njget plaar keus] i zegj au bi ja liam j. gei »viei| iu en nsche irzeg. baard latiëo eeDe traan d)te vol en requireerde dat de vijf beklaagden den worden schuldig verklaard aan de feiten, iga ten laste gelegd, en te dier zake veroordeeld, ier tot acht geldboeten, ieder van 100, of sub- re gevangenisstraf van acht dagen. De heer Htjvan Stipriaan Luiscius trad als gevolmachtigde mJ de beklaagden op, trachtte de ongegrondheid derlklacbte aan te toonen en lichtte toe waaruit dit verschil tusschen den raad van toezicht over de ipoorwegen en de directie der Holl. IJzeren spoor- vvelmMitsch. was ontstaan; betoogde dat er ten deele goedkeuring op tarieven was verleend, ten deele die niet werd vereischt; en hield vol dat de Maatschappij niet verplicht was tot het onderhoud del paralelwegen. Na re- en dupliek werd de uitspraak in deze zaak bepaald op 11 April. ^.Geivinhage, 22 Maart. De Arrondissements- wJwhank te Amsterdam heeft zich bij adres tot rTiveede Kamer der Staten-Generaal gewend over het ontwerp van wet, houdende ecne nieuwe eerlijke inrichting. Met den mecsten aandrang jpitekt zij den wensch uit, dat door de weige rde macht, staat D, behoorende bij art. 51 van iet bedoelde ontwerp van wet voor zooveel het arrondissement Amsterdam aangaat, in dier voege worde gewijzigd, dat het personeel vandeRecht- bank aldaar zal bestaan uit: 1 president, 3(of2) vice presidenten, 14 (of 15) leden, 1 officier, 4 inbslituut-officiers, 1 griffieren Isubstituut-griffiers. Een rijtuig, gelukkig zonder passagiers, be spannen met een schichtig paard, reed gisteren middag, tengevolge van het schrikken van bet beest, met koetsier in het water aan den Nieuwen TO°r~' Uitleg alhier. Laatstgenoemde werd spoedig ge- vat red, maar dit was niet het geval met paard en rijtuig, daar dezen eerst, nadut een schuit ze nabij den Zoöl. Tuin had voortgesleept, aldaar op het droge werden gebracht. Het paard zelf, toebe- öoorende aan een officier, was gisteren als trek dier gebruikt; van daar wellicht het ongeval. Nieuwkdiep, 21 Maart. Morgen zal alhier aan komen en overgaan aan boord van het stoomschip .der Maatschappij „Nederland" Conrad, om daar mede Zaterdag 23 dezer naar Java (via Suez) te svorden overgevoerd, een detachement van 125 litairen en 6 onderofficieren, onder bevel van Iden lsten luit. M. A. Thieme en het medegeleide |nn den 2deD luit. D. Moreau. Abkheu, 20 Maart. In bet naburige Ubbergen |ad onlangs het volgende voorval plaats: Bij een herstemming, na een verkiezing voor éd lid van den gemeenteraad, verkregen de twee lersonen beiden evenveel stemmen; het stembu- sel proclameerde, overeenkomstig de kieswet, tfn oudste in jaren als verkozen. Nu bleek het a"e«ren\vel dat bij het opmaken der kiezerslijst fdaarop geplaatst was een onbevoegde. De secre- taris der gemeente had echter tijdig de vergis- a' sing bemerkt, en nog vóór de verkiezing, waar- van wij boven spraken, door den gemeenteveld- icm' wachter bij den onbevoegde het reeds verzonden stembiljet doen terughalen, met bericht dat hij, als zijnde geen kiezer, niet tot de verkiezing zal orden toegelaten. Ondanks deze minder wettige wijze van her- Bening der kiezerslijst, en ofschoon de stem van .1 hem, die thans, zwichtende voor de autoriteit Tin den gemeente-secretaris en het gezag van den r veldwachter, zich van de stemming onthield, bij de herstemming van beslissenden invloed had iunDen zijn, werd de oudste in jaren ook door den Raad zeiven als lid toegelaten. De zaak is thans bij Gedeputeerde Staten van elderland aanhangig, met belangstelling wordt unne beslissing tegemoet gezien. (Tad.) BUITENLAND. n itt litielj kt, t| krijf reed edigi !ttiDg| OoS' ;n en lussi- rdekt uisen echts gkee- krijk ïeren 1 der ngen 'sum. bur- eme.J schel tail i vsj iiogil eme.l irke:| in Ci. ;iene:| eden! 15. >e gej ilaabf oud Indii in b ,bt n Raad areur- :euren wor- id ti er re in pa; zaak] ïreve- Eersts zaa» lezing wer- 3. ff- op dö ild del Spanje. Algemeene