearrangeerd. Al wat am bachtsman is in deze kleine veste heeft tot dieD optocht medegewerkt. Bovendien ontving de com missie voor den optocht van vele zijden hulp. Een vaandel b. v. is, zooals uw lezers bekeud is, door de dames gemaakt, terwijl eenige loods- meisjes de sjerpeu, strikken, etc. voor de com missarissen van orde hebben vervaardigd. Het programma zal ook Woensdag uitgegeven wor den. De Brieische schoonen die aan deu optocht mededoen, als de Nederlaudsche Maagd en zij, die op den wageu van landbouw moeten staan, etc. lijn natuurlijk eveneens benoemd. Misschien meid ik u deze week Dog wel 't een en ander aan gaande den optocht. Over de route, die hij zal nemen, zal ik hier niet spreken, vermits de meeste lezers van uw blad wel onbekend zullen zijn met de localiteit. Te 3 ureD wordt den Koning op het Stadhuis een déjeuner dinatoire aangeboden. Gedu rende dat déjeuner worden er aanhoudend op de Groote Markt vóór het Stadhuis muziekstukkeu uitgevoerd; op de markt is daartoe eene kiosk opgericht. Iu dien tijd worden ook in de beide feestlocaleu malinéet muticolet gegeven, tegen gering entrée voor ieder toegaokelijk, zoodat ik niet begrijp, hoe de verschillende journalisten van alles verslag zullen moeten geven. De uitDoodigiug tot deelneming aan het déjeu ner is aangenomen door de Ministers van Bosse, Jolles en Brocx, door den Commissaris des Ko- nings Mr. C. Fock, door den president der Tweede Kamer, Mr. Dullert en door generaal Schönstedt. Als vertegenwoordigers der godsdiensten nemen er aan deel Ds. Adriani en de pastoor J. W. van Saagsvelt. Deze laatste is eenigen tijd lid van de hoofdcommissie geweest, doch heeft bedankt ten gevolge van de kreten, uit bet ultramoutaanscbe kamp aangeheven. Na afloop van (iet dejeuner vertrekt Z. M. met zijn jacht; op de reede lig gen dan de ramtorenschepen Buffel en Schorpioen en de monitors Ueiligerlee, Tijger en Krokodil. Des avonds te halfacht zal or algemeene illuminatie zijn; te 8 uren is er toiréc musicalc in de beide feestlocalen, wederom toegankelijk voor iedereen en te 10 uren wordt er buiten de Waterpoort (en niet buiten de Zuidpoort, zooals ik verleden week meldde; bet pian is veranderd om den tqe- stauil dcc brug aldaar) vuurwerk argestoken. uen 2den April zal het groote feestlokaal voor 10 ceuts toegankelijk zijn. Den Briel ziet er al recht feestelijk uit: overal ziet men al de praeparatieven voor de illuminatie. Het Zuideinde zal geheel met giorno's verlicht wordeu: er zijn al enkele proefnemingen gedaan. Vele huizen worden voor dien dag als met een tooverslag in koffiehuizen of cafés restaurants her schapen. Als gij even het Weekblad inziet, ontmoet uw oog tal van advertentiën over die geïmpro viseerde koffiehuizen, extrabooten, etc. etc. Vele personen ziet men uiet de oranjekleuren versierd;, ja, zooeven zag ik een paar hondjes met oranje strikjes loopen. Des avonds hoort gij overal al het zingen op straat. Kortom, mOD begrijpt dadelijk, dat er eene ontzettende geestdrift heerscht. Lelden, 26 Maart. Heden is op het Raadhuis alhier door Burge meester en We houders aanbesteed het stuea- doorwerk der Stadszaal; aannemer de heer Abraham Boekwijt alhier, voor f 4447. De heer Laugenbach uit Barmen zal zich in 't begin der volgende maund met zijne uit strijk- muziek bestaande kapel, die o. a. te Stuttgart, München en Baden grooten bijval vond, ook hier in de Stadszaal doen hooreu. Het