N°. 3697. Dinsdag 27 Februari. I SI ^alerdag~avond is in het Utrechtsche Veer bij 5> g/ulhst doorvaren van een turfpraam een jongen 8 Ba. alleen omen £R ij imede I id 4 LËIDSCn Ao. 1872. DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden per 3 maandenfk 3.00. Franco per post.....3.85 Afzonderlijke Nommers9 0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zen- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVKRTENTIKN Voor iederen regel0.15. Groolere letters naar de plaatsruimte die zij beslaan. STAD 8-BE RICH TEN. ibleven h HER-IJE. •BURGEMEESTER ÏN WETHOUDERS van IUPJEjN, 'Gezien bet besluit van Gedeputeerde Staten der iovincie Zuid-Holland, van den 9den Januarij 11., 11 Provinciaalblad n°. 3), houdende bepaling vap de tijdstippen van den her-ijk der maten en ge- wigten in de verschillende gemeenten in deze pro vincie, voor het jaar 1872; ^Herinneren den ingezetenen dezer gemeente hunne verpligting, overeenkomstig art. 15, lett. a, der Wet van den 7den Ajpril 1869 (Staatsblad n°. 57), tot het dóen her-ijken van alle reeds in gebruik zijnde maten, gefcvigten en weegwerktuigen, onder mededeeling dat daartoe door den ijker zitting wordt gehouden in het lokaal van den ijk, op de Aalmarktnaast de Gemeente- Apotheeken wel: voor wijk VI, op 27, 28, 29 Eebruarij en 1 Maart, telken dage van des morgens 9 tot des namiddags 3 uren; Bitfdelijk wordt ter kennis van de belanghebbenden gebragt, dat volgens besluit van den Minister van Staat en van Binuenlandsche Zaken, van den 6den December 1871, n°. 201 (12de afd.), de letter D, in den gewonen drukvorm, schuin gesteld, bestemd is tot jaarletter zoowel van den ijk als van den her-ijk. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door aanplakking en door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANHELER, Burgemeester, v. PUTTKAMMER, Secretarie. Leiden, 17 Januarij 1872. aeeinii onders «fee, -nèal Letden, 26 Februari. J)e interpellatie van den heer Haffmans heeft tot zeer langdurige en uitvoerige debatten aanleiding gegeven. De interpellant vroeg herhaaldelijk mede- deeling van de redenen tot zijn ontslag, en werd jlersteund dp,or de heeren van Nispen, van der Does leydenrijck. De Minister verklaarde een en ander dat geene politieke redenen voor de niet-her- benoeming aanwezig waren; dat het niet raadzaam was om vertrouwelijke rapporten mede te deelen of, zooals sommige leden verlangden, over te leggen. Hij kon alleen zeggen dat het belang der waarneming van het kantonrechterschap en de regelmatige behan- deling der zaken geleid hebben om den heer Leclercq te benoemen. De heeren van der Linden, Godefroi en van Eek meenden dat de wet op de rechterlijke organisatie den Minister recht gaf om den heer Haffmans niet her te benoemen. De heer van Houten meende dat de Minister geen rapporten, maar de redenen tot het ontslag moest mededeelen. De heer Haffmans heeft ten slotte verklaard geene motie te willen instellen maar constateerde dat de Minister niets te zijnen laste heeft aangevoerd. Hiermede is de interpellatie afgeloopen en de zaak van kapitein Janssen aangevangen. De heer Nierstrasz vindt het ontslag van den heer Janssen volkomen wettig, de heer Sypesteyn laakt zeer de handelingen van den luitenant-adjudant; Keyzer. Morgen te llurenvoort- Wing. zaterdagmiddag omstreeks 6 uren heeft bier een bqitale diefstal p'taats gehad. Een venter in post papier kwam bij den heer Kuyper, sigarenhan- daiaar op de Koepoortsgracht, om zijne waar aan te bie en. Intusschen kwam jufvrouw W. Jeoiut nefer benedeu, legde haar verschuldigde huishuur 4 pl op een bank neer en riep het den heer K. toe. S2%1Ü gipg weer naar boven en de venter nameen T& "f*lte van dat geld weg en ging er mee op t 824 d®11 loop. Het is de politie nog niet mogen ge- lakken den dader te vatten. i J 0. V ®enaai7.td v. E., van de schuit in het water ge- 1. T*Hefu en werd met veel moeite door den knecht Kotni' °P 'het droge gebracht. Gisterenmorgen omstreeks tien uren brak er r6Q' ten felle brand uit in de droogloods van den heer ïsdag 4 Dieben, kleederbleeker, op den Singel even bui- 10 M T00rmal'ge Koepoort, die men door de op tijdige hulp der brandspuit N°. 