verkiezingen. Een geruoht weersproken. Manilla en Ouba. In de Times leest men: „De jongste berich ten uit Madrid getuigen van de opgewonden llieiii der gemoederen bij het naderen der alge meene verkiezingen tot het samenstellen eener nieuwe Kamer van Afgevaardigden, wolke op den 3den April door geheel Spanje zullen plaats 'iebben. Het publiek begon misnoegdheid aan den dag te leggen over de coalitie van radicalen, democraten, republikeinen, Alphonsisten.Carlisten, en voorstanders van eene eedgenoolschappelijke republiek en van het communisme. Naar ver zekerd zijn er vele staatkundigen die reeds hebben verklaard dat zij niets met eene aaneensluiting van zoo twijfelachtigen en verdenkingbarenden aard te doen wilden hebben. „De nieuwe Cortes moeten den 24slen April samenkomen om huDne jaarlijksche zitting aan te vangen. Alsdan en wellicht reeds eerder, zal de minister van financiën den lande een uitvoerig verslag geven van den toestand waarin hij bij het aanvaarden zijner betrekking de schatkist heeft gevondon, benevens eene opgave van ai de geldelijke verbintenissen en verplichtingen waar aan SpaDje vóór of op 30 Juni eerstkomende zal moeten voldoen, en van de daartoe beschikbare middelen. „De minister van financiën, de beer Camacho, die gezegd wordt eeu bekwaam man te zijn, heeft bij eon besluit van 27 Februari jl. eene commissie onder den naam van „Raad van Finan ciën" ingesteld en benoemd, bestaande uit vijf tien personen, waaronder tien gewezen ministers van financiën, behoorende tot al de verschillende partijen. De commissie zal tot taak hebben den minister advies te geven en bijstand te verleenen in het opmaken der staatsbegrooting, zullende deze dadelijk bij de opening der Corteszitting worden ingediend. „Door de keuze der leden voor dat raadgevende college heeft de heer Camacho getoond te begrij pen dat 's lands financiën een onzijdig terrein zijn hetwelk voor den onderlingen strijd der partijen gesloten moet worden zoo Spanje finan cieel evenwicht en financieel crediet wil genieten. „In de voordracht, waarop het besluit tot het benoemen van den boven gemelden Raad door den Koning is genomen, zegt de heer Camacho dat de tijd tusschen zijne optreding als minister van financiën en de samenkomst der Cortes kort is; dat eene in zoo korten tijd opgemaakte en uitgewerkte staatsbegrooting niet als eene defini tieve staatsbegrooting, als het financieele pro gramma des bewinds zal kunnen worden aange merkt; dat het gouvernement besloten heeft de besnoeiing der staatsuitgaven voort te zetten en met vaste en krachtige hand door te zettenmaar dat dit besluit niet dadelijk al de vruchten kan dragen die het later bij volle toepassing hebben zal; dat er alzoo op de weldra in te dienen staatsbegrooting een nadeelig verschil, en wel een verschil van niet onaanzienlijk bedrag, tusschen het totaal der ontvangsten en dat der uitgaven zal bestaan; en dat de regeering dat tekort in liet vervolg wil doen verdwijnen door verhooging van bestaande en invoering van nieuwe belas tingen, alsmede door het ontwikkelen van hulp bronnen welke nog niet genoegzaam bekend zijn, en die wellicht zeer rijk zullen worden bevonden. Helastingverhooging, zegt de minister, behoort geenszins tot die zaken waardoor eene regeering zich populair maakt; doch hierdoor mag en zal de regeering zich niet laten terughouden." In Barcelona liep het gerucht dat de Koningin eene buitenlaudsche reis ging ondernemen, ter wijl anderen zeiden dat de Koning Amadeus zich uit Spanje wilde verwijderen. Dien ten gevolge is den 15den dezer de volgende depêche van den minister van binnenlandsche zaken in de dag bladen van de genoemde stad geplaatst: „Dat zijn ongerijmde geruchten, door de vij anden onzer instellingen boosaardig verzonnen. De koningin denkt zelfs niet aan eene reis naar buiten 's lands. De koning heeft geen voornemen om den troon te verlaten waarop hij door de Spaansche natie in hare souvereine magt geplaatst