«BB—BI I waarbij echter de versleten zetels der raadsleden ODgnstig afsteken een zeer goeden indruk, waarmede wij vertrouwen, dat het hoofddoel waarvour de zaal bestemd is de beraadslagin gen ODzer burgervaders steeds in overeenstem' ming zal zijn. Onze begaafde tooneelkunstenares Mevr. Kleine te Amsterdam, die met grooten bijval in de hoo; ste tragische rollen optreedt, en onlangs de Medea te 's-Hage opvoerde heeft aldaar een bewijs van waardeering ontvangen, dat door baar zeker hoog zal worden geschat. Het gezelschap der Fransche artisten te 's-Hage namelijk bood haar een zilve ren lauwerkrans aan, doorvlochten met pensées. Tot het stichten van kleine-kinderen-bewaar- plaatsen te Amsterdam wordt door eenige dames aldaar eene ton gouds gevraagd, maar zij zullen dan ook het werk, in 1869 wel met warmte op gepakt, maar toen niet doorgezet, thans met vol harding ten einde brengen. Gisteren stond voor het Prov. gerechtshof in Zuid-Holland nog terecht een 20jarig varensgezel uit Rotterdam, die reeds meermalen veroordeeld is, beschuldigd van: 1°. diefstal bij nacht op de aanhoorigheid van een bewoond huis; 2°. dief stal bij nachi op een bewoond vaartuig; en 8°. diefstal in een herberg waarin hij was opge nomen. Het eerste feit werd gepleegd in den nacht van 26 op 27 September jl. te Rotterdam en betreft een boezeroen die besch. van een bleek aldaar zou hebben weggenomen. Hij werd te Dordrecht met dit kleediugstuk aan gearresteerd. Het tweede betrof een ander kleedingstuk, dat besch. van een Engelsche stoomboot ten nadeele van den twee den stuurman ontvreemdde; terwijl de derde diefstal te Dordrecht werd begaan ten huize van eene tapster en welke bestond in een zakje met ongeveer 38, aan den zoon dezer vrouw toebe- hooreude. Besch. ontkende de eerste en derde ontvreemding te hebben gepleegd, maar bekende den tweeden diefstal en gaf op, dat honger en gebrek daarvan de oorzaak waren. Adv. gen. Mr. van Maaneu requireerde schuldigverklaring aan al de gepleegde diefstallen en veroordeeling tot tuchthuisstraf van 510 jaren. Mr. Thorbecke droeg de verdediging van zijn cliënt voor en ge loofde dat wat het eerste en derde feit betrof geen wettig bewijs van schuld aanwezig was, terwijl wat het tweede aangaat, eenige verzach- teude omstandigheden naar zijn oordeel aanwezig waren. Het Hof zal heden over 8 dagen uit spraak doen. Wij wijzen op het laatste verslag van de Ver- eeniging ter bevordering van Fabriek- en Handwerkt- nijverheid in Nederland, waarin o. a. een uitgebreid rapport voorkomt van de Afdeeling Amsterdam, betreffende de regeliug van den arbeid van kin deren in fabrieken. Wij achten dit verslag, waarin de tegenoverstaande gevoelens vóór en tegen de wettelijke regeling duidelijk worden uiteengezet, van veel belang voor ieder, die zich met deze belangrijke quaestie wenscht vertrouwd te maken. De Maatschappij tot bevordering van Land bouw en Landoutgiuning in Nederland zal a. s. Maandag eene buitengewone vergadering te Am sterdam houden. In sommige dagbladen is gemeld, dat de ge meente Tilburg evenals Nijmegen voor ƒ430,000 deel beeft genomen in de geldleeniog voor den spoorweg Tilburg-Nijmegen. Met zekerheid kan worden medegedeeld, dat de gemeenteraad van Tilburg nog geen besluit heeft genomen voor welk bedrag die gemeente in den Zuid-Ooster spoorweg zal inschrijven. Bij deu boekhandelaar G. J. Mingelen (firma van Weelden en Mingelen) te 's-Gravenhage, is verkrijgbaar gesteld de Nederlandiche Pharmacopoea in de latijnsche taal, tegen den prijs van ƒ2.50 per exemplaar. De dag van uitgifte en verkrijg baarstelling van de Pharmacopoea in het Neder- landsch, zal later worden bekend gemaakt. In het eerste nummer voor dit jaar van het weekblad Versnapering wordt uit naam van vijf dienstboden, die overtuigd zijn dat niet alle klachten over haar stand