ANNONCES. ners, HH. KK. Hti. Prins en Prinses Hendrik met erkentelijkheid worden geëerd en gezegend. (ULr. Dagbl.) Groningen, 19 December. Voor eenige dagen is een begin van brand ontstaan in het gebouw tan justitie alhier en wel beneden de kamer, die door den officier van justitie gebruikt wordt. Gelukkig heeft men het gevaar bijtijds ontdekt en zijn er alleen eenige zaken verschroeid, doch niets verbrand. Snees, 20 December. Voor eenige maanden «varen de verschillende Gemeentebesturen in deze provincie uitgenoodigd over te gaan tot herziening van de tractementen van de Burgemeesters, se cretarissen en gemeente-ontvangers. Als gevolg daarvan was door onzen Gemeenteraad het trac- leinent van onzen Burgemeester van 600 op f1000, dat van den secretaris van 1100 op 1500 gebracht. Thans is een schrijven van Ged. Staten ingekomen, inhoudende, dat de jaarwedde van het hoofd der gemeente op ƒ900, die van den secretaris op ƒ1100 is vastgesteld. Roermond, 19 December. Wat is de tegen woordige wereld toch ondankbaar! Verbeeld u, daar wordt hier verleden Zondag op den preek stoel, na een hevigen uitval tegen couranten als: tlotlerdamsche, Handelsblad, Arnhemsche, Indépendance enz. (Dagblad niet), een leesgezelschap als godde loos en zedeloos gebrandmerkt, waarvan presi dent is de zoon eens dragers van pauselijke rid derorden, een wakkere strijder voor 't geloof, die verleden jaar nog huizen, kloosters en be waarscholen platliep, om onderleekeningen te krijgen voor het bekende protest tegen de inlij ving van Rome (Arnh, Ct.) BUITENLAND. Italië. Slechte inwendige politieke toestand. De Augsb. Allg. Zeit bespreekt den inwendigen politieken toestand van Italië naar aanleiding van drie brochures, die daarover in den laatsten tijd geschreven zijn door Stefano Jacini, Ruggiero Bonghi en den Napolitaan Scialoja. Evenals doc toren, die te zamen een ziekbed bezoeken, zijn zij het er over eens, dat Italië, wat de politiek betreft, aan een slepende ziekte lijdende is. Maar wat bij drie doktoren niet altijd het geval is, de publicisten stemmen ook ten aanzien van de oor zaak, waaruit de ziekte ontspruit, met elkander overeen. Deze bestaat namelijk in het niet voor handen zijn van vaste, overtuigde politieke par tijen; de linker- en rechterzijde zijn namen, die verder niets aanduiden dan de plaats, die door een afgevaardigde op de parlementszetels wordt ïDgenomen. Daarom vindt ook geene regeering in het parlement voldoende ondersteuning, noch kan uit zulk een veelslachtig parlement een krach tig ministerie te voorschijn treden. Als bewijs biervan kan strekken, dat in de. laatste 12 jaren de ministeries negenmaal zijn verwisseld, en dik wijls gebeurt het dat de val geheel plotseling en onverwacht komt. Wat is de oorzaak van dezen toestand Dat door de eigenaardige manier, waarop het konink rijk Italië is tot stand gekomen, de plaatselijke belangen boven de algemeene gelden. De alge vaardigde is vóór alles Lombard, of Napolitaan of Piémontees, en, vooral bij financieele quaesties, vraagt hij niet naar het algemeene, maar naar locale belangen. Indien op het budget sommen voor openbare werken worden uitgetrokken, dan maken de Piémontezen er voor een gedeelte aan spraak de Sicilianen willen weer wat anders hebben enz. en dan ondersteunt men elkaar wederkeerig, om ieder zijn zin te krijgen. Hoe deze toestand op het bestuur terugwerkt, behoeft niet gezegd te worden. Traagheid, ge brek aan energie, veel spreken en weinig doen, de regeering met kleine politieke intriges ver volgen, haar weder wegjagen, zoodra zij met haar werk een aanvang heeft gemaakt: ziedaar de kenteekenen van de Italiaansche inwendige politiek. De Augsb.Zt. nu gelooft dat de grond van het kwaad dieper ligt, dan genoemde schrijvers bewerenhij is van meening, dat het gebrek aan vaste politieke