rjozer vrijheid, spoeuig van goederhand eene jissing te hooren tegenspreken, welke, werd zij bewaarheid, getuigen zou van een geest van des jotistne, welken men in den laatsten tijd zeer üoode, ook in andere zaken en omstandigheden beeft meenen te bespeuren. (Arnh. Cl.) Odoorn, 18 December. In de nabijheid van den L-eg van hier naar Emmen (op de zoogenaamde jooge tevel) werd, bij 't graven naar keien, een [oudeü munt gevonden, die men houdt voor een |ïalve reaal van Philips II, koning van Spanje, ijslagen voor een der Nederlandsche gewesten jelderland of Brabant. Groningen, 19 December. De vergadering der ereeniging Belastingstelsel, op heden alhier ge- liouden, heeft besloten, de aanneming van het 'iDtwerp der inkomstenbelasting bij de beide Ka- laars te ondersteunen. In Augustus a. s. zal eene réunie van ille oud-studenten dezer hoogeschool plaats heb- Ilea, en op den 28sten dier maand het feest van iet 200-jarig herdenken van het ontzet van Gro- jiogen in 1672. Gr el cl- en Effectenmarlit. Amsterdam, van 11 tot 18 December 1871. Terwijl de Bank van Engeland het disconto van3ï> op 3 pCt. verlaagt en ook de Oosteoryk- sclie Nationale Bank het pCt. vermindert en pCt. brengt, stijgt hier de rente der pro longatie en is er, hoezeer er ruime voorraad beschikbaar is, goed 4% pCt. te maken. Ook wat de fondsenmarkt betrett, was deze ,veek niet ongunstig, de handel was over 't ge- ïeel vrij geanimeerd en de prijzen van sommige öudsen willig. Vooral was dit het geval met inze Nationale fondsen, die, nu men weet, dat er 10 millioen gulden tot amortisatie zullen worden >esteed, zich niet alleen op den prijs der vorige iveek souteneerden, maar zelfs niet onbelangrijk mar boven liepen. Ook SpaDje blijft boven de lotkoersen der vorige week. terwijl Portugeezen, jaar aanleiding van kooporders uit Londen ruim 3t pCt. avanceerden. Vooral heden was er in üostenrijkers veel te doen en liep de prijs betrek- ielijk sterk vooruit, zoowel wat de renteschuld betreft als de loterijleeniiigen. Russen daarentegen naren over 't geheel flauw, op het vooruitzicht lat er weldra eene nieuwe Russische leening iaD de markt gebracht zal worden en wel te Loo ien ten bedrage van 12 millioen. Fransche rente s eD blijft flauw en met weinig haDdel. Trou- vens de zaken gaan te Versailles noch ergens Iders in Frankrijk, zóó dat de beurs er zich llusiën van mag maken, en al heeft de minister du eene begrooting ingediend, die met een batig aldo sluit: zij moge op T papier goed in elkau- ler zijn gezet, 't staat te vreezen, wanneer het ot uitvoering komt, dat de cijfers nog al verschil- en zullen. Ook is er sprake van eene nieuwe rransche leening te Londen, waaruit dan op de chuld van den Staat aan de Bank een flink be- zou worden afgelost, Sedert eenigen tijd ,vus er veel vraag naar Italiaansche 5 pCt. rente iu klom de prijs langzaam aan, zelfs de redevoe- mg van den Minister van Financiën te Rome erinocht die goede stemming riiet te onderdruk ten, ofschoon er vaneen belangrijk deficit sprake as; integendeel werd heden met véél kooplust it 62 pCt., de slotprijs van heden besteed, ter wijl hetzellde fonds acht dagen geleden 59bs pCt. ;enoteerd werd. Ook Turkije en Egypte waren, looivel als de Vereenigde Staten fondsen, tot hooger injzen te verkoopen. Van Zuid-Amerikanen waren illeen Nieuw-Grenada flauw, de overige soorten ileven op de oude prijzen of kwamen daar zelfs tog boven. Peru b.v. liep van 73'Hi tot 75pi pCt., leitegenstaande er