gedragen toe te zien, dat door concessionariasen van de betrokken stoombootdiensten voor 1 Jan 187a aan bovenstaand voorschrift zij voldaan. Vanwege den Minister van BinDenlandscbe Zaken wordt ter algemeene kennis gebrachtdat, niet wijziging der bekendmaking, geplaatst in de Staalt-Courant van Donderdag 15 Juni 1871, de vaart naar en van Nauerna behoort te geschie den door de ruimte tusscben de beide westelijke bakens, geplaatst wederzijds de vereeniging van het zijkanaal naar Nauerna met het hoofdkanaal. Tusscben genoemde westelijke bakens en de schuitsluis te Nauerna, uioet de vaart de richting van het zijkanaal volgen. De vaart naar en van Westzaam moet geschie den door de opening van ruim 20 meter tusschen de beide oostelijke bakens. A Up andere vaartuigen moeten blijven bezuiden de jijn van genoemde vier bakens. Vanwege den Minister van Binnenlandsche Zaken wordt ter algemeene kennis gebracht, dat de examens voor het verkrijgen van akten van bekwaamheid tot het geven van schooi- en van huisonderwijs voor de eerste maal in het loopende jaar zullen worden jaar zullen worden gehouden op Woensdag S April aanstaande en volgende dagen; dat zij, die een dezer examens wenschen af te leggen, zich uiterlijk vóór 13 Maart bevorens behooren aan te melden bij den schoolopziener van het district, waarin zij wonen, of, buiten 's lands komende, voornemens zijn zich te vestigen, met opgave van de akte, die zij verlangen en overlegging van een of meer getuigschriften van huu goed zedelijk gedrag en van van hunne geboorte-acte, terwijl de dag en plaats van het examen hun door den schoolopziener zullen wor den bekend gemaakt. Z. M. heeft aan Mr. P. Tediug vau Berkhout, op zijn daartoe gedaan verzoek, eervol ontslag verleend als lid en vice-pres. der comm. van admin, over het vereenigd huis van arrest en provoost te Haarlem, onder dankbetuiging voor de goede diensten, door hem gedurende vele jaren als zoodanig bewezenhet' vice-presidium dier commissie opgedragen aan Mr. A. A. del Court van Krimpen, oudste lid der commissie; en be noemd tot lid daarvan Mr. F. L. L. Prins, rech- ter-plaatsverv. bij de arrond.-recb tbank te Haarlem. Z. M. heeft goedgevonden aan den eervol ont slagen adsistent-bode bij; het Depart, van Oorlog H. C. Mathleuer een jiensioeu te verleenen ten bedrage van f 263 'sjaars. Z. M. heeft aan den onder-intendant der 1ste kl. bij het leger in Nederlandsch-Indië L. J. van der Maesen een eervol ontslag verleend uit den militairen dienst, met toekenning van pensioen. BINNENLAND. 's-Gravéehage, 29 Januari. De heer L. J>Lefèbre (firma F. J. Weygand en Co. alhier), die zich reeds een geruimen tijd met studiën over de voort planting van het geluid heeft bezig gehouden, en wiens proeven over de onderaardsche voortplan ting van de harmonische geluiden de bijzondere opmerkzaamheid zoowel hier als elders hebben opgewekt, heeft besloten nogmaals eene séance te geven. Deze is bepaald tegen Vrijdag a. s. van 2 tot 1 uren des namiddags. Bij die gelegenheid zullen o. a. worden ten gehoore gebracht quar- tetteu voor koperen instrumenten. Belangstellen den ook buiten deze stad zullen zeker met ge noegen vernemen, dat de gelegenheid tot het bij wonen van deze proeven geheel kosteloos is open gesteld. 's-Gravenhage, 30 Januari. De illuminatie op 'sKonings verjaardag zal worden ontstoken in den vijver op den Vijverberg alhier. Voor de Brielsche hoofdcommissie en hare plannen is door de 's-Gravenhaagsche subcom missie tot dusverre bijeengebracht een bedrag van f 2173.20. 