I duidelijk, hoe de heer TolaiD desniettegenstaande wil beweren, dat de Internationale geen rol in den opstand heeft gespeeld; of zij dit du juist op 18 Maart of later heeft gedaan is dunkt ons heizelfde. Eindelijk wat den invloed der Inter nationale op de arbeidende klassen betreft geeft men baar ook maar weer de schuld van al de ontevredenheid en agitaiie, die tegenwoordig on der de werklieden bestaan. Maar deze hebben waarlijk een vrij wat ge gronder ooi zaak en wel in het bekende feit, dat de levensbehoeften in zulk eene enorme oneven redigheid tot de loonen geklommen zijn. Gedu rende het keizerrijk zijn de meeste zaken 75 pCt. in prijs gestegen terwijl de arbeidsloonen slechts 22 pCt klommen. De staat zou waarlijk tot ver betering van dien toestand heel wat beters kun- n doen dan het maken van verbitterende, 'strenge wetsbepalingen tegen eene vereeniging als de liiternaiiouale. Al begon hij b. v. maar eens door het goederen-vervoer goedkooper te maken, door op de spoorwegen hetzelfde systeem toe te passen als op de posterijen, namelijk, dat eeu kilo gewicht tegeu betaling derzelfde som één of duizend mijlen ver werd vervoerd enz. Het verslag, dat wij over Tolains redevoering Llgeu breekt hier af. Zij had dan ook de geheele Lining gevuld en het was ongeveer half zes toen be lieer Tolain begon, de middelen aan te wijzen, pie de staat volgens zijne meening tot verbete- ing van tien toestand der arbeiders moest aan- cuden. Het incident Pouyer-Quertier is nog niet ge ëindigd. Men houdt het er vrij algemeen voor dat hij zijn ontslag heeft ingediend, doch dat Thiers aarzelt om het aan te nemen. Dit is alleszins be grijpelijk; immers vooreerst zou de president per soonlijk een grooteu steun in den minister van financiën verliezen voor de financiële beginselen, door lien beideu met zooveel ijver voorgestaan, lluur ten tweede schijnt het nu eenmaal waar te zijn, dat de Pruisische regeering in Pouyer-Quer- titr groot vertrouwen stelt, zoodat ook de handel baarheid van dat gouvernement in financieele aangelegenheden met de attreding des ministers Wel eens zou kunnen verminderen. De verbittering tegeu hem is intusschen groot, joowel in het kabinet als bij vele leden der Na- ouale Vergadering. De Bonapartistische bladen ijn natuurlijk met zijn gedrag zeer ingenomen; clencale bladen maken van de zaak niet veel phef; doch de liberale pers spreekt onverholen are afkeuring uit. Wij gelooven dat zijditover- reveu doet. Immers het gematigde Journal iet teiiIs beweert in een aruket van John Lemoiune at de miuister voor liet hof te Rouaan het admi nistratieve stelsel ouder .Napoleon III, dat tot allerlei misbruiken der ambtenaren kon aanlei ding geven, heelt geprezen als een der beste sys temen die er beslaan, en gezegd dat ook hij het zelf toepast. Dit nu is bepaald een onwaarheid. Pouyer- Quertier heeft gezegd, dat men, bij de beoordee- Ier ts hng van bet gediag van Janvier de la Motte, wel ie t in aanmerking moet nemen het régime, waarou- vö der hij zijne functie vervulde. Een der iustellin- idenj geu van dat régime was b. v. dat de prefeet lied' wanneer zich een spoed eischend geval voordeed emnachtig over sommen kon disponeeren, die dan onder een of anderen titel aan het gou- nemeut declareerde. Hu had Janvier de la Moue bij bet instorten van eeu brug op een der- geroe) gelijke manier over een