N°. 3696. Maandag A°. 1872. 26 Februari. STADS-BERICHTEN. n >p eetj lechtl ingcnl lepsli; eel 720.) EIDSCH DAGBLAD PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden per 3 maanden3.00. Franco per post3.85 Afzonderlijke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zen- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN. Voor iederen regelƒ0.45. Grootere lettere naar de plaatsruimte die zij beslaan. BURGEMEESTEE, Hoofd van het Gemeente- ur van Leiden, doet te weten, dat aan den Lnger der directe belastingen alhier zijn ter hand ssteld twee, op den 20"<"> dezer maand, invorder- verklaarde kohieren voor de belasting op het ,'ersoneel, voljaarsch- en halfjaarsche aanslagen, bei- !l j .-jden over het dienstjaar 1871 en 1872, terwijl ieder verpligt is zijnen aanslag, op den hij de Wet bepaal- voet, te voldoen. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Cou- aiit. afgekondigd. De Burgemeester voornoemd, v. n. BRANDELER. Leiden, 23 Februari) 1872. Lelden, 24 Februari. Men is zeer benieuwd naar de houdiDg van de conservatieven en orthodoxen bij de aanstaande interpellatie Haffmans. Dat deze van ultramon- taansche zijde steun en adhaesiete wachten heeft spreekt wel van zelve, ofschoon menigeen van die richting in hetzelfde geval verkeert als de anderen, en ten eenenmale ontrouw aau zijne parlementaire antecedenten zoude worden door zich te mengen in eene kritiek over eene han deling, welke, gelijk zij beiden het steeds deden voorkomen, een zuiver uitvloeisel is van de uit voerende macht aan de Koning opgedragen, eene daad van wat zij noemden: het koninklijk pre rogatief. De geheele houding van de conservatieven en huDne ultramontaansche bondgenooten loet zich op in de vraag door den heer Heemskerk Azn. op 20 September 1866, als Minister van Binnenl. zaken gedaan bij de motie Keuchenius over de uittreding van den heer Mijer uit het kabinet en -aanvaarding zijDer benoeming als Gouverneur- Generaal. Hij zeide toen: //De constitutioneele -vraag is deze: Staat het aan de kamer vrij zich fe Aiegeven op het terrein der uitvoerende macht, in zóó ver het de keuze geldt van personen De heer van Lynden van Sandenburg was, even als de Ier, voor eene stellig ontkennende beantwoor- ier vraag, onverschillig welke soort van benoe- of ontslag het betrof, bij land- of zeemacht, n rechterlijk college of met betrekking tot jOuverneur-Generaal. Ook het advies van i den Minister van Justitie Borret was in denzelfden geest en gestaafd door voorbeelden, .zoodat de echt-ultramontaansche leden in dat op zicht een onfeilbare aanwijzing hadden hoe zij zich in deze constitutioneele quaestie te gedragen "hadden. De redevoeringen en de stemlijst over de motie zijn wel waard in herinnering te wor den gebracht nu de interpellatie en wellicht ook "eene motie, (daar andere de interpellatie weinig practische beteekeuis of uitkomst kan hebben) "juist afkomstig is en gesteund zal worden van eene zijde, die dergelijk iets als een constitutio neel misdrijf, als eene aanranding van de prero- - gaüeven der kroon, als eene wegcijfering van de aan den Koning bij de Grondwet opgedragen - uitvoerende macht, ja als eene omverwerping van de grondwettige monarchie hebben afge- ichilderd. »jj at er van die onzinnige beschuldigingen was, en waarheen de daarin opgesloten leer der onder- mijning van het hoofdbeginsel onzer regeerings- vortn: de onschendbaarheid des KoniDgs en de ministerieele verantwoordelijkheid, zou moeten voereü, dit heeft de hoogleeraar