i AMWOMCES. fieiaigpr groot zou wezen, daar dit muziekkorps, dat 'O fraiDBLer zeer veel te wenscheu overliet, thans zeer gaze! -oed mag genoemd wordeneene gunstige omstan- aat bfcbeid die wij te danken hebben aan de groote els fejekwaamheid en ijver van den nieuwen kapel- ten meester, den heer Jacobs van Amsterdam, die jllderdaad wonderen heeft verricht, welke voor id dealen, die deze muziek sedert verleden jaar niet lnis 1 gehoord hebben, onbegrijpelijk zijo. Ik mag gerust lij drzeggen dat, indien de schutterijmuziek zoo voort- ordee ggatN als zij begonnen is, zij spoedig uitmuntend straft aai mogen gensemd worden, 't Is dan ook te lisstn hopen dat én de stedelijke regeering én de bur- muiei gerij BHes in het werk zullen stellen omdehee- eersk ren muzikanten van de schutterij, en vooral den 1 'o' ijverigen kapelmeester aan te moedigen, 't Is ;en a t0ohlduukt mij, een plicht hen aan te moedigen 'roke:, die geneel belangeloos zooveel bijdragen tot genoe- i eer'gen van het publiek, vooral als, zooals hier het tral; geval is, de meeste muzikanten burgerlieden it. Bi zijn, die van hun handenarbeid moeten leven en de uren, die zij tot studeeren en repeteeren bezi elgen, werkelijke opofferingen zijn, die zij ter tetcj wille der kunst doen, en de kapelmeester, een uitstekend toonkunstenaar, een zeer gering salaris geniet, waarvan hij bijna de helft aan reiskosten moet betalen, omdat hij te Amsterdam woont en toch bij iedere repetitie en iedere uitvoering hier moet zijn. de V. jurr. nteii j. vi <St ero bej Her HM.) ban e ii egt buitenland. FranUrgk. Thiers en de monarchie. Gefingeerde allianties. Uit de Nationale Vergadering. ia» Nu de monarchale partij bemerkt heeft, niet genoeg kracht te bezitten om Thiers van den republikeinschen drievoet te stooten, gaat zij be proeven hem tot de oprichting van een troon over'te halen. Men verzekert, dat een officieus verzoek van Orleanistische zijde in dien zin tot hem gericht is. Doch Thiers heeft echter zonder zich te bedenken geweigerd, de hem toegedachte rol van Monk op zich te nemen. En dit kon ook niet anders. Mochten velen, in Februari van het vorige jaar, toen Thiers pas tot hoofd van het uitvoerend bewind benoemd was, de vrees of de tt hoop koesteren, dat hij zijne macht slechts zou sbb gebruiken om een der prinsen van Orleans de hei vruchten van Sédan te laten plukken, nu kan men zoo iets van Thiers met weinig groud meer denken. Hij heeft in dit eerste jaar zijns bestuurs voldoende blijken gegeven, de republiek eerlijk te willen handhaven; is hij dns, waarvoor hij vrij algemeen gehouden wordt, een eerlijk, hoe wel dan ook op sommige punten bekrompen en stbf stijfhoofdig man, dan zal hij nooit de tot nu toe ilid; door hem gevolgde gedragslijn door een verra ge! derlijke daad tot een leugen maken. Een tele- dat gram uit Versailles meldt ons wel, dat men een toenadering tusschen hem en het rechter-centrum meent te bespeuren, maar wij houden ons liever aan de verzekering van verscheiden bladeD, dat alle pogingen der Orleanisten, met het bovenge meld doel, op eene categorische weigeriog zijn afgestuit. «Een Romeinsch correspondent van den Patrie ziet in het verblijf van prins Frederik Karei in Italië het voorteeken van een ge vaarlijke samenspanning. De Duitsche keizers- loon, zegt hij, komt met geen ander doel tot ons dan om eene alliantie te sluiten tusschen Duitsch- land, Oostenrijk en Italië tegen Rusland. Italië zou dan dienen om Frankrijk onzijdig te houden, tot belooning waarvan het Savoye en Nizza terug zou krijgen. S Ook een correspondent van het Journal des Débati maakt van een politiek doel van 's prinsen reis gewag, er nogthans zelf bijvoegende, dat hij er geen geloof aan hecht. Volgens de door hem me- legedeelde geruchten zou de herstelling van het Frausche keizerrijk het resultaat der eventueele •lliantie moeten zijn. De h'.