AD VEBTEMT8EM. .angetaat, dus bijna 1/3 van de bevolking; van e aangetaste personen waren 103 vroeger gevac- iineerd; van deze zijn 16 lijders bezweken, terwijl de 356 aangetaste die niet waren ingeënt, 118 personen zijn gestorven. Dus in geheel stier en 181 personen ten gevolge der vreeselijke :pidetnie. In 1871 werden in het geheel p./m. 300 personen evaccineerd of gerevaccineerd. Kuilenburg, 12 Maart. De lieer L. Sillevis, .edelijk architect en een der grootste werkgevers Ahier, heeft liet P'aD eeue vergadering van werk- iazen te beleggen, met het doel om het loon der beiders vrij aanzienlijk ie verhoogen. Deze hosrerhooging zal, indien de poging mocht i, als een blijvend aandenken ook voor deze uneente op 1 April zal worden ingevoerd. Al- eineen is men van gevoelen, dat dit flinke ienkbeeld zal verwezenlijkt worden. Groningen, 11 Maart. De officier van justitie it Winschoten heeft een onderzoek ingesteld op et postkantoor te Veendam, waar, naar men erzekert, p. m. f 4000 wordt vermist. Ten ge- olge hiervan neemt een ander ambtenaar pro- isioneel de betrekking van postdirecteur waar :n is een der bestellers reeds uit zijne betrekking intslagen. Heekenveen, 12 Maart. In de jongst gehouden ergadering van den Raad der gemeente Oost- [ongeradeel deelde de voorzitter mede, dat op eu Ssten Febr. jl. te Dokkum eene samenkomst .eelt plaats gehad van de betrokken gemeente- esturen en verdere autoriteiten, met een afge- aardigde van het hoofdbestuur der locaal-spoor- egmaatschappij in Nederland, ter bespreking au een aan te leggen locaal-spoorweg in het Noordoostelijk deel van Friesland, en dat toen is aangenomen over te gaan tot het opnemen, kaart brengen, opmaken eener begrootiog van ;osten enz. van de lijn LeeuwardenStieus 'erwerd—Hol werdTernaardDokkumVeen- ouden doorgetrokken tot Dragten, in aansluiting iet de liju LemmerGroningen, voorts een zijtak ran Dokkum over Metslawier naar Oostmahorn verband met een havenaanleg ter laatstge- elde plaats; terwijl verder is bepaald, dat de aarop volgende kosten ad ƒ55 per kilometer zullen worden gedragen voor de eene helft door vermelde maatschappij en voor de andere helft door de betrokken gemeentebesturen, zijnde verder vastgesteld dat de stad Dokkum in de laatste bedoelde helft te haren laste zal hebben een gedeelte naar gelang der gemeente bij de lijn betrokken en dat het overige door de andere gemeenten gezamenlijk zal worden gedragen, te verdeelen over het getal kilometers door ieders grondgebied loopende. Middelburg, 11 Maart. De mazelen heerschen lhier in zoo hevige mate onder de jonge kinde ren, dat heden de Fröbel-school is moeten geslo ten worden, omdat er slechts twee leerlingen ter school kwamen. Alhoewel van geen kwaad- ardig karakter, zijn er toch verscheidene aan eze ziekte bezweken,; in éen gezin stierven aaraan in de afgeloopen week twee kinderen. Vlissingen, 12 Maart. Hedenmorgen gebeurde an de haven- en kanaalwerken alhier een ver- chrikkelijk ongeluk. De stoomboot Zeeland, bezig zijnde modderschuiten te slepen, voer tegen een der hoorntouwen van een zwaren bok, waardoor deze op de stoomboot viel en den gezagvoerder de beide beenen verbrijzelde. Lingestreken, 12 Maart. Met bevreemding heeft men hier vernomen, dat men zich in Tiel tot den minister van Oorlog gewend heeft met ver zoek, om het nieuwe inundatiekanaal, van eene schutsluis voorzien, bij die stad te doen aanvan gen, en aan de scheepvaart van Tiel tot Gorkum door de Linge dienstbaar te maken. Zulk een verzoek, misschien voor Tiel voordeelig, kan toch bezwaarlijk ingewilligd worden. Het zou ten do schatkist enorme kosten, en aan de be- ceiien-Lingestreken groote schade veroorzaken. Om