groot 1.000.000. ADVERTËMTIEH. Eene Jufvrouw, Men vraagt te huur, KURKEN SNEL-VUURfflAKBRS, TWEEDE MEID, WEERBAARHEIDS-LEENING 15 J Aili-U A li IJ 1SÏ2 worden 6000 lTi|2en uitgeloot, niet achterblijven in belangstelling voor de groot9 ÏD-gebeurtenis, die den lsten April van dit jaar zal nei herdacht wordeu. Reeds heeft zich eene sub-com- an missie gevormd van de hoofd-commissie te Brielle. Zij bestaat uit deheeren: mr. C. van Vollenhoven "voorzitter, A. C. Snel, secretaris, A. Kluit Hz., ""'penningmeester, I. J. Snel en G. A. van Houwe- ninge Gz. Hellevoetsluis, 5 Januari. In het jaar 1871 Dslzijn alhier niet minder dan 3993 zeeschepen bin- i'r nengeloopen, en hebben 3107 zee gekozen. 'Iri( Coevorden, 4 Januari. Met het slechten van ieli<een gedeelte der vestingwerken is deze week e:door den aannemer, den heer J. van Ooijen van Dreumel, een begin gemaakt. Met de courtine ei: achter de Kerkstraat, benevens een gedeelte van vs het bastion Utrecht, is men thans druk bezig, ne Van alle kanten kwamen zooveel arbeiders toe- de stroomen, dat het, naar men zegt, den aannemer g niet mogelijk was, ze allen werk te geven. De- R wijl de overige niet geslechte werkon voor drie jaren ter bebouwing zijn verhuurd, zal er van j d de uitbesteding daarvan zeker vooreerst niets lag komen en zal 't klein Candia, van den vroegeren P Munsterschen bisschop van Galen, nog lang 't vat aanzien hebben van eene door den vijand bele- detgerde vesting. ten Lixmond, 5 Januari. Gelukkig mogen wij nu be de: richten, dat de vreeselijke pokken-epidemie, welke get in het afgeloopen jaar niet minder dan 132 offers eiscbte, nu zoo goed als geweken kan worden bij beschouwd. re, Assen, 4 Januari. De werklieden-vereeniging ïan alhier heeft voorloopig een bakkerij gehuurd, it.; Het plan is, om spoedig een perceel grond aan L te koopen, ten einde een bakkerij te bouwen, benevens eene bovenzaal, geschikt voor vergade- ringen en voorlezingen. De plannen hebben reeds in zooverre nut gesticht, dat de bakkers nu reeds je. den prijs van het roggebrood hebben verlaagd. 1D; Groningen, 5 Januari. In het afgeloopen jaar ri> zijn van deze provincie 22 nieuwe zeeschepen pc» uitgezeild, metende te zamen 2803 zeetonnen. va[ Op 1 Januari 1872 waren te water of op sta- m, pel 19 zeeschepen, bij benadering 3000 zeetonnen zullende meten. Voortaan zal aan 't station alhier, waar- de schijnlijk aan allen, het klachtenboek der spoor wegen iets meer beteekenen dan tot nu toe. Im- ter mers elke maand zal dit ingevolge Kon. besl. van 18 Dec. jl., aan de hoofdadministratie ter in- ,n zage worden opgezonden, en de klachten worden da nagegaan. en Delfzijl, 4 Januari. Gedurende 1871 zijn alhier gg binnertg-olxöxnon B50 zeilschepen en 110 stoom- booten, en uitgeklaard 500 zeilschepen en 110 stoombooten. aid üudecarspel, 5 Januari. In den afgeloopen nacht ter ontstond alhier ten huize van den heer G. Eecen p brand, die weldra zoozeer toenam, dat het geheele huis, waarin zich ook het kantoor van de eerste Ü1 en de derde Noord-liollandscbe Brandassurautie- va Maatschappij bevond, eene prooi werd der vlam men. De oorzaak van den brand is niet bekend. Bijna al de boeken en papieren van het ge lei rbi, noemde kantoor zijn verbrand. De kopijen der boeken waren echter elders geborgen en zijn dus behouden gebleven. De zaken van gelds waarde schijnen door den heer Eecen gered te zijn. Door de ijverige medewerking van de brand spuiten der naburige gemeenten Noordscharwoude, Zuidscharvvoude en Broek op Langedijk heeft geen der belendende panden schade geleden. Steenwijk, 5 Januari. De heer H. F. Waller, vroeger predikant bij de Ned. Herv. gemeente alhier, heeft in de gisterenavond