öln. Zeil., dergelijke geruchten besprekende, gt terecht, dat de Fransche bladen vervuld zijn met noodeloozen argwaan en wantrouwen. Wat /iet verbond met Italië betreft, dit zou voorzeker el eens tot stand kunnen komen, wanneer de raaf de Chambord tot Hendrik V werd gemaakt, an toch zou, volgens het door zijn orgaan, de ai«n, medegedeelde programma, geheel Europa 'olgeDs de voorschriften van den syllabus moeten ivorden hervormd, en zou men natuurlijk hier voor met Italië een aanvaDg maken. Zooals men uit onze telegrammen van gisteren kon zien, heeft de Nationale Vergadering op praeadvies der regeering definitief besloten zich niet te mengen in de pogingen tot het inzamelen van bijdragen voor 's lands bevrijding. In dezelfde zitting heeft de Minister Lefranc aan de agitatie over den brief van Barthélemy SaiDt-Hilaireeeu einde gemaakt, door te verzekeren, dat Thiers er niet alleen de schrijver niet van is, maar er zelfs voor zijne openbaarmaking geen kennis van droeg. België. Een examen van een „hooggeplaatste". Een nuttige zitting der vertegenwoordiging. )te geei ■eg, Fra alln Een correspondent, door den Timet naar Aut- werpen gezonden, toen deze stad plotseling de blikken van alle oogen in Europa tot zich trok, heeft nog juist voor het vertrek van den graaf van Chambord tijd gevonden om een avondge sprek met dat verhevene personage te houden, waarvan hij aan het Londensche blad een vrij uitvoerig overzicht heeft gezonden. Het draagt weder geheel het karakter van die eigenaardige mondgesprekken der Engelsche dagbladschrijvers die meer van een examen hebben, door den cor respondent van den „hooggeplaatste" afgenomen, dan van een guDSt, door den laatste aan den eer ste bewezen. Zie hier eenige vragen en antwoor den van dat examen, die volgden op eene ver klaring van den Engelschmandat hij niet alleen uit nieuwsgierigheid kwam, maar ook omdat de Fransche dagbladen nooit een onpartijdig oordeel over den pretendent uitspraken, en deze het dus wel aangenaam zou vinden, dat door een onbe vooroordeeld persoon eens iets over hem geschre ven werd. De graaf stemde dit toe, indien men hem dan maar niet iets anders liet zeggen dan hij inderdaad gesproken had, welke opmerking de Engelschman in zijn zak kon steken. Vr. Zijt gij van plan, Msgr, in uwe tegenwoor dige positie naar Frankrijk terug te keeren? Antw. Ik geloof het niet. Ik kan niet voortdu rend incognito leven. Evenmin is het mij moge lijk, daar als eenvoudig burger te leven. De prinsen van Orleans kunnen dat doen, hoewel nog niet geheel en al. Zij drijven de zaak mis schien wel wat te ver. Wat mij betreft, ik heb zelfs niettegenstaande mijne liefde voor Frank rijk geen rechj, mijne neiging op te volgen en met het beginsel, dat ik vertegenwoordig, eene transactie aan te gaan. Vr. Men gebruikt als een sterk argument tegen uwe troonsbestijging, Msgr., dat gij zoudt trach ten, zekere leenheerlijke rechten en afzonderlijke kasten weder in te voeren, en vooral aan de geestelijkheid hare oude macht en rijkdom terug te geven? Antw. Dat is lastertaal. Ik streef er naar, de monarch van eene geheele natie, niet van