de Linge voor de groote scheepvaart geschikt temaken, zou zij hier eu daar verbreed, uitgediept en daarenboven van Geldermalsen tot Tiel bevaarbaar moetengemaakt worden. De beueden-overlaten zou den in flinke dijken veranderd endebestaandedijken verzwaard moeten worden. Heeft men de kosten van het een en ander wel eens berekend? En, dan, welk ongemak en welke schade zou het werk ten gevolge hebben Men weet, hoevele moeite vele polders in het voorjaar hebben om tijdig droog te komen. Het kanaal van Steenen- hoek en vele stoommachines zijn er voor .aange legd geworden, en deze zijn allennauwelijks voldoende, om het land van water te bevrijden. Zal men nu nog meer water op de Linge gaan brengen, het kwelwater vermeerderen en nieuwe zorgen verwekken? Wij hopen en vertrouwen, dat de Regeering, voorgelicht door den waterstaat en de belanghebbende polderbesturen, het verzoek Rit Tiel zal van de hand wijzen. (Arnh. Ct.) BUITENLAND. Frankrtjk. De Bonapartisten. Legerreorganisatie. In de oostelijke departementen was dezer dagen het gerucht verspreid, dat de Communisten in Zwitserlaud eeu complot gesmeed hadden tegen de Nationale Vergadering en den president der republiek, waartoe een opstand in de aan de Zwitsersche grenzen gelegen departementen het sein zou geven. Verscheidene maatregelen werden daartegen genomen, maar het schijnt weer een verzinsel te zijn geweest van de Bonapartisten, die alles aanwenden om de communisten en ra dicalen gehaat te maken, 't Is toch een feit, dat de haat tegen de royalisten en clericalen in de provincie dagelijks toeneemt. In Bordeaux ge beurde het eenige dagen geleden, dat een onge veer 3000 man sterke volksmenigte de kerk Sainte-Eulalie omsingelde en den geestelijke dwong de godsdienstoefening te staken. De Bonapartisten overstroomen steeds de provincie met eene menigte brochures vooral in de departementen Loire en Indre-et-Loire. Tevens trekken zij op alle wijzen te velde tegen hen die den ex-keizer be strijden, en de Pays dreef de onbeschaamdheid zoover, om van Thiers te eischen, dat men de verbannen edele familie niet zou beschimpen en hij maatregelen zou nemen tegen de boosaardige artikelen of caricaturen, die daarover het licht zien. De imperialisten schijnen overigens in den laatsten tijd bij een gedeelte der ultrauiontanen weer ijverige bondgenooten gevonden te hebben. Niet alleen vallen de Univers, de Union en de Gazette de France den keizer niet aan, maar zij willen ook geen antwoord geven op de vraag of zij eventueel het keizerrijk ondersteunen zou den. Waarschijnlijk zien de ultramontanen de kat uit den boom, d. i. zij achten het niet on waarschijnlijk den ex-keizer weer aan 't roer te zien. De regeering neemt de strengste maatregelen tegen de Bonapartisten. Zoo kregen de besturen vau die gemeenten, waar nog de belegeringstoe stand heerscht, onlangs het bevel alle bladen te verbieden, die ten gunste van Bonaparte spre ken. Het leger wordt ook streng bewaakt en de 27 republikeinsche gardes van Parijs, die de be grafenis van Conti bijwoonden, werden van de lijst van dit korps geschrapt en als gendarmes naar de provincie gezonden. Volgens het Journal des Débats zijn dit de plannen tot reorganisatie van het leger: Er zullen in het geheel zestien legerkorpsen zijn. Twaalf daarvan zullen in verband staan met de twaalf militaire districten; twee vormen het garnizoen van Parijs, een dat van Lyon en een dat van Algiers. In tijd van oorlog zullen drie brigades van het laatste korps mariniers een nieuw korps vormen. Deze twaalf korpsen, ingedeeld in vier legers, zullen ieder bestaan uit twee divisiën infanterie, een bataljon genie, een brigade cavalerieentwee regi