N°. 3645. Woensdag A°. 1871. 27 December. SCHETSEN UIT ENGELAND. STADS-BERICHTEN. Feuilleton van liet „Leidsch Dagblad". prijn dezer courant. Voor Leiden per 3 maanden.ƒ3.00. Franco per post3.85 Afzonderlijke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zen- en Feestdagen, uitgegeven. prijs dkr advektentien. Voor iederen regel0.15 Grootere letters naar de plaatsruimte die zg beslaan. BURGEMEESTER en WETHOUDERS va? LEIDEN" doen te weten, dat ingevolge art. 2 der Verordening, regelende de invordering der plaatselijke belasting op de honden, ieder eigenaar of bezitter van een of meer honden, die aan de belasting onder hevig zijn, verplïgt is daarvan jaarlijks vóór den 31sten Jan narij bij den Gemeente-ontvanger aangifte te doen door inlevering van een behoorlijk ingevuld en door den aangever onderteekend billet; dat be doelde invullingsbilletten voor het dienstjaar 1872 van heden af kosteloos ten kantore van den ontvan ger verkrijgbaar zijn. Burgemeester en Wethouders voornoemd, y. d. BRANDELER, Burgemeester, y. PUTTKAMMER. Secretaris. Leiden, 18 December 1871. Vergadering van dén Gemeenteraad van Leided, Donderdag, den 28sten December 1871, 's namiddags te twee uren. Onderwerpen 1°. Benoeming van eèü lsten hulponderwijzer dér 4de klasse aan dei openbare school voor meer uitgebreid lager onderwijs der 1ste klasse, voor jongens. 2°. Benoeming van een ambténaar, speciaal belast met het toezicht op de honden, tot rigtige invordering der belasting. 3°. Verzoek van Vrouwe J. E. Snellen van Vol- lenhoven-Meijer, om ontslag als Regentesse van het H. G. of Arme Wees- en Kinderhuii. 4°. Verzoek van G. J. van de Stouwe, om ontslag als hulponderwijzer le klasse, aan de openbare school voor meer uitgebreid lager onderwijs der 2* klasse, voor jongens. 5°. Twee staten van af- en oversohrijving op de gemeente-besrooting, dienst 1871. 6°. Voordragt omtrent eene verhooging der jaar wedde van den 2den commissaris van policie. 7#. Voordragt betreffende de kleeding der agenten van policie. 8°. Concept verordeningen regelende de heffing en invordering eener plaatselijke belasting op de honden. 9°. Adres van W. C. Chimaer van Oudendorp, houdende verzoek om teruggave van betaald schoolgeld. 10°. Adres van R. van Dorp, waarbij hij verzoekt geheel vrijgesteld te worden van de betaling der kosten van zijne kleeding bij de schutterij. 11°. Adres van J. vam der Wiel, ter bekoming van gemeentegrond aan het Utrechtsche Veer. 12°. Verzoek van Commissarissen der Nieuwe Socië teit, om vergunning tot het behoud van de hou ten schutting in de Boomgaardsteeg, gedurende nog tien jaren. Zijn, tegen betaling tan tien cents, verkrijgbaar ter ge meente-secretarie. Lelden, 26 December. lu ons bericht betreffende de samenstelling eener Leidsche subcommissie voor het Brielsche monu ment is abusievelijk de naam van den heer J. van Heukelom .Ir. als medelid weggelaten. Zaterdag-avond omstreeks halftién viel eene vrouw, door het scheppen vaneen emmer water, in den Ouden Rijn. Een voorbijganger dit be merkende, aarzelde geen oogenblik zich te watier te begeven en mocht het genoegen smaken, met behulp van een paar menschen uit de inmiddéls toegesnelde menigte, de vrouw van een anders wissen dood te redden. naak het fransch yah MS. X Aim Mi. I. Eerste indrukken. (Vervolg.) De boeken, die tegen den rand der bankeD liggen, zijn de Ptalms en het Common Prayer Book, het misboek ran Engeland. De stijl er van is verheven, in den Hebreeuwschen irantvan Hilton niet zooals de „Imitation" vol teedere ontboe zemingen, of met rhetorische bloemen en senti- menteele lieflijkheid als in onze kerkboeken, maar er heerscht een indrukwekkende, bezielde, soms lyrische toon iude liturgie dagteekent van de Restauratie en heeft het karakter van dien tijd behouden. Merkwaardig is, dat de datum en de oorsprong van elk stuk in eene noot worden LI. Zondag-morgen is odzo stadgenoot Dr. K, aan een groot ongeluk ontsnapt. De