Buys en de geheele liberale pers in der tijd op zulk eene afdoende wijze aangetoond dat de kiezers, reeds bij de eerste kamerontbinding, het Ministerie dat die leer verkondigde onmogelijk maakte, gelijk het dan ook van eene tweede even gewaagde als onverantwoordelijke poging om de controle der Stateu-Generaal ie beperken, gedwongen werd heen te gaan. Maar daarom zal het, ter waardeering van de politieke moraliteit der conservatieven en hunne bondgenooten, nu zeer interessant zijn te aan schouwen vvat zij nu zullen doen ten aanzien v»n de vragen van hun vriend en geestverwant HgÜinans naar de redenen voor de niet-herbenoe- roing van zijn eigen persoon als kantonrechter te venlo. Lj! Bpedurende deze week zijn dagelijks in het werkhuis alhier opgenomen van 166 tot 188 vol wassen personen en van 77 tot 99 kinderen. Tot ontvanger van het dijksdistrict Vollenhove 9 benoemd de heer Mr. A. J. üijekmeester, advo- ™at te. Leiden. Ter vervulling der ontstane vacature door het Jrvol ontslag van den heer J. Kroon, is tot in- ecteur in deze geuieente benoemd de heer C. Beek, thans als volontair-inspecteur werk- |am. 121.81 Ports' ischt 2.40SI -1 isteri T i. pül «borg. T fl. 6*| >rt, 0.1 fc-N-f 754; 12 orf. 11| op Hypl 'De commissie van administratie overdegevan- Jemssen alhier zal op den 5den Maart a.s. des pormiddags te 12 uren, in een der lokalen van 'et huis van militaire detentie alhier, publiek onhesteden de levering van hennip, vlas, leder papier. Het genot, ons Woensdag-avond door demaat- ctmppij van Toonkunst alhier, met medewerking van Mej. Elsa Schneider uit Rotterdam en de Irkestklasse der muziekschool verschaft, verdient Jüeszins vermelding. I De nog zeer jonge zangeres, die als dochter lan een beroemden vader, reeds vooraf de aan- u had gespannen, rechtvaardigde volkomen Het Recht van de Tweede Kamer. Een woord aan de He 's. October 1866. de voor haar gekoesterde sympathie. Alle voor rechten waarop de vader kan aanspraak maken zijn ook bij de dochter aanwezig: eene groote muzikale begaafdheid, schoone opvatting, bezielde voordracht, duidelijke uitspraak en daarenboven eene groote bescheidenheid bij het optreden. Wat haar nog als kunstenares ontbreekt, zal, onder de goede leiding die Mej. Schneider geniet, de tijd aanbrengen. Het meeste succes had zij io Mignon van Beethoven. Met onze jonge Rotterdamsche gast deelde een jonge leerling der muziekschool, een Leidsch pleegkind, de eer van den avond. Twee zeer jonge, zeer beschaafde wezens te hooren en te denken welk een toekomst beiden onder goede leiding wacht is inderdaad opwekkend. De jonge violist belooft veel. &ijn zuiverheid van toon, natuurlijke voordracht en dat iets wat den toekomstigen kunstenaar reeds in het kind openbaart, doen de schoonste verwachtingen koesteren. Bovendieo stellen wij Leidenaars in hem een bijzonder belang, daar hij een landge noot is, die zonder koninklijk stipendium door een Nederlandsch kunstenaar gevormd wordt. Maar die kunstenaar is ook onze Wetrensl De orkestklasse der muziekschool speelde de orkestnummers werkelijk zeer verdienstelijk mede. Wij bewonderden opnieuw de vaste hand van onzen geëerden concert-directeur, die de kleine kunstenaars der toekomst zoo vast in toom en in harmonie hield, en vermelden ten slotte nog met lof de uitvoering der Traumerei aus den Kinderscenen, voor strijkinstrumenten gearrangeerd door R. Schumann. H. M. de Koningin heeft ingeteekend voor twee exemplaren op De Tuinbouw-lllustratie, driemaan- delijksch