som van fr. 30,000 gedis- n. Dt poneerd en Pouyer-Quertier verdedigde deze han delwijze (waarvan hem een groot verwijt werd gemaakt) door te wijzen op het régime dat er hum gelegenheid toe gaf. Hij voegde daar toen bij, uat dergelijke fictieve declaratiëu en over drachten van uitgaven van den eenen post op den adderen (eene practijk, die ook onder het Napo leontisch régime in volle werking was) somtijds, de kleinste gemeenten, van groot nut mg id r rd y» es[' DVl :>en tei lijDtl esct' edei DIS op Gi kiogei keuiDj rot] ij\s oepio1 de de o: raret :ien d irpt gelui- zehs ir eet konden zijn. Dit verschilt echter, dunkt ods, nog ïame: veel van eene aanprijzing van het keizerlijk ré- r dei r-.j0 keizerlijk ginie, en wij wijzen dus op de bewering van hel Journal des Debats als een nieuw getuigenis, hoe in Prank rijk de publieke opinie ieder oogen- blih gereed is, mannen, die dan toch naar hun bteie weten hunne krachten in het belang des 'au s aanwenden, op overdrevene wijze te ver zen en te beschuldigen. Het gedrag van Pouyer-Quertier is voorzeker vor e van voorzichtig. Zijne inzichten over admi nistratieve vrijheden zijn misschien te ongege- Det-iclmaar in allen gevalle heeft hij door zijne enkele getuigenis voor het hof van Rouaau nog siei verdiend, dat men hem thans ten toon stelt sl| een soort van hoogverrader, iemand die met ensde 's lands financiën misbruiken pleegt enz. loudt, e qua lidene uitge- Duitschtand. Strijdvaardigheid van het heerenhuis. Dotaties. ukele u het i talis Alles is iu gereedheid gebracht voor het be- i deel langrijk debat in het Pruisische heereuhuis (dat bij de waarschijnlijk heden zou aauvangen) over het uitge- wetsontwerp op het schooltoezicht. Reeds zijn bij /eree- de laatste zittingen, waarschijnlijk om zich wat ip he- te| orieuieereu 54 leden tegenwoordig geweest, auuers nooit ter vergadering verschenen. Zoo ;n de die recht als men weet zijn iu Pruisen vele personen door geboorterecht (zooals b.v. de meerderjarige prinset van den bloede) lid van het heerenhuis, die vai dezen eeretitel nooit gebruik maken. Nu echtei zijn door beide partijen alle strijdbare manschap pen van heinde en ver opgeroepen om aan den gewichtigen kamp deel te nemen. De petities uil de provinciën stroomen letterlijk aan het huis toe, en wel meer vóór dan tegen het ontwerp, voornamelijk uit de steden en van de stedelijke overheden. Ook in Pruisen heeft natuurlijk op het platteland de geestelijkheid de bevolking het meeste onder haren verderfelijken invloed gebracht. De agitatie der Ultramontaneo tegen de wet steunt voortdurend op de leugenachtige bewering, dat men door de nieuwe wet allen godsdienst bij de burgers wil uitroeien. Deze bewering mag dan voorzeker waarheid genoemd worden, indien men den godsdienst gaat vereenzelvigen met de vele intrigeerende ellendelingen, die zich geroepen achten, hem den volke te verkondigen, Om die toch met hun verderfelijken invloed het opzicht over de scholen te ontnemen, zoodra zij de instel lingen van den staat verkrachten, dat is alleszins de strekking der nieuwe wet. Zooals men weet werd den keizer-koning eenige maanden geleden door de kamers een som toe gestaan om aan de generaals en hooge personen, die zich in den laatsten oorlog verdienstelijk hebben gemaakt dotaties te schenken. Over deze som heeft nu zijne majesteit beschikt. Prins Fre- derik