I V IIbrrg-Ambacht, 2 Maart. De steeds 6tijgende waarde der landerijen blijkt ook in deze streek. Kiene hotstede in de buurschap Zuidbroek, met 25 hectaren wei- hooi- en bouwland, is publiek verkocht voor f 38,250, behalve nog de onkosten. Bor, ;en. P'J 11/1 inde: het oogenblik tlat deze fleseh in 't water rd geworpen was het schip aan 't zinken en ds het grootste gedeelte der equipage verdron gen. Vaartwel, (get.) Mollinger (onleesbaar); rle<1-Schuurman (Zwolle); Teunissen, Keiler (Gor- cuL); van der Heide." 'oirl M. heeft de hoogleeraren Dr. P. J. van ste l Kerckhoff te Utrecht en Dr. C. A. J. A. Oude- jor mans te Amsterdam, voorzitter en secretaris der ■esbij Koninklijk besluit ontbonden Commissie voor Fel, de samenstelling eener nieuwe Pharmacopoea, benoemd tot ridder der orde van den Neder- landschen Leeuw. Z. 11. heeft aan H. G. Lienders, te Brussel, ft u vergunning verleend tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder der orde van het H. Graf van Jerusalem en van het daaraan ver eer lil mdeu c0StuunL hem dpor Z' D- H' den Patri" ■Ij,,, arch van Jerusalem geschonken. tletJ Z. Al. heeft aan den heer L. G. Brocx, Minister iOïtl.|j van Marine, vergunning verleend tot het aanne- I men en dragen der versierselen van ridder groot- eir;;! kruis der orde van Medjidié, hem door Z. M. den ssc&B Sètan van Turkije geschonken. )0 MI M. heeft aan F. O. van Dörnbe.rg Heiden, leldejl olziju verzoek, eervol ontslag verleend als bur- velgj gJjieester der gemeente Schageu, en benoemd ïsch.I tot burgemeester der gemeente Schagen G. J. eerHoller, onder toekenning van eervol ontslag als gee:!| burgemeester van Westzaau; tot burgemeester n ets van Westzaan J. E. C. Schook. Z. M. heeft H. M. Altiuk Koops benoemd tot :eld: dm' 3 1 00: n ie ina he sun, 1, hurgemeester der gemeenten Spykenisse en He kelingen. Z. M. heeft tot schoolopziener in het 2de school district der provincie Noord-Holland benoemd Mr. A. van Eyk Bijleveld, te Amsterdam. Z. M. heeft, op hun verzoek, eervol ontslag verleend: aan Mr. J. Jager, als schoolopziener in het 1ste schooldistrict vau Noord-Holland; en aan Dr. N. J. B. Kappeyne van de Coppello, als ve schoolopziener in het 1de district dier provincie, ekes] En benoemd: Dr. N. J. B. Kappeyne van de Coppello, voornoemd, lot schoolopziener in het lsle schooldistrict van Noord-Hollanden Mr. W. S. J. van Waterschoot van der Gracht, te Amster dam, tot schoolopziener in het 1de districht dier provincie. BINNENLAND. iwe >r d nest i tei ;roi' i uil ieum| a »Pevehter. 3 Maart. De IJsel is in de laatste dagen zoodanig gewassen, dat de uiterwaarden geïnundeerd zijn. l8Dj Meppel, 3 Maart. Ten aanschouwe eener talrijke t schare wandelaars langs den spoorweg had alhier lr omstreeks 5 uren, niet ver van 'tstationsgebouw aan de Hoogeveensche vaart, een voorval plaats, dat algemeen sensatie verwekte, hoewel het beter t ifliep dan 't zich liet aanzien. De goederentrein uit jivolle komende, was nauwelijks in beweging, of 4 oor een onvoorzien toeval ontspoordede eerste wa- "ee g n> ach ter de locomotief en kwam met zulk eenvaart lte Mjjgen de steenen ladingsplaats voor vee terecht, dat »ec ali gedeelte van den muur werd verbrijzeld. i delBr'L1'i'£'° W3S de trem DOo aan deze zUde van de spoorbrug over 't kanaal, en niet in de volle vpart, daar 't ongeluk anders erger en de schade over nas iten- oth. het tten belangrijk had kunnen zijn. mGronixqen, 1 Maart. Naar men verneemt zui len uithoofde van het ten einde loopen der 11 Werken aan de spoorwegen, de bureaux van ns' tien eers'aanwezend ingenieur alhier in den an" voorzomer worden opgeheven en het personeel 1 te ten deele naar andere punten worden verplaatst. st lé us gen sin- I ;en I iw es, et I es. as I vil I en res s it ste