Tijdschrift voor Tuinbouw en Plant kunde, onder redactie van J. H. Krelage, uitge geven door de firma E. H. Krelage Zoon te Haarlem. De Brielsche en Utrechtsche Commissiën ver- eenigd hebben de volgende circulaire rondge zonden Landgenooten Weldra zal de dag aanbreken, waarop het 300 jaren geleden is, dat onder Gods zegen door de inneming van Brielle door de Watergeuzen de grondslag gelegd werd van ons zelfstandig, vrij volksbestaan en van onze godsdienstige vrijheid onder het geliefde Huis van Oranje. Zooals te verwachten was, koesteren allen, die zich Nederlanders gevoelen en wars van alle tyrannie het bezit der verkregen voorrechten waardeeren, den wensch dat de aanstaande 1ste April een nationale feestdag zij. Eene waardige, eendrachtige viering van dien gedenkwaardigen dag beoogende, zijn overeen komstig het verlangen van onzen geëerbiedigden Koning uit de beide, hieronder vermelde com missiën, gedelegeerden met elkander in overleg getreden, hetwelk ten gevolge mochthebben.dat er tusschen die commissiën de meest gewenschte overeenstemming ontstaan is. Terwijl aan de eene zijde gereedelijk erkend werd, dat het plan tot oprichting van het ontwor pen monument, waarvoor met Z. M. duizenden in den lande hunne sympathie betuigden, moest gehandhaafd worden, werd aan de andere zijde volkomen toegestemd dat nadat het den Kouing behaagd had Hoogstdeszelfs adhaesie te schenken aan het denkbeeld, om ter gedachtenis van de inneming van den Briel aldaar een Asyl voor oude en verminkte Nederlandsche Zeelieden te stichten aan deze nuttige stichting boven alle andere de voorkeur moest worden gegeveneu de oudergeleekenden, overwegende dat èn het ontworpen Monument èn het Asyl door 's Konings welwillendheid als éen nationaal gedenkteeken moesten beschouwd worden, kwamen overeeD, dat, indien de noodige gelden daartoe worden samengebracht, daarvan de eerste steen op den lsten April aanstaande zou gelegd worden, in de gegronde hoop, dat zulks Zijner Majesteits goed keuring moge verwerven. Na die gesloten overeenkomst wenden zich de ondergeteekenden andermaal en thans gezamenlijk tot u om uwe krachtige ondersteuning te vragen. Daar de feestviering thans een grooteren omvang zal moeten verkrijgen dan aanvankelijk was te voorzien, zoo voelt de Brielsche hoofdcommissie zich gedrongen opnieuw geldelijke bijdragen te vragen, opdat die viering op de waardigste eD luisterrijkste wijze moge plaats hebben. Wijders Doodigt zij gezamenlijk met de Utrecht sche Commissie voor het Asyl, die zich blijft belasten met de verzameling van de voor genoemde stichting noodige gelden, allen, die een nuttige stichting wenschen, ten dringendste uit bij te dragen ten behoeve van het bedoeld Asyl, waar voor door den Gemeenteraad van Brielle reeds eene bijdrage van ƒ3000 is toegezegd ten blijke zijner groote sympathie. Mocht de Brielsche hoofdcommissie meer gel d ontvaDgen dan zij ter verwezenlijking harer plan nen behoeft, dan zal het resteerende bij de bijdragen voor het te stichten Asyl gevoegd worden. De eendrachtige samenwerking der onderge teekenden vinde bij de Nederlandsche natie navolging, en met vereende krachten wordealzoo het feest van 1 April 1872 gemaakt tot een feest, waarbij de Koning en de natie zich vereeüigen in de dankbare herdenking van de roemrijke daden van ons voorgeslacht en de gezegende gevolgen daarvan voor ons dierbaar Vaderland I Opnieuw zij dit feest de waarachtige uitdruk king van de gehechtheid van Vorst en Volk aan het behoud van onzo vrijheid en onaf haDke- lijkheid. De Hoofdcommissie ter voorbereiding der feestelijke viering van 1 April 1872: G. F. Lette, voorzitter. J. W. Hein, onder voorzitter. H. de Jaqek, secretaris. C. G. Krayenhoff van de Leur, penningmeester. Fr. Arbns. J. van der Vegt. H. L. M. van Kruijne. W. J. Berdenis van Berlekom. J. J. Hofstede. L. Visser. D. Pronk. C. Biemond. Mr. R. T. baron Collotd'Escuky. Mr. VV. A. 