Aan de inwoners van Leiden f omstreken. landen aan den president der commissie van oprichting, hoogstdeszelfs goedkeuring mogen weg dragen. Eene aanzienlijke bijdrage heeft Z. K. H. tot dat doel gelieven te bestemmen. Wij sporen onze landgenooten aan om dat vorstelijk voor beeld te volgen en zoo doende aan ongeveer 300 jongelingen gelegenheid te verschaffen om vol doend zeevaartkundig onderwijs te genieten, zon der verplicht te zijn daarvoor naar den vasten wal over te steken, hetgeen natuurlijk metgroote kosten zou gepaard gaan. Bij den grooten Internationalen prijskamp van Tooneelkunde, dezen winter gehouden te Geerards- bergen, (Grammont) iu België, is de tweede prijs behaald door de Yereeniging Thalia van Dor drecht, en zijn met die vereeniging persoonlijke medailles verworven door rnej. Eugenie de Terre van Gent en mej. J. van Biene, dilettante te Bot terdam. Volgens telegram van Gibraltar is het stoom schip Prins van Oranje 11 Februari gepraaid in de Middellandsche Zee op de hoogte van Malaga door het Nederlandsche stoomschip Sirius. Het leger zal weder een zeer kundig officier van gezondheid verliezen, den off. van gezond heid 2de kl. Dr. van Wicheren, die reeds sedert geruimen tijd met goed gevolg het examen voor hoogeren rang heeft afgelegd, zal n. 1. niet lan ger ad caleudas graecas op het verkrijgen van dien rang wachten, maar heeft wegens slechte promotie en geringe betaling zijn eervol ontslag uit den militairen dienst aangevraagd en zal zich als burgerdokter vestigen. (17. D.) De toestand van den heer v. d. D., het slacht offer van het veelbesproken voorval in een café chantanl te 's-Gravenhage, is, naar wij vernemen, vooruitgaande, zoodat er hoop bestaat op zijn behoud. De heer B., die zich voortdurend in preventieve hechtenis bevindt, zal door den heer Mr. W. Wint- gens als advocaat worden bijgestaan. (Vod.) Het bestuur der Ambachtsschool te Rotterdam, die slechts door jongens van 12 tot 15 jaren, gedeeltelijk om niet, gedeeltelijk tegen betaling van 5 'sjaars, wordt bezocht, heeft besloten, den werkkring dezer nuttige inrichting eenigs- zins uit te breiden. Wanneer een genoegzaam getal deelnemers wordt gevonden, zal met den aanvang van den nieuwen cursus met 1 April a. s. ook theoretisch en practisch onderwijs in de behangers cu kuiperswerkzaamheden worden gegeven. De Amst. Gt. bevat een brief van zekeren overste Carlos de Alfredo, die in meerdere exemplaren te Amsterdam bij zeer gegoeden is ontvangen, en waarin de onbekende Spanjaard uit Malaga schrijft, in Duitsch in latijnscbe letters met Spaansche woorden doorspekt, dat hij met den aankoop van geweren voor koningin Isabella be last, door de revolutie werd verrast. Hij kreeg van de vorstin, die Spanje was ontvlucht, den last eene tegenomwenteling te beproeven; eerst moest hij de 400,000 l'r., die hij voor den geweer- aunkoop had ontvangen, in veiligheid brengen; hij kon die som niet medenemeu, ze ook niet bij een bankier deponeeren, 't geen achterdocht zou gewekt hebben, maar had die in de nabijheid van 't Amstelhotel, waar hij logeerde, begraven. In Spanje gearresteerd, verbannen en ontroofd, verkeerd hij in armoede, en vraagt aan de Am- sterdamsche heereu 't noodige geld, om naar 't Amstelhotel te kunnen terugkeeren en den schat weder op te graven. De man verpandt zijne eer als overste en zijn zegel, dat niet te herkennen is, voor de terugbetaling der hem te verstrekken gelden. Het schijnt, dat een der Amsterdamsche heeren dupe is geworden en geld heeft gezonden aan den Spaauscben Chevalier d'induslrie. Op den lOden dezer is door Z. M. Koning in een bijzonder gehoor ontvangen don Adolfo Pat- xot y Achaval, ten einde aan HD. te overhan digen zijne geloofsbrieven als buitengewoon ge zant en gevolmachtigd Minister van Z. Mden Koning van Spanje bij het Nederlandsche hof. Met