menten artillerie. De regimenten artillerie zullen 14 batterijen hebben,waarvan twee te voet en twee dépot. Bij het leger te velde zullen dan op ieder duizend man drie kanonnen komen. De brigaden cavalerie zullen uit drie regimenten bestaan, waarvan een voor eskortes en ordonnancendienst gebruikt zal worden. De brigade infanterie zal twee regimenten tellen; drie brigaden vormen eene divisie. De jagers te voet worden opgeheven. Ieder legerkorps zou dus zes brigaden infanterie hebben, maar beurtelings zullen zij eene brigade detacheeren voor de bezettingen van Parijs en Lyon. De regimenten infanterie zullen bestaan uit drie veldbataljons, een dépotbataljou en twee reservebataljons. Een bataljon heeft vijf compag nieën, waarvan een tirailleurs. Duitschland Bismarck. Landdag. Spoorweg. Saksen. Na den hevigen parlementairen strijd die in de laatste dagen in de Pruisische Kamers heeft plaats gehad over de wet betreffende het Staats- schooltoezicht heeft vorst Bismarck behoefte aan rust gekregen. Hij zal nu veertien dagen vacantie hebben op zijne landgoederen in Lauenburg. Voor zijn vertrek heeft hij order gegeven hem geen brieven toe te zenden dan van speciale kennissen. De kanselier zal dus niet antwoorden op de duizenden adressen, die uit geheel Duitscbland hem toevloeien om hem geluk te wenschen met den zege op de ultramontanen behaald. Inmiddels heeft de Pruisische landdag de be handeling der hypotheekwet voortgezet, die aan genomen werd, alsook eene wet op 't kadaster. Daar het Duitsche parlement den Ssten der vol gende maand bijeengeroepen is, zal de Landdag waarschijnlijk worden verdaagd totdat de zitting van die vergadering gesloten is. De V/eser-Zeiluny spreekt met groote ingeno menheid over de spoedige aansluiting van het Oost-Friesche aan het Nederlandsche spoorweg net, welke thans als een uitgemaakte zaak mag worden beschouwd. De gevolmachtigden, zegt het blad, zijn het ten aanzien van alle punten eens ge worden en de regeering behoeft nog slechts hare goedkeuring daaraan te hechten. Nabij Ihrhove zal eene groote vaste brug met vier openingen over de Eems worden gebouwd, benevens een reusachtige viaduct; het station van den Oost- Frieschen spoorweg zal worden geplaatst tusschen Leer en Tagenburg. Over Weenen, aan gene zijde der Eems gelegen, komen wij in rechtstreeksche spoorwegverbinding met Groningen, Leeuwarden en verder westwaarts, met Harlingen, die voor treffelijke zeehaven aan de monding der Zuiderzee, die zelfs midden in den felsten winter voor de scheepvaart toegankelijk blijft. De afstand tusschen Bremen en Harlingen is 32 mijlen; in 7 uren tijds zal men derhalve van hier de Zuiderzee bereiken. De kosten der over brugging van de Eems, vroeger op 600,000 th. be groot, zullen niet meer dan 400,000 th. bedragen. De Tweede Kamer in Saksen heeft in de school wet eene bepaling opgenomen, krachtens welke een geestelijke niet meer als zoodanig tevens schoolopziener zal zijn, maar aan de Regeering tot de benoeming van schoolopzieners eene vrije keuze wordt gelaten. Een amendement, om te bepalen dat in alle geval een geestelijke zitting zal hebben in de plaatselijke Schoolcommissie, werd met 34 tegen 33 stemmen verworpen. Italië. Protestantsche beweging. Den 4den dezer is te Rome eene vergadering gehouden tot stichting eener Protestantsche ver- eeniging ter verspreiding van den Bijbel. Deze bijeenkomst had plaats onder voorzitterschap van den Amerikaanschen admiraal Fishborne, en werd door tal van vreemdelingen, waaronder vele Ame rikanen en Engelschen, ook dames, bijgewoond. Verscheidene personen hebben het woord gevoerd. Van Italiaansohe zijde waren het de predikanten Sciarelli en Ribetti