ook van eene nieuwe Peru- ansche leening sprake is. Van de induslrieele waarden werden aandeeleu landelmaatschappij tot lager prijs afgegeven zij erloren ton slotte pGt.Rijnspoorweg was illig en ook Exploitatiemaatschappij pnjshou- lend. Vooral in Centraalspoorweg werd veel om- (ezet; zoowel aandeelen als ongestempelde en [estempelde obligatiën, maakten aanvankelijk roote vorderingen. De eersten liepen van 36% tot pCt., doch blijven nu 35pGt., de anderen f 116 tot f 116,25 en van f 99,75 tot f 103, och de laatsten sluiten op f 102, en dat alles zeer afwisselende prijzen in den loop der teek. Op eene enkele uitzondering na, zijn alle lussische spoorwegfondsen een weinig achteruit egaan; van de Oostenrijksche heeft alleen de lieissbahn weder gewonnen, nl. van f 260,75 tot 266, terwijl Stuhl-VVeissenburg f 150 verloren eeft. De Italiaansche Zuider- zoowel als de ictor-Emanuel-spoorweg deelden in de goede ezindheid, welke de beurs ook voor de Italiaan- che staatsschuld aan den dag legde. Rumanië laaide f 3 en blijft nu f 77. In Noord-Amerikaan he spoorwegfoudsen was de handel vrij levendig sommige soorten werden met voordeel ver- ocht. De Illinois-soorten b. v. wonnen 1 pCt. en aarboven, even als Certif. Chicago North-Wes- ttn, Putsburg-Cbicago Erie-aandeelen waren wil- op 't vooruitzicht van de reformatie der maat- happij, West-Wisconsin op gunstige berichten oor den heer Lion Hertz medegedeeld, rezen au 80H> tot 83 pCt., enkele andere soorten avan- ierden pCt. Rockfort Rock-lsland verloor an 4854 op 47H pCt. en sommige andere soorten tot pCt. BUITENLAND. Frankryk. 7e stemming over de prinsen. Interpellatie over Banc. Inkomstenbelasting. Parijsehe verkiezingen. De stemming over het zitting nemen van de tinsen van Orleans in de Nationale Vergadering hijnt bij eene oppervlakkige beschouwing nog vreemd. „Hoe is het mogelijk, dat de talrijke yalistische partij eene orde van den dag aau- :emt, die de Vergadering incompetent verklaart o over het zittingsrecht der prinsen te oordee lt!" zoo roept men onwillekeurig uit. Üe zaak heeft zich aldus toegedragen: Deeen- oudige orde van den dag, door de linkerzijde iorgesteld, werd met 358 tegen 273 stemmen irvvorpen. Doch er waren vóór de stemming eds verscheidene andere moties van orde voor meld, waaronder éen van den heer d'Audriffet- tsquier, die de Vergadering wilde doen consta- treu dat de geloofsbrieven der prinsen vroeger uren goedgekeurd, en zij dus recht haddeD om iuder omstandigheden zitting te nemen. Na de taiming nu over de eenvoudige orde van deD ontwikkelde het debat zich uitsluitend over ij- vraag, aan welke motie de prioriteit moest jvgekend worden. In dezen strijd vereenigden de ultralegitimisten, de mannen van het goddelijk recht, zich met de republikeinen tegen de Orleanis- ten en Fusionisten. Deze bemerkende dat hunne motie ten gevolge dier coalitie afgestemd zou worden en daardoor aan de prinsen meer kwaad dan goed zou doen, hebben niet alleen hunne aanspraak op prioriteit maar ook de motie zeiven laten varen. Zij hebben zich daarop aangesloten bij een uit spraak der kamer, waardoor deze zich eenvoudig incompetent verklaarde en derhalve aan de zaak der prinsen zoo al geen voordeel, ten minste ook geen nadeel toebracht. Deze hebben intusschen van de concessie van Thiers, dat hij voor zich hen wel van hunne belofte wilde ontslaan, ge- brui^ gemaakt en in het rechter-centrum zifting genomen. De tijd zal leeren of zij inderdaad zoo gezind zijn, zich