de en !g> iS BUITENLAND. Frankrijk. BMinisterieele crisis. Het tinker-centrum. Trac- tementen van gezanten. De Tournier. digden, die per telegraaf wordt medegedeeld, de publieke opinie in deze zaak ten gunste van Pouyer-Quertier stemmen. Immers indien de ex- prefect als onschuldig wordt beschouwd (wij laten in het midden of hij het werkelijk is) dan heeft de minister van financiën alle recht gehad, hem te verdedigen. Ook al moest hij daardoor zijne vroegere en tegenwoordige colleges een streep door den neus halen. In allen gevalle echter blijft zijne theorie over de niet strafbaarheid van een ambtenaar, die er slechte praktijken op na houdt, omdat het régime waaronder hij werkzaam is niet deugt, een zeer vreemde theorie voor iemand die aan het hoofd staat van 's lands financiën. Een andere crisis bedreigt de regeering van de zijde der commissie tot onderzoek naar het ont werp van Victor Lefranc. Deze commissie wenscht er namelijk eenige bepalingen in opgenomen te zien, waardoor wordt te kennen gegeven dat de maatregel niet dient om de republiek te bevesti gen, maar alleen tot tijdelijke tegenweer tegen de aauvallen der Bonapartistische en revolutio naire pers. Doch de regeering wil op dit punt niet toegeven, en in geval de wet niet wordt aangenomen zal zonder twijfel Thiers met geheel zijn personeel zijn ontslag nemen. Wij staan dus hier wellicht voor de gewichtigste crisis, die zich tot nu toe onder het bestuur van Thiers nog heeft voorgedaan. Het linkercentrum der vergadering heeft Zaterdag eene bijeenkomst gehouden, waarop de heer Picard in een lange redevoering heeft betoogd, dat de hoogste noodzakelijkheid bestaat tot het vormen van eene sterke centrale partij, die, afgescheiden van royalistische en republikein- sche vooringenomenheden,het ware belang des lands wenscht te beoordeelen. De president der bijeen komst, Bertauld, was van oordeel,dat een dergelijke vereeniging zeer is aan te prijzen, maar in Frank rijk op het oogenblik praktisch tot de onmoge lijkheden behoort. Doch deze meening is ten sterkste weerlegd door den admiraal Jaurès, die door het linker-centrum is afgezonden geworden om het rechter-centrum over eene dergelijke aansluiting te polsen. Hij verzekerde nu, bij de voornaamste leden der rechterzijde een zeer gun stig onthaal op zijne pogingen te hebben ontmoet. Dinsdag zal de partij weder eene vergadering houden om over de verdere meest aanbevelens waardige stappen te beraadslagen. De commissie voor het budget heeft een be sluit genomen, dat zeer sterk naar royalistische partijdigheid riekt. Bij de beraadslagingen na melijk over de vermindering der traktementen Vail gesantflD ou ambnoccsdouro koofb «Ij Jot ron den Russischen ambassadeur even als de anderen aanmerkelijk verlaagd, doch voor Engeland de volle som behouden. De heer de Lasteyrie, die Londen en St.-Petersburg beiden kent, bad echter vooruit verzekerd dat de noodzakelijke kosten van representatie voor een ambassadeur in de laatste stad veel grooter zijn dan in de eerste. De reden van het besluit der commissie kan dan ook nergens anders in gevonden worden dan dat de gezant in Rusland, le Plö, een republikein is, terwijl de Broglie in Londen de hem toekomende gelden met al zijn best besteed tot de accreditatie van Frankrijk als monarchie. De nieuw benoemde gezant bij het Italiaansche hof, de Fournier, is uit Stockholm te Parijs aan gekomen en zal waarschijnlijk reeds over een paar dagen naar zijn post vertrekken. Het is voor de goede verhouding tusscben Italië en de repu bliek waarlijk te hopen, dat aan dit plan nu in derdaad gevolg worde gegeven. Spanje. De radicale partij. De heer Pouyer-Quertier heeft door zijne ver- jflariugen in de zaak van Janvier de la Motte waarschijnlijk een ministerieele