KURKEN SHEl-VDURMAKERS. ADVERTENTIE Hl. e Mat zijnen b ard blijven. Zijn dank betuigende aan allen die het gemeenschappelijk doel steeds hebben onder steund, beveelt hij de blijvende behartiging er 'vao met nadruk aan en eindigt hij met den vvensch, dat het korps in bloei moge toenemen en den goeden naam bestendige, welke zich daar van allerwege heeft gevestigd. De directie van den Kon. Hollandschen schouwburg alhier, over het tooneeljaar 1872 is bij vernieuwing opgedragen aan den heer J. C. Vnlois. Xer uitvoering van het raadsbesluit van den 19den December jl. tot voorloopige in dieuststelling van eeuige ambtenaren bij de aan te leggen duin waterleiding hebben B. en W. den gemeenteraad alhier voorgesteld aan de begrooting voor 1872 toe to/ voegen een post van uitgaaf wegens kosten van aanleg eener duinwaterleiding ten bedrage van f 10.000, maar daartegenover den post in ontvang (verkoop van inschrijving op het groot boek) te verhoogen met gelijke soin van f 10.000. Dit middel tot dekking moet als voorloopig wor den beschouwd en vervalt later door de voor te stellen leening. Dit voorstel werd in de zitting van den gemeenteraad van hedeu na eene korte discussie aangenomen. Vervolgens kwam in behandeling een voorstel tot het sluiten van eene geldleening ten bedrage van f 140.000 tegen eene jaarlijksche rente van b pet,, tot dekking der kosten benoodigd voor de uitbreiding der asch- en vuilnisstaai. De wijze van aflossing, in verband tot de soliditeit van de gemeente en het welslagen der leening, maakte een veelzijdig punt van debat uit. Men vond van den kant van sommige sprekers het raadzaam om de aflossing meer te bespoedigen, terwijl aan den anderen kant, juist van wege de soliditeit der gemeente, het van belang gerekend werd het kapitaal eenigen tijd vast te zetten. Met het doel i> n den prijs van de laagst aangenomen insch :ing als maatstaf bij de toewijzing aan te nemf is door een der leden een voorstel gedaan, tot v iging van eene der bepalingen van het voort! l. Dat denkbeeld werd mede van verschil lende zijden besproken. Men wees op de onder vinding ook elders meermalen opgedaan, dat hooge inschrijvingen niets beteekenen, en toch tot gevolg hebben, dat men lage rente bekomt. Het amen dement is ten slotte met 23 tegen 10 stemmen v rworpen, waarna het voorstel met algemeene si mimen werd aangenomen. Gouda, 8 Januari. Gisteren is hier, in den ouder- i! m van 73 jaren, overleden de heer Abraham n Hoey Schilthouwer, ridder der orde van den ieoAr - cd. Leeuw, gepensioneerd generaal-majoor der Lvnj» inlanterie. Arnhlm, 8 Januari. De mazelen-epidemie, die in do laatste dagen van November alhier begon, nam in December spoedig in extensiteit toe, en heeft nu reeds eene groote uitbreiding verkregen. Do epidemie heeft eeD goedaardig karakter en de oorzaak, waarom nog de overledenen iu December aan mazelen bezweken, moet voor namelijk aaD de huisvesting der mingegoeden worden toegeschreven. De gevoelige mazelen-pa- tientcn, die met de gezonden in één, dikwijls zeer klein, vertrek huizen, welk vertrek meestal door de deur direct gemeenschap heeft met de bui tenlucht, krijgen dikwijls aandoeningen der adem halingswerktuigen die zeer noodlottig zijn. - Groningen, 8 Januari. Men hoort in deze stad wederom veel spreken over de kornet van Z. M. den Koning in deze provincie, bij de aanstaande toosten van Heiligerlee, in April. Het is te hopen, dat die geruchten nu bewaarheid zullen worden, voornamelijk ook omdat het feest zelf zulk een geschikte aanleiding is, om te dien opzichte aan Groningen's wenschen te voldoen. Middelburg, 8 Januari. Men verneemt dat prinses Hendrik der Nederlanden een fraai ca deau ten geschenke heeft gegeven in de verloting