Karei, graaf Moltke, de minister van oorlog, graaf v. Roon, kregen ieder 300,000 thlr., de heer Delbrück, minister van staat, en generaal von Werder ieder 200,000 thlr.; andere generaals ieder 100,000, terwijl 150,000 thlr. aan den koning van Beieren ter verdeeling werden toegewezen. Twee entwintig dotaties werden in het geheel verstrekt. Italië. Brave priesters. Fournier en Chigi. Prins Frederik KareL De Romeinsche geestelijkheid, de manoeu die zich beschouwen als de verpersoonlijking van den godsdienst, de heeren die de ondeugden van den tegenwoordigen tijd zullen uitroeien door het volk God en zijn gebod voor oogen te houden, brenge n den vastentijd (naar wij meenen een tijd van heilige overdenkingen) door, met van den kansel schimpende redevoeringen te houden tegen atheïsmus, ketterij, petroleum, anti-onfeil baarheid, usurpatie der wereldlijke macht van den paus enz. De heeren hebbenden kansel altijd nog al beschouwd als een middel om hunne particuliere wereldsehe beschouwingen aan de goedgeloovigen op te dringen; maar dit jaar spant de kroon, daar de bijna onbeperkte vrijheid van den kansel hun de gelegenheid geeft, allerlei smaadredenen tegenjden atheïst, den overweldiger enz. uit te werpen, die zij, iudien zij ze lieten drukken in een ongemakkelijke gevangenis-cel zouden moeten boeten, iets wat, zelfs in den vastentijd, de brave vaders des volks natuurlijk uiet naar den zin is. De een zijn brood is des anderen dood, en zoo heeft de benoeming van den heer Fournier tot Fransch gezant bij Victor Emanuel den heer Chigi, pauselijk unntius bij het Fransche gou vernement op het Vatikaan, geheel in ongenade doen vallen. De man was in het onde gebrek vervallen van te gelooven wat hij hoopte en had daardoor bij den paus en zijne omgeving illusiën opgewekt, die door de benoeming van Fournier plotseling in rook zijn vervlogen. Terwijl dus Chigi eenige dagen geleden op het Vatikaan nog voor een uitstekend diplomaat werd uitge kreten is het nu voor iedereu rechtgeaarden Ultramontaan duidelijk dai hij van zijne car rière niet het minste verstand heeft, daar hij zich door Thiers en Bismarck bij den neus heeft la ten nemen. Prins Frederik Karei (voor wien, zooals wij onder ,/Duitschland" melden, intusschen te Ber lijn een sommetje van 31)0,000 thlr. in het zout is gelegd) zal over eenige dagen zijn reis van Rome verder naar Napels vervolgeD. Of al de samenzweringen, wier organisatie hem toege dicht is, reeds tot stand zijn gekomen, is niet bekend. TELEGRAMMEN. Weenen, 5 Maart. Het Heerenhuis heeft met 72 tegen 10 stemmen (alzoo met veel meer dan de vereisehte meerderheid van 2/3) de noodwet op de verkiezingen rangenomen, zooals die in het Huis van afgevaardigden aangenomen was. Bucharest, 5 Maart. De Kamer keurde het gewijzigd budget voor 1872 goed. De eindsom is vermeerderd met 1,222,671 francs. Het posl- en telegraaf-verdrag werd in overweging genomen. De senaat keurde de wet goed tot aanleg van een spoorweg van Jassy naar de Russische grenzen. Bern, 5 Maart De Bondsvergadering heeft hedenmorgen hare zitting gesloten. Het grondwets ontwerp is iu den Nationalen Raad aangenomen met 66 tegen 26 en in den Stendenraad met 23 tegen 18 stemmen. Bumen eenige wekeD zal bet aan de volksstemming worden onderworpen. Londen, 5 Maart. In het Lagerhuis heeft lord Enfield in antwoord op de interpellatie