D! BllöfiGHEM, HENRI DE L4 GARDÈRE E R T E i TIE Bewaarschool PAKHUIS. Oproeping van Sclmldeischers. LEIDSCHE SCHOUWBURG. BUITENGEWONE VOORSTELLING of de Moord in de gracht van Caglier. drie-Cents-Sigaren denkt te gebruiken. Dientengevolge ontvangen zij dan de opgegevene journalen zonder censuur, en daar de buitenlandsche couranten voor het groote publiek eerst de censuur moesten ondergaan en daardoor ongeveer een dag werden opgehouden, waren de Petersburgsche couranten tot nog toe ia staat hunne berichten uit het buitenland even spoedig aan het publiek te doen toekomen als de buitenlandsche bladen zelve. Nu echter is opeens aan de redacties, toen zij bunne opgaven deden, gezegd, dat verscheidene der daarin vervatte bladen ook voor hen aan de censuur moeten onderworpen worden. Het is waarlijk allerkomiekst om te zien, hoe de slimme persoon, aan wieu deze last is opgedragen, daar mee te werk is gegaan. Hij laat bijv. de Pruisische Staats-Anzeiger passeeren, terwijl de Duitsche Reichs-Anzeiger aan de censuur wordtonderworpen. Hij schijnt niet te weten dat deze twee bladen nagenoeg identiek zijn, en terwijl hij het eene voor onschadelijk houdt, zich van het andere iets vreeselijks voor te stellen I De Russiche regeering heelt opnieuw gelegen heid gehad hare vredelievende gezindheid te ken nen te geven. De bewoners van den Kaukasus namelijk de den door middel van den stadhouder aan den keizer het aanbod van 810,000 vrijwilligers, in geval Rusland door eventueele handelingen van Oostenrijk aan den beneden-Donau tot een oor log gedwongen werd. De regeering nu heeft voor dat vriendelijke aanbod bedankt, op twee af doende grondenVooreerst dat, bij de vriend schappelijke betrekkingen tusschen Rusland en het overige Europa, vooral met Pruisen en Duitsch- land, een oorlog vooreerst niet te vreezen was. Ten tweede dat het Russische gouvernement, indien het noodig is, zonder andere dan do haar zelf ten dienst staande middelen, zich tegen iede- ren aanval kan verdedigen. De strijdlustige Kaukasiërs zijn dus vrij kaal van hun aanbod afgekomende publieke opiuie echter is door dit antwoord des keizers, dat met opzet of toe vallig werd openbaar gemaakt, merkelijk gerust gesteld. Thiers, die altijd een antipathie tegen de Polen heeft gekoesterd, doet al zijn best om de Russi sche regeering in hare maatregelen tegen dit ongelukkige volk te believen. Zoo heeft hij haar nu weder een lijst overhandigd van al de Polen, die aan den opstand der Commune hebben deel genomen, beuevens de photografiscbe portretten van die heeren. Dien ten gevolge zijn in den laatsten tijd te Warschau verscheidene huiszoekin gen in 't werk gesteld. 1-ta.Xië. Giuseppe Civinini. Telegraphie-congres. Nieuwe bissohoppen. Ultramontaansohe taktiek. In den ouderdom van 34 jaren is dezer dagen een van die mannen gestorven, die, terwijl zij met groote talenten en kennis zijn bedeeld, niet tegenstaande volhardenden ijver en krachtige pogingen door een soort van noodlot verhinderd schijnen te worden de vruchten van hunnen ar beid deelachtig te worden. Het is Giuseppe Civi nini, redacteur van de Nazione, lid van de kamer van afgevaardigdeu, geboren te Pistoria. Terwijl hij vroeger door het vuur der jeugd gedreven werd naar de gevoelens der uiterste linkerzijde, was hij langzamerhand uit overtuiging een der voornaamste schrijvers en sprekers der rechterzijde geworden, waardoor hij zich den hevigen haat zijner vroegere geestverwanten en vooral van den lieer Crispi op den hals haalde. Zijn leveu werd hierdoor geheel verbitterd. Allerlei beschuldigingen wierp de linkerzijde hem naar het hoofd, en o. a., dat hij zich schul dig zou hebben gemaakt aan knoeierij bij de quaestie van het tabaks-monopolie. Hoezeer hij zich daarmede bevoordeeld zou hebben blijkt nu uit het feit, dat de inwoners van zijne geboorte plaats Pistoria, die hem bijna vereerden, voor zijne begrafenis hebben moeten zorgen. Hij zocht in aanhoudende werkzaamheid aflei ding voor de droefgeestigheid en verbitteriug, die langzamerhand in