aan de bestaande republiek te onderwerpen als zij verzekeren, of dat de woor den van Pascal Duprat zullen bewaarheid worden: /Prinsen passen niet in een Republiek." Heden zou de minister van justitie antwoorden op eene interpellatie van den heer Raoul Duval over de niet-vervolging van den heer Ranc, die een oogenblik lid der Commune is geweest, en thans in den Parijschen gemeenteraad zitting heeft. Daar de reactionaire en bonapartistische bladen vau deze zaak veel lawaai hebben ge maakt, zal het antwoord van den minister ook in de kamer wellicht weder aanleiding tot ont boezemingen van hartstocht geven. De Vergadering heeft tegen der commissie v. financiën besloten, de beraadslagingen over de nieuwe belastingen aan te vangen met de inkom sten-belasting. Na de interpellatie van den heer Raoul Duval zouden zij aan de orde worden gesteld. In de candidaturen voor een Parijschen afge vaardigde der Nationale vergadering is plotseling eene wending gekomen, die men in alle opzich ten gunstig mag noemen. Zoowel Victor Hugo, als Ledru-Kollin en Bonvalet zijn op den achter grond geschoven voor den president van den Pa rijschen gemeenteraad, den heer Vautraiu. Deze heer gémet vooreerst wat zijn persoonlijk karak ter en publiek leven betreft, een ieders achting; maar ten tweeoe zou zijne verkiezing als eene prijzenswaardige manifestatie vau de stad Parijs mogen beschouwd worden, dat zij genegen is, den weg van verzoening met de Nationale Ver gadering te betreden. Hij zal bovendien het grootste gedeelte der republikeinsche partij op zich vereenigen, waar van hij zich altijd een getrouw en ferm aanhan ger heeft betoond. De particularisten, die de Pa rijsehe belangen op den voorgrond stellen, zullen bem kiezen als het hoofd van den gemeenteraad, de overigen zullen hem een blijk van hoogach- geven voor zijne uitstekende admi- zijue persoonlijke loffelijke boeda- ting willen nistratie en mgheden. Italië. Een partij-débat. De eerste indruk van het financieele verslag vau den minister Sella is, niettegenstaande hij als naar gewoonte eeu belangrijk deficit op de vorige begrootiug moest aankondigen, vrij guu- stig geweest. De ministerieele Opinione riep zegevierend de oppositie te gernoetdat de regeling der finan ciën de natie na aan het harte ligt, en dat al leen hij, die tegenover de plannen der regeering een ander had te stellen, er aanspraak op mocht makeu, de plaats der tegenwoordige ministers in te nemeu. Doch op denzelfden dag, waarop de Opinione deze hare innige tevredenheid deed blijken, werd in de Kamer, betrekkelijk over eene kleinigheid, tegen Sella een strijd gevoerd, die haast de woorden tot waarheid had gemaakt, door hem onlangs tot koning Victor Einanuel gesproken„zij zullen geen stuk aan mij heel laten." De minister stelde namelijk voor, ter bespoe diging der werkzaamheden en omdat hij natuur lijk zijne financieele plannen nog gaarne in 1872 wenschte ingevoerd te zien, het ontwerp dade lijk aan eene door de kamer te verkiezen com missie in handen te geveu, zonder eerst volgens de gewone order der werkzaamheden, eene zooge naamde beraadslaging in comité te laten voor afgaan. Hevig was de oppositie van de linkerzijde. „Waarom bestond er dan een reglement van orde" zoo riep zij uit: „indien men niet van plan was bet op te volgen 1" De minister gaf hierop het logische antwoord, dat de linkerzijde de macht van de kamer zeer verkleinde, wanneer zij haar zelfs niet toestond, van het door haar zelf