DIENSTBODE. AOVERTEBITIEM. FAILLISSEMENT. OPENBARE VERKOOPING, id wor flien zjD gedaan, dat er heden in behandeling hierk0est komen. De voornaamste onderdeelen daar- iklooo ij zijn: erkliekjo. Definitieve proclamatie der Republiek, is do.2*. Hernieuwing der Vergadering door perio- zonder dieke aftreding van een derde der leden. :e'ig 0 3'. Benoeming van een tweede kamer door de verdit tegenwoordige vergadering. 4®. Terugkeer naar Parijs. voordt\pat de benoemiDg van een tweede kamer Ov. Cjtreft zal nog nader moeten blijken of de heer wekicard haar uit de algemeene raden of uit de Q °P Sgenwoordige Vergadering wil doen plaats 'k en ebben. h gelis Ons dunkt, dat het idéé van den voorsteller geretm die gewichtige quaesties gelijktijdig te behan- 1 Piijielen niet verwerpelijk is. Men kan maar niet verztitijd door blijven zeggen, dat het land zich oveiebbe tevreden te stellen met een voorloopigen iteraoegeeringsvorm. Dat woord voorloopig begint veel de heiieer aanleiding tot onrust en intriges te geven, r. D. an een definitief gouvernement zou doen. Boven- r, totien kan de Nationale Vergadering zooals zij deKsu is toch ook maar niet eeuwig aan zal ret roer blijven, en moet dus voor hare her- t verlnieuwing langzamerhand zorg gedragen worden, rroncin nu komt het ons zeer wenschelijk voor, dat >n, gtlie twee gewichtige quaesties beslist zijn, voor godislat de geheele regeeringstoestel zich naar Parijs -htenegeeft. Het zal intusschen met het oog op de hangende ieitt mtwerpen nog lang duren, ook al wordt het st, tevoorstel door het linkercentrum aangenomen, inkeer het in de Vergadering in behandeling komt. ens 5: De commissie voor het ontwerp tot wijziging Ier wet van 1864 op de coatitiën heeft drie groote ecemndustriëelen, leden der Nationale Vergadering, nmegehoord. De heer Reverchon had nooit eene grève postbnder zijn werkvolk gehad; de heer Jaubert eens, e hijvóor de wet van 1864 en de heer Dietz-Monnin, kkigèens na de wet van 1864. Voor den invloed dier britwet op de werkstakingen beteekende derhalve papiehun getuigenis niet veel. Alle drie beschouwden .kwzij het echter als een grief, dat de arbeiders vat binnen 24 nren het werk kunnen staken, en niet Hop verplicht zijn, de patroons b. v. 8 of 14 dagen van ;en t te voren te waarschuwen. moei Te Parijs heeft eene groote vergadering van lat handelaren en industrieelen piaats gehad om over de finantieele plannen der regeering en de op- bet zegging van het handelstractaat met Engeland te tap, beraadslagen. De sprekers, waaronder de Kamer- jfej leden Feray en Wolowski keurden algemeen de d dg belasting op de grondstoffen af. Ook het handels- ideju tractaal met Engeland wilden de meesten behou- j^j/^ den, terwijl andereu geheel vrijen handel wilden ietw! ingevoerd zien. Ten slotte werd een orde van den dag voor gesteld „waarbij men krachtig protesteerde tegen het recht op de grondstoffen, en zich bereid ver klaarde iedere belasting op de industrie aan te nemen, zich onder een anderen vorm voordoende dan die van inkomende rechten." België. Een gewichtig beginsel. Over een hoogst gewichtige quaestie wordt door twee clericale bladen, de Bien public uij Gent en het Journal de Bruxelles strijd gevoerd. Ja, indien het waar is, dat de hooge ambtenaren des lands niet alleen geroepen zijn om door hunne kennis en ontwikkeling het materieel belang van den [staat te behartigen, maar ook om, door hun goed voorbeeld, de zaden van godsdienst en zedelijkheid in de harten der burgers zooveel mogelijk vrucht te doen dragen, dan mag men zeggen, dat het hier een