ongegrond zijn, het denkbeeld geopperd om een /Dienstboden-Bond te stichten, die zich ten doel zou stellen de ver heffing van den dienstbodenstand, en waartoe de toetreding alleen vergund zou worden aan haar, die bewijzen kunnen leveren, dat zij een zeker aantal jaren trouw en eerlijk gediend en zich als fatsoenlijke meiden gedragen hebben. De Kiesvereeniging Burgerplicht, te Amsterdam, heeft met 62 tegen 5 stemmen aangenomen een voorstel der commissie van bestuur tot het indie nen van een adres aan de Tweede Kamer met verzoek in ae zaak Janssen eene duidelijke con clusie te nemen, uitsprekende de wenschelijkheid van herstel, zooveel doenlijk, van het onrecht, den gewezen kapitein Janssen, blijkens net rapport der Kamer-commissie, aangedaan, conform het voorstel vau éen lid dier commissie. Het lltr. Dagblad bevat heden een adres aan Z. M. den Koning, (waarin men gedurende 2 maal 24 uren zich bij den hoogleeraar Vreede kan aansluiten), waarin verzocht wordt, uai Z. M.de ministers gelaste de „door hun toedoen achtergehou den stukken" betrekkelijk den afstand der kust van Guiuea aan den Raad van State en aan de Tweede Kamer in te zenden en in allen gevalle de Ministers van Staat te raadplegen, alvorens Z. M. de tractuien bekrachtigt. Nog steeds gaan de inwoners van de stad Hol land, die bijna geheel door brand is vernield, zwaar gewond onder de gevolgen van dat onheil. Onze Minister te Washington heeft zich uit dien hoofde tot den graaf van Limburg Stirum van Vorden gewend, die thans een beroep doet op de bekende milddadigheid onzer landgenooten. De oudste zoon van Dr. Livingstone heeft aan de Kamer van Koophandel te Glasgow een schrij ven gericht, waarin hij verzoekt om medewer king tot de expeditie ter opsporing van zijnen vader. Onmiddellijk is te Glasgow eene inschrij ving daarvoor geopend. Naar verzekerd wordt, heeft de tweede zoon van den beroemden reizi ger een student in de medicijnen zich aan geboden om de expeditie als vrijwilliger te ver gezellen. De gemeenteraad van Amsterdam heelt tot wethouder van financiën benoemd deu heer J. Co- ninck Westenberg, met 21 stemmen. De benoeming van eenige onderwijzers voor den dienst van het lager onderwijs in Nederl. Oost-Indië, die thans in de nieuwsbladen staat vermeld, heeft in de onderwijzerswereld op nieuw in herinnering gebracht, dat ook bij de laatste benoemingen van ouderwijzers voor Ned. Indië geen voorafgaand openbaar onderzoek naar be kwaamheid en geschiktheid heeft plaats gehad. Wel zijn de stukken in handen gesteld van een door het ministerie van koloniën aangewezen persoon, doch de waarborgen, die de onderwijs wet geeft aan de kleinste gemeenten van ons land, worden zoodoende niet verkregen voor deu dienst van het onderwijs in onze overzeesche be zittingen. (Hand.) De bestaan hebbende Commissie van de Kon. academie voor wetenschappen voor ae overblijf- ook het gebruiken der roede, men zou hier op de school er niet buiten kunnen." Weinig vroeg rijpheid en levendigheid, maar hij wil en geeft niet op. Elliot geeft er een voorbeeld van in het karakter van Torn, den broeder van zijne heldin, in zijne roman The Mill on the Floss. Zeer dik wijls is hij lomp, hetgeen tot vele caricaturen heeft aanleiding gegeven. „Charlotte," zegt een kereltje van acht jaar tot zijne zuster van acht tien, „leen mij uwe verfdoos." Neen, mijnheer, gij zoudt er maar mee morsen even als den vori- gen keer. Heel goed, dan zal ik mijn Gui- neesch varkentje op uwen nek zetten." En hij neemt werkelijk het beestje op, om zijne bedrei ging te volvoeren. Het dierlijk instinkt is te zeer bij hem ontwikkeld, hij is te gezond, hij heeft een weerzin tegen boeken, hij wil en kan niet leeren. Hij houdt meer van eten, boksen, cricketspelen en paardrijden. Datzelfde instinct brengt echter ook mee, dat hij dapper, gehard, stoutmoedig