ingang van den lsten Maart aanstaande wordt te Goedereede een rijkstelegraafkantoor met beperkten dagdienst geopend. Op het verkeer van dit met alle overige kan toren is het uuiforme tarief van f 0.30 per enkel voudig telegram van toepassing. Omtrent de ta rieven voor de berichtenwisseling met het bui tenland zullen inlichtingen aan het genoemde kantoor te bekomen zijn. Z. M. heeft bij de d.d. schutterij te 's-Graven hage op hun verzoek eervol outslag verleend aan J. E. G. Noordendorp als kapit. en aan Jhr. Mr. H. B. van Tets, als 2de luit. Z. M. heeft den heer Mr. R. W. J. C. de Menthon Bake, laatstelijk consul-generaal te Mannheim, benoemd tot Nederl. consul te Djeddah in Arabië. Z. M. heeft goedgevonden aan den heer Mr. F. Canter Alta, op zijn verzoek, eervol ontslag te verleenen als rentmeester van het Kroondomein, rentambt Noordwijk-Leidenen tot rentmeester van het Kroondomein, rentambt Noordwijk-Lei- den, te benoemen den heer J. C. F. baron van Heerdt, rentmeester van het rentambt Schiedam, die deze betrekking met zijne tegenwoordige zal vereenigen, en zulks met ingang van 1 Maart 1872. BINNENLAND. Hoorn, 12 Februari. Hedennacht omstreeks 2 uren had een Urkerschuit, die onze haven uit liep, het ongeluk op eenige even onder water staande palen, waarvan het bovengedeelte door het ijs afgesneden was, te loopen, lek te worden en te zinken. Op het jammerlijk geschreeuw der opvarenden, die zich in den mast begeven had den, maakte zich de bemanning van eenige vis- schersvaartuigen, die in de haven lagen, spoedig gereed en had het geluk de schipbreukelingen te redden. Van de gezonken schuit is alleen nog de mast te zien en het voorste gedeelte. 's-Gravenhage, 14 Februari. De illuminatie, die ter gelegenheid van den verjaardag van Z. M. den Koning aanstaanden Maandag zal worden ontstoken, belooft bijzonder fraai te zijn. Staat en stad hebben de handen ineengeslagen om dien feestdag, of liever den feestavond, recht luisterrijk en verlichtend te maken. De vijver van den Vij verberg is ditmaal door het Stedelijk Bestuur uitgekozen, om het middelpunt te zijn van den glans, die de omliggende pleinen (Plaats, Kneu terdijk, Buitenhof, Tournooiveld) en den Langen en Korten Vijverberg zal bestralen. In het vier kant van den Vijver zijn langs de kaden twee rijen palen achter elkander ingeheid, te zaam verbonden door dwarslatten, waaraan de illumi-i neerglazen zullen worden bevestigd, zoodat de vijver omzoomd is door een dubbelen lichlrand, die in het water terugkaatsende, het effect nog te meer zal verhoogen. In het midden van den Vijver, olrigeven door een staketsel, waarop de vazen zijn aangebracht, waaruit het Bengaalsche vuur in veelkleurige stralen zal worden afgesto ken, verheft zich het kleine eiland als glanzend edelsteen, gevat in eene schitterende lijst. Tot zoover heeft de stad in dit gedeelte der residentie haar taak uitgestrekt. Het land heeft, om het ge heel nog prachtiger te maken, voor de achter gevels van het Ministerie van Binnenlandsche Zaken en vau de kapel op het Binnenhof, als front aan de waterzijde, op stéllaadjes eerebogen en twee kolossale eerepoorten doen oprichten, welke laatsten van boven door groote sterren versierd en met 's Konings naamcijfer prijken, terwijl aan den bovenrand der bogen op de schilden en wapenborden der provinciën vazen zijn gesteld, waaruit eveneens Bengaalsch vuur zal worden ontstoken. Van den Vijverberg af gezien, belooft deze il luminatie waarlijk verrassend te zijn. Voegen wij hier nog ten slotte bij, dat de muziekkorpsen der huzaren en schutterij in twee verlichte muziek tempels, een op de Plaats, het ander op het Tournooiveld, eene aangename verpoozing zullen verschaffen en het afsteken van Bengaalsch vuur boven vau den grooten toren der residentie, met recht den hoogsten luister zal bijzetten, dan