quaestie geldt, waarvan België's geluk direct afhangt. Het onderwerp van den strijd toch is niet meer of minder dan de vraag: Of de heer van Lantsheere, minister van Justitie, al dan niet gezondigd heeft door de begrafenis van den heer Eugène Defacqz, in leven president van het hof van cassatie, bij te wonen De Bien public opende den strijd door te be- beweren, dat een katholiek, katholiek moet blij ven, al is hij advokaat of al staat hij aan het hoofd des gouvernements. In geen geval mag volgens dat blad een minister zich verplicht achten, den tegenzin, hem door zijn geweten ingeboezemd, te onderwerpen aan bet juk der officieele couvenances. Hiertegen is in het Journal de Bruxelles een zekere abt Rénard opgekomenen deze heeft de bewering van de Bien public meedoogenloos ver nietigd door te wijzen op de begrafenis van den ketterschen koning Leopold I, waarbij tegen woordig waren de meeste Belgische bisschoppen, de rector magnificus der universiteit, de geeste lijkheid der hoofdstad en andere katholieke groot heden. Dit was inderdaad een scherpe aanval op de Bien public; immers het blad kon hierop slechts tweeërlei antwoord geven, nl. óf, dat men voor vi.) bijzonder hooggeplaatste personen eene uitzonde ring moet maken, óf dat de begrafenis van ko ning Leopold I een doemenswaardige begrafenis is geweest. Het laatste argument nu durft het blad niet aanvoeren uit vrees van oneerbiedig te schijnen tegen het vorstenhuis, door het eerste zou de katholieke kerk daargesteld worden als eene schandelijke aanbidster van het gouden gek oali: liet wif oor eo el t Dai afk: :erci ie t nak neB >er» [die ral eDj. i te 1 og' ere kalf, van de grooten der aarde. De Indépendance Beige heeft daarom dit laatste argument, dat de Bien public in zijn afhankelijken toestand niet kan en wil gebruiken, overgenomen en daarmede den vinger op de wond gelegd: „De waarheid is," zoo schrijft dit blad, „dat de kerk met dubbel gewicht en dubbele maat weegt en meet en dat zij voor de machtigen der aarde schatten van toegevendheid in reserve heeft, waarvan zij ook het kleinste gedeelte aan de onbeteekenende of behoeftige menschen wei gert. Maar het Journal de Bruxelles, dat zooals men weet ook deze regeering in zijne machtige be scherming heeft genomen, vond hiermede den aan val van de Bien public op den heer Lantsheere nog niet voldoende afgeslagen. In haar nummer van gisteren was een tweede brief ingezonden door een zekeren A. B. C., een achtenswaar dig en bejaard geleerde, zooals het blad verzekert. Deze heer nu heeft de Bien public geheel verpletterd, met de uitspraak der beroemd ste theologen, Busenbaum, Dens, Alphonse, de Liguari, die allen verzekeren, dat een katholiek bij de begrafenis van een protestant tegenwoor dig mag zijn. De achtenswaardige, bejaarde en geleerde A. B. C. moet wel erkennen, dat de permissie van die theologische autoriteiten alleen gegeven wordt voor Germania en Hollandia, maar zoo voegt hij er bij, „hetgeen zij zeggen is toe passelijk voor alle landen, waar de ketterij en de goddeloosheid door het ongeluk der tijden, burgerrecht hebben verkregen; en België men moet het met droefheid toegeven verkeert in dat geval gedurende weldra eene eeuw." Of de Bien Public op deze verpletterende argu menten nog zal antwoorden, weten wijniet. Wij hopen echter hartelijk, dat het blad nog niet uit het veld zal geslagen zijn en de discussie verder zal voortzetten; ja wij hopen dat de geheele Belgische pers zich met de zaak zal gaan be moeien, ten einde de gewichtige quaestie zoo doende tot een of andere oplossing