N°. 3677. A°. 1872. Zaterdag 3 Februari. K DIE 2. Feuilleton van liet „Leidscli Dagblad". r SCHETSEN UIT ENGELAMD. t1 Kit PRIJ8 DKZER COURANT Voor Leiden per 3 maanden Franco per post Afzonderlijke Nommers m 3.00. 3.85 0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zen- en Feestdagen, uitgegeven. PBIJIS DEB ADVKHTKNTIEN. Voor iederon regelJ 0.15. Grootero letters naar de plaatsruimte die zij beslaan. Lelden, 2 Februari. tie Egt, isverh ;en oï Naar men verneemt, is er te Utrecht voor de leening voor den spoorweg Utrecht—Leiden, waar- kers, van de inschrijving o. a. bij de heeren Chr. Oort- unst.man en Zoon openstond, maar gisteren gesloten is, voor slechts p. m. ƒ95,000 ingeschreven. (U.D.) Van hier is een door 1229 personen ondertee kend adres aan den Koning opgezonden, om te protesteeren tegen de opheffing der missie bij J den paus. 11 Volgens een "Woensdagmiddag ontvangen tele grafisch bericht uit Singapore van 31 Januari, waren de overstroomingen op Java op dien datum geheel opgehouden. (Vad.) De burgemeester van Amsterdam maakt in het Handeltll. bekend Door de Utrechtscbe commissie voor het oprich ten van een Asyl, voor oude en verminkte Ne- derlandsche zeelieden, in den Briel, aangezocht, eene commissie te vormen, om die zaak alhier te bevorderen, heb ik vermeend aan dat verzoek geen ander gevolg te mogen geven, dan de aan dacht mijner stadgenooten te vestigen op de bekende circulaire dier commissie. De Amsterdamsche commissie tot voorbereiding der feestelijke viering van 1 April 1872, heeft hare uitnoodigingsbrieven reeds rondgezonden en den inteekenaars volkomen vrijheid van keus gelaten. Het optreden van eene tweede commissie komt mij niet geraden voor, en zon algemeene samen werking, boven alles in deze zoo wenscheiijk, niet bevorderen. Ik neem echter de vrijheid mijne uiedeïnge- - zetenen in overweging te geven, hunne keus te bepalen op het bovengenoemd Asyl, met welk .plan onze geëerbiedigde Koning ten hoogste is ingenomen, en waarvoor Z. M. reeds eene aan zienlijke bijdrage heeft ingezonden. Den 31steu Januari overleed te Haarlem, ten gevolge eener kortstondige ongesteldheid, op ruim 71jarigen leeftijd de heer P. F. Bohn, uitgever van letterkundige werken. Onze letterkunde heeli aan den bescheiden, maar nuttigen arbeid van dezen werkman meer te danken dan menigeen vermoedt. Hoewel hij zich er nimmer aan waagde, om als oorspronkelijk schrijver op te treden, was van de groote menigte geschriften, sedert een lange reeks van jaren door hem uitgegeven, niet alleen een aanzienlijk getal vertalingen of na- - volgingen van zijne hand, maar sprak zijn let terkundige kennis zich ook uit in den goeden raad, door hem aan zoo menig auteur gegeven, in de veranderingen en verbeteringen door hem in -zoo menig werk aangebracht. Hij was op het gebied der letteren een waardig echtgenoot van de schrijfster van Ome Buurt, een waardig bloed- - verwant van den auteur der Camera Obtcura. Zijn afkeer van uiterlijk vertoon weerhield hem van _zich te bewegen op het terrein van het publieke -leven. Maar dat hij daarom niet onverschillig was voor het lot zijner medeburgers, kunnen de arme en hulpbehoevenden getuigen, die nimmer ongetroost weggingen uit zijn huis. (Vad.) Jl. Maardag herdacht de heer Eshuis, hoofd onderwijzer te Nieuwleusen den dag, waarop hij voor een halve eeuw het onderwijzersvak aan vaardde. Bij deze gelegenheid werd hem door den Inspecteur in bijzijn van den schoolopziener, den burgemeester en een aantal onderwijzers uit andere gemeenten daartoe overgekomen, de zilve ren medaille overhandigd. Aan W. van Looy, huzaar bij het lste escè- dron te Haarlem, is door de daar ter stede be staande afdeeling der Maatschappij Tot Nut van 't Algemeen een zilveren medaille uitgereikt. Aan den heer Jacob B. Citroen, te Amsterdam, wiens industrio het vervaardigen van goudep kettingen enz., en wel door meisjes op dp tentoonstelling voor den handwerksman, in 1869 aldaar gehouden, de