is en tegen sla gen en ongemakken van allerlei aard bestand. „Het is merkwaardig, zegt de schrijver van Tom Brown's School-days dat bijna alle Engelsche jon gens eenen hartstocht hebben voor al wat ge vaarlijk is. Gij zult er tien vinden om mee op de jacht te gaan, in eenen boom te klimmen, eene rivier over te zwemmen, bij het gevaar af van een arm of been te breken of to verdrinken, tegen éen om te kegelen, bedaard eene wande ling te maken, of te baden waar hij grond voelt." Toen de kleine Tom nog schoolging, had hij eens een zeer kouden avond op de impériale vau de diligence doorgebracht, maar hoe door en door koud ook, hield hij het uit, omdat hij het stille, echt Engelsche genot smaakte van weerstand te bieden, te worstelen zonder toe te geven. Eene menigte feiten van dien aard leiden tot de slot' som dat de uatuurmensch hier sterker en ruwer is. Ten bewijze o. a. hel volgende: Dezer dagen bezocht ik eenige brouwerijen en een paar boerderijen en zag daar werk- en trek paarden, zeker wel van 50 a 6Ü pd. st. het stuk. Het zijn de athleteu van hun geslacht met glim mend haar, gespierde lendenen, een kolossaal kruis. Een daarvan, iets kleiner, was van Fransch ras en de boer merkte aau dat het zwakker was en minder bestand tegen den invloed van weer en wind. Die verwantsohap tusschen paard en mensch vindt men overal, in het departement van de Var b. v., te Orleans, in Normandië, in Engeland. Wordt vervolgd.) selen der oude vaderlandsche kunst enz., is ont bonden. De opgave vau gevreesde of aanstaande sloopiugen van oude gebouwen of gedenkteekenen van ontdekkingen van voorwerpen uit vroegere tijden enz., die door de gemeentebesturen tot dus ver aan die Commissie werden opgezonden, wor den thans aan het Departement van Binnen! Zaken verwacht. Eene zonderlinge quaestie duet zich thans te Kampen voor. Sedert eeuwen bestaat daar een zoogenaamd grootburger-recht. Dit recht bestaat hierin, dat zij, die het bezitten, jaarlijks hun vee vrij kunnen doen weiden op de burgerweiden en dat hunne weezen worden opgenomen in een weeshuis, vóór jaren gesticht en den naam dra gende van Grootburger-weeshuis. In dat gesticht wordt de huishouding gevoerd als bij alle Prote stanten en ook alleen in die godsdienstleer wor den de weezen opgevoed, Tot nu toe waren daarin ook geen andere dan Protestantsche kin deren. Maar dezer dagen overleed een grootbur ger van den Roomsch-Katholieken godsdienst, nalatende eenige minderjarige weezen; de familie maakt nu aanspraak op het recht dier kinderen wat het weeshuis betreft, natuurlijk zonder ze te willen zien opvoeden anders dan in hun eigen godsdienstleer. Regenten schijnen daartegen be zwaar te hebben, zoodat de tusschenkomst van het Gemeentebestuur is ingeroepen. Dit heeft nog niet tot een resultaat geleid. Nft. Cl.) In een vorig nummer meldden wij, dat naar het gerucht liep, onderscheiden officieren der dd schutterij te Schiedam hun ontslag zouden hebben ingediend. Dit gerucht was onjuist; ware er ge meld dat het plan bij onderscheiden officieren be stond tot indiening van dat ontslag, dan was de zaak juister voorgesteld. Thans echter vermeenen wij met zekerheid te kunnen melden, dat drie kapiteins en twee eerste luitenants der dd. schutterij aldaar hun ontslag hebben ingezondenen wel drie kapiteins en een eerste luitenant met onmiddelijken ingang en een eersten luitenant tegen Augustus a. a. (Schied. Cl.) In Februari a. s. zullen een 40tal onderofficie ren van den hoofdcursus bij het 2de reg. iuf. te Maastricht, deelnemen aan het voorbereidend examen voor 2den luit. bij het leger hier te lande. Een koopman te Schoonhoven, die zich daar voor de rtchtbauk over een hem ten laste ge legden diefstal van een geit moest verantwoorden, is, óf een volleerde schelm, óf een slachtoffer van menschelijke dwaling. Het eerste