worde ge bracht. Immers, wat moet de toekomst zijn, hoe moet bet gaan met de constitutioneele instellin- hen van een land, waar nog zelfs niet het ge wichtig regeerings-beginsel tot oplossing is ge bracht: "Of een katholiek minister bij de begra fenis van een protestant al dan niet op het kerk hof mag verschijnen?" TELEÖKAMMEN. Blo Janeiro, 23 December. De opstand in Paraguay is gedempt. Londen, 12 Januari. De Times bericht dat tus- schen een finaucieele combinatie te Londen en eenige personen, die groot belang hebben bij het telegraafwezen, onderhandeld wordt om een di recte telegrafische verbinding tusschen Engeland en New-York tot stand te brengen. Weenen, 12 Januari. De Keizerin verleende den lOden eene buitengewone audiëntie aan den Engelschen gezant en diens gemalin. Graaf Andrassy is voor eenige dagen naar Pesth vertrokken. Het bij den Rijksraad ingediende wetsontwerp betreffende de wijziging van par. 14 der Statuten van de Nationale Bank, bepaalt o. a., dat, als de som der circuleerende bankbiljetten 200 millioen te boven gaat, dit bedrag door edel metaal gedekt moet zijn. Versailles, 12 Januari. De heer Wolowski heeft bij de Nationale Vergadering een ontwerp van wet ingediend strekkende om voorloopig als oorlogsbelasting in te voeren tot bevrijding van het bezette grondgebied, een recht op de gebouwde eigendommen van 15 pCt., te berekeuen naar den huurprijs. Dit voorstel werd urgent verklaard. Dientengevolge is het verwezen naai de com missie, belast met het onderzoek van het budget van 1871. Rome, 12 Januari. De onderhandelingen tus schen den Paus en de Regeering van Spanje be treffende een pauselijken nuntius te Madrid, be loven een goeden uitslag. Parys, .12 Januari. De heer de Réinusat en graaf von Arniui hebben heden de ratificatiën uitgewisseld van de additionneele conventie van het Fraukforter tractaat. De verkiezing te Corsica is bepaald op 11 Fe bruari. Washington, 12 Januari. Na de leden van zijn kabinet geraadpleegd te hebben, heeft de presi dent Grant uesloten, om den staat van beleg niet in Louisiana af te kondigen. Londen, 13 Januari. De Prins van Wallis is zoover hersteld, dat hij zijne kamer heeft kuunen verlaten. Volgens hier ontvangen bericht, heeft de Wet gevende Vergadering te New-York eene com missie benoemd, belast met het onderzoek naai den toestand van den Eriespoorweg, en om een voorstel te doen tot het afzetten der administra teurs. Parjjs, 13 Januari. De commissie voor leger- orgamsatie heeft gisteren het artikel aangenomen, dat alle soldaten, die na het ierstrijken van het eerste dienstjaar Diet kunnen lezen en schrijven, onder de wapenen zullen gehouden worden, totdat zij die kennis hebben verkregen. Gemeenteraad. Zitting van Zaterdag den 13den Januari 1872. (Geopend des namiddags te 2 uren.) Voorzitter de heer Burgemeester. Nadat de presentie-ltjst is afgelezen houdt de Voor zitter de volgende korte toespraak Mijne Heeren I i/Yoor de eerste maal dat wij in't nieuw ingetreden jaar bijeenkomen, bied ik U mijne beste wenschen aan voor D en uwe gezinnen. Moge de nieuwe jaarkring zich kenmerken door voorspoed voor U en de uwen en mogen onze be raadslagingen strekken tot bevordering van het wel - begrepen belang dezer gemeente." De Notulen der Vergadering van 28 December jl. worden gelezen en goedgekeurd. Zijn ingekomeneene dispositie van Gedep. Staten van 22 December 1871 betreffende de begrooting der schutterij welke bij die dispositie wordt goedge keurd. Drie disposition van 29 December tot goedkeuring 1°. van eenige raadsbesluiten nopens