eenige bevoorrechte klassen te worden. Ik heb steeds met even groot genoegen arbeiders, kooplieden, daglooners en edellieden bij mij ontvangen. Ik kan der natie geen van de voorrechten ontne men, die zij verworven heeft. Ik respecteer de vrijheid des gewetens en der geloofsbelijdenis. Ik zou nooit een gekroonde, priester zijn, maar ik ben een afstammeling van den heiligen Lo- dewijk, en het is noch mijn wensch, bij iedere schrede op mijn weg aan deze daadzaak te her inneren, noch haar geheel te vergeten. Vr. Het is, Msgr., in Frankrijk de algemeene overtuiging, dat het uwe eerste zorg zou zijn, den paus zijne wereldlijke macht terug (egeven, en voor het Vatikaan te doen, wat uw voorva der, de heilige Lodewijk, voor het heilige graf' heelt gedaan P Antw. (met eene zekere plechtigheid). De hei lige vader geeft ons zelf het voorbeeld van vol- komene onderwerping aan de besluiten der Voor zienigheid. Zijne positie is zeer moeilijk, en toch klaagt hij niet. Hij weet dat hij zich op Hem verlaten moet, die machtiger is dan de koningen der aarde. Vr. Zeggen diegenen, die verzekeren, dat gij den graaf van Parijs, wanneer hij tot u kwam, met open armen zoudt ontvangen, de waarheid? Antw. Voorzeker; het wordt tijd, dat de Voor zienigheid aan dit alles ecu eind maakt. Boven dien is de graaf hier reeds sedert lang gewacht geworden. Vr. Maar Msgr., uwe vrienden hebben kort geleden een programma Onderteekend, dat eenige van uwe sterkste overtuigingen geheel onaange roerd laat en idéën en neigingen inhoudt, die gij tot nu toe niet hebt voorgestaan, en waaraan gij ook waarschijnlijk niet onbediugd uwe goedkeu ring hecht? Antw. (met warmte). Maar ik heb met dat alles niets te maken. Mijnen vrienden staat het vrij, te handelen zooals zij gehandeld hebben, en met volkomen vrijheid hunne gedachten kenbaar te maken. Dat is een recht, dat mij nooit in den zin is gekomen, hun te betwisten. Maar nogmaals, ik heb met dat alles niets te makeu. Ziehier eenige van de vragen en antwoorden, tusschen den correspondent en den pretendent gewisseld. Of de examinandus voldoende heeft gerepliceerd mogen onze lezers zelf beoordeelen. Wat ons betreft, wij zouden hem met genoegen een eersten graad voor zijne mooie beginselen willen toekennen, indien hij zich slechts verbond, levenslang buiten de praktijk te zullen blijven. In de kamer van afgevaardigden heeft bij de voortzetting der beraadslagingen over het budget van justitie een incident plaats gehad, dat men in Versailles als een gewone gebeurtenis zou voorbijgaan, maar in Brussel en andere landen tot de bijzonderheden behoort. De heer Bara en Rey- naart nl. hebben elkander uitgescholden. De twist werd veroorzaakt doordat Cornesse, minister van justitie onder het ministerie d'Anethan, zich verdedigde tegen beschuldigingen, door den heer Bara op hem in de betrekking uitgebracht. De heer Reyuaart mengde zich, natuurlijk aan den kant van Cornesse, in het débat, door op zijne beurt aan Bara hatelijkheden toe te voe- -iu over zijne handelingen als minister van jus- je in het kabinet Frère-Orban. Met name er Reynard hevig uit over de pressie, die Bara ,u hebben uitgeoefend op het proces der brand- ichters te Saint-Genois en op de partijdigheid ir rechters in dezen, terwijl Bara juist den heer trnesse verweet, den in dit proces veroordeelden Poorter wegens politieke redenen gratie te lbben verleend. Te vergeefs werd door Bara c minister van justitie gesommeerd, de rech- trlijke macht tegen de beschuldigingen