zal men moeten erkennen, dat er niets onbeproefd is gelaten om den avond van dien nationalen feestdag allerschitterendst in de residentie te doen vieren. Was men dezer dagen getuige van een tref fende begrafenis van een ouden ervaren beoefe naar der Boekdrukkunst, te spoedig zou die worden gevolgd door de ter aarde bestelling van een anderen vertegenwoordiger van die kunst, en in de beoefening daarvan grijs geworden. He den werd namelijk op Eik- en Duinen, het stoffe lijk overschot van den heer Carel vau Leeuwen, meesterknecht ter boekdrukkerij van Gebroeders Beliufante, plechtig ten grave geleid. De lijk wagen werd voorafgegaan door het bestuur van de Vereeniging: „het Zilveren Kruis," terwijl al de werklieden der drukkerij zich als dragers hadden aangeboden. In een vijftal rijtuigen wa ren de zonen en verdere leden der familie van den overledene, benevens oud- en tegenwoordige patronen, gezeten. Alvorens de groeve werd ge sloten, werden er onderscheidene toespraken ter eere van den afgestorvene gehouden, o. a. door den heer F. J. Belinfante, als bestuurder der drukkerij en door Dr. J. J. F. Wap, uit naam van de Ver eeniging: Zilveren Kruis," terwijl ook een der werklieden den gewezen meesterknecht herdacht en een oud strijder eenige dichtregelen voordroeg. In een en ander werd rechtmatige hulde gebracht aan de verdiensten van wijlen den heer C. van Leeuwen, als waardig hoofd van zijn gezin, als echtgenoot en vader, als trouw en ijverig dienaar, en als trouw o tderdaan gehecht aan Koning en Vaderland. Het voorbeeld van van Leeuwen werd in het licht gesteld als dat van een braaf en de gelijk werkman, als een meesterknecht van den echten stempel; vooral in den tegenwoordigen tijd was het dubbel plicht op zulke voorbeelden ter navolging te wijzen. Door den oudsten zoon des overledenen, den heer J. C. van Leeuwen, werd in hartelijke en roerende taal dank betuigd voor de laatste eer den vader, den meesterknecht, den medestrijder voor het Vaderland bewezen. 's-Gravenhage, 15 Februari. H. M. de Koningin heeft gisterenavond het concert Diligenlia met hare tegenwoordigheid vereerd. Ter gelegenheid van 's Konings verjaardag zullen er wederom in de verschillende garni zoensplaatsen militaire feesten worden gehouden. In de manége van de Alexander-kazerne alhier, die smaakvol met wapenschilden, tropheën en vlaggen i3 versierd, zal reeds aaustaanden Zater dag een assaut op alle wapenen worden gegeven. Uit goede bron vernemen wij, dat door de K. K. Pruisische regeering aan de Noord-Bra- bantsche Duitsche Spoorweg-Maatschappij de ver leende definitieve concessie, voor het Duitsche gedeelte van de lijn BoxtelVVesel, thans is uit gereikt. Delft, 18 Febr. Drie honderd jaren geleden leefde hier ter stede een man, die, hoewel in menig opzicht eeu zonderling, toch om zijne vele goede hoedanigheden, waaronder vooral zijne zucht om armen en ongelukkigeu te ondersteu nen en te helpen, in de algemeene achting hoog stond aangeschreven. Het was Jacob Janz. Gras- winckel, genaamd Boot; deze laatste naam waar schijnlijk ontleend aan de brouwerij de Boot, die zijn vader vroeger toebehoorde. Onder den titel van „de Delfsche Wonderdokter," gaf onze met roem bekende romanschrijfster, mevrouw Bosboom-Toussaiut, eene karakterschildering van onzen vroegeren stadgenoot, welk letterkundig product alom met welverdienden lof werd be groet. In de vorige week is door de Gebr. Jede- loo alhier, op last der familie Graswinckel, de koperen plaat vernieuwd op de zerk, welke het graf bedekt van den meergenoemden Boot, te vinden in het noordkruis van de Oudekerk. Op die plaat staat gegrift, behalve het familiewapen, dezelfde inscriptie, welke op de oude plaat stond, luidende In dit Graf rust JACOB JANSZ. GRASWINCKEL, geseit BOOT, Geboren 25 July 15-36. Was Tol een Wonder DEN ARMEN RÏC HEM