denken. Maar al mocht dat in deze of de vol gende eeuw niet gebeuren, dan nog zal hetcorpui juris waarde blijven, en als een evangelie des rechts de tweede plaats blijven innemen onder de werken van het menschelijk genie, naast dat andere boek, den bijbel, die de eerste plaats inneemt. Men schrijft ons uit Sappemeer Naar men verneemt, hebben de Gedep. Staten van Groningen dezer dagen uitspraak gedaan in het tusschen de plaatselijke schoolcommissie en den districtsschoolopziener bestaande geschil om trent het te verleenen ontslag aan den hoofdon derwijzer te K. Moeten wij de prov. bladen ge- looven, welke het bericht dienaangaande opgeno men hebben, dan hebben de Gedep. Staten zich in deze onbevoegd verklaard, na den districts schoolopziener te hebben gehoord, diezijn weige ring om tot het gevraagde ontslag mede te werken doet steunen op de bewering, dat hem na ingesteld onderzoek het ergerlijk levensgedrag van den betrokken onderwijzer niet is gebleken. Ons be dunkens schijnt dit wat vreemd. Immers de quaestie was, als wij ons wel herinneren, of er van de uitspraak van den schoolopziener ook hooger beroep mogelijk was. Dat werd aan de Gedeputeerden verzocht uit te maken. Doch wat had, mag men vrugen, de schoolopziener hiermee uit te staan? De heeren Gedeputeerden verkla ren zich nu onbevoegd tusschenbeide te treden. Er is dus geen hooger beroep van de uitspraak van den schoolopziener. Maar waarom, kan men weer vragen, wordt dan laatstgenoemde door Gedeputeerden gehoord, niet over de wetsinter pretatie, maar in zake zijn weigering, om tot het ontslag mede te werken? Als men toch in een quaestie een der beide partijen gaat booren, toont men dan onbevoegd te zijn? En eischt de billijkheid in dat geval niet, dat men ook de andere hoort? Wij zijn verlangend te vernemen, wat de school commissie verder zal doen. Als een bewijs van onbekrompenheid, waar mee de Raad der gemeente Sappemeer de zaak van het lager onderwijs behartigt, kan dienen, dat de jaarwedden der hulponderwijzers, die nu ten getale van zeven zijn benoemd voor de school van den hoofdonderwijzer Klunder, alle tot3G0 zijn gebracht. (Vod.) Naar de N. R. Ct. verneemt, zullen de cadets der Koninklijke militaire academie, die zich thans in het 2de studiejaar bevinden en voor de infan terie hier te lande bestemd zijn, den isten Sep tember a. s. bij het 5de reg. inf. te 's-Hertogen- bosch worden gedetacheerd, om daar hunne opleiding te voltooien. Zij zullen daartoe niet, zooals in het overgenomen bericht1 van de iliddelb. Ct. voorkomt, de lesson volgen van de onder officieren, die bij den hoofd-cursus tot officier worden opgeleid, maar eene geheel afzonderlijke opleiding ont"angen, in afzonderlijke vertrekken logeeren, eene eigen menage voeren en afzonderlijk onderwijs ontvangen. De instructeurs zijn reeds aangewezen en het toezicht is behoorlijk geregeld, zoodat ook het bericht, dat een kapitein zou zijn gedetacheerd, om toezicht te oefenen, stellig onjuist was. Door den agent van politie Huguenin te Loos duinen is dezer dagen een oplichter, die met valsche papieren, onder voorwendsel van een weldadig doel, doch ten zijnen bate, bij de inwo ners gelden ingezameld had, aangehoudenhij wilde ontvluchten en sprong in het water, doch werd door den agent nagesprongen, die hem na een worsteling in het water op het droge bracht en naar het huis van arrest te 's-Hage overvoerde. Een vreeselijke brand heeft Woensdag-avond te Sliedrecht plaats gehad. Een gebouw, tegen over de school gelegen en bewoond door 16 huisgezinnen, is in korten tijd afgebrand. Geluk kig zijn geen persoonlijke ongelukken gebeurd. Men zegt, dat door het omvallen van een lamp de brand is ontstaan. Naar men verneemt, bestaat het plan, te on derzoeken, of het ijzererts in de omstreken van Veenendaal van die soort en in zoo groote massa aanwezig is, dat de exploitatie er van voor de