zijn hart wortel schoten. In het parlement was hij voor het, uiterlijk een der meest onversaagde sprekers; maar iuneriijk gevoelde bij zich smartelijk aangedaan, dat hij zijne vroe gere bondgenooteu niet kou overtuigen, hunne tegenpartij verlaten te hebben en toch een eerlijk uian te zijn gebleven. De gevoeligheid over zijne miskenning en de herhaalde aanvallen waaraan hij blootstond, hebben veel bijgedragen om hem op den jeugdigen leeftijd van 35 jaren ten grave le doen dalen. Het telegraphisch congres te Rome wordt fees telijk onthaald. Prins Humbert noodigde het op een diner in het Quirinaal. De stad Rouie geeft het soirées en heeft ter zijner eere eene prach tige illuminatie door berigaalsch vuur gehouden van het Colysée, den tempel van Venus, de zege- hogen van Constantijn en Titus, het huis van Tiberius, al de monumenten en ruïnes van het forum, het kapitool, enz. De kosten voor deze feesten zallen er voor Italië door eene goede en goedkoope regeling van den telegraafdienst, vooral met het Oosten, wel uitgehaald worden. De nieuw door den paus benoemde bisschoppen hebben aan de verschillende burgemeesters hun ner standplaatsen een beleefden brief geschreven om hen van hunne benoeming kennis te geven de burgemeesters hebben hun daarop beleefde brieven teruggezonden. Met de regeering ech ter is het ook wel beleefd maar toch minder vriendschappelijk toegegaan. Eenvoudige kennis geving toch is voor deze niet voldoende om hen in het bezit hunner woningen, tractementen enz. te stellen. Daartoe moeten haar de pauselijke benoe- mings-bullen worden overgelegd. Dit nu weigeren de bisschoppen, natuurlijk op hoog bevel, te doen. Zij zullen, volgens de Unita CaUolica, als marte laars in een armoedige cel der seminaria hun verblijf houden, in plaats \an in een bisschop pelijk paleis! Arme, arme bisschoppen, hoe zul len uwe weldoorvoede lichamen het uithouden Wees gerust, medelijdende lezer, van een on verwacht bezoek in die armoedige cellen zoudt gij waarschijnlijk met een zeer verlicht hart over het lot der brave Monseigneurs terugkeereu. Over het algemeen doet de ultramon- taansche partij at haar best, den vrede met het Italiaanscbe gouvernement te verbreken, en het is alleen aan de waarlijk bijzondere langmoedigheid dezer laatste te wijten, dat het nog niet tot een openlijke breuk gekomen is. Eu zij handelt hierdoor zeer verstandig. Immers het doel van de clericale raddraaiers is alleen, om de regeering door hare tergerijeu tot een of andere daad over te balen, waardoor de paus als slachtoffer, mishandelde, onvrije of iets anders kan blootgesteld worden. Zoo beklaagt zich nu de Univers, nadat eenige regeerings-wachtposten bij het Valikaau zijn teruggetrokken, dat men den paus wil blootstellen aan beleedigingen van het canaille. De posten iutusschen zijn terugge trokken uit toegevendheid der regeering, wijl zij oneenigheden hadden gehad met de pause lijke wachten. De beschuldiging is dus niet alleen hatelijk, maar bovendien ook geheel ongegrond, daar bet Vatikaan nog door een menigte andere posten omgeven is. TELEGRAMMEN. Bucharest, 26 December. De Minister-president heeft in de Kamer verklaard, dat het Ministerie van de Regeeringsvoorstellen betreffende de spoor wegen eene Kabinetsquaestie maakt. Worden die voorstellen verworpen, dau zal het Ministerie aftreden of het Parlement ontbinden. Berlin, 2? December. De beide Huizen van den Rijksraad hielden hedeu eene eerste zitting. De Kamer van Afgevaardigden zal morgen met eene Troonrede geopend worden. Windsor, 27 December. Hedenmiddag te drie uren is de Koningin met Prins Leopold per extra- trein naar Sandringhaui vertrokken. Versailles, 27 December. Na eene rede van den Minister van Financiën en andere sprekers, heeft de Nationale Vergadering het ontwerp van VVolowski tot invoering eener belasting op alle inkomsten, met groote meerderheid verworpen. Berlijn, 27 December. Naar men verneemt, heeft de koning van Spanje aan Prins' Frederik Karei de orde van het Gulden Vlies verleend. Parjjs, 27 