N". 3684. Maandag 12 Februari. ll!sra at r'.)veod, r'i W«ite W. LEIDSCH A». 1872. DAGBLAD letStw,,, g<*. a. 4| - PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden per 3 maanden...V/3.00. Franco per post3.85 Afzonderlijke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJB DER ADVKKTENTIKN. Voor i aderen regel0.15. Grootere letten naar do plaatsruimte die zij beslaan. Git STADS-BERICHT EN. NATIONALE MILITIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, doen te weten: dat!de ingezetenen, die verlangen mogten als vrij williger bij de nationale militie op te treden, zich daartoe vóór den lsten Maart aanstaande ter Ge meente-secretarie beliooren aan te geven. De bepalingen der wet van den 19den Augustus 1861 t(Staatsblad n°. 72), betrekkelijk de nationale militie,zijn ten aanzien van de vrijwilligers de volgende: Art. 11. Om vrijwilliger bij de militie te zijn, moet men ongehuwd of kinderloos weduwenaar en ingezeten wezen, voorts ligehamelijk voor de dienst geschikt, ten minste 1,56 meter lang, op den ln Januari van het jaar der optreding als vrijwilliger bet 20ste jaar ingetreden zijn en het 35ste jaar niet volbragt hebben, tot op bet tijdstip der optreding aan zijne verpligtingen ten aanzien van de militie, zoover die te vervuilen waren, voldaan en een goed zedelijk ge drag hebben geleid. Het bezit van die vereisebten, met uitzondering van de ligchamelijke geschiktheid en van de gevorderde lengte wordt bewezen door een getuigschrift van den Burgemeester der woonplaats. Art. 12. Hij die voor de militie is ingeschreven, wordt slechts als vrijwilliger toegelaten voor de ge meente, in welke hij ingeschreven is, tenzij hij geene verpligtingen ten aanzien van de militie meer te ver vullen hebbe. Art. 13. Hij, die bij de zeemagt, bij het leger hier te lande, of bij het krijgsvolk in 's Rijks Overzeesche bezittingen heeft gediend, wordt niet als vrijwilliger bij de militie toegelaten, tenzij hij, bij het verlaten van de dienst, behalve een bewijs van ontslag, van den bevelhebber, onder wien hij laatstelijk beeft ge diend, een getuigschrift bebbe ontvangen, inhoudende, dat hij zich gedurende zijn diensttijd goed heeft gedragen. Hij kan, heeft bij dit ontvangen, tot dat zijn veer tigste jaar volbragt is, als vrijwilliger bij de militie worden toegelaten. Wijders wordt ter kennis van de belanghebbenden gebragt, dat tot het opmaken van het getuigschrift, bedoeld bij bovengenoemd art. 11 der Wet, dagelijks, uitgezonderd de Zondag, van des voormiddags tien tot des namiddags drie uren, ter Secretarie dezer gemeente de gelegonheid bestaat. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester, v. PUTTKAMMER, Secretaris. Leiden, 10 Eebruanj 1872. Lelden, 10 Februari. Gedurende deze week zijn dagelijks in het werkhuis alhier opgenomen van 178 tot 204 volwassen personen en van 85 tot 96 kindereu. -I In de eerste helft der maand Januari 1872 zijn aan het postkantoor alhier bezorgd de volgende brieven, die wegens onbekendheid der adres santen niet bezorgd zijn kunnen worden G. Bos, A. J. v. Rooy, H. C. A. Boms, allen te - Amsterdam; B. Paauw, te Benthuizen; C. H.Tie- - meyer, te Bergen-op-Zoom; J. Marquard, te Ber lijn; A. Appel, te Gouda; Mej. Verbrugge, Studer, - Adrichem, Wed. Steenbergen, allen te's-Graven- hage; J. Kreeling, A. J. Broechuizen, te Haarlem; van Lewe, te Halfweg; H. Bos, te Hazerswoude Broes v. Dord, te HellevoetsluisA. Hoogland, te Kampen; v. d. Saai, te Koudekerk; J. Heender- man, W. M. de Haaij, beiden te LeidenWed. v. d. Poel, te Leiderdorp; H. Keizerswaard, te Mijdrecht; J. Jongbloed, te Niekoop; G. Oude water, te Nieuwer-Amstel; L. de Jong, te Noor den; Freitag van Overstraaten, te Oosterbeek; C. Roissart, J. Heins, J. de Witte, S. Hillebrand, mi ïsïï B. van Sluis, allen te Rotterdam; Wed. Boon, te Rijnzaterwoude; J. Merkies, te Soestdijk; D. Vet, te Soetermeer; Dunnewiek, te Utrecht. Porttj: liauciu Het muziekkorps der d.d. schutterij gaf giste- •oeb. renavond in de groote Stadszaal het eerste hee- s renconcert, dat door ons met het meeste genoegen is bijgewoond. En waarlijk, het korps gaf blijken, >iaat«n; dat het dezen winter zijn tijd wel besteed had; 'm°barg *8 on(*er ^ding vaD zijn kundigen kapel- 6/i nieester, den heer Miiller, veel geavanceerd, fort, 0.