zou men kun nen opmaken uit hetgeen de getuigen mededeel den, doch de andere benaming is volgens den beklaagde zelf, de juiste. De ontvreemde geit hoorde te Bergambacht in een schuurtje te huis, waar zij den 23 October II. des avonds nog door haren meester was bezocht. Den volgenden morgen echter was de geit verdwenen, zooalsde eigenaar en zijne vrouw, behoeftige lieden, tot hun schrik bespeuruen. Het spreekwoord zegt: men moet het maar van zijne familie hebben; zoo ook hier. Dien namiddag kwam bekl., een neef van den bestolene, te zijnen huize, wierp zich op de knieën voor de voeten van diens vrouw, niet om der 60jarige op romantische wijze zijne liefde te ont dekken, maar om te verzekeren dat niet bij de geit had gestolen, waarvan hij werd verdacht. Op den bewusten dag heelt bekl. met de stoomboot van Schoonhoven naar Rotterdam de reis gemaakt, op welke boot zich ook toen de geit bevond, zonder Jat uien wist wie de geit daar had ge bracht. De geit werd na aankomst alhier door een persoon van de boot gehaald, die thans ouder eede staande houdt, dat hij haar van bekl. voor ƒ6 heeft gekochtook verklaart deze kooper evenals zijne vrouw, dat bekl. na de ontdekking van deu diefstal bij hen is geweest om hen te bewegen eene andere verklaring af te leggen, waarvoor hij 10 als belooning wilde geven, het geen door hen natuurlijk is geweigerd. Bekl. ontkent alles behalve den overtocht met de boot en het knielen voor zijne tante; dit laatste zeide hij Was zoo zijne gewoonte, want hij was daar niet vreemd in buis, hoewel de tante die vreemde gewoonte van haar neef vóór dien tijd nooit heeft opgemerkt. De eisch luidt gevangennisstraf van een jaar. Dinsdag uitspraak. (N. R. Cl.) De commissie van enquête wegens den ijk der gasmeters heeft bekend gemaakt, dat door haar zitting zal worden gehouden aan het Depart, van Binuenl. Zaken aid. Nijverheid) op 22 Januari 1872, 's vooruudaags te halftwaalf en dat belang stellenden daarbij tegenwoordig kunnen zijn. Het état-mayor aan boord van het oorlogs- stouuischip Het Loo, kommand, kapit.-luit.-ter-zee C. A. B. D. Rijk, bestemd naar de Kust van Guinea, bestaat uit: de luif.-ter-zee 1ste klasse K. W. E. von Leschen, 1ste officierA. F. J. Frackers, A. J. Krabbe, F. J. Beeckman, luits.- ter-zee 2de klasse; offic. van admin. 2de klasse W. K. Lenting; offic. van gezondheid 2de klasse K. G. F. Sloos. Gisteren werd aan het Ministerie van Binnen- landsche Zaken aanbesteed: het maken vanUfTrou- post-en telegraafkantoor op de bestaande fus, .ufvl ring in de gedempte Blaak te Rotterdam. 6 V' Daarvoor waren 16 biljetteu ingekomen. 11.'|^er inschrijvers waren de heeren T. Rooijakker' Everts te Helmond voor 262,000. 6D' eteeke Z. M. heeft aan den hoofddirecteur va/®'1 n£ Kon. Ned. Metereologisch Instituut, Dr. C. g®vraao Buys Ballot, voor zooveel het jaar 1872 ^.ouwho opnieuw opgedragen de waarneming van .-/balen trekkingen van directeur van het Instituut,/ morg ling Waarnemingen te land, en directeur w'aar ze Observatorium te Utrecht. éaai Z. M. heeft benoemd tot rechter in de arrlen- rechtb. te 's-Hertogenbosch Mr. E. G. J. Tii''i^en> thans subst.-griffier bij die rechtbank; tot s'nnne griffier bij de arrond.-rechtbank to 's-Her:iveo*DS bosch Jhr. Mr. P. J. F. Rethaau Macaré, EenlÉ griffier bij het kantongerecht te Alphen. 