algemeene aandacht getrok ken heeft, is thans door de plaatselijke commissie voor die tentoonstelling een medaille toegezonden, met dankbetuiging voor de vele moeite en kosten, door hem aan de tentoonstelling gewjjd. De berichten, alsof er reeds iets bekend was nopens het bijwonen der Heiligerlee-plechtigheid in de maand Mei e. k., door Z. M. den Koning moeten op zijn minst voorbarig zijn. Het kantoorpersoneel van de Rijkstelegraaf be stond op L Januari 1872 uit: 9 lijninspecteurs, 97 directeurs van kantoren, 4 kantoorhouders, li onderdirecteurs der lste klasse, 21 tweede klasse, 25 telegrafisten der lste klasse, 60 tweede klasse, 191 derde klasse, 141 klerken, 14 adsistenten, 6 postdirecteurs, tevens dir. van telegraafk. 1 kan; toorhouder, te zamen 580 personen. Reeds sedert vele maanden heeft de heer Kolff v. Oosterwijk, burgemeester der Stad a/'t Haring vliet, pogingen aangewend om op dat eiland eene Hoogere Burgerschool te verkrijgen. Door velen wordt de behoefte daaraan gevoeld. De be-; laugstellenden in de goede zaak zijn nu dezer dagen weder tot eene bijeenkomst opgeroepen, 't Is te wenschen dat 's heeren Kolffs ijver in deze zaak tot een gewenscht resultaat mag leiden. (N. ft Cl.) Er maken zich te Deventef weder eenige ge zinnen gereed om met het aanstaande voorjaar naar de Nieuwe Wereld te vertrekken. Onder deze personen bevinden zich timmerlieden, met selaars, enz., die hun fortuin in dat werelddeel wenschen te beproeven. De heer A. K. Kemper onlangs te Gouda over leden, heeft vermaakt Aan de stad Gouda al zijn boeken, platen en manuscripten op die stad of instellingen aldaar betrekking hebbende, waaronder de portretten van Goudsche beroemde mannen; aan't weeshuis aldaar èen kapitaal groot 80,000 —214 pCt. Nat. Schuld onder den last van zeker vruchtgebruik; aan bet Diaconiebestuur der Evang. Luth. ge meente, zijne Huizen en Erven liggende iD ie Peperstraat en Kuipersteeg te Gouda onder den last eener jaarlijksche Uitkeeringaan het Rijk, voor het koninklijk muntkabinet te 's-Gravenhage, de 60- en 25jarige trouw- en andere familiepennin gen en latijnsehe school-medailles. Uit Harlingen ntaldt men aan 't Vaderland: De aanvoer van goederen alhier met de Ep- gelsche stoomschepen wordt ieder jaar grooter, en we aanschouwen gedurende een kortoren of ladgeren tijd van het jaar, al naarmate het ge brek aan materieel bij de Staatsspoorwegen groo ter of kleiner is, dat de pleinen en somwijlen ook de straten als 't ware opgepropt zijn rnèt baled, kisten, machineriën enz. enz. naar het binnenland bestemd. Dat die goederen, aan weer en wind en dief stal blootgesteld, niet verbeteren of vermeerderen, zal wel niet worden betwist, en daarom doet het ons genoegen te kunnen meedeelen, dat de ge broeders Scheuer, expediteurs voor Engelsche stoömschëpeu, door aankoop eigenaars zijn ge worden van de onlangs verkochte fabriek voor stoomwèrktüigen, vroeger door de firma Harmens eü Periling gedreven, gelegen aan de Zuiderha ven alhier, met het doel om de gebouwen eu het erf zoodanig te doen inrichten, dat aan dB van buitenslands ingevoerde goederen een betere schuilplaats kan worden verleend. De vóór de fabriek aanwezige walkraan leen't zich tevens uitmuntend voor het doel om daatv mede direct 'de goederen uit de schepen te lichtpnj. Dezer dagen werd aan den president-thesaurier J. Kuijtenhrouwer te Zeist, door eene commissie uit de leden van de vereenigjng van officieren, tot onderlinge ondersteuning in geval van over lijden, eene prachtige schrijftafel aangeboden, al£ blijk van erkentelijkheid voor de vele geheel be- langlooze diensten, aan de vereeniging bewezen. jdMóVenolm i j Dei Kamper Ct. bevat het volgende zonderlinge bericht uit Meppel: //Een der secondanten van den heer O. te dezer stede ontving dezer dagen een brief, die na ope ning bleek aan verkeerd adTes te zijn bezorgd en waarvan de schrijver was de heer Hj lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Genoemde