gemaakte reglement vau orde af te wijken. Doch te ver geefs. De heer Crispi, de vurigste van de aan voerders, der oppositie, qualificeerde het voorstel van den minister eenvoudig als poging tot ver krachting der constitutie. De heer Ratazzi, hoe wel hij in tegenoverstelling van Crispi zeer koud bloed er opjna houdt, sleepte wel niet de consti tutie bij het debat, maar beweerde toch dat het voorstel van den minister strekte om de discussie te smoren. De reden van deze heftige oppositie tegen het voorbijgaan van het voorloopig comité lag wel licht hierin, dat de linkerzijde eenigszins stelsel matig strijd voert tegen Sella, en hiertoe veel beter gelegenheid vindt in de geheime beraadslagin gen van het comité dan iu de publieke voltallige vergaderingen Hoe het zij, de twist liep zoo hoog, dat leven of dood van het ministerie, of liever van Sella, er mede gemoeid was. De minister behaalde de zegepraal, doch slechts met een kleine meerder heid, en nadat de vo rzitter genoodzaakt was geweest, de leden bij opstaan en zitten te doen stemmen. Deze stemming is in zooverre van belang, dat zij getoond heeft, dat de oude partijschapkeerin- gen door de verplaatsing van Florence naar Rome niet veranderd zijn. De afgevaardigden uit Piemont blijven bijv. even stelselmatig op positie voeren, niettegenstaande de voorname reden daarvoor vervallen is, namelijk dat Flo rence boven Turin werd voortgetrokken. Ten tweede toont de stemming, dat de linkerzijde, hoe zij ook onderling nog verdeeld is, als éen man zal opstaan, indien het de quaeslie is om het ministerie te doen vallen. Een rustig en langdurig leven kan men derhalve met weinig recht aan het Italiaansche kabinet voorspellen. Span j e. De partijen. Nieuwe ministerieele crisis. Ont slag van den procureur-generaal Eugenio Diaz. Een der „Uilenspiegels" van Spanje, de Tio Clarin van Sevilla maakt met betrekking tot de gemeenteraadsverkiezingen de juiste opmerking, dat de regeering de Cortes suspendeerde toen deze haar een nederlaag toebrachten; dat zij er nu een van het geheele land heeft ondergaan en derhalve voorloopig de Spaansche maatschappij moet opheffen. De conservatieve en reactionaire dagbladen er kennen de overwinning der radicalen, trouwens zij zouden in het omgekeerde geval óf blind óf de koppigheid iu persoon moeten zijn. De Epoca betreurt voor den duizendsten keer de ou- eenigheid, die in het kamp der conservatieven bestaat, en die niet verminderd is door het be richt van de verzoening tusschen Isabella en Montpensier, waarmede vele aanhangers van leu laatste zeer ontevreden zijn. De opinie der radicale bladen over het feit, dat de koning Zorilla bij zich had ontboden, was, dat Zijne Majesteit hem of de vorming van een nieuw kabinet zou opdragen, of ten minste de verzeke ring geven, dat de Cortes niet zouden ontbonden worden. Volgens de telegrammen, die wij hier achter meêdeelen, schijnt het eerste te zullen ge beuren de koning heeft echter nog eerst beproefd of Sagasia in de vorming van eeu verzoenings- ministerie zou kunnen slagen, doch Zorilla en de andere radicale hoofden, Martos, Rivero enz. schijnen niet tot verzoening genegen te zijn. Dit was na den verbitterden strijd der laatste dagen tusschen de Sagastisten en Zorillisten te verwachten en, naar ons idéé, ook te wenschen. Immers het land heeft zich door de gemeenteraads-verkiezingen vrij duidelijk voor de radicaal-progressistische partij verklaard en het wordt hoog tijd, dat er een einde komt