SELVEN ARM. Sterf X Martii Anno. M. DC XXIV. Sijns Ouderdoms LXXXVIII. (D. Ct.) Godda, 13 Februari. Gepasseerden Zaterdag avond ging een vrouw een ing reclameeren, dien haar zoontje spelende aan den vinger van een dienstmeid had gedaan en die daarvan niet meer af kon. Zoodra de vrouw daarover begon te spreken, viel zij plotseling dood. Dadelijk ingeroepen geneeskundige hulp mocht niet baten, en volgens verklaring van den ge neesheer was een beroerte, waarschijnlijk ont staan door zich driftig te hebben gemaakt, de oorzaak van haar plotseling afsterven. Woerden, 14 Februari. Eene (Jomunssie te dezer plaatse heeft zich ten doel gesteld de uit breiding en verlevendiging van de weekmarkt. Met het oog daarop is het haar voornemen pre miën uit te loven en eene loterij te orgamseeren, waarvan het nadere eerstdaags meer openbaar zal worden gemaakt. Bkiille, 13 Februari. De Raad dezer gemeente heeft heden iu eene openbare vergadering, op voorstel van 4 leden, tevens leden der hoofdcom missie tot voorbereiding der feestelijke viering op 1 April 1872, met algemeene stemmen besloten, aau deze commissie eene som van f 3000 te ver leenen, indien zij mocht besluiten, ter herdenking van den lsten April, nevens de andere op- en inrichtingen, een asyl te stichten. Brielle, 14 Februari. Deze Gemeente heeft een kostbaar geschenk gekregen, eene verzame ling fraaie en zeldzame afbeeldingen, betrekking hebbende op ouzen grooten vrijheidskrijg, door deu heer Alexander Ver Huell met zorg gedu rende een 20tal jaren bijeengebracht. Aau deze 80 historieele bladeu eene waardige, blijvende en nuttige beslemming wenschende te geveu, heeft de heer Ver Hueil deze exemplaren aan het Gemeentebestuur dezer stad, waar ons volks bestaan gegrondvest werd en weldra het 3de eeuwfeest onzer bevrijding zal worden gevierd, aangeboden als een blijk van eerbied en vader landsliefde. Met dankbaarheid is het prachtig ge schenk aanvaard. Naar wij vernomen hebben, zullen de 80 bla deu op den lsten April a. s. aan belangstellenden ter bezichtiging worden gesteld. Utrecht, 14 Februari. Gisterenavond arriveerde alhier en stapte aan het hotel les Pays Bas af de oud-Gouverneur-Geueraal van Ned. Indië, de heer Mijer, en familie, om iu genoemd hotel 12 of 14 dagen te vertoeven. Is men wel ingelicht, dan is de oud-Gouv.-Geu. voornemens zich metterwoon te Utrecht te vestigen. Naar men verneemt, bestaat ook in deze ge meente het voornemen, om het vraagstuk der loonsverhooging te behandeleneerstdaags zal eene oproeping gedaan worden aau alle werk gevers alhier, tot het bijwonen van eene open bare vergadering, waarin dit belangrijke punt zal besproken worden. (17. D.) Arnhem, 14 Februari. Gisteren heeft voor 't Hof alhier gediend de zaak tegen de schrijvers van een in de maand November in het Dir. Dag blad geplaatst ingezonden stuk over den hoofd onderwijzer te Velp. De beklaagden waren een onderwijzer v. D., die reeds een vonnis te zijnen laste had, en twee leden der orthodoxe partij B. en J. De'eerste had 't stuk geschreven op afonBer gevens van de beide anderen, waarvan eeif(e(lerl door zijn zoon had laten copieeren, en met get valsche handteekeningeu had doen iozendenand m beide beklaagden hadden voor den rechte:^et 'aa instructie ontkend het stuk te hebben geschr,^ jellt evenzeer als er iets van te weten, en dee(,MAi~,h zelfs schriftelijk zijn verontwaardiging e, yjaand uitgedrukt, dat zoo'n stuk tegen een geacht 't Is was openbaar gemaakt. Het Openbaar lli^nnrèe: terie wees op het huichelachtige, onwaj.'