gezelschap bestaat uit veertig personen, en moet in juistheid en zuiverheid vau uitvoering niets te weoschen overlaten. Dod muziekliefhebbers zal deze mede- deeling zeker niet onwelkom zijn. De gemeenteraad van Zwolle heeft tot tweedeD preceptor aan de Latijnsche school aldaar be noemd den heer S. J. Warren, doctorandus in de letteren aan de Leidsche hoogeschool. Z. M. de Koniog heeft aan de commissie, ge vormd tot ontvaDgst van gelden voor de over strooming op Java, en bestaande uit de heeren Arutzenius c. s., de zeer belangrijke som vau f 3000 doeu toekomen. Mevrouw C. Donker, leerares aan de school van middelbaar onderwijs te Dordrecht, is door den gemeenteraad te Groningeu met algemeene stemmen benoemd tot directrice van de aldaar op te richten school van middelbaar onderwijs voor meisjes. Naar wij vernemen beeft niej. Hester David son, die dezer dagen te 's-Gravenhage is over leden, aan het Israëlietisch ziekenhuis gelegateerd een waarde aan effecten, ongeveer f 30,000 ver tegenwoordigende, om, na het overlijden van bare zusters, iu het bezit van regeuten van voor noemd gesticht te worden gesteld. iln de Debatingsociety Vooruitgang te Amster dam zal Woensdag e. k. worden verdedigd de volgende stelling t „De duurte der levensmiddelen en de daaruit volgende vervalschiüg is eeu ge- VOlg VBO dO d&llOg (IAJ gouilpu^iMOD," De uitvoer vau ijzererts uit de Provincie Lim burg duurt onafgebroken voort. Gedurende de laatste drie weken werden van deze grondstof Diet minder dan 300 wa goDS ad 10.000 kilogram naar genoemd land verzonden. Intusschen blijtt de navraag voortduren en vindt men in die pro vincie nog een massa van dit artikel. De kapitein der genie in de elfde geniestelling te Amersfoort, J. E. N. baron Schimmelpenninck van der Oye, is in zijnen rang overgeplaatst te Utrecht, in de eerste stelling der genie. Te Ermelo is aangifte gedaan, dat den 27steu Februari jl. een 14jarige jongeling, woonachtig te Elspeet (gemeente Ermelo) die in het dorp Nun8peet heideboeuders verkocht, is medegevoerd of vrijwillig medegaan met eenige doorreizende personen. Zij gingen in de richting Daar Zwolle en zou den bestaan uit ééu man,Jècharëslijper, vermoe delijk heetende M. vau den Berg cd zich hoofd zakelijk onder Haalteen Helleudooru ophoudende, alsmede twee vrouwen en twee kinderen, welke NAAR HST FBANSCH VAN *M. TT A I H E. IV. 1 De opvoeding. Vervolg.) Voorzeker leidt de ontwikkeling der spier kracht, op die wijze opgevat, tot eene zekere ruwheid van zeden. Studenten en burgers 'lown oud gown) boksen met elkaar op straat. Maar daarentegen heeft de gymnastiek en athletiek twee voordeelige zijden: het verdooven der zin nelijkc lusten en het rustig houden der verbeel ding. Komt nu later het zedelijk en verstandelijk leven tot ontwikkeling, dan is een gezonder en sterker lichaam daar om het te dragen. De jou gelui die hier rondwandelen in hun zouderling raditioueel costuuia (een buis eu eeu soort van platten cbuco) zijn vol levenlust en kracht, schoon en vrijmoedig vau voorkomen, fiksch gespierd en op geschoten, en zien er, duukt mij, miuder schuw, minder vermoeid uit dan onze studenten Sedert een jaur of twintig is men langza merhand aan het hervormen gegaan en daardoor zijn verscheidene omtrekken van het opgehangen tafereel verflauwd. Tegenwoordig mogen verschei dene fellows trouwen en wordeD Dissidenten en Katholieken tot den cursus toegelaten. De