gladheid van de brug aau de Zijdgraoht deed zijne vigilante tegen de leuning van de brug uitglijden, waarop de dokter onmiddellijk nit de vigilante sprong en zag in welk eeoe netelige positie hij ver-i- keerd had. J. de Vletter heeft kwijtschelding ontvangei van zijn overigen straftijd, zijnde zeven jaren, voor zoover zijn straf is veranderd iu acht uiaan- den cellulaire gevaugeuis, na verloop waarvan hij op vrije voeten zal worden gesteld. Thané zijn alle personeu, die wegens de ongeregeldhe den te Rotterdam in November 1868 veroordeeld werden, begenadigd. Aan de leden def- Tweede Kamer is rondge deeld eene gedrukte proeve van een ontwerp regeling der suiker-cultuur, opgemaakt door A. van der Voort, administrateur der suikerfabriek Pangka, bij Tagal. De Kamer van Koophandel en Fabrieken te 's-Hertogenbosch beeft zich tot de Tyyeede Kamer der Staten-Generaai gewend met het eerbiedig verzoek, dat het wets-ontwerp tot regeling van den dienst en het gebruik der spoorwegen, voor zooveel de hoofdbeginselen betreft, ongewijzigd worde aangenomen. In de Zaterdag te 's-Gravenhage gehouden algemeene vergadering der Vereeniging onder den naam van bet Witte Kruis heeft het bestuqr verslag van zijne verrichting gedaan. Dit dat verslag blijkt, dat de Vereeniging voor eene som van f -13417.70 besteed beeft tot ondersteuning van door den oorlog verarmde bevolkingen. 'Z De Stoompost noemt hel bericht van het lItr. Dagblad voorbarig, als zou de openstelling van den spoorweg van Dordrecht naar Moerdijk nu reeijs zijn vastgesteld op 1 Januari e. k. Na den grooten brand, die eenige jaren gelfe- deu in de Londensche Docks gewoed heeft, is men volgens de Provinciale Groninger Ct. op hfet denkbeeld gekomen, om op elke plaats, waar licht ontvlambare stoffen bewaard worden, een thermometer van eene bijzondere inrichting je hangen, waardoor een waarschuwend teeken gegeven wordt, zoodra de lucht op die plaats warmer wordt dan tot op zekeren graad, De kwikzuil werkt, namelijk, zoodra zij tot det punt opgekomen is, op een draad, welke in v<jrT: band staat met eeo electrischen toestel, die een slagwerk of wekker in beweging breDgt, wejk slagwerk in het vertrek staat, waarin de oppds- sers zich bevinden. Zoodra er brand outstait, wordt de temperatuur natuurlijk verhoogd, het kwik rijst, de toestel komt in werking en de spuitgasten worden opgeroepen. Bij beschikking van 21 December 1871, is aan J. Knijff Az., te Zoeterwoude, en C. Pannevis, te Oudshoorn, tot wederopzegging vergunning verleend voor een stoomsleepdienst op onderschei dene binnenwateren in de provinciën Zuid-Hol land en Noord-Holland. Bij beschikking van 21 Decembfer 1871, is aan F. Linskens en O. te Maasbree tot wederopzeg ging vergunning verleend vdór een stoomsleep dienst in de provinciën Noord-Brabant, Gelderland, Zuid-Holland, Zeeland, Dtrecht en Limburg. Z. M. heeft aan D. Bakker Czn., op zijn ver zoek, eervol ontslag verleend als 2den luit. bij da dd. schutterij te Purmerende. Z. M. heeft den majoor E. J. C. Greven, ondef dankbetuiging voor zijne bewezen diensten, op zijn verzoek, eervol Ontslagen als kommandant der dd. schutterij te Zwolle, en is hem tevens dé personeele rang van luit.-kol. en vergunning toj het dragen van de uniform der schutterij, met dê ouderscheidingsteekenen aan dezen rang verbom- den, verleend. Z. M. heeft aan F. W. C. Ledeboer, op zijn daartoe gedaan verzoek, eervol ontslag verleend als notaris te Makkum, gemeente Wonseradeel, en benoemd tot notaris binnen het arrond. Sneek, ter standplaats Makkum, gemeente Wonseradeel, C. C. Ledeboer, cand.-notaris aldaar; een en aDder in te gaan met 1 Januari 1872. Z. M. heeft beDoemd tot kantonrechter te Hee renveen Mr. J. J. Kuipers, thans rechter in de arrond.