verklaard, dat de Britsche gezant in Frankrijk bij het Gouvernement aldaar vertoogen heeft ingediend tegen de invoerrechten, die krachtens de scheep vaartwet worden geheven. De vertoogen waren gegrond op de letter en den geest van het handelstractaat van 1860. De Regeering verwacht spoedig antwoord. Versailles, 5 Maart. In de Nationale Verga dering heeft een der leden den wensch te kennen gegeven, om eene interpellatie tot de Regeering te richten over de betrekkingen tusschen Frankrijk en den H. Stoel. De Vergadering heeft die inter pellatie voor den tijd van drie maanden uitge steld. Volgens een gerucht iu de Nationale Verga dering zou de heer Thiers aarzelen, het ontslag van ücn heer Pouyer-Quertier aan te nemen. Berlin, 5 Maart. In de kamer interpelleerde de lieer Dernburg de regeering om te vragen, of zij van plan was tegen de onderwijzers maat regelen te nemen, die openlijk verklaren niet te zullen gehoorzamen aan de wet tegen het mis bruik van den kansel. De minister Bechtlold verklaarde, dat de regeering de noodige maatre- regelen zou nemen. De Kreuz-Zeitung verneemt, dat de dotatiën door den keizer den 2den Maart, den verjaardag der ratificatie van het tractaat van Versailles zijn vastgesteld. Het aantal bedeelden bedraagt onge veer 20. Calcutta, 5 Maart. Den 27sten Februari heb ben zich alle hoofden der Howlongs onderwor pen. Zij boden vredegeschenken aan, beloofden met eeden en gebruikelijke plechtigheden vrien den der Engelsche regeering te zullen blijven, en leverden alle gevangenen uit. Versailles, 5 Maart. De president en den vice- presidenten der Nationale Vergadering zijn her kozen. Londen, 6 Maart. In het Lagerhuis is na eene lange discussie, met 355 tegen 94 stemmen het voorstel van den beer Dixon verworpen om de onderwijsbill af te keuren. Met 323 tegen 98 stemmen werd het amendement van den minister Forster aangenomen, om te verklaren, dat het nog geen tijd was de bill te herzien. Parijs, 6 Maart. Het Journal of/iciel bevat een decreet, waarbij aan Goulard de portefeuille van financiën ad interim opgedragen wordt, ter tervanging van Pouyer-Quertier, wiens verzoek »m ontslag is aangenomen. STATEN-GENERAAL. TWEEDE KAMER. Port voor kleine dagbladen. Het wetsontwerp tot wijziging van enkele be palingen der wet van 22 Juli 1870 (Staatsblad N'. 138) betreffende de regeling van het briefport en ói aangelegenheden der brievenposterij, luidt als vilgt Art. 17 der wet van 22 Juli 1870 Staatsblad N'. 138) wordt aldus gelezen: Dagbladen, weekbladen of in het algemeen alle eens of meermalen per week uitkomende bladen, zin onderworpen aan een port van een halven cent voor elk noinmer of exemplaar met of zonder ^voegsels, het gewicht van 25 grammen niet te boven gaande. Bij zwaarder gewicht dan van 25 grammen is htt port een cent. Hetzelfde port van een halven cent of van een cent, naar mate van het bovenvermelde gewicht, is verschuldigd voor de bijvoegsels van bladen die altonderlijk verzonden worden. Meerdere nommers van hetzelfde blad of van verschillende bladen kunnen bij elkander gevoegd, ouder éen omslag verzonden worden, doch de berekening van het port geschiedt in elk geval per uouinier ol exemplaar, op den voet als boven is bepaald. De uitslag der stemming over de motie van den lieer Lenting in de zitting der Tweede Ka nier van den 14den December 1871, gaf den Mi nister