crisis in het leven ïeruepen. Zoowel in den ministerraad als met Uiers afzonderlijk heeft hij over die handelwijze pevige woordenwisselingen gevoerd. Dufaure moet pen heer Thiers de keus hebben gelaten tusschen pijn ontslag en dat van den minister van finan ciën. Casimir Périer die als vorig minister van binnenlandsche zaken voornamelijk bij de zaak petrokken is, moet heden reeds het Gouvernement hebben geïnterpelleerd in geval Pouyer-Quertier rijn ontslag niet heeft verkregen. (Zie telegram- wen). Een ander lid eindelijk der Nationale Ver gadering, de beur Savary, heeft hetzelfde voor nemen aangekonoligd. intusscneu zal wellicht de uitspraak der jury over Janvier de la Motte en zijne inedebescbul- degen;n die Spanje tot een evenbeeld der onge lukkige republieken van Zuid- en Midden-Ame- rtka soudeu willen maken. „En met welke bedoeling zoeken de radicalen dat onnatuurlijke bondgenootschap Enkel om mannin, wier richting en beginselen met hunne eigent nauw verwant zijn, maar welke aan hunne eerzutht in den weg staan, van het kussen te drijven." Rumenie. Een heilige toorn. Zooals men weet is onlangs in Rumenie we der een zoogenaamde Jüden hetze voorgekomen naar aanleiding van eene beweerde ontheiliging vaD de Grieksche kerk door een bekeerden Jood, die daarvan de schuld op verschillende achtens waardige Israëlieten trachtte te werpen. Dezen, waaronder de rabbijn van Ismaïi, zijn nu echter onschuldig bevonden en losgelaten. De brave in woners van Ismail zijn door die daad van recht vaardigheid zoo geërgerd, dat zij het volgende adres aan de kamer hebben gezonden „Er bestaat voor het individu niets heiligers dan de godsdienst en niets is pijnlijker dan zijn ontheiliging. De door de Joden in de kerk van lsmaïl gepleegde daad is zonder wedergade in de geschiedenis der volken. Allen hebben wij ons zeiven afgevraagd, welk een straf die horde ver diend had, die in korter dan een eeuw zich door omkooping bij ons genesteld heeft, het vermogen en de eer der Rumenen verschachert, den han del, de industrie en alles, wat Rumeensch en na tionaal was, vernietigd heeft, die, door de haar verleende gastvrijheid te misbruiken, ons belee- digt en de kerk en het geloof aan den God on zer vaderen ontheiligt! Wie staat er ons borg voor, dat zulk een misdaad naar verdienste ge straft wordt? Nergens vinden wij gehoor! Nie mand schenkt den christen voldoening. Daarom wenden wij ons tot u, en verlangen in naam van ons christelijk geloof1. een wet om deze misdaden te straffen. 2. De verdrijving der Joden uit onze stad. Wij verwachten eene spoedige be slissing, om de volgende conflicten, die door de Joden nog in het leven kunnen geroepen wor den, voor altijd te voorkomen." Dit schandstuk wordt in een dagblad, de Trompetla, zeer aange prezen. Daar leest men o. a.De onafgebroken reeks van verschrikkelijke misdaden, die door de Joden in dit land gepleegd zijn, moet de regee ring bewegen een wet voor de verjaging van alle in het buitenland geboren Joden in te die nen." De schrijver van dit stuk is een lid der kamer. Caesar Bolliak genaamd. Zooals wij reeds vroeger mededeelden hebben de heer Zorilla en zijn aanhang, dat is het ra dicale gedeelte der progressisten-partij, besloten eene coalitie te vormen tegen het bewind, het welk thans uit gematigde progressisten en uit libera len van conservatieve richting bestaat. Zorilla zal alle partijen, die zich tegen bet ministerie aan kanten, uitnoodigen om in onderling overleg te treden, en in elk kiesdistrict hare stemmen te vereenigen op dien anti-ministerieelen kandidaat, welke er de meeste kans op de meerderheid zou hebben, bij voorbeeld in Biscaye op een aan hanger van don Carlos, in Cadix op een repu blikein. De lberia, een hoofdorgaan van het ge matigde