aan de verzoenings ministeriëu, die ten slotte in geen enkele partij voldoenden steun kunnen vinden. De radicalen hebben boven dien dit voordeel, dat zij bij eene verstandige houding waarschijnlijk op een groot gedeelte der republikeinsche partij zullen kunnen rekenen, terwijl ook van de gematigde progressisten, wan neer Sagasta's zon zal ziju ondergegaan, ver scheidene tot hen zullen overloopeu. De oppositie van de innerlijk verscheurde conservatieve en reactionaire partij daarentegen is niet erg te vreezen. Wij hopen dus dat liet bericht, van eene kabinets-vormiug door Zorilla, zal bewaarheid worden. Zooveel kunnen wij iu allen gevalle nu reeds als zeker aannemen, dat het ministerie MalcampoAngulo heeft uitgediend, en dat de kausen voor Sagasta c. s. vrij slecht staan. e telegraaf deelde, zooals men zich zal her inneren, dezer dagen mede, dat de procureur- generaal bij het oppergerechtshof, Don Eugenio Diaz, door den minister van justitie ontslagen was, omdat hij aan de lagere ambtenaren van het openbaar ministerie eene anti-constitutioneele circulaire had gezonden. Het blijkt nu, dat de voornaamste zinsnede, waaraan die heer zijn ontslag te danken had, deze is geweest: „Dat de ambtenaren van het openbaar ministerie in alle opzichten de getrouwe tolken moeten zijn van de politieke gevoelens der regeering." TELEGRAMMEN. Madrid, 20 December. De Koning had dezer dagen aau den president van den ministerraad een brief geschreven, waarin hij het Kabinet den raad gaf om op nieuw in de Cortes op te treden, ten einde te pogen de ernstige economische vraag stukken, welke aanhangig zijn, op te lossen. De Koning heeft daarop de heeren Serrano, Sagasta en Zorilla bij zich ontboden, en heeft hun mede- deeling gedaan van dezen stap. Het ministerie, over het schrijven des Konings beraadslaagd heb bende, heeft zijn ontslag ingediend. Thaus houdt men het voor waarschijnlijk, dat een ministerie- Zorilla zal worden gevormd, hetwelk alsdan de Cortes zou bijeenroepen. De heer Sagasta heeft vau den Koning de taak ontvangen, om een nieuw Kabinet samen te stellen. Hij heeft vier portefeuilles aan de partij van den heer Zorilla aangeboden. Maar de heer Zorilla zelf weigert in het Kabinet zitting te nemen. De ministerieele crisis duurt voort. Rome, 20 December. Van de vijftien leden der Kamer van afgevaardigden, belast met het onder zoek der financieele voorstellen van den Miuister Sella, bebooren elf tot de meerderheid. Heden moeten de vier overige leden der Commissie worden benoemd. Petersburg, 19 December. De lichting voor de armee, is over het geheel op 6 man van de 1000 inwoners bepaald. De prijs van vrijkoopen is op 200 roehels vastgesteld. Berlijn, 20 December. De Prov. Corr. zegt, dat daar de Pruisische, begrooting niet bij tijds gereed zal zijn, de regeeriug de administratie op de gewone wijze zal blijven voeren, behoudens de latere goedkenring der vertegenwoordiging, Sandrlngham, 20 December. De prins van Wales heelt een zeer kalmen nacht gehad. Hij wordt merkbaar beter. Parijs, 20 December. Thiers heeft het Prote- stantscn consistorie ontvangen; hij verklaarde, dat hij de vrijheid van geweten hoogstelde en de godsdienstvrijheid zou verdedigen; hij hoopte, dat godsdiensttwist zou vermeden worden. Hij besloot met de woorden: „help mij en ik zal u helpen." Londen, 21 December. De stoomboot Delaware, van Liverpool naar Calcutta, is gisteren bij Sar dinië, naar men vooronderstelt, met man en muis vergaan