gehouden ver gadering van het hier gevestigde departement der Maatschappij tot Nut van het Algemeen, eene verhandeling gehouden over de verscnillende le vensopvattingen, welke blijken uit de werken van Montaigne en van Pascal, en vvaartusscben de oot :an' s t< ïti; a ói at use u iCfli ten, im- tchi jrig af! ut hel zen Ide, IOU' roei rui- ges iel. om jsï vernedert hen in mijn oog, zij toont dat zij het uitschot der samenleving zijn. Een boer, een werkman is bij ons een ander, niet een lager mensch, zijne kiel behoort hem toe even goed als mij mijn jas, zij is door geen ander gedragen. Die lompen zijn het gemis aan gevoel van eigen waarde, de armen zijn hier de voetplank van anderen. Eene vrouw met eenen ouden, erg bemodder- den sjaal om en eenen terdege gedeukten door regenden ex-hoed op, komt om onzen omnibus zwerven. Zij heeft een morsig, bleek kind op den arm en raapt een weggeworpen flesch op, om er den laatsten droppel uit te drinken. Haar oudste dochtertje heeft eene meloenschil gevonden, die zij loopt op te knabbelen. Men geeft haar uit medelijden een shilling en wat koekjes, die zij met eenen dankbaren glimlach aanneemt, 't Is of zij zegt als de arme ezel van Sterne; „61a mij niet, smeek ik u; evenwel gij kunt mij slaan als gij wilt." Die moeder heeft op haar door de zon verbrand gelaat een litteeken aan de rechterwang als van eenen schop met eene laars; beide, vooral het kind zijn verwilderde, mismaakte schepsels. De sociale molen verbrijzelt en vermaalt hier den laagsten stand tusschen zijn stalen rader werk. [Wordt otroolgd.) levensopvatting, welke in de Geneslets gedichten spreekt, zooals de spreker door een voorbeeld aantoonde, het midden houdt. Giessendam, 6 Januari. De timmermans en ver versbazen te Giessendam en Neder-Hardiexveld hebben besloten, wegens de duurte van de levensmiddelen, het arbeidsloon te verhoogen en te brengen op 16 cents per uur. BUITEN LA IV 1>. Frankrjjk. Uit de Nationale Vergadering. Jules Simon en zijn ontwerp. Brief aan Dupanloup. Een Engelschman over de Franschen. De Nationale Vergadering heeft zich in hare zitting van Zaterdag voornamelijk bezig gehouden met het aanhooren der rapporten over de ingeko- mene petities. Daaronder waren er eenige, die strekten om het herstel der monarchie, de inpak king van alle daaraan vijandige dagbladen en meer dergelijke aardigheden te vragen. Den heer Lorgeril was opgedragen, hierover rapport uit te brengen. Terwijl hij in vurige opgewonden heid de zaak zelve besprak, kwam hij met tref fende bitterheid tet de conclusie, dat men met betrekking tot de petitie moest overgaan tot de orde van den dag. Om deze in de tegenwoor dige omstandigheden noodzakelijke conclusie voor hem en zijne geloofsgenooten wat te verzach ten, noemde de rapporteur den tegen- woordigen staatsvorm niet anders dan „de voor- loopige republiek"; de rechterzijde valt natuur lijk met applaudissement In, de linkerzijde schreeuwt ontkennend. Te midden van het ru moer koelt intusschen de spreker zijn konings drift, zijn gloeienden hartstocht voor een hoofd met een kroon er op, door verscheidene glazen suikerwater in te zwelgen. Het zou toch ook inderdaad jammer zijn, indien er, één rapport kon uitgebracht worden, ééne stemming plaats hebben of iets dergelijks, zonder dat de gemoe deren over het koningschap en de republiek wer den in beweging gebracht. De Kamer heeft zich voorts bezig gehouden met het verkiezen van hare 16 afdeelingen. De uitslag hiervan mag naar verhouding der partijen vrij gunstig voor de linkerzijde genoemd worden. Zeven presidenten en zes secretarissen van dien kant en van het linker-centrum hebben de overwinning behaald. Yan de 30 