[In 7 Dagen, f 200,000 ISENTHAL C°. groot 1.000.000. ONTVANGEN 01T PARIJS: K. K. Oostenr. Premieloten van 1858 ONDERWIJS. AANBESTEDING. ADVERTENTIES. Bewaarschool Mevrouw A. VAN ITERSON-BOSCH WEERBAARHEf DS-LEENIriG 15 J.iltlAltIJ 1872 AMSTERDAM, ROTTERDAM (Eiliaallmis), Rundveepoecler tegen Zogkoorls ter bevordering der Melkafscheiding. vertegenwoordiging van Frankrijk gevestigd, door de plotselinge overkomst uit Engeland van den hertog de Broglie, om de prinsen van Orleans in de kaïner te verdedigen. Vooreerst maken de bladen, naar aanleiding daarvan attent, op de weinig verstandige en voorzichtige wijze, waarop Thiers met hooge benoemingen te werk is ge gaan. Verscheidene gezanten, die in het huiten- land de republiek moeten vertegenwoordigen, zijn hare groote vijanden en aanhangers van een der oude regimes. Ten tweede wordt de aandacht gevestigd op de menigvuldige afwezigheid der gezanten van hunne posten. Het blijkt nu, dat er op het oogen- blik van de 22, veertien niet op de plaats hunner werkzaamheden tegenwoordig zijn. XOui Lrtelililini. De Ultramontanen en de wet tegen het kanselmisbruiken. Döllinger. De Ultramontaansche bladen en geschriften in Beieren storten iederen dag een vloed van ver ontwaardiging, gal en alsem uit tegen de nieuw aangenomene wet om de geestelijken het mis bruik maken vau deu kansel te verhinderen. In de Historisch-politische Blatter wordt door Dr.Jörg ongeveer aldus geredeneerd Bij gelegenheid van de Versailler verdrageu splitste de Katholieke partij zich in twee deeleu. Het eene zette alle vrees, die door de overige partijgenooten gekoesterd werd, van zich af, en was overtuigd, dat in hel nieuwe rijk voor alles, en derhalve ook voor de, in vele afzonderlijke landen, hard verdrukte Katholieke kerk, recht en gerechtigheid te vinden zou ziju; in dat ver trouwen gingen zij tot deu keizer. De anderen, met Dr. Jörg ran tiet hoofd, hieldeu vastaaude ineening, dat hel nieuwe rijk niels anders kou worden dan de militaire, administratieve één- heidsstaat; en, un zie inen eens, welke reuzen schreden reeds b.j de tweede zitting vau den Rijksdag in deze richting gemaakt zijn, met open lijke medewerking of stilzwijgende overeenstem ming van de rijksregeeriugTot loon voor de liberaal-nationale partij, omdat zij zich als een voor treffelijk werktuig tot dit doel heelt laten gebruikeu, heelt men haar de kanselwet als een cadeautje ver eerd. Bij de motiveering vau deze tendeuz-wel heeft de minister von Lutz zich als een zuiver parlij-uian gedragen, eu de uitlatingen vau den minister over de nieuwe wet zijn zeer merk waardig. Zij zal toch, zooals de heer v. Lutz zelf heeft verzekerd, moeten strekken om de afvalligheid der Dölliugerianeu te bevorderen, en ze in de bescherming van deu staat te nemen tegeu de kerkelijke autoriteiten, de bisschoppen. De Beiersche staat indentifieert zich derhalve met de Döllinger secte, en wanneer de bisschop pen daartegen optreden vervallen zij onder de wet. Hel slot van de redeneering des heeren Jörg kotnt hierop neerDe rijksregeering heeft, door zich met de bekrompen zienswijze van den Beierschen minister te vereenigen, met andere woorden, door het scheppen van een partij-rijk naar deu zin van het kortzichtige liberalisme, de katholieke partij geheel van zich vervreemd, zoo niet tot een onverzoenlijk vijand gemaakt; en dit is des te erger, daar de ninneu kort te verwachten strijd tegeu de sociale