December. Het Journal Officiel be vat een verordening van deu minister van bin- nenl. zaken, door den President der republiek goedgekeurd, houdeiide, dat de regeering voort aan bij voorkomende gevallen, in haar officieel orgaan of door mededeeling in de dagbladen, terechtwijzingen zal opeubaar maken, tot welker opname de dagbladen in elk geval verplicht zijn. Versailles, 27 December. De Gazelle des Tri- bunaux deelt een brief mede van den advocaat Lachaud, den verdediger van Tonnelet, waarin geprotesteerd wordt tegen de beschuldigingen der Duitsche pers; die beschuldigingen, zegt Lachaud, bewijzen alleen, dat men met de omstandigheden, welke het proces vergezelden, niet bekend is. Tonnelet is vrijgesproken, omdat hij gehandeld heeft uit alleszins veroorloofde zelfverdediging tegen een Pruisisch soldaat, die, na een geschil, met uitgetrokken sabel teruggekeerd was, om hem (Tonnelet) aan te vallen. Aan het slot van zijn brief zegt Lachaud, dat het voor ieder duidelijk is, dat de Fransche rechtbank onpartijdig en boven de hartstochten van haat en wraak verheven is, en dat derhalve de aanvallen, waaraan zij ten doel staat, alleen strekken oui de gewelddadige maatregelen, welke in den laatsten - tijd door Pruisen genomen zijn, tegenover Europa ie recht vaardigen. Cettlnje, 26 December. De seuaatpresident van Montenegro zal met eene staatkundige zending naar Petersburg vertrekken. Home, 26 December. De minister van finan ciën is voornemens de gezamenlijke Italiuansche rente in een 4 pCts. fonds, vrij van belastiug, te converteeren. Londen, 27 December. De Globe zegt gemach tigd te zijn om te verklaren, dat de inedeuéfeling van een staatkundig gesprek, hetwelk dezer da gen door Napoleon III op (Jliislehurst met een zijner voormalige raadslieden zou gevoerd zijn, van grond ontbloot is. Van de opmerkingen, welke Napoleon 111 in den mond zijn gelegd, is dan ook geen woord waar. Londen, 28 December. De dagbladen stellen hunne lezers gerust ten opzichte van den groud- heidsloestand van den prins van Wallis, de pijn lijke aandoening in de rechterheup, waarvan gisteren is melding gemaakt, vertraagt de beter schap, maar is van geen erustigen aard. Men meldt dat Napoleon 111 zich met zijne gemalin naar Torquay zal begeven. Parijs, 28 December. De commissie, belast met Onderzoek van het voorstel aangaande de bank van Frankrijk, heeft gisteren eene bijeenkomst gehouden, waarin zij als haar gevoelen heeft te kennen gegeven, dat aan de bank machtiging moest worden verleend om voor een bedrag van 1U0 millioen fr. aan coupures van tien en vijf frank uit te geven. De commissie heeft den beer Bocher tot rapporteur benoemd. Er is eene commissie benoemd, belast met het onderzoek van het voorstel, betrekking heb bende op de goederen van de familie Orleans. Volgens het Journal des Débats, is da onwettigheid van het decreet van confiscatie dier goederen in geen enkel bureau bestreden. Ieder lid der com missie heeft als zijne meening te kennen gegeven, dat die goederen op onrechtvaardige wijze in be slag zijn genomen en moeten teruggegeven worden. Gremeerxter*a^d.. Zitting van Donderdag 28 December. Voorzitter de heer Burgemeester. Te 2 uren wordt de Vergadering geopend. Tegenwoordig: 19 leden, zijnde de heeren Tromp, Le Poole, Lezwijn, v. Heukelom, de Fremery, Hubrecht, Stoffels, Krantz, Goudsmit, Cock, Bige- man, v. Outeren, Hartevelt, du Rieu, Veetkind, Verster, Bijleveld, Buys. De heeren Dercksen en Everts hebben kennis gegeven dat zij verhinderd worden de Vergadering bij te wonen. De notulen van het verhandelde in de zitting van 14 December jl. worden gelezen en goedgekeurd. Door den Voorzitter wordt mededeeling gedaan van onderscheid! ne ingekomen stukken also. a. 1°. Besolutie van Ged. Staten, houdende goedkeu ring der gemeente-begrooting voor 1872. Voor kennisgeving aangenomen. 2°. Adressen van de heeren Kist, Koopman, Maas Geesteranus, Muller en Nuhout van der Veen, om voor de betrekking van Gemeente-secretaris in aan merking te komen. In handen van Burg. en Weth. 3°. Verzoeken om van de stads-gehoorzaal en van den Doelen gebruik te mogen maken. Gelijk besluit. 