STATEN-GENERAAL. EERSTE KAMER. In het Voorloopig Verslag der Commissie van Rapporteurs der Eerste Kamer van de Slaten- Generaal omtrent de voorloopige vaststelling van Hoofdstuk VIII der Staatsbegrootiug voor het dienstjaar 1872 (Departement van Oorlog), komt voor: Vele leden wilden wegens het tijdelijk karakter van dat wetsontwerp, zich van het mededeelen van bedenkingen outhoudeu, onverminderd het voorbehoud om bij eene definitieve vaststelling dezer begrooting op bijzondere punten terug te komen. In ééne der afdeelingen kwam het bestaand verschil van gevoelen, dat in den boezem van het Kabinet over het belangrijk punt der leger- organisatie schijnt te bestaan, ter sprake: daar echter dit punt in de Algemeene Beschouwingen over de geheele Staatsbegrooting behandeld is, meeude de Commissie van Rapporteurs daarheen te mogen verwijzen. Zeer vele leden betreurden dat de bij art. 40 uitgetrokken post, houdende kosten vallende op het kampeeren van troepen, is vervallen. Die leden meenden, dat geen geoefend en strijdvaardig leger denkbaar is zonder gemeenschappelijke oefening, welke oefening op geene andere wijze zoo goed is te verkrijgen als door vereeniging van troepen in kampementen. Bovendien had het behoud van het artikel niets gepraéjudicieerd; ieder optredend Minister zou vrij geweest zijn, van de geraamde som al of niet gebruik te maken, terwijl nu al licht de definitieve vaststelling niet tijdig genoeg voor het bij art. 40 beoogde doel kan plaats hebben. Sommige leden achtten ook daarom het kampeeren der troepen zoo gewenschi, omdat zij meenden, dat indien onze middelen goed Wi-rden aaugewend en onze troepen goed geoefend, wij in staat zouden zijn oui ons behoorlijk tegen iederen vijand te kunnen verdedigen. Andere leden stelden hier echter tegenover, dat niet a.ieoi de vorming (nu den soldaat ontbreekt, maar dat er voor de organisatie van een goed eu sterk leger één grondgebrek bestaat. Dat grondgebrek, meenden die leden, was gelegen iu de Grondwet. Art. 177 der Grondwet schrijft wel als een der eerste plichten van alle ingeze tenen voor, het dragen der wapenen tot handha ving van onze onafhankelijkheid, doch dat voor schrift wordt door de artt. 118 en volgg. voor een groot deel weder te niet gedaan. De natie is be reid tot groote opofferingen, maar vestiugen eu goede wapenen ziju niet voldoende; de wet moet iedereen kunnen oproepen tot het verdedigeo van 's lauds onafhankelijkheid; dit is echter nu niet het geval eu daarom zouden deze leden niet terugdeinzen voor eene herziening van de Grond wet, voor dit bijzondere hoogst gewichtige punt. LAATisTE JAJ iATCiULS (Per telegraaf), 's Gravenhage, 21. December. In de zitting van de Eerste Kamer der Ötateu-Gene- raai van heden zijn aangenomen met algemeene stemmen de aan de orde gestelde ontwerpen van wet. Tegen Zaterdag te elf uren zijn ver schillende andere ontwerpen aan de orde ge steld. Met 30 tegen 3 stemmen is voorts besloten het outwerp tot afkoopbaarstelling der tienden wel naar de afdeelingen te verzenden, maar niet in deze bijeenkomst iu de afdeehngeu te onderzoeken. De behandeling van de conclusie der commissie op het adres van den senaat der Groningsche Hoogeschool is wegens voortdurende ongesteld heid van den minister van Bimienlandsche Zaken verdaagd. Id de zitting van de Tweede Kamer van heden is na eene breedvoerige discussie, die tot bijna 5 uur is voortgezet, de amortisatiewet aan- genomen met 40 tegen 25 stemmen. Daarna is de vergadering op recès gescheiden. Z. M. heeft aan den Generaal-Majoor Engel vaart, op ziju verzoek eervol ontslag verleend als Minister van Oorlog, met dankbetuiging voor de vele door hem aan den lande bewezen diensten. Het beheer van het Departement van Oorlog is ad interim opgedragen aan den heer Brocx, Minister van Marine. 