en de ex-pater Gavazzi, de zelfden die bij het openbaar dispuut over de vraag: „Is Petrus te Rome geweest?" tegenover de drie priesters stonden. Hyacinthe heeft insge lijks gesproken. Ofschoon ik Katholiek wil blijven, aldus verklaarde hij ben ik ingenomen met het denkbeeld, dat ons hier bijeenbrengt. De ver spreiding des Bijbels toch juich ik van harte toe, en al wat strekken kan om de verschillende ge loofsbelijdenissen nader tot elkander te brengen, kan op mijne ondersteuning rekenen. Groot was de bijval die hem ten deel viel. Deze Protestantsche beweging ergert de cleri calen zeer, en zij stellen thans alles in 't werk om het doel dat er mede beoogd wordt, tegen te werken. TELEGRAMMEN- Rlo-Janelro, 22 Februari. Er heeft een aard storting plaats gehad op den San-Paulo-Spoorweg. Men berekent, dat 't verkeer op de baan gedu rende twee maanden zal moeten stilstaan. New-York, 12 Maart. De republikeinen heb ben de zegepraal behaald bij de verkiezingen in Newhampshire. De Wetgevende Vergadering van Newhampshire heeft Shaw benoemd tot Gouverneur. De Russische vloot is gisteren van Havana naar Rio-Janeiro vertrokken. De New-York Times raadt de Wetgevende Ver gadering van New-York aan het voorstel tot intrekking van de Erie Railway directors Classification Act te behandelen, aangezien het nieuw gekozen bestuur slechts tijdelijk aan het bewind zal blijven. Honstaatlnopel, 13 Maart. Het accoord be treffende de tabaksrégie is heden gesloten met Christaki Zoeraphos Effendi, president van den Oostenrijksch-Turkschen Credit-Anslall. Londen, 13 Maart. De Times van heden meldt de aanstaande opening van eene inschrijving voor de Oostenrijksch-Turksche Kredit-Anstalt. Er zullen 100,000 aandeelen van 20 pd. st. worden uitge geven. Verscheiden uauzienlijke bankiershuizen te Weenen eu te Konstantinopel o. a. de Weener Union-bauk en de Anglo-Oostenrijksche bank hebben zich reeds 10,000 aandeelen gereserveerd. De inschrijving zal geschieden te Londen. Parys, 13 Maart. In de vergadering van aan- eelhouders in de Maatschappij van het Suez- kanaal is erkend, dat de Raad belast met de administratie gehandeld had overeenkomstig de statuten, door vast te stellen een nieuwe basis tot het heffen van rechten en door te weigeren de tegenwoordige maatschappij in eene Fransche naauilooze vennootschap te wijzigen. Het bericht van de Times, dat er onderhan delingen gevoerd worden met Duitschland over de wijze van betaling der 3 milliarden, is onge grond. New-York, 13 Maart. De bill tot intrekking van de Erie Railway directors classification Act is bij de derde lezing aangenomen. De Senaat heeft den gouverneur en den pro cureur-generaal gemachtigd inspecteurs te be noemen. De directeurs moeten burgers der Ver. Staten en daar woonachtig zijn. Petersburg, 13 Maart. In den loop dezer maand gaat de keizerin naar de Krim, waar zij tot in het najaar blijven zal. De keizer zal haar tot Odessa vergezellen. Generaal-adjudant Ignatieff is tot president van het minister-comité benoemd. Berljjii, 13 Maart. Volgens de Prov. Corr. zijn de dotatiën aides verdeeldprins Frederik Karei, v. Moltke, v. Roon, v. Manteuffël ieder 300.000; Goeben, Werder en Delbruck 200.000; Voigts- Rhetz, Fransecky, Alvensleben II, Blumentbal 150.000; prins August van Wurtemberg, Alvens leben I, Zastrow, Manstein, Kirchbacb, Bosot, Stülpnagel, Podbielski, Kameke, Stosch, Obernitz, Fabrice en Suckow 100.000 thlr. Het bericht, dat beide huizen van den land dag gedurende de zitting van den rijksdag ver daagd zullen worden, wordt ongegrond verklaard. Er wordt beweerd, dat de opening van den rijks dag uitgesteld zou worden. LAATSTü BEUICHTjEN. Per telegraaf.) 