^ van zulk een gedrag bij mannen, die zit[ waar schijn van vroomheid wilden geven. Hij e men schuldigverklaring aan hoon en veroordeeld elk hunner tot ƒ150, boete en indekoii- j)e ee De hoofdonderwijzer te Velp had zich o 0£ viele partij gesteld. De uitspraak volgt. hatjH Harderwijk, 14 Februari. Den 24sten du (j£ van het koloniaal werfdepot alhier m, Nieuwe Diep vertrekken een detacheme; pletietroepen sterk 125 man (waaronder i officieren) om dien dag over te gaan aai van het naar Batavia bestemde schip Aui bil zagvoerder H. Visser. Het bevel daarover dragen aan den kapitein der infanterie leger in O.-lndië O. C. Prager en voorts degeleide den 2den luit. der genie van geme E. Marcella. Groningen, 14 Februari. Naar men vei ^er zal bij de feestelijke viering van den gei- heeft, aan het opbreken van bet beleg van Gro. geen op 28 Augustus a. s., bet leest dien ds worden opgeluisterd door het lossen van t schut der vestingwallen en door het houdet groote parade van het garnizoen. het het waaro zich geven de ve zijn i elegai hunne hoed a oude Het is u bekend, dat op den Middelw. h0Ven de puinhoopeD voor vele jaren door mijne der p werking verrees voor weezen en Oude: da^en dagen een liefdegesticht, hetwelk niet slecht «Jelen, ziet in de behoeften der Evang. Luthersci jU£St meente, uiaar ook in die der Doopsgezit name Reuionstrantsche. Het besluit des Gemeente: subsidiën aan de Godshuizen moeten opt. is deszelfs oudergang, wanneer niet eet geplant wordt, welks vruchten onder God de subsidie kan vergoeden. Tot bereikingn doel heb ik een album doen vervaardigen, geschreven staat, hoe het gesticht door ine. king van het Koninklijk Huis, door zoovelt met mij het academieleven hadden dcorws: en in 1830 en 31 in het veld hadden gei door de liefde niet slechts van Protesiawf der onderscheid, maar ook van Roomsck Ui lieken en Israëlieten, is daargesteld. De Koning en de Koningin, alle leden vn. -i kome Vorstelijk Huis, enkele edelen in 's-Gratec i slagei hebben onmiddellijk hunne nameD eigent: dries geschreven in het albutn en het gesticht: reddende hand geboden. Ik zoude u, ïmt. van Leiden en omstreken, die getoond heli en hand te hebben voor verlatene weezs hulpbehoevende ouden, beleedigen, wanoe verder ging, zonder uin de gelegenheid test uwe namen in het album te schrijven. Vrije heeft het gesticht daargesteld, vrije liefde: deszelfs toekomst verzekeren; daarom het album in hunnen kring begeeren, den zich tot mij, het zal hun achtereenvoh in de volgende week geworden, terwijl, o alle kunnen medewerken ten goede, Vrijda. Zaterdag van 124 uren in de aanstaande f het album ter inzage en ter teekening int, woning aanwezig zal zijn. God zegeue onze vereende pogingen. Wai wij er niet meer ziju zullen,' de verre na»: onze nagedachtenis zegenen. J. E. INCK1 Leiden, 15 Februari 1872. den verke kozen wordi Hel veruii heeft te ne geen name zoek de gr voorsi dat v vergo zendt veel goedi daan vervi aan De landl trekt land Frar derg: in d genh De i 1IV GrEZOIV DEIV. Eene tydrekenkundige -vraag In het Leidsch Dagblad van heden, 15 Febn oppert De V. de vraag of wij opzichten! 300sten verjaardag van den lsten April 15ii bet rechte jaar hebben en of het niet zijn moet! Hij kan gerust zijn. Het tegenwoordig jaar is het rechte. De grond van zijne vraag rust op de stel dat vroeger de eerste dag niet werd gereh te zijn op 1 Januari maar op den eersten Paascb. Die stelling is niet juist. De eerste dag van het jaar was verschillet verschillende lauden en verschillende tijden December, de Christusdag of Kerstmis; 1 Jant de dag der besnijding; 25 Maart, Mariaboodsc Paaschavond, na het wijden der kaarsen;Pa» dag. In Duitschland komen al deze dagen al* eerste van het jaar voor tot in de Xde en li- eeuw, toen vrij algemeen de Kerstdag er aangenomen werd, meer bepaald in het kerke-, jaar,blijvende voor het burgerlijk Pascbea 1 een wijls nieuwjaardag. diep 'tls hier de plaats niet in meer algeineeoe L< D( den Hi op Dezi derd niën be^t De voor eeu dat Al i beur zijn ^g: 'jl van van zelio dé v land koni de p in i vroe over

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 2