ISENTHAL C°. Premiën-Loterij. Zonder Nieten F HOOFDTREKKING OP 15 JAWUARIJ EI. GEVRAAGD WOLLEN MATRASSEN-FABRÏËK ƒ30,000, /20,000, /3,000 enz. enz. b a. zr AQ VERTENTIËËL Prijs per Lot 2.50 Ned. Ot. Duitschlaud deze zinsneden geven den stand der zaak en de volslagen verwarring aan, die onmo gelijk langer duren kan. Is bet niet het beste voor alle partijen, een daadzakelijk onhoudbaren ioo spoedig mogelijk in een gezonden toestand te veranderen Daarna geeft de Metier Zeilung den Luxembur gers den raad, zich aan de heerschappij der Franschgezinden te onttrekken. De neutraliteit is in oorlogstijd niet vol te houden, en in tijd van vrede moet Luxemburg in een treurigen toestand verkeeren, wanneer het Duitschland in het hoofd komt, eene formeele afsluiting tot stand te bren gen. Het groothertogdom zou derhalve het ver standigst handelen, door maar tegelijk met Elzas- Lotharingen naar Duitschland over te gaan Zoover de Metier Zeilung. Wij moeten echter hier bijvoegen, dat de voornaamste Duitsche cou ranten en wat meer zegt de regeeringsbladen over eene annexatie van Luxemburg voorloopig nog niet in 't minst deuken. De redeneering van de Metier Zeilung is dan ook zoo onlogisch moge lijk; terwijl het schijnbaar de bevolking zelf wil laten kiezen, aan wie zij zal toebehooren, geeft liet vervolgens niet onduidelijk te kennen, dat het slecht met haar zal afloopen indien zij zich met voor Duitschland verklaart. Bovendien toont het blad, de zaak die het bespreekt niet te kennen. „Luxemburg", zoo zegt het, „staat onder Hollands heerschappij. Indien wij niet wisten, dat graaf van Zuyleu zich gewoonlijk even weinig te Metz als te St.-Petersburg ophoudt, zou uien waarlijk bijna gelooven, dat deze vrede-redder de redactie der Metier-Zeitung had op zich genomen. Dezelfde verwarring van gedachten toch over de solidariteit tnsschen Nederland en Luxemburg die de graaf van Zuylen in den jare '67 zulk een schitterend staatsmans succès heeft verschaft, vinden wij in het Duitsche blad terug. Aan het keizerlijke hof te Berlijn is het Kerst feest met groote aandoening gevierd. De keizer heeft echter niet kunnen besluiten, de eer van dit feest geheel over te laten aan de nagedach tenis van den grooten man aan wiens geboorte het zijn ontstaan verschuldigd is. Hij heeft in zijn familie-kring veel gesproken over het onder scheid tusschen dit kerstfeest en dat van het vo rige jaar, dat door hem te Versailles werd ge vierd. De groote gebeurtenissen van het jaar 1871 schijnen tot de aandoenlijkheid meer te hebben bijgedragen dan de groote gebeurtenis van het jaar 1. De voorloopige maire van Mühlhausen heeft een brief aan Bismarck geschreven, om hem te overtuigen van den weerzin der bevolking tegen den algemeeuen dienstplicht, die met 1 Oct. 1872 in Elzas-Lotharingen zal ingevoerd worden. Hij verzoekt dringend dat ten minste de termijn voor die invoering aanmerkelijk verlengd zal worden, en haalt daartoe als voorbeeld aan de overgangs periode van 6 jaren, die in 1814 werd vastge steld bij de toewijzing der Rijn-provinciën aan Pruisen. Vereenigde Staten van ]V.