01 De Dortsche Courant meldt van Woensdag: De graaf van Chatnbord, na hedenmorgen te zeven uren de mis te hebben bijgewoond, heeft later op den dag, in gezelschap van drie heeren van zijn gevolg, eene wandeling door de stad gemaakt en o. a. het museum en de groote kerk bezich tigd. Van de boot van den Grand Central Beige, hedennamiddog te halftwee van Moerdijk aange komen, zijn onderscheidene personen, waaronder enkele paters Jezuïten afgestapt en hebben bij den graaf bezoeken afgelegd. Hedenavond zijn de meesten, zoo niet allen, weer vertrokken. Haar men verzekert, hebben ook enkele particulieren zich gisteren reeds aangemeld om audiëntie. De graaf schijnt hedennacht nog hier te zullen ver toeven, maar is, naar men verneemt, voornemens morgen de stad te verlaten, en zich naar Amster dam te begeven. Naar men met zekerheid verneemt, moet er plan bestaan om te Willemsdorp, aan de zijde der brug te Moerdijk, een haven aan te leggen, hetgeen zeer gemakkelijk zal kunnen geschieden, vermits de voor den bruggebouw daargestelde afdammingen nog aanwezig zijn, zoodat hier enkel aan uitdiepen te denken valt. Er doen zioh alreeds speculanten voor de even tueel daar te bouweu pakhuizen voor. (N. A. Cl.) De gemeenteraad van Dordrecht heeft dezer dagen besloten tot het aanleggen van verschil lende werken in het belang van den gezond heidstoestand en tot afscheiding van het water schap der gemeente van dat van den Vierpolder. De gezamenlijke kosten zijn geraatirl'd op ƒ320,000. Evenwel zullen niet alle werken dadelijk worden uitgevoerd. Daarvoor en tot het exploiteeren van het Liernur-stelsel, zullen maatregelen genomen moeten worden tot vermeerdering der gemeente inkomsten. Bij de internationale Tentoonstelling, die van wege de Hollandsche Maatschappij van Landbouw in September e. k. in de residentie zal worden gehouden, zal ook een afdeeliug Dieren bescher ming" worden opgenomen. Onder deze rubriek worden prijzen uitgeloofd voor die voorwerpen, welke het best kunneu meewerken om onmen- scbelijke behandeling van dieren te voorkomen, en in het algemeen voor de bescherming van die ren van belang zijn. Zoo zijn o. a. medailles uit geloofd voor de doelmatigste wagens tot paarden- en veevervoer, voor het lichtste en doelmatigste span ploegtuigen eu wageutuigen, voor het doel matigste beslag voor paarden en ezels, voor de beste verhandeling over hoef- en ijsbeslag van paaiucu ou cx-cio, *001 ae aoetmatigsie hoofdstel len, halster, trensen, dekkleeden en voerzakken voor de beste en voor het algemeen meest bevat telijke verhandeling over het slachten van hoorn vee, paarden en andere dieren, voor de beste verhandeling over het nut van insectenetende vogels, voor den doelmatigsteu muilband voor honden enz. Al die prijzen zijn uitgeloofd door de Vereeoiging tot bescherming van dieren daar ter stede. De voorwerpen tot deze afdeeling behoorende, moeten vóór of op Dinsdag den 17den September 1862 des middags te 12 uren aan het Locaal der Tentoonstelling aangekomen zijn. Later aanko mende, worden zij niet ter mededinging aange nomen. De beoordeeling geschiedt op Donderdag den 19den en zoo noodig op Vrijdag den 20sten Sep tember 1872, door eene Commissie daartoe door de Vereeniging tot bescherming van dieren te 's-Gravenhage uit te noodigen. In de 41ste algemeene vergadering van de Vereeniging van en voor Nederlandsche lndustrieelen, welke Woensdag 6 Maart a. s. zal worden ge houden, zullen dc volgende punten worden be handeld: 1°. driemaandelijksch verslag van den secretaris; 2®. rekening en verantwoording vau den penningmeester, dienstjaar 187172; 8°. rap port der commissie voor de begrooting 