-rechtb. te Sneek. Z. M. heeft goedgevonden1*. den commissaris der loodsen, tevens ontvanger der loodsgelden te Dordrecht, J. van Nassonw, zich schrijvende J. van Nassau, met den laatsteu December dezes jaars op zijn verzoek, eervol uit gezegde betrekkingen te ODtslaan, behoudens nadere toekenning van pensioen2°. te bepalen dat de comm. der lood sen, tevens ontv. der loodsgelden te Zierikzee, J. L. ter Bruggen, met den lsten Januari 1872, in gezegde tweeledige betrekking zal overgaan naar de standsplaats Dordrecht, en 3". met ingang van den lsten Januari 1872 te benoemen tot comm. der loodsen, tevens ontv. der loodsgelden te Zierikzee, den heer A. F. Lammerts. BINNENLAND. Hoorn, 22 December. Ook hier is een sub commissie, bestaande uit de heeren I. Kroon, J. A. Heule, Dr. H. J. E. van Hoorn, R. de Vries Rz. en J. Roldanus, werkzaam, ter bevordering van het door de hoofdcommissie te Brielle be oogde doel. In eene gisteren gehouden vergadering is besloten den ingezetenen bij circulaire van dBt doel keunis te geven en hen in de gelegenheid le stellen, door middel van inschrijving daartoe mede te werken. Boskoop, 22 December. In de heden gehouden vergadering der Pomologische Vereeniging alhier zijn tot bestuursleden herkozen de heeren K. J. W. Ottolander en J. van Groos Jz., en in plaats van den heer C. G. Overeynder, die mededeeling gedaan had zich niet meer verkiesbaar te stellen, de heer A. Alberts. Voorts werd tot voorzitter benoemd de heer T. Koster, en werden 18 voor gestelde leden bij acclamatie aangenomen, ter wij nog mededeeling werd gedaan dat 15 begunsti gers tot de Vereeniging zijn toegetreden. 's-Gravenhage, 23 December. Het Hoofdbestuur der Algemeene 's-Gravenhaagsche Werkliederi- Vereeniging hield 11. Donderdag eene vergadering, waarin het algemeen reglement voorloopig werd vastgesteld en waarin werd besloten dat den 19den Januari 1872 eene algemeene vergadering zal plaats hebben, waarin de Statuten en het "regle ment zullen kunnen worden vastgesteld. Een tweede nummer van bet blaadje der ver- eenigiog dat Zondag 24 December verschijnen zal, werd den leden voorloopig ter leziDg gegeven Dé Woning van den handwerksman wordt daarin 'besproken en het voornemen aangekondigd Om zoo spoedig mogelijk een kapitaal bijeen |te bren gen tot het boawen van een aantal van Zulke woningen. Wat den verkoop van aardéppelen betreft werd medegedeeld, dat deze enorm toe- 'neemh Ongeveer 600 a 800 mud is tot heden verkocht en een nienwe inkoop zal onvermijde lijk worden. Het is echter waarschijnlijk dat de prijs dan eenigsziüs zal moeten worden verhoogd, indien men dezelfde soort wil blijven verkoopeu. Het aantal leden is tot 850 geklommen. De Ver eeniging mag zich in toenemenden bloei ver beugen. 's-Gravenhage, 24 December. Z. M. de Koning is gisterenavond te 6 uren per Rijnspoor van bet Loo in deze residentie teruggekeerd. Z. K. H. Prins Alexander bevond zich aan het station. Heden, 24 dezer, 's mans sterfdag, is op kosten van zijne vrienden op het graf van wijlen S. J. van den Bergh te Eik-en-Duinen, een blauwe zerk met marmeren plaat van 90 bij 85 centimeters, bevattende de onderstaande inbeiteling eu alles omgeven door een ijzeren hek, geplaatst. Zij, die zicb met de uitvoering van deze zaak belast hebben, hebben op evengemeldeu datum aan de familie van den Bergh, namens de deel nemers, de aanbieding gedaan tot inbezitneming van voormelde voorwerpen, onder overgifte van eene naamlijst der deelnemers. Op de marmeren plaat is ingebeiteld .- Samuel Johannes van den Bergh. 10 Jan. 1814^-24 Dec. 1868. Daalt de dood eens op mijn kruin Als mijn einde nadert, Aan de voeten van uw duiq Word' mijn stof vergaderd Vredig zij de ruste dan Me iu uw schoot beschoren 't Zoetste slaapt de vrije man Waar hij is geboren. (van den Birqh, Aan mijn Vaderland.) Naar men weet heeft de firma de wed. E. Spanier en Zood, lithographen des Konings alhier, in der tijd eene keurige chromo-litho- graphie geleverd naar Rembrandts bekeude schilderij: „De Officier."Men verDeemtdat het Z. M. den Keizer van Oostenrijk behaagd heeft aan het lid dier firma, den heer Alex. E. Spanier, deswege