-Amerika. Vrouwen-emancipatie in den tweeden graad. De Amerikanen zijn niet beter in hun schik, dan wanneer hunne nieuwsgierigheid, hunne zucht naar vreemde dingen op eene ingenieuse en liefst op de meest schaamtelooze wijze geëxploiteerd worden. Met deze rol hebben zich in den laatsten tijd belast twee zusters, mevrouw (sic) Wood- hull, en mevrouw (sic) Claflin en hun beschermer, Theodor Tilton. Bijua iedere week brengt dat drietal op eeuigerlei wijze sensatie onder het publiek, waarbij zij hemelsche en aardsche zaken, geestverschijningen en prozaïsche beursspeculatiën tot hunne hulp roepen. Doch het instrument dat vooral door de twee gezusters sterk bespeeld wordt is het orgel van de vrouwen-emancipatie. Zij slaan op dit instrument de tonen harder aan, dan toch nog toe bijna iemand heeft durven wagen, zoo zelfs dat er van het geheele stuk wel eens niets terecht zou kunnen komen. Zij predi ken namelijk niet alleen de emancipatie van den geest, maar ook die van het lichaam der vrouw, dat wil zeggen, zij willen de wettelijke huwelij ken afschaffen, en alleen huwelijken der liefde, zij het ook iederen dag een ander, erkennen. Onlangs nu zou zuster Woodhull inde Steeuway- Hall te New-York eene redevoering over dat belangrijke onderwerp houden, waarbij door toedoen van zuster Claflin een tooneel plaats had, dat waarschijnlijk geheel afgesproken en zeker echt Amerikaansch werk was. Mevrouw Woodhull was na eene inleiding van een uur over de vrijheid in het algemeen (gedurende welke uit de stampvolle zaal allerlei onbeleefde geluiden van ongeduld gehoord werden, omdat het publiek gekomen was met het doel om iets bijzonders te hooren) dan eindelijk genaderd aan de vrijheid der vrouw in het bijzonder. De hoofdinhoud van het te dier zake door haar medegedeelde was, met eene menigte tamelijk on- welvoegelijke uitdrukkingen doorspekt, ongeveer het volgende „Geen priester, geen rechter, geen derde man kan een band in 't leven roepen, door welke twee personen in den echt verbonden worden. Slechts wat de liefde te zamen brengt is over eenkomstig de natuur, en daarom is de natuur de grondslag der huwelijksche gemeenschap. Met de liefde eindigt de echt. Wanneer twee personen een tijd lang met elkander hebben geleefd en elkaar beginnen te vervelen, dan moet de een tot den ander zeggenwij beminnen elkaar niet meer, wij moeten scheiden; ga jij dien kant op, ik wensch je veel geluk; sta mij toe, met de mijnen, dezen kant op te gaan." Toen mevrouw Woodhull zoover gekomen was klonk opeens van een der loges eene stem„Hoe zou het u dan aanstaan, wanneer gij uw eigen vader zelfs niet kendet?" Deze uitroep veroor zaakte, zooals te begrijpen is, een hevig tumult. Alle hoofden keerden zich naar den kant van waar het geluiü kwam, en alle oogeu vestigden zich op mevrouw Claflin die hevig stond te oreeren en gesticuleeren zonder dat zij door hei ontzettend lawaai verstaan kon worden. Ver scheidene piquaute scènes deden zich vervolgens voor. Zuster Woodhull daagde ieder uit, naast haar op de tribune te klimmen om met haar te redetwisten. Zuster Claflin stond op om aan die uitdaging te voldoen, doch werd door een politie agent, die zich hiervan klaarblijkelijk niet veel goeds beloofde, in letterlijken zin weder „op haar plaats gezet." Daarop een helsch rumoer in de zaal. Vrouwen, die als razenden op hunne stoelen spnugen, hunne valsche haren als de manen van een leeuw in hel rond schudden, hunne waaiers en bouquetten dreigend tegen de loge opheffenmauueD, die schreeu wen „Gooit den politie-agent er uit, smijt hem de trappen al l" en te midden van dat alles de heer Tilton, moeite doende om deu vrede te her stellen, en mevrouw Woodhull om aan het woord te komenziedaar het tooneel, dat men zich lich ter voorstellen dan beschrijven kan. Ten langen laatste werd de stilte hersteld en zette de dame hare redevoering