van vrouwelijke handwerken, die in de volgende maand ten behoeve van de armen dezer stad wordt gebonden. "to C ex ie. xo s_ kj p 0° O ïederl :eriaalt'J had nunti 1 bedt ringei Palli ol on; recht; edet tre, Qg F eert tude: des anti; n dec zon aari loog volle a et volle i a. (Hé va; enb t dc et 1 rsa! van sr b; t bi, 'sebt is. 13 een .n a in ;n t ïnat iet I :n r BUITENLAND. Fraukr|jk. Behandeling der belastingontwerpen. Gramont. Elzas-Lotharingsche vereeniging. De Nationale Vergadering heeft de orde vast gesteld, volgens welke zij de beraadslagingen over de nieuwe belastingen zal voorzetten. Zij zal beginnen met de belasting op roerende waar den (obligation, aandeelen enz, met uitzondering der Fransche rente), vervolgens het heffen van opcenten op alle geldende belastingen in over weging nemen, eD eindelijk tot het regeerings- voorstel van belasting der grondstoffen voor de industrie overgaan. Thiers, die deze orde van werkzaamheden zelf j heelt aanbevolen, hoopt waarschijnlijk, dat de zwarigheden die tegen de twee eerste belastingen zullen worden ingebracht, de Vergadering er ten slotte toe zullen brengen, tot de belasting der grondstoffen over te gaan, die tot nu toe zeer weinig hare sympathie opwekte niettegenstaande zij door den minister van financien en den pre sident der republiek werd voorgestaan. De heer Dupanloup is door de commissie voor het ontwerp van Jules Simon tot haren president verkozen; ook de vice-piesident en de secretaris zijn twee legitimisten, namelijk de heeren de Corcelles en de Richemont. De rapporteur is nog niet benoemd, maar zal waarschijnlijk wel van hetzelfde deeg gekneed zijn als de drie genoemde heeren. De hertog de Gramont heeft zich volgens som migen, tot rechtvaardiging van zijne weigering om verdere inlichtingen te geven, beroepen op het vervalschen van eene dépêche van Benedetti over de beleediging, die hij te Ems ondergaan had. De Köln. Zeit. nu toont aan, dat deze dépêche niet heeft kunnen bestaan. In het bekende boek van Benedetti komt zij vooreerst niet voor; maar zelfs heeft die staatsman in dat boek verzekerd, dat van een beleediger of beleedigde te Ems geen quaestie is geweest. Gramont heeft hier misschien gesproken op gezag van een artikel van de Frangais van November 1870, dat uit Parijs voor de depar tementen bestemd was. In dat artikel wordt door een Bonapartistisch schrijver verzekerd, dat keizer Wilhelm zich sterk zou uitgelaten hebben over keizerin Eugénie en keizer Napoleon. Dit zou Benedetti naar Parijs geschreven hebben, en daarop de oorlog verklaard zijnl Wordt wellicht dit verhaal te baat genomen om een beleediging te fingeeren? Maar dan zou het toch in allen gevalle zeer vreemd zijn, dat Gramont Benedetti na die beleediging nog aan gespoord had, pogingen in het werk te stellen om eene nieuwe audiëntie te verkrijgen, die zoo als men weet mislukt zijn. Die geheels beleedi- gingszaak is volgens de Köln. Zeit. een verdichtsel, door vele bladen en brochures overgenomen, zonder dat zij er een enkel bewijs voor konden aanvoeren. De centrale commissie te Parijs van de alge meene Elzas-Lotharingsche vereeniging, heeft eene circulaire uitgevaardigd, om het gebeele land tot medewerking aan hare pogingen op te wekken. Haar doel is om aan die Elzas-Lotha- ringers, die de Duitsche heerschappij willen ont vlieden hulp te verschaffen, en in het algemeen de banden van broederschap tusschen Frankrijk en Elzas-Lotharingen in stand te houden. De commissio deelt in die circulaire mede, dat door hare hulp reeds 1,033 refugié's in verschillende betrekkingen geplaatst zijn. Te Parijs telt de ver eeniging 641 ieden, maar de hulp zal slechts afdoende kunnen worden door de medewerking van alle Franschen en