revolutie slechts met de hulp der kerk zal kunnen volgehouden worden. Wij zijn het in zoover met Dr Jörg eens dat de autonomie der afzonderlijke landen langza merhand, voor zoover zij nog bestaat, zal op gaan in het rijk; wij betreuren dit evenals de Ultramoutaaiische leider, doch om geheel andere reden. Hij ziet terecht in de oppermacht vau de regeering eu den Rijksdag te Berlijn een dreigend gevaar voor den invloed der geestelijkheid en dat is de hoofdreden, waarom hij er met zijne geestverwanten zoo sterk tegeu opkomt, de hoofdreden, waarom de patriotsohe partij in Beieren voornamelijk uit Ultramontanen bestaat. Wij daarentegen beschouwen den maatregel tegen de geestelijkheid genomen, juist als een van de gunstige resultaten der njk-oppcrheer- schappij. Maar iets anders is het, dat de Berlijn- sche regeeriug langzamerhand hel Pruisisch militaire régime in het geheele rijk zal weten in te voeren. De afzonderlijke vorsten doen van het eene recht vóór, het andere 11a, aan deu keizer afstand; de weinige macht die zij nog over hun legercontiugent hebben, door het benoemen vau de lagere officieren en andere kleine rech ten, zal op die wijze ook langzamerhand ver dwijnen. Eu in dat opzicht noemen wij de leer, door deu minister von Lutz verdedigd, dat na melijk de vertegenwoordiging der atzonderlijke landen in de uitbreiding der r.jksbevoegdheid met gekend behoeft te worden, zeer gevaarlyk. Wat de bewering van Jörg betreft, als zou door de wet tegen het misbruik vau deu kansel de regeering zich scharen aan de zijde der oud- katholieken, de verspreiding der leer van Döllinger bevorderen - deze bewering is ten eeumaie ongegrond. De regeeriug neemt eeuvoudig in hare bescherming staatsburgers, die door de onverdraagzaamheid eu heerschzucht der nieutv-katholiekeii in hunne rechten worden ver kort. Zij zou dit ten opzichte der laatsten even goed doen, indien zij op een of andere wijze door de Dölliugerianeu werden verongelijkt. Dat eindelijk de aanstaande socialistische be weging met behulp der kerk zal moeten onder drukt worden is eene absurde bewering. Wij aarzelen niet 0111 te zeggen, dat de geestelijkheid een der voornaamste oorzaken der socialistische beweging is; hare aanmatigingen, hare ouder- drukkiug der geestes-ontvvikkeling heeft langza merhand de arbeideude klassen tot hare hevige vijanden gemaakt. Hoe minder zij zich met eene eventueele gewelddadige uitbarsting bemoeit, hoe beter liet voor deu staat is. Wij hebben liet bij iederen opstand te Parijs gezien, hoe de mannen, van welke de sociale beweging uitgaat, tegen de geestelijkheid gezind zijn. Dal zij zich 111 's hemels naam buiten de sociale quaeslte boude! Zij doet de paruj, bij welke zij zich aansluit het meeste nadeel, daar ten slotte toch altijd zal blijken, dat eigenbelang de eeuige reden is geweest, waarom zij aan één van beide zijden hare ondersteuuiug heeft gegeven. Het bisschoppelijke ordinariaat te Eichstadt heeft aan de geestelijkheid zijuer diocese insge lijks eene circulaire gezonden oui te protesteereu tegen de kanselwet. Daarin wordt zeer langdra dig betoogd, dat de geestelijkheid niet alleen te gehoorzamen heeft koning of keizer, umar ook en in de eerste plaatsman Christus en God. Jammer dat in de circulaire voortdurend God eu de kerk, de heinel en de aarde met elkander Verward worden. Zoo leest men direct achter elkander de volgende zinsneden: De wet van den staat heeft gezag