's-Gravenhage, 31 Januari. Men verneemt dat in den avond van den 19den Februari,'s Konings verjaardag, de Haagsche loren met bengaalsch vuur zal worden verlicht, waarvan men een goed effect verwacht. Het stoffelijk overschot van wijlen den heer iletelerkamp, lid van Gedep. Staten van Zuid- Holland enz. zal overmorgen, Vrijdag, te Delft, des overledenen geboorteplaats, worden ter aarde be steld. Wij vernemen, dat daarbij o. a. tegenwoor dig zullen zijn: de Commissaris des Konings in deze provincie, de leden van Ged. Staten en eenige ambtenaren en beambten van het Prov. Gouver nement. Twee diefstallen hebben alhier gisterenavond plaats gegrepen éen daarvan bestond in het lichten van een paardendek van een in het Lamgroen stilstaand paard, terwijl de andere nederkwam op bet stelen van een rol baai uit een winkel op de Turfmarkt. Nopens beiden doet de politie onderzoek. Dsusbavek, 29 Januari. Aan de fabriek van de heeren Evrard, van Du ijl en de Kruijff is gisterenavond door het defect worden der gaslei ding brand ontstaan, welken men eerst door water trachtte te blusschen, doch die daarna uiet zand is gebluscht geworden door de personen v. d. S. en V. Dcor het sluiten der hoofdkraan aan de gasftibriek was verdere toevoer van gas afgesneden Dit gaf echter een totale verduistering in de ge meente Delfshaven, zoowel op de suikerfabriek, bij particulieren als op straat; een en ander ge beurde te circa 8 uren. Wat de oorzaak hiervan was, is vooralsnog onbekend. (Vad.) INGEZONDEN. Het was gisterenavond een eenvoudige, maar toch een eigenaardige avond, voor de vereeniging Uit liefde. Die vereeniging vierde haar vijfentwin tigjarig Destaan. Geen wonder is het, dat de zaal iu het hotel den Burg ruim bezet was door de leden der Ver eeniging. Wie anders niet kwamen, waren thaus tegenwoordig. Te halfacht opende de president de vergadering en het was hem een vreugde het feest van dezen avond te kunnen leiden, maar nog meer deed bét hem genoegen te mogen meedeelen, dat Z. K. H. Prins Frederik der Nederlanden een gift van f 100 aan de vereeniging had geschonken. Met een kort, maar hartelijk woord, bracht hij hulde aan de oprichters en de leden en eindigde zijn spreken met een zegenbede over allen, met de hoop dat de vereeniging zoo mocht blijven bloeien. Aan de orde was nu, uit de notulen, de ge schiedenis van het afgeloopeu jaar ter kennis te brengen. Uit die notulen bleek dat de aanneming van levensbehoeften iu den gewonen vorm was geschied en de aannemers getrouw hunne plich ten, in het belang der armen, hadden vervuld. Uit de rekening en verantwoording bleek, dat de gelden, ruim f 2000, goed waren besteed en zoo menige arme gevoed werd door rijst, gorten warme spijs uit de Leidsche gaarkeuken. Ruim elfhonderd bons werden door de ver eeniging uitgegeven door het bestuur, om armen te voeden. Het bedrag van giften van donateurs en anderen die de vereeniging genegen zijn, heb ben daartoe ook het hunne bijgedragen. Als een bewijs voor de degelijkheid der inrich ting kan dienen, dat het saldo in kas van den penningmeester gering is te noemen, ofschoon het reservefonds meer van kapitaal spreekt. Deze reservekas is gedeponeerd in de Leidsche spaar bank. Vervolgeus werden verscheiden nieuwe- leden voorgesteld en aangenomen. Daarna trad de lieer J. M. E. Dercksen op als redenaar, om aan den feestavond de eere te geven, die de oprichting en het werk van het tegen woordige zoo zeer toekomt. Spreker wilde niet met een gedicht optreden, waartoe hij door het bestuur was uitgenoodigd; hij wilde dit liever niet doen, omdat hij vreesde, door zijne dichter lijke ideën in herhalingen te zullen vallen de vriendelijke uitnoodiging, aan hem, als een der oudste leden, gericht, had hij niet willen weigeren en daarom zou hij nu een kort, maar hartelijk woord aan de vereeuiging wijden, die toespraak zou zijn: zoo uit het hart tot allen die belang in de vereeniging Uit liefde stellen. De vereeniging Uit liefde, zeide hij, was opge richt in 1847 met het doel om door wekelijksche, later