is; integendeel, het is zijn vast besluit den sou- vereinen wil der natie als koning te eerbiedi gen en door een iegelijk te doen eerbiedigen, en dien als soldaat te verdedigen. Nooit zal hij zich aan de natie tegen haren vrijelijk uitgedrukten wil opdringen; maar evenmin zal hij gedoogeo dat er aan dien wil door iemand, wie ook, ge weld worde aangedaan." De opstand op Manilla schijnt een dreigend aanzien te hebben gehad. Den 20sten Januari stonden te Cavite de troepen der inboorlingen op, vermoordden hunne officieren en vielen op straat de Spanjaarden aan, die tegen hen waren afgezonden. Reeds hadden zij zich meester gemaakt \an het fort Felipe, toen het bericht van het gebeurde te Manilla kwam, welks bezetting nu tegen hen oprukte. Het fort werd stormerderhand hernomen en de muiters over de kling gejaagd. Vele personen werden in hechtenis genomen en later doodgeschotenonder deze laatsten waren ook drie geestelijken uit de inboorlingen. Meor bezorgdheid dan deze thans onderdrukte opstand geeft der Regeering de burgerkrijg op Cuba waarvan het einde al zoo dikwijls aange kondigd, nog altijd uitblijft, ondanks de voort durende versterkingen, die er worden heengezon den. Volgens een correspondentie in de Epoca uit Havana, moeten de militaire operatiën niets uitwerken. Het lijdt geen twijfel, zegt het blad of men rekent nog volstrekt niet op een spoedig einde. Er is dan ook sprake om weder versche troepen naar Cuba te zenden. Er moet bevel gegeven zijn om 8000 man aan te werven voor dit doel. De opstandelingen hebben als stelsel aangenomen zich in de bosschen en het gebergte te verschuilen, en slechts te voorschijn te komeD, wanneer zij tegenover een kleine macht staan. Bij zulk een oorlog is het noodig dat men met een groot leger ageert en alle punten bezet houdt. Z-wltsei-land, De herziene constitutie. Kapotjassen. Zooals men weet, had de Bondsraad bestoten, de volksstemming over de herziene bondsconsti- tutie op 12 Mei te bepalen. Men meldt thans echter uit Bern dat op dit besluit zal teruggeko men worden en de stemming op een later tijd stip bepaald. Wel twijfelt men niet of het volk zal haar aannemen, maar men wil het daardoor gelegenheid geven om beter met de strekking er van bekend te worden, opdat de constitutie met eeue groote meerderheid zal worden aangenomen. Inmiddels spannen de tegenstanders samen om haar zoo mogelijk te doen verwerpen, zelfs is dezer dagen van ultramontaansche zijde een brief van den bisschop van Orleans verspreid, waarin de Zwitsers nadrukkelijk er tegen gewaarschuwd worden. Daarin wordt de nieuwe constitutie voorgesteld „als een werktuig der dwingelandij, tot den ondergang van hunne vrijheid, van de maatschappelijke orde en van de Katholieke kerk." Io de Zwitsersche bladen wordt gemeld dat bij de in 1870 gehoudene inspectie van het materieel der eedgenoolschappelijke krijgsmacht gebleken is, dat slechts in twee van de 25 kantons en halve kantons al datgeue aanwezig was wat de bonds wet voorschrijft. Onder anderen ontbraken in het geheel 40,000 kapotjassen, zoodat in geval van eene oproeping even zoo veel manschappen niet zouden hebben kunnen uitrukken. Voor deland- weer ontbrak bijua overal de volledige uitrusting Marlrtberichiten. TELEGRAMMEIV. Rome, 21 Maart. Een Koninklijk besluit is uit gevaardigd, waarbij een voortdurende rente van 3,226,000 den Heiligen Stoel wordt toegelegd, welke rente afzonderlijk op het grootboek der taatsschuld zal worden ingeschreven, van 1 Jan 1871 wordt gerekend te beginnen en vrijgesteld is van alle belastingen. - In de Kamer is tot sluiting van de algemeene beraadslagingen over de financieele plannen een motie voorgesteld, dat de Kamer, na de verkla ringen van het Ministerie te hebben aangehoord, het staatkundig gedrag van het Kabinet goedkeurt en overgaat tot de beraadslaging over de artikelen der wet. De motie werd met 239 tegen 170 stem men aangenomen. Londen, 21 Maart. De heer Beust gebruikte Dinsdag het middagmaal