ONDERWIJS. ADVERTENTIE N. GEWONE LEDEN-VEKGADERING GROOTE NUTSZAAL. in men aan iederen voet een kogel bindt en in dezen toestand het hardst moet loopen et iemand, die de vrije beweging over al zijne heeft. De Internationale nu is een van de associaties, ie zich ten doel stellen, de arbeiders door aan- gjuittng hunner krachten in den strijd bij te "aan. De redenaar stemt toe dat de grèves zeer foadeelig zijn, dat zij de wraakzucht des volks opwekken, dat zij dan ook slechts in gevallen van onrechtvaardigheid mogen aangewend worden. [Maar dat de Internationale die grèves in sorn- lioe gevallen ondersteunt kan daarom waarlijk ien grond zijn om het lidmaatschap er van lafbsar te stellen. Waarom valt het ontwerp in It geval alleen de Internationale vereenigingen |o? Er bestaan veel machtiger verbintenissen, de trade-unions in Engeland, die hetzelfde doel voor oogen hebben. I Het medegedeelde maakte den vooruaainsten inhoud van Louis Blanc's redevoering uit, die 8lfs van den kant der rechterzijde somtijds ap- Slaudisseuieuten uitlokte. De heer Deptyre heelt na hem het woord genomen, en eene opsomming televerd van de overbekende vreeselijke aantij- Sijgen tegen de Interuatiouale, van de theoriën, jie liet kapitaal willeu beletten interest te dragen i., kortom eene ontzetting in het leven willen liepen niet ongelijksoortig uan die, waarmede naunen als Heijdenrijck, Wiutgeus en anderen Op het oogen blik onze tweede kamer naar aan leiding van het wetsontwerp over de artt. 414—416 C. P. trachten te vervullen. De zitplaatsen niet alleen der huker- maar zelfs vele der rechterzijde werden dan ook verlaten en daardoor achten wij ons gerechtigd, eveomin aan Depeyre's redevoe ring onze aandacht te schenken. (Gedurende de zitting werd na eenige scher mutseling besloten, den heer Giraud, Zaterdag tot zijne interpellatie over het ontslag van Pouyer- uertier gelegenheid te geven. De commissie voor het ontwerp Lefrancismet aar rapport gereed. Zij heeft bij art. 1 de volgende -elbeteekenende alinea gevoegd: „Deze bepaling an geen afbreuk doen aan het recht van be- reking der constitutioneele aangelegenheden." Daar nu de rechterzijde der Vergadering zich t de linkerzijde verhoudt als 3 tot 2, is de verwinning der constitutioneele principes van eerste door deze addilioneele bepaling ver- ekerd. Indien dus de regeering zich met het mendement vereenigt, dan doet zij niet anders an geheel tot de rechterzijde over te loopen. adien zij daarentegen blijft volharden bij haar besluit om geen wijzigingen aan te nemen, dan laat zich een vrij ernstig conflict voorzien. Het ntwerp Lefranc, dat slechts vervolging veroor- oft legen hen, die de regeering of de vertegen woordiging beleedigen, heeft dus door de om standigheden een gewicht gekregen, dat ieder met spanning de behandeling er van doet tege moet zien. Duitschland. Het schooltoezichts-ontwerp in het Hoerenhuis. Het grootste of ten minste het belangrijkste èdeelte der eerste zitting van het heerenhuis over de wet op het schooltoezicht is ingenomen (loor de redevoeringen van den minister Falk en prins Bismarck. Falck sprak ongeveer het volgende: De regee- ring koestert den dringenden wenscb, dat de wet vorde goedgekeurd zooals zij door het huis van Igevaardigden is aangenomen. De regeering hoopt lat de voorliggende quaestie nu ook tot eene leslissing worde gebracht. Het ontwerp is niet .Heen geheel grondwettig, maar ook volstrekt roodzakelijk. Men kan bet niet, zooals sommigen erlangen, terugbrengen tot enkele provinciën, aar men moeilijk voor enkele streken een staat van beleg met betrekking tot het onderwijs