2 alhier spoedig 3elos' meester was, zoodat de dienst der spuiten der rpotb' cavalerie en infanterie en de dorpsspuit van Soeterwoude onnoodig bleek. De brand schijn t ontstaan te zijn, doordat er kleederen op een der verwarmingspijpen zijn gevallen. De eigenaar der loods moet bij zijne pogingen om te blus- schen ernstige brandwonden hebben bekomen. Zondagmiddag omstreeks 3 uren, had een jon gen het ongeluk om bij het afstappen van een schuit, die in het Levendaai nabij de Kraaierstraat lag, in bet water te geraken. Door spoedig aan gebrachte hulp werd hij gered, en kwam met den sohrik en een nat pak vrij. Gisteren werd eeDe vrouw, die zich naar het spoorwegstation begaf, door een met vaten bier beladen wagen omvergereden, waardoor vrouw en wagen te water geraakten. Door spoedig ver leende hulp werd de vrouw gered en kwam er met eenige lichte kneuzingen af. Hedenmorgen is aan het Utrechtsche Veer alhier, eene dienstbode in het water gevallen, en door spoedig aangebrachte hulp er uit gehaald. Met bijzondere belangstelling verneemt men dat Ds. G. van Gorkom zich bereid verklaard heeft, de voordracht, die onlangs te Amsterdam en te Rotterdam zooveel opgang heeft gemaakt, ook hier te Leiden te houden. Wij behoeven het onderwerp Hilda slechts te noemen, of ieder denkt terstond aan het vermaarde stuk van Constantijn geplaatst in de Gidi van November des vorigen jaars en de eigenaardige sensatie die het tamelijk algemeen in de beschaafde kringen verwekt heeft. Dit laatste kan geen ver wondering baren; want de novelle met hare af wisselende tooneelen is onderhoudend geschreven en boeit door haren schoonen vorm, terwijl de inhoud door de teedere quaestiëu die behandeld worden, juist geschikt is om in dezen tijd groote sympathie te vinden maar desgelijks antipathie. Dit is zekerhet stuk wordt sterk toegejuicht maar ook wedersproken en onder hen die hun oordeel nog willen opschorten, omdat zij in 't onzekere verkeeren omtrent den zin en de stich ting van sommige partijen en zich nog geen reken schap kunnen geven van den totaal-indruk, die de geheele schilderij op hen maakt, zijn er gewis velen, die den wensch koesteren, dat het Dr. van Gorkom gelukken moge de waarheid, die zich ach ter den geheimzinnigen sluier verbergt, aan bet licht te brengen. Hoe dit zij in elk geval wenschen wij hem een talrijk auditorium toe van hoorders, maar niet minder van hoorderessen, zoodat velen in de gelegenheid mogen zijn om te hooren en tegelijk eene philautropische daad te verrichten. De zuivere opbrengst is namelijk door den redenaar grootmoedig bestemd om een financieelen steun te geven aan de hier gevestigde Kweek school voor bewaarschoolhouderessen, waarvan het aantal kweekeiingen, meereudeels Leidsche jonge- dochters, gestadig toeneemt. Naar gelang echter van dezen bloei heeft zij te meer te kampen tegen de bezwaren en gevaren aan haar jeugdig bestaan verbonden. Blijft zij intusschen eene hoogst be langrijke inrichting voor de opvoeding en ont wikkeling der kinderen van ons volk, waarvan onze stad op hare goed georganiseerde bewaar scholen door een beter personeel van onderwij zeressen de eerste vruchten plukt, dan verdient zij in haren strijd om het leven ook krachtig en eendrachtig door onze burgerij gesteund te worden. De Leidsche Vereeniging tot bevordering van geregeld schoolbezoek hield Vrijdag den 23sten Februari hare jaarlijksche algemeene vergadering in de Stadsgehoorzaal. Het verslag van den toestand der vereeniging gaf aanleiding tot belangrijke diseussiën. Naar aanleiding van eene mededeeliDg over hetgeen in onze stad reeds gedaan wordt om aan de arbeidsters op fabrieken eenig onder wijs te verschaffen, kwam de vraag ter sprake: is het mogelijk aan kinderen die op fabrieken werken, meer bijzonder aan meisjes, eenig onder wijs te geven na den afloop der werkzaamheden op de fabriek? Men bedoelde voornamelijk dat onderwijs dat minder inspanning van den geest vordert, dan wel tot hunne zedelijke vor ming strekt. Hoewel terecht op de veie bezwaren werd gewezen die hieraan verbonden zijn, was men toch ernstig doordrongen van de wensche- lykheid ja noodzakelijkheid van dusdanig onder wijs. De financieeie bezwaren werden als van ondergeschikt belang beschouwd, aangezien de burgerij,wanneer