bij de Koningin. De heer Gladstone weigerde, in antwoord aan en heer Torrena, de correspondentie met de Regeering van Canada sedert het tractaat van Washington over te leggen. Hij antwoordde den heer Cochrane, dat hij geen enkele mededeeline van de Fransche Regeering betreffende de Inter nationale ontvangen heeft. W'eenen, 21 Maart. Het Heerenhuis heeft het budget voor 1872 aangenomen en desgelijks, zon der discussie, het voorstel der Commissie betref- fende de bijdragen der beambten tot de belastingen en het crediet van een half millioen ten behoeve van de verbetering der tractementen van de laeere geestelijkheid. Bij de beraadslaging in het Heerenhuis over de begrooting hield de heer Schmerling eene uit- voenge rede, waarin hij vooral zich verklaarde tegen de met het Rijksbelang onvereenigbare concessie aan Dalmatië en Gallicië. De Minister van Binnenlandsche Zaken verklaarde, dat de Regeering nimmer het Rijksbelang zou opofferen om een politiek voordeel te behalen. De Minister Unger lichtte het standpunt der Regeering ten opzichte van Dalmatië uitvoeriger toe. De beloofde concessies z(jn tevens in het belang van het Rijk. Men kan de Regeering geen verwijt daarvan maken, dat zij twee constitutioneelgezinde par tijen in Dalmatië heeft gevormd. Do Regeerine stond nooit op het standpunt, dat de conciliate van Galhcië de prijs voor de directe verkiezingen zou zijn. Zij beschouwde het vergelijk met Gal hcië als een waarborg tegen het federalisme. Berlin, 21 Maart, Na eene discussie van zes dagen zijn de debatten over het wetsontwerp der dislnctsregeling in de zes oostelijke provinciën afgeloopen. Het werd bijna geheel volgens het ontwerp der commissie aangenomen. Bij art 165 waarbij de wet voorloopig op de provincie Posen' niet van toepassing verklaard wordt, zoide de minister van binnonl. zaken, dat na de ondervin- ing, die men nog onlaogs ten opzichte der Polen opgedaan had, de regeering met deze door de commissie voorgestelde bepaling volkomen in stemde. De wet toch ging van de veronderstel. »ng uit, dat de personen, aan wie de Staat een deel zijner rechten afstond, onvoorwaardelijk trouw aan den Staat zouden zijn. Hiervan was de regeering, wat de Polen aangaat, niet over tuigd en de regeering zou de wet zonder die be- paling van art. 165, niet aannemen. Dit artikel werd daarop aangenomen, met alle stemmen, behalve die der Polen, van liet centrum en van de Fortschrittspartij. Bern, 21 Maart. Het postverdrag tusschen Zwitserland en Rusland is heden onderteekend CarUruhe, 21 Maart. Heden is de Landdag gesloten. De minister zeide, dat, in weerwil van het scherpe verschil vau gevoelen over kerkelijke quaestiën, de groothertog hoopte, dat de vrede op kerkelijk gebied zou bewaard blijven. Frankfort, 21 Maart. De conferentie der bis schoppen zal in April te Fulda plaats hebben. Er zal beraadslaagd worden, welke houding men tegenover de schoolwet zal aannemen. Parijs, 21 Maart. De Nationale Vergadering heeft het budget van buitenlaudsche zaken aan- nomen. De minister heeft het ontwerp eener overeenkomst tot aanvulling van het posttractaat inet Duitschland overgelegd. In de zaak der Rue Haxo zijn zes personen ter dood veroordeeld. Versailles, 21 Maart. Het gerucht, door som mige dagbladen verspreid, dat er bevel naar Toulon zou gezonden zijn om drie pantserschepen gereed te maken, is geheel verzonnen. Amsterdam, 22 Maart. N. Galatz 185; Peters burg 180, 182; Mei 180; October 191, 190. Raapolie 6|w. 46*; vliegend 44*; Mei 44*, 44*; Sept.,. Oct., Nov., Dec. 42*, 42*. Lijnolie 6/w. 40; vliegend 38*; April 38*, 38*; Mei 88*, 38*Sept., Oct., Nov., Dec. 88*. Hennep olie 6/w. 44*; vliegend 43. Raapkoeken 85, 955 Lijnkoeken 18, 15*. Rechtszaken. In de correctioneele zitting der rechtbank al hier, van Vrijdag 22 Maart 1872, zijn veroor deeld P. L„ R. C. N„ W. H„ P. S., C. L., allen te Leiden, wegens overtreding van de plaatselijke belasting op de honden, veroordeeld ieder tot eene geldb. van ƒ6 of subs. gev. van ld. J. M. en J. S., beiden te Leiden, wegens idem, tot eene geldb. van ƒ9 of subs. gev. van ld. P. J. W., te Leiden, wegens idem, tot eene geldb. van 5 of subs. gev. van ld. P. J. van M., te Leiden, wegens idem, vrijgesproken. IxAATSTE BERICHTEN. Wij ontvingen hedenavond de Mailberichten, loopende tot 17 Februari. Per telegraaf.) 