zou kunnen proclameercn. De geheele wet is voorts lechts een ten uitvoer legging van art. 23 der nslitulie en schendt volstrekt niet de rechten er kerk. Art. 24 der constitutie (het geven van odsdiensl-onderwijs op de scholen door de daar- e aangewezene godidieustige corporatiën) blijft ogedeerd. Het is hier niet te doen om de school an de kerk af te scheuren, maar om de grens bepalen van de rechten van slaat en kerk egenover de school. De minister beriep zich ten lotle op het groote aantal petitiën, dat ter ad- aesie aan de wet was ingekomen, ook van ver- chillende geestelijken. Bismarck voerde het woord tegen het einde der zitting en zeide in antwoord op eene redevoering van den Poolschen graaf Wierzbinski, dat hij over de verhouding van den Duitschen staat tot Polen niet verder uit zou weiden daar hij iu den laatsten tijd hierover meermalen zijne meening had te kennen gegeven. Het wa- teu weder voornamelijk de Ultramontaansche agitaties waartegen hij te velde trok. Dat de ingekomen petitiën van dien kant niet veel te beteekenen hadden, wijl zij de bevolking geheel machinaal worden afgeperst, bewees hij uit het feit, dat onder eenige onlangs in beslag genomene papieren (waarschijnlijk werd hier op de huis zoeking bij den domheer Kozmian gedoeld) een brief gevonden was van een bekend lid der cen trums-partij aan een canonicus in Posen, waarin voorgeschreven werd, nu verder met de toezen ding van petitiën aan den rijksdag op te houden, en, bij regelmatige tusschenpoozen, met petit.ën aan de Duitsche vorsteu een begin te maken. Minder begrijpelijk dan de Ultramontaansche oppositie in Polen was den kanselier het harts tochtelijk verzet van de evangelische leden der conservatieve partij. Men moest aan de regeering overlaten, de noodzakelijkheid der wet te beoor- deelen. In het rapport der commissie werden de nadeelen er van zeer overdrevenhare leden maakten zich daardoor medeplichtig aan de be schuldigingen, die van andere zijde tegen de re geering werden opgeworpen. Hij las vervolgens een bericht voor van een gezant, waarin duide lijk werd getoond, dat de ultramontanen ten gunste van Frankrijk werkzaam waren. Om aan deze clericale intriges een einde te maken, is het beste middel, het onderwijs in de Duitsche taal te bevorderen dat door de geestelijken zeer wordt tegengewerkt, eu hiervoor is dan ook grootendeels het ontwerp besieind. De kanselier drukte ten slotte de hoop uit dat het ontwerp met groote meerderheid zou goedgekeurd worden. Zwitserland- Hinde der grondwetsherziening. De grondwetsherziening heeft eindelijk haar beslag gekregen (op de goedkeuring des volks na) nadat de stendenraad de redactie van den natio- nalen raad van art. 54 over de centralisatie van het burgerlijk- en strafrecht met 19 tegen 17 stemmen had aangenomen. Het geheele ontwerp werd daarop in den stendenraad met 23 tegen 18 stemmen goedgekeurd. De heer Keiler sloot de beraadslagingen met een krachtige, vaderlandslievende redevoering, waarvan de strekking was om aan te toonen, dat de eenheid van bestuur, en de trapsgewijze ver mindering van het cantonismus voor den bond de eenige heilzame weg is, zonder dat daardoor de gehechtheid van iederen Zwitser aan zijn be paalden geboortegrond kan en behoeft weggeno men te worden. De grootste centralisatie toch is niet bij machte Zwitserlauds bergen neder te drukken om eene groote vlakte zonder natuur lijke verdeelingen daar te stellen. TELEGRAMMEN. Rome, 7 Maart. Het Journal de Rome meldt, dat de Commissie der Kamer voor de verzoek schriften besloten heeft, om de petitie, waariu verzocht wordt de wet