Duitsche gieterijen genoegzaam winst zou afwer pen. Voor den werkenden stand in die streken zou dit geen gering voordeel aanbrengen, en niet minder voor de grondeigenaars, daar de lage prijs der gronden, waarin zich het erts bevindt, alsdan aanmerkelijk zou worden verhoogd. De vereeniging: Help u when," die zich het bekomen van eigen woningen ten taak stelt, en uit de Leeuwarder afdeeling van de Friesche werkmansvereeniging ontstaan is, heeft het reeds zoover gebracht, dat zij dezer dagen voor eene som van 8000 een stuk grond buiten de voor malige Hoeksterpoort tot genoemd einde heeft kunnen aankoopen. Dit de gemeenten Breda, Ginneken en Bavel zijn adressen aan de Tweede Kamer verzonden om te protesteeren tegen het aanhangig wets ontwerp tot invoering eener inkomstenbelasting. De Baagsche correspondent van de Roti. Ct. geeft een beschrijving van den heer David Mill Graves, die door den Koning der El mineezen is afgevaardigd om de Eerste Kamer nog zoo mo gelijk te overreden niet toe te stemmen in den afstand van de Kust. Zijn voorkomen is manne lijk, zegt hij; het is een krachtig gebouwd en forsch gespierd man. Blijkbaar beweegt hij zich niet gemakkelijk in het Europeesch winterpak waarin men hem gestoken heeftdat is het ware woord. Niettemin is het een imposante fi guur; de zeer donkere kleur der huid strekt slechts om het schitteren van een paar oogen nog te meer te doen uitkomen, waaruit de in telligentie spreekt, die zich in zijn redeneeringen ook openbaart. Hij spreekt het Nederlandsch zoo vloeiend als het Engelsch, en menig zeer ont wikkeld Europeaan zou hem het handschrift be nijden, dat ik van hem zag. De vorst van Siam heeft het nieuwe jaar goed ingezet. Hij heeft nl. voor zijn gansche gebied te beginnen met I Januari 1872 de slavernij afge schaft. De slaven zullen worden vrijgekocht en de daarvoor benoodigde 6ommen zullen gevonden worden in eene algemeene belasting, waaraan de slavenhouders natuurlijk ook hun aandeel hebben te leveren. (N. R. Ct.) In Engeland heeft men een ijzeren spoorweg rijtuig ontworpen, dat een cilindrieken vorm heeft. Deze vorm is met opzet gekozen, omdat de holle cilinder het sterkste lichaam is, dat men uit een bepaald gewicht materieel kan vervaardigen. Van binnen is deze cilinder overal met zachte kus sens gevoerd, opdat, als de wagen uit het spoor raakt en omslaat of tegen iets botst, de passagiers dan steeds met zachte en veerkrachtige stollen in aanraking zullen komen, en door den schok geen kwetsuren bekomen. Daar de voering uit een niet geleidende stof bestaat, zal het rijtuig in den zomer een koel en in den winter een warm verblijf opleveren. Aan elk einde is een deur met overdekt platform, zoodat rnen, onder het rijden, uit den eenen wagen in den anderen kan komen. Tevens is hierdoor een goede ge meenschap tusschen conducteurs en passagiers tot stand gebracht. Neemt men nu in aanmerking, dat die wagen even zwaar is, en evenveel pas sagiers kan bevatten als een gewoon spoorrijtuig, en ook niet in brand kan raken, dan bespeurt men, dat dit ontwerp vele voordeelen aan biedt, die de een of ander spoorwegmaatschappij wel tot een practische beproeving van dit stelsel mag uitlokken. De beroemde graveur William Unger, onder anderen bekend door zijn uitnemende reproduc- tiën van het Casselsche Museum, bevindt zich tegenwoordig hier te lande te Baarlem, ten eiDde op het Stedelijk Museum eenige gravuren te maken naar de schilderijen van Frans Hals. Te Brussel heeft zich onder de firma Ed. Lang let en Co. een maatschappij gevormd, die zich met het bouwen en exploiteeren van een nijver heidspaleis wil belasten, op eene hoogte in het koninklijk park van Valkenburg, tot het houden van eene wereldtentoonstelling in 1874. Men schrijft aan de Arnh. Cour. uit Nijkerk op de Veluwe: Bij gemotiveerd adres hebben de gezamenlijke officieren der schutterij alhier hun ontslag aangevraagd. Dit is zeer te bejammeren, daar die schutterij door het aanstellen van twee oudgedienden, O.