aanleiding tot deze wijziging van art. 17 der net. Art. 1. Het bestaande voorschrift, 't welk dag- of weekbladen met een bijvoegsel, al is het gewicht daarvan 25 grammen of minder, aan eeu port van 1 ceDt onderwerpt, wordt dus volgens het ontwerp vervangen door eene bepaling, die slechts de heffing van een port van cent zat veroor loven. Ui-, aanmerking voorts dat het behoud van een port van eeu cent voor bijvoegsels, onverschillig van welk gewicht, die afzonderlijk verzonden worden, met het vorenstaande niet wel ware overeen te brengen, wordt iu de tweede plaats voorgesteld, dat voor bijvoegsels van 25 grammen of unudor, slechts een port van een halven cent zal verschuldigd zijn. Art. 2. Bij de wet van 22 Juli 1870 Staaslblai N». 138) is het beginsel der begunstigde frankee ring, door de behing van een verhoogd port op de ODgefrankeerde brieven, niet van toepassing gemaakt op de brieven, welke met de Nederland- sche koloniën rechtstreeks over zee gewisseld worden, zoodat deze brieven thans schier de eenige zijn, waarvoor in geval van frankeering hetzelfde port verschuldigd is, als wanneer zij ongefrankeerd worden verzonden. Deze ongelijkheid te herstellen en alzoo het nuttig en heilzaam beginsel der begunstigde fran keering mede van kracht te doen zijn voor de hier bedoelde brieven, is het doel der bij art. 2 van het ontwerp voorgedragen wijziging van art. 28 der aangehaalde wet. Daarbij wordt voorge steld de ongefrankeerde brieven aan een verhoogd port van 10 cent te onderwerpen, alsmede om bij ontoereikende frankeering hetzelfde beginsel te volgen, als ten aanzien der ontoereikend gefran keerde binnenlandsche brieven bij art. 6 der wet is aangenomen. Art. 3. De wet zal zoodra mogelijk worden in gevoerd. LAATSTE BERICHTEN. (Per telegraaf.) 's-Gbavenhage, 6 Maart. Iu de zitting der Tweede Kamer van heden werd de algemeene beraadslaging over het ODtwerp, tot vervanging der artikelen van den Code Pénal tegen de coalitiën van arbeiders, gesloten, na door den Minister van Justitie breedvoerig verdedigd te zijn eu velerlei replieken te hebben uitgelokt. Morgen zullen de bijzondere artikelen in behan deling worden genomen. 's-Gkavenhaqe, 6 Maart. Het voorzitterschap der commissie voor het examen van onderofficieren, dingende naar den rang van 2den luitenant, dat gedurende een tal van jaren op waardige wijze door den luitenant-generaal EDgelbregt werd be kleed, is, ten gevolge van dieDS pensioneering, thans opgedragen aan den generaal-majoor Mac Leod, onlangs benoemd tot inspecteur van het wapen der infanterie. Het examen zal in de helft van deze maand alhier aanvangen. Het getal der opengestelde plaatsen voor 2den luit. bedraagt bij de infanterie 30; cavalerie 3 en artillerie 2. Van de wetenschappelijke cursussen voor onderofficie ren der inf. te 's-Bosch en Maastricht zullen 50 en van het instructiebataillon te Kampen 14 adspi- ranten aan het examen deelnemen. Bij de herstemming voor een lid van de Provinciale Staten van Zuidholland voor het hoofdkiesdistrict VlaardiDgen, in plaats van wij len den heer R. J. C. Metelerkamp, is gekozeu de heer H. C. Waldeck, burgemeester van Loos duinen. By Kon. besluit van den 5den dezer is de Commissaris des Kouings in deze provincie ge machtigd, om de Provinciale Staten van Zuid- Holland buitengewoon bijeen te roepen tegeu Woensdag den 13den dezer tot