voort om nog verder te verde digen, dat eene vrouw volkomen in haar recht is, wanneer zij iederen dag met een andereu man leeft, dat het huwelijk eene zedebedervende instelling is enz. enz. ludien Maarten Chuzlewit deze scène had bij gewoond, zou men hem zonder twijfel over de redenaarster hebben toegevoegd „Ziedaar een der merkwaardigste personen uit het land." telegrammen. Versailles, 26 December. Bij de discussiën in de Nationale Vergadering heeft de heer Thiers het ontwerp der inkomstenbelasting bestreden. Hij zag daarin groote moeilijkheden, wegens den politieken, ffnancieelen en maatschappelijken toestand. Hij vreesde dat het aanleiding zou geven tot willekeur, waaruit onlusten konden ontstaan en de bestaande verdeeldheden konden worden bevorderd. Buenos-Ayres, 27 November. De stad Oran in de provincie Salta is door een reeks van aard bevingen, welke 9 uren aanhielden, geheel ver nield. Er zijn bij die ramp weinig menschen omgekomen. Bucharest, 26 December. Uit Konstantinopel is bij onze regeering een zeer ernstige nota ont vangen, waarin op spoedige afdoening der spoor wegquaestie ter vermijding van bedenkelijke ver wikkelingen aangedrongen wordt. Ook Oostenrijk en Rusland hebben dringend aangeraden de spoorwegzaak te vereffenen. Deze onderling over eenstemmende vertoogen hebben hier een diepen indruk gemaakt, behalve bij de roode partij, die inziet dat haar spel onder alle omstandigheden verloren is. Londen, 27 December. De regeering zal den heer Brand, een liberaal, tot opvolger van den heer Denison als voorzitter van het Huis dei- Gemeente voorsielleu. De Times laat zich in goedkeurenden zin uit over de jongste depeohe van den prins von Bismarck, waarin deze zijn vast besluit te kennen geeft om de Duitsche onderdanen in Frankrijk te beschermen. Konstantinopel, 27 December. De Sultan heeft last gegeven tot het aanleggen van een spoor wegnet in Klein-Azië. De voorloopige werkzaam heden tot verleugiug der lijn van Scutari naar Ismid hebben reeds een aanvang genomen. Parijs, 27 December. De commissie, belast met het onderzoek van het voorstel betrekking heb bende tot de Bank van Frankrijk, heeft in hare gisteren gehouden zitting besloten, om slechts eene vermeerdering van het bedrag der in om loop zijnde biljetten met 300 millioeu toe te staan. De commissie voor het initiatief zal op 5 Janu ari e. k., bij monde van den heer Buisson, rapport uitbrengen over het voorstel betreffende den terug keer naar Parijs. De redevoering van den heer Thiers (lit boven), is door de Nationale Vergadering zeer goed ont vangen eu heeft een grooten indruk gemaakt. De commissie voor het onderzoek naar de ge sloten capitulatiën, heeft gisteren deu generaal Wimpffèn gehoord. .Vlarlitbericlrten. Amsterdam, 27 December. Rogge 208; Tagan rog 188; Petersb. 192, 199, 196, 19S; J. Galatz 202; N. Galatz 211. Raapolie 6/w. 48%vliegend 47it; Mei 48K, 47 ?tSept., Oct., Nov., Dec. 45%, 45%. Lijnolie 6/w. 37vliegend 35H; Maart, April, Mei 3744Sept., Oct., Nov., Dec. 88K. Hennep olie 6jw. 41K; vliegend 40. Raapkoekeu 106,118- Lijnkoeken 13, 16%. laatste bericht hun. (Per telegraaf.) 