leden der commissie tot initiatief, die ook reeds nieuw is samengesteld, werden slechts elf leden der linkerzijde gekozen. Man zegt dat de commissie voor het ontwerp van Jules Simon niet zoo vijandig tegen het be ginsel van verplicht onderwijs is, als men uit de namen der heeren zou afleiden. Men zou genegen zijn, het principe van verplichting aan te nemen, indien de minister daarentegen eenige bepalingen aan het ontwerp wil toevoegen, naar wij meenen over het onderwijs in den godsdienst en de ze delijkheid. Jules Simon is echter besloten van zijn ontwerp zooals het daar ligt .niet af te wij ken. Hij rekent op de publieke sympathie en laat zich door de clericale nuance der commissie niet van zijn stuk brengen. Bij de verkiezing van een lid dier commissie in de 13de afdeeling, had een incident plaats, dat ge tuigt, hoever sommige leden der rechterzijde hun fanatisme drijven. Nadat een vorige spreker het woord had gevoerd stond de heer Paris op, maakte eerst allerlei onverstaanbare geluiden en bewegingen, naderde daarop den heer Jules Simon (die hier tegenwoordig was) en voegde hem toe „Uw memorie van toelichting is niets anders dan een geloofsbelijdenis van alheïsme en materialisme; ik vind in de 23 bladzijden van die memorie slechts éénmaal, tegen het einde, den naam van God vermeld." Jules Simon wees, tot antwoord op de beschul diging van matrealisine, op zijn onderwijs en zijne geschriften, en eindig met den heer Paris duchtig op zijn plaats te zetten. De paus zou een brief aan den aartsbisschop van Orleans, Msgr. Dupanloup, geschreven heb ben, om hem geluk te wenschen met zijne ver hevene handelwijze tegenover den heer Littré in zake der Académie Francaise. Die brief wordt me degedeeld in de SIX ième Siècle, doch velen ont kennen de echtheid er van en verzekeren dat hij uit de pen is gevloeid van een redacteur der Cloche. Hoe dit zij, de volgende zinsnede er uit, hetzij dan door den paus of door een ander geschreven, karakteriseert de houding, die de clericalen aannemen op ondubbelzinnige wijze „Niet alleen doen wij u onze gelukwenschen toekomen over dit roemrijke besluit, maar wij dringen er op aan, dat gij geen enkele gelegen heid zult yerzuimen om u op geruchtmakende wijze (avec éclat) af te scheiden van goddelooze en slechte personen, overal waar gij aan hunne aanraking zijt blootgesteld, in iedere vergadering, waar het woord van Christus niet uitsluitend ge hoord en vereerd zal kunnen worden. Dat woord „uitsluitend" is sterk. Wanneer men in aanmerking neemt dat het woord van Christus eigenlijk beteekent het woord van den paus, en dat een goed katholiek nu verder geen vergadering mag bezoeken, dan waar-uil sluitend dat woord gesproken wordt, dan ziet het er inderdaad schoou uit met dé vrijheid van wetenschap, de ontwikkeling, de studie enz. De heer Laurence Oliphant, een correspondent van de Times, vroeger lid van het parlement, thans een om zijn geestigheid en politieke ken nis gunstig bekend schrijver, laat zich in een zijner laatste brieven aan den Times over het Parijsche volk op de volgende wijze uit: „Toen ik gisteren avond laat uit een stormach tige vergadering van de democratische club in de Rue d'Arras naar huis ging, ontmoette ik in een stille straat een bende maske's, mannen en vrouwen, .die allerlei gekheden bedreven. De vrouwen waren, niettegenstaande het koude jaar getijde, wat hunne onderste extremiteiten aangaat, zeer luchtig gekleed. Het viel mij op, dat deze meD6chen ten minste hunne ware roeping volg- den, waarvan de lieden, wier onzin ik juist had aangehoord, kennelijk, door zich met politiek te bemoeien, geheel waren afgeweken. Met hun atlas-kleed, hunne pluimen, hunne