[ Uit het met smaak samengesteld programma, i, W- beviel ons vooral N°. 3 en N°. 6, waarin de heer p Hemmes, solo-hoboïst bij het muziekkorps der grenadiers en jagers, zich van een zeer gunstige zijde deed kennen. Beide stukken werden dan 12 ort; ook naar waarde geschat, en daverend toege- wJ juiToht- ii—i; Jammer dat van deze gelegenheid, om voor rek.üweinig geld iets goeds te hooren, niet door meer jj) ingezetenen wordt gebruik gemaakt. Met genoe- Hyr1' ®en z'en het volgend concert tegemoet en zouden dan de deelneming gaarne grooter zien. Wij wijzen belangstellenden op het onder de ad verten tiën voorkomend programma der Vereeni- ging Harmonie voor Maandag en Dinsdag a. s. Minnaars van tooneelvoorstellingen en dans zal deze gelegenheid, om zich te amuseeren, niet onwelkom zijn. Mevrouw de Wed. Storm van der Chijs verklaart zich in de Rott. Ct. ook voor een heilzame stichting in plaats van een monument ter viering van den lsten April. Wil men een Zeemanshuis, men denke dan ook aan de vrouwen der zeelieden. Op zulk eene stichting kon teven een lichttoren gebouwd en konden door toepasselijke versieringen belangrijke geschiedkundige feiten in herinnering worden gebracht. Nederland, dat meer dan een millioen guldens ter verpleging der gekwetsten en zieken bijdroeg in een der verschrikkelijkste oorlogen onzer eeuw, zal zeker ook hier de bewijzen geven, dat men niet ongevoelig is voor het lijden of de behoeften der bejaarden van beide geslachten van den zeemansstand, die zooveel tot vermeerdering van ons volkswelvaren toebrachten. Bij verwezenlijking van dit plan hoopt de schr., dat; met haar, velen daartoe belangrijk zullen willen bijdragen. Bij besluit van den 8sten Februari jl. is door de gedep. staten in de provincie Zuidholland be paald: 1". dat de uitoefening der jachten op wa terwild, opgenoemd in art. 15 der wet van 13 Junij 1857, wordt gesloten met ultimo Maart a. s. 2°. dat de uitoefening van het weispel van kwar- telen met steekgaren of vliegnet is toegelaten van den 9den April a. s. tot en met den 13den Juli daaraanvolgende, doch dat het vliegnet in geen geval tot het tirasseeren van kwartelen mag worden gebruikt; 3". dat de visscherij in de bin nenwateren, waaronder ook worden verstaan rivieren door sluizen afgesloten, zal zijn gesloten van ultimo Maart 1872 tot en met 18 Mei daar aanvolgende, niet uitzondering van het visschen naar aal en paling, hetgeen ook gedurende den gesloten vischtijd door middel van fuiken, aal- korven, aalscharen en dobbers, zoomede door peuren wordt vrijgelaten4°. dat het visschen met kuilnetten, waaronder ook behooren anker- kuilen en staalboomen, van 1 April tot en met 15 Juni e. k. is verboden; 5'. dat de kooilieden hunne kooieenden moeten opsluiten ofophokken van den 8sten April tot en met den 4den Mei en van den 15den Juli tot de opening der jacht op waterwild. Te Groningen is tot doctor in de wis- en na tuurkunde gepromoveerd de heer Gerard Post, geboren te Groningen, na verdediging van een academisch proefschrift over de werking der metalen op zoutoplossingen. Volgens een in de Haarl. Courant voorkomende statistiek, wonen er te Amsterdam in elk huis gemiddeld 14, te Rotterdam 11, te Maastricht 9, te Nijmegen 8, te 's-Gravenhoge en te 's-Herto- genbosch 7, te Leeuwarden 6%, te Utrecht, Lei den, Dordrecht, Groningen en Arnhem 6, te Haarlem 5& en le Delft en te Zwolle 5% personeD. Gemelde statistiek, meer speciaal Haarlem be treffende, bevat ook nog deze curieuss bijzonder heid, dat wel gehuwde paren uit die gemeente naar elders vertrekken, maar de bevolking van den anderen kant weer wordt aangevuld, daar vele weduwenaars en weduwen zich te Haarlem komen nederzetten. Door de politie is gesignaleerd Gerardus Jans sen, oud 39 jaren, directeur van het expeditie kantoor Van Gend Loos te Eindhoven, gestalte middelmatig en vrij zwaar, haar en bakkebaarden kort en bruin. Misdrijf: misbruik van vertrouwen, door het verduisteren van 10,000 francs, ten Dadeele van genoemde firma. Hij is voortvluchtig sedert 4 Februari jl. Eene premie van 