missive was bestemd voor den restau rateur van het station (R. C.), die toevallig den zelfden noam voert als bovengenoemde secon dant. De heer H. verzoekt daarin onderzoek te willen doen naar het karakter en de richting op godsdienstig en staatkundig gebied der ambte naren alhier, speciaal der openbare onderwijzers, Het antwoord werd terugverwacht per aangetee- keDden brief met drie lakken. Zou dit schrijven niet in verband staan met de aanst. feestviering op 1 April?" (Zw Cl.) In de Pr. Br. en Asser Gourant, waarschuwt Pr- A. van Hasselt te Assen tegen de praktijken van een koopman, die o. a. te Smilde en in de om streken een middel te koop heeft aangeboden, om koper en andere metalen te verzilveren. Dr. van Hasselt vondt bij scheikundig onderzoek.dat dit middel een zure oplossing was van nih;as hy- drargyricus. Niet alleen behoort dit preparaat zelf tot het hevigste vergiften, maar ook kan l^et ge bruik van voorwerpen, die hiermede schijnbaar verzilverd zijn, tot groot nadeel voor de gezond heid strekken. Zeer spoedig verdwijnt, d. j. ver dampt, de kwiklaag, die dou zilverglans te weeg brengt; en hierin zit het gevaar, daar't inademen van kwikdampen uiterst schadelijk op 'i organisme vyerkf. Te Cairo is langzamerhand een goheele Fransche kolonie ontstaan, en aan de boorden vandenNijl beginnen de elegances haar geliefd Parijs terug te vinden. Door de zorg van den Onderkoning vindt men dan ook te Cairo al de nieuwsbladen van Europa, de Engelsche beafsteak, de caviaar van Petersburg, het Weener bier, het ijs van Napels, en men hoort en ziet er de operettes van Parijs. En des avonds, in die heerlijke Oostersche avonden! gaat men varen op den grooten vloed, als in de tijden van Antonius eu Cleopatra. VPie Parijs vergeten kan, heeft daar een heerlijk leven, in dat oude land vol wonderen, dat zooveel te zien, te denken en te genieten geeft. Ons Streven.) In de vorige week begaf zich te Velpeeti man 'naar den ambténaar van den'burgerlijken stand, om een zoon aan te geven, aan wién hij ver klaarde den voornaam Socialist te willen geven. Het kostte den ambtenaar eenige moeite hem te doen begrijpen, dat zulks niet aanging; doch ein delijk moést dr. socialistlsch-gezinde vader wel besluiten zijn kind met een minder karakteris tieken naam te begiftigen. Te Hurweneu heeft ten huize van den land bouwer de Ruiter een brutale diefstal plaats ge had. Terwijl genoemde persoon met zijn vrouw naar de kerk was, braken de dieven in het ach terhuis een ruit uit en baanden zich alzoo toe gang tot het binnenste des huizes, waar zij met eeu ijzeren voorwerp de chiffonnière openbraken en zich van het daarin zijnde geld meester maak ten. Na nog een stuk liam medegenomen te hebben verwijderden zij zich langs denzelfden weg, waarna zij zich in verschillende herbergen op sterken drank hebben vergast. Een zoon mag geen griffier zijn bij liet kanton gerecht, waar de vader kantonrechter is. In het omgekeerde geval voorziet de wet niet. Toch zal het zich nu kunnen voordoen, want in Friesland staat de zoon van iemand, die reeds jaren lang griffier bij eeD kantongerecht is, als eerste op de voordracht voor de benoeming van eeu kanton rechter aldaar. 18li f 21.J leb. füjM ml NAAK HET FKANSOH VAN MM- T M I K E. ittUK." p" 1 II. ribari- fl. »jV-Ji Typen. (Vervolg.) »Ja, mijnheer." Dit éeue woord tintelde 89; Si- pan vuür en van jeugdige geestdrift. Het eerste -'aar zal hij zijn beroep leeren, en daarna op 18jigen wieken drijven. Daar is men zelf werk- v<0j6Nói //Bouwen, hout kloven, spitten, ploegen, H_uSogsten, vee houden, schapen scheren, alles met Ai"'i zijn éigen handen!" roept hij met vervoering uit. j;) Eenige voorbereiding heeft hij gehad: heeft bij UypfBen boer gewerkt, kent iets van toegepaste wis kunde, Duitsch, geen Fransch, heeft in Frankrijk, Duitschland en Zwitserland gereisd. Dat alles vertelt hij in korte, afgebroken, als het ware af geschoten volzinnen, zooals: talrijk gezin, ver plicht