par tijen geen oorzaak, maar slechts een verschijnsel is, het gevolg van vroegere oorzaken. Italië, zegt het blad, is, met uitzondering van Piémont, plot seling uit den toestand van zuiver absolutisme, ia dien van volkomene politieke vrijheid en zelf- tegeeriog overgebracht. De burger van Napels of Modena, die zich vroeger in acht moest nemen om in de vertegenwoordiging van zijn landje eene politieke meening uit te spreken, kwam nu plot seling in een parlement, waar hij over alles kon spreken, ja zelfs spreken moest. Die overgang svas veel te snel, dan dat iedereen ze kon bij houden; het omgekeerde gebeurde hier van wat tr plaats heeft als men uit een snelrijdend voer- luig op den grond springt: dan valt men voor over, hier is menigeen achterover gerold. Nog uit een andere omstandigheid kunnen verscheidene, anders onbegrijpelijke, voorvallen het parlement verklaard worden. De goede patriotten in Italië zijn tot nog toe gedurende hui geheele leven samenzweerders geweest. Door een dergelijk bestaan wordt de geest van intrige, wantrouwen en geheimzinnigheid op gewekt, die er naderhand, wanneer men openlijk voor den dag kan treden, niet zoo gemakkelijk meer uitgaat. Hierdoor worden die menigvuldige samenspanningen en de plotselinge omverstoo- liogen der ministeries voor een gedeelte verklaard. Welk is het beste geneesmiddel voor het kwaad? Jacini vooral antwoordt hierop zonder aarzelen uigebreide décentralisatie. Italië moet in districten verdeeld worden, die wel niet dezelfde grenzen als de oude afzonderlijke landen, maar naar hunne geografische ligging gemeenschappelijke staathuishoudkundige belaugen hebben. Ieder hisirict moet dan zijne eigene vertegenwoordiging krijgen, die de ineer bijzondere belangen behar tigt, terwijl de algemeene aangelegenheden, iouals het leger, de vloot, de buiteulandsche 'aken, justitie, posterijen, telegrafen, spoorwegen ioz., aan het parlement te Rome blijven toever trouwd. Door een dergelijke regeling zouden vooreerst de kleingeestige twisten in de algemeene volksvertegenwoordiging over locale belangen ophouden of verminderen, ten tweede zou de bevolking der verschillende districten meer gaan deelnemen aan het publiek leven, omdat het hier hare eigene onmiddellijke belangen zou gelden. De politieke onverschilligheid toch van het Ita liaansche volk is ook een der euvels, waaraan het nieuwe koninkrijk mank gaat. Maar een groote hinderpaal doet zich nog altijd tegen het invoeren van dergelijke verbe teringen op. Het is de geestelijkheid, de paus, de Jezuïten te Rome en in het geheele land. Op het oogenblik toch kunnen deze op de kiezers weinig" invloed uitoefenen, daar alleen de hoogere standen het kiesrecht bezitten en de aristocratie in Italië grootendeels vrijzinnig is. Italië heeft op eene bevolking van 26 millioen inwoners slechts een half millioen kiezers; de kieswet is dus alles behalve liberaal, en indien men het volk in verschillende districten ineer deel aan de po litieke zaken wil geven, dan moet natuurlijk de census verlaagd worden. Hierdoor zouden de lagere klassen ter stembus geroepen worden, en dan kwam de geestelijkheid, die slechts op domheid en onwetenheid haren verderfelijken invloed kan uitoefenen, oogenblikkelijk te voor schijn, om de bevolking tegen den éenheids-staat op te zetten. „Waarlijk", zoo roept de corres pondent der Augsb. Ztg. uit, „men moge aan de overzijde der Alpen over de Curie en den kruis tocht, dien zij tegen Italië in den zin heeft, lachen wij Italianen lachen er niet mede. De Italiaansche éenheid heeft nog niet die vastheid verkregen van de Duitsche, die eene om verstoo ting mogelijk maakt. De Roomsche Curie, niet tevreden met gedurende eeuwen en eeuwen de ongelukkige bevolking te hebben uitgezogen, ver stompt, bedorven, ellendig gemaakt, werpt zich ook nu nog waar zij kan aan alle ontwikkeling in den weg van het rijk, dat zij niet meer kan regeeren. Ja, zoolang de geestelijkheid nog eenige macht bezit, zal Italië nooit met volle kracht kunnen beginnen aan zijne outwikkeling, zijne veredeling en de bevordering van zijn geluk en welvaart." Vereeniejcle Staten -van N.