door maandelijksche contributie, de leden te gewennen aan spaarzaamheid tot nut der armen. Spreker bracht eere aan de ontwerpers en aan de tegenwoordige bestuurders en leden en bracht voor sommigen zeer te pas aan dat het pen- ninkske der weduwe voldoende is om een goed werk te doen. Hij bewees in zijne rede niet een zijdig te willen zijn, daar allen, zonder onder scheid van godsdienst, hun penning der liefde offerden, zonder te vragen: voor wie? Het eigenaardige doel van deze vereeniging, zeide hij, is wel tc doen. Blijkt het uit de statu ten dat de populatie steeds grooter wordt en dat de armbesturen, door het ophouden of verminde- dereu der subsidiën hunne eigen armen moeten verzorgen, dan is het bestaan der vereening Uit liefde voor die besturen een zegen en voor de armen tegelijk. Godsdienst is liefde, vervolgde spreker, en daarom juist is de roeping der vereeniging zoo schoon. Liefde heeft ten doel het leed van anderen te verzachten en daarom is het ook, dat Uil Liefde een deel der zorgen van de armbesturen over neemt en onverschillig wie het is, spijzigt en voedt; dit doet de vereeniging in samenwerking met het zoo hoog te prijzen Leidsche Werkhuis. Spreker gaf aan dat de eerste stap van de op richters zoo moeielijk was, maar dat het nu bleek, eeu ander geslacht de taak had overgenomen en die met ernst voortzetten wilde. Was de eerste schrede gedaan, de volgende waren wel gemak kelijker, maar toch, er bleef beleid en goede zin voor noodig. Zoo als de vereeniging nu werkt, is zij een zegen- vol teeken voor de menschheid. Hoe zij werkt, gaf spreker aan door eene poëti sche inlassching, waarin hij wees op eene weduwe die in haar uitersten nood niet wist waar van daan hulp zou komen, toen onverwachts haar die kleine stukjes papier werden aaugeboden door de lief dadige band Uit liefde. Dat was voor haar, alsof de raven haar nog het brood brachten, en wel, het brood Uit liefde. Zie, dat is het werk van u, leden der vereeniging, bij zoo velen. Wat die mannen van 1847 niet kondeu voorzien, hebt gij mannen van 1872 volbracht, en de spruit van hen is door u een boons geworden die hare tukken uitspreidt over allen, die verzorging zoeken. Spreker bracht eere aan de overledene opncli ters, maar sprak ook eeu goeden moed toe aan de levende. Ziju de plaatsen der oprichters verlaten, hunne zetels zijn niet ledig gebleven, want wak kere mannen, die het wel meenen, bebben die bezet. Al die zaaien, maaien niet, mag waar zijn), maar wat anderen gezaaid hebben, komt hier als een vernieuwde vrucht op, en de maaiers zijn ruim iu getal. Zij die gestorven zijn hebben vertrouwd dat hun werk voltooid zou worden en daarin hebben zij zich uiet bedrogen. Nog noemde spreker een zegenend teeken op in deze vereeniging u.l. dit, dat zij bij epide mische ziekten uil haar reservekas gelden over heeft om de gedrukten in eigen boezem of elders uit liefde te geven wat zij missen kan. Daarom zjjn dan ook de f 100 van den grijzen Prins gevloeid in de reservekas, om, wauneer het noodig is, weer met milde hand te kunnen geven aan armen en lijdenden. Eere den Prins, deu grijzen edelman, dat hij edel is, in liefde. Zoo dikwijls, vervolgde spreker, worden de ba nieren in Leiden opgestoken en een feestvierende rei treedt door onze straten met muziek en flam bouwen, dan weet men dat er feest wordt ge vierd, maar hier iu de vereeniging Uit Liefde kunnen de banieren alleen zichtbaar zijn in de woningen der armen eu zoo zij banieren zouden willen opsteken, o! dan waren er geene banieren genoeg. Spreker eindigde met een vers, waarin hij uit drukte, dat de werkkring uitgebreid mocht wor den en dat het zilveren feest geen rustpunt zou zijo, uiaar dat het tegenwoordige en het nage slacht de taak zou voortzetten. Eene algemeene