't Hooft. Jacs. Hofland. A. A. Gijsberti Hodenpijl. Mr. C. P. E. Hanegraaft. De Utrechtsche Commissie tot oprichting van het Asyl voor oude en verminkte Nederlandsche zeelieden te Brielle, ter herdenking aan de inneming van den Briel door de Watergeuzen op 1 April 1572. Mr. C. W. J. baron van Boetselaer van Dubbeldam, voorzitter. Mr. C. R. Merkus, secretaris. E. H. Kol, thesaurier. R. Mijsberg. J. W. Schubart. Mr. W. R. baron van Tuyll van Serooskerken van Zuylen. Mr. H. Waller. De Hoofdcommissie ter voorbereiding van de feestelijke viering van 1 April noooigt alle en vooral die subcommissiën, welke te kennen heb ben gegeven dat er iü hare omgeving meer sympathie bestaat voor eene nuttige stichting dan voor het ontworpen monumeDt, dringend uit werkzaam te zijn niet enkel voor het monument en de feestviering te Brielle, maar ook voor het Brielle te stichten Asyl; en hen die tot dusverre geen gehoor gaven aan hare roepstem om een subcommissie te vormen of het correspondentschap te aanvaarden, verzoekt zij dit nog te doen, opdat het nationaal gedenkteeken, waarvan hierboven gesproken is, door bijdragen nit alle streken des Vaderlands verrijze. De Hoofdcommissie voornoemd, Brielle, G. F. LETTE, Voorz., 21 Februari 1872. H. DE JAGER, Secret. Tot secretaris der hoofdcommissie voor de vie ring van 1 April a. s. is in plaats van Mr. de Kanter, die tot groot leedwezen der commissie wegens een treurige huiselijke omstandigheid be dankt heeft, benoemd de heer H. de Jager. Vad.) De orthodoxe feestvierders te Brielle geven hun plan, om een Geuzenhuis te stichten, niet op. Op de Hoofdstraat aldaar is een groot buis aangekocht voor de som van f 2900. Wij vernemen dat de tentoonstelling van run deren, schapen en varkens te Rotterdam op 19 Maart, doch die van pluimgedierte en honden eerst op 26 Mei e. k. zal gehouden worden. In de laatste maanden van het jaar 1869 werd te Utrecht het St.-Bernulphus-Gilde opgericht, zich ten doel stellende het beoefenen en bevor deren van Kerkelijke Kunst en Oudheidkunde. Het meende dit doel niet geheel te kunnen bereiken, zonder aan hetgeen in zijn midden verhandeld werd eenige openbaarheid te geven. Echter achtte het die verhandelingen noch be langrijk, noch omvangrijk genoeg, om tot eene uitgave, die deze alleen bevatte, te doen beslui ten. Daarom kwam men tot het besluit een Tijd schrift te doen verschijnen, dat behalve de ver slagen der Gildo-vergaderingen, nog andere bij dragen bevatten zou. Dit tijdschrift wordt thans, onder den naam Hel Gildeboek, Tijdschrift voor Ker kelijke Kunst en Oudheidkunde, door de uitgevers J. L. Beijers en Wed. J. R. van Rossuui te Utrecht aangekondigd. Het zal de volgende onderwerpen behandelen I. Kerkelijke Oudheidkunde, Werken op het gebied van a. Bouwkunde, b. Beeldhouwkunst, c. Schil derkunst, enz. enz. II. Kerkelijke Kunst. Tee- keningeu en plannen, met bijgevoegde beschrij ving, uit ieder deel vaa het gebied der Kerkelijke Kunst. 