gedeelte der progressisten, tracht het tot stand komen dier coalitie tegen te houdenzij zegt: „Politieke coalitiën op zich zelve en in het al gemeen afkeuren willen wij niet; samenwer king tusschen verschillende maar onderling verwante richtingen is dikwijls nuttig, en altijd onberispelijk. Doch wat is de aard der coalitie die thans wordt beproefd? De radicalen, die voorstanders der bestaande constitutie en der nieuwe dynastie zijn of althans zeggen te zijn, bieden de hand aan partijen wier beginselen zij volstrekt verwerpelijk achten; aan degenen die het herstel der Bourbons-familie met hare schijn baar constitutioneele doch inderdaad willekeurige Regeering wenschen; aan degenen die de troons- verhelfing van don Carlos, dat is het herstel van het onbeperkte koningschap, verlangenen aan TELEGRAMMEN. Weenen, 4 Maart. Uit Konstantinopel meldt de ilontagt-revue, dat de Porte een vriendschap pelijke interpellatie gericht heeft tot de Russische Eegeering, betreffende de wapening van Rusland's flolille in de Zwarte Zee. Prins Gortschakoff zou hierop geantwoord hebben, dat de wapening van 23 schepen een proeftocht en oefenings-manoeuvres tïn doel haden dat de Russische Regeering niet voornemens was grootere schepen te bouwen, of lare Üotille in de Zwarte Zee te versterken. Calcutta, 4 Maart. Vier hoofden van een in (pstand gekomen stam, hebben zich, uit naam tan den geheelen stam, onderworpen. Parijs, 4 Maart. Het bevestigt zich, dat de leer Pouyer-Quertier als Minister van Financiën fftreedt. Men gelooft dat de heer Goulard ad in- erim belast zal worden met de portefeuille van .financiën. Londen, 4 Maart. In het Lagerhuis heeft lord Snfield op een interpellatie van den heer Vivian erklaard, dat een Engelschman door een ambte- laar te San Juan, in Spanje, vermoord en dat le moordenaar, in weerwil der herhaalde ver- oogen van Eugelands gezant, vrijgelaten is. De tegeering heeft nu dezer dagen haren gezant ;elast de zaak persoonlijk te onderzoeken. Lord Enfield heeft voorts in antwoord op eene nterpellatie geantwoord, dat Lord Lyons instruc- >e heeft ontvangen, om bij de Fransche regeering ladrukkelijk op te komen tegen het zenden van /eroordeelde Commune-mannen naar Engeland. Rouaan, 4 Maart. De jury heeft uitspraak ge- laan in de zaak van Janvier de la Motteen zijn Irie medebeschuldigden. Op alle punten van be schuldiging luidde het antwoord //niet schuldig." De vier personen zijn daarop dadelijk in vrij heid gesteld. Beriyn, 4 Maart. Op eene voorloopige verga dering van liberale leden van het Heerenhuis verklaarden zich veertig voor de schoolwet, die waarschijnlijk aangenomen zal worden. In het officieele blad leest men het volgende schrijven van v. Bismarck: „De mij in den laatsteu tijd gezonden brieven en telegrammen, waarin adhaesie uitgedrukt wordt aan de door de regeering ten opzichte van het schooltoezicht gevolgde politiek, heb ik tot nu toe, voor zoover ik kon, afzonderlijk beantwoord; de toename van dergelijke uitingen is intusschen zoo groot, dat ik bij den tegenwoordigen staat mijner gezondheid en bij den drang der dagelijk- sche dienstzaken, het moet opgeven, ieder afzon derlijk te beantwoorden en slechts langs dezen weg mijn dank voor het in mij gestelde vertrou wen kan uitspreken." Londen, 5 Maart. In het lagerhuis zijn jlang- durige discussiën gevoerd over het voorstel om het kontingent voor 1872 op 20,000 man te brengen. De Minister van Oorlog verdedigde zijn budget. De discussie is verdaagd. Versailles, 5 Maart. Het aftreden van Pouyer- Quertier is zeker. Hij zal daarvan heden in de Kamer mededeeling doen en dan tevens zijn ge drag ophelderen. Beohtszakeii. In de zitting der correctioneele rechtbank alhier van Dinsdag 5 Maart 1872, zijn veroordeeld P. T., te Leiden, wegens misbruik van ver trouwen, tot eene cell. gev. van 8 m. en 10 geldb. ieder van f 12.50 of subsid. 