onderhandsche verhuringen; 2°. van het tweede suppletoir kohier der plaatselijke directe belasting voor 1871en 3°. van eene af- en overschrijving op de begrooting van 1871; alle deze dispositiën worden voor kennisgeving aangenomen. Nog is ingekomen een adres van den heer Lon gepee, tot continuatie zijner betrekking als stads heelmeester. Wordt in handen gesteld der drie groote armbesturen. Voorts een nader rapport omtrent het geldelijk beheer van den voormaligen boekhouder der gas fabriek. Wordt besloten hem van zijn geldelijk beheer in deze te ontheffen. Achtereenvolgens komen aan de orde de onder staande punten van behandeling: 1°. Tot hulponderwijzeres 1ste klasse aan de 2de afdeeling der openbare school voor meer uitgebreid lager onderwijs 1ste klasse voor meisjes, wordt be noemd Johanna Vlaanderen. 2°. Wordt goedgekeurd een staat van af- en over schrijving op de gemeentebegrooting voor 1872 tot een bedrago. van f 200 betreffende de scholenen b. van ƒ2000 vermeerdering voor het Liernurstelsel. Bij de behandeling van dit laatste onderwerp heeft de heer Veefkind uitgeweid óver misrekeningen en teleurstellingen, welke zich bij de voorloopige proef nemingen met dat stelsel zouden hebben voorgedaan. Niet dat hij daarvan een verwijt aan B. en W. of aan de Comm. van Eabricage zou willen maken; maar alleen als aandrang om in het vervolg daarop bedacht te zijn, en die verbeteringen in te voeren, welke tot goede réussite van het stelsel zelf zouden kunnen leiden. Door het Dagelijksch Bestuur uitge- noodigd zijnde om dienaangaande bepaalde feiten te noemen, trad hij in eenige bijzonderheden, waarvan het gevolg was, dat het denkbeeld om in het vervolg een vast stoomwerktuig in plaats van de locomobile aan te schaffen, zal worden in overweging genomen, zoomede een voordeeliger gebruik van brandstoffen waarna de voordracht van B. en W. tot af- en over schrijving, meerendeels voor geheel onvoorziene uit gaven, met algemeene stemmen werd aangenomen. 3°. Insgelijks wordt met algemeene stemmen aan genomen de voordracht tot onderhandsche verhuring van de woning boven het telegraafkantoor. 4°. Is langdurig beraadslaagd over het ontwerp- tarief van verhuring der lokalen van de Stads-Ge- hoorzaal. Het denkbeeld van den heer Dercksen om het beginsel van verpachting aan to nemen, vond geen genoegzame ondersteuningterwijl ook een voorstel tot verdaging van het geheele onderwerp, in verband met besproken wijzigingen der onderdeelen, met 11 tegen 8 stemmen werd verworpenwaarna het tarief zelf in opzettelijke behandeling kwam, en wel gelijk het door de Comm. van Fin. w^s voorge steld. Het voorstel dier Commissie (gelijk het in ons vorig nommer met het tarief is opgenomen) werd ten slotte met 11 tegen 8 stemmen verworpen en dat van Burg. en Weth. (mede vroeger vermeld) aangenomen met 16 tegen 7 stemmen, met dien ver stande, dat overgenomen werd het voorstel der Com missie van Financiën, dat alle aanvragen betreffende het huren van zalen uitsluitend geschiede ter secretarie der gemeente, en door of van wege den Burgemeester worden beslist; zullende de aanvragen in een register worden aan- geteekend en elke zaal afgestaan worden aan hem, die zich het eerst als huurder heeft opgegeven. Tegen hebben gestemd de heeren: Dercksen, Veef kind, Eigeman, Lezwijn, Hartevelt, Wttewaal en Krantz. In den loop van dit debat werd door den heer Bijleveld voorgesteld om aan de huurders der zalen vrije beschikking te geven over de entreekamer en, zoo de zalen voor muziekuitvoeringen werden gebezigd, ook over de stemkamer, met dien verstande dat, als de verschillende zalen aan verschillende per sonen zouden worden verhuurd, alsdan do huurder der groote zaal de voorkeur zou hebben. Later heeft hij dat voorstel in zooverre gewijzigd, dat aan zaal n°. 