van den her Reynaart te verdedigen. De twist duurde vort, totdat Reynaart zijn tegenstander beschul- </de, schandelijkheden (turpitudes) te hebben tgaan, waarop dadelijk een „gij liegt" van den angevallene volgde. Na eenige pourparler's tusschen den president e de twee kibbelaars, werd het woord turpi- tdes door Reyuaart teruggenomen, en Bara h de orde geroepen, daar hij weigerde de woor- dn „gij liegt" in te trekken, indien niet Rey- nart ook de valsche beweringen over zijn ou risterieel beleid terug nam. Dit incident vulde de geheele zitting. En de vrtegenwoordigers gingen in een opgewonden testand naar huis, en België was dien dag we- dr een énorme schrede vooruitgegaan in zijn welvaart, rijkdom, ontwikkeling, kortom in alle blangen, die zijne afgevaardigden voor hem te bhartigen hebben. teleghammen. Langevaart, binnen het dorp Rijnsburg, bekend onder de gemeente Rijnsburg, Sectie B, N°. 211 en 215; kooper C. Brussée, Rijnsburg, (1100. N°. 3. Een partij extra best wei- en hooiland in den Oostbroekpolder onder de gemeente Soe- terwoude, Sectie C, N°. 613, 615 en 912; kooper Simon Hogeveeu, Soeterwoude, 8900. N". 1. Een huis en erf aan de Oostzijde van de Nieuwe Volmolengracht alhier, Wijk V, N°. 606 A, Sectie B, N°. 1126; kooper J. van der Tas ƒ815. N°. 5. Een huis en strookje erf daarachter, onder de gemeente Soeterwoude, aan het Schelpenpad builen de voormalige Koepoort, geteekend letter F. N°. 68; kooper L. P. van der Zon, Soeter woude, 600. Londen, 29 Februari. In het Lagerhuis beeft di lieer Grant Duff, in autwoord aan den heer fiirke, verklaard, dat de executies der Kookas paats gehad hebben buiten weten van den Gouverneur generaal. Per telegraaf is bevel gege- vin met de summiere executies op te houden. De beer Gladstone zeide, in antwoord aan den hier Disraëli, dat het antwoord van de Regeering dir Vereenigde Staten onderweg, maar de dag van airkomst onzeker is. Rome, 29 Februari. Op eene vergadering van asndeelhouders in de Nationale Bank i3 aange nomen het voorstel tot vermeerdering van het kapitaal der Bank met of zelfs zonder de ver meerdering der circuleerende bankbiljetten. Bovendien is aangenomen de conversie der Nationale leening, die geheel voor risico der Baak zal geschieden, met eene daaraan geëvenre- digie vergoeding. Nog is aangenomen de goed keuring der wijziging van de statuten. Berlijn, 29 Februari. De\Reichs-Anzeiger behelst een wet, betreffende de vergrooting van de vestingen Metz en Straatsburg en beperkingen van den grondeigendom in den omtrek der vestin gen in Elzas—Lotharingen. Hetzelfde blad behelst tevens een wet, waarbij de aanstelling wordt geregeld van bijzondere commissarissen, aan wie het beheer over enkele gemeenten in Elzas Lotharingen wordt opgedragen. Bij de heden gehouden vergadering van den gemeenteraad ter verkiezing van een opper burgemeester, heeft de waarnemende opper-burge meester Winter (uit Dantzig) verklaard, dat hij geen benoeming zal aannemen. De verkiezing is daarop vier weken uitgesteld. Naar men verneemt heeft de Regeering omtrent de tot nog toe niet toegestane dispensatie van ouderwijs in den godsdienst op de gymnasiën, besloten, dat die dispensatie mag verleend worden ingeval voldoend onderwijs in den godsdienst op andere wijze wordt gegeven. Het Huis van Afgevaardigden heeft de begroo ting van Binnenlandsche Zaken eenstemmig aan genomen. Versailles, 28 Februari. Het gerucht eener aanstaande leeniug heeft op de beurs invloed gehad; het is echter