-Amerika. De boodschap van den president. Wij geven hierbij een résumé uit de eenige kolommen beslaande rede, den 4den December 11. uitgesproken. De president betuigt zijne tevredenheid over de over het geheel genomen gelukkige uitvoering der wetten en zijn dank aan hen die bijgedra gen hebben om de rampen, door storm en brand veroorzaakt, te lenigen. Verder is de hoofdin houd „De verhouding van de Vereenigde Staten tot andere mogendheden blijft vriendschappelijk. Dit jaar was getuige van het merkwaardig feit, dat twee natiën, dezelfde taal sprekende en van dezelfde afkomst, geschillen van ouden da tum, die misschien te eeniger tijd een oorlog zouden kunnen ten gevolge hebben, aan de uit spraak van scheidsrechters onderwerpen. Er is dus een voorbeeld gegeven dat, als het doel er mee bereikt wordt, moge worden gevolgd door andere beschaafde natiën en eindelijk het middel zijn om mannen, die nu gehandhaafd worden om de geschillen der volken door bajo net en zwaard uit te maken, aan de productieve industrie terug te geven. Ik leg bij deze een afschrift over van het trac- taat, waarop ik doel, met hare Britsche maje steit, alsook van de protocollen der commissie, die daarbij de onderhandelingen gevoerd heeft. Dit tractaat geeft middelen aan de hand om de hangende quaesties uit te wijzen. Ik beveel de re- geeriog aan eerstdaags de noodige voorbereidende maatregelen daartoe te nemen. Z. M. de koning van Italië, de president der Zwitsersche confede ratie en Z. M. de keizer van Brazilië hebben het verzoek der beide mogendheden ingewilligd om een scheidsrechter voor de rechtbank te Ge- nève te benoemen. Ik heb hun dan ook mijn dank doen betuigen voor hunne bereidwilligheid in deze zaak. Z. M. den keizer van Duitschland heeft het behaagd om te voldoen aan den wensch van de beide regeeriDgen, om als scheidsrechter op te treden over de betwiste watergrensscheiding tusschen de Vereenigde Staten en Groot Brittannië. De contracteerende partijen in het verdrag zullen als basis beschouwen, zekere beginselen van pu bliek recht, waarover de Ver. St. gestreden heb ben van bet begin hunner geschiedenis af. Zij hebben goedgevonden die grondbeginselen ter kennis te brengen van de andere maritieme mo gendheden en hen uit te noodigen om ze aan te nemen. Ik dring er bij de wetgevende macht vooral op aan de artikelen van het verdrag betreffende de visscherijen en andere zaken, rakende de ver houding van de Ver. St. tot de Britsche bezittin gen in Noord-Amerika, in oneratie te brengen. Het is te wenschen, dat de wetgeving in genoemde bezittingen in werking kome, voordat de Ver. St. toebereidselen maken voor het komend sei zoen. Ik heb den gouverneurs van New-York, Penn- sylvanië, Ohio, Indiana, Michigan, Illinois en Wisconsin medegedeeld, om in het belang van die staten dat artikel van het tractaat door hunne medewerking ten uitvoer te leggen, dat de grens scheiding tusschen Britsch Noord-Amerika betreft en de daarmede in verband staande juiste bepa ling van den 49sten breedtegraad. De hervatting van de diplomatieke betrekkingen tusschen Frankrijk en Duitschland heeft mij in staat gesteld de bescherming der Duitschers in Frankrijk, door de diplomatieke, en consulaire vertegenwoordigers der Vereenigde Staten, in te trekken. De ratificatiën van het consulair en naturali- satie-tractaat met Oostenrijk-Hongarije zijn tot stand gekomen. Van officieele zijde bekend gemaakt met de annexatie van den Kerkdijken Staat aan Italië en het verheffen van