te doen toekomen de gouden medaille opgegeven. Dit gezang is uit de zesde eeuw;dat gebed aan de „apocriefe boeken" ontleend, maar men heeft het om zijnen stichtelijken inhoud be houden. Door dergelijke opmerkingen wordt de geloovige ingelicht, en verwezen naar de critièk en de geschiedenis, evenals bij de preeken vtm Tillolson en Barrow teu tijde van Bossuet, wear men Grieksche teksten en discussion over de gram matische beteekenis vindt aangehaald. Mettertijd moet dit uitloopen op de Duitsche exegese. Het schip van de Westminster-Abbey is prachtig. Deze kerk, verwonderlijk schoon in Gothischén stijl gebouwd, is de eenige die bij het klimaat past. Die verscheidenheid van vormen, die hooge en eiudelooze ribben, die overdaad van keurig beeldwerk zijn noodig om het treurige en som bere weg te nemen. Ik liep rond om de graf- teekens in oogenschouw te nemen, van welke eene menigte, vooral uit de achttiende eeuw sierlijk gebeeldhouwd zijn en waartegen die uit de onze koud en smakeloos afsteken, topD plotseling een gezang werd aangeheven, niet jie eentonige psalmodie onzer vespers, het ruwe en ziekelijke kloostergezang in verzen en antwoor den, maar een schoon koraalgezang, met ernstige, verheven recitatieven, melodieuse refreinen, be vallige weDdigen, en daarbij eene harmonie, die aan het gouden tijdperk dier muziek doen denkeü. Vervolgens werd, na eene lezing over Sisera, door het orgel en de koorzangers, door kinder eu basstemmen een vol en rijk motet uitgevoerd. Al die muziek is in overeenstemming met den geest der psalmen en gebeden, die vooraf gelezen zijn. Op deze wijze opgevat is de cultus de opera van bet edele, ernstige, geloovige gemoed. Niets is van meer belang dan dat de kerk en deeere- dienst gelijken tred houden met de gevoeleDs niet slechts van de groote schare maar ook van de meer ontwikkelden. In de beide kerken die ik 's namiddags bezoek is het gezang Schoon, en de gegoede burgerklasse in grooten getale vertegenwoordigd. De groote gesloten banken en alle galerijen zijn bezet door een goed gekleed publiek, zoowel mannen als vrouwen, waaronder vele heeren en dames, en niet zooals bij ons, alleen door vrouwen, oude stumpers, dienstbodeu en menschen uit de volks klasse. Van de drie predikanten, die ik gezien heb, heeft de een, met wien ik een oogenblik sprak, een waardig, beschaafd uiterlijk, eene half professorale, half magistratale houding. De tweede gelijkt eenen goed gesoigneerden Parij- scben notaris van rijpe jaren, die zijne liefe lijkste stem en de sentimenteelste houding aan neemt bij het teekenen van een huwelijkscon tract. Zoo heb ik er verleden jaar velen in en om Londen aangetroffen. Afgaande op hunnen toga en den toon, waarop zij van den kansel spreken, zon men hen voor rechters en presiden ten houden; door hunne opvoeding, hun huwelijk, hunne zeden, hun ambt zijn het leeken van eene deftiger soort. Zelfs hunne kleeding buiten den tempel kenmerkt zich alleen door de eeuwige witte das. De Hervorming heeft tot op een zeer klein gedeelte na den scheidsmuur tusschen pries ter en leek omgeworpen. In mijn hotel teruggekomen las ik in de Fri day's Gazette de volgende bekendmaking: „Wij, Victoria, koningin, overwegende dat op ons rust de ernstige en godsdienstige plicht om boven alles den dienst en de eer van den almachtigen God te handhaven en ondeugd, profane handelingen losbandigheid en onzedelijkheid tegen te gaan, verbieden bij deze aan al onze getrouwe onder danen van welken rang of stand zij mogen zijn Op den dag des Heeren liet kaart-, dobbel-, of enkel ander spel, zoowel in opeubare als parti- liere huizen als elders waar het ook zij, en vor deren en bevelen, dat een iegelijk betamelijk en eerbiedig de godsdieostoefeniug zal bijwonen iederen dag des Heeren." Verder een bevel aan de magistraten om af doende maatregelen te nemen tegen het verkoopeu van wijn, bier en sterken drank in de herbergen

Leidsch Dagblad | 1871 | | pagina 1