vreemdelingen iu Frank rijk, Europa en Amerika, die, aan verongelijkte medeschepselen een daad van broederschap willen bewijzen. Dultschland. Generaal von Stosch. Vermiste soldaten. De generaal von Stosch, die tot Miuister van Marine is benoemd, is ongeveer in dezelfde po sitie gebracht als de staats-minister Delbrück. Hij staat direct onder den rijks-kanselier, en is derhalve eigenlijk rijks-minisler, terwijl bij tevens Pruisisch minister van staat is. De geheele positie mag wel eenigszins verward genoemd worden. Daar Pruisen de eenige marine-staat in Duitsch- land is heeft het niet veel bezwaar in, voor dat departement een algemeen minister te benoemen. Doch dat neemt niet weg, dat het gouvernement maar geen rijks ministers kou aaustellen, die vol gens de constitutie niet bestaan, zonder den rijksdag en den bondsraad te kennen. De uationaal-liberale partij intusschen zou niets liever wenschen dan verantwoordelijke rijks-ministers te zien aange steld, en indien zij hiertoe eens een voorstel doet, kan het zeer goed wezen, dat zij zich op het antecedent der benoeming van von Stosch be roept. Zooveel is intusschen zeker dat, hoe von Stosch dan ook moge genoemd worden, door zijne aan stelling de marine van het departement van oor log is gescheiden. Dit bewijst, dat men van plan is, de marine afzonderlijk te gaan ontwikkelen. Voor het overige is von Stosch echter evenmin zeeman als zijn voorganger von Roon, en de he- teekenis der benoeming ligt dus minder in den persoon, dan in het feit der afscheiding. De Minister van Oorlog heeft in het Pruisische huis van afgevaardigden geantwoord op eene interpellatie van den heer Richter over de Duit sche soldaten, die uit den laatsten oorlog nog vermist werden. Daaruit bleek, dat dit nu nog 3241 bedroeg, ea dat de minister de familiëD, die in onzekerheid verkeeren, weinig hoop kan geven op een terugkeer. De oorzaak van het groot aan tal vermisten lag voornamelijk in de tirailleurs- gevechten, die de Franschen hadden geleverd, waardoor velen zonder verder iets van zich te laten merken sneuvelden. De gewonden, die in Frankrijk liggen en nog niet vervoerd kunnen worden, zijn nog slechts ongeveer ten getale van 100; zij worden goed verzorgd en verminderen dagelijks in aantal doordat zij sterven of terug- keeren. TJELEGrKAMMEN. Weenen, 8 Januari. De Commissie uit de aandeelhouders der Nationale Bank, beuueuid tot het nazien der balans voor 1871, heeft deze goedgekeurd. Het dividend werd bepaald op 33 gulden. Londen, 9 Januari. De secretaris van Lord Granville heeft den raad der houders van buiten- landsche obligation te kennen gegeven, dat de Minister den gezant te Weenen instructiën heeft gezonden om zijn ofiicieuse hulp te bieden, ten einde te komen tot eene regeling ten opzichte van de door de houders van Oostenrijksche schuld brieven gestelde eischen. Lord Loftus is gisteren alhier aangekomen en door de Koningin id audiëntie ontvangen. Weenen, 9 Januari. De Keizer ontving den 6den des namiddags in eene plechtige audiëntie den buitengewonen gezant van Groot-Brittanniê, Sir Andrew Buchanan, die zijne geloofsbrieven overhandigde. De gezant werd, even als zijn ge volg, door den Keizerlijken kamerheer graaf Anton Pergen in hof-gala-rijtnigen van het ge zantschapshotel afgehaald. Nadat de geloofsbrieven overhandigd waren, werd het gevolg van den ge zant door Sir Andrew Buchanan aan den Keizer voorgesteld. Par|Js, 9 Januari. Men zegt, dat de heer Buisson morgen bet rapport van de Commissie voor het par lementair initiatief over den terugkeer naar Parijs zal lezen. In een vergadering, gisteren gehouden, heeft de heer Picard het linker-centrum trachten te bewegen, tot het doen van een voorstel, strek kende om