's-Gravenhage, 21 December. Z. M. heeft be noemd: tot adjunct-controleur dor directe belas tingen in- eu uitg. rechten eu acc. te Roosendaal (Noord-Brabant) de heer M. Schuylenburg, thans ontvanger der dir. bel. en acc. te Vollenhoven c. a.tot ontvanger der dir. bel. en acc. te Vol- lenhoveu c. a. de heer J. H. Becking, thaus sur- num. bij de admiu. der dir. bel., iu eu uitg. rech ten en acc., werkzaam in de inspectie derzelide middelen te Middelburg. Aanstaanden Dinsdag, 26 dezer, zal in het locaal dér Sociëteit de Vereeniging alhier, de uit reiking plaats hebben der eereblijkeu aau be kroonde inzenders, woonachtig te 's-Graveulluge, voor den nationalen wedstrijd voor werklieden, gehouden in 1871. De eereblijken toegekend aan inzenders buiten 's-Gravenhage woonachtig, wor den aan de plaatselijke Commissiëu toegezonden, ter uitreiking op zoodanige wijze, als deze zullen vermeenen te behooren. 377ste STAATS-LOTEKIJ. derde klasse. vierde lijst. Trekking van Donderdag 31 December. N°. 2738 f 5000. JS°. Prijzen 15204 1000. van f 45. 9 2085 4605 8264 11282 13755 15994 17770 108 2124 5799 8553 11429 14445 16238 17824 490 2190 5882 8793 11447 14768 16617 17866 589 2216 5937 8906 11546 14950 16693 17992 763 2694 6105 8908 11604 15119 16697 18126 785 2932 6568 8977 11680 15166 16774 18193 924 3043 7068 9396 12560 15262 16823 18293 975 3119 7277 9848 12751 15325 17115 18520 1389 3437 7366 •10073 12984 15746 17162 •19082 1905 3571 7947 10611 13106 15754 17202 19292 1949 4048 7952 10768 13392 •15893 17324 19705 1964 4093 8200 10913 13509 15970 17387 19713 2037 4193 Daar de conservatie van Mond en Tanden vol gens het oordeel van alle Geueesheeren noodig en nuttig is voor de gezondheid van den menscli en tegen veel pijn en onaangenaamheden vrij waart, moet meu het als plicht beschouwen, daartoe het beroemde, met het schitterendste suc ces bekroonde All at lu-rln-Hond ivatcr van Dr. POPP te Weenen aan te bevelen. Geen middel werkt zoo krachtig en zeker legen ontsteking der tanden, verrotting, mondzweren, bederf in den mond, zelfs tegen scheurbuik, als dit heerlijk Water, dat tevens voor Gezonden het zekerste voorbehoedmiddel tegen alle mondziekten is. Op wekkend, verfrisschend, den adeui zuiverend, werkt het bijzonder op de tanden, wier gezond heid en natuurlijke kleur gehouden en weder hersteld worden. Het geneest bederf der tanden, de pijn die door holle en aangestoken tanden wordt teweeggebracht eu licht bloedend tand- vleesch. Tegen alle tandpiju (rheumatisch of ner veus) is het eeue snelwerkende en zekere remedie, terwijl het den adem verfrischt doordien het alle schadelijke zelfstandigheden uit den mond ver drijft. De heilrijke gevolgen van dit middel kun nen derhalve niet genoeg aan alle tandlijders worden aanbevolen. ftgvêaTirnft'y. Al wie iets te vorderen heeft van of verschul digd is aan wijlen den Heer FREDERIK BOOY Frederikszoon, in leven Procureur te Leiden, of van deze papieren in bezit heeft, wordt verzocht dat te betalen of op te geven ten kantore van Notaris Mr. H. OBREEN te Leiden, Ouden Singel, Wijk V, N°. 96/348, voor of op 20 Januarij 1872,

Leidsch Dagblad | 1871 | | pagina 3