111. Kroniek der beweging op het gebied der Kerkelijke Kunst. IV. Bibliografie. De Commissie van Redactie bestaat uit de heeren G. VV. van Heukeluin, J. J. van der Horst, B. H. Klöune en Dr. H. J. A. M. Schaepman. Aan de Landb. Ct. meldt men, dat dit jaar in ons land nog negen nieuwe beetwortelsuiker- fabriekeu worden opgericht, namelijk te Oude water, Steenbergen, Breda, Oudenbosch, Gastel, Groenendijk, Naaiden, Sas van Gent en in de prov. Groningen. Met zekerheid vernemen wij dat, uit naam van een Engelsche firma, aan de commissie voor den geprojecteerden spoorweg HorlingenBolsward SneekHeerenveen zal worden geschreven om onderhandelingen te openen betreffende het aan leggen van een zijtak van Bolsward naar Har- lingen. (P. Cl.) De hoofdonderwijzer der bijzondere Christ. Nat. school te Franeker is door den kantonrechter te Harlingen veroordeeld tot eene geldboete van ƒ25, of subsidiaire gevangenisstraf van drie dagen wegens het weigeren aan de plaatselijke school commissie om lijsten te verstrekken, bevat tende de namen en het getal zijner leerlingen. Van dat vonnis is de veroordeelde in appèl ge- koinen. Bij de Tweede Kamer is ingekomen het wets ontwerp tot wijziging der pensioenwet voor burger lijke ambtenaren. De voornaamste wijzigingeu zijn de volgende: Onder de ambtenaren, die onder deze wet val len, zijn weggevallen de opzieners der jacht en visscherij en de afgeschafte scherprechters (art. 2). Om pensioen te erlangen is 65jarige teeltijd voldoende en vervalt het vereischte van lOjangen dienst (art. 3). Voor stenografen bij de Staten-Generaal en rijkstelegrafisten is evenals voor opzichters bij den waterstaat, landmeters enz., na lOjarigen dienst en op 65jarigen leeftijd, geen verklaring als van art. 5 noodig. De ambtenaren zijn, tot het bekomen van pen sioen, verplicht het beloop hunner wedde of be looning over één jaar bij te dragen (art. 14), dus afschaifiug der doorloopende korting. Van de af- loopende korting zijn ambtenaren, die beneden ƒ4110 tractement ontvangen, vrijgestelden anderen behoeven alleen zooveel te storten, dat hun trac tement minstens ƒ400 blijft bedragen. Aau L'Ami du Limb, wordt uit 's-Gravenhage't belangrijk beticht gezonden, dat de heerPijls, de oude vriend van den heer Thorbecke, tot de con servatieven is overgeloopen. Door den heer Arnoidts is eene vergadering van alle r. katholieke afge vaardigden van de Tweede Kamer bijeengeroepen, waaraan ook de heer Pijls heeft deelgenomen. De heer v. d. Maesen alleeu heeft geweigerd. Er is een club gevormd, en bepaald, dat de leden zich over alle belangrijke punten vóór 't houden der zittingen zouden verstaan, en dan naar de beslissing der meerderheid zullen stemmen. Er is een bestuur voor de conservatieve roomsch katholieken gevormd, waarin benoemd zijn de hh. Pijls voor Limburg, v. d. Does de Willebois voor N.-Brabant en Heydenrijok voor Gelderland Z. M. heeft aan de heeren C. Canoy en L. Davids vergunning verleeud tot het aannemeu en dragen der versierselen respectievelijk van kommandeur en ridder der orde van St. Rosa van Honduras. Z. M. heeft het pensioen voor den luit.-generaal Engelbregt bepaald op 3000 en voorde kolonels Vinkhuizen en van den Hummel op 1800 'sjaars. Z. M. heeft pensioen, ad 100'sjaars, verleend aan M. M. Burlage, wed. van den Herv. predikant J. J. Vinekers. Z. M. heeft benoemd, bij het 5de reg., tot kap. van de 3de kl. (naar ouderdom van rang), den lsten luit. G. Visker, van het 2de reg.; tot lsten luit. (naar ouderdom van rang), den 2den luit. D. W. Nijenhuis, van het korps; bij het wapen der artillerie: bij het reg. veld-artillerie, tot lsten luit. (naar ouderd. van rang), den 2den luit. E. J. I. O. van Baerle, van het korps; bij het lste reg. vest.