wezenlijk behoefte bestaat, steeds bereid is de behulpzame hand te reikeD. Aan het bestuur is opgedragen om deze zaak te stellen in handen eener commissie, samengesteld uit mannen, die zoowel op industrieel als op paedagogisch terrein, met kennis van zaken kunnen oordeelen, ten einde later een definitief besluit te nemen. Omtrent het werken van kinderen in fabrieken werd het belangrijk feit medegedeeld dat in ver scheidene fabrieken geen kinderen beneden den twaalfjarigen leeftijd worden toegelaten en in éene fabriek staat aangeplakt dat geen kinderen wor den toegelaten tenzij het bewijs worde geleverd dat zij voldoend lager onderwijs hebben genoten. De schoolcontrole is in het vorige jaar op een anderen en zoo men gelooft, beteren voet inge richt, ten minste de resultaten zijn gunstiger. Zij geschiedt thans op de volgende wijze: Wanneer een kind in verzuim is geeft de onderwijzer kennis aan den secretaris der afdeeling waar het woon achtig is. Deze spoort den nalatige op en tracht zoo mogelijk de bestaande bezwaren weg te rui men. Reeds menig kind dat begon te verzuimen of geheel nalatig was, is langs dien weg weder op de school teruggebracht. De vereeniging heeft steeds behoefte aan levende krachten, haar ontbreken nog vele medewerkers die, met ijver voor de zaak bezield, zich eenige inspanning willen getroosten. Het bestuur doet een krachtig beroep op de burgerij om dien steun materieele ondersteüning ontbreekt haar niet, aan zedelijke ondersteuning heeft zij behoefte. De- rekening van den penningmeester bleek na onderzoek in goede orde te zijn. Tot leden van het Hoofdbestuur weriien verkozen de heeren Ds. D. B. Broiiwer en Mr. H. L. A. Obreen. De hoogst verdienstelijke ambtenaar bij de topografische inrichting, de heer Eckstein is door Z. M. den Koning van Zweden en Noorwegen benoemd tot ridder der Wasa-orde. Door de vereeniging tot bevordering van 's lands weerbaarheid Frcderik Hendrik te Delft, zal op den lsten April a. s. een algemeene stedelijke schietwedstrijd worden gehouden. In eene Zaterdag te 's-Gravenhage gehouden vergadering van de afdeeling 's-Gravenhage en omstreken van de Holl. maatschappij van land bouw, werd o. a, een hoogst belangrijk rapport ingebracht over het onderzoek der melk, naar aan leiding van het in eene vorige vergadering daar toe gedane voorstel. Dat onderzoek opgedragen aan de heeren Weijer, apotheker aldaar en Kruiff, aan de Geestbrug, blijkt door die commissie op eene uitnemende wijze te zijn volbracht; en of schoon de heer dr. Verweij, secretaris der afdee ling, als adviseur aan de. commissie was toege voegd, gelijk uit het rapport, door hem uitge bracht, blijkt, zijn advies slechts zeer weinig noo- dig. De commissie had zich gewend tot de com missie van onderzoek van de levensmiddelen te Amsterdam, die haar met de meeste welwillend heid de verlangde inlichtingen heeft verstrekt ten opzichte van de wijze, Waarop aldaar het on derzoek naar de hoedanigheid van de melk ge schiedt. Ook is door den heer Verweij eene an dere methode voor dat onderzoek aangegeven, en wel scheikundig, opdat aan het onderzoek niets zou ontbreken. En uu is bij 138 aldaar gepatenteerde melkverkoopers door het vragen van monsters dat onderzoek bewerkstelligd en is daarvan eene lijst overgelegd met aanwijzing der verschillende ge haltegraden. Over het algemeen is bevonden, dat de melk daar ter stede verkocht wordende, van betere hoedanigheid is dan ze, volgens schrijven uit Amsterdam, aldaar geleverd wordt, zoo wat het roomgehalte aangaat, als het meer of minder toevoegen van water. Maar toch hebben de proe ven door middel van den lactometer aangetoond na herhaald onderzoek, dat van 17 soorten slechts twee eene genoegzame hoeveelheid room konden aanwijzen van de 138 onderzochte monsters. Bij de meeste alzoo was blijk voorhanden van ge pleegde fraude. Bij dat onderzoek werd natuurlijk getreden in dat van de verschillende bestand- deelen van suikerdeelen, zoutdeelen, roomgehalte, vetgehalte en waterdeeleu. Mitsdien bleken er slechts twee leveranciers te zijn, die doorgaans de beste bd het meest roombevattende melk ver- koopen. Die leveranciers zijn N. Alkemade en P. G. van der Knoft. De commissie achtte het hierbij niet ongepast wel te' doen uitkomen dat die twee leveranciers juist niet wonen in het voornaamste gedeelte der stad; of uiet dfe fraaiste winkels hebben, een bewijs, dat niet altijd op het uithangbord is af te gaan. Zij wonen respec tievelijk in de Jacob Catsstraat, N°. 