-I. onderofficieren van goeden huize, tot officieren, met menig korps der staande armee kan vergeleken worden. De oorzaak moet gezocht worden in de niet raadselachtige benoeming van een wederspanni- gen schutter tot griffier van een kantongerecht in Overijssel. Deze schutter, die gedurende een groot jaar volhardend geweigerd heeft de wapens te aan vaarden, en eindelijk op het punt was gearres teerd te worden, is tot griffier van een kanton gerecht benoemd, nadat door een ander de boe ten, ten bedrage van ver over de f 100, waren aangezuiverd. Eene rechterlijke betrekking wordt alzoo opge dragen aan hem, die gedurende een groot jaar de wetten ontdook. Z. M. heeft aan den heer T. H. Eisinger, offi cier van gezondheid der 2de klasse bij het leger in Ned. Indië, thans met verlof hier te lande, vergunning verleend tot het aannemen der on derscheidingsteekenen van ridder der orde van het Legioen van Eer, hem door den Presideut der Fransche Republiek geschonken. BINNENLAND. Amsterdam, 12 Januari. Niet zonder bevreem ding is door velen vernomen, dat het wrak van het stoomschip Willem III der Stoomvaart-Maat schappij Nederland deze week te Portsmouth in veiling gebracht- de aanzienlijke som van circa ƒ250,000 heeft opgebracht; een cijfer dat stellig de meest gespannen verwachting heeft over troffen. De Kiesvereeniging Burgerplicht zal tegen Donderdag e. k. worden te zameu geroepen tot het beraadslagen over een voorstel der commissie van bestuur, luidende om aan de Tweede Kamer een adres te richten tot rehabilitatie van den ka pitein Janssen en om daarna de gemeentebelan gen to bespreken. Het moet erkend worden, dat de burgerij zich op dat punt wel eens mag doen hoorende waterverversching, degasthuisquaestie (een nieuw stadium ingetreden), de verfraaiingen de schouwburgverbouwing en wat niet al kun nen aan de orde komen. Haarlem, 10 Janoari. Door den gemeenteraad is met 18 tegen 3 stemmen een voorstel van den heer Salvador verworpen om een crediet van f 350 te openen, ten einde drie geschikte jonge lieden, ter gemeente-secretarie werkzaam, den cursus in de stenographie te 's-Gravenhage te doen volgen, om later uitvoerig verslag van raads zittingen te kunnen maken. B. en W. hadden de geheele zaak ontraden, zoowel wegens de kosten die 337.50 aan leer- en reisgeld en ƒ1320 's iaars aan het stenographisch verslag zouden be dragen, als omdat zij de verslagen, die in den laatsten tijd in de Uaarl. Ct. voorkomen, voldoende achtten. Een ander voorstel, om door een of twee ambtenaren een zakelijk verslag te doen opma ken, dat ter griffie te deponeeren en uittreksel daarvan aan de dagbladen te zenden, werd in handen van B. en W. gesteld om daarover prae- advies uit te brengen. Sloten, 11 Januari. Aan den Overtoom, onder deze gemeente, kreeg een tapper over een beuze ling met zijn vrouw een hevigen twist, die weldra zóo hoog liep, dat de vrouw, die de verongelijkte partij scheen te zijn, het besluit nam zichtedoo- den. Bij het water gekomen, bedacht zij zich, keerde naar huis terug, greep haar kind, en sprong met dien last in de diepe sluis. Gelukkig werd deze daad opgemerkt, en moeder en kind werden beiden gered. Maar alsof dit nog niet treurig genoeg ware, heeft de man vervolging tegen zijne", vrouw ingesteld, wegens poging tot moord op hun kindl 's-Gravenhage, 11 Januari. Het alhier algemeen loopende gerucht, als zoude het oude station van den Hollandschen spoorweg door een nieuw ver vangen worden, is tot heden nog van allen grond ontbloot. Overal verrijzen echter klachten over de ondoelmatigheid van dit gebouw, dat op verre na niet meer aan de eischen voldoet. Men be grijpt dan ook niet dat de directie, wie het niet aan middelen ontbreekt, en die van de gebreken overtuigd is, niet tot het bouwen van een nieuw station overgaat. 