onwaarschijnlijk, dat het ontwerp der leeDing spoedig zal worden aange boden. Men verzekert, dat eeue toenadering merkbaar is tusschen Thiers en het rechter-centrum. De Kamer heeft met 561 tegen 54 stemmen de verhoogiDg der tarieven op de tabak aange nomen. Bucharest, 29 Februari. De zitting der Kamer is tot 27 Maart verlengd. Verscheidene afgevaardigden zijn van plan, voor te stellen, het Rumeeosche spoorwegnet met het Ruugaarsche te verbinden. Weenen, 29 Februari. Volgens de N. Freie Preste heeft de commissie van het Heerenhuis zich met alle stemmen op twee na voor de nood- kieswet verklaard. Bern, 29 Februari. Do Nationale Raad heeft zich met het besluit van den Stendenraad vercenigd, waarbij het verbod tot oprichting of herstelling van kloosters verworpen werd. Berlijn, 29 Februari. Gisterenmorgen hebben v. Aruim en Pouyer-Querlier eeue additioneele conventie geteekend, waarbij omtrent de betaling van het vierde halve milliard zoo geregeld wordt, dat zij tegen een disconto van vijl' percent, van Duitschlauds zijde, op 6 Maart geschieden zal. In den bondsraad deelde de president mede, dat in do volgende rijksdagszitting de ontwerpen over bierbelastiug, de ambtenaren en de pers zullen ingediend worden. Ten behoeve van de deelneming der Duitsche industrie aan de tentoonstelling te Weenen, is 5U0,0(J0 thaler uitgetrokken. Brussel, 1 Maart. De Courier de Bruxelles, een ultramontaansch orgaan, deelt een adres aan den graaf van Chambord mede, waarin tegen hetgeen te Antwerpen gebeurd is, wordt geprotesteerd. Het blad nuodigt het publiek tot onderteekening Londen, I Maart. Er is een persoon gearres teerd, die een aanslag op het leven van koningin Victoria in den zin had. Zijn naam is O'Counor. Het pistool, dat men bij hein gevonden heeft, was niet geladen, van oude instructie en stuk. GETEILDE PERCEELEN. Gehouden verkooping aan den Burg alhier op heden 1 Maart 1872, ten overstaan van den Notaris Mr. H. Obrcen. N°. 1. Een heerenhuis met erf en tuin, gelegen in de Kerkstraat, onder de gemeente Leiderdorp, ge teekend N°. 139, Sectie A, N°. 1918; kooper E. Zirkzee q.q. ƒ2990. N°. 2. Een huis, erf eu tuin gelegen, aan de Beohtszaken. In de hedeq gehouden zitting der correctioneele rechtbank alhier van Vrijdag 1 Maart 1872 zijn veroordeeld C. G. te Leiden, wegens bedelarij, tot eene gev. van éen dag. F. E. te Leiden, wegens mishan deling, tot eene cell. gev. van 3 m., geldb. 8 of subsid 1 d. cell. gev. F. de B. te Bodegraven, wegens hoon, tot eenegelb. 1 of subsid 1 d. gev. G. v. d. M. en C. S. beiden te Voorhout, wegens diefstal, de eerste tot eene gev.'van 3 en de tweede tot 2 m. J. M., H. R., D. B. en J. v. D. allen te Leimuiden, vrijgesproken, wegens luidruchtig straatgezang en rustverstorende bewegingen. Gemeenteraad. Zitting van heden. Geopend te 2 uren. Voorzitter, de heer Burgemeester. De waarnemende Secretaris, de heer Hubrecht leest de notulen voor van het behandelde in de vorige zitting, die daarop worden goedgekeurd. De heer Everts heeft kennis gegeven verhinderd te zijn de vergadering bij te wonen. Thans wordt overgegaan tot de beëediging en iu- Btallatie van den nieuwbenoemden Secretaris, Mr. E. Kist. De heer Kist wordt de vergadering binnengeleid en leg! in handen van den Voorzitter de gevorderde eeden af. De Voorzitter heet hem daarop hartelijk welkom en hoopt dat hij met denzelfden onverdroten ijver zijne betrekking zal waarnemen als zijn voorganger, waarvan zijne volbrachte studiën en administratieve betrekkingen reeds den waarborg opleveren. De heer Kist betuigt den Voorzitter en den Raad zijn dank en hoopt het in hem gestelde vertrouwen waardig te maken. Hierna neemt de Secretaris zitting. Aan de orde is: 1*. de benoeming van eene Vrouwe- Regentesse van. het H. Geest ot Arme Wees- en Kinderhuis. Daartoe wordt benoemd Mevr. de Wed. G. H. Eabius—Ledeboer met 16 van de 20 stemmen (4 blanco). 