N°. 3703. Dinsdag 5 Maart. PRIJS DEZER COURANT. prijs dek advertentien. STADS-BE RICHT EN. EIDSCH Ao. 1872. DAGBLAD. Voor Leiden per 3 maanden.3.00. Franco per post3.85 Afionderiijke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Voor iederen regel0.45. Groolere letters naar do plaatsruimte die zij beslaan. HEK-IJK. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van 0,8 LEIDEN, "'"V, Gezien bet besluit van Gedeputeerde Staten der nrdvineie Zuid-Holland, van den 9den Januarij 11., n'. II (Provinciaalblad n*. 3), houdende bepaling Tan de tijdstippen van den ber-ljk der maten euge- irigten in de verscbillende gemeenten in deze pro- Yincie, voor het jaar 1872 j .1: Herinneren den ingezetenen dezer gemeente hunne verpligtmg, overeenkomstig art. 15, lett. a, der Wet ran den 7den April 1869 Staatsblad n'. 57), tot het doen her-ijken van alle reeda in gebruik zijnde maten, gknigten en weegwerktuigen, onder mededeeling dat daartoe door den ijker zitting wordt gehouden in het j lokaal van den ijk, op de Aalmarkt, naast de Gemeenle- Apotheek, en wel: voor wijk VII, op 5, 6, 7, 8 en 12 Maart, telken, dage van des morgens 9 tot des namiddags 3 uren Eindelijk wordt ter kennis van de belanghebbenden gebragt, dat volgens besluit van den Minister van Staat en van Binnenlandscbe Zaken, van den 6den December 1871, n°. 201 (12de afd.), de letter D, in den gewonen drukvorm, schuin gesteld, bestemd is tot Karletter zoowel van den ijk als van den her-ijk. -En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door - aanplakking en door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, -K8K t- d- BRANDELER, Burgemeester. v. PUTTKAMMER, Secretaris. Leiden, 17 Januarij 1872. - j,, BURGEMEESTER en WETHOUDERS van - LEIDEN, j Gezien art. 11, 2de alinea, der Verordening van SOBimij 1866, op de openbare scholen voor gewoon lager onderwijs voor on- en minvermogenden (Ge- memteblad n". 19) Doen te weten, dat de inschrijving van nieuwe 'leerlingen op de openbare school voor on- en min- - vermogenden zal plaats hebben van den -Eden tot - en «net den lOden Maart e. k., in de school- localen in de Rijnstraat, in de Brandewijnsteeg, op de - Binnenvestgracht aan het Plantsoen en op de Oude Vest, des voormiddags van half negen tot negen - uren en des namiddags van half twee tot twee - uren, behalve des Zaturdags namiddags en des Zondags. Burgemeester en Wethoudérs voornoemd, v. D. BRAEDELER, Burgemeester. Ml Ti PUTTKAMMER, Secretaris. Leiden, 28 February 1872. Lelden. 4 Maart. Aangaande de Brielsche feestviering ontvingen wij heden het volgende schrijven: De Leidsche Courant deelde (2 Maart) een gerucht mede, dat wij hopen, dat bewaarheid zal worden, dat n. I. prof. M. de Vries de feestredenaar zou zijn; bij 't leggen van den eersten steen. Het is bekend, hoe gemakkelijk deze geachte taalg leerde zijne gedachten in sierlijk Hollandsch weet uif te drukken. Waarlijk, de keuze der commissie is uiterst gelukkig geweest. Dit is wel 't gewich tigste, wat deze week betrekkelijk de feestviering bekend is geworden. Alles wordt dus in 't werk gesteld, om de feestviering „op de waardigste en luisterrijkste wijze" te doen plaats hebben, zooals in ede circulaire is geschreven. De koning heeft zich! volkomen met die circulaire kunneu veree nigen. Twee of drie monitors zullen het feest met hunne tegenwoordigheid „opluisteren" De tent, waarin de subcommissiën zullen ontvangen wor- denl is liet eigendom van den heer Boonardt te kt li Delft en wordt op smaakvolle wijze gedecoreerd f ui doof de heeren F. en H. Jacobs uit 's-Graven- hage. De tijd van 't feest nadert al met rassche schreden en de sympathie neemt in hooge mate de geestdrift zal, geloof ik, ontzettend groot r' -1 lijn. In het laatste nommer van Uilenspiegel vond 'If eene zeer geschikte leus; de handelingen van r Mevr. Storm en de heeren Kuyper, Nuyens en o. lififlftselaer ten opzichte van 't asyl werden be id. k« sproken en dan eindigde 't stukje: 171. a 4 f 1.9 tag* Ld. KJ -;*l Hotte:! „Lang, lang leve den Briel! „Leve de nimf en leve 