-art., tot kapit. van de 3de kl. (naar ou derdom van rang), den lsten luit. J. F. Diemer, van het reg. veld-art.; tot lsten luit. (naar ouderd. van rang), de 2de luits. W. J. G. van der Veur en G. A. Wirix, beiden van het korps; bij het 2de reg. vest.-art., tot kapit. van de 3de kl. (naar ouderd. van rang), de lste luits. jhr. W. C. Godin de Pesters, van het reg. rijdende art. en M. A. Luyken Glashorst, van het reg. veld-art.; hij het 3de reg. vest.-art., tot lsten luit. (naar ouderdom van rang) de 2de luits. H. VV. van Rhijn en K. Bouiberg, beiden van het korps; bij bet reg. rijd. art., tot kapit. vau de 3de kl., (naar ouderdom van rang) den lsten luit. B. Dutry van Haelten, van het korps; bij het korps pontonniers, tot lsten luit. (naar ouderdom van rang), den 2den luit. J. R. Naeff, van het korps. BINNENLAND. 's-Gravenhaqe, 23 Februari De Duitsche Rijks- regeering heeft een buitengewoon blijk van waardeering der kunst gegeven, door, bij bemid deling van ons gezantschap te Berlijn, aan de Mannen-Zangvereeniging Cecilia alhier in leen- bruik af te staan de volledige orchestpartijen, met de door Mendelssohn-Bartholdy in der tijd voor het Hoftheater gebezigde Partituur, ter ge legenheid der uitvoering van zijne prachtige Antigone-Koren, aanstaanden Dinsdag 27 dezer (Prins Frederiks 75ste geboortedagsviering ter eere, als beschermheer van Cecilia). Die uitvoering zal ook door de tegenwoordigheid van H. M. onze kunstlievende Koningin worden opgeluisterd. Het is te verwachten, dat degelijke lief hebbers der klas sieke toonkunst ook van elders naar de residentie zullen opkomen, ter bij woning van dit hoogstzeld- zaam inizikaal feest, waartoe in een melodramisch tafereel zal medewerken Mevrouw Adelma Harry, eerste dramatische zangeres der Hoogduit- sche Opera te Rotterdam. Er zal, naar men verneemt, na afloop van het concert een extra- spoortrein loopen, waardoor voor vreemdelingen de terugkeer 's avonds gemakkelijk wordt gemaakt. Het opzettelijk voor dit festival door onzen ta lentvollen beeldhouwer Lacomblé, Daar de vati- caansche marmerbuste vervaardigde borstbeeld van deo Griekschen Antigone-dichter Sophocles zal aan deze plechtigheid eene bijzondere eigen aardigheid in de Concertzaal bijzetten, tegenover de buste van MeDdelssohn, aan wiens genie, door de uitvoering al de programma-nummers, een waardige herinnerings-hulde wordt toege bracht. Brielle, 22 Februari. Gisteren zijn alhier 3 leden van de Utrechtsche commissie voor het al hier te stichten asyl geweest, om het Maasland- sche plein, waar voor enkele jaren een fabriek heeft gestaan, te inspecteerendat plein moet uitnemend geschikt bevonden zijn ter vestiging van het bedoelde asyl. Het is te hopen, dat er nu voldoende bijgedragen zal worden voor die nut tige stichting en dat het alzoo blijken moge, dat de Hoofdcommissie zich vergiste, toen zij zich tot de oprichting van een eenvoudig monument be paalde, dewijl er naar haar oordeel geen geld genoeg zou komen voor eene nuttige stichting. Tot dusver zijn er nog maar enkele duizenden gecontribueerd, maar wij vertrouwen, dat de cir culaire die door de Hoofdcommissie en de Utrecht sche commissie publiek gemaakt is, tengevolge zal hebben, dat het geld zal toestroouien, niet alieen om de Hoofdcommissie in staat te stellen, het aanstaande feest op de luisterrijkste wijze te

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 1