187273; 4°. de wetsvoordracht op de naamlooze vennoot- schapppen5°. de enquête over den ijk enz. van gasmeters; 6*. arbeidsloooeu. Aan den raad der gemeente Zwolle is een verzoekschrift ingediend door het comité voor den aanleg van een spoorweg van Zwolle naar Almelo, daartoe strekkende, dat de gemeente hare deelneming voor f 500,000, in het maat schappelijk kapitaal der onderneming, verandere in eene deelneming voor gelijk bedrag in eene leening van f 1,600,000, uit te geven in vier per cents prioriteits-obligatiën, als eerste hypotheek op den weg en de werken gevestigd. Het provinciaal gerechtshof te Amsterdam, heeft Dinsdag Daniël Hendrik Wijsmuller Jr., vroeger directeur der maatschappij „Mutua Confidents", laatst commissionair, schuldig verklaard aan al de hem ten laste gelegde feiten en derhalve aan 16 valschheden in geschriften van koophandel eu het 13 maal desbewust gebruik maken van die valsche geschriften. Het hof heeft inet betrekking tot het beweren van den beschuldigde, dat hij tot het plegen dier handelingen is gebracht door het in handen val len van woekeraars, overwogen dat uit de ter terechtzitting afgelegde verklaringen der getuigen J. J. Holtzwarth en N. S. van Minden gebleken is, dat van beschuldigde buitensporig hooge in teressen zijn gevorderd van gelden, hem ver strekt. Het hof heeft evenwel in die gebleken omstandigheid geen aanleiding gevonden tot toe passing van verzachtende omstandigheden voor den beschuldigde, en hem veroordeeld tot een tuchthuisstraf van vijf jaren en 29 geldboeten ad f 50. Men verneemt nader, dat het gerucht omtrent de terugvinding van den sinds 19 Februari jl. vermisten jongeling, zich niet heeft bevestigd. De vader had zich op dat gerucht naar Rotter dam begeven, maar te vergeefs, hij heeft den jongeling daar niet ontdekt. Men blijft alzoo zijn opsporing voortzetten. De Union, tijdschrift, voor het assurantiewezen, hetwelk te Weenen geregeld verschijnt, deelt in zijn nommer van 18 dezer, onder de rubriek Statistieke opgaven, ia allen ernst het volgende fraaie bericht mede: „In Nederland is een schip, hetwelk thans nog zeereizen doet en gebouwd is in 1568, toen de Prins van Oranje tegen Philips II van Spanje in oorlog was. Tijdens de Hollanders zich tot Water geuzen organiseerden en als zeeroovers een roem inoogstten, die de geheele wereld in verbazing bracht, zeilde dat schip naar Indië. Dit Neder- landsch schip heet Commissaris des Konings van der Heim. In October 1864, das toen het reeds 296 jaren oud was, is het op reis van Batavia naar Nederland de Kaap de Goede Hoop gepasseerd. Het zou voor de zeeassurantie-maatschappij onge twijfeld voordeelig zijn, als er meer zulke schepen waren." [De Commissaris des Konings van der Heim werd gebouwd in 1866 en is in 1865 in Nederlandsch Indië gestrand en wrak geworden.] Bij het classicaal bestuur van Groningen is eene aanklacht ingediend, door een predikant uit diezelfde classis, tegen Jhr. L. de Geer, theol. doet. en predikant te Groningen, ter zake dat door dezen op Zondag den llden Februari jl. de predikbeurt in de vooriniddag-godsdienstoefe- Oxford broeders, waarvan de een 100 pond 6t. 