Rome tot hoofdstad heb ik, overeenkomstig de door onze Staten aangenomen politiek, die verandering erkend. Bij de ratifica tiën van het nieuwe verdrag van koophandel met Italië is bepaald: dat privaat eigendom op zee niet in beslag zal genomen worden in geval van oorlog tusschen de Vereenigde Staten en die mogendheid. Er is een commissie benoemd tot het onderzoek der eiBchen van burgers van de Vereenigde Staten tegen Spanje, voortspruitende uit den opstand op Cuba. Het was voor ons land eene aangename taak bij de conferentie te Washington een wapenstil stand te bewerken tusschen Spanje en de Zuid- Amerikaansche republikeinen. Het bezoek van den Grootvorst van Rusland en de wijze waarop hij ontvangen werd, getui gen voor de wederzijdsche vriendschappelijke ge zindheid tusschen Rusland en ons. De laakbare handelwijs van den Russischen gezant Catacazy: zijn misbruik maken van officieele bescheiden, zijn zich inlaten met de verhouding der Ver. St. met andere mogendheden, noopte ons zijne terug roeping te verzoeken. Aan dat verzoek is voldaan en zijn opvolger een persoon op wien niets is aan te merken. Het kabinet van den Mikado van Japan heeft sedert onze laatste zitting verscheidene onzer burgers tot hooge staatsambten verheven. Ik heb reden om te denken dat dit bewijs van vertrou wen uit de belangeloosheid onzer staatkunde te genover Japan voortkomt. De wreede behandeling van schipbreukelingen onzer natie op de kust van Corea noodzaakte ons onzen minister te Peking, vergezeld door admi raal Rogers met eene legermacht, derwaarts te zenden, en voldoening te vragen. Toen daaraan niet voldaan, maar zelfs eene op verkenning af gezonden afdeeling verraderlijk overvallen werd, zijn wij tot de vernieling der forten overgegaan, waaruit wij beschoten waren, en hebben zoo de eer onzer vlag gehandhaafd. Het congres moge verder in deze beslissen. De republiek Mexico heeft nog altijd do onre delijke wetten omtrent den zoogenaainden vrijen gordel aan onze grenzen niet herroepen. Het is te hopen dat het gouvernement van dat land spoedig daarin tot een besluit kome en ook bet zich ophouden van buiten de wet staande per sonen aan de grenzen belette. Ook met de republieken van Centraal- en Zuid-Amerika staan wij op een goeden voet, uit gezonderd Venezuela. Wij dringen bij het congres aan om werk te maken van de naleving door dien staat van zijne in 1866 gedane beloften, waartoe zijne ontredderde binnenlandsche aan gelegenheden geene verschooning zijn. De ratificatie van het uitlevenngs-contract met Nicaragua heeft plaats gehad. Wij verheugen ons in het besluit van Brazilië om de slavernij af te schaffen. Dat haalt de banden van vriendschap met dat land nog nauwer aan. Het is te hopen, dat bet later, in zijn eigen belang, met die afschaffing meer spoed zal ma- keu dan het tegenwoordig besluit beoogt. De ware voorspoed toch van een land wordt bevor derd door de verheffing en opvoeding van zijne arbeiders. Jammer dat de door de Spaansche staatslieden voorgestelde hervorming in dat op zicht in West-Indië nog geen plaats heeft ge- vouden. Ik vestig er uwe aandacht op, dat burgers der Vereen. St. of personen, die aanspraak maken zulks te zijn, zich in vreemde landen nog met den slavenhandel afgeven. Het is van belang, dat het congres een besluit neme om aan die schan delijkheid een einde te maken. De verwarde toestand op Cuba blijft steeds be treurenswaardig. Onzen scheepsbevelhebbers in de Cubasche wateren is aangezegd, zoo daartoe hunne tusschenkoinst mocht vereischt worden, geene pogingen onbeproefd te laten om de levens en eigendommen van bona fide Amerikaansche burgers te verdedigen en de eer onzer vlag op te houden. Om ou&o diplomaticko botrokkingco mot Japan en China van meer kracht te doen zijn eu onzen handel en scheepvaart met die landen te