valsche edel gesteenten vertoonden zij zich als het vleeschge- wordene beeld van een gedicht van Victor Hugo zelf, en ik erkende, dat deze vastenavondnarren ten slotte waarschijnlijk slechts hun instinct hadden gevolgd, toen zij besloten, tot hun vertegenwoordiger een man te kiezen, die in staat is aan den geest zijner kiezers zulk eene lyrische uitdrukking te geven. Men had evenwel na de gebeurtenissen der laatste IS maanden mogen verwachten, dat de narren der bevolking zich tot het bal masqué der opera zouden bepalen en niet op de straten en boulevards hunne grappen vertoonen. Doch de geest, die het volk na de gebeurtenissen van 1792 en 93 bezielde, is er nog niet uit geweken, en de bloedige Saturnaliën zijn heden nog even goed mogelijk als toen. Ik hoor, dat een der meest geliefde verkleedingen nu is, om als een Pruisisch soldaat, met Franschen buit beladen, te verschijnen. Dat is een treffende illustratie van denzelfden geest, welke na het schrikbewind de van achteren kort afgesnedene, op het gemak der guillotine berekende haar vlecht in de mode bracht. Heden is een Pruisisch soldaat het meest beminde kinderspeelgoed; toen hadden de meisjes kleine guillotines en poppen met halzen, van gele rapen gemaakt, zoodat zij in huDne verbeelding een oneindig getal aristocraten konden onthoofden en vroegtijdig leerden, hoe men de de vrijheid invoerde." Over de politieke partijen schrijft de heer Oliphant, naar aanleiding van de Parijsche verkiezingen voor het lidmaatschap der Natio nale Vergadering O. a: De soliede, fatsoenlijke, welvarende massa der bevolking ondersteunt de regeering van den heer Thiers juist omdat zij geen werkelijke republiek is, maar slechts een voorloopige en voorbijgaande, die onvermijdelijk en met een geheel uatunr- lijken loop Van zaken tot de monarchie zou voe ren, wanneer de monarchisten daartoe slechts openlijk hun steun wilden geven. Dat is het dan ook, wat de houding "der zoogenaamde Orleanis- ten zoo onroemrijk maakt. De legitinisten hebben den moed hunner overtuiging, maar zijn even on- practisch als onmogelijk. Den imperialisten ont breekt het volstrekt niet aan moed maar zij honden er meer van, in het duister te werken dan hunne overtuiging uit te spreken. De communis ten eindelijk hebben, evenzeer den moed hunner overtuiging en spreken haar uit als gevaarlijke krankzinnigen. Maar de Thiersisten, of Orléanis- ten, of constitutioneele monarchisten want al deze lieden zijn in den grond dezelfde meening toegedaan, hebben geenerlei politieke be kwaamheid getoond, maar hoogstens een uitne menden slag om zich achter elkander te verschui len. Zooals de bekeerlingen in.Indië, die „regee- rings-christenen" genoemd worden, zou men deze heeren ook regeerings-republikeineD kunnen noemen." De correspondent betreurt ten slotte, dat de regeerings-replubikeinen zoo weinig hun best doen om de veakiezing van Vicior—Huge Lever- hinderen, eene verkiezing die volgens hem het land zou brengen in een dilemma tusschen het commu nisme in het keizerrijk. WatdeheerOhpbantmet deze laatste tirade bedoelt begrijpen wij niet best Terwijl zijne overige opmerkingen ons zeer juist voorkomen, heeft hij zich hier, dunkt ons, door zijne scherpzinnigheid en aardigheid tot het ver tellen van een weinig onzin laten meeslepen. TELJEtxBAMMEN. Versailles, 6 Januari. Tegen den gewezen generaal (Jremer is eene vervolging ingesteld, omdat hij den kruidenier Arbiuer te Dijou len onreehte als Pruisisch spion heeft doen fusil- ieeren. Het gerucht dat Pruisen aanmerking heeft ge maakt op ons miht&ir budget is van allen grond ontbloot. Er loopt een gerucht, dat de heer Pouyer- Qnertier niet vereer zal aandringen