'sjaars meer te verteren heeft dan de ander. Nog eene oorzaak van verwijdering einde lijk is de onafhankelijkheid der kinderen een zoon of dochter kunnen trouwen zonder auto risatie van de ouders en maken dikwijls van dit recht gebruik: vandaar oneenigheden die het geheele leven duren. Intusschen weet de vader dat zijn kind hem kan ontsnappen en zich op de gevoeligste plaats tegen zijn wensch verzetten. Meestal zegt hij„hij heeft er het recht toe, de gevolgen zijn voor zijne rekening." Velen redeneeren op die wijze en laten, vooral als zij veel kinderen hebben, het geheel aan het goedvinden van dezen over wat het huwelijk aan gaat, de meisjes moeten iemand trachten te vin- den, dat is haar zaak, evenals voor de jongens om in hun onderhoud te voorzien. Welk een verschil met ons huiselijk leven, waar de ouders geheel en zonder voorbehoud voor hunne kinde. r cn zorgen, waar de oudsten, de jongsten, broeders en zusters gelijke rechten hebben, en zelfs met hunne ouders bijna op gelijken voet verkeeren, waar de vertrouwelijkheid zoo volkomen is, waar men het natuurlijk vindt zich ten allen tijde door zijne vragen en raadgevingen met elkanders ge dachten, gevoelens en handelingen in te laten, waar men niets voor zich houdt, waar ieders ge moed door duizenden gedachten voor de nieuws gierigheid en de sympathie van de zijnen ge opend is. De Engelschen staan er verbaasd over. S bewondert te dien opzichte onze gezelligheid, ons goede karakter: hij heeft dikwijls in Prankrijk gezien dat twee of drie gezinnen zes maanden builen doorbrachten onder éen dak en aan dozelfde tafel, somtijds het geheele jaar, beurtelings buiten eD in de stad, nu eens twee getrouwde broeders, dan weer de ouders met hun schoonzoon en dochter of met hun zoon en schoondochter; dit behoort in Engeland tot de zeldzaamheden. De verschillende karakters zouden in botsing komenj ieder gezin moet zijne onafhankelijkheid bezitten, evenzeer als zijne afzonderlijke woning. Wij kun nen allen in gemeenschap levenzij scheiden zich af, verschansen zich, al wonen zij bijeen; het ik {self) is te machtigieder heeft als het ware een hoekje voor zich, waarvan hij den toegang verbiedt, zelfs aan broeder, vader, zuster of moeder; daartoe te willen doordringen zou onbescheiden zijn, niemand mag dat dan alleen misschien de beminde, de man, de vrouw, aan wie men zich levenslang verbindt. Wordt vervolgd.) ning in de Der-A-kerk zou zijn afgestaan ge weest aan iemand, die het radicaal daartoe miste of wel zou hebben verloren. Men schrijft ons, dat bij de feestelijkheden in den Briel op 1 April, daar waarschijnlijk twee of drie monitors tot opluistering zullen aanwe zig zijn, waartoe de daartoe aaogewezeu marine vaartuigen met half Maart reeds te Hellevoet- sluis zouden bijeenkomen. UlrD.) Over den oorlog zijn in den laatsten tijd zoo vele boeken verschenen, dat wij met ingenomen heid het prospectus zien verschijnen van eene met platen en kaarten versierde uitgave, welke bij de beeren J. van Egmond Jr. en J. Heuvelink het licht zal zien en die aan de werken des vre- des zal zijn gewijd. De Beulenwerken van omen tijd is het boek geti teld, dat, in populairen stijl, ons eene uitvoerige schets geeft van het zevental grootsche onderne mingen welke in de laatste jaren zijn voltooid of hare voltooiing naderen: de spoorwegtunnel tusschen Frankrijk en Italië, het Suez-kanaal, de Pacific-spoorweg, de spoorwegbrug te Kuilen burg, de spoorwegbrug over het Hollandsch Diep, het Noordzee-kanaal en den Trans-Atlaotischen telegraafkabel. 't Is waar, men heeft reeds veel er over ge lezen, naarmate de werkzaamheden vorderden, maar eene beschrijving, die een volkomen denk beeld geeft van het geheel, bestond van de meeste tot hiertoe niet. Nogtans verdienen die reuzen werken van omen tijd zulk eene beschrijving ten volle, en ineer nog dan de veldslagen en krijgs- tooneelen, waarmede wij in de laatste jaren overvoerd werden. Ofschoon wij van het boek zelf nog slechts het prospectus zagen, geeft de naam van den bewerker, den heer M. A. Sipman, ons de zekerheid dat men een onderhoudend en met consciëntie geschreven werk verwachten mag, dat ten