maar ook de wet van God. Wij zijn gehoorzaamheid verschuldigd als burgers, maar ook als priesters. Wij zweren trouw aan de grondwet, maar ook aan de Kerk. Wij kennen een vaderland op de aarde, maar ook een vader land in den hemel. Wij geven den keizer wat des keizers, maar ook God wat Godes is. In deze zinsneden komt ten duidelijkste de valsche praemis uit, waarop de Ultramontanen al hunne aanspraken op heerschappij en onder drukking gronden. De kerk wordt eenvoudig gelijk gesteld met God; wat heerschzuchtige, mis dadige, domme, wellustige pausen en bisschop pen in den loop der tijden langzamerhand hebben vastgesteld, dat is verheven tot den wil van God en van Christus. Waarlijk, indien Christus' wil eens werd uitgevoerd, zonder geïnterpreteerd te zijn door de onwaardige mannen, die zich daartoe het recht toeeigeneo, dan zou hij, even krachtig de kerken zuiveren van al die vervloekende, scheldende en politiseerende kanselredenaars, als hij het in der tijd gedaan heeft van de geld wisselaren en schacheraars. Zij worden door de eersten toch waarlijk niet minder ontheiligd dan door de laatsten I Döllinger, die heden zijne rede als nieuw rec tor der universiteit zou houden, heeft daarvoor tot onderwerp gekozen: //Die neue Ordnung in Kirche und Reich." TELEGRAMMEN. Parijs, 22 Decern her. Men verzekert, dat de heer Thiers zal spreken tegen de inkomsten-belasting. De rechterzijde heeft besloteu ook die belasting te bestrijden, maar die op de roerende goederen te verdedigen. Het bericht aangaande de reis van Thiers naar Lyou wordt tegengesproken. De Hertog van Aurnale heeft verklaard te zullen stemmen voor de verplaatsing der Regee ring eu Nationale Vergadering vaar Parijs, maar dat hij niet zal trachten op zijne voorstanders invloed uit te oefenen. Het Gouvernement maakt een ontwerp-kieswet gereed. Men verzekert, dat daarin is opgenomen eene gedeeltelijke vernieuwing der Nationale Vergadering. Weenen, 22 December. Officieel is bekendge maakt de benoeming van Prins Karei Auersperg tot president en de graven Wrebna en Funf- kirchen tot vice-presidenteu van het Heerenhuis. Graf Moritz Kaïserfeldt en zeven anderen zijn voor levenslang tot leden van het Huis benoemd. Parijs, 22 December. De meeste dagbladen zeggen van de dépêche van Bismarck, dat het beneden de Fransche waardigheid is, tegen het geweld te redeneeren. De dépêche bewijst, dat Bismarck een voorwendsel zoekt, om de bezetting te verlengen. Uit vrees, dat den Duitschers het zware oorlogsbudget zal gaan vervelen, wil hij den haat tegen Frankrijk gaande houden. De iiberté komt tegen de immoraliteit van het systeem van gijzelaars op. Versailles, 22 December. De commissie voor het initiatief, heeft inet 20 tegen 9 stemmen het voorstel 0111 naar Parijs terug te keereD, verworpen. In de Nationale Vergadering waren Thiers en de hertog van Aurnale tegenwoordig bij de dis cussie over de inkomstenbelasting. De heer La- vergne constateerde namens de commissie de nood zakelijkheid er van, maar bestreed een belasting op den grond, de inkomsten der pachters en de Fransche rente- Hij stelde een belasting van 3 pCt. op de roe rende goederen voor, van 2 pCt. op de tracte- menten boven 5000 francs, 3 pCt. op de winsten van handel en allerlei betrekkingen. Rome, 22 December. De paus heeft 28 bis schoppen gepreconiseerd, waarbij 19 Italiaansche en 3 Fransche. De Kamer heeft de credietwetten tot het einde van Februari