2°. de benoeming van: a. een lsten hulponderwijzer der 3de klasse aan de openbare lagere school n°. 1 voor minvermogenden. Daartoe wordt benoemd J. Jter Tholen met 17 van de 20 stemmen. b. een lsten hulponderwijzer der 3de klasse aan de openbare lagere school n°. 2 voor minvermogenden. Daartoe wordt benoemd J. J. Cuijle met 18 van de 20 stemmen. 3°. Voordracht tot continuatie der opdracht aan Dr. J. C. Drabbe, van de levering van het gedrukt verslag der handelingen van den Gemeenteraad. De heer Veefkind vraagt of de heer Drabbe bo vendien nog 200 geniet voor do publiceering van stukken. De Voorzitter antwoordt bevestigend. De heer Buys meent dat wij nu staan voor een fait accompli. De continuatie is toch reeds met den dag van heden ingegaan. Maar daarover zal hij ver der niet spreken en hij zal ook niet ontkennen de voortreffelijke wijze waarop de heer Drabbe zich van zijne taak heeft gekweten, terwijl de som van ƒ650 op zich zelf niet zoo aanzienlijk is. De eenige vraag is of de gemeente kan verantwoorden 150 uit te1 geven, wanneer er mogelijkheid bestaat dezelfde dienst voor een minder bedrag te kunnen erlangen. Daar omtrent bestaat geen zekerheid, omdat geen openbare inschrijving beeft plaats gehad. Hij stelt derhalve voor de continuatie nog slechts voor dit jaar, tot-31 December aan den heer Drabbe te verleenen en B. en Ws. te machtigen voor dien tijd een onderzoek in te stellen op welke voorwaarden anderen die dienst zullen willen verrichten. De Voorzitter heeft daar niets tegen maar geeft hoofdzakelijk te kennen dat op de publiciteit aan deze voordracht gegeven, zich niemand ter concurren tie heeft aangemeld. De heer Buys merkt op dat daartoe de tijd te kort was omdat eerst eergisterenavond de voordracht 'is rondgezonden. De Voorzitter wijst op de bekendheid dat de tegenwoordige levering met dit jaar kwam te expi- reeron en zich toch niemand ter concurrentie heeft De heer de Fremery ondersteunt het aangevoerde door den Voorzitter onder opmerking dat thans het verslag in alle opzichten verbeterd is, maar er geen zekerheid bestaat dat bij mindere inschrijving dit even voldoende zal zijn. De beer Buys merkt nog alleen op dat de leden eergisteren eerst de voordracht ontvangen hebben, zoodat men een dag tijdruimte niet a's een voldoende publiciteit kan beschouwen. De heer de Fremery blijft zijn gevoelen hand haven. Het voorstel van den heer Buys wordt daarna verworpen met 16 tegen 5 stemmen. Voor, de heerenBuys, Eigeinan, Hartevelt, Dries- sen en Veefkind. De voordracht van B. en Ws. tot inwilliging van '1 verzoek is hierop aangenomen met 17 tegen 4 stemmen. Tegen, de heeren: Buys, Eigeman, Hartevelt en Veefkind, 4*. Drie staten van af- en overschrijving op de begrooting van 1871 en van 1872. Zonder discussie goedgekeurd. 5°. Voordracht tot gunning der aanneming van do brug over den Ouden Rijn, bij de Heerengracbt. Na korte woordenwisseling aangenomen. Daarna is de vergadering gescheiden. TAFELBESCHtJIT uit da Besohuit-, Kleingoed- en Broodfabriek van P. C. NICOLA) Donkersteeg.

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 3