volle de belangstelling van het publiek verdient. (Arnh. Ct.) Bij uitersten wil van 13 April 1871 heeft wij len Mr. Charles Ambrose Lorenz, advocaat bij het gerechtshof te Colombo (Ceylon), eenige H. S. S. van den geleerden Van der Keessel aan de bibliotheek der hoogeschool te Utrecht ver maakt. Onze juristen zullen zich den naam van Mr. Lorenz herinneren, den verdieustelijken ver taler van Van der Keessels op het eiland Cey lon nog heden zeer gewaardeerde Theses. Select Theses on the Laws of Holland and Zeeland, Cape Town Londen 1868, 2 uitg.) (t/. D.) De Lithogratënvereenigiug Veredeling, Oefening en Toekomst te Amsterdam, kau het met hare internationale sympathieën niet overeenbrengen op 1 April deel te nemen aan de nationale feest viering. Zij meent dat het doel van het Internatio nale Werkliedenverbond, waarvan zij een afdee ling uitmaakt, in gevaar zal gebracht worden door een nationaal feest. Omtrent de plaats gehad hebbende verwonding te Helder deelt de H. en Nd. Ct. het volgende mede Zekere J. H., koopinau in eieren en vogels, van Wieringen, heeft jl. Zaterdag-avond, tusschen acht en negen uren, een poging tot moord ge pleegd. In een kofliehuis zittende, heeft hij een pistool gelost op een persoon die hem nagenoeg vreemd was en hem na eene onbeduidende woordenwisseling had toegevoegd „snippenschie ter." Hierover verbolgen, haalt J. H. een pistool uit den zak, geladen met ganzenhagel, schiet het af en treft gedeeltelijk den persoon die hem dat woord toevoegde in het linkeroog en hoofd. Na het bedrijven der misdaad ontvlucht J. H., loopt de haven op en scheen zich te willen verdrinken; gelukkig weet men liern te pakken. Aan de politie overgeleverd, gaf hij zijn spijt te kennen den bewusteu persoon (een sjouwerman) niet doodelijk getroffen te hebben. Sedert geruimen tijd had men opgemerkt, dat de man in zijn verstandelijke vermogens gekrenkt was. In 's Rijks marine-hospitaal werd de aangeval lene verbonden en zal spoedig van de bekomene wonden genezen zijn. Wij vernemen dat door assuradeuren op een lading petroleum te Rotterdam aangebracht per het Noordsche barkschip Frisk, aan den gezag voerder S. Svendsen en zijne equipage, eene gra tificatie is toegekend voor hun lofwaardig gedrag, betoond op hunne reis van Philadelphia naar Rotterdam, zijnde het schip vier dagen na het verlaten dier haven door zwaar stormweder be- loopen, waardoor een groot gedeelte der verschan sing wegsloeg en het bovenschip zoodanig opende, dat men meer dan dertien voet water in het schip kreeg. Desniettegenstaande slaagde men er in, een en ander zoodanig te voorzien, dat het schip zonder eene noodhaven aan te doen, de reis naar Rotterdam heeft voortgezet. (N. R. C.) taal aan de Koninklijke Militaire Academie Breda, is met den lsten Mei bij het departene van oorlog gedetacheerd. De 1ste luitenant der infanterie op non-ac viteit, van Gorkum, is weder bij het 7de re» activeit gesteld. Kapitein Wilkens, van het 2de regiment r; tingartillerie, is bij het korps pontonniers ove geplaatst. Blijkens bij de Regeering ontvangen beri. van het Oostenrijksche Gouvernement, zal in herfst dezes jaars het derde internationale C, gres voor zijdeteelt te Rovereto, in Oostent worden gehouden. De dag, waarop het Congres zal aanvang: zal minstens twee maanden te voren word/ bekend gemaakt. Zij, die aan het Congres wenschen deel te men, kunnen zich in den loop der maand Au tus aanmelden „af Comilato ordinatore del Conp. bacologico.'' Dat comité belast zich met de zorg vooit( hoorlijke huisvesting. cgnci De officieele taal van het Congres is deltlKi's-f aansche. Het is echter geoorloofd, zich vsv, je f Fransche of Hoogduitsche taal te bedienen. „end' ren in puntei (Gerec A. B( De ei: ■n d te ve die it in di mink een 1 daan vroet stuk! reebt appe- van de ei 500C peijD' eu c Adv.