goedgekeurd en is tot 5 Januuri uiteengegaan. Parijs, 23 December. De commissie heeft gis ter het wetsontwerp over de Fransche Bank be handeld en in beginsel de vermeerdering der bankbiljetten goedgekeurd. Het bedrag daarvan zal bepaald worden in eene volgende zitting waar Thiers bij tegenwoordig zal zijn. Weenen, 23 December. De behandeling dor Langrandsche zaken schijnt al'geloopen te zijn. De Hougaarsche Bodeu-Oredit. Aostali neemt de activa over, om zoodoende eene liquidatie moge lijk te maken. De overeenkomst heeft nog slechts de ratificatie van den raad van bestuur noodig. LAATSTE BERiCHTErvT 's-Gravrnhage, 23 December. In de zitting van de Eerste Kamer der Staten-Generaal van he den zijn aangenomen met algemeene stemmen de aan de orde gestelde ontwerpen van wet. Daarna is de vergadering gescheiden tot a s. Woensdag, te 12 uren. Z. M. heeft benoemd tot directeur van het postkantoor te Zeist de heer G. F. Penning thans directeur van het postkantoor te Hoogezand te Hoogezand de heer W. A. Piepers thans directeur van het postkantoor te Zeist. -- Z. M. heeft de heer J. vau Assum thans onlvanger der dir. bel., in- eu uitg. rechten en acc. te Roozendaal, benoemd tot ontvanger der zelfde middelen te Deventer c. a. De telegraafkantoor houder J. Thie, is met ingang van 1 Januari 1872, mede benoemd tot brievengaarder te Warttum. I'HïftMOiaiSTBB VAN fAHHENHBIT. inor^. mory;. nam. nam. oom. avond avoü' 5 n. 8 n. 12 n. •A ii. 5 ti. 8 n. 10 n Vrijd. 40° 37° 35° Zaterd. 29' 29' 33' 31° Wind: Vrijdagmiddag 5 u. O. Zaterdag-middag 4 u. Z. O. Voor de vele bewijzen van belangstelling bij de geboorte onzer Dochter ondervonden, betuigen wij onzen hartelijken dank. J. LADAGE. B. LADAGE, Leiden, 23 December 1871. JSndqes. OP HET RAPENBURG. Inschrijving van nieuwe leerlingen op 27, 28 en 29 December a. s. des namiddags van 2 tot 4 uren aan de School. verlangt tegen 1 Februarij eene bekwame WERK MEID of NOODHULP, die met de wasch kan omgaan, loon buiten verval, 50 ft ƒ55. Adres Hooigracht N°. 48, te Leiden. Geoorloofd ingev. Min. Res. dd. 2 Juli1870.) Loterij ZONDER NIETEN met: 1 Prijs van 80.000 80.000 1 „75.000 75.000 5 Prijzen,, „40.000 200.000 2 „30.000 60.000 1 Prijs „25.000 25.000 1 20.000 20.000 7 Prijzen,, 10.000 70.000 7 5.000 35.000 4 3.000 12.000 7 2.500 17.500 140 1.000 UO.OOO en vele duizenden van /'500, f 200, ƒ100, f 50, f40, enz., zamen uitmakende nogƒ1.337.251 Totale Terugbetaling ƒ2.071.751 Elk aandeel loot met minstens ƒ2.50 uit. Gestort Waarborgfonds 500 000. worden 6000 Prijzen uitgeloot, waarouder 1 van f 30.000 en 1 van f 20.000. Nog enkele loten, geldig voor deze en alle volgende trekkingen, verkrijgbaar ƒ2.50 eensgevend geld, bij VAN SCHERMBEEK VAN HALL, Utrecht. SCHLETTE <fc FELIX, G. J. ROL- LANDET, IIAARLEHSCHE BANKTER- EEN1GING te Lelden. Op de Zondagsscholen in de Brandewijnstteg en op de Garenmarkl kunnen weder KINDEREN van zes tot elf jaar oud, geplaatst worden. Aanvragen moeten geschieden bij Hejonkvrouwe M. J. VAN ALPHEN, op de Hooglandsche Kerkgracht, 26 tot 30 December e. k. des voormiddags van 9 tot 12 uren. Aan de openbare school voor Lager Onderwijs te Katwijk a/d. Rijn wordt gevraagd een HULP ONDERWIJZER, op eene jaarwedde van ƒ350. Adres franco met de vereischte stukken vóór 10 Januari 1872 bij den Burgemeester. de beroemde PIANINO'S van II. HERZ; BUCHER, copi ERARD, met dubbele Repartitie; GERVEX, genre ERARD, en andere worden voor 200 francs beneden Prijs-Courant verkocht in het Plano-Magazijn van Hoogcwoerd, N°. 