4-, Adres van Terlaak, tot wegneming van de palen buiten de Witte Poort. Gelijk besluit. 5°. Voorstel tot onderhandsche verhuring van het bovenlokaal van het telegraafkantoor. Ter lezing. 6°. Voordracht tot benoeming van een Concierge voor de stadsgehoorzaal. Ter lezing en in han den van de Commissie van Financiën. 7°. Deelt de Voorzitter mede dat voor de verpach ting van de foecale stoffen, naar het stelsel Liernur, zich niemand heeft opgedaan, zoodat Burgemeester en Wethouders te dien aanzien nadere voorstellen aas den Raad zullen doen. Aan de orde is 1°. Benoeming van een lsten hulponderwijzer der 4de klasse aan de openbare school voor meer uitge breid lager onderwijs der lste klasse, voor jongens. Als zoodanig wordt benoemd: H. W. Bosman, met 17 stemmen. Er zijn twee blanco briefjes ingekomen. 2°. Benoeming van een ambtenaar, speciaal belast met het toezicht op de honden, tot richtige invor dering der belasting. Als zoodanig wordt benoemd C. F. Beck met 18 stemmen, 1 blanco briefje. 3". Verzoek van vrouwe J. E. Snellen van Vol- lenhoven-Meijer, om ontslag als Regentesse van het H. G. of Arme Wees- en Kinderhuis. Aan haar wordt eervol ontslag verleend, onder dankbetuiging voor de door haar in die betrekking geheel belangloos bewezene gewichtige diensten. 4°. Verzoek van G. J. van de Stouwe, om ontslag als hulponderwijzer lste klasse, aan de openbare school voor meer uitgebreid lager onderwijs der 2de klasse, voor jongens. Dat eervol ontslag wordt verleend tegen 15 Januari aanstaande. 5°. Twee staten van af- en overschrijving op de gemeente-begrooting, dienst 1871. Worden met algemeene stemmen aangenomen. 6°. Voordracht omtrent eene verhoogmg der jaar wedde van den 2den commissaris van politie. De heer Veefkind verklaart zich daartegen, niet omdat hij de verdiensten van den titularis miskent, of omdat hij f 1600 te hoog acht, maar omdat de inrichting van de politie hem te bezwarend voorkomt voor de finantiën van de -Gemeente. Het voorstel werdt aangenomen met 15 tegen 4 stemmen. Tegen de heeren Cock, van Heukelom, Du Rieu en Veefkind. 7'. Voordracht betreffende de kleeding der agenten van politie. De heer Eigeman is voor het voorstel, maar betoogt, dat de grond die voor deze verhooging is aangevoerd niet juist is. De Voorzitter beantwoordt den spreker en zegt, dat, naar hetgeen hij heeft vernomen, er werkelijk I 90 aan registratie-rechten is betaald. Het voorstel wordt daarop met algemeene stemmen aangenomen. 8°. Concept-verordeningen regelende de heffing en invordering eener plaatselijke belasting op de honden. Over dit voorstel worden eerst algemeene beraad slagingen gehouden, en daarna wordt tot ue behan deling van elke verordening en der artikelen over gedaan. Op voorstel van de heeren Goudsmit en Bijleveld, zijn nog verschillende veranderingen meest van redactie in de ontwerpen gebracht. Zoo is o. a. in dat nopens de heffing overal waar van eigenaars of bezitters van honden gesproken is, dit veranderd in houders van honden. Zoo wordt nu in de veror dening gelezen van gepatenteerde kooplieden, enz. Op voorstel van den heer Goudsmit is art. 7 over de betaling van 25 ets. voor een nieuw kenteeken met II tegen 8 stemmen er uitgelaten. Tegen de hee ren de Fremerij, Hubrecht, Stoffels, Cock, Du Rieu, Veefkind, Verster en Bijleveld. Deze verordeningen worden ten slotte met alge meene stemmen aangenomen. 