- concl Bij Koninklijk besluit van 28 Februari 's Konings Commissaris in de provincie Utre gemachtigd tot bijeenroeping van de Staten dl provincie in buitengewone vergadering, op Maart e. k., ter verkiezing van een lid vooi Eerste Kamer der Stateu-Generaal, in de plaP van Mr. J. K. baron van Goltstein, overledec De generaal-majoor M. D. graaf van Limit Stirum, maakt, overeenkomstig de aaukondi| in de Staatscourant van den 19den Augustus bekend, dat bij hem is ontvangen tor, het opr. ten van een monument ter eere der gesneuveld in de Citadel van Antwerpen in December lt door tusschenkomst van den heer J. H. L. Vai van 's-Gravenpolder, burgemeester van Wis kerke, als vervolg op de gift van 1 November on^f bijdragen uit deze plaats, als: van den heerJ a*a Kallewaard f 1, en van den heer J. de Ltl 9teui 0,50, te zamen f 1.50. H®' De Minister van Financiën vestigt de aanda: der belanghebbenden op de gelegenheid tot iti zending van brieven, gedrukte stukken en mo: sters van koopwaren naar Nederlandsch Iodi; door middel van het stoomschip Conrad van dt maatschappij Nederland, waarvan het vertrek oili het Nieuwediep is bepaald op deu zosten IxkA aanstaande. De brievenen verdere stukken^ welke men mt deze gelegenheid wenscht te verzenden moete: voorzien zijn van eene aanwijzing op het adrt waaruit van dat verlangen blijkt. De kapitein der infanterie van Tiirenhout, ou derwijzer in de Nederlandsche en Hoogduitsche Z. M. heeft Jhr. Mr. K. W. P. F. Gericke re Herwijnen benoemd tot attaché bij het Nedij landsche corps diplomatique. BINNENLAIYD. 's-Gravenhaqk, 27 Februari. In de heden ge houden zitting van den gemeenteraad alhie: is 1 na eenige beraadslaging over het voorstel tot eest veranderde inrichting van het Plein 1813 (waste; het gedenkteeken aan de herwonnen onafhsi kelijkheid) met 16 tegen 14 stemmen beslott: zich te vereenigen met dat gedeelte van ht voorstel, waarbij van de verschillende denkbei den, die door de commissie van fabricage i( verdere verfraaiing van gemeld plein waren m gegeven, is voorgedragen om voorshands het m nument te doen omgeven door een breed vei hoogd voetpad en het plein overigens doeltnai te bestraten; zullende dat plan vrijheid late om, zoo dat wenschelijk wordt geacht, later: den meest verkieslijken vorm fonteinen aan brengen. Het aanleggen van plantsoen werd o' het algemeen geoordeeld niet in harmonie zijn met het monument, als wordende daard het gezicht op het gedenkteeken grootendre benomen. Tot veel beraadslagingen gaf aanleiding «J voorstel betrekkelijk de gronden voor de walt' leiding, waarbij mededeeling gedaan werd de bijzondere welwillendheid van den Miuisni van Financiën, om de zaak in het belang dl gemeeüte zooveel doenlijk bevorderlijk te zi,I en dat in dien geest de vereischte wetsvoordrac j zal worden gedaan. De verschillende voorwaarde: tot gemeld voorstel betrekkelijk, werden door ec'. der leden hoogst bezwarend, doch door de ovel groote meerderheid integendeel voordeelig geschil Het voorstel is ten slotte met 29 stemmen 1 aangenomen. 's-Gravenhage, 28 Februari. De leden der '-sGrs-1 venhaagsche afdeeliug van het Nederlandse!': I Schoolverbond zijn op Zaterdag a. s., 2 Maart ter vergadering bijeeugeroepen. Het jaarlijkse!' I verslag van het Bestuur over 1871, de rekeninSl en verantwoording van den penningmeester overI 1871 en de voorziening in de jaarlijksche vacaiu- ■lii Ivt lal te 1 zi n b: g' t( t<

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 2