betreffende de godsdienstige corporatiën ook toe te passen op de provincie Rome, ter griffie te deponeeren, in afwachting dat de Minister zelf nopens deze zaak een wets ontwerp zal indienen. Londen, 7 Maart. In het Lagerhuis deelde lord Eufield, in antwoord aan den heer Kinnaird, mede, dat de Regeering geen bericht had ont vangen van 's pausen voornemen om Rome te verlaten, en dat geen verzoek tot de Regeering was gericht om Malta of een andere plaats als residentie voor den Paus te zijner beschikking te stellen. Parijs, 7 Maart. Men gelooft algemeen, dat, na de discussie over bet ontwerp Lefranc, wij zigingen iu het Ministerie zullen plaats hebben. De Nationale Vergadering zet de discussie over de Internaliouale voort. Verscheiden afgevaar digden hebben die vereeniging op welsprekende wijze bestreden als een gevaar voor de geheele maatschappij. Bucharest, 7 Maart. De Regeering heeft bij de Kamer een buitengewoone crediet aanvrage van 10 millioen francs, ter betaling van de in dit jaar vervallen coupons der spoorwegleening, ingediend. Berlijn, 7 Maart. Von Arnim is heden naar Rome vertrokken. Het Heerenhuis heeft de algemeene beraadslagingen ove- de wet op het schooltoezicht geëindigd. Bij Keizerlijke kabinets orde van eergisteren is bevolen de oprichting van eene academie ter opleiding van zee-officieren te Kiel. In den afgeloopen nacht zijn ook hier even als in midden-Duitschland, aardschokken waargenomen. Par(js, 7 Maart. De Conslilutionel zegt uit goede bron vernomen te hebben, dat Pouyer-Quertier lot gezant te Berlijn, en Gontaut Biron tot gezant te Londen zal benoemd worden. Calcutta, 8 Maart. Geueraal Bourchier, meldt den 5deo, dat een gedeelte der expeditie naar Cachar gegaan is. De Loosh.n's gedroegen zich zeer vriendschappelijk; alles ging goed. Een Engelsch oorlogschip heeft een dorp in brand geschoten op het eiland waar bisschop Patterson vermoord is. Parijs, 8 Maart. Thiers zal heden in de com missie voor het wetsontwerp Lefranc spreken en bet ontwerp der commissie bestrijden, omdat het niet ondubbelzinnig genoeg aan het karakter en de wettigheid van het gouvernemeut recht laat wedervaren. In de commissie voor de legerreorganisatie heeft de regeering in de aanneming van den verplichten militairen dienst berust. Promotion, Leiden, 8 Maart. Bevorderd tot doctor in de rechten de heer Rhijnvis Feith, geboren te Arn hem, met een academisch proefschrift, getiteld Geld en Kapitaal. iVLarktbericliten. Amsterdam, 8 Maart. N. Galatz 185; Petersb. 180, 181, 184; Maart 193, 194, 195, 196; Mei 184; October 190, 191, 192, 191. Raapolie 6/w. 48; vliegend 4651; Mei 46^, 45%, 46; Sept.,. Oct., Nov., Dec. 4354, 43.Lijnolie 6/w 40; vliegend 3851; Maart, April 8854; Mei 3891; Sept., Oct., Nov., Dec. 39. Hennepolie 6|w. 44(4; vliegend 43. Raapkoeken 95, 106. Lijnkoe ken 13, 15(4. I .A ATsjTE BERICHTfiN. Wij ontvingen hedenavond de mailberiobten, loopende tot 2 Februari, te laat om nog te plaatsen. (Per telegraaf.) 's-Gravenhaqk, 8 Maart. In den aanvaDg der zitting van de Tweede Kamer van heden heeft de Voorzitter den heer griffier Veegens hartelijk geluk gewenscht met zijne 25jarige waarneming der betrekking als griffier der Kamer, waarin hij zich voortdurend heeft onderscheiden door bekwaamheid, grooten ijver, trouwe plichts betrachting en onkrenkbare eerlijkheid; bravo's Daarna werd voortgezet de discussie der verga dering over de artt. 414416 Code Pèual op de coalitiën van arbeiders. De heer Beyma heeft zijn amendement tot bloote a(tchaffing ingetrokken. Door den Minister zijn nog eenige wijzigingen aangebracht. Ten slotte is de stemming