't asyl!" re°- eD ver betoont men dan ook zijne sym pathie, zoowel door 't nog voortdurend oprichteD '""hg-van subcommissiën en 't toezenden van stoffelijke op h^agen, als door de locale feestvieringen en de groote gelegeuheidsliteratuur. Belsi1 Subcommissiën werden er weer 6 opgericht: te ?p0 Ammerzoden, Baarn, Barsingerlioorn, Heerde en Werkendam. Hierdoor is haar getal gestegen tot 186correspondentschappen zijn er 21. Te Amsterdam is door de commissie tot voor bereiding der feestelijke viering van 2 April (geene subcommissie, zooals men weet) voor't asyl inge zameld f 12,120.37®. Te Sneek reeds f 100. Van de subcommissiën en correspondentschappen ont ving de hoofdcommissie: Arnhem f 664.03 (waar onder f 25 van de invalieden te Bronbeek); Gie- sendam 78.25 (asyl); Giesen f 11.25Harlingen 113; Bolsward f 107.52Zaandam f 180; Bergen-op- Zoom 91.15Enschedé f 23.04; Oostzaan ƒ21,01 Breda ƒ450 (asyl); Goedereede ƒ36.15; Melissant 35.50 (waaronder van 't Zanggezelschap ƒ5.50 voor 't asyl); Katwijk binnen en buiten ƒ30.55; Berkel ƒ47.43' (asyl 31.62); Papendrecht 2b; Hazerswoude ƒ68(asyl);Delft ƒ350 (asyl ƒ50); Bode graven ƒ25,71; Noordwijk 50 en Dieren 50 (asyl); aan verschillende giften ƒ63.03'. De locale feestviering is bepaald algemeen. Zij bestaat in een schoolfeest (Werkendam, Hoogwoud, Abbenbroek), op andere plaatsen gecombineerd met een volksfeest of muziek (Bergum, Bolsward, Haarlem, Dordt, Heerenveen, Utrecht, Dieren, Harlingen); te Haaften in eene volksvoorlezing; te Delft in een schietwedstrijd en op verscbillende plaatsen ook in een optocht (Delfzijl, Meppel, Gouda, Dordt, Heerenveen, Utrecht). Terwijl de optocht te Brielle allegorisch zal zijn, om geen aanstoot te geven aan de Katholieken, zal b. v. te 's-Hage, nog al met subsidie 1500) der ge meente, eene plastische voorstelling worden ge geven van de inneming van den Briel. Verder zal locale feestviering plaats hebben te Oude- Pekela, Rotterdam, Zutfen (waar in de achter buurten het meest geteekend wordt; denken wij hier niet onwillekeurig aan den Geuzentijd zelf, toen overal de mindere standen met de Geuzen sympathiseerden en de hoogere standen volstrekt niet?), Hoogeveen, Valburg en ook te Leiden. Door dit laatste is dus voldaan aan den wensch der inzenders in uw blad van den 28steD en 29sten Februari. De eerste inzender begaat echter, naar ik hoop en vertrouw, eene dwaling hij zegt n.l. dat met het Piusfeest de pauselijke banier gewapperd heeft van het Stadhuis! Is dit waarheid of dwaling? Het is niet te gelooven, dat in Leiden ter eere van een pauselijk feest de pauselijke banier op het Stadhuis zou worden uitgestoken. Wat de literatuur betreft, wijs ik op S. J. van den Bergb, De Geuien, welk werkje eene aanzienlijke prijsvermindering heeft onder gaan eene rede van den heer van Oosterzee; Feestliederen (Heerenveen, Hingst); W. J. Hofdijk, De triomf der piraten-, een gedicht van den heer Ant. L. de Rop, dat spoedig zal verschijnen, en een stukje van A. S. in 't Weekblad n°. 205. De heer Dr. Jan Ten Brink zal Vrijdag a. s. te Brielle eene lezing houden over de feestvie ring. Naarmate de sympathie toeneemt, vermindert natuurlijk de oppositie. De heer F. A. Hartsen verklaart in 't Dagblad van heden, dat naar zijne meening de katholieken wel mee moeten feest vieren, maar geen feest ter herinnering der „misbruiken," die de verovering van Den Briel „ontsierden." De oppositie bestond alleen in die van den heer Groen, die in de Nederlandsche Gedachten (n°. 