82 en Korte Hoogstraat, N°. 1. Op de vraag, of en welke middelen er voor den kooper zouden bestaan om zioh van de goede hoedanigheid der melk te vergewissen werd door den heer Verweij geantwoord, dat dit op de doelmatigste wijze in het rapport bereids is aan getoond. Men kan dit doen door hetndubbel on derzoek 1". door den melkweger, en 2°. door den roomaanwijzer zeer eenvoudige instru menten, die bijna dagelijks in menig huishouden worden gebruikt, die gemakkelijk te behandelen en voor geringe kosten verkrijgbaar zijn. Uit Moerdijk wordt aan de iV. Arnh. Ct. het bericht van Hel Vaderland, omtrent de verzakking van een der pijlers van de spoorwegbrug aldaar tegengesproken. Eenige herstellingen aan de spoor wegbrug over het riviertje de Mark, nabij het Nieuwe Veer, op weg van Moerdijk naar Breda, hebben wellicht die geruchten in het leven ge roepen, meent de correspondent der Nieuwe Arnli. Courant. In de H. Cl. leest menDoor eenige dagbladen is op minder juiste wijze de samenstelling mede gedeeld van den krijgsraad, welke moet beslissen in de bekende zaak van de luitenants der huzaren Ort eu Thièrry de Bye. In dezen krijgsraad heb ben zitting genomen de majoor van der Beek, de kapitein Scharp, de ritmeester van Rappard en de 1ste luitenants de Pesters, Zeegers Veeckens, Snouckaért van Schauburg en Major, Dinsdag a. s. zal te Amsterdam het Internatio naal Vredebond, des avonds te acht nreü, in de Keizerskroon, eene vergadering houden, waarop in behandeling zal komen 1'. het voorstel, houdende verzet tegen de uitbreiding van het staande leger 2°. voorstel des bestuurs nopens de aansluiting bij de Algemeene Vredevereeniging. Niet-leden hebben toegang tegen betaling van Vijf cents. B. en Wetb. van Amsterdam stellen aan den gemeenteraad voor een adres te richten aan den minister van binnenlandsche zaken over de Ver betering van de Rijnvaart. In het ontwerp daar voor wordt, naar het H. BI. meldt, gezegd, dat de naderende voltooiing van het Noordzeekanaal opnieuw de aandacht gevestigd heeft op de hoogst gebrekkige en door zware lasten gedrukte ver binding van Amsterdam met ODze bovenriviereu en met den Rijn, genaamd de „Keulsche Vaart," en op de wenschelijkheid, ja, de dringende nood zakelijkheid, om die verbinding op afdoende wijze te verbeteren. Den lSden Maart zai te Amsterdam worden aanbesteed het maken van de kunstwerken met de aansluitende gedeelten der aardebaan en eenige andere worken tusschen Amsterdam en Uitermeer, ten behoeve van den Óosterspoorweg, Het werk is geraamd op f 480,000. De Amit. Ct. meldt, dat Z. M. de Koning HD. jaarlijksche subsidie van f 10.000 ten behoeve van het Amsterdamsche tooneel, bij het eindigen der loopende concessie, en tijdens den herbouw van den Schouwburg, heeft toegestaan tot weder opzegging, aan de hh. Stumpf en Veltman. Deze subsidie gaat in met den dag, dat de concessie van het oogenblik zal geëindigd zijn. Ter gelegenheid van haar 25-jarig bestaan, hield de Amsterdamsche Debating-club „de Vrijdagsche oereeniging(het oudste genootschap van dien aard iti ons land) op Vrijdag 23 dezer eene feestelijke vergadering, waartoe vertegenwoordigers van alle andere dergelijke Nederlandsche vereenigingeu wareD uitgenoodigd. De vergadering had plaats in het Amstelhotel en werd bijgewoond door een groot aantal leden en gasten, waaronder vele oud-leden. Onder voorzitterschap van den heer Mr. Aug. Philips werden door den heer J. A. Alberdingk Thijm de volgende stellingen verdedigd: I. „Kleine staten, wier geschiedenis hun recht geeft prijs te stellen op het behoud hunner na- tionalitëit, behooren den annexatie- ën assimi latiegeest' der groote, die hen omringen, te be strijden door versterking en ontwikkeling van het eigenaardig volksleven, en' als eene der bé- langrijkste uitingen hiervan, door de bevordering van nationale kunst eu letteren?' TI1. „Nederland verzuimt dezen plicht,"

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 1