'sGbavenhage, 14 Maart. In de zitting der Tweede Kamer van heden werd dis. cussie gehouden over de herziening van het reg lement van orde. Men is daarmee gevorderd tot art. 32. Met 31 tegen 28 stemmen werd aange nomen een amendement van den heer Godefroi c. s. om aan de commissie van rapporteurs een meer zelfstandigen werkkring te geven en de voorbereiding lot het debat te verbeteren. De heer Nierstrasz heeft verlof bekomen de Regee ring nader te interpelleeren over de deelneming van Nederland aan de conferentie te Weeuen ot beraming vau maatregelen tot wering der veepest. 's-Gravenhage, 14 Maart. In den nacht van 26 op 27 October 1870 ontdekten de rondgaande po litiebeambten in de gemeente Scherpenisse, dat er brand was uitgebroken in een in die gemeente op zich zelf staande schuur van Wouter van As aldaar, die met deszelfs inhoud een prooi der vlammen is geworden en waarvan niets kon wor den gered. Bij onderzoek bleek, dat de brand aan kwaadwilligheid moest worden toegeschreven, daar de veldwachter op de plaats waar de brand het eerst en het felst woedde, en waar een kip penhok stond, een potje met petroleum, waarin een half verbrand kleedingstuk, had gevonden. Al dadelijk werd Helena van As, huisvrouw van Hendrik Hage, als stichtster van den brand verdacht en eene huiszoeking had het gevolg dat lappen van hetzelfde goed, als waarvan het be wuste kleedingstuk was vervaardigd, in de woning werden in beslag genomen, terwijl besch. als winkelierster ook een vat petroleum in huis had. Daar zij reeds vroeger van brandstichting werd verdacht, en hare vijandigheid met haren broeder, wien de verbraude schuur toebehoorde, bekend was, was bij dezen brand het oog dadelijk op haar gevestigd. Bij het verhoor dat zij voor den Officier van Justitie te Zierikzee onderging, ont kende zij zich aan brandstichting te hebben schuldig gemaakt, welke ontkentenis zij ook later bij hare terechtstelling, voor de Hoven van Zeeland en Noord-Brabant volhield. Bij arrest van het Hof in Zeeland van 3 Maart 1871 werd besch. schuldig verklaard aan moedwillige brandstichting in een gebouw, waarbij niet te voorzien was dat eenig menschenleven in gevaar kon worden gebracht en werd zij veroordeeld tot tuchthuisstraf van 5 jaren. Van dit arrest werd cassatie aange- teekend en de Hooge Raad vernietigde het bij arrest van den 9 Mei 1871, op grond van schen ding van art. 427 strafvord., en verwees de zaak naar het Hof in Noord-Brabant. Dit Hof behan delde de zaak op nieuw, maar veroordeelde H. van As, wegens hetzelfde feit, bij arrest van 12 October 1871 ook toen tot vijf jaren tuchthuis straf. Wederom werd cassatie aangeteekend en ook dit arrest werd door den Hoogen Raad den 3 Januari jl. vernietigd, omdat het Hol in Noord- Brabant een ouwettigen grondslag had aangeno men tot bewijs eener aanwijzing en daardoor de artt. 427, 434 en 443 n°. 1 van hetWetb. van Strafvord. had geschonden. De Hooge Raad ver wees bij dit laatste arrest de zaak ten tweeden male en wel naar het Bof in Zuid-Holland. Dien ten gevolge werd deze zaak heden ten derden male, nu voor het Hof in Zuid-Holland, behandeld. Dezelfde getuigen werden gehoord en ook nu ontkende de besch. het haar ten laste gelegde. Het Opeub. Ministerie werd waargeno men door den adv. gen. Mr. Terpstra, terwijl ais verdediger optrad Mr. A. Wm. Jacobson. Het requisitoir beuevens den dag der uitspraak zullen wij later mededeelen. Heden overleed ten onzen huize onze geliefde Moeder en Behuwd-Moeder Mejufvrouw ANNE OLIMPIE VAN THOIR, Weduwe van wijlen den Heer JAN THEODORUS COSTER. Uit aller naam P. H. HOOS. H. J. HOOS, Leiden, 13 Maart 1872, Costek.

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 3