1 altijd het gebruik der stemkamer zou worden verbonden; doch dat, wanneer deze niet werd gebruikt, alsdan n°. 2 en 3 het gebruik der stemkamer zouden hebben, voor het geval daarin concerten zouden worden gegeven. Op voorstel even wel van den heer van Heukelom, ondersteund ook door den Voorzitter, "wordt besloten deze bijzonder heden ter regeling over te laten aan het Dagelijksch Bestuur, ten einde daaromtrent naar omstandigheden en met het oog op de op tedoene ondervinding te hande len. Nog is gebleken de behoefte aan eene regeling van het gebruik der zalen op den voormiddag bij abon nement, en is besloten dat punt nader, bij aanvul ling, bij den Raad aanhangig te maken. b°. Is aangenomen de voordracht omtrent de tij delijke waarneming door den kastelein K. C. Feun van de betrekking van concierge der Gehoorzaalzul lende hij echter vooraf gehouden zijn een tarief nopens het buffet aan B. en Ws. te onderwerpen. 6°. Aangenomen de voordracht betreffende de ver huring der lokalen van de Gehoorzaal, met dien verstande, dat het subsidie van 150 aan de com missie voor de volksvoorlezingen is gebracht op 200, in verband tot het aangenomen tarief. 7°. Zonder discussie en met algemeene stemmen werd vervolgens mede aangenomen de voordracht omtrent het in beleening of prolongatie uitgeven van gelden, bij de gemeente voorhanden. 8°. Op gelijke wijze aangenomen het gunstig rap port van B. en W. op het adres van Jaeger en O®, tot het leggen van een spoelvlot, en 9°. gelijk rapport op adres van J. Terlaak tot het gebruik van het jaagpad buiten de voormalige Witte- poort. De vergadering is daarna opgeheven en veranderd in eene zitting met gesloten deuren. LiaATSTJE berichten. 's-Gravenhaqe, 13 Januari. Dezen morgen werd alhier ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den gepensioneerden adjudant-onderofficier der artillerie Langelaan, ridder der Militaire Willemsorde, van het Metalen Kruis en gerech tigd tot het dragen der medaille voor de Citadel van Antwerpen. De stoet werd voorafgegaan door de hoornmuziek der jagers die nu en dan treur muziek uitvoerde en door militairen van ver schillende wapenen, begeleid door twee officieren uit het garnizoen alhier. De slippen werden ge dragen door vier ridders der Militaire Willems orde, terwijl een aantal oud-militairen en ridders van de bovengemelde orde en corps den lijkwagen volgden. Op de begraafplaats werd den oud-soldaat de laatste militaire eer bewezen. Naar wij vernemen is tot attaché bij het Oostenrijksche gezantschap alhier, benoemd de heer de Gagern, die eerstdaags iD de residentie wordt verwacht. Z. M. heeft benoemd tot directeur van het postkantoor te Harderwijk, den heer D. D. van der Voort Maarschalk; tot commies der posterijen van de 2de kl., den heer A. Ticket; van de 3de kl., den heer J. ten Cate, thans surnumerair der posterijeD, en aan den heer W. Wessels, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijne betrek king van ontvanger der directe belastingen en accijDsen te Stompwijk c. a. behoudens aanspraak op pensioen. Amsterdam, 13 Januari. Het doet ons genoegen te kunnen mededeelen, dat de heer Thorbecke genoegzaam geheel hersteld is. Gisteren zijn 75sten verjaardag is te zijnen huize minister raad gehouden. Wij hopen, dat de wakkere grijs aard zich thans door een blijvende goede gezond heid in staat zal