het verkiezen van een lid van Gedeputeerde Staten tot vervulling der vacature ontstaan door het overlijden van den heer Mr. R. J. C. Metelerkamp, en ter behande ling van enkele aanvragen van gemeenten, om tegemoetkoming in gewone of buitengewone kos ten van het lager onderwijs. Dienvolgens zijn de leden der Staten uitgenoodigd te 12 uren tegen woordig te zijn. De voorstellen betrekkelijk tegemoetkoming in de kosten van het onderwijs betreffen o. a. 1". de gemeente de Lier, waarvoor tv ordt voorgesteld de aan haar bereids verleende tegemoetkoming van 170, voor 1872 en vervolgeus tot tvederopzeggeus te vermeerderen met f 300 en die alzoo te bren gen op f 470, waarvan de helft ten laste van het rijk en de wederhelft ten laste der pro vincie; en 2°. voor Mijnsheereuland wordt voorgesteld, om liet aandeel der gemeente in de geraamde uitgaaf te bepaleD op f 3000, en het overige ten bedrage van f 5563.10, te verdeelen over het Rijk en de provincie. HUWELIJKE», GEB00Ri'Loi £9 STERFGEVALLEN. Burgerlijke Stand van Leiden van den 29sten Februari tot en met den 6den Maart 1872. GEHUWD: J. Stikkeloram jm. en E. Wijling jd. BEVALLEN A. Tcgelaar, geb. Raar, D. E. Lek, geb. Kramers, Z. P. Breedeveld, geb. Vuurpijl, I). D, Beek man, geb. Tegelaar, Z. A. Pander, geb. Marks, D. P. van der Lit, geb. van der Lubbe, D. J. M. Lokkers, geb. Faes, D. W. Tisseur, geb. van Es, D. E. van Noort, geb. Neu teboom, D. G. van Leeuwen, geb. Stouten, Z. M. van Ko peren, geb. Segaar, D. G. Philippo, geb. Etienne, D. N. Brouwer, gob. Otgaar, D. C. J. Jansen, geb. Scheerder, Z. F. M. Schreuder, geb. van Latesteijn, Z. M. Lasscbuijt, geb. Wage, D. A. de Wit, geb. Hoilebeek, D. M. Verra, geb. de Jonge, Z. P. de Gunst, geb. Moene, Z, C. van Wijk, geb. LaveD, Z. E. Neuteboom, geb. Lardé, Z. M. M. de Vos, geb. Hamerling, D, H. van Tongeren, geb. Selier, D. A. Staifleu, geb. van Ark, D. M. M. Honssen, geb. Zirkzee, D. M. Madcr, geb. Montie, D, J. Ch. Enseling, geb. Lut, D, M, A. C. Krüger, geb. van Nieuwland, D. E. F. Pecht, geb. Blom, Z. S. Blote, geb. Kok, Z. J. M. Pet, geb. Melct, D. J. C. Crama, geb. Chival, D. C. Ch, Fontein, geb. Martijn, D. W. H. Bender, geb. Vergunst, D, E. M, Charlet, geb. van Putten, Z. G. Wallaart, geb. Mazure), D. M. Kanbier, geb. Ossevoort, D. J. M. L. Le Rutte, geb. Meijer, D. M. P. A. Lindeman, geb. de Meere, Z. J. C. Valentgoed, geb. Keereweer, D. OVERLEDEN: J. Rober 74 j. L. Pilikera, wede, A. Chaudron, 68 j. J. J. Feekman, Z. 8 m. C. Habraken Z. 1 d. N. Stouten Z. 8 m. A. J. Heykoop Z. 6 j. M. Hengstmengel, geb. Jobsen, 29 j. A. Rolfing Z. 40 j. W. F. Beekman Z. 6 uren. A. Loeber 57 j. G. J. Immink D. 11 j. J, N. Lut Z. 2 m. J. M. van Attenboven D. 29 j. A. W. Laga» Z. 4 j. C. J. van West 72 j. M; de Wit Z. 19 m. J. Weber D. 3 j. C. M. Koevermans, geb. van Kampenhout, 34 j. B. Paats Z. 3 j. A. van Po- laanen Z. 0 j. A. C. Winterkamp D. 3 m. H. A. Boom Z. 10 m. B. G, Roetering 58 j. A. Doei wijk 51 j. G. A. J, Lardé Z. 11 m. A. C. Metscher 76 j. - J. A. van Hamel Z. 33 j. A. van der Putten D. 28 j. G. M. Franse D. 16 m. M. Bleiji D. 11 m. J. van 't Hof 59 j. P. C. van Noort, geb. Dobbe, 59 j. THERMOMETER VAN FAHRENHEIT. morg. morg. nam. nam. nam. avond avono 5 o. 8 n. 12 n. 4 a. 5 u. 8 n. 10 u. Dinsd. 52* 47' 43" Woens. 38» 40* 55' 53"

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 3