90. Nog voorhanden: CARL HARDT, N°. 1. FLUGEL-P1ANIN, Model AmericaN". 3. Model America en N°. 1. Regtsnarig. Oude PIANO'S en PIANINO'S worden In geruild. Alom voorhanden: JAN KOSTER, Een verhaal door R. Koopmans van Boekeren. Met ge kleurde platen in linnen prachtbandjef 1.90. Op Donderdag den 4 Januari 1872, des mid dags te twaalf uren, zal door Burgemeester en Wethouders van Leiden, in tegenwoordigheid der Commissie vau Fabricage, op het Raadhuis aldaar, AANBESTEED worden: 1°. Het onderhond van het gebouw, ge naamd RAADHUIS, gedurende de Ja ren 1S72, 1873 en 1874; 2°. Rel onderhond van eenlgc OPENBARE GEBOUWEN en VERHUURDE HUI ZEN, gedurende de jaren 1872, 1873 en 1874. IN DRIE PERCEELEN 3'. Het onderhoud der GEBOUWEN en AMEUBLEMENT behoorende tot do openbare scholen over de jaren 1872, 1873 en 1874. De bestekken liggen ter inzage aan de Stads- timmerwerf op eiken werkdag, de besteding voor afgaande, van 's voormiddags tien tot 's namiddags 5 uren en zijn aldaar, ad 10 cents verkrijgbaar Verlangde inlichtingen zijn bij den gemeente- architect te bekomen. behalve nog vele andere Prijzen als: •Mi.... ƒ410.000 -a 4,ïïOO M n - 520,000 r? M ,000 52 S.OOO 352 A OO enz. enz. te zamen 1500 Prijzen moeten op 2 Januarij e.k. bij de Hoofdtrekking van de bepaald worden uitgeloot. De kleinste Prijs bedraagt 185. Alle 1500 Prijzen worden op 2 Januarij e. k. (over 7 dagen) uitgeloot en na de] Trekking aan de gelukkige winners uitbetaald. Tegen overmaking van het bedrag zenden wij Heele Loten a ƒ8.—, Halve a ƒ4.—Kwart a ƒ2.— en Achtste a 1.— Ned. Crt. Na afloop der Trekking ontvangt ieder kooper de uitvoerige Trekkingslijst franco en gratis. COMMI88IONNAIR8 IN EFFECTEN, Warmoesstraat, J 574. Weste Wagenstraat, Wijk 5, N". 081. I P. 8. Op 1 Julij 1858 zijn de trekkingen dezer leening reeds begonnen. 54 groote trekkingen, I evenals die van 2 Januarij e.k., hebbeu reeds plaats gehaddaardoor heeft zich het aan tal der nog uit te loten Nnmmers zoodanig verminderd, dat de nog ingebleven bijzon-] der groote kansen van Winst aanbieden. Bovengenoemde Loten zijn geregeld voorhanden en verkrijgbaar bij den Heer J. BINNEN- DlJK, Noordeinde, Plaats Royal, te Lelden. onti'DnnriïüI) verkort den tijd van het karnen van uren tot op minuten en maakt de boter t)U 1 li/Kr Uli/UEjn vaster en beter van smaak. In 'h kilopakken voldoende voor 1500 kan melk net gebruiksaanwijzing ft 60 Cts. Eenige dagen voor het kalven wordt van dit poeder met kan lauw water ingegeven. Na het kalven strooit men driemaal daags een eetlepel vol over het voer. Bij verstopping, vermagering, ge brek aan eetlust, alsook bij blauwe en dunne melk wordt dit poeder met zeer gunstig gevolg ge bruikt. Het vee krijgt hierdoor een beter uitzien en de melk wordt rijker aan boter. In ti kilopak ken met gebruiksaanwijzing ft 60 Cts. te Leiden, N. K. Swemer. Alphen, L. Varossieau Zoon. Amsterdam, H. H. Uloth, Apotheker. Delft, B. Fraukamp, Groote Markt. L. J. Nooten, Wijnhaven. Gouda, L. Wetter. Bij elk artikel is eene gebruiksaanwijzing. Emmerik. Gouda, L. Schenk. 's Gravenhage, G. J. R. v. d. Gaag, Groenmarkt. N. P. Catenius, Denneweg, 118. H. J. Furnée, Turfmarkt, 23. Haarlem, J. v. d. Pavord Smits. J. P. Karthaus. ■M. VOIV GIMBOKW, Apoth. en Fabrik. fan Chemisch-technische Praeparaten.

Leidsch Dagblad | 1871 | | pagina 3