nit den voorloopigen toestand te geraken en de Regeering voor goed te consti- tueeren. Rffsscl, 9 Januari. De heeren Dupont en Ber- gerot zijn gekozen tot afgevaardigden naar de Na tionale Vergadering. De republikeinen waren 27 stemmen in de minderheid. Bern, 9 Januari. Het kanton Grauwbunderland heeft bij een, met overgroote meerderheid geno men volksbesluit, 4 millioec franken toegestaan, als subventie aan den Splügen-spoorweg. Het kanton Bern verleende 1,760,000 fr. subsidie aan den EDtli-spoorweg, en 600,000 fr, aan die van Broyethal. Parijs, 9 Januari. De te Versailles gevestigde correspondent van het Journal iet Debate zegt, dat de indruk, door de jongste verkiezingen voor de Nationale Vergadering te weeg gebracht, zich nog niet met voldoende zekerheid laat bepalen. Volgens de Gazette dei Trtbunaux, heeft Cremer, ex-generaal onder Gambetta, tegen wien rechts, ingang is verleend wegens aanklacht van moord geweigerd voor den rechter van instructie te Beaune te verschijnen, hij is daarop hier gear resteerd en gisteren onder geleide van een politie agent naar Beaune vertrokken. Versailles, 9 Januari. In de heden door de Nationale Vergadering gehouden zitting is de additioneele conventie met Duitschland goedge keurd. Daarna is een aanvang gemaakt met de discussie over het wetsontwerp betreffende de be lasting der roerende goederen en heeft de Minister van Financiën, de heer Pouyer-Quertier, gewe zen op de noodzakelijkheid om zoo spoedig mogelijk eene beslissing aangaande de quaestie der belastingen (e nemen. Brussel, 9 Januari. De Ami ie l'Ordre meldt, dat de werkstaking te Vezin haar einde nadert. laatste berichten. 's-Geavenhage, 10 Januari. Door Z. M. den Koning is met ingang van 1 Januari 1872, een pensioen ad 998 'sjaars verleend aan den Wel eerwaarden Heer B. Boers, hervormd pred. te Middelharnis (Zuid-Holland). Gisteren gaf Jhr. Mr. van den Velden, oud- vice-president van den Hoogen Raad aan de leden van dit hoogst rechterlijk college een diDer in het Hotel Paulez, waarbij ook de Minister van Justitie tegenwoordig was. Bij deze gelegenheid nam de gastheer hartelijk afscheid van het col lege, aan wiens werkzaamheden hij gedurende een aantal jaren een groot deel heeft genomen. Alhier is aangekomen en aan het Hotel Pau lez afgestapt de heer P. W. Alvarez, resident ter kuste van Guinea, thans met verlof. Zoowel aan den afgetreden, als nieuw benoem den kommandant der schutterij alhier werd gis terenavond voor hunne woniug door het muziek korps der schutterij eene serenade gebracht. De beide heeren van Stralen en van Hardenbroek ontvingen bij die gelegenheid het korps officieren minzaam ten hunnent, waar zij eenigen tijd bijeen bleven. Ook de heer Burgemeester der residentie en een der Wethouders waren ten huize van den heer vaD Hardenbroek tegenwoordig. Drie muziekstukken werden ten gehoore gebracht terwijl de serenade door bengaalsch vuur werd opgeluisterd. Na afloop der serenade, verzamelden zich de officieren in het Hotel ie l'Europe om aldaar aan een door den heer van Stralen hun aangeboden souper deel te nemen. Dat er niet weinig volk op de been was laat zich begrijpen, doch de orde werd niet verstoord en politie en schutterij kweten zich goed van hunne taak. De heer S. Gille Heringa, heeft zijn Neder- landsch Jaarboekje der Potlerijen voor 1871-72 weder uitgegeven en wel als aansluiting op dat van 1864. Heeft die aansluiting wat lang op zich doen wachten, buiten schuld des samenstellers, men heeft waarlijk niet vergeefs verbeid. Het boekje is thans tot een boek, in veel opzichten van blij vende waarde, geworden. Alles, in den ruimsten zin genomen, wat de posterijen hier te lande en veel ook van elders, vindt men hier bijeengeza