roei- hartstocht is wat verminderd; er is minder on gelijkheid tnsschen studenten van verschillende slanden; in eenige colleges worden de uitgaven voor hun tafel nagegaan en beperkt. Oxford houdt langzamerhand op een aristocratische club, eene kweekschool vau athleten.een conservatorium van geestelijken en Anglicanen te zijn; het is op weg eeoe moderne school, eene vrijzinnige aca demie voor leeken te worden Om twee uur heeft er eene plechtigheid plaats in de groote zaal der universiteit. Het gaat er toe als bij ons bij de prijsuitdeeliDg bij den grooten wedstrijd. Eene Latijusche oratie herinnert a n de ouderwetsche [gebruiken der Sorbonne. Een Engelsch gedicht op Sir John Franklin wordt door den vervaardiger, den bekroonden student, voorgelezen; het zijn rhetorische verzen. Vijf of zes verdienstelijke vreemdelingen ontvangen den eeretitel van doctor iu de rechten, in jure civili, dat men uitspreektiu dsjoere saivailai. Zoo haalde eens eeu Eugelschuian de woorden vau Cesar Veni, vidi, vici aau, ze uitsprekende vienai, vaidai, vailtai, waarop mijn buurman hem antwoordt „zoo iets heeft Cesar nooit kunnen zeggen." 'sAvonds wordt er een lezing gehouden over natuurkunde met de uoodige proeven, in een museum, een groot, nagenoeg gotbisch gebouw, dat door inschrijvingen tot stand gekomen, maar nog Diet voltooid is. De dames wandelen er in groepjes rond in lompe, schitterende toiletten velen, jong en gedecolleteerd, dragen een bril. Alleen de details zijn minder mooi; het geheel: de stad, de gebouwen, het landschap is verruk kelijk. Ik heb de stad reeds doorloopen, ik dwaal er nog een poosje iu rond bij zonsondergang. Wal [een menigte colleges, elk met ziju kapel en zijn hooge gekanteelde muren 1 Elk tijdperk VaD architectuur herkent men er io: den goihi- schen, Tudor-, zeveutiende-eeuwschen stijl. Die ruime binnenplaatsen met hare standbeelden en in 't midden een fontein; die balustrades boven aan de gebouwen, welke zoo heerlijk afsteken tegen het zachte blauw des hemels; die vensters met fijn gewerkt traliewerk of kruiswijze a la renaissance uitgehouwen, die fraai gebeeldhouwde preekstoelen eu op deu hoek vau elke straat eeu kegelvormige klokketoreu; wat tal vau scbooue vormen iu eeoe kleine ruimte Het is op zioh zelf een museum, waariu de werken en uitvindingen vau zes eeuwen zijn bijeenverzameld. De oude, verweerde steenen hebben iets eerwaardigs. Men gevoelt zich zoo kalin te middeD van al dat oude I Te meer omdat het hier alleen oud, niet verwaarloosd of half in puin is zooals in Italië, maar eerbiediglijk be waard en in orde gehouden, en van de stichtiDg af is toevertrouwd aan rijke, verstandige bewaar ders. De muren zijn rijk met klimop behangen, kamperfoelie kronkelt om de pilaren, wilde bloe men bekronen de muren, een zorgvuldig onder houden grastapijt strekt zich uit tot ouder de zuileugangeDachter het koor der kapel wordt men een bloeiendeo tuin, duizenden ontlokeu rozen gewaar. Wij gaan verder. Aan het einde der stad heeft men eeuwenoude hoornen, ouder wier takken twee breede rivieren stroomenaan welker overzijde rijke weilanden zich uitstrek ken, waar het oog met welgevalen op rust. Men kan zich geen prachtiger groen verbeelden, zoo als het getemperd wordt door de goudkuoppeu, begonia en grijsachtige gramiueeëo. De natuur vertoont zich iu al de weelde harer frischheid. (Wordt vervolgd

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 1