over art. 1 geslaakt met 36 tegen 36, zoodat in de volgende zitting oene herstemming zal zijn. Daarna kwam in behandeling de wet op de baraterie, die, na de aanneming van een amen dement des heeren de Lange en Godefroi, in zijn geheel werd goedgekeurd met 66 stemmen tegeD 1. Morgen zal de interpellatie van de beeren Heems kerk Azn. en Mirandolle gehoord worden. De Staats-courant meldt dat den 17den Fe bruari te 's Gravenhage uitgewisseld zijn de acten van bekrachtiging der tusschen Nederland en Groot-Brittannië gesloten overeenkomsten, betref fende dejimmigratie der vrije arbeiders, de kust van Guinea en Sumatra. 's-Gravenhage, 8 Maart. De Voorzitter van de Tweede Kamer heeft heden na het voorlezen der notulen de volgende toespraak tot den heer J. D. Veegens gehouden: Mijn heer de Griffier, Het is heden vijfentwintig jaren geleden, dat door u het gewichtig ambt van griffier der Tweede Kamer aanvaard werd. Wanneer gij op dien laugeo tijd terugziet, dan kunt gij dat doen met tevredenheid en met de overtuiging, dat gij uwen plicht ten volle vervuld hebt. De vele blijken van hoogschatting, die u steeds en door een ieder, die met kennis over u oordeelen kan, zijn toegebracht, moeten die over tuiging bij u gevestigd hebben. Geen onzer zal dan ook aarzelen met mij in te stemmen, waDneer ik verklaar, dat gij u voort durend onderscheiden hebt door bekwaamheid, grooten ijver, trouwe plichtsbetrachting en on- kreukbare eerlijkheid. Ontvang dan van mij, als tolk dezer Vergade ring, den oprechten gelukwensch dat gij dit feest too moogt vieren en zijt verzekerd dat het onzer aller wensch is, dat gij uwe betrekking nog langen tijd, ten nutte van het Vaderland, zult bekleeden Deze toespraak werd van alle zijden met her haalde bravo's en handgeklap begroet. De leden der Kamer begeven zich naar den jubilaris, en drukken hem, in navolging van den Voorzitter, hartelijk de hand, onder aanbieding van hunne gelukwenscheD. Na afloop der openbare zitting ging de Verga dering in comité generaal over. De President der Kamer weuschte nu op nieuw den heer Veegens geluk, en herhaalde geen weerspraak to zullen ondervinden, als hij verklaarde, dat al de leden hoogen prijs stelden op den griffier uithoofde van zijne bekwaamheid, eerlijkheid en onkreukbare trouw. Als een zichtbaar blijk daarvan bood hij hem namens al de ledeD der Tweede Kamer een massief zilveren beeld aan, met een prachtig al bum waarin de portretten van al de leden. Zichtbaar aangedaan betuigde de heer Veegens zijn dauk in eenige weioige hartelijke woorden. Het beeld met het onderstuk is uit éen stuk ver vaardigd in de fabriek van den heer van Kempen te Voorschoten en oDgeveer 6 1 I decimeters hoog. Op een cylindervormig voetstuk staat het beeld van de Nederlandsche maagd, in baar rech terhand een lauwerkrans houdende, terwijl haar linkerhand op het Nederlandsche wapen rust. Op het voetstuk staat aan de éene zijde 1847)1872 en aan de andere zijde D. V. Aan de rechterzijde van het beeld staat een geknotte kolom, waarop gegraveerd staat: Tweede Kamer der Staten- Generaal, Grondwet, en voorts in kleine letters de geheele Grondwet. Op de geknotte kolom rust een rol, waarop staat: Herziening der Grondwet 1848. Het voet stuk behelst voorts een toepasselijke inscriptie. Z. M. heeft benoemd tot ontvanger der di recte belastingen en accijnsen te Wolvega c. a. den heer D. J. P. N. Gaijmans. thans ontvanger derzelfde middelen te Oosterwolde. Het Provinciaal Gerechtshof in Zuid-Holland hedeD uitspraak doende op het appel van een vonnis der rechtbank te 's Gravenhage, waarbij is vrijgesproken van