10 d. gev. T. v. W., te Hillegom, wegens rebellie zonder wapenen door één persoon, tot gev. van 6 d. H. v. d. L., te Alphen, wegens rebellie, als vo ren, tot gev. van ééne m. P. L., te Rotter dam en D. V., te Maassluis, wegens diefstal, de eerste tot eene cell. gev. van drie m. en de tweede vrijgesproken. P. N., te Waddinxveeu, wegens diefstal, tot eene cell. gev. van twee m. LAATSTE BEaiCHTEN. (Per telegraaf.) 's-Gravsnhaqe, 5 Maart. In de zitting der Tweede Kamer van heden is de dis cussie over de afschaffing van art. 41416 Code Pénal, tegen de coalitiën van arbeiders, en de vervanging daarvan door audere bepalingen, voort gezet. Door de heeren Gratama, de Bruyn Kops, Beyma, Lenting, Mackay en van Houten werd het ontwerp verdedigd en door den heer de Brauw bestreden. Morgen voortzetting. De heer Miran- dolle bekwam verlof tot eene interpellatie over de uitvoering der suikerwet en over het middel der opium-verpachting. Het wetsontwerp tot wijziging der wet op de brie- veuposterij strekt: 1°. tot wijziging van art. 17 in den zin der Kamer, zoodat voor dag- of week bladen met bijvoegsel,al is het gewicht 25 grammen of minder, slechts de port van een halven cent zal verschuldigd zijn; 2°. tot wijziging van art. 28, zoodat ongefrankeerde brieven, die met Ne- derlandsche Koloniën rechtstreeks over zee wor den gewisseld, aan een verhoogd port van 10 cent worden onderworpen. In de Gemeenteraadszitting van heden is mededeeling gedaan van de benoeming van den heer E. M. Kretz, zich noemende Marck, tot di recteur van den Franschen Schouwburg voor het tooneeljaar 1872/73. 's-Gbavenhaqe, 5 Maart. De Vereeniging ter bevordering van Fabrieks- en Handwerks-Nijver- heid in Nederland, afdeeling 's-Gravenhage, zal aanstaanden Donderdag, 7 Maart, in het lokaal der Sociëteit de Vereeniging eene openbare ver gadering gehouden. De spreekbeurt zal vervuld worden door den heer P. v. d. Burg, 1ste luit. der art., hoofdopziener bij 's Rijks gieterij van bronzen geschut. Genoemde heer heeft als onderwerp ge kozen de verschillende vormen waaronder de koolstof in het bedrijvige leven wordt toegepast. De leden zijn verzocht dé bij hun in diens zijnde werklieden tot de bijwoning dezer vergadering aan te sporen. Zoo men weet heeft de heer S. de Vries, graveur-medailleur alhier, in der tijd de groote medaille vervaardigd voor het Roode Kruit, die namens Z. M. den Koning der Nederlanden, bene vens het onderscheidingsteeken van het comité van het Fraosche Hoode Kruit aan de leden van de Nederlaodsche Vereeniging is uitgereikt. Thans heeft die heer beide onderscheidingsteekenen in klein formaat vervaardigd, om, met bijbehooreud lint, gewoonlijk te worden gedragen. Fraai zijn ook deze uitgevoerd, en hoe klein ook van om vang, zijn de daarop voorkomende opschriften, jaartallen en emblêmes, en zelfs de 22 wapens der landen waar het Roode Kruit gevestigd is, zeer duidelijk en het gegraveerd. De Hooge Raad heeft bij arrest van heden verworpen het beroep in cassatie van H. C. Hoe- tirik, tegen een arrest van het Hofin Gelderland, waarbij hij tot tuchthuisstraf is veroordeeld ter zake van valschheid in onderhandsche geschriften. Met genoegen verneemt men dat het H.M. de Koningin behaagd heeft den in zoo vele opzichten verdienstelijken directeur en tooneel- speler, den heer Emile Marck, een prachtig ge- scheuk, bestaande in een gouden ring van groote waarde, te doen toekomen. THERMOMETER VAN FAHRENH E T. ■nurg. morg. aam. nam. nam. avontl 6 O. 8 D. 12 n. 4 a. 6 u. 8 o Maand. 52" 45° Dinsd. 35» 38* 56" 56" avijQtl in u 40" Wind: Maandag-middag 5 u. Z. O.

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 3