bevor deren, zou ik wenschen dat ten minste vier Ame rikaansche jongelingen aan den dienst onzer ge zanten aldaar verbonden werden. Ooze vertegen woordigers zijn er nog steeds afhankelijk van de tolken en vertalers van inboorlingen, die onze taal slecht verstaan, of ook voor handelshuizeu werkzaam zijn. Ook dring ik aan op onder steuning van de stoomvaart tusschen San-Fran- cisco en Japan en tusschen China en Australië." Verder worden de huishoudelijke aangelegen heden van den staat aangehaald: de nationale schuld, het leger, de marine, het post-en telegraaf- wezen (waaromtrent plan bestaat ze te vereenigen), de Ku klux wet, Uiah, de verhoudingen met de Indianen, de brand van Chicago enz., waarom trent evenwel niets bijzonder belangrijks valt op te merken. TELEGRAMMEN. Madrid, 20 December. Het definitieve minis terie is aldus samengesteldde heer Sagasta, president-minister en van Binnenlandsche Zaken Malcainpo, Marine; Blass, Buiteulandsche Zaken Condau, Openbare Werken; Topete, Koloniën; Angulo, Financiën; Groizard, Justitie; Gaininde, Oorlog. De Cortes zal 8 Januari bijeenkomen. Beriyn, 21 December. In de heden gehouden zitting van het Huis der Afgevaardigden heeft de minister van Bioneulandsche Zaken een wets ontwerp ingediend tot regeling van het bestuur der districten. Daarop heeft het Huis de be raadslaging over de begrooting aangevangen, maar het is in den loop dier beraadslaging tot den 8sten Januari verdaagd. De Rijkskanselier heeft, onder dagteekening van den 7den December, een schrijven aan graaf Arnim gericht, ter zake van de vrijspraak der personen, die wegens den op Duitsche soldaten gepleegden moord terecht hebben gestaan. De Rijkskanselier zegt in dat schrijven„In het vervolg zullen wij, indien de uitlevering gewei gerd wordt, genoodzaakt zijn om ons doel te verkrijgen door het in hechtenis nemen en wegvoeren van Fransche gijzelaars, en in het uiterste geval door maatregelen van nog verdere strekking. De gebeurtenissen te Melun en te Parijs bewijzen, dat de verbittering van Frankrijk zoo hartstochtelijk is, dat wij bij de onderhande lingen met Frankrijk, welke ons nog wachten, niet slechts de verzekering van de nakoming der vredesvoorwaarden, maar ook de sterkte onzer stelling binnen do bezette departementen zullen moeten in overweging nemen." Konstantlnopel, 20 December. Er loopt een gerucht, dat de Russische gezant, generaal Ignatieff een voorloopig tractaat met de Porte gesloten heeft, waarbij de Dardanellen geopend worden voor schepen van alle natiën. Munchen, 21 December. Het voorstel van den afgevaardigde Kurz om de overtredingen van het toevoegsel aan het wetboek van strafrecht, over misbruik van den kansel, door gezworenen te doen beoordeelen, is thet toestemming der regee ring door de commissiën van beide kamers goed gekeurd, Stuttgart, 21 December. De Kamer van afge vaardigden nam gisterenavond het wetsontwerp tot heffing der belastingen op den ouden voet tot het eind van Februari,met 79 tegen 4steinmen aan. Washington, 21 December. Het congres is ver daagd tot 8 Januari. Grootvorst Alexis is te Toronto aangekomen. Londen, 22 December. Von Beust heef'gisteren zijn geloofsbrieven overhandigd. De ministerraad heeft gisteren besloten, dat het parlement 6 Februari weder zou bijeen- komen. Bij de schipbreuk van de Delaware zijn 43 personen omgekomen. Odo Russel zal tegen het einde van Februari naar Berlijn terugkeeren. Keizerin Eugenie is gisteren te Southampton aangekomen. Par(js, 22 December. Volgens het Journ. des Débals hebben de discussiën van gisteren bewe zen, dat de meerderheid der Nationale Vergade ring gunstig voor eene inkomstenbelasting ge stemd is, maar het nog niet eens is, onder welken vortn die toegepast moet worden. Promotlën. Leiden, 22 December. Bevorderd tot doctor in het Romeinsch en hedeudaagsch recht de heer T. der Kinderen Tzn., met een acad. proefschrift, getiteld: De Nederlandsche republiek en Munster ge durende de jaren 16501666. laatste jbjb«.icjhitje]v. 