's-Gbavenhaqe, 22 Maart. Ia de zitting van de Tweede Kamer van heden is be- halve eenige kleine wetteo, ook aangenomen een tijdelijk voorschot van 1 millioen aandeAm9ter- damsche Kanaal-Maatschappij met 50 tegen 8 stemmen, na aanneming van een amendement van den heer Fransen van de Pntte, om die som op de Staatsbegrooting te brengen. Bij nadere interpellatie van den heer Fransen van de Putte heeft de Minister verklaard dat de aanschrijving aan de residenten in iDdië niet afkomstig is van den heer Loudon, noch overeenstemt met bet ge voelen van den Minister. Het was een plan van den heer Mijer. Den 22sten April is de inkomsten belasting aan de orde, en nu is de Kamer op recès gescheiden. 's-G&avenhage, 22 Maart. Bij Kon. besluit van 20 Maart N°. 20 is aan den heer Z. D. J. W. Gulden, eervol ontslag verleend uit zijne betrek king van Directeur van het postkantoor te Wou- drichem, met vrijlatingom zijn aanspraak op wacht- geld te doen gelden; en is in zijne plaats benoemd de heer H. Kiewiet de Jonge, thans geagreëerd klerk te Dragten. In de vergadering van de Algemeene 's-Gra- venhaagsche Werklieden vereeniging gieterenavond in het lokaal Diligentia onder voorzitterschap van Dr. J. Tb. Mouton gehouden is het reglement van de Vereeniging goedgekeurd. Geene belang rijke besluiten werden genomen. Het bestuur zal het door 4 leden gedane voorstel tot oprich ting eener eigene broodbakkerij in overweging nemen. Door de politie is gisteren aangehouden een krankzinnige, die uit het gesticht te Rosmale, Dabij '8-Hertogenbosch, ontvlucht was. Aan de Provinciale Staten van Zuid-Holland is nog rondgedeeld eene nota betrekkelijk de aan vrage van de Raden der gemeenten Nieuwkoop en Zevenhoven (Zuid-Holland) en Wilnis (Utrecht), strekkende, om tegemoetkoming te erlangen in de kosten van het bouwen eener nieuwe gemeen schappelijke school met onderwijzerswoning te Noorden, behoorende aan die gemeenten. Gedeputeerde Staten hebben voorgesteld dat de Vergadering besluite, dat, naar hare meening het aandeel der gemeente Nieuwkoop en Zevenhoven iu de geraamde uitgaaf van 150,20 voor den bouw eener schooi en onderwijzerswoning te Noorden, nk aftrek van de 500 van de waarde der oude gebouwen en grond en dus ad ƒ14,520 in het geheel moet worden bepaald voor Nieuw koop op 5000 en voor Zevenhoven op 3000 behalve haar aandeel in de kosten van aankoop van den grond met de overdracht a 700, als mede om bet overige, dat de beide gemeenten in het geheel bedrag zouden moeten bijdragen, te nemen voor het Rijk en de Provincie ieder voor de helft. In de beide gemeenten zal men dan door lee ning het overige kunnen vinden en tot de verhoo ging van den boofdelijken omslag behooren over te gaan. Correspondentie. Mijnheer de Redacteur I In de Goudsche Courant van Zondag wordt ge zegd dat, o. a. ook door het Leidsch Dagblad, in een brief is verbreid dat een Roomsch Katholiek winkelier, drie leden der commissie onheusch zou hebben behandeld dat dit onwaar is en dat de man zelfs niet t'huis was. Ik meen verplicht te zijn u opmerkzaam te maken dat ik heb gesproken van een paar personen uit den burgerstand, dat noch beroep noch godsdienst, door mij is genoemd en derhalve volstrekt geen onwaarheid door uw blad is verbreid. 't Zou mij aangenaam zijn als bewezen kon worden, dat de door mij bedoelde heeren niet onbeleefd zijn geweest en dit kan alleen door eene verklaring der feestcommissie. De V. VERBETERING. In ons nommer van gisteren staat: Gewezen vonnissen enz.... den 4den Maart, dit moet zijn: den llden Maart.

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 3