het collecteeren in buitens lands aangelegde loterijen, heeft bij zijn ar rest onder anderen geoordeeld, dat de ten laste legging niet daarstelt het feit van het collecteeren iu lotcrijeu buituo 's lands aangelegd, maar dat die is te beschouwen als het verkoopen van loten in eene loterij binnen 's lands door eene binnen- landsche firma aangelegd. Het Hof heeft het be streden vonnis bevestigd en verklaard dat de bekl. terecht is vrijgesproken. Daarna is uitspraak gedaaD in de zaak van J. C. Dekker Jz. uit Sliedrecht, beschuldigd van moed- willigen doodslag. Ten deze is het den Hove niet overtuigend gebleken, dat de toegebrachte steen worp de eenige oorzaak vbd den dood van van der Vliet is geweest, waarom hij dan ook van genoemde beschuldiging is vrijgesproken. Het Hof heeft Dekker evenwel schuldig verklaard aan het moedwillig toebrengen van een kwet suur, waaruit geene ziekte of beletsel om te wer ken vau meer dan twintig dagen is ontslaan en hem te dier zake veroordeeld tot gev. van éen jaar en eene geldboete van 25. Eindelijk deed het Hof uitspraak in de gisteren behandelde zaak van den arbeider uit Sliedrecht die zich waschgoederen toeëigende en oplichterij pleegde. Het Hof sprak, hem vrij van de verzwa rende omstandigheden dat eenige der diefstallen bij nacht of door inklimming zouden zijn begaan, verklaarde hem schuldig aan drie eenvoudige diefstallen en aan oplichterij en veroordeelde hem tot twee jaren gevangenisstraf en 25 boete. THRiJAMOMHTHK VAIN ff' A H Jtt El IN UËlT. raorg. raorg. nam. uam. nam. avond avond u. 8 u. 12 Q. 4 D. u. 8 Q. 10 n. Dond. 49* 43' 40- Vrijdag 42® 44' 57" 57" Wind: Woensdag-middag 5 u. Z. O. Heden overleed mijne dierbare Echtgenoote JOSEPHINE JOHANNA WILHELM. C. LUBERTI. Leiden, 7 Maart 1872. Eenige Kennisgeving. Bezoeken worden niet afgewacht. Aan de openbare lagere school te Katwijk a/d. Rijn wordt gevraagd een Hulponderwijzer op eene jaarwedde vau fiOO. Adres voor den I""" April aanstaande bij den Burgemeester, onder overlegging der vereischte stukken. op Maandag den lld8n Maart 1872, des avonds ten 7 ure, in de Spreker: de Heer EHILE MARCH. Onderwerp: Sur l'art théatral. Namens het Bestuur, F. A. INGEN-HOUSZ, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente BODEGRAVEN; Overwegende, dat op den 4 Maart 1872, in het Huis, Wijk D, N°. 99, binnen deze gemeente, aan besmettelijke pokziekte is overleden JO HANNA CATHARINA VAN RIJN Overwegende, dat uit de schriftelijke verkla ring van den alhier gevestigden Geneesheer H. C. SPRUIT, blijkt, dat het tot mogelijke stuiting van de hierboven genoemde ziekte, dringend noodzakelijk is, over te gaan tot het onteigenen en verbranden van beddegoed, toebehoorende aan PIETER BREEDVELD, Werkman, wonende alhier, welke voorwerpen onmiddelijk met de lijderes in aanrakiDg zijn geweest; Gelet op art. 69 tot. en met art. 72 der Wet van den 28 Augustus 1851 Staatsblad N'. 125); Besluiten 1*. Onmiddelijk ten laste van den Staat te ont eigenen en te doen verbrandeneen zee donsbed, twee dito kussens, een katoenen, een wollen en een molton deken; 2'. Te benoemen tot deskundige om de waarde der onteigende goederen te schatten, JO HANNES VAN STRAATEN, wonende alhier; 3'. Dit besluit onmiddelijk mede te deelen aau HeereD Gedeputeerde Staten der provincie Zuid-Holland, te doen plaatsen in het Leidsch Dagblad en op de gebruikelijke wijze af te kondigen binoen deze gemeente. GedaaD te Bodegraven, den 7 Maart 1872. Burgemeester en Wethouders voornoemd: De Secretaris, De Burgemeester, L. GOLDBERG. F. VAN CITTERS,

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 3