op eene be lasting op de grondstoffen. In dat geval zal de de Nationale Vergadering, na aanneming van de belasting op de waarde van roerende goederen, vermoedelijk stemmen voor de noodige opcenten, om de begrooting te doen sluiten. Madrid, 6 Januari. De Imparcial bericht dat, de Ministers besloten hebben een besluit aan de goedkeuring des Konings te onder werpen, waarbij de ratting der Cortes voor het jaar 1371 gesloten verklaard en de nieuwe zitting tegen 20 dezer geopend wordt. Parjjs, 7 Januari. De Nationale Vergadering heeft in hare zitting van heden hare nieuwe af deelingen saamgesteld. Alle voorzitters, met uit zondering van drie, behooren tot de meerderheid. De Commissie tot onderzoek van het ontwerp betreffende het lager ouderwijs beeft Msgr. Du panloup tot president, den heer de Corcelles tot vice-president en den heer de Richemont tot sec retaris gekozen. De verkiezingen zijn rustig afgeloopen. Vele kiezers hebben zich van stemming onthouden. Sandrlngham, 7 Januari. Het bulletin nopens den gezondheidstoestand van den Prins van W ales luidt, dat de beterschap op bevredigende wijze aanhoudt. Madrid, 7 Januari. Bij Koninklijk besluit is de zitting der Cortes gesloten en zijn de nieuwe Cortes tegen 22 dezer bijeengeroepen. Lausanne, 7 Januari. Er beeft heden eene froote manifestatie plaats gehad, ter eere der 'ranschen, die alhier tijdens den oorlog zijn over leden. Een stoet van 6900 personen begaf zich met muziek en eene driekleurige vaan naar het kerkhof, alwaar een gedenkteeken is onthuld. Parijs, 8 Januari. Vantrain is gekozen met 121,158 stemmen, tegen 93,423, welke op Victor Hugo zijn uitgebracht. HUWELIJKEN, GEB00BT£N EB SIERTGEVALLES. Eerste Huwelijks-Af kondiging te Leiden van den 7den Januari 1872. M. Couvee jm. 24 jaar en D. G. Stokhmjzen jd. 24 jaar. J. A. Bakker jm. 32 jaar en J. H. H. Hazenberg, wed. 34 jaar. J. J. van der Voorden, wedr. 52 jaar en A. C. van Oppen, wed. 53 jaar. geëxamineerd in de fraalje en nattige dames- handwerken, eenige uren per dag disponibel hebbende, wenschte die te besteden om daarin Onderwijs te geven. Reflecterende gelieve zich te adresseren onder letter C. Bureau Leiisch Dagblad, jiefst digt bij de Hare, twee of drie ongemen- btleerde Kamers voor een klein gezin. Reflecteerenden adresseren zich onder letter L. bij den boekhandelaar D. NOOTHOVEN VAN GOOR. Zij, die spoedig een warme Kachel willen hebben, maken gebruik van de a f 0,60 per 100 stuks (vrij aan huis tegen rembours). Verkrijgbaar bij J. G. A. SCHOEMAKER, te 's-Hage, achter de Groote Kerk, N". 16. Bestellingen,te bezorgen bij CHAUDRON, Be steller op 's-Hage, Haarlemmerstraat, 326, alhier. ER BIEDT ZICH AAN EENE R. C., goed kunnende naaijeD, stoppen en mazen enz., om bniten de stad werkzaam te zijn. Men adresseere zich met franco brieven onder Lett. P. aan het Bureau van het Leidsch Dagblad. (Geoorloofd ingev. Min. Hes. dd. 2 Juli) 1870.) Loterij ZONDEK NIETEN met: 1 Prijs van ƒ80.000 f 8».OOO 1 75.000 75.6UO 5 Prijzen,, „40.600 200.000 2 „30.000 60.000 1 Prijs „25.000 25.000 1 „20.000 20.000 7 Prijzen 10.000 70.000 7 6.000 35.000 4 3.000 12.66» 7 2.500 17.666 140 1.000 1AO.OOO en vele duizenden van ƒ600, 200, ƒ100, ƒ50, 40, enz., zamen uitmakende nog. ƒ1.337.251 Totale Terugbetaling /"2.671.751 Elk aandeel loot met minstens ƒ2.5» uit. Ueslort Waarborgfonds ÜOO.OÜO. waaronder: 1 van f SOiOOO en 1 van f 20.000. Nog enkele loten, geldig voor deze en alle volgende trekkingen, verkrijgbaar a 2.5» eensgevend geld, bij VAN SCHERMBEEK VAN HALL, Utrecht. 8CHLETTE él FELLÏ, 6. J. KOL- KANOET, 11AAJRLEM3CJUE BANKYEK- EENIGINC. te Lelden.

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 3