meld, personeel en statistiek, justitie en wetge ving, mengelwerk, herleiding van munten en voorts o. a. de volledige beraadslagingen over de wet op de posterijen van 1870; eene alphabeti- sche lijst der gemeenten, dorpen enz., waar post kantoren gevestigd zijn; opgaven nopens de tele grafie en veel andere onderwerpen. De verschei denheden, alle tot de posterijen betrekking heb bende, zijn zooals men die van den heer Heringa uit vroegere jaargangen verwachten kon. Twee nette portretten, van de heeren inspecteur» Steffens en Verweijde, versieren het Jaarboek, dat bij de 600 gr. octavo bladzijden telt en naar de gewone wijze van berekening wel licht 7 k 8 gulden zou kosten. De gemoede lijke redacteur beeft echter gemeend zich, ondanks de vele bijvoegingen, aan den aanvankelijken prijs te moeten houden en dat lijvige compres gedrukte boekdeel af te leveren voor niet meer dan 95 centen 1 Moge hij in de rnime plaatsing van het getal exemplaren en in de opprijsstelling van zijnen arbeid alleen eenige beloooing vinden voor zijne opoffering, moeite en zorgen die hij er voor veil heeft gehad. fVlarlntbericliten. Amsterdam, 10 Januari. Rogge, Maart 201.200; Mei 207, 208; Pruis. 220; Galatz 200, 203; Pe tersburg 190, 196. Raapolie zes weken 61#vliegend 50; Mei 48#, 4814; Sept., Oct.. Nov., Dec. 45'4,45#, 46*. Lijnolie 6 weken 39; vliegend 37 Maart, April, Mei 3714; Sept., Oct., Nov., Deo. 38. Hennepolie 6 weken 44#vliegend 43. Raapkoeken 106,116, Lijnkoeken 13, 16ft. Correspondentie. Het gisteren opgenomen oordeel over de Leid- scbe subcommissie voor den Briel is een inge zonden artikel. Red. HUWELIJKEN, GEBOORTEN EN STERFGEVALLEN. Burgerlijke Stand van Leiden van den 4den Januari tot en met den lOden Januari 1872. Gehuwd A. Lkfeber, jm. en C. Aner, ml. J.J. Plu, jm. ea A. vaa Wijngaarden, wed. BevallenP. Baiteudijk, geb. de 1'Eclute, Z. A. Kos, geb. van den Dop, Z. D. van der Henst, geb. Klein, M. J. van E», geb. Plunje, D. E. M. van der Heijden, geb. de Ridder, D. M. vsd Maa»tricht, geb. Heijmans, D. E. Bonte, geb. Bodijn, D. J.J. Meerburg, geb. Timmerman», D. H. Doyer, geb. IJxenbeek, Z, P. Verbaek, gab. van Duuran, Z. A. van Leeuwen, geb, DuivermaDs, Z, L. van der Ree geb. Stonten, Z. J. Smit, geb. Opdam, D. E» M. Kooien geb, van Kampen, Z. T. Visser, geb. Boetje, D. M. E* Cornet, geb. Star, Z, A. van Wijk, geb, van de Werken, Z. H. Lodding, geb. Kans, D. J. Paddist, geb. Btansjaar, Z. J. Bekooy, geb. de la Rie, D. J. Hakkenberg, geb. Gane, Z. M. E. van der Steen, geb. Thijssen, Z. T. M. M. Kettenes geb. Ter Meer, Z. A. M. van Nieuwenhoven, geb. fan der Reijden, D. levenl. Overleden A. de Haas, Z. 18 d. J. J. Buys, D. 5 m. L. C. Mahie, D. 2 m. C. van der Voorst, D. 10 j. C. de Vos, Z. 24 j. L. de Boer, wed. J. van Eyk, 80 j. H. Beenakker, Z. 20 m. H. J. Taffijn, P, 24 j. H. M. Tukker D. lm- W. Ladan, wed. J. Vlasveld, 47 j. C. van der Waard, V# 62 j. D. Spijker, 60 j. W. Dool, Z. 11 m. W. van Belle, 65 j. - A. Honniet, geb. den Elren, 37 j. J. Vijlbrief, geb. Bolstier, 69 j. S. P. Teske, D. 16 m. G. C. Jonker Z. 4 ra. M. de la Court, D. 2 m. I. N. Breedeveld. Z. 17 m. J. Harselbag, wed. Hoefnagel, 87 j. THERMOMETER VAN FAHRENHEIT. Dinsd. Woensd morg. 6 q. 35» 36° nam. 12 u. 39 nam. 4 u. 39° nam. 5 a. 36' avond 8 o. 34* avond 10 a. 33* Wind: Dinsdag-middag 6 u. O. Woensdag-middag 12 u. Z. W. Zij, die spoedig een warme Kachel willen hebben, maken gebruik vaü de a f 0,60 per 100 stuks (vrij aan huis tegen rembours). Verkrijgbaar bij J. G. A. SCHOEMAKER, te 't-Hage, achter de Groote Kerk, N'. 16. Bestellingen te bezorgen bij CHAUDRON, Be steller op 't-Hage, Haarlemmerstraat, 326, alhier,

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 3