6) van eene „liberale fanfare" spreekt en in de N. R. 6'. van 3 Maart beantwoord wordt. Terecht vraagt het U. D., waarom de heer Groen, als hij zoo tegen de feestviering is, toch 200 aan de asyl-commissie heeft gegeven. In de Arnh. Cour. van heden vraagt de heer Broes van Dort, of niet 1 April 1872 zeer geschikt zou zijn, om te beginnen met eene reorganisatie van ons defensiewezen. Hoezeer ik ook voor; die reorganisatie ben, ik begrijp volstrekt niet hoe men die kan samenkoppelen met 1 April. De heer Broes van Dort wil zeker het voorbeeld volgen van eene zekere courant, die, eenigen tijd geleden, den lsten April met de opheffing der missie te Rome en de optreding van een nieuwen Minister van Oorlog in verband bracht 1 In de maand Februari zijn binnen deze ge meente geboren 158 kindéren, als: 79 zoons én 79 dochters, waaronder zijn begrepen 2 twee linggeboorten. Overleden, 113 personen, als 12 mannen, 13 vrouwen, 46 zoons en 42 dochters daarenboven als levenloos aangegeven 7. Gehuwd 19 paren. In de zitting der Tweede Kamer van 28 Fe bruari is, door de commissie voor de petitiën rapport uitgebracht op het nader adres van den heer J. J. van Angel beek, lid van het Hoogge rechtshof van Nederlandsch Indië, te Batavia woonachtig, thans buiten dienst, tijdelijk te Leiden verblijf houdende. Het rapport luidt als volgt: De adressant legt bij zijn adres over afschriften van zijne verzoe ken aan Z. M. den Koning en aan den Minister van Koloniën. Uit die stukken blijkt, volgens den adr., dat zware misdrijven door de openbare ambtenaren in Indië tegen den adr. zijn gepleegd ter zake waarvan eene aanklacht is uitgebracht. De adr. roept de hulp uwer vergadering in om een einde te maken aan de onrechtvaardige be handeling die hem ten deel valt. UweCommissie herinnert dat het lid der Tweede Kamer, de beer Mirandolle, in de zitting van 25 October 1870 eene motie heeft voorgesteld, die door de Tweede Kamer is aangenomen, waarbij de Minister van Koloniën werd uitgenoodigd schriftelijk inlichtingen te geven over het ontslag aan den heer Angelbeek verleend. Nadat de Minister van Koloniën die had ver strekt, werden ze in handen eener Commissie gesteld, welke een rapport uitbracht, waarover in de zitting van 18 Maart 1871 eene discussie en stemming plaats had. In genoemd rapport, waarmede uwe vergade ring z.ch vereenigde, werd o. a. verklaard, dat het besluit van 28 Mei 1863 aanleiding kan geven dat in strijd met den geest en de bedoeling van art. 95 van het Regeerings-Reglement wordt ge handeld en het dus behoort te worden gewij zigd. De heer van Angelbeek heeft zich eerst tot het bekomen van recht gewend tot het Hoog gerechtshof te Batavia, dat zich onbevoegd heeft verklaard om van zijne vordering kennis te nemen. Vervolgens zocht de heer van A. recht bij den Hoogen Raad der Nederlanden, die den adres-, sant verwees naar het Hooggerechtshof te Batavia Het laatstgenoemde gerechtshof verklaart zich wederom ambtskalue onbevoegd om van de on- derwerpelijke vordering kennis te nemen. In het Voorloopig Verslag van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, over de begrootingi van Ned. Indië voor het dienstjaar 1872, werd gevraagd of naar aanleiding der verklaring derl Tweede Kamer van 18 Maart 1871 het besluit van 28 Mei 1863 reeds was gewijzigd. De Minister van Koloniën, ver klaarde in de Memorie van Beantwoordiging, dat met de wij ziging van het besluit van 28 Mei 1863 moest gewacht worden, tot het aanhangig rechtsgeding was afgeloopen. Uit de overgelegde stukken van den heer van A. blijkt, dat het genoemde rechts geding is afgeloopen. De rechtvaardigheid vordert, dat de zaak van' den heer van A. op eene billijke wijze worde': beëindigd, en door eene wijziging van het besluit van 28 Mei 1863 eene herhaling van gelijksoor tige handelingen worde voorkomen. Uwe Commissie heeft op grond van het voor gaande de eer voor te stellen, om het advies met de daarbij behoorende stukken te zenden naar den Minister van Koloniën, met verzoek, om aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal mededee- ÜDg te doen van hetgeen door ZExc. is of zal worden gedaan in zake van den heer van Angelbeek en tot wijziging van het besluit van 28 Mei 1863. De Vergadering vereenigde zich met de voor gestelde conclusie. Heden werd, onder nadere goedkeuring des Ministers van Oorlog, door den eerstaanwezen- den ingenieur der genie, alhier aanbesteed het herstellen van bestratingen in de stallen van de kazerne in den Doelen alhier, onder het beheer der genie te 's-Gravenhage. Van dit werk werd aannemer de heer Jac. van der Kamp voor