'er ^al BINNKiVLiAND. -n besi 16 w'1 Hoorn, 16 Januari. De volksvoordrachten oP die hier veel opgang. Op de laatste vergadering «aoest- niet minder dan 250 toehoorders. De rede, et st01 deu heer Mr. F. H. G. van der Hoeven, adv-;-® brm alhieT, was dan ook wel geschikt de aani]ale °1 te boeien. Hij iiad tot onderwerp gekozetoora' toepassing der machinekracbtop de voortbreng"8 de en de daarmee verwante strijd tusscheu ka[n sloIJ en arbeid." aren, Hij toonde aan dat de grootere voortbreng811 ten gevolge der machines ook den werkman31 za^ goede komt, en dat de strijd tegen het kap.:'lrl^ en tegen de machines voortspruit uit onkie' Da omtrent het ware eigenbelaug. -ewust Dat er strijd bestaat tusschen arbeid en kw f6 0 ontkende hij niet, maar die strijd is een tusscheu den ineest primitieven arbeid ei'®^eu verrichting daarvan door natuurkracht. Menlvaieu slechts te kiezen om dien arbeid zelf te verridientleit of dit de natuur voor niet te laten doen. al Ten slotte wees spr. nog hierop dut, indieoB'Ijl' v besef van eigen verantwoordelijkheid maar f rouw i taande nu het De a au di armen achter luisstri et et erder n con sllula: en uieer in de maatschappij doordringt, de meene welvaart daardoor aanmerkelijk vermeerderen. Daarna werden nog door verschillende sprei korte toespraken gehouden en vragen beannvos zoo besprak o. a. de heer Tideman de vraag of: wéuschelijk zou zijn, dat te Hoorn een standbe werd opgericht voor Jan Pieterszoon Koen, wet' vraag hij zeer terecht ontkennend beantwoord omdat de handelingen van Koen, hoezeer tijdei; tot stoffelijk voordeel van het moederland, herinneren aan dwang en verdrukking. 's-Gravenhage, 18 Januari. Heden werivw "111 den Hoogen Raad, burgerlijke kamer, in eere8® °1 aanleg behandeld de zaak van de NederlamkePaar' te Nagasaki gevestigde handelsvennootschap, on-:e' P03 de firma Hartmans en Besier, eischeresse pnr Mr. Eijssell tegen den Staat der Nederland:' gedaagde proc. Mr. Franpois. Het betrof daaij de vraag, of de eischende firma terecht van Staat vergoeding vraagt van kosten, schade' interessen aan haar veroorzaakt door en tengev®lj'jnt van onrechtmatige handelingen van Nederland"''11 ve Staatsambtenaren (consuls). Voor de eiscberi c trad op de heer Mr, A. Heemskerk, die voor '^SSI eerst als pleiter voor deze kamer van den Hoc.aü of die lekend tomen lirecte teerd Raad verscheen, en voor den gedaagde, Mr. et Cc de Pinto. Het O. M. zal nader zijne conclusieanzlel deze zaak nemen. Bodegraven, 17 Januari. Gelukkig begint3 1 deze gemeente de heerschende pokziekte tot sis/ "he te komen. In en vooral buiten de kom van f1® en erden Die gemeente zijn velen gevallen. Zoo werden éene woning zes broeders en zusters en niett van daar eene moeder met vier harer kinder'®eB achtereenvolgens ten grave gebracht. De hoofdlscuss van genoemde gezinnen waren sterk tegen f3"6 0 vaccinatie. Het bestuur heeft flink gehandeld iia,Dë deze droevige omstandigheden. Na een laait ^°01 eval werden de besmette huizen gezuiverd '<'ent de bedden der lijders verbrand; de eigenaars oar®a<* viogen ruime schadevergoeding. Zoowel o;, bijzondere als openbare scholen wordt er stm°rvel de hand aan gehouden om niet-gevaccineer; naar buis te zenden. Ieder, met gezonde zinnf ^ee zal liet zeker betreuren dat er nog personen zij, Eo£1 die tegen dezen doeltreffenden maatregel in venassie komen. relke Arnhem, IS Januari. In den voormiddag v(1D8 18 November jl. vervoegde zich bij zekere vrot-lnne in de Ridderstraat alhier, een haar gebet®, onbekend meisje, ópgévende te zijn dienstmei)r<'er bij de dames v. d. G. te Zevenaar, en door det'aar<^ naar de stad te zijn gezonden met eeu brief/8®'1' om eenige iokoopen te doen bij de firma J. Biiuk'1S8er alhier. Zij had dat briefje, zoo gaf zij verder vootsn 3' echter iu den spoortrein verloreo, wist nu geet's'eD raad en verzocht, daar zij zelve niet schrijven kot Van genoemde vrouw E. op een vel postpapier datt.'n ei daartoe had medegebracht, eeu nieuw briefje I schrijven, waarvoor zij haar vijf centen zooi 8e geven. Vrouw E. verklaarde zich daartoe berei'1®611' nam rooden inkt uit haars vaders lessenaar, leent! eene pen bij haren buurman en schreef een brieljt dat haar woord voor woord door de onbekend',' werd gedicteerd, gericht aan eene der winkel'

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 2