gevoelen de vele regelingen, die hij thans aangevangen heeft, tot stand te brengen. Hdbl Breda, 12 Januari. De kapitein der genie H. T. Schalken en de 1ste luitenant der genie G. J. Blaauw, alsmede de 1ste luit. der artillerie J. J. de Greve en de 1ste luit. der inf. A. E. van der Heide, allen van de Koninklijke Militaire Aca demie, zullen mede den lsten September dezes jaars te Delft worden gedetacheerd bestemd voor het onderwijs van de kadetten der artillerie en genie, die zooals reeds gemeld is bij het reg. vestiDg-artillerie aldaar hunne studiën zullen volbrengen. Leedwarden, 12 Januari. De 1ste luit. E. A. D. E. van Franckenberg en Proschlitz van het 3de bat. 1ste reg. inf. alhier is op verzoek op non- act. gesteld. THERMOMETER VAN FAHRENHEIT. morg. morg. aam. aam. nam. avond avond 5 u. 8 u. 12 u. 4 u. 5 u. 8 u. 10 u. Vrijd. CO oo 40' 40° Zaterd. 88° co oo 40 40' Wind: Vrijdag-middag 6 u. Z. W. Ter markt te Leiden aangevoerd. 12 tot 13 Januari. Winter Tarwe 19 hectoliter 12.60 a 18.50. Zomer Tarwe 21hectol. 11.60 a f 12.50. Winter Rogge 17 bectol. ƒ8,50 a/9.00. Zomer Rogge 21 bectol. 7.50 a ƒ8,00. Zomer Gerat 17 bectol. ƒ6.50 a 7.00. Chevalier-gerat 17 bectol. ƒ7.50 a ƒ8.00. Zware Haver 22 hectol. 4.25 a 4.76. Lichte Haver 26 bectol. 8.50 a 4.00. OaivenboODeo 16 bectol. ƒ8.60a ƒ9.00.Paardenboonen 19 bectol. ƒ9.008 9.50. Stieren 00 stuks ƒ00.00 a 000.00. Hakkoeien 0 stuks /000.00 a ƒ000,00. Varekoeien 126 stuks94.00 a 196.00. Vette koeien 30 stuks 182.00 a 810.00. Kalveren (vette) 20 itnks/ 87.00 a 90.00. Kalveren (magere) 7 stuks 4.25 a ƒ12.00. Hamels (magere) stuks -.a Hamels (vette.) 308 stuka 22.75 a ƒ88.00. Lammeren (magere) ituki a Varkens (magere) 00 stuks 00.00 a 00.00. Varkens (Biggen) 12 stuks /8.00 a ƒ12.00. Boter 5080 kilogr.; 1ste qualit. 4 vat 60.00 a ƒ64.00 2de qualiteit 4 vat ƒ55.00 a ƒ59.00; late qual. per kilogr I 1.50 a ƒ1.60; 2de qualiteit per kilogr. ƒ1.37' a ƒ1.47'. Lange Zwarte Turf 6000 dubb. hectol. ƒ0.82' a ƒ0.35. Ter markt aangebracht 170 rnnderen, 16 kalveren en 868 schapen. Bij vonnis van de Arrondissements-Rechtbank te Leiden van 13 Januari 1872, is JACOB GABES, Koopman te Leiden, verklaard in Staat van Faillissement, aanvang genomen hebbende den vorigen dag, met benoeming van den Edel-Acht- baren Heer Mr. F. CANTER ALTA tot Rechter commissaris en de Ondergeteekenden tot Curators. Mr. L. D. SURINGAR, Procureur. Mr. C. H. P. KLAVERWIJDEN, Advocaat. Leiden, 13 Januari 1872. Wordt gevraagd tegen Februarij eene flinke \i' EHK.il 1—111 Men adresseere zich aan het Bureau dezer Courant. e alom bekende C. BECRER'SBa- lanscn en Bascules worden alleen vervaardigd en zijn te bekomen bij de Fabrikanten BECKER BUDDINGH te Arnhem, alsmede o. a. bij J. VV. BERTRAND ZOON te Leyden. ten huize van C. BAKKER, Kastelein aan de Oud-Ade, ODder Alkemade, bij opbod en afslag, op Dinsdag den 23,wn Januari 1872, des voormiddags ten elf ure, ten overstaan van den te Leiden resideerenden Nota ris Mr. J. L. KLAVERWIJDEN, van: Een binnen weinige jaren nieuw gebouwd HUIS met ERF en TUIN, staande en liggende aan de Oud-Ade, onder Alkemade, nabij de R. C. Kerk en School, Wijk E, N°. 12, Kadaster Sectie E, N®. 393, Huis en Erf, groot 2 roeden, 90 ellen, en 394, groot 1 roede en dus te zamen groot 3 roeden, 90 ellen. Nadere inlichtingen te bekomen ten kan tore van voormelden Notaris. Alom voorhanden: DE DIEREN. Hun dienstbe toon aan den mensch en de natuur, door C. H. M. Vierhout. Met plaatjes 1.40 Hetzelfde. Schooluitgaaf„0.50

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 3