toejuiching viel deze kernach tige rede ten deel en op vonrstel van de volle vergadering, stemde spreker er in toe, dat deze rede aan de pers zou worden toevertrouwd als een blijvend aandenken aan dezen avond. Vervolgens werd het bestuur op voorstel van den- heer D.. Hoogenstraaten met algemeene stem men herkozen een bewijs dat de leden tevre den zijn over de leiding en het werk der be stuurders. Daarna betrad de heer A. Kelder het spreekgestoelte en bracht in eeu gedichtgetiteld: Uit liefde hulde aan de vereeniging en be wees daarin, dat alles uil liefde, door liefde en tot liefde is. Na nog eenige oogenblikkeu samen te zijn ge weest, sloot de Voorzitter de vergadering. Nog slechts een paar maanden en het zal 3 eeuweu geleden zijn, dat de grondslag werd ge legd van Neerlands onathunkelijkheid. Iedereen, die de vrijheid liefheeft, en weet welk een on waardeerbaar geschenk zij is voor de maatschappij in het algemeen en voor ieder mensch in het bijzonder, zal dien dag met vreugde begroeten en deu roemrijkeu strijd onzer vaderen, op dien da tum eigenlijk begonnen, met dankbaarheid her denken. Gansch Nederland zal dus feestvieren. Immers het land, waar vrijheid eeuwen lang reeds bestond, zal waarlijk in de 19de eeuw geen bur gers meer tellen, welke haar niet op prijs weten te stellen of zelfs minachten. Dat zou men mogen verwachten, toch zullen er misschien eenige in deu lande gevonden worden, die, door verkeerde voorstellingen of onjuiste historische begrippen, aan de algemeene feestviering geen deel zullen nemen. Er is beweerd, dat de Katholieken onmogelijk deu lsien April 1572 als een heugelijken dag kunnen beschouwen, omdat de inneming van den Briel de oorzaak is geworden van de overwin ning der Protestantsche kerk op de Katholieke en deze laatste meer dan twee eeuwen is achter uitgezet en ter nauwernood geduld. Nu valt het uiet te ontkennen, dat de Katho lieken zich thans in een veel gelukkiger positie mogen verheugen, dan tijdens de republiek; maar ieder beschaafd mensch weet, dat de tegenwoor dige toestand der maatschappij eene geheel andere is dan die van vroegercu tijd. Wij moeten in de eerste plaats niet vergeten, dat alleen daar godsdienstige vrijheid voor ver schillende gezindheden kan ontstaan, waar bur gerlijke vrijheid gevestigd is. Ware dus Nederland aan Spanje onderworpen geblevenhad Filips de privilegiën der verschil lende provinciën met voeten kunnen treden ja, dan zou de Katholieke kerk gezegevierd hebben; maar ten koste van de Protestantsche gezindhe den, die dan zelf3 niet geduld; maar te vuur en te zwaard zouden uitgeroeid zijn. En wij mogen toch van onze Katholieke landgenooten veronder stellen, dat zulk eene overwinning, ook inhei oogen, te duur zou zqn betaald geweest ook zij aan andersdenkenden het bestaat zullen gunnen. Bedenken wij verder, dat bij het begio den opstand verreweg de meerderheid dei volking nog tot de Katholieke kerk beha. Dus ook de Katholieken, die zich toch naa< niet door eene onbeduidende minderheid ti hebben laten beheerscben, gevoelden lever dat buune dierbaarste belangen op het spei dendat Alva en Filips een afkeurensww werk waren begonnen, en dat het de pliciii; vat tos, W was deeli pCt. 6714, del-I den Spoo Maal P dag Sp; stand wein bij B van ieder Nederlander was, de toen reeds vaderen overgeleverde vrijheid met alle kt, te handhaven. De eerste April was, om zoo te zeggen, de dageraad van een nieuwen tijdwas e, lijk niet het begin eener revolutie; de opsta j lingen deden niets anders dan hun rechts eigendom, waartegen hunne onderdrukkers! lei aunslagcn pleegden, op krachtige, al ook soms ruwe wijze te verdedigen. En mogen de Katholieken gedurende dei ieenj. ten strijd eu na de overwinning niet in het gga genot hunner burgerlijke en godsdienstige ret