10 pCt. van de op hem bevonden gelden is voor zijne aanhouding uitgeloofd. De officier van justitie te Eindhoven verzoekt opsporing, aanhouding en bericht. (Pof. blad.) In het Weekblad voor Israèlieten wordt thans een belangwekkende polemiek gevoerd tusschen den heer B. Tideman Jz., modern predikant te Hoorn, en den heer S. J. Moscoviter, een Israëliet, te Rotterdam. De eerste heeft getracht te betoogen, dat de moderne Christen en de moderne Israëliet thans samen kunnen gaan tot bereiking van het doel, dat de modern-christelijke theologie zich voorstelt. In eene reeks van negen artikelen heeft de heer Moscoviter gepoogd, het betoog des heeren Tideman te wederleggen. ThaDS bevat het laatstverschenen nommer van het Weekblad voor Israèlieten een eersten eeuer reeks brieven van den heer T., waarin hij op zijne beurt het betoog des heeren Moscoviter tracht te niet te doen. Het spreekt van zelf, dat wij ons in dezen theologischen strijd niet mengen; wij hebben er slechts op willen wijzen als op een merkwaardig verschijnsel, dat die polemiek wordt gevoerd in een Israëlietisch orgaan, en wel op zóo kalmen heuschen tooD, dat het den strijders tot eer ver strekt, en niet minder der redactie van genoemd Weekblad, die door de opname der brieven van den heer Tideman blijkt geeft van eene onpar tijdigheid, die met het oog op sommige andere kerkelijke organen op waardeering aanspraak mag maken. (Hand.) De ontwerpen der doorvaarten onder het groote spoorwegstation te Amsterdam zijn thans gereed. De Noordelijke voetbrug is daarbij vervangen door eene fraaie draaibrug, waardoor de aanleg plaatsen voor den handel beter te benaderen zullen zijn. Het geheele grootsche stationplan met zijne kolossale vleugels zal, wordt het aldus uit gevoerd, een der sieraden van de hoofdstad uit maken. De lokalen, bij de doorvaarten aagebracht, zullen ter beschikking van de gemeente Amster dam komen. Naar men aan het JV. v. d. D. nader uit Leeu warden meldt, zal de luit.-adj. Keyzer niet verder vervolgd worden. Eene Commissie uit officieren is benoemd, die aan den kolonel zou mededeelen, wat de officieren gaarne aan den Min. v. Oorlog zagen gerapporteerd. De kolonel heeft gemeend aan dit verlangen niet te kuDnen voldoen. Toen hebben zich de officieren, 35 in getal, weder vereenigd en toen is voor en tegen Keyzer ge stemd. Een hunner onthield zich van stemming, terwijl 17 voor en 17 tegen hem hebben gestemd. Het plan schijDt nu te bestaan, dat door de officieren aan hunne kameraden in het leger kennis zal worden gegeven van 'tgeen door hen in deze zaak is gedaan, en daarmede is de zaak Keyzer begraven. In strijd met vroegere berichten komt ons thans het gerucht ter ooren, dat bij de Regeering het voornemen zou bestaan om de inkomstenbelas ting tot een bedrag van 2 pCt. te blijven voor dragen, en dan niet alleen afschaffing van het patentrecht en den vleesch-accijns, maar ook van den zeepaccijns voor te stellen. Wij vermelden dit gerucht zooals wij het ver nomen hebben, zonder er veel waarde aan te hechten. Wellicht vindt het zijn oorsprong in het lang uitblijven van het antwoord op het Voor- loopig Verslag omtrent de inkomsten-belasting. (Vod.) Te Oisterwijk wordt het kerkgebouw der Her vormde gemeente geamoveerd. Bij het uitbreken van het inwendige van het gebouw zijn graf zerken te voorschijn gekomen van eene rosé- achtige steensoort, die meer dan waarschijnlijk 1000 jaar geleden voor dat doel zijn gemaakt. Dezer dagen werd een Hollandsch advocaat in het paleis van justitie te Brussel aangehouden. Het was de bekende advocaat van Baarle, die eenige jaren geleden voor het provinciaal ge rechtshof van Noord-Brabant wegens mishande ling zijner krankzinnige moeder heeft terecht gestaan, en die met eene Engelsche vrouw ge trouwd was, welke naar het schijnt, eene nog al aanzienlijke fortuin bezat. Evenwel was het huwelijk niet gelukkig. Van Baarle had een excentriek karakter, dat hem dikwijls laakbare feiten deed begaan. Daarom werd hij dan ook, omtrent een jaar geleden, van de beurs gedreven. Zijne vrouw stelde een proces tot echtscheiding in, alsook tot teruggaaf van hareu bruidschat. Dit laatste vooral mishaagde