9°. Adres van W. C. Chimaer van Oudendorp, houdende verzoek om teruggave van betaald schooi- geld. Dit verzoek wordt overeenkomstig het voorstel van Burgemeester en Wethouders gewezen van de hand. 10°. Adres van ïfc. van Dorp, waarbij hij verzoekt geheel vrijgesteld te worden van de betaling der kosten van zijne Heeding bij de schutterij. Overeenkomstig het voorstel van Burgem. en Weth. wordt het gedane verzoek toegestaan. lle. Adres van J. van der Wiel, ter bekoming van gemeentegrond aan het TJtrechtsche Yeer. W ordt op voorstel van B. en Ws. ook gewezen van de band. 12ü. Verzoek van Commissarissen der Nieuwe Sociëteit, om vergunning tot het behoud van de houten schutting in de Boomgaardsteeg, gedurende nog tien jaren. Dit verzoek wordt op voorstel van B. en Ws. toegestaan, doch voor niet langer dan vijf jaren. Daarna wordt de openbare vergadering gesloten en is er nog eene zitting met gesloten deuren gehouden. [Per telegraaf.) VGra.venhage, 28 December. In de zitting der Eerste Kamer van beden is de wet op de middelen aangenomen met 31 tegen 2 stemmen stemmen; Hoofdstuk II eenparig, Hoofdstuk III met 23 tegen 12 stemmen, na langdurige discussie over de missie te Rome. 's-Gravenhage, 28 December. Z. M. de Koning heeft gisterenavond in audiëntie ontvangen den oud-minister van Oorlog, generaal-majoor Engel- vaart. Z. AI. heeft benoemd tot substituut-griffier bij de arrond.-rechtbank te Aimelo, Mr. H. E. Kaun advocaat te 's-Gravenhage. Door het kiescellege der Ned. Hervormde Ge meente alhier, is hedenavond beroepen D6. G. J. v. d. Flier, te Heemstede. De ODdergeteekenden betuigen hunDen dank voor de betoonde deelneming in hun smartelijk verlies. C. H. FELIX. J. M. FELIX Boucher. Leiden, 28 December 1871. OP HKT RAPENBURG. inschrijving van nieuwe leerlingen op 27, 28 en 29 December a. s des uamiddags van 2 tot 4 uren aan de School. Te Huur aan den Ouden Singel bij de Hareeen ruim zeer droog PAHHUIS, twee verdiepingen Te bevragen bij G. WILHELMY DAMSTÉ. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te weten, dat eerlang zal worden overgegaan tot de benoeming van a. een Hulponderwijzer der 1" klasse, in bet bezit eener acte van bekwaamheid als hoofd onderwijzer en acten voor de Fransche taal en Wiskunde, aan de openbare school voor meer uitgebreid lager ouderwijs der 2 klasse, voor jongens, op eene jaarwedde van f 750. en b. een 2" Hulponderwijzer der 4* klasse, aan de openbare school voor meer uitgebreid la ger onderwijs der 1» klasse, voor jongens, op eene jaarwedde van f 400. Zij, die verlangen voor een dezer betrekkingen in aanmerking te komen, worden uilgenoodigd, bunne bewijsstukken van bekwaamheid en goed zedelijk gedrag, vóór of op 7 Januari] 1872, aan Burgemeester en Wethouders portvrij in te zenden. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRAN DELER, Burgemeester. v. PUTTKAMMER, Secretaris. Leiden, 28 December 1871. De schuldeischers in den boedel van den ge- failleerden WILLEM FREDERIK VAN DER HETDEN, Aannemer van publieke Werken, wonemie te Leiden, worden bij deze opgeroepen, om op Woensdag den 17den Januarij 1872, des namid dags ten één uur, te verschijnen ter Vergader kamer vau de Arrondissements-Regtbank te Leiden, in een der vertrekken van het Regtsgebouw aan het Rapenburg aldaar, Wijk I, N°. 221, ten einde alsdan over te gaan tot de verlflcalle der Schuldvorderingen j wordende de Crediteuren verzocht hunne vorderingen 8 dagen te voren aan één der ondergeteekenden in te leveren. De Curators in voornoemd Faillissement, A. J. WIJNSTROOM. P. K. DOEFF. door het TooneelgezeDchap uit Rotterdam, onder directie van LOUIS BOUWMEESTER Blngsdag 3 Januarij 18 7 2: Drama in 7 Tafereelen. met een voorspel: Aanvang ten 7 uur. ï*riixen der Plaatsen: Loges 1.50. Baignoires 11.20.Parterre/'1.00 Gallerij /0.50. Achter-Gallerij 10.30. Plaatsen kunnen op den Speeldag besproken worden van 10 tot 1 uur, a 10 cents extra per plaats. Wij hebben onder boven genoemd merk een paar nieuwe soorten in den handel gebragt, die den naam van den kleinen Kapplpo eer zullen aandoen, daar zij door be werking en kwaliteit de goedkeuring vau II.H rookers zullen wegdragen. De Kapplpo-Sigaar is verpakt als: Loudres graodes in 1/5, en Regalia de la Reina in 1/10 kistjes, en wordt in al onze etablissementen vooi drie cents 't stuk verkocht; groot8 partijen uaar evenredigheid. WEINTHAL Co.,; Hofleveranciers van Z. M. den Koning. Rotterdam zes magazijnen, Amsterdam, den Haag, Utrecht, Arnhem, Leeuwarden, Maastricht, den Bosch, Deventer, Enschedé.

Leidsch Dagblad | 1871 | | pagina 3