oMle gedeeld hebben; dit was hoofdzakelijk eengeiggV0| van den geest dier tijden. „e3te Nergens in Europa bestond toen, waarmthepapie de meeste volken van ons werelddeel zich ïpCL, heugen. Gelijke rechten voor alle secten besiwsiH niet. Heftige vervolging van andersdenkenden aetiëi aan de orde van den dag. Slaan wij het os;je sj Engeland, Frankrijk, Spanje enz. overal ziet als h dat dissenters der heerschende kerk vervoljwegv onderdrukt werden. Alleen in Nederland dsdie n ineu, alleen in ons Vaderland werd door iedeKursl eene matige, hoewel nog onvoldoende vri/ 178, genoten; ja, in vergelijking met andere latvan stond Nederland, ook wat vrijheid aangaat,teerd de spits der natiën. Iedereen, Protestant Tui Katholiek, ieder bewoner van Neerlands «Egypt grond, kan dus met instemming op hetjaailln N terugzien. handt Laten dan ook geene wanklanken, het tvan dat wij willen vieren, op eenige wijze sfcZuid-. bedenken wij wel, dat hethedeuuitbetveri-.de Pi ontstaan; dat de groote mate van vrjiiyan t waarin wij thans allen mogen deelen, gtoavan 7 deels eeu gevolg is van vroegere toestanden, 1 Vai overeenkomstig de behoeften van den tijd, gewaari zigd en verbeterd zijn. vas Toen, in 1588, de onoverwinnelijke vloot i'ienet gelands kusten naderde, wapende zich iederetene De katholieke geschiedschrijver Lingaxd v.'Vlv io zt de Protestantsche Koningin Elisabeth op al biouge onderdanen kon vertrouwen. Geen Kathoi'^ttn: dacht er aan, zijn vaderland aan den dwiogeiin le Filips te verraden. Ieder stond pal voor deo:'er'oc hankelijkheid van zijn oud en dierbaar EngnDiled gelijk het eeu goed gezind vaderlandslievew terwij derdaan betaamt. daaldi VV anneer wij dit lezen van Katholieke 'eru8> tijd, toen zij waarlijk geen reden ht W iscu in de I een om op hunnen toestand te roemen, dan ik, dat ieder rechtgeaard Nederlander zich 00 inen zou, wanneer hij den dag, die over W- v'e' 1 weken zal aanbreken, niet met al zijne la:.sc^iaP' nooten op een feestelijke wijze herdenken t 'aarel viel ei Greld- en Elffectenmarkt. Amsterdam, van 22 tot 29 Januari 1874 Wij hebben voortdurend overvloed van f aan de markt, zoowel hier als in Engeland Duitschland. De laatste staat van de Nederto sclie Bank was zeker de sterkste, dien wij' immer zageu en de openmarkt bewijst, door. voortdurenden stand van 314 pCt. voor prolot liscus tie, dat het niet alleen de Bank is, die ziel eld baadt. De betrekkelijk lioege stand - j- L lortev fondsen, die over t geheel nog gedurig opwM gaan en de gretigheid waarmede de stroom nieuwe leeningen, die deze maand kenine' iet vi Art. genomen en met agio aan de markt gebr'°'®el worden, dit alles getuigt er van dat er o^g"^3 geld op plaatsing wachten en de kapitaliste; B wachten moede, zich eindelijk genoodzaakt voor het een of andere effect partij te treil' Art «verki Evenals hier is het ook elders. Vooral in Daisanev land wordt er veel fonds van de markt geoot De en onze beurs levert daartoe zeer belaDgr;nuBat bijdragenvan daar dan ook, dat de geldmf'®1 hoeveel er ook van haar geëischt wordt, nog stevig staat als voor eenige weken. Wij zullen het tal van nieuwe leeningeR in den laatsten tijd zijn aangekondigd, niel sommen, noch het aantal millioenen dat e' vraagd, maar door de inschrijvingen acW tienvoud overtroffen werd, opsommen; constateereu wij, dat allen tot dusverre gereusse zijn en de script van allen, zooals wij boveo <t"™ j i Aiusat zeiden, met voordeel van eigenaar verandemb- In de laatste dagen werd het de Kursch s* Azow Öpoorwegleening, die de hoofdrol sP'yer(ja en men verbaalt van fabuleuse inschrij»1111^^ die heden en morgen zullen plaats tiet',oere] 't Nieuwste op dit oogenblik zijn de 6 pCt. racta: ogen erloc reedt aval nedet ndier leschi

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 2