's-Gravenhage, 12 Januari. Dezer dagen las men in de Geldersche bladen het bericht, dat bij Barneveld een vrij aanzienlijk getal gouden mun ten is opgegraven, waaronder zeldzame voorko men, als goudguldens uit Gelderland, Utrecht, enz., realen, rozenobels van Hendrik VIII, en tal van andere Nederlandsche en vreemde mun ten. Men gist dat die schat wel drie eeuwen in den grond bedolven is geweest. Naar men ver neemt heeft onze stadgenoot en muntkenner, de heer Abr. Bloch, deze hoogst belangrijke verza meling aangekocht, en zijn de liefhebbers van de numismatiek in de gelegenheid deze munten bij dien heer Spuistraatte beschouwen. Der aandacht van bestuurders van vaderlandsche mu sea, munt- en penningverzamelingen zij dit in zonderheid aanbevolen. Rotterdam, 11 Januari. In de correctioneele terechtzitting der rechtbank hier ter stede, werd heden bij verstek de zaak behandeld, waarin R., 61 jaren oud, als beklaagde gedagvaard, doch niet verschenen is. Deze beklaagde heeft in een bran derij, waar zijn zoon werkzaam was, dezen eene belangrijke wond met een mes toegebracht. Twee getuigen constateerden de verwonding, terwijl twee anderen verklaarden, dat bekl. hen reeds vroeger over zijn zoon heeft gesprokeD en toen te kennen gaf dat hij hem wilde dooden. Voor den rechter commissaris gehoord, bekende bekl. de verwonding, maar ontkende hij dat hij ooit plan gebad zou hebben om zijn zoon te ver moorden. Als reden der verwonding gaf hij op, dat zijne vrouw hem twee jaar geleden bad ver laten en nu met haar zoon samenwoonde, zonder dat zij hem wilde ontvangen, wat hem zeer hard valt, omdat hij op zijn ouderdom slechts 3 's weeks kan verdienen. Van andere zijde blijkt evenwel, dat er voor die verlating gegronde redenen be stonden en de verwonde een oppassend jongeling is, die door zijn arbeid in het onderhoud van zich en zijn moeder voorziet. De officier requireerde gevangenisstraf van zes maanden en eene geldboete van 8. De uitspraak zal a. s. Dinsdag plaats hebben. [N. R. Ct.) Moercapellb, 11 Jauuari. Gedurende het afge- loopen jaar bedroeg de sterfte alhier ruim 12 percent. Dit groote cijfer, voor zoover bekend, nog Dooit voorgekomen, is hoofdzakelijk door de pokken-epidemie veroorzaakt. Deventer, 11 Januari. Door de commissie voor getrouw schoolbezoek alhier, is onlangs verslag gedaan van de resultaten door haar verkregen, gedurende het afgeloopen jaar. Deze kunnen alleszins gunstig genoemd worden. Er werden tweemaal nieuw spaarbankboekjes uitgereikt en, op vroeger uitgedeelde, nieuwe inschrijvingen gedaan, te zamen tot een bedrag van 423. Het schoolbezoek was nog iets beter dan 't vorige jaar. Terwijl het schoolverzuim vroeger o. a. op de school der eerste klasse 22 k 23 percent be droeg is het nu tot 10 k 12 percent gedaald, een cijfer dat gewis zeer klein mag genoemd wo: dien als men bedenkt dat ook de zieken biertoest k aanmerking komen. Het hooge weekloon zjjn sommige „aanfokkers van kinderwerklietjo, De geven, somtijds een gulden per week, is no.go. H ergste aanleiding tot verzuim, en zou zonder di streven der commissie, hoogst nadeelig g schoolbezoek werken. Hare pogingen verdit te dus lof en ondersteuning van allen. 40 >p( De rekening van 1870/71 sluit met een voorde Wat saldo van 60.85. (Prov. Ou. (-treft Deventer, 10 Januari. Dinsdag jl. wercicard volks-gaarkeuken geopend. Er werden op .genw dag 100 portiën erwtensoep met spek eoebben portiën kool en aardappelen met vleescb gehi Ons Op zulk een groot aantal had men niet gerelm die zoodat velen niets konden krijgen. De prijie)en portie bedraagt 10 cent, en naar men verzt|tijd laat de hoedanigheid niets te wenschen oveiebbe Zutfen, 10 Januari. Uit den gemeentera^geeri een commissie benoemd, bestaande uit de begeer 8 Jhr. Mr. P. N. Quarles van Ufford, Mr. D. an ee man, Mr. H. J. Swaving en M. Henny, toiien k ontwerpen van een adres aan de