's-Gbavenhage, 27 December. In de zitting der Eerste Kamer van heden zijn de Algemeene beschouwingen over de Staatsbegrou- ting gesloten. Door den heer Duymaer van Twist werd de financieele toestand breedvoerig bespro ken en gunstig beoordeeld en door andere spre kers toegestemd. Het eerste Hoofdstuk is aangenomen. Morgen voortzetting. HOWELIJKEM, GEBÜUKTtfl O STEKfGEVALLEK. Burgerlijke Stand van Leiden van den 21sten December tot en met 27 December. Gehuwd J. Ederzeel wedr. en M. C. E. Spanjersberg jd. Bevallen G. S. van Well, geb. Kurveri, Z. M. van den Broek, geb. van Vliet, D. W. F. Dee, geb. Kort, D. C. S. Freeken, geb. Zwarts, D, J. den Os, geb. Vrij bloed, L>. M. Wctselaar, geb. Koeken, D. M. W. Richter, geb. Jong bloed, Z. C. Schmitz, geb. Loozen, Z. E. Blikman, geb. vaD Beek, D. S. de Brain, geb. van Tongeren, Z. Ch. de Graaf, geb. Klijnbans, D. D. van Kaik, geb. Nieuwland, D. S. C. Amptmeijer, geb. Hirsch, Z. J. van Velthoven, geb. van der Hoogt, Z. H. A. van Dieren, geb. Goddijn, D. A. God- dijo, geb. Marsman, D. J. H. Boon, geb. Cinjee, 1). C. H. Tegelaar, geb. de Hcger, D. E. J. W. L. Werner, geb. van der Gugten, D, T, de Graaf, geb. Amman, Z. M. Dozj, geb. Broomans, D. M. Haanstra, geb. de Koningh. Z. Overlieden J- L. den Houten, Z. 1 j. H. Ie Noble, Z. 8 d. G. van der Hert, Z. 9 m. J. J. Groen, 37 j. L. E. Noyeu, D. 2 m. A. Karei, wed. S. Tierolf, 66 j. M. M. Fontein, geb. Pluk, 70 j. M. P. van Wijk, geb. Rin- naar, 62 j. C. Happczak, wed. N. Scgaar, 59 j. C. M. Wageman», V. 69 j. J. A. Schuchman, 72 j. H. Deele, 49 j. J. P. Ringeling, 87 j. C. Schrijver, wed. J. Eggink, 90 j. J. Knotter. D. 22 m. F. J. Lares, Z. 2 m. H. K. Cras, Z. 22 m. E. Pont, geb. Romijn, 52 j. D. Klinkenberg, Z. 20 j. A. H. van der Paauw, V. 46 j. P. Favier, 31 J. K. Sanders, Z. 6. j. A. Winterkamp, 63 j. J. G. Grön- loh, Z. 19 d. J. B. Doornik, D. 34 j. A. S. Francken, geb. Kelder, 37 j- J. van Leeuwen, Z. 7 j. S. M. de Blaauw, D. 10 m. THERMLOMilTEAt VAN FAHRENHEIT. mor?. morg. nam. uam. aam. avoud aronii 8 u. 12 u. 4 u. 5 u. 8 u. 10 u Maand. 31* 27° 29" Diusd. 35- 85° 37 37° 37' 37° \V oensd 39° 40° 43° 40* WindDinsdag morgen 5 u. Z. W. Dinsdag-middag 5 u. Z. W. Heden beviel miju Ecbtgeooote van een wel- gesel apen Zoon. W. G. DE GRAAF, Leiden, 26 Dec. 1871. Horlogemaker. Eenige algemeene kennisgeving. Heden overleed Mevrouw de Wed. C. R. BENT- FORT VAN VALKENBURG, geboren VAN SPRENKHUISEN, in den ouderdom vau zeven en zestig jaren. Uit aller naam, Dr. F. C. R. BENTFORT. Soeterwodde, 23 December 1871. Eenige kennisgeving. Heden overleed rnijue geliefde Echtgenoote ADRIANA SARA KELDER, in deu ouderdom vau bijua 38 jaren. C. FRANCKEN. Leiden, 24 December 1871. Bezoeken worden niet afgewacht. een JONGELING tusschen de 16 en 20 jareu oud. Prot. Godsdienst. Eene goede hand schrij vende en eerlijkheid zijn boofdvereischten. Adres onder Letter Z. aan het Bureau van dit Blad. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente BODEGRAVEN Overwegende, dat op den 22 December 1871, in het Huis, Wijk D, N'. 1, binnen deze ge meente, aan besmettelijke pokziekte is overleden CORNELIS VAN MUISWINKEL; Overwegende, dat uit de schriftelijke verkla ring vau den alhier gevestigden Med. Doctor, den Heer W. H. KAPTEIJN, blijkt, dat het drin gend noodzakelijk is, over te gaan tot het ont- eigeneu en verbranden van beddegoed, toebehoo- rende aan RIJKJE BLOK, Weduwe van CORNE LIS VAN M UISWINKEL, zonder beroep, wonende alhier, welke voorwerpen onmiddelijk met den lijder in aanraking zijn geweest, tot mogelijke stuiting/van de hierboven genoemde ziekte; Gelet op art. 69 tot en met art. 72 der Wet van den 28 Augustus 1851 Staatsblad N°. 125); Besluiten 1°. Onmiddelijk ten laste van den Staat te ont eigenen en te doen verbrandeneen vede ren bed met beddeuzak, een dito peluw, twee dito kusseus, twee wollen en een ka toenen deken en twee bedgordijnen. 