's-Gkavenhage, 22 December. Naar wij met leedwezen vernemen, heeft de heer Mr. W. F. G. L. Franpois zijn ontslag ingediend als lid Vau den Gemeenteraad. Welke redenen dien heer daartoe genoopt hebben: zeker is het dat in hem onze Gemeenteraad een zijner kundigste en wel sprekendste leden verliest. De verkiezing ter zijner vervanging zal tege lijkertijd met de verkiezing in de plaats van Dr. de Jong plaats hebben op Dinsdag, 16 Januari 1872, de herstemming zoo noodig Dinsdag den 30 Januari daaraanvolgende. De Leidsche schoenmaker W. Hubertus, die reeds vroeger voor het Prov. Gerechtshof in Zuid- Holland moest verschijnen ten einde bij de be handeling van eene zaak hem betreffende, tegen woordig te ziju, stond heden, beschuldigd van diefstal bij nacht in een bewoond huis, voor bet Hof terecht. Deze besch. die reeds meermalen in handen van de Justitie was, maakte zich op zekeren avond van dit jaar schuldig aan diefstal van een wandelstokje, ter waarde van 30 centen, uit een winkel te Leiden, hetgeen hij bekende te hebben gedaan, niet om zich te verrijken, maar om in de gevangenis te geraken eu zoo doende kosteloos huisvesting en voeding te bekomen Adv.-Gen. Mr. Terpstra eischte veroordeeling van besch. tot gevangenisstraf van drie maanden tot vier jaren en negen maanden. De verdediger Mr. rie R.nnville geloofde dat hesch. moest worden vrijgesproken omdat ten deze niet was gebleken, dat er toeleg om te benadeelen aanwezig was. Uitspraak aanst. Donderdag. Daarna stond voor het Hof terecht de Rotter- damsche handelsreiziger H. Th., beschuldigd van in het laatst der maand Augustus jt. te hobben vervaardigd eeDe quitantie, groot 45, die met een anderen naam dan den zijnen onderteekend daarop 20 ontvangen en dit geld ten eigen bate aangewend te hebben. De drie getuigen die in deze zaak moesten worden gehoord, waren niet tegenwoordig, maar de adv.-gen. zag van het hooren van de twee eerste getuigen af, legde over een bewijs van ziekte der derde get. en meende dat als de verklaring door die get. in de instructie afgelegd werd voorgelezen, met de be handeling der zaak kon worden voortgegaan waarmede het Hof zich vereenigde. Uit de op gaven van besch. bleek dat hij gewoon was voor den mau van den derden get. dien hij als boek houder diende, quitantiën te schrijven en geld te ontvangen dat hij ook mot deze quitantie niet de minste kwade bedoeling heeft gehad en dat hij het geld voor zich behield omdat hij nog geld van dezen hebben moest. Adv.-gen. Terpstra oordeelde, dat het wel bewezen was dat besch, de quitantie had vervaardigd en die met een valschen naam had onderteekend, doch dat van de frauduleuse hande ling niet was gebleken. Hij requireerde, daar het ten lsiste gelegde niet voldoende was geconstateerd, tot niet schuldigverklaringen vrijspraak van besch. Mr Hemmingson besprak meteen enkel woord déze houding en het vroeger levensgedrag van besch. en kon zich ten slotte geheel vereenigen met het gevoelen van het O. M. Het hof deed nog beden uitspraak, verklaarde vervaardiging der valsche quitautie bewezen, doch niet bewezen de gebruikmaking en het bedriegelijk oogmerk en sprak den besch. vrij, die daarop dadelijk in vrijheid werd gesteld. THERMOMETER VAN FAHRENHEIT. morg. morg. na to. nam. aam. avond avond S Q. 8 n. 12 Q. 4 o. 5 Q. 8 u. 10 o. Woensd 42' 42' 42" Dond. 42» 42' 42° 39' 39° 39° 39* Vrijd. 39° 39° 41° 40° Wind: Woensdag-middag 6 u. Z. W. Donderdag-morgen 12 u. N. W. Donderdag-middag 4 u. Z. W. Vrijdag-middag 12 u. Z. O. tafëlibesghuit uit de Besohuit-, Kleingoed- en Broodfabriek van P. MCOL1, Donkersteeg.

Leidsch Dagblad | 1871 | | pagina 3