de som van 3,070. --- - - ---- - - L Men verlangteene geschiedenis van de leer der aangeboren begrippen. De prijs voor het goedgekeurde antwoord is de gouden medaille ter innerlijke waarde van ƒ250, en ƒ100 in geld; of wel, naar verkiezing, de ge- gekeele som in geld. De verhandelingen moeten, in de Latijnsche of Nederlandsche taal geschreven, met eene spreuk geteekend en met bijvoeging van een gesloten biljet, dat dezelfde spreuk tot opschrift heeft en waarin des schrijvers naam en adres is omge geven, vrachtvrij gezonden worden, vóór 1 Au gustus 1873, aan den Hoogleeraar P. L. RIJKE, voorzittend curator van het legaat. Curatoren van het Stolpiaausch legaat aan de universiteit te Leiden hebben in hunne verga dering van 2 Maart 1872 besloten de navolgende prijsvraag uit te schrijven In de 2de helft der maand Januari zijn aan het postkantoor alhier bezorgd de volgende brie ven, die wegens onbekendheid der adressanten niet bezorgd zijn kunnen worden Charbóu, te Alphen; J. Everwijn, T. Kotling, K. Van Gilst, J. van Musscher, W. Kuneman, P. Zitman, J, Brink, Pino, allen te Amsterdam; A. B. Schouten, te Arnhem; C. van Pruisen, te.Delft,; Oosveen, Knippenberg, beiden (e 's-Gravenhage D. van Aalke, te Haagsche Schouw; Marie Asli- mann (2 stuks) te Harlingen; Vy. C. de Haan, te Joure; Toona, te Kralingen; P. Schiillebiis, te Roelofarendsveen; G. J. G. J. Schouten, Z. Zee- gers, P. van der Waart,, allen te Rotterdam; Soltin, te Utrecht; van der Made, te Wassenaar; J. van der Maeseu, A. van Zooien, beiden (niet vermeld). Gisterenmiddag had in de St.-Pieterskerk alhier een treurig ongeval plaats. Een zekere mej. M. viel onder de godsdienstoefening in zwijm en brak, ten gevolge van den val, haar been. Zondag-avond omstreeks zes uren viel er een jongen buiten de voormalige Rijusburgerpoort, bij het uitspoelen van een zakdoek, in het water, doch werd door een der voorbijgangers spoe dig gered. Te Eokhuizen heeft de Gemeenteraad besloten, om voor ƒ75,000 deel te nemen in den Noord- Hollandsch-Frieschen spoorweg, mits de lijn van Hoorn op die plaats gelijktijdig met die naar Medemblik worde gelegd en geopend. Bij de Indische Spoorwegmaatschappij is het bericht ontvangen, dat de rails Vrijdag gelegd zijn tot Djpcjo en naar wij vernemen worden alle krachten ingespannen om de opening voor het publiek reeds op 1 April te doen plaats heb ben. Alsdan zal men de reis tusschen de twee uiterste punsten, SauiaraugDjocjo, jweejnalen daags kunnen, doen in zes uren. De afstand van Samarang tot Solo is per trein 4 uren. Van Solo tot Djocjo 2.10. Onlangs heeft te Middelburg een brutale diefstal met inbraak plaats gehad in het kantoor van (Jen heer de B. makelaar alda.ar. Ongeveer 160, (waar- onder eenige gouden muntstukken, is met een zilveren cilinder horloge ontvreemd. Men is fot dusver de daders nog niet op het spoor. De Gron.Ct. meldt het volgende omtrent een ergerlijke diefstal in de gemeente Baflo. Gedurende eenigen tijd lag daar een persoqn, die geen huisgezin had, te bed, lijdende aan pok ziekte, weshalve het geraden was de hplp van anderen in te roepen. Het oog viel op eene vrouiy, die meermalen poklijders had opgepast eu daartoe dus bijzonder geschikt scheen. De ziekte nam in hevigheid toe, met hqt gevolg dat de lijder be zweek. De vrouw, met het oppassen bpjast, nam al spoedig de gelegenheid, dat zij alleen was, te baat om op mieder gepaste wijze haar voordeel te zoeken. Zij ging aan het zoeken en schijnt, terwijl zij met het lijk nog alleen in het sterf huis was, eenige effecten te hebben gevonden. Hiermede te Groningen, waar zij woont, terug gekeerd, zoclit zij de effecten voor geld te ver wisselen, maar hare houding én gesprekken deden allen schiju ontstaan, dat die effecten niet op eer lijke w ijze in haar bezit tvaren gekomen. Zij zoude het geld deh' volgenden dag bij een geacht effectenhandelaar komen halen, doch kwain niet opdagen. De politie, van het vorenstaande onder richt, vernam weldra, dat de bedoelde vrouw

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 1