ten hoogste aan van Baarle, die alle middelen verzon, om den loop van het rechtsgeding te beletten. Op zekeren dag, dat zijne vrouw naar de zitting kwam, vloog hij om haren hals en beweerde daarna dat er eene verzoening tusschen hem en haar on tstaan was. In den loop van het proces bracht van Baarle een document voor den dag, dat zijne tegenpartij verklaarde valsch te zijn. De proenrenr des Ko- nings deed hem arresteerendoch het bewuste document was niet meer te vindenhij zeide, dat hij het aan iemand had toevertrouwd, om het te Breda te doen bekrachtigen. Men vernam inderdaad dat zijoe zuster naar Breda was ge gaan. Bij hare terugkomst stond zij tegenover twee politie-agenten, belast haar aan te houden. Zij trok een papier uit den zak en poogde het in te slikken, maar het werd haar ontnomen. Woensdag-morgen, toen de bewakers hunne gewone rondte in de gevangenis deden, bevon den zij dat van Baarle een zelfmoord had be gaan; hij had zijnen handdoek in stukken ge scheurd en zich daarmede aan de tralies van het raam verhangen. De Afdeeling voor Taal-, Letter-, Geschiedkun dige en Wijsgeerige Wetenschappen dér Konink lijke Academie van Wetenschappen, zal eene gewone vergadering houden op Maandag den 12den Februari e. k., des namiddags om twaalf uur vijftien minuten, in het .gebouw der Acade mie Trippenhuiste Amsterdam. Volgens bericht van den consul-generaal te Lissabon ontvangen, zijn de quarantaine-maat- regeleD, welke in Portugal ten opzichte van schepen uit Rotterdam alsnog gehandhaafd wer den, sedert 31 Januari jl. opgeheven. De luitenants-ter-zee der 1ste klasse A. J. Vis ser en Jhr. J. H. P. von Schmidt auf Altenstadt, worden met den 21sten Februari aanstaande ge plaatst, respectievelijk op Zijner Majesteits wacht schip te Willemsoord, en fregat met stoomver- mogen Admiraal van Wassenaar. Met ingaog van den lsten Maart a. s. is be noemd tot Rijkstelegraafkantoorhouder te Monster de Rijkstelegraafklerk T. Kater Cz. Z. M. heeft pensioen verleend aan Jacob Cor nells van Wijk, gewezen hoofdonderw. te Kes- teren, ten bedrage van f333 'sjaars; Hendrik Veld, gewezen hoofdonderw. te Wapserveen, ge meente Havelte, ten bedrage van f293 'sjaars; Egbert Abrahams, zich noemende en schrijvende Egbert Havinga, gewezen hoofdonderw. te Schar nier, gemeente Slochteren, ten bedrage van f 146 'sjaars. Z. M. heeft goedgevonden den apotheker der 2de kl. A. Machielse, van het personeel van den geneeskundigen dienst van het leger hier te lande, thans voor den tijd van vijf jaren gedetacheerd hij het leger in Ned. Indië, in zijn rang over te plaatsen bij laatstgemeld leger. Z. M. heeft aan den heer F. H. A. van de Poel, resident van Samarang, vergunning verleend tot het aannemen van het eereteeken genaamd Chula Sura Dhorn, hem door Z. M. den Eersten Koning van Siam geschonken. BINNENLAND. Amsterdam, 9 Februari. De heeren, die zich ten vorigen jare, na den dood van den heer S. Gorter, vereenigden om ten behoeve zijner kin deren een klein fonds bijeen te brengen, hebben aan de vele hun grootendeels onbekende gevers bericht, dat hunne pogingen geslaagd zijn. Een vriendelijke toezegging van de directeuren en commissarissen van het Nieuws van den Dag doet de ontvangen som voldoende worden voor het gewenschte doel. De Commissie verheugt zich te meer deze mededeeling te kunnen doen, om dat daarin de schoonste voldoening opgesloten ligt voor de vele milde anonieme gevers, die het bereiken van de beoogde uitkomst door hunne ruime bijdragen mogelijk hebben gemaakt. 's-Gravenhage, 8 Februari. Het was wederom eene treurige zaak, die heden het Provinciaal Gerechtshof in Zuid-Holland gedurende den ge- heelen dag bezig hield. Ze betrof weder een moord, gepleegd door een 27jarig man op zijne 28jarige vrouw. De verslagene, Margaretha Maria van Wijngaarden, verliet in den avond van 7 Nov. jl. omstreeks acht uren haar werkhuis in de Zandstraat ta Rotterdam, gezond en wel, en een half uur daarna word zij door eenige werklieden aan den Noordsingel vermoord gevonden, uitge strekt op den grond en nog met een deel van haar verdiend loon, een paar sneden bróbd, naast

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 1