om naar de koloniën te gaan, zich zelf te helpen. Die twee vroolijke, stoutmoedige, onder nemende jonge menschen bevallen mijzóo gaan zij het leven in, zij durven, de geheele wereld ligt voor hen open en zij kiezen er het beste van. Zij keeren toch weer naar Engeland terug, de groote schatkist waar alles uit- maar ook weer invloeit. Is het fortuin eenmaal gemaakt, dat vermindert de lust om vooruit te streven niet. De kinderen van een rijken vader moeten wer ken omdat zij meestal veel in getal zijn en de erfeniswet het grootste deel aan den oudste toe kent. Bovendien, rijk ot verrijkt, zij dienen den staat, associeeren zich, of bemoeien zich met de plaatselijke of algemeene belangen. Altijd is wer ken doel of middel. Bij ons maakt men zijn for tuin om te kunnen rentenieren en zijnen kinde ren een middel van bestaan te verschaffen. Volwassenen zijn iets kalmer dan de jeugd maar hebben dezelfde behoefte om te haudeleo eu zelfstaudig te worden. Mijnheer VV. b. v., de zoon van eenen kleinhandelaar, shopkeeper, met zes kinderen, werd opgeleid tot ingenieur. Op zijn achttiende jaar zond zijn vader hem, niet uit hardvochtigheid, maar uit beginsel de deur uit, hij moest maar zien vooruit te komeu. Vele ou ders hier gelooveu dat zij aan hunne kinderen alleen de opvoeding verschuldigd zijn. VV... gaat naar Schotland, vindt er eene betrekking van 30 èt 40 pond 's jaars, wordt eenige jaren later naar Indië gezonden om een vuurtoren op te richten: 300 pond 's jaars. De vuurtoren is .goed gebouwd, hij vertrekt weer en plaatst een tweeden 400 pond 's jaars en 100 gratificatie. Nogmaals teruggekeerd werkt hij mede aan het leggen van een kokerbrug, doet er rekeuing en verantwoording van, wordt secretaris van een Londensche compagnie, en trouwt met een gou vernante die geen cent op de wereld heeft. Nu is hij secretaris van een groot etablissement met 600 pond 's jaars. Hij gaat er dagelijks heen, werkt er op zijn kantoor negen a tien uur lang als met stoom (full steam). Hij scbryft van dertig tot zeventig brieven, ontvangt vijfentwintig bezoeken en laat het oqg gaaq over een menigte zaken eu personen. Te huis gekomen werkt hij aaD een dictionnaire van Grieksche antiquiteiten. Oui zoover te komen heeft hij eerst eenige oude schrijvers naar vertalingen gelezeo, is daarna met hulp en raad zijner geleerde vrienden, die den die- tiopnaire op touw gezet hebben, er in geslaagd hen vlot te lezen ,in den oorspronkelijken tekst. Hij .wqrkt ,ey aan tot midden in dep nacht, en daarbij is ipej-kyyeerdig dathij juist kleine vervelende artikels gekozen heeft,omdat niemand daar,veel zin in had en er toch iemand voor wezen moest. Het doel, dat hier als oppermachtig gebieder bevelen uitdeelde, heeft in hem eenen gewilligeu onderdaan gevonden. Toch bleef hem nog tijd over om Duitsch, Fransch, muziek te leeren, zich veelzijdig te ontwikkelen, van alles op de hoogte te zijn. Hij erkent gaarne, dat hij belioefie heeft aan werkzaamheid en dat hij zou dood gaan yau verveling als hij een paar dagen niets te doen had. Hij houdt van reizen, omdat daardoor feiten en nieuwe denkbeelden worden opgezameld, en beweert dat de werklust het ware is hij den En- gelschuianrust roest. De bevallige, welopgevoede en ontwikkelde jonge vrouw is de kleindochter van een schrijnwerker die de meubelen voor eene kostschool maakte. Haar vader werd door protectie als leerling op die kosischool geplaatst, leerde met ijver, werd met een eervol getuigschrift ontslagen en verliet de school als tutor. Nu werd hij zelf kostschoolhouder, telde een aantal jongens uit den aanzieulijken stand onder zijne leerlingen en verkreeg later door hunne bemiddeling eene predikaotsplauts die hem 500 pond st. 'sjaar3 opbracht; daarenboven had hij eenig talent eu werpen zijue preeken veel yerkocht. Door deti roep die van hem uitging kyvam hij verder te Londen, bouwde er, ondersteund door eenige rijke

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 1