Tweede Kiu is der Staten-Generaal, waarbij verzocht zal et ro den, dat de Kamer hare goedkeuring niet verhieuwi aan de bepaling, volgens welke de arroncin nu ments-rechtbank zou worden opgeheven, g-lie tv dit voorgesteld is in het bij de Kamer ingodielt de wetsontwerp tot reorganisatie van de rechter.iegeef macht in de Nederlanden. Het Elburg, 9 Januari. Door den raad deiet mtwe: meente is aan den gemeentebode H. Hulst, tevoorsu klerk ter secretarie alhier, een zilveren inkeer he met toepasselijk inschrift vereerd, wegens S De rige ijverige en trouwe ambtsvervulling. Jer w Heerenveen, 11 Januari. Den 31sten Decemndust jl. ontdekte de postillon van bier op Lemmegehooi de nabijheid van Joure, brandlucht in de postonder Het brievenmagazijn openende, bemerkte hijfóor c zijn schrik brand in de paketten. Gelukkigèens 1 vatte het pakket geene aangeteekende bricwet 1 en is tot hiertoe niet gebleken, dat er papirhun g van waarde zijn verloren gegaan. De zaak zij hi streng onderzocht, ten einde de oorzaak vat binne inderdaad vreemd geval te ontdekken. Hot verpli postillon en passagier verklaren, dat er geen 1 te voi op de postkar is gebruikt, heeft men eerstgeDoei dadelijk een conducteur toegevoegd, zoodat 1 k®nu' 't personenvervoer is ontnomen. Sloterdijk, 11 Januari. Als krachtig be; ze8ë' van de heilzame werking der vaccinatie kat: berae nen, dat van de 350 geëmployeerden der Ni 'et^eD landsche Palmitinefabriek, in de nabijheid dt: belas gemeente, slechts twee door de heerscheDdep traotl ken-epidemio zijn aangetast, llot worpn den, twee personen, die zich de herinenting nietvi tnge den laten welgevallen. De overigen zijn gtV ongedeerd gebleven. BUITENLAND. klaa Frankrijk. Combinatie van Picard. Ontwerp op de coali: Vrije handel. nem dan Wij spraken gisteren van eene poging, die licht door de linkerzijde zou aangewend ww om den definitieven regeeringsvorm doot vergadering te doen vaststellen, en waren oordeel, dat een dergelijke poging niet veelt tot slagen zou hebben. Doch volgens na( berichten maakt het voorstel daartoe (afk. stig van den heer Picard uit het linkere trum) deel uit van eene combinatie, die de t gadering wellicht meer genegen zal mat: de netelige quaestie ouder handen te nen De heer Picard redeneert als volgt; De ben slaging over den terugkeer naar Parijs (die de belastingen aan de orde is gesteld) zal land in .groote spanning en beweging breng Al wordt nu al eens besloten, naar Parijs te te keeren, dan is dit resultaat eigenlijk nog weinig belang naar evenredigheid vau de ap tie, die de quaestie heeft opgewekt. Nu is er: eene andere quaestie van grooter belang, toch ook noodzakelijk binnen korter of ls:. tijd tot oplossing moet gebracht worden, ut- lijk die van den defioitieven regeeringsr?' De rechterzijde doet onophoudelijk zulke 1, lingsche aanvallen op de voorloopige Republiek, inderdaad de onrust in het land over een n archistischen coup d'état hoe langer hoe gro: wordt. Eindelijk dient noodzakelijk een besj ze genomen te worden over den duur dezes vei dering, zooals dan ook door het voorstel van heer Denfert beoogd wordt. Deze drie quaesties nu staan met elkander onmiddelijk verband. Het zou waarlijk zeer de practisch zijn, zich in parijs te vestigen zot lij definitief bestuur, met eene Vergadering, die b levensduur zoo lang zou kunnen rekken ah wilde en daardoor aan het volk een groote leiding zou geven tot ongeregeldheden. Daar bovendien de drie quaesties ongetwij allen eene groote spanning onder de bevolk zullen veroorzaken, is de beer Picard van oor 0 dooi Gen JB, des ken den goer zedr moj zegi Bel den vra Jus beg lev wo 1 ber ver hoi vol acl in{ off w ht ze om deze verband met reden en elkander wegens moet con dat men onderling neeren. Maandag-avond nu heeft genoemde heer it vergadering van het linker-centrum een voor*

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 2