2'. Dit besluit onmiddelijk mede te deeleu aan Heeren Gedeputeerde Staten der provincie Zuid-Holland, te doen plaatsen in het Leidsels Dagblad en op de gebruikelijke wijze af te kondigen binnen deze gemeente. .3° De vergoeding heeft plaats bij minnelijke schikking, zooals die van weerszijden is be paald en aangenomen. Gedaan te Bodegraven, den 23 December 1871. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, F. VAN CITTERS. De Secretaris, L. GOLDBERG. van 4. BREETVELT \z„ te Dein. Depot voor LEIDEN bij de Heeren: TAN EVUK <fc GROEN. Op mijne Fabriek worden pp-een uitgebreide schaal MATRASSEN gefabriceerd geheel met wol gevuld, doch op Oostersche wijze gestikt. In Frankrijk en België, alwaar de Wollen Ma trassen algemeen in gebruik zijn, is men zoo zeer overtuigd van de gezonde en aangename ligging, boven die, welke met andere surrogaten gevuld zijn, dat thans bijna uitsluitend wol daar voor wordt gebezigd. Ik heb echter gemeend een belangrijke verbetering in de bewerking te bren gen door de Oostersche bewerking te volgen daardoor schuilt de wol nimmer aan knoedels en blijft zij veerkrachtig, zoodat zulk een Wollen Matras niet behoeft te worden opgemaakt, noch hersteld voordat hare bedekking is versleten, welke bestaat uit de aUerbeste Turnhoutschc Stores (MeubeltUk). De PrUzen zyn 1. Eenslaaps, 1.86 el bij O.S5 el en IA kilo zwaar, f 20. 1. Tweeslaaps, 1.85 el bij 1.15 el en 18 kilo zwaar, f2A, Andere afmetingeD, naar verkiezing op te ge ven, worden in dezelfde Prijsverhouding bere kend, zoodat geen enkel Bed of Matras, dat op soliditeit aanspraak mag mak-en, tot dien prijs kan worden geleverd. Behalve in bovengenoemd Depot ziju deze Ma trassen nog verkrijgbaar bij H. Pander, den Haag. H. Pander, Schiedam. A. 11. Hijmans, Gorin- chem. S. S. Jacobson, Amster dam, Rokin, E. 149. W. A. Schade Zonen, Amsterdam, Leidsche straat en Vischmarkt. M. Vriend, Zaandam. J. H. Baaten, Haarlem. Alom voorhanden: LEVENSGROOT PORTRET (buste) van Mr. J. vau Leuuep. Prijs f 4.50; proefdrukken /9. Yereeniging tot Bevordering van 's Lands Weerbaarheid. Op dien dag worden 6000 Prijzen uitgeloot, waaronder Hoofdprijzen van Buiten en behalve deze Trekking op 15 Januarij c. k., vindt, tot liet jaar 1929, jaarlijks! loog eeoe Trekking plaats. Ieder Lot speelt zonder verdere fourneriug, in alle deze Trekkin-I Igen mede, tot het met een grooten Prijs of met den inzet, meestal verhoogd met de rente, I luitgeloot wordt. Het groote voordeel dezer Premiën-Loterij bestaat dus voornamelijk daarin, I (datT men behalve de kans van een grooten Prijs te winnen, nimmer den inleg van het Lotl Iverliezen kaD. Deze Loterij is geoorloofd ingevolge Ministeriëele Resolutie dd. 2 Julij 187UI In*. 30, afdeeling Registratie en Domeinen. Na plaats gehad hebbende trekking ontvangt! (ieder kooper de uitvoerige Trekkingslijst franco en gratis en worden de gewonnen gelden [dadelijk en zonder eemige korting uitbetaald. Voor deze voordeelige beproeving der fortuin zon-' lder gevaar van den Inzet te verliezen, verzenden wij de Origiueele Loten per stuk /'2.60, I tegen overzending van het bedrag in Geld of Postwissel. AMSTERDAM, ROTTERDAM (Filiaalhiiis), Warmoesstraat, J 674. Weste Wagenstraat, Wijk 5